Χορηγία Επικοινωνίας:  Θα γίνω μαμά! Προετοιμάζομαι για τον τοκετό & τον 1ο θηλασμό!

29/9 Σάββατο από τις 11:30-13:30 π.μ.

στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας

Είσοδος Ελεύθερη  Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

https://parents.org.gr/forum/uploads/monthly_2018_09/mitrikos18_sept3.gif.52ded911b0e4ab3f995e90b33619932b.gif

Recommended Posts

Είναι γνωστό πως το κάθε παιδί λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο παρ' όλο αυτά μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον να καταγραφούν οι μέθοδοι αποθηλασμού που βρήκαν ανταπόκριση σε κάθε μωρό αλλά και κάποια tips που θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα σε μαμαδες.  

Είναι εξαιρετικά  οφελιμο μέσα απ το φόρουμ να βοηθούνται οι μητερες  στην  έναρξη κ συνέχιση του θηλασμού, όπως εξίσου σημαντικό είναι να λαμβάνουν κ τις απαραίτητες πληροφορίες για να απογαλακτισουν τα παιδιά τους.

Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις εμπειρίες και τις συμβουλές σας! 

Διαφημίσεις

Συνήθως, για τις περισσότερες δυάδες, ο αποθηλασμος είναι πιο δύσκολος από την έναρξη του θηλασμού. Στη δική μας περίπτωση έγινε πολύ ομαλά κ ανώδυνα, εύκολα θα έλεγα. Είχα από νωρίς αποφασίσει ότι όταν η κόρη μου χρονισει θα σταματήσω να τη θηλάζω κ έτσι γύρω στο χρόνο ξεκινήσαμε σιγά σιγά το φρέσκο γάλα. Στην αρχή έπινε πολύ λίγο, ίσα το δοκίμαζε. Της προσφερα μόνο το πρωί όταν ξυπναγε κ ζητούσε να θηλάσει, ζεσταινα το γάλα, έπινε όσο ήθελε κ μετά τη θήλαζα κανονικά κ όσο ήθελε μέσα στην ημέρα. Όταν ήμασταν κοντά σε γεύμα της έλεγα τώρα θα φάμε ψωμάκι με τυράκι πχ ή μεσημεριανό κ απέφευγα έναν θηλασμό. Επίσης, δεν υπήρξε ποτέ από τα παιδιά που θηλάζουν επειδή χτύπησαν ή από ανασφάλεια οπότε κ αυτό μας βοήθησε. Το είχε ξεκάθαρα για φαγητό. Μόλις άρχισε να πίνει όλο το ποτήρι της ξεκίνησα να της δίνω κ το βράδυ πριν τον ύπνο. Όπως κ το πρωί, ξεκινουσαμε με το φρέσκο, έπινε όσο ήθελε κ μετά ξαπλώναμε για νάνι κ θήλαζε αλλά λίγη ώρα. Κάποιες φορές την κοιμιζε ο πατερας της χωρίς να θηλάσει κ έπινε από μένα κατά τη διάρκεια της νύχτας. Εν τω μεταξύ είχε κόψει εντελώς το θηλασμό κατά τη διάρκεια της μέρας. Ο νυχτερινός κράτησε για δύο μήνες περίπου. Μέχρι που κάποια στιγμή απλά σταμάτησε να ζητάει κ το βράδυ, έπινε λίγο νεράκι κ κοιμόταν. Όλο αυτό κράτησε 3 μήνες. Νομίζω έγινε πολύ ανώδυνα για τη μικρή μου, αν χρειαζόταν θα το τραβούσα ακόμη περισσότερο, έτσι κ αλλιώς δεν έκανα κάτι κόντρα στη θέληση της, απλά της προσέφερα την εναλλακτική κ φάνηκε διαθέσιμη να την ακολουθήσει. 

