Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπειρίες κ συμβουλές αποθηλασμού


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, v_mummy είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!Οτι δεν ειναι έτοιμη η μικρή είναι σίγουρο.Ετσι δείχνει τουλαχιστον, γιατί διαφορετικά πιστεύω θα ειχε μειώσει ή κόψει από μόνη της τους νυχτερινους τουλαχιστον. Αν ομως δεν μειώσω, πως θα το παρει οταν γυρίσω στη δουλειά που αναγκαστικά θα κοπουν αρκετοί θηλασμοι, αφου θα λείπω το λιγοτερο 8ωρο...Και πως θα την κοιμίζει η κοπελα που θα την κραταει αν κοιμάται μονο με στηθος ... Αυτο είναι που με απασχολει, γιατί θα είναι πολύ απότομη η αλλαγη και δεν θελω να την επηρεασει ψυχολογικά!

Θα συμφωνήσω με όσα σου ειπε η σεντιρ

Το ότι ξυπναει το βραδυ δ σημαινει οτι δ ειναι έτοιμη, γενικα μέχρι τον χρονο το ζητάνε το γαλα κ μωρα που δ θηλαζουν κ αναπτυξιακά ακομη

Επισης έχε σαν πιθανότητα ότι μπορεί όταν γυρίσεις στην δουλειά επειδή δ θα θηλαζει τόσο την ημέρα να ξυπναει πιο συχνά το βραδυ

Το πως θα της κοιμίζουν όταν λείπεις δ εχει άμεση σχέση με τον θηλασμο, ο κάθε φροντιστής θα βρει κτ αλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vicky86 είπε:

Θα συμφωνήσω με όσα σου ειπε η σεντιρ

Το ότι ξυπναει το βραδυ δ σημαινει οτι δ ειναι έτοιμη, γενικα μέχρι τον χρονο το ζητάνε το γαλα κ μωρα που δ θηλαζουν κ αναπτυξιακά ακομη

Επισης έχε σαν πιθανότητα ότι μπορεί όταν γυρίσεις στην δουλειά επειδή δ θα θηλαζει τόσο την ημέρα να ξυπναει πιο συχνά το βραδυ

Το πως θα της κοιμίζουν όταν λείπεις δ εχει άμεση σχέση με τον θηλασμο, ο κάθε φροντιστής θα βρει κτ αλλο

Καλημέρα!Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Το ιδανικο θα ήταν να το αφήσω να παει απο μόνο του. Όμως φοβαμαι οτι δεν θα αποθηλασω ποτε ετσι ... Με αγχωνει και οτι δεν θελει πολυ τις στερεες, ίσως γιατί έχει σίγουρο τον θηλασμό για να χορτάσει, ξεδιψάσει... Δεν έτρωγε ποτέ τρελές ποσότητες, αλλά από τα 100-120 γραμμαρια έχουμε πεσει στα 70-80 το πολύ. Νομιζα οτι το φυσιολογικο είναι οσο μεγαλωνει να αυξάνει τις στερεες και να μειώνει τον θηλασμό, ωστε να τον κοψει σταδιακα, αλλα μαλλον δεν ισχυει στην περίπτωσή μας ...

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2020 at 1:00 ΜΜ, v_mummy είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!Οτι δεν ειναι έτοιμη η μικρή είναι σίγουρο.Ετσι δείχνει τουλαχιστον, γιατί διαφορετικά πιστεύω θα ειχε μειώσει ή κόψει από μόνη της τους νυχτερινους τουλαχιστον. Αν ομως δεν μειώσω, πως θα το παρει οταν γυρίσω στη δουλειά που αναγκαστικά θα κοπουν αρκετοί θηλασμοι, αφου θα λείπω το λιγοτερο 8ωρο...Και πως θα την κοιμίζει η κοπελα που θα την κραταει αν κοιμάται μονο με στηθος ... Αυτο είναι που με απασχολει, γιατί θα είναι πολύ απότομη η αλλαγη και δεν θελω να την επηρεασει ψυχολογικά!

Πιστεύω πως ή κοπέλα θα βρει έναν τρόπο και γενικά θα βρουν τα πατήματα τους. Τα παιδιά προσαρμόζονται ευκολότερα απ ότι νομίζουμε. 

 

Για τις στερεές θα μπορούσες να ρίξεις μία ματιά στα αντίστοιχα θέματα που ίσως σε βοηθήσουν. Θα δεις συμβουλές για διάφορα σνακς, για την συμβολή του οικογενειακού τραπεζιού, για την μετάβαση σε κομμάτια και πολλά ακόμη που θα μπορούσαν να σε ωφελήσουν. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, v_mummy είπε:

Καλημέρα!Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Το ιδανικο θα ήταν να το αφήσω να παει απο μόνο του. Όμως φοβαμαι οτι δεν θα αποθηλασω ποτε ετσι ... Με αγχωνει και οτι δεν θελει πολυ τις στερεες, ίσως γιατί έχει σίγουρο τον θηλασμό για να χορτάσει, ξεδιψάσει... Δεν έτρωγε ποτέ τρελές ποσότητες, αλλά από τα 100-120 γραμμαρια έχουμε πεσει στα 70-80 το πολύ. Νομιζα οτι το φυσιολογικο είναι οσο μεγαλωνει να αυξάνει τις στερεες και να μειώνει τον θηλασμό, ωστε να τον κοψει σταδιακα, αλλα μαλλον δεν ισχυει στην περίπτωσή μας ...

Tα περισσοτερα παιδια συνεχιζουν να θηλαζουν με τους ιδιους ρυθμους προ στερεων και οταν ερχεται κατι (δοντι, αλμα κλπ) αυξανουν τον θηλασμο. Δεν εχει κατι το δικο σου μωρο, η πλεοψηφια των θηλαζοντων ετσι ειναι! Επισης, η μειωση της ποσοτητας μπορει να οφειλεται και στην οδοντοφυϊα, δεν πιστευω οτι το κανει επειδη εχει σιγουρο τον θηλασμο. Περνανε φασεις αφαγιας λογω δοντιων.Ο μεγαλος μου οταν ηταν 1,5 τρεφοταν για ενα καλοκαιρι μονο με γιαουρτι και αγγουρι. Και τα δυο μου παιδια εχουν περασει τετοια φαση στην ιδια ακριβως ηλικια με εσας. Αφου κοιταζω την καμπυλη τους και ειναι αντιγραφη, ανεβαινει, ανεβαινει και σε εκεινη την περιοδο σχεδον στασιμη για λιγο λογω δοντιων. Εγραψες οτι εχασε βαρος, μηπως εννοουσες οτι δεν εβαλε το προβλεπομενο;

Τον θηλασμο τον κοβουν σταδιακα απο μονα τους, οχι επειδη τρωνε ικανοποιητικη ποσοτητα στερεων αλλα επειδη εχουν ικανοποιησει τις συναισθηματικες τους αναγκες. Ο θηλασμος δεν ειναι μονο φαγητο. Ειδικα μετα τον χρονο ειναι περισσοτερο συναισθηματικοι οι λογοι (οχι οτι δεν καλυπτεται ενα μεγαλο ποσοστο προσληψης θερμιδων) που θηλαζουν, γι'αυτο και αν αποφασισει ενα παιδι να σταματησει μονο του συνηθως δεν το κανει πριν τα 2-2,5 χρονια.

 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Tα περισσοτερα παιδια συνεχιζουν να θηλαζουν με τους ιδιους ρυθμους προ στερεων και οταν ερχεται κατι (δοντι, αλμα κλπ) αυξανουν τον θηλασμο. Δεν εχει κατι το δικο σου μωρο, η πλεοψηφια των θηλαζοντων ετσι ειναι! Επισης, η μειωση της ποσοτητας μπορει να οφειλεται και στην οδοντοφυϊα, δεν πιστευω οτι το κανει επειδη εχει σιγουρο τον θηλασμο. Περνανε φασεις αφαγιας λογω δοντιων.Ο μεγαλος μου οταν ηταν 1,5 τρεφοταν για ενα καλοκαιρι μονο με γιαουρτι και αγγουρι. Και τα δυο μου παιδια εχουν περασει τετοια φαση στην ιδια ακριβως ηλικια με εσας. Αφου κοιταζω την καμπυλη τους και ειναι αντιγραφη, ανεβαινει, ανεβαινει και σε εκεινη την περιοδο σχεδον στασιμη για λιγο λογω δοντιων. Εγραψες οτι εχασε βαρος, μηπως εννοουσες οτι δεν εβαλε το προβλεπομενο;

Τον θηλασμο τον κοβουν σταδιακα απο μονα τους, οχι επειδη τρωνε ικανοποιητικη ποσοτητα στερεων αλλα επειδη εχουν ικανοποιησει τις συναισθηματικες τους αναγκες. Ο θηλασμος δεν ειναι μονο φαγητο. Ειδικα μετα τον χρονο ειναι περισσοτερο συναισθηματικοι οι λογοι (οχι οτι δεν καλυπτεται ενα μεγαλο ποσοστο προσληψης θερμιδων) που θηλαζουν, γι'αυτο και αν αποφασισει ενα παιδι να σταματησει μονο του συνηθως δεν το κανει πριν τα 2-2,5 χρονια.