Πιστεύω παίζει μεγάλο ρόλο εκτός από την ετοιμοτητα του παιδιου κ η αποφασιστικότητα της μαμάς. Αν το παιδάκι νιώσει ότι η μαμά το κάνει χωρίς να είναι απολυτα σίγουρη κ γίνονται πισωγυρισματα είναι λογικό να συνεχίσει να το αποζητά. Επίσης πιστεύω πως αν η διαδικασία γίνει με αγάπη, υπομονή κ κατανοηση τα παιδάκια δεν "σημαδεύονται" ούτε νιώθουν απόρριψη από τη μαμα. 

Όσο κ αν έχει θηλάσει μια μαμα έχει προσφέρει ένα πολύ μεγάλο δώρο στο παιδι της, όχι μόνο από διατροφικής πλευράς αλλά κυρίως χάρη στον ιδιαιτερο δεσμο που αναπτύχθηκε μεταξύ τους κ την απέραντη ασφάλεια κ αγαλλιαση που ένιωθε στην αγκαλιά της μαμας του. Μακάρι όλες οι μαμάδες να μπορούσαν να θηλάσουν έστω κ λίγο, έστω κ με συμπλήρωμα. Είναι ανυπέρβλητο συναίσθημα.

@Mama_Anesti_ σκέφτεσαι να αποθηλασεις;

• Μου αρέσει 3

ofbHp2.png

Ο μικρός μου @Lenia16 είναι 20,5 μηνών και έλεγα να ξεκίνησω μία ομαλή διαδικασία, μία ώθηση ώστε να δω αν είναι έτοιμος να αποθηλασει ως τα 2-2.5 χρόνια.

Κι μενα δεν θηλάζει όταν χτυπά κ δεν ζητά εξω. Ξένο δεν πίνει καθόλου αλλά σκεφτομαι να το εισαγω στην βραδυνή ρουτίνα (έστω κ να δοκιμάζει), να προσφέρω κ το πρωί. Θηλάζει πρωι-βραδυ κ μία φορά την νύχτα. Αν και ξυπνάει περισσοτερες, πίνει νερό κ κοιμάται με χάδια αφού έχει αποσυνδέσει ύπνο και θηλασμό. Αλλά μέχρι στιγμής του είναι απαραίτητος για να χαλαρώσει. 

Βασικά δεν ξέρω πως να συνεχίσω, για αυτό θέλησα να διαβάσω παρόμοιες εμπειρίες ώστε να δω τι θα μπορούσε να λειτουργήσει στο παιδί μου. 

επειδη αμα πιασω τις προσωπικες ιστοριες με πιανει λογοδιαρροια:P,κ τα εχω αναφερει αρκετες φορες,θα σου προτεινα μαμα ανεστη το πρωι που ξυπνατε να σηκωνεστε κατευθειαν,να πλυθειτε,να φατε πρωινο,για να μην θηλασει.να πατε κ βολτα αμεσως.για να πιει γαλα θα δοκιμαζα γαλα με δημητριακα η γαλα με φρουτα σαν μιλκσεικ,η κ με γιαουρτι.τωρα αν δ πινει καθολου γαλα δ θα με πειραζε να φαει γιαουρτι η το πρωινο να ειναι φρουτα κ κεικ η τηγανιτες που εχουν μεσα γαλα

θα εβλεπα αν μπορουμε να κοψουμε κ τον εναν νυχτερινο θηλασμο,αψου στα υπολοιπα ξυπνηματα πινει νερο

κ στο τελος τον νυχτερινο.οπως το εκανε η λενια.πρωτα φρεσκο γαλα(αν το πινει) μετα θηλασμο κ μετα υπνο.σιγα σιγα θα μειωνα τον θηλασμο,πχ οσο μετραω ως το 10 η ενα τραγουδακι.εγω τους λεω θα πιουμε λιγο γαλα κ μετα θα σε παρω αγκαλιτσα κ θα σε κανω χαδακια να κοιμηθεις.εχει κ το μαξιλαρι που ξαπλωνει κ ο μικρος εχει κ ενα σκυλακι να κοιμαται μαζι

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Ωραίο θέμα άνοιξες @Mama_Anesti_!

Λοιπόν την πρώτη μου κόρη την αποθηλασα όταν ηταν 14,5 μηνών. Απο 6-7 μηνών της έδινα φόρμουλα αλλά έπινε ελάχιστα ή και καθόλου. Από φαγητό, έτρωγε πολύ μικρές ποσότητες κι ήταν συνέχεια κολλημένη στο στήθος οπότε δε μπορούσα να της αποσπάσω μς τίποτα την προσοχή με κάποιο αγαπημένο σνακ. 

Έχοντας κουραστεί πάρα πολύ, ενα βράδυ που για πολλοστή φορά η κόρη μου πιπιλαγε ατελείωτα για να αποκοιμηθει την έβγαλα λίγο απότομα ομολογώ απο το στήθος λέγοντάς της "αντε, νανι τώρα!". Πριν δεν είχα κάνει κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία. Εξακολουθούσα να της δίνω φόρμουλα κι όσο έπινε. Την απομάκρυνα από το στήθος όταν ένιωθα έντονη ενόχληση αλλά τίποτα παραπάνω. Νομίζω ότι ήταν πια έτοιμη να αποθηλασει απλά ήθελε ένα κάποιο" σπρώξιμο ". Μετά έπινε με μεγάλη ευχαρίστηση τη φόρμουλα από το μπιμπερό όμως. Εαν ξυπναγε το βράδυ της έδινα νερό και ξανακοιμοταν. 

Η δεύτερη μου κόρη είναι 19 μηνών κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να αποθηλασω. Εδώ και μερικές εβδομάδες προσπαθώ να της περιορίζω το χρόνο του θηλασμού λέγοντάς της "Παπα τώρα έτσι?" όταν θέλω να τη σταματήσω ή της λέω ότι η μαμά έχει βαβά και δε μπορεί άλλο. 

• Μου αρέσει 1

5 ώρες πρίν, Marilh είπε:

Ωραίο θέμα άνοιξες @Mama_Anesti_!

Λοιπόν την πρώτη μου κόρη την αποθηλασα όταν ηταν 14,5 μηνών. Απο 6-7 μηνών της έδινα φόρμουλα αλλά έπινε ελάχιστα ή και καθόλου. Από φαγητό, έτρωγε πολύ μικρές ποσότητες κι ήταν συνέχεια κολλημένη στο στήθος οπότε δε μπορούσα να της αποσπάσω μς τίποτα την προσοχή με κάποιο αγαπημένο σνακ. 

Έχοντας κουραστεί πάρα πολύ, ενα βράδυ που για πολλοστή φορά η κόρη μου πιπιλαγε ατελείωτα για να αποκοιμηθει την έβγαλα λίγο απότομα ομολογώ απο το στήθος λέγοντάς της "αντε, νανι τώρα!". Πριν δεν είχα κάνει κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία. Εξακολουθούσα να της δίνω φόρμουλα κι όσο έπινε. Την απομάκρυνα από το στήθος όταν ένιωθα έντονη ενόχληση αλλά τίποτα παραπάνω. Νομίζω ότι ήταν πια έτοιμη να αποθηλασει απλά ήθελε ένα κάποιο" σπρώξιμο ". Μετά έπινε με μεγάλη ευχαρίστηση τη φόρμουλα από το μπιμπερό όμως. Εαν ξυπναγε το βράδυ της έδινα νερό και ξανακοιμοταν. 

Η δεύτερη μου κόρη είναι 19 μηνών κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να αποθηλασω. Εδώ και μερικές εβδομάδες προσπαθώ να της περιορίζω το χρόνο του θηλασμού λέγοντάς της "Παπα τώρα έτσι?" όταν θέλω να τη σταματήσω ή της λέω ότι η μαμά έχει βαβά και δε μπορεί άλλο. 

Ξενο γάλα πίνει? Πόσες φορές θηλάζει στην μέρα? Και πόσο διαρκεί ο κάθε θηλασμός?