 

 

 

Μέχρι 7,5 μηνών ακολουθούσε την καμπύλη της που ηταν λίγο πάνω από το μεσο ορο για το βάρος. Συγκεκριμένα τοτε ηταν 8.250 και περιμεναμε απο μερα σε μερα να βγουν τα πρωτα δόντια. Τις επόμενες 2 βδομάδες ακολούθησε το διαστημα που μειώθηκαν οι θηλασμοι και ταυτόχρονα δεν ετρωγε ικανοποιητικη ποσοτητα απο στερεες, μαλλον λογω δοντιών  (μονο πρωινο και απογευματινο ετρωγε σχετικά καλα για τα δεδομενα της, το μεσημέρι σφραγιζε το στομα). Υστερα απο λιγο βγήκαν και τα 2 δοντάκια. Μετα πηγαμε στον παιδίατρο ο οποίος την ζυγισε και είδε οτι είχε χασει 40 γραμμαρια σε αυτες τις δυο βδομάδες και μας ειπε να επιμείνουμε με τις στερεες. Τώρα κοντευει μηνας απο τοτε και επειδή εξακολουθεί να μην τρωει φαγητο σε ικανοποιητική ποσότητα εχει παρει λιγο βαρος (100 γρ.) που νομιζω ειναι πιο πολυ λογω του οτι αυξηθηκαν και παλι οι θηλασμοι που ειχαν κοπει. Την καλυπτει ομως το γαλα ακόμα; Λόγω των αναγκών σε σίδηρο αναρωτιεμαι. 

Σιγουρα εχει να κανει με το συναισθηματικό κομμάτι ο θηλασμός, αλλα μου κάνει εντύπωση που ακούς αλλες μαμάδες που λένε οτι αποθηλασαν ανώδυνα ακόμα και πριν τον χρόνο (προσωπικα δεν θα ήθελα τοσο νωρις) και δεν μπορω να καταλαβω πως το δεχτηκαν τοσο ευκολα τα μωρά απο συναισθηματικής άποψης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας!!

διαβαζω προσεχτικα ολες τις αποριες απο την ποιο παλια αναρτηση μεχρι την χτεσινη..

συμπερανα οτι καθε μωρο ειναι διαφορετικο σε ολες του τις ανγκες!

ειμαι εδω για ν βρω λυση στον αποθηλασμο μου.

εχω ενα αγορακι 15 μηνων.τον θηλαζω πλεον μονο τα βραδυα για να κοιμηθει (την ημερα κοιμαται αγκαλιτσα με τραγουδι)και οταν ξυπνάει

.δεν ηπιε ποτεε το ξενο γαλα αλλα ουτε κ το φρεσκο.το κατσικισιο το πινουμε με δημητριακα το πρωι...δν το πινει ποτε απο κυπελακι,ποτηρακι,μπιμπερο...αντε ν πιει απο το ποτηρακι μια γουλια μονο..

δεν καταφερα εγω ποτε να τον κοιμιζω στην κουνια..κοιμομαστε σε κρεβατακι στο πατωμα τυπου μοντεσορι...τον θηλαζω μεχρι ν αποκοιμηθει.

εχω ξεκινησει λοιπον να τον μαθω ν κοιμαται κ εκτος στηθους...διαβαζουμε πρωτα παρανυθια,θηλαζουμε..καμια φορα του λεω:ποναω..κ γυριζειπλευρο κ κοιμαται..!!οχι παντα ομως..πολλες φορες γκρινιαζει κ θελει στηθος και εννωειται του δινω..

οταν ξυπναει τα βραδυα,αρκετες φορες θα ελεγα 3-4 εχω αρχισει του δινω νερο κ μετα χαδακια κ τραγουδια κ ξανακοιναται..οχι παντα ονως..κανια φορα γκρινιαζει τρελα και παλι του δινω στηθος...

κανια φορα τα πρωινα οταν ξυπναει του κεω:εγω νυσταζω θελω ν κοιμηθω..κ ερχεται διπλα νου τον χαιδευω κ κοιναται ετσι απλα...

οκα αυτα ειναι καινουρια για εμας..τα εχωωκαταφερει το τελευταιο μηνα...

πως νπορω να κοψω τελειως την στνηθεια του στηθους;κανια βοηθεια;αραγε αν τον αφησω απο μονο του...θα το κοψει ποτε;;ή θα πρεπει να παει 5 χρονων..;!!

θα μαθει ποτε να πινει το κατσικισιο κανονικα;

αναρρωτιεμαι πως αν δν ειχα τους θηλασμους για να κοιμαται δν ξερω τι θα εκανα..με τοση κουραση ολη μερα..ειμαι μονη κ δν εχω βοηθεια ποτεε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τα πατε εξαιρετικά. Σε παρόμοια φάση η κορη μου σταμάτησε τελειως σε 1-2μ κ ηταν περίπου 20-22 μ

Οταν ξυπνουσε ενδιαμεσα της πρότεινα νερό, καμια φορα πεινουσε κ τότε ήταν η μόνη περίπτωση ηθελε φρέσκο γάλα αλλα λιγο μιση κουπα. Κ σαν έσχατη λύση θηλαζε. Βεβαια σε εκεινη την φαση ελαχιστα

Για πριν τον ύπνο μας είχε βοηθήσει που ηταν καλοκαίρι, ειμασταν πολύ έξω, κουρασμένη, ετυχε να κοιμηθει κ 1-2φορες στο αμαξι η στο καροτσι κ κατάλαβε ότι μπορεί κ μονη

Της ελεγα οτι θα θηλασουμε λιγο, μετα θα την πάρω αγκαλια κ θα την κάνω χαδακια. Έλεγα κ καμια ιστοριουλα. Της πρότεινα κ αρκουδάκι αλλα δ συνδέθηκε ποτέ ιδιαιτερα

Αντίθετα ο μικρος ενώ θηλαζε ακομη είχε κουκλακι κ καμια φορα ηθελε απλα αγκαλια κ κούνημα αλλα ηταν κ μετα τα 2

Επισης βοηθαει πολύ η ηπια απομάκρυνση του στηθους ενώ έχει γλαρωσει

Για το γαλα δ προβληματιστηκα ποτέ ιδιαίτερα αλλα ειμασταν κ 2χρ δ με ένοιαζε αν θα πιουν

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Νανινα είπε:

οκα αυτα ειναι καινουρια για εμας..τα εχωωκαταφερει το τελευταιο μηνα...

πως νπορω να κοψω τελειως την στνηθεια του στηθους;κανια βοηθεια;αραγε αν τον αφησω απο μονο του...θα το κοψει ποτε;;ή θα πρεπει να παει 5 χρονων..;!!

 Πραγματι φαίνεται πως οδηγειστε ομαλά στον αποθηλασμο. 

 

Μπορείς να του λες πως το γάλα σε λίγο θα τελειώσει, και θα πίνει το γάλα που πίνει και η μαμα. Σχολιαστε τα κατσικακια που είναι ζωγραφισμένα στο κουτί, πείτε πως τρώνε χορταρακι και κάνουν γάλα, την νύχτα κοιμούνται στο σπιτάκι τους κτλ. Βάλε το γάλα ως ρουτίνα πριν το πλύσιμο των δοντιών και όσο πιει. Μπορεί και καθόλου στην αρχή αλλά με τον καιρό θα πιει περισσότερο, σε κούπα, σε φλιτζανακι, με καλαμάκι, δοκίμασε πολλούς τρόπους. Μπορείς να μειώσεις και το χρόνο που θηλάζει προ ύπνου ώστε να κοιμάται χωρίς στήθος. Στόχευσε και στην χαλαρωση. Πχ μία γεμάτη μέρα, ένα ζεστό μπανιο, παραμύθι χωρίς πολλά χρώματα στην φωνή, αγκαλιτσα με ελάχιστο φως, χαδακια σε πλατουλα κ κεφαλακι ή οτιδήποτε ηρεμεί το παιδί. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με κ εμένα..έχω ένα μωρό 3,5 μηνών κ δεν θέλει το μπουκάλι καθόλου ούτε ξένο γάλα ούτε τσάι ούτε νερό..Την θηλάζω αλλά μια βδομάδα τώρα δν χορταίνει μάλλον γιατί κλαει τι να κάνω?απελπίζομαι ......Ο παιδίατρος μ είπε να μην την ζοριζω κ να τρώειόσο θέλει από το στήθος αλλά δν μπορώ να τρώει κάθε μισή ώρα έχω άλλα 2 παιδάκια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/2/2020 at 7:43 ΜΜ, Anna Maria.gr είπε:

Βοηθήστε με κ εμένα..έχω ένα μωρό 3,5 μηνών κ δεν θέλει το μπουκάλι καθόλου ούτε ξένο γάλα ούτε τσάι ούτε νερό..Την θηλάζω αλλά μια βδομάδα τώρα δν χορταίνει μάλλον γιατί κλαει τι να κάνω?απελπίζομαι ......Ο παιδίατρος μ είπε να μην την ζοριζω κ να τρώειόσο θέλει από το στήθος αλλά δν μπορώ να τρώει κάθε μισή ώρα έχω άλλα 2 παιδάκια..

Σίγουρα δ δινεις νερό κ τσάι. Δ τα χρειαζεται

Επειδη κλαιει δ σημαινει οτι δ χορταινει

Μπορώ να φανταστώ ότι η ζωή με 3παιδια είναι πολύ απαιτητική, αλλα αν θέλεις να θηλασεις υπομονη κ ένας μαρσιπος θα βοηθησει

Αν θες να αποθηλασεις δοκιμασε διαφορά γάλατα κ μπιμπερο

Τόσο καιρό πως τα πηγαίνατε με τον θηλασμο;ηταν όλα καλά; από πανες πως πάτε; βλέπεις κάποιο θέμα; πχ γουλιες; η να πονας στον θηλασμο; από βάρος πως τα πάει; 

Link to comment
Share on other sites

On 29/2/2020 at 7:43 ΜΜ, Anna Maria.gr είπε:

Βοηθήστε με κ εμένα..έχω ένα μωρό 3,5 μηνών κ δεν θέλει το μπουκάλι καθόλου ούτε ξένο γάλα ούτε τσάι ούτε νερό..Την θηλάζω αλλά μια βδομάδα τώρα δν χορταίνει μάλλον γιατί κλαει τι να κάνω?απελπίζομαι ......Ο παιδίατρος μ είπε να μην την ζοριζω κ να τρώειόσο θέλει από το στήθος αλλά δν μπορώ να τρώει κάθε μισή ώρα έχω άλλα 2 παιδάκια..

Πάνω στο θεμα του θηλασμού δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά σε μωρό 3,5 μηνών δεν δίνουμε ούτε νερό ούτε τσάι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα όπως επισεις δεν υπαρχει περιπτωση να χορτάσει το βρέφος με τσάι 

Link to comment
Share on other sites

On 29/2/2020 at 7:43 ΜΜ, Anna Maria.gr είπε:

Βοηθήστε με κ εμένα..έχω ένα μωρό 3,5 μηνών κ δεν θέλει το μπουκάλι καθόλου ούτε ξένο γάλα ούτε τσάι ούτε νερό..Την θηλάζω αλλά μια βδομάδα τώρα δν χορταίνει μάλλον γιατί κλαει τι να κάνω?απελπίζομαι ......Ο παιδίατρος μ είπε να μην την ζοριζω κ να τρώειόσο θέλει από το στήθος αλλά δν μπορώ να τρώει κάθε μισή ώρα έχω άλλα 2 παιδάκια..

Στον τρίτο μήνα υπάρχει ένα αλμα και τα μωρά θηλάζουν περισσότερο ή δείχνουν πεινασμένα (δάχτυλα στο στομα-γκρινια) γιατί θέλουν να αυξήσουν την παραγωγή. Θέλω να πω πως ή συμπεριφορά της δεν δηλωνει οπωσδήποτε πείνα. 

  Για αποθηλασμο σε τέτοια ηλικία δεν έχω εμπειρία ξέρω μόνο πως σταδιακα αντικαθιστάς θηλασμους με μπουκάλι. Ισως αν την ταισει καποιος άλλος να δεχτει το μπιμπερο.   

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω ξεκινήσει εδώ και μια μισή εβδομάδα διαδικασία από θηλασμού. Το θέμα είναι ότι είχα μόνο δυο γεύματα ένα πρωί κ ένα βράδυ. Ξεκινησα να σταματήσω πρώτα το πρωινό και μετά από κάθε θηλασμό του έδινα συμπλήρωμα ξένο γάλα. Αυτό το έκανα μια εβδομάδα και τις τελευταίες τρίς μέρες δεν του έδωσα καθόλου πρωί στήθος μόνο γάλα σε σκόνη.συνεχισα κανονικά να δείξω μόνο τον δεξί μαστό για θηλασμό το βράδυ πριν τον ύπνο.  Και σήμερα την Τρίτη μέρα παρατήρησα Στο αριστερό μου στήθος που σταμάτησα να δίνω πόνο από την πάνω μεριά του στήθους. Έβαλα το παιδί να θηλάσει λίγο και ο θηλασμός ήταν επίπονος και στο τέλος του θηλασμού έβγαλα μια κοκκινίλα δίπλα στην θηλή. Τι έκανα λάθος ; Έπρεπε να συνεχίσω να δίνω μέρα παρά μέρα ; Ένιωθα το στήθος μου άδειο όμως Το αριστερό και έλεγα όλα καλά. Και τώρα ξαφνικά αυτό ... λέτε να είναι καμία μαστίτιδα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω ξεκινήσει εδώ και μια μισή εβδομάδα διαδικασία από θηλασμού. Το θέμα είναι ότι είχα μόνο δυο γεύματα ένα πρωί κ ένα βράδυ. Ξεκινησα να σταματήσω πρώτα το πρωινό και μετά από κάθε θηλασμό του έδινα συμπλήρωμα ξένο γάλα. Αυτό το έκανα μια εβδομάδα και τις τελευταίες τρίς μέρες δεν του έδωσα καθόλου πρωί στήθος μόνο γάλα σε σκόνη.συνεχισα κανονικά να δείξω μόνο τον δεξί μαστό για θηλασμό το βράδυ πριν τον ύπνο.  Και σήμερα την Τρίτη μέρα παρατήρησα Στο αριστερό μου στήθος που σταμάτησα να δίνω πόνο από την πάνω μεριά του στήθους. Έβαλα το παιδί να θηλάσει λίγο και ο θηλασμός ήταν επίπονος και στο τέλος του θηλασμού έβγαλα μια κοκκινίλα δίπλα στην θηλή. Τι έκανα λάθος ; Έπρεπε να συνεχίσω να δίνω μέρα παρά μέρα ; Ένιωθα το στήθος μου άδειο όμως Το αριστερό και έλεγα όλα καλά. Και τώρα ξαφνικά αυτό ... λέτε να είναι καμία μαστίτιδα 

Δ θεωρώ ότι έκανες κάποιο λαθος

Αν ένιωθες να πρηζεσαι τότε απλά θα έβγαζες λιγο με το χερι

Μαστίτιδα δ νομιζω, απλα κάποιο πέτρωμα η φραγμένος πορος(μπορεί να κάνω κ λάθος στο δεύτερο, δ μου εχει τυχει, δ ξερω ακριβώς πως ειναι) 

Προσπάθησε να κάνεις ζεστες κομπρεσες στο σημείο, η ντουζ κ να πέφτει ζεστο νερό, να βγάλεις λιγο με το χερι, εφαρμόζωντας πίεση κ στο σημείο που πονας, κ μετα κρύα κομπρεσα,πχ σακουλάκι αρακα από καταψυξη

Στο ντους μπορείς να πέφτει το νερό στην πλατη, κ με ελαφριά κλίση μπροστά να κανεις μαλαξεις 

Αλλα καλό είναι να επικοινωνήσεις κ με έναν συμβουλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Εγώ την μικρή μου είχα προσπαθήσει όταν ήταν 8 μηνών να της δώσω ξένο γάλα χωρίς καμία επιτυχία είχα δοκιμάσει ότι γάλα και ότι πιπίλα σε μπιμπερο υπήρχε στην αγορά. Τελικά όταν έφτασε 1 έτους ξαναπροσπάθησα και σιγά σιγά άρχισε να το δέχεται. Μέχρι όμως 14 μηνών το μεσημέρι για να κοιμηθεί θήλαζε (μάλλον πιο πολύ για παρηγοριά). Τώρα πλέον πίνει μόνο κατσικίσιο γάλα. Το κάθε παιδί θεωρώ έχει τον χρόνο του. Και εγώ είχα απελπιστει αλλά τα καταφέραμε και παρά πολύ εύκολα. Όποτε άμα δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος αποθηλασμου με λίγη υπομονή το παιδί θα νοιώσει μόνο του έτοιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2020 at 8:32 ΜΜ, vicky86 είπε:

Δ θεωρώ ότι έκανες κάποιο λαθος

Αν ένιωθες να πρηζεσαι τότε απλά θα έβγαζες λιγο με το χερι

Μαστίτιδα δ νομιζω, απλα κάποιο πέτρωμα η φραγμένος πορος(μπορεί να κάνω κ λάθος στο δεύτερο, δ μου εχει τυχει, δ ξερω ακριβώς πως ειναι) 

Προσπάθησε να κάνεις ζεστες κομπρεσες στο σημείο, η ντουζ κ να πέφτει ζεστο νερό, να βγάλεις λιγο με το χερι, εφαρμόζωντας πίεση κ στο σημείο που πονας, κ μετα κρύα κομπρεσα,πχ σακουλάκι αρακα από καταψυξη

Στο ντους μπορείς να πέφτει το νερό στην πλατη, κ με ελαφριά κλίση μπροστά να κανεις μαλαξεις 

Αλλα καλό είναι να επικοινωνήσεις κ με έναν συμβουλο

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα μάλλον ήταν κάποιο πέτρωμα ίσως. Μου πέρασε έβαλα το μωρό να θηλάσει και μου πέρασε. Τώρα μας έχει μείνει ένα γεύμα το βραδινό , και δίνω εναλαξ ένα βράδυ το δεξί , ένα βράδυ το αριστερό. Κάνω και μαλάξεις στο ντους βοηθάει αρκετά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, θήλαζα αποκλειστικά τη μικρή μου μέχρι τώρα 26 μηνών ... Ξαφνικά αποφάσισε ότι είναι μεγάλη πια κ δν θέλει ν θηλάζει πια... Τ αποφάσισε όμως τ Σάββατο κ δν ξαναηπιε γάλα... καπώς αποτομο... προσπάθησα να την πείσω να το μειώσουμε σταδιακά αλλά δν θέλει ν πιεί πια... Δν έχω πάρει το χάπι για ν κόψω το γάλα έχουν περάσει 3 πάω για 4 μέρες ... Λέτε να πάρω το χάπι ή θα κοπεί μόνο τ το γάλα? Είναι επικίνδυνο για μαστίτιδα?θήλαζε πολύ πριν αποφασίσει να το κόψει 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Slouchy είπε:

Καλησπέρα, θήλαζα αποκλειστικά τη μικρή μου μέχρι τώρα 26 μηνών ... Ξαφνικά αποφάσισε ότι είναι μεγάλη πια κ δν θέλει ν θηλάζει πια... Τ αποφάσισε όμως τ Σάββατο κ δν ξαναηπιε γάλα... καπώς αποτομο... προσπάθησα να την πείσω να το μειώσουμε σταδιακά αλλά δν θέλει ν πιεί πια... Δν έχω πάρει το χάπι για ν κόψω το γάλα έχουν περάσει 3 πάω για 4 μέρες ... Λέτε να πάρω το χάπι ή θα κοπεί μόνο τ το γάλα? Είναι επικίνδυνο για μαστίτιδα?θήλαζε πολύ πριν αποφασίσει να το κόψει 

Όχι, δ χρειαζεται να παρεις χαπι

Μπορείς να βγαζεις με το χερι μόνο όταν πρηζεσαι κ γίνεται ενοχλητικο

Δ θες να βγαλεις πολύ τωρα να συνεχίσεις την παραγωγή 

Τόσες μέρες ήσουν οκ με το στηθος; 

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2020 at 12:19 ΠΜ, Slouchy είπε:

Καλησπέρα, θήλαζα αποκλειστικά τη μικρή μου μέχρι τώρα 26 μηνών ... Ξαφνικά αποφάσισε ότι είναι μεγάλη πια κ δν θέλει ν θηλάζει πια... Τ αποφάσισε όμως τ Σάββατο κ δν ξαναηπιε γάλα... καπώς αποτομο... προσπάθησα να την πείσω να το μειώσουμε σταδιακά αλλά δν θέλει ν πιεί πια... Δν έχω πάρει το χάπι για ν κόψω το γάλα έχουν περάσει 3 πάω για 4 μέρες ... Λέτε να πάρω το χάπι ή θα κοπεί μόνο τ το γάλα? Είναι επικίνδυνο για μαστίτιδα?θήλαζε πολύ πριν αποφασίσει να το κόψει 

Πρώτη φορά ακουω για παιδάκι να το κόβει τόσο γρήγορα κ όχι σταδιακά? Το βράδυ δεν αποκοιμιοταν με θηλασμό? Όπως ρώτησε κ η Βίκυ το στήθος πως είναι? Αν είναι σχετικά μαλακό σημαίνει ότι ρυθμίστηκε μόνο του, αν το νιώθεις βαρύ προσπάθησε να βγάλεις λίγο με το χέρι αν μπορείς η αλλιώς με θηλαστρο, όχι πολύ ίσα ίσα να μην το νιώθεις τελείως σκληρό

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2020 at 6:18 ΜΜ, v_mummy είπε:

Μέχρι 7,5 μηνών ακολουθούσε την καμπύλη της που ηταν λίγο πάνω από το μεσο ορο για το βάρος. Συγκεκριμένα τοτε ηταν 8.250 και περιμεναμε απο μερα σε μερα να βγουν τα πρωτα δόντια. Τις επόμενες 2 βδομάδες ακολούθησε το διαστημα που μειώθηκαν οι θηλασμοι και ταυτόχρονα δεν ετρωγε ικανοποιητικη ποσοτητα απο στερεες, μαλλον λογω δοντιών  (μονο πρωινο και απογευματινο ετρωγε σχετικά καλα για τα δεδομενα της, το μεσημέρι σφραγιζε το στομα). Υστερα απο λιγο βγήκαν και τα 2 δοντάκια. Μετα πηγαμε στον παιδίατρο ο οποίος την ζυγισε και είδε οτι είχε χασει 40 γραμμαρια σε αυτες τις δυο βδομάδες και μας ειπε να επιμείνουμε με τις στερεες. Τώρα κοντευει μηνας απο τοτε και επειδή εξακολουθεί να μην τρωει φαγητο σε ικανοποιητική ποσότητα εχει παρει λιγο βαρος (100 γρ.) που νομιζω ειναι πιο πολυ λογω του οτι αυξηθηκαν και παλι οι θηλασμοι που ειχαν κοπει. Την καλυπτει ομως το γαλα ακόμα; Λόγω των αναγκών σε σίδηρο αναρωτιεμαι. 

Σιγουρα εχει να κανει με το συναισθηματικό κομμάτι ο θηλασμός, αλλα μου κάνει εντύπωση που ακούς αλλες μαμάδες που λένε οτι αποθηλασαν ανώδυνα ακόμα και πριν τον χρόνο (προσωπικα δεν θα ήθελα τοσο νωρις) και δεν μπορω να καταλαβω πως το δεχτηκαν τοσο ευκολα τα μωρά απο συναισθηματικής άποψης!

Εγω αποθηλασα πριν το χρονο και το δεχτηκε μια χαρα Πιστεύω αν κρατούσε παραπανω θα είχα θεμα. Και μας βοήθησε πολύ γιατι ειχα εξαντληθει απίστευτα εγω προσωπικα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 24/9/2020 at 7:48 ΜΜ, mama16 είπε:

Πρώτη φορά ακουω για παιδάκι να το κόβει τόσο γρήγορα κ όχι σταδιακά? Το βράδυ δεν αποκοιμιοταν με θηλασμό? Όπως ρώτησε κ η Βίκυ το στήθος πως είναι? Αν είναι σχετικά μαλακό σημαίνει ότι ρυθμίστηκε μόνο του, αν το νιώθεις βαρύ προσπάθησε να βγάλεις λίγο με το χέρι αν μπορείς η αλλιώς με θηλαστρο, όχι πολύ ίσα ίσα να μην το νιώθεις τελείως σκληρό

Συγγνώμη τώρα είδα τ μήνυμα... Δεν ξαναθηλασε όχι το έκοψε έτσι απλά... Με το θηλασμό αποκοιμιωταν όντως κ τώρα απλά θέλει ν είναι στην αγκαλιά Μ πάνω στο στήθος για ν κοιμηθεί ... Ευτυχώς πήγε πολύ καιρό τελικά αλλά Μ κόπηκε τ γάλα ... Έκανα αυτό που Μ πρότεινε η κοπέλα πιο πάνω έβγαζα λίγο για ν μη πονάω , έριχνα ζεστό νερό στο στήθος κ φορούσα αθλητικό σφιχτό στηθοδεσμο ... Σας ευχαριστώ πολύ με βοηθήσατε πάρα πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή είδα πως υπάρχει ενδιαφέρον από μέλη για την διαδικασία αποθηλασμου, επαναφέρω στα πρόσφατα και αυτό το θέμα που είναι σχετικό και ίσως βοηθήσει κάποια μαμά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...