Ο δικός μου θηλάζει για πέντε λεπτά συνήθως, εκτός αν δεν νυσταζει που το τραβάει πολύ!

Ο πιο σύντομος θηλασμός κρατα δυο-τρία λεπτά απ τ οποία μόνο το ένα ρουφα και καταπίνει γάλα.

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

σιγα σιγα θα μειωνα τον θηλασμο,πχ οσο μετραω ως το 10 η ενα τραγουδακι

Ή μείωση  χρονου γίνεται όταν έχει απομείνει ένας θηλασμός? Προλαβαίνει να πιει γαλα σε τόσο σύντομο διάστημα ή προσφέρουμε για να χαλαρώσει?

Πίνει ξένο γάλα πρωί και βράδυ σχεδόν 200-250 ml την ημέρα κι αυτό όχι κάθε μέρα δυστυχώς.... 

Θηλάζει πρωί-μεσημέρι - βράδυ κι όσες φορές ξυπνήσει τη νύχτα. Μπορεί να θήλασει κι άλλη φορά μέσα στη μέρα. Οι θηλασμοι κρατάνε 5λεπτο σίγουρα αλλά ρουφάει γάλα και καταπίνει, όπως είπες κι εσύ, κανένα λεπτό και αν.

πρίν από 53 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ξενο γάλα πίνει? Πόσες φορές θηλάζει στην μέρα? Και πόσο διαρκεί ο κάθε θηλασμός?

Ο δικός μου θηλάζει για πέντε λεπτά συνήθως, εκτός αν δεν νυσταζει που το τραβάει πολύ!

Ο πιο σύντομος θηλασμός κρατα δυο-τρία λεπτά απ τ οποία μόνο το ένα ρουφα και καταπίνει γάλα.

Ή μείωση  χρονου γίνεται όταν έχει απομείνει ένας θηλασμός? Προλαβαίνει να πιει γαλα σε τόσο σύντομο διάστημα ή προσφέρουμε για να χαλαρώσει?

οχι μπορεις να μειωνεις κ τωρα που ειστε στους 3.για να μην τραβαει με τις ωρες το πιπιλισμα για υπνο

δ νομιζω οτι σε αυτες τις ηλικιες ειναι αναγκη για γαλα ο θηλασμος,αλλα πιο πολυ χαλαρωση κ νανουρισμα.οποτε σιγουρα ενα χορτατο μωρο,ενυδατωμενο,που εχει πιει γαλα αν του αρεσει φυσικα

• Ευχαριστώ! 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

23 ώρες πρίν, Marilh είπε:

Πίνει ξένο γάλα πρωί και βράδυ σχεδόν 200-250 ml την ημέρα κι αυτό όχι κάθε μέρα δυστυχώς.... 

Θηλάζει πρωί-μεσημέρι - βράδυ κι όσες φορές ξυπνήσει τη νύχτα. Μπορεί να θήλασει κι άλλη φορά μέσα στη μέρα. Οι θηλασμοι κρατάνε 5λεπτο σίγουρα αλλά ρουφάει γάλα και καταπίνει, όπως είπες κι εσύ, κανένα λεπτό και αν.

Πριν λίγες μέρες έτσι θήλαζε κι ο δικός μου. Έκοψε όμως τον μεσημεριανό ύπνο κ επομένως κ τον θηλασμό. Τα βράδυα με τον καιρό σταμάτησα να προσφέρω με το πρώτο νιαούρισμα. Έδινα νερό, χαιδευα πλατουλα, νανουριζα ή έλεγα παραμύθι χαμηλόφωνα. Κράτησα ένα θηλασμό όταν ολα τα άλλα δεν πιάνουν κ είναι έτοιμος να ξυπνήσει. Αλλα ακούω πως πίνει γάλα κ δεν πιπιλα για να νανουριστει. 

Έγραψα την εμπειρία μου μήπως βοηθήσει εσένα ή άλλες μαμαδες. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα