Χορηγία Επικοινωνίας:  Θα γίνω μαμά! Προετοιμάζομαι για τον τοκετό & τον 1ο θηλασμό!

29/9 Σάββατο από τις 11:30-13:30 π.μ.

στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας

Είσοδος Ελεύθερη  Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

https://parents.org.gr/forum/uploads/monthly_2018_09/mitrikos18_sept3.gif.52ded911b0e4ab3f995e90b33619932b.gif

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα όσες κοπέλες έχουν κάνει βιοψία ενδομητρίου αν έχουν την καλοσύνη, να μου δώσουν μερικές πληροφορίες για να ξέρω τι να περιμένω. Έχω κάνει εξωσωματική. Είχα 8 βλαστοκύστες, έμεινα έγκυος με την πρώτη εμβρυομεταφορά, αλλά δυστυχώς παλλινδρόμησε. Μετά ακολούθησαν ακόμη δύο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές. Έχουμε κάνει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει απο εξετάσεις. Και εγώ και ο άντρας μου. Όλες οι ειδικότητες που έχουμε επισκεφθεί σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Αλλάζουμε κέντρο και γιατρό. Ο γιατρός που επιλέξαμε για τα επόμενα βήματα είναι πολύ γνωστός στη Θεσσαλονίκη και διευθυντής πολύ γνωστής μονάδας. Μας κέρδισε αμέσως και επειδή πρόκειται για πολύ έμπειρο εξειδικευμένο επιστήμονα, αλλά και επειδή ήταν πολύ ήρεμος και ταπεινός. Όσο για το κέντρο θεωρώ ότι αν εξ αρχής η προσπάθειά μας γινόταν εκεί, ίσως είχαμε ήδη το μωρό μας στην αγκαλιά μας. Όταν σου ζητούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο το πρώτο ραντεβού, τότε ξέρεις ότι ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Αν είχα κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσω, τότε αν μη τι άλλο θα βαδίζαμε σε λιγότερο ομιχλώδες τοπίο. Απο μόνος του ο δρόμος της εξωσωματικής έχει εκπλήξεις και καταστάσεις που προκύπτουν κ δεν περίμενες, αλλά τουλάχιστον κάποια βασικά ουσιώδη πραγματα καλό είναι να τα γνωρίζουμε πριν ξεκινήσουμε. Τέλος πάντων, πάλι λέω πολλά. Ο γιατρός λοιπόν εντοπίζει το πρόβλημα στο ενδομήτριο (και όχι στην ατυχία μου όπως οι προηγούμενοι). Η μήτρα μου είχε διάφραγμα. Το οποίο αφαίρεσα πριν ένα χρόνο, πριν ξεκινήσω εξωσωματική. Μετά την αποβολή λοιπόν, έκανα απόξεση. Μετά την απόξεση, στις επόμενες προσπάθειες ΕΜ δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο με τιποτα... Κάναμε δεύτερη υστεροσκόπηση και ο προηγουμενος γιατρός μου είπε πως το διάφραγμα είχε ξεκινήσει να επανεμφανίζεται. Ο νέος μου γιατρός λοιπόν, μου μίλησε για ενδομήτριες συμφύσεις και όχι για διάφραγμα. Τέλος μου είπε πως σε αυτό το σημείο θα εστιάσει μόνο στο ενδομήτριο, εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ. Θα ξεκινήσουμε με βιοψία ενδομητρίου που την θεωρεί αναγκαία, και απορεί πώς δεν έγινε μαζί με την υστεροσκόπηση. ( το είχα ζητήσει, αλλά κλασσικα ο γιατρός μου δεν το θεώρησε απαραίτητο). Λοιπόν ο νέος μου γιατρός θεωρεί ότι ίσως οι αποτυχίες εμφύτευσης οφείλονται σε ενδομητρίτιδα, όπως επίσης και το γεγονός ότι δυσκολευόμουν να χτίσω ενδομήτριο. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν κάνατε βιοψία ενδομητρίου, αρχικά για ποιο λόγο την κάνατε, πώς ήταν σαν διαδικασία, μετά απο πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα, και αν ήταν παθολογικά τα αποτελέσματα, τι θεραπείες ακολουθήσατε.. Γενικά τα πάντα θέλω να μάθω! :P Θα περιμένω πληροφορίες! :-):-) 

Διαφημίσεις

Είναι διαφορετικά ε; Δεν το γνωρίζω, δεν έχω διαβάσει ακόμα πολλά για αυτές τις εξετάσεις... Ασχολήθηκα με άλλες πολλες.. :angry:  το era test αφορά το παράθυρο εμφύτευσης;  Δεν μου είπε κάτι πιο συγκεκριμένο. Θα με ξαναδεί τη Δευτέρα. Βιοψία ενδομητρίου είπε, και ίσως ίσως επαναληπτική υστεροσκόπηση. 

4 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα όσες κοπέλες έχουν κάνει βιοψία ενδομητρίου αν έχουν την καλοσύνη, να μου δώσουν μερικές πληροφορίες για να ξέρω τι να περιμένω. Έχω κάνει εξωσωματική. Είχα 8 βλαστοκύστες, έμεινα έγκυος με την πρώτη εμβρυομεταφορά, αλλά δυστυχώς παλλινδρόμησε. Μετά ακολούθησαν ακόμη δύο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές. Έχουμε κάνει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει απο εξετάσεις. Και εγώ και ο άντρας μου. Όλες οι ειδικότητες που έχουμε επισκεφθεί σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Αλλάζουμε κέντρο και γιατρό. Ο γιατρός που επιλέξαμε για τα επόμενα βήματα είναι πολύ γνωστός στη Θεσσαλονίκη και διευθυντής πολύ γνωστής μονάδας. Μας κέρδισε αμέσως και επειδή πρόκειται για πολύ έμπειρο εξειδικευμένο επιστήμονα, αλλά και επειδή ήταν πολύ ήρεμος και ταπεινός. Όσο για το κέντρο θεωρώ ότι αν εξ αρχής η προσπάθειά μας γινόταν εκεί, ίσως είχαμε ήδη το μωρό μας στην αγκαλιά μας. Όταν σου ζητούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο το πρώτο ραντεβού, τότε ξέρεις ότι ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Αν είχα κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσω, τότε αν μη τι άλλο θα βαδίζαμε σε λιγότερο ομιχλώδες τοπίο. Απο μόνος του ο δρόμος της εξωσωματικής έχει εκπλήξεις και καταστάσεις που προκύπτουν κ δεν περίμενες, αλλά τουλάχιστον κάποια βασικά ουσιώδη πραγματα καλό είναι να τα γνωρίζουμε πριν ξεκινήσουμε. Τέλος πάντων, πάλι λέω πολλά. Ο γιατρός λοιπόν εντοπίζει το πρόβλημα στο ενδομήτριο (και όχι στην ατυχία μου όπως οι προηγούμενοι). Η μήτρα μου είχε διάφραγμα. Το οποίο αφαίρεσα πριν ένα χρόνο, πριν ξεκινήσω εξωσωματική. Μετά την αποβολή λοιπόν, έκανα απόξεση. Μετά την απόξεση, στις επόμενες προσπάθειες ΕΜ δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο με τιποτα... Κάναμε δεύτερη υστεροσκόπηση και ο προηγουμενος γιατρός μου είπε πως το διάφραγμα είχε ξεκινήσει να επανεμφανίζεται. Ο νέος μου γιατρός λοιπόν, μου μίλησε για ενδομήτριες συμφύσεις και όχι για διάφραγμα. Τέλος μου είπε πως σε αυτό το σημείο θα εστιάσει μόνο στο ενδομήτριο, εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ. Θα ξεκινήσουμε με βιοψία ενδομητρίου που την θεωρεί αναγκαία, και απορεί πώς δεν έγινε μαζί με την υστεροσκόπηση. ( το είχα ζητήσει, αλλά κλασσικα ο γιατρός μου δεν το θεώρησε απαραίτητο). Λοιπόν ο νέος μου γιατρός θεωρεί ότι ίσως οι αποτυχίες εμφύτευσης οφείλονται σε ενδομητρίτιδα, όπως επίσης και το γεγονός ότι δυσκολευόμουν να χτίσω ενδομήτριο. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν κάνατε βιοψία ενδομητρίου, αρχικά για ποιο λόγο την κάνατε, πώς ήταν σαν διαδικασία, μετά απο πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα, και αν ήταν παθολογικά τα αποτελέσματα, τι θεραπείες ακολουθήσατε.. Γενικά τα πάντα θέλω να μάθω! :P Θα περιμένω πληροφορίες! :-):-) 

Συμφωνω με την οπτική του γιατρού για Ενδομητριτιδα. Εχω δώσει 4 φορές δείγμα, ο πονος ειναι στιγμιαίος την ώρα που παιρνει το δείγμα. Να πάρεις σίγουρα buskopan μια ώρα πριν, μετα πας για δουλειά χωρις καμια ενοχληςη. Εγω τις εκανα  λόγω αποτυχιών εμφύτευσης. Λογικά θα στείλει το δείγμα στον Νικα, υπολόγισε κανα δίμηνο για τα αποτελέσματα. Οι θεραπείες περιλαμβάνουν διαφορα σχήματα αντιβίωσης απο το στόμα αλλα και κολπικά με πλύσεις. Αν το δώσεις το δείγμα σε φυσικό κύκλο θα δει ο Νικας ποτε κορυφώνονται τα πινοποδια που γατζωνουν το έμβρυο.

4vrkp2.png cEvWp2.png

11 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Συμφωνω με την οπτική του γιατρού για Ενδομητριτιδα. Εχω δώσει 4 φορές δείγμα, ο πονος ειναι στιγμιαίος την ώρα που παιρνει το δείγμα. Να πάρεις σίγουρα buskopan μια ώρα πριν, μετα πας για δουλειά χωρις καμια ενοχληςη. Εγω τις εκανα  λόγω αποτυχιών εμφύτευσης. Λογικά θα στείλει το δείγμα στον Νικα, υπολόγισε κανα δίμηνο για τα αποτελέσματα. Οι θεραπείες περιλαμβάνουν διαφορα σχήματα αντιβίωσης απο το στόμα αλλα και κολπικά με πλύσεις. Αν το δώσεις το δείγμα σε φυσικό κύκλο θα δει ο Νικας ποτε κορυφώνονται τα πινοποδια που γατζωνουν το έμβρυο.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Με κάλυψες πλήρως, αλλά αυτό το δίμηνο που λες με σκοτώνει... Έχω κάνει τα πάντα και έχω κουραστεί πολύ. 

πρίν από 10 λεπτά , annamariag77 είπε:

Καλη επιτυχια!!!!!καλη δυναμη

Σ'ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! Καλή δύναμη σε όλα τα ζευγάρια που αγωνίζονται! 

• Μου αρέσει 1

Καλησπερα!

Η βιοψία του ενδομητριου δεν ειναι η ιστιλογικη εξεταση μικρων τεμαχιων ιστού απο το ενδομήτριο?

Εγω τουλαχιστον αυτο εχω στο μυαλο μου. 

Εκανα δυο φορες ιστολογικη εξεταση ενδομητριου μετα απο υστεροσκοπηση. Κατα τη διαρκεια δηλαδη της υστεροσκοπησης πηρε κομματια ιστου απο το ενδομητριο κ το εστειλαν για βιοψια.

Ισως βεβαια κανω λαθος κ δεν γνωριζω σωστα την ορολογια.

Αν επροκειτο για την εξεταση του Νικα ή το era test δεν θα σε ενημερωνε ο γιατρος? Γιατι ειναι κ κοστοβόρες εξετασεις, εκτος των αλλων. 

Οπως και να χει πολυ καλη επιτυχια σου ευχομαι ολοψυχα!

Επεξεργάστηκαν by nini84

k0oZp3.png

On Thursday, September 13, 2018 at 6:07 ΜΜ, sissy_geo είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ. ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΙΣΑΙ?ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ..ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΑΝΤΑΣ ΦΥΣΙΚΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΙΘΑΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝ ΙΚΗΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ ΝΙΚΑ ..ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕRA TEST.  ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ..ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ  ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΤΙΔΑΣ...ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Επεξεργάστηκαν by anoulious
    διορθωση

4 ώρες πρίν, nini84 είπε:

Καλησπερα!

Η βιοψία του ενδομητριου δεν ειναι η ιστιλογικη εξεταση μικρων τεμαχιων ιστού απο το ενδομήτριο?

Εγω τουλαχιστον αυτο εχω στο μυαλο μου. 

Εκανα δυο φορες ιστολογικη εξεταση ενδομητριου μετα απο υστεροσκοπηση. Κατα τη διαρκεια δηλαδη της υστεροσκοπησης πηρε κομματια ιστου απο το ενδομητριο κ το εστειλαν για βιοψια.

Ισως βεβαια κανω λαθος κ δεν γνωριζω σωστα την ορολογια.

Αν επροκειτο για την εξεταση του Νικα ή το era test δεν θα σε ενημερωνε ο γιατρος? Γιατι ειναι κ κοστοβόρες εξετασεις, εκτος των αλλων. 

Οπως και να χει πολυ καλη επιτυχια σου ευχομαι ολοψυχα!

Καλησπέρα! Ναι είναι ακριβώς αυτό που λες  η βιοψία ενδομητρίου! Πριν δύο μήνες έκανα υστεροσκόπηση με τον παλιό μου γιατρό και πριν με "κοιμήσουν" να φανταστείς του λεω γιατρέ μου να κάνουμε κ μια βιοψία να δουμε τι γίνεται... Και κλασσικά, με χαλαρότητα μου είπε δεν χρειάζεται... Και τώρα; Κατα πάσα πιθανότητα θα κάνουμε πάλι υστεροσκόπηση γιατί βλέπει κάτι σκιούλες ο γιατρός που μπορεί να είναι συμφύσεις, και εννοείται και βιοψία... Θα μπορούσα να είχα "κερδίσει" μήνες αν έκανα τη βιοψία μαζί με την υστεροσκόπηση.  Θα με ξαναδει τη Δευτέρα στον υπέρηχο και θα δούμε. Σ"ευχαριστώ πολύ!!!

πρίν από 57 λεπτά , anoulious είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ. ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΙΣΑΙ?ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ..ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΑΝΤΑΣ ΦΥΣΙΚΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΙΘΑΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝ ΙΚΗΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ ΝΙΚΑ ..ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕRA TEST.  ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ..ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ  ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΤΙΔΑΣ...ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Καλησπέρα! Τώρα πλέον είμαστε στο embryolab.. Ακόμα βέβαια δεν ξεκινήσαμε διαδικασία μεταφοράς των εμβρύων μας στο νέο κέντρο, αλλά θα γίνει κ αυτό. Να μπούμε πρώτα σε μια σειρά. Να δούμε τι μας γίνεται! Για ενδομητρίτιδα μίλησε ο γιατρός. Δηλαδή η βιοψία μόνη της δεν δίνει απαντήσεις; Δεν αρκεί δηλαδή; Ρωτάω για να ξέρω τι θα τον ρωτήσω την Δευτέρα.

Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλα δεν είχα καταλάβει οτι μιλούσες για υστεροσκοπηση. Λοιπόν εγω πριν δυο χρόνια είχα κανει υστεροσκοπηση για να βγάλω ενα πολύποδα στην βιοψία λοιπόν έλεγε οτι παρατηρείται λοίμωξη του ενδομητρίου. Αυτο δεν αξιολογήθηκε ποτε απο κανένα γιατρο, οταν ομως πήρα τα αποτελέσματα του Νικα που έγραφε πάλι για λοίμωξη του ενδομητρίου ανέτρεξα στο χαρτί και ειδα οτι είχα ήδη στα χέρια μου το πόρισμα. Επισης ο Νικας χωρις να ξέρει για τον πολύποδα που είχα βγαλει έγραφε στο χαρτί του οτι στο δείγμα βρήκε τεμάχια απο πολυποδακια. Ειναι ένας λόγος που τον θεωρω αξιόπιστο.

Η βιοψία του Νικα γινεται χωρις νάρκωση και το δείγμα ειναι μικρο καμια σχέση ουτε σαν κόστος με την υστεροσκοπηση.

4vrkp2.png cEvWp2.png

2 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Καλησπέρα! Ναι είναι ακριβώς αυτό που λες  η βιοψία ενδομητρίου! Πριν δύο μήνες έκανα υστεροσκόπηση με τον παλιό μου γιατρό και πριν με "κοιμήσουν" να φανταστείς του λεω γιατρέ μου να κάνουμε κ μια βιοψία να δουμε τι γίνεται... Και κλασσικά, με χαλαρότητα μου είπε δεν χρειάζεται... Και τώρα; Κατα πάσα πιθανότητα θα κάνουμε πάλι υστεροσκόπηση γιατί βλέπει κάτι σκιούλες ο γιατρός που μπορεί να είναι συμφύσεις, και εννοείται και βιοψία... Θα μπορούσα να είχα "κερδίσει" μήνες αν έκανα τη βιοψία μαζί με την υστεροσκόπηση.  Θα με ξαναδει τη Δευτέρα στον υπέρηχο και θα δούμε. Σ"ευχαριστώ πολύ!!!

Καλησπέρα! Τώρα πλέον είμαστε στο embryolab.. Ακόμα βέβαια δεν ξεκινήσαμε διαδικασία μεταφοράς των εμβρύων μας στο νέο κέντρο, αλλά θα γίνει κ αυτό. Να μπούμε πρώτα σε μια σειρά. Να δούμε τι μας γίνεται! Για ενδομητρίτιδα μίλησε ο γιατρός. Δηλαδή η βιοψία μόνη της δεν δίνει απαντήσεις; Δεν αρκεί δηλαδή; Ρωτάω για να ξέρω τι θα τον ρωτήσω την Δευτέρα.

Σαφωσ και η βιοψια δινει απαντησεισ και ειναι η πιο αξιοπιστη εξεταση για αυτο που θελεισ αλλα επειδη υπαρχουν διαφορεσ "βιοψιεσ"οπωσ καταλαβεσ και οι οποιεσ στοιχιζουν κανε μια ερευνα να καταληξεισ ποια ειναι η καλυτερη για την περιπτωση σου.Να δεισ τι θα σου προτεινουν και αυτοι..

• Μου αρέσει 1

Εγω προσωπικα την δευτερη υστεροσκοπηση την εκανα στο κεντρο εξωδωματικης που ημασταν κ την πληρωσα 500€. Νομιζω οτι τονera test ειναι ακριβοτερο. Δεν ξερω για την εξεταση του Νίκα κόστος για να συγκρίνω.

Επίσης η διαφορά αναμεσα στην πρωτη κ δευτερη υστεροσκοπηση ηταν 11 μηνες. Και στις δυο αφαιρεθηκε ενα μικρο πολυποδακι. Την δευτερη προφανως ηταν το ιδιο κ επανεμφανιστηκε μου ειπε ο γιατρος. 

Οι βιοψιες κ τις δυο φορες επιβεβαιωσαν την πολυποειδη μορφη του ιστου που αφαιρεθηκε. 

Με μεγαλη επιφυλαξη, η ενδομητριτιδα δεν φαινεται με το ματι οταν ο γιατρος βλεπει το ενδομητριο με την καμερα??

Μπορει να υπαρχει και να μην φαινεται?

• Μου αρέσει 1

k0oZp3.png

1 ώρα πρίν, nini84 είπε:

Εγω προσωπικα την δευτερη υστεροσκοπηση την εκανα στο κεντρο εξωδωματικης που ημασταν κ την πληρωσα 500€. Νομιζω οτι τονera test ειναι ακριβοτερο. Δεν ξερω για την εξεταση του Νίκα κόστος για να συγκρίνω.

Επίσης η διαφορά αναμεσα στην πρωτη κ δευτερη υστεροσκοπηση ηταν 11 μηνες. Και στις δυο αφαιρεθηκε ενα μικρο πολυποδακι. Την δευτερη προφανως ηταν το ιδιο κ επανεμφανιστηκε μου ειπε ο γιατρος. 

Οι βιοψιες κ τις δυο φορες επιβεβαιωσαν την πολυποειδη μορφη του ιστου που αφαιρεθηκε. 

Με μεγαλη επιφυλαξη, η ενδομητριτιδα δεν φαινεται με το ματι οταν ο γιατρος βλεπει το ενδομητριο με την καμερα??

1 ώρα πρίν, nini84 είπε:

Καλησπερα.Αν ο γιατροσ ειναι πολυ εμπειροσ και πολυ προσεχτικοσ μπορει να τη δει η να την υποψιαστει...Αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μη τη δει.Εγω εκανα δυο υστεροσκοπησεισ και τη μια μου την εκανε ο Μαστρο.και δεν ειδαν τιποτα.Και εγω ημουν χαλια.Φουλ ενδομητριτιδα...

19 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Συγνώμη αλλα δεν είχα καταλάβει οτι μιλούσες για υστεροσκοπηση. Λοιπόν εγω πριν δυο χρόνια είχα κανει υστεροσκοπηση για να βγάλω ενα πολύποδα στην βιοψία λοιπόν έλεγε οτι παρατηρείται λοίμωξη του ενδομητρίου. Αυτο δεν αξιολογήθηκε ποτε απο κανένα γιατρο, οταν ομως πήρα τα αποτελέσματα του Νικα που έγραφε πάλι για λοίμωξη του ενδομητρίου ανέτρεξα στο χαρτί και ειδα οτι είχα ήδη στα χέρια μου το πόρισμα. Επισης ο Νικας χωρις να ξέρει για τον πολύποδα που είχα βγαλει έγραφε στο χαρτί του οτι στο δείγμα βρήκε τεμάχια απο πολυποδακια. Ειναι ένας λόγος που τον θεωρω αξιόπιστο.

Η βιοψία του Νικα γινεται χωρις νάρκωση και το δείγμα ειναι μικρο καμια σχέση ουτε σαν κόστος με την υστεροσκοπηση.

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον αυτή η εξέταση του Νίκα. Το καταλαβαίνω κ απο την εμπειρία σου και από άλλα που έχω διαβάσει. Την Δευτέρα θα κάνω μια πιο αναλυτική συζήτηση μαζί με τον νέο μου γιατρό. Γιατί τις προάλλες μιλήσαμε γενικά για την ιστορία μας απο την αρχή έως σήμερα και απλά καταλήξαμε ότι μάλλον εκεί είναι το θέμα, εφόσον οι υπόλοιπες εξετάσεις δεν έχουν δείξει κάτι.   Αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... Παίζει και η ποιότητα των εμβρύων βασικότατο ρόλο και άλλα.. Είναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα δυστυχως. Σ'ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες! 

1 ώρα πρίν, nini84 είπε:

Ωραία ερώτηση! Θα του την κάνω τη Δευτέρα! :wink:

Κατα πάσα πιθανότητα παω για τρίτη υστεροσκόπηση ΚΑΙ βιοψία μαζί.. Σε αυτόν τον κύκλο. Θα επιστρέψω την Δευτέρα με περισσότερες πληροφορίες και σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει το θέμα θα σας πω ότι μου πει. Είμαστε όλες σε φάση αναμονής, ή προετοιμασίας για εξωσωματική ή εμβρυομεταφορά; Ή κάποιες ξεμπερδέψατε και ησυχάσατε; :grin:

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, nini84 είπε:

Καλησπερα.Προσπαθησα λιγο να διορθωσω αυτο που εγραψα γιατι κολλησε το ταμπλετ μου.Η ουσια ειναι οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα δει γιατροσ με την καμερα την ενδομητριτιδα.Αν ειναι πολυ εμπειροσ μπορει να τη δει η να την υποψιαστει.Εγω εκανα δυο υστεροσκοπησεισ  εκ των οποιων τη μια μου την εκανε ο Μαστρο και δεν  ειδε τιποτα.Και εγω ημουν γεματη ενδομητριτιδα....

πρίν από 1 λεπτό , sissy_geo είπε:

Καλησπέρα @anoulious:-) Και πώς έμαθες για την ενδομητρίτιδα; Με βιοψία;

Καλησπερα.Καταρχην Νινι84 συγνωμη.Θελησα να σου απαντησω βγηκα,μπηκα τοσεσ φορεσ που θα πετουσα το ταμπλετ και εγιναν μανταρα.  .Sissy geo εκανα εξεταση Νικα.Τη θεωρω πολυ αξιοπιστη και τον ιδιο πολυ τιμιο.Αλλα το embryolad δεν στελνει δειγματα στον Νικα.

• Μου αρέσει 1

58 minutes ago, sissy_geo said:

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον αυτή η εξέταση του Νίκα. Το καταλαβαίνω κ απο την εμπειρία σου και από άλλα που έχω διαβάσει. Την Δευτέρα θα κάνω μια πιο αναλυτική συζήτηση μαζί με τον νέο μου γιατρό. Γιατί τις προάλλες μιλήσαμε γενικά για την ιστορία μας απο την αρχή έως σήμερα και απλά καταλήξαμε ότι μάλλον εκεί είναι το θέμα, εφόσον οι υπόλοιπες εξετάσεις δεν έχουν δείξει κάτι.   Αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... Παίζει και η ποιότητα των εμβρύων βασικότατο ρόλο και άλλα.. Είναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα δυστυχως. Σ'ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες! 

Ωραία ερώτηση! Θα του την κάνω τη Δευτέρα! :wink:

Κατα πάσα πιθανότητα παω για τρίτη υστεροσκόπηση ΚΑΙ βιοψία μαζί.. Σε αυτόν τον κύκλο. Θα επιστρέψω την Δευτέρα με περισσότερες πληροφορίες και σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει το θέμα θα σας πω ότι μου πει. Είμαστε όλες σε φάση αναμονής, ή προετοιμασίας για εξωσωματική ή εμβρυομεταφορά; Ή κάποιες ξεμπερδέψατε και ησυχάσατε; :grin:

Κορίτσι καλησπέρα.Καταρχήν είμαστε στο ίδιο κέντρο και απ¨΄οτι κατάλαβα πρέπει να έχουμε τον ίδιο γιατρό.Μου κάνει εντύπωση που σου έθιξε το θέμα της ενδομητρίτιδας.Εμένα ποτέ δε μου ανέφερε κάτι,εγώ μόνη μου του είχα πει να κάνω βιοψία ενδομητρίου.Έχω κάνει 4 διαφορετικές βιοψίες,η μία ήταν η εξέταση του Νίκα.Αρχικά δεν υποστηρίζει την εξέταση αυτή με τίποτα,έχουμε μαλώσει γι¨αυτό το θέμα,ακόμα και μετά το πόρισμα του Νίκα που έλεγε χρόνια φλεγμονή ενδομητρίου.Ούτε το παράθυρο εμφύτευσης δέχεται.Στις 2 πρώτες βιοψίες,η μία ήταν με υστεροσκόπηση,τις οποίες τις έστειλαν σε εργαστήριο για ανάλυση,τα αποτελέσματα δεν έδειξαν τίποτα.Εγώ επειδή νευρίασα πάρα πολύ με τη στάση του γιατί μου μιλούσε συνέχεια για δανεικά ωάρια και εγώ δεν ήθελα ,δε θα ξεχάσω ποτέ την έκφραση του όταν του είπα ότι θα κάνω αυτή την εξέταση.Εγώ όμως επειδή έχω κάνει 5 αποτυχημένες ετ σ¨αυτό το κέντρο και συνολικά 10 διεγέρσεις και ωοληψίες είμαι πολύ ξεροκέφαλη και δε δέχομαι τίποτα πλέον.Πήγα έκανα την εξέταση του Νίκα,έκανα θεραπεία και πλύσεις αλλά επειδή είμαι λίγο φοβιτσιάρα δεν έκανα επανεξέταση,είναι και τα λεφτά και απέτυχα πάλι.Τώρα αναγκαστικά επειδή κάνω συλλογή εμβρύων θα κάνω πάλι την εξέταση και θεραπεία και μόνο όταν βγει καθαρή θα κάνω ετ.Δε με ενδιαφέρει η άποψή του πάνω στο θέμα.Θα σου κάνει βιοψία με υστεροσκόπηση,θα σου τα στείλει σε γνωστό εργαστήριο και αν είσαι τυχερή και σου εντοπίσει την ενδομητρίτιδα θα σου δώσει vibramicyn για 2 βδομάδες,αλλά δε κάνει αυτή η θεραπεία.Σου τα λέω αναλυτικά γιατί τα ξέρω.Ο Χριστ δεν είναι ο γιατρός σου;Αν πάλι δε βρεθεί κάτι θα σου πει ότι είσαι καθαρή.Η γνώμη μου είναι να κάνεις την εξέταση του Νίκα για ασφάλεια και σιγουριά.Ελπίζω να σε κάλυψα.

18 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Κορίτσι καλησπέρα.Καταρχήν είμαστε στο ίδιο κέντρο και απ¨΄οτι κατάλαβα πρέπει να έχουμε τον ίδιο γιατρό.Μου κάνει εντύπωση που σου έθιξε το θέμα της ενδομητρίτιδας.Εμένα ποτέ δε μου ανέφερε κάτι,εγώ μόνη μου του είχα πει να κάνω βιοψία ενδομητρίου.Έχω κάνει 4 διαφορετικές βιοψίες,η μία ήταν η εξέταση του Νίκα.Αρχικά δεν υποστηρίζει την εξέταση αυτή με τίποτα,έχουμε μαλώσει γι¨αυτό το θέμα,ακόμα και μετά το πόρισμα του Νίκα που έλεγε χρόνια φλεγμονή ενδομητρίου.Ούτε το παράθυρο εμφύτευσης δέχεται.Στις 2 πρώτες βιοψίες,η μία ήταν με υστεροσκόπηση,τις οποίες τις έστειλαν σε εργαστήριο για ανάλυση,τα αποτελέσματα δεν έδειξαν τίποτα.Εγώ επειδή νευρίασα πάρα πολύ με τη στάση του γιατί μου μιλούσε συνέχεια για δανεικά ωάρια και εγώ δεν ήθελα ,δε θα ξεχάσω ποτέ την έκφραση του όταν του είπα ότι θα κάνω αυτή την εξέταση.Εγώ όμως επειδή έχω κάνει 5 αποτυχημένες ετ σ¨αυτό το κέντρο και συνολικά 10 διεγέρσεις και ωοληψίες είμαι πολύ ξεροκέφαλη και δε δέχομαι τίποτα πλέον.Πήγα έκανα την εξέταση του Νίκα,έκανα θεραπεία και πλύσεις αλλά επειδή είμαι λίγο φοβιτσιάρα δεν έκανα επανεξέταση,είναι και τα λεφτά και απέτυχα πάλι.Τώρα αναγκαστικά επειδή κάνω συλλογή εμβρύων θα κάνω πάλι την εξέταση και θεραπεία και μόνο όταν βγει καθαρή θα κάνω ετ.Δε με ενδιαφέρει η άποψή του πάνω στο θέμα.Θα σου κάνει βιοψία με υστεροσκόπηση,θα σου τα στείλει σε γνωστό εργαστήριο και αν είσαι τυχερή και σου εντοπίσει την ενδομητρίτιδα θα σου δώσει vibramicyn για 2 βδομάδες,αλλά δε κάνει αυτή η θεραπεία.Σου τα λέω αναλυτικά γιατί τα ξέρω.Ο Χριστ δεν είναι ο γιατρός σου;Αν πάλι δε βρεθεί κάτι θα σου πει ότι είσαι καθαρή.Η γνώμη μου είναι να κάνεις την εξέταση του Νίκα για ασφάλεια και σιγουριά.Ελπίζω να σε κάλυψα.

Καλησπέρα! Με κάλυψες και με προβλημάτισες... :wink: Μπορώ με δική μου πρωτοβουλία να κάνω την εξέταση του Νίκα; Ρε παιδιά δεν το μπορώ αυτό το πράγμα. Να αλλάζω γιατρό για να είμαι πιο "ήσυχη" ότι είμαι σε πιο υπεύθυνα χέρια, και πάλι να έχω αμφιβολίες; Τι να πω.. Έχω κουραστεί με αυτό το άγχος κ την αβεβαιότητα. Πες ότι αποφασίζω να κάνω την εξέταση του Νίκα. Αν αυτός ο γιατρός που επέλεξα να προχωρήσω μαζί του, δεν την δέχεται ή δεν την αναγνωρίζει, ποιος θα αξιολογήσει το αποτέλεσμα της;, ποιες οδηγίες θα ακολουθήσω εφόσον αυτός δεν θα αναγνωρίσει το αποτέλεσμα...Είχα σκοπό αύριο που θα τον δω, να συζητήσω μαζί του για την εν λόγω εξέταση. Αλλά μ'αυτά που μου λες τώρα φοβάμαι λίγο :wacko:

Επεξεργάστηκαν by sissy_geo

5 hours ago, sissy_geo said:

Καλησπέρα! Με κάλυψες και με προβλημάτισες... :wink: Μπορώ με δική μου πρωτοβουλία να κάνω την εξέταση του Νίκα; Ρε παιδιά δεν το μπορώ αυτό το πράγμα. Να αλλάζω γιατρό για να είμαι πιο "ήσυχη" ότι είμαι σε πιο υπεύθυνα χέρια, και πάλι να έχω αμφιβολίες; Τι να πω.. Έχω κουραστεί με αυτό το άγχος κ την αβεβαιότητα. Πες ότι αποφασίζω να κάνω την εξέταση του Νίκα. Αν αυτός ο γιατρός που επέλεξα να προχωρήσω μαζί του, δεν την δέχεται ή δεν την αναγνωρίζει, ποιος θα αξιολογήσει το αποτέλεσμα της;, ποιες οδηγίες θα ακολουθήσω εφόσον αυτός δεν θα αναγνωρίσει το αποτέλεσμα...Είχα σκοπό αύριο που θα τον δω, να συζητήσω μαζί του για την εν λόγω εξέταση. Αλλά μ'αυτά που μου λες τώρα φοβάμαι λίγο :wacko:

Καλησπέρα.Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.Ο γιατρός ο οποίος θα ασχοληθεί με το πόρισμα είναι αυτός που θα σου πάρει το δείγμα,ο συνεργάτης του Νίκα.Εγώ πλέον δεν ενημερώνω το κέντρο για την εξέταση αυτή και τη θεραπεία.Και εγώ έχω κουραστεί και μαλώνω συνέχεια,αλλά δε μπορώ να κάνω διαφορετικά.Δε θα βγάλεις άκρη αν του πεις για την εξέταση αυτή,το ξέρω σίγουρα.

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Σήμερα πήγα για υπέρηχο.  Ήθελε να ελέγξει ο γιατρός την ανάπτυξη του ενδομητρίου μου. Ενω το είδε σε γενικές γραμμές πολύ καλό, εξακολουθεί να βλέπει μια μικρή σκιά που μάλλον είναι κάποιες συμφύσεις, όσο μπορεί να είναι σίγουρος υπερηχογραφικά. Του άφησα και το dvd της προηγούμενης υστεροσκόπησης και πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν ότι πάμε για υστεροσκόπηση μεθαύριο... Είναι η τρίτη μου λοιπόν... Και μάλιστα η προηγούμενη έγινε πριν 2 μήνες... Να έχεις χρόνο, υπομονή και λεφτουδάκια... Που δεν μου περισσεύει τίποτα απο τα τρία... Όσο για το θέμα των εξετάσεων, τον ρώτησα και για την εξέταση του Νίκα, και για το era test. Για την εξέταση του Νίκα @oly75 αν και είναι πολύ ευγενής σαν άνθρωπος, παρατήρησα έναν "κοροϊδευτικό" τόνο να το πω; Σίγουρα το αμφισβήτησε όμως. Είχες δίκιο. Για το era test που ήθελα να μάθω κάποια πράγματα γιατί δεν γνώριζα σχεδόν τίποτα, μου εξήγησε τι ακριβώς είναι και πότε το συστήνουν, αλλά δεν ενδείκνυται μου είπε στην περίπτωση μου. Τώρα όσον αφορά την ψυχολογία, τι να πω... Με στεναχωρεί που μπαίνω ξανα στην διαδικασία νάρκωσης, επέμβασης κτλ... Δεν βλέπω φως... Συνέχεια προσπαθώ, αστάματητα και δεν βγάζει πουθενά. Αλλά δεν γίνεται διαφορετικά. Θέλω να ξεκινήσω μια νεα προσπάθεια, σε άλλο γιατρό, σε άλλο κέντρο. Δεν μπορεί να βαδίσει στα τυφλά. Μου εξήγησε πως είναι καλό για εμένα και για την πορεία κ το αποτέλεσμα της επόμενης προσπάθειας, να δούμε που βαδίζουμε. Να ελέγξουμε το έδαφος κυριολεκτικά και μεταφορικά. Και είπε επίσης μια φράση που όσο την σκέφτομαι, τόσο πιο πολύ καταλαβαίνω το νόημα της. Ότι δεν ελέγχουμε, το βρίσκουμε μπροστά μας.. Πάντα.. Και αυτό μου συνέβαινε απο την αρχή μέχρι σήμερα... Όλα τα βρήκα μπροστά μου... Αααα και σαν να μη φτάνουν όλα αυτά, έπιασα και κάτι παράξενο στο στήθος μου.. εχει ποσες μέρες ήμουν μεσα στη μαυρίλα.. Δουλεύω σε φροντιστήριο και με βλέπουν όλοι και αναρωτιούνται τι έπαθα! Πήγα για υπέρηχο τρέχοντας γιατί η γιαγιά μου πέθανε απο καρκίνο του στήθους στα 42 και το είχα πάντα στο μυαλό μου όπως και η μαμά μου. Απλά τώρα που μπήκα στο τριπάκι των εξωσωματικών, το έχω στο μυαλό μου ακόμα περισσότερο... Είμαι 28 και ακόμη δεν μπορώ να κάνω μαστογραφία, μόνο υπέρηχο. Δόξα το Θεο δεν ήταν κάτι. Είναι μια απλή κύστη είπε η γιατρός. Απλά έχω πυκνό μαστό παρόλο που είναι μικρά, (φυστικάκια τα λέει ο αντρας μου) και πρέπει να ψάχνομαι ακόμη πιο σχολαστικά. Αυτό άσχετο, συγνώμη που γράφω τόσα τι να κάνω κ εγω. Δεν τα λέω πουθενά αυτά και θέλω κάπου να τα πω και εγω! :-)Τέλος πάντων. Αυτά είναι τα νέα μου... Εχω αγωνία για μεθαύριο τι θα βρούμε τι δεν θα βρούμε!  Α! επίσης εννοείται θα κάνουμε και βιοψία μαζί με υστεροσκόπηση που όπως μου είπε, είναι πιο έγκυρη εξέταση.... Αυτά κορίτσια μου απο μένα! @ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΑ εφόσον σε ενδιαφέρει και εσένα το θέμα θα σε ενημερώσω για ότι νεότερο μήπως και βοηθηθείς και εσύ κάπου! Φιλιά πολλά! 

1 hour ago, sissy_geo said:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Σήμερα πήγα για υπέρηχο.  Ήθελε να ελέγξει ο γιατρός την ανάπτυξη του ενδομητρίου μου. Ενω το είδε σε γενικές γραμμές πολύ καλό, εξακολουθεί να βλέπει μια μικρή σκιά που μάλλον είναι κάποιες συμφύσεις, όσο μπορεί να είναι σίγουρος υπερηχογραφικά. Του άφησα και το dvd της προηγούμενης υστεροσκόπησης και πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν ότι πάμε για υστεροσκόπηση μεθαύριο... Είναι η τρίτη μου λοιπόν... Και μάλιστα η προηγούμενη έγινε πριν 2 μήνες... Να έχεις χρόνο, υπομονή και λεφτουδάκια... Που δεν μου περισσεύει τίποτα απο τα τρία... Όσο για το θέμα των εξετάσεων, τον ρώτησα και για την εξέταση του Νίκα, και για το era test. Για την εξέταση του Νίκα @oly75 αν και είναι πολύ ευγενής σαν άνθρωπος, παρατήρησα έναν "κοροϊδευτικό" τόνο να το πω; Σίγουρα το αμφισβήτησε όμως. Είχες δίκιο. Για το era test που ήθελα να μάθω κάποια πράγματα γιατί δεν γνώριζα σχεδόν τίποτα, μου εξήγησε τι ακριβώς είναι και πότε το συστήνουν, αλλά δεν ενδείκνυται μου είπε στην περίπτωση μου. Τώρα όσον αφορά την ψυχολογία, τι να πω... Με στεναχωρεί που μπαίνω ξανα στην διαδικασία νάρκωσης, επέμβασης κτλ... Δεν βλέπω φως... Συνέχεια προσπαθώ, αστάματητα και δεν βγάζει πουθενά. Αλλά δεν γίνεται διαφορετικά. Θέλω να ξεκινήσω μια νεα προσπάθεια, σε άλλο γιατρό, σε άλλο κέντρο. Δεν μπορεί να βαδίσει στα τυφλά. Μου εξήγησε πως είναι καλό για εμένα και για την πορεία κ το αποτέλεσμα της επόμενης προσπάθειας, να δούμε που βαδίζουμε. Να ελέγξουμε το έδαφος κυριολεκτικά και μεταφορικά. Και είπε επίσης μια φράση που όσο την σκέφτομαι, τόσο πιο πολύ καταλαβαίνω το νόημα της. Ότι δεν ελέγχουμε, το βρίσκουμε μπροστά μας.. Πάντα.. Και αυτό μου συνέβαινε απο την αρχή μέχρι σήμερα... Όλα τα βρήκα μπροστά μου... Αααα και σαν να μη φτάνουν όλα αυτά, έπιασα και κάτι παράξενο στο στήθος μου.. εχει ποσες μέρες ήμουν μεσα στη μαυρίλα.. Δουλεύω σε φροντιστήριο και με βλέπουν όλοι και αναρωτιούνται τι έπαθα! Πήγα για υπέρηχο τρέχοντας γιατί η γιαγιά μου πέθανε απο καρκίνο του στήθους στα 42 και το είχα πάντα στο μυαλό μου όπως και η μαμά μου. Απλά τώρα που μπήκα στο τριπάκι των εξωσωματικών, το έχω στο μυαλό μου ακόμα περισσότερο... Είμαι 28 και ακόμη δεν μπορώ να κάνω μαστογραφία, μόνο υπέρηχο. Δόξα το Θεο δεν ήταν κάτι. Είναι μια απλή κύστη είπε η γιατρός. Απλά έχω πυκνό μαστό παρόλο που είναι μικρά, (φυστικάκια τα λέει ο αντρας μου) και πρέπει να ψάχνομαι ακόμη πιο σχολαστικά. Αυτό άσχετο, συγνώμη που γράφω τόσα τι να κάνω κ εγω. Δεν τα λέω πουθενά αυτά και θέλω κάπου να τα πω και εγω! :-)Τέλος πάντων. Αυτά είναι τα νέα μου... Εχω αγωνία για μεθαύριο τι θα βρούμε τι δεν θα βρούμε!  Α! επίσης εννοείται θα κάνουμε και βιοψία μαζί με υστεροσκόπηση που όπως μου είπε, είναι πιο έγκυρη εξέταση.... Αυτά κορίτσια μου απο μένα! @ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΑ εφόσον σε ενδιαφέρει και εσένα το θέμα θα σε ενημερώσω για ότι νεότερο μήπως και βοηθηθείς και εσύ κάπου! Φιλιά πολλά! 

Καλή επιτυχία κορίτσι για μεθαύριο.Είδες που σου τα έλεγα;Δεν τη δέχεται με τίποτα την εξέταση αυτή,αλλά με εκνευρίζει αφάνταστα το κοροιδευτικό του ύφος που είπες.Έλεος πια.Το era test  βρίσκει το παράθυρο εμφύτευσης,αλλά κοστίζει πολλά λεφτά.Φυσικά και γι αυτό δε θα είχε θετική άποψη,αφού ούτε το παράθυρο εμφύτευσης το δέχεται.Με την εξέταση του Νίκα αν δώσεις και δεύτερο δείγμα στο βρίσκει.Καλά και η υστεροσκόπηση με τη βιοψία ενδομητρίου είναι έγκυρη εξέταση,αλλά στο εργαστήριο που στέλνει το δείγμα δε το εξετάζει με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.Τέλος πάντων κάνε την εξέταση εσύ και βλέπουμε το πόρισμα.Πολύ πιθανόν να μη σου βρει τίποτα.Όσο γι¨αυτό που λες στο μαστό μια κύστη φεύγει μέσα σε ένα μήνα,καταλαβαίνω την ανησυχία σου.Είσαι πολύ μικρή βρε κορίτσι,28 χρονών αν θυμάμαι καλά,θα τα καταφέρεις μη στεναχωριέσαι,θα βρεις τί φταίει.Εγώ κάνω τις θεραπείες μου,παίρνω τις αντιβιώσεις που πρέπει και δε του λέω τίποτα.Δεν έχει νόημα πλέον.Σίγουρα θα πιστεύει ότι είμαι χαμένη υπόθεση,43 χρονών με τόσες αποτυχίες.Εδώ στην τελευταία αποτυχία μου είπε,αφού με ζάλισε πρώτα για δανεικά ωάρια,πόσο θα προσπαθείς ακόμα;Πόσες αντοχές έχεις;Ε

1 ώρα πρίν, oly75 είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι για μεθαύριο.Είδες που σου τα έλεγα;Δεν τη δέχεται με τίποτα την εξέταση αυτή,αλλά με εκνευρίζει αφάνταστα το κοροιδευτικό του ύφος που είπες.Έλεος πια.Το era test  βρίσκει το παράθυρο εμφύτευσης,αλλά κοστίζει πολλά λεφτά.Φυσικά και γι αυτό δε θα είχε θετική άποψη,αφού ούτε το παράθυρο εμφύτευσης το δέχεται.Με την εξέταση του Νίκα αν δώσεις και δεύτερο δείγμα στο βρίσκει.Καλά και η υστεροσκόπηση με τη βιοψία ενδομητρίου είναι έγκυρη εξέταση,αλλά στο εργαστήριο που στέλνει το δείγμα δε το εξετάζει με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.Τέλος πάντων κάνε την εξέταση εσύ και βλέπουμε το πόρισμα.Πολύ πιθανόν να μη σου βρει τίποτα.Όσο γι¨αυτό που λες στο μαστό μια κύστη φεύγει μέσα σε ένα μήνα,καταλαβαίνω την ανησυχία σου.Είσαι πολύ μικρή βρε κορίτσι,28 χρονών αν θυμάμαι καλά,θα τα καταφέρεις μη στεναχωριέσαι,θα βρεις τί φταίει.Εγώ κάνω τις θεραπείες μου,παίρνω τις αντιβιώσεις που πρέπει και δε του λέω τίποτα.Δεν έχει νόημα πλέον.Σίγουρα θα πιστεύει ότι είμαι χαμένη υπόθεση,43 χρονών με τόσες αποτυχίες.Εδώ στην τελευταία αποτυχία μου είπε,αφού με ζάλισε πρώτα για δανεικά ωάρια,πόσο θα προσπαθείς ακόμα;Πόσες αντοχές έχεις;Ε

Βρε Όλυ μου να σε ρωτήσω κατι εντελώς φιλικά, πως μπορείς να εισαι μ ενα γιατρο που δεν συμφωνείς μαζι του; Θεωρω οτι πρεπει να έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στην κρίση του γιατρού μας. Εγω οταν ήμουν με εναν που δεν εμπιστευόμουν ήμουν σιγουρη οτι ολα θα πάνε χαλια, οπως και εγινε. Δεν εχεις άλλη εναλλακτική; Απο την στιγμή που ακολουθείς την θεραπεία του Νικα μηπως να πήγαινες σ αυτόν που σου παιρνει τα δείγματα; Ή δεν ειναι εξωσωματιστης;

Ειναι τεράστιο το χάσμα σας εσυ θεωρείς οτι το πρόβλημα ειναι η υποδεκτικοτητα του ενδομητρίου και αυτός οτι φταίει η ποιότητα των ωαρίων.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από doreta,
        Γειά σας κορίτσια,
        είμαι καινούρια στο forum και ζητάω τη βοήθεια σας. Μένω κρήτη και πριν 10 μέρες είχα την πρώτη μου αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής στο πε.παγνη.Δεν το βάζω όμως κάτω....Θα ήθελα πληροφορίες για το κέντρο γονιμότητας κρήτης και το γιατρό κ. Φραιδάκη.Εχει κάποια προσωπική εμπειρία ή έχει ακούσει για το συγκεκριμένο κέντρο?
      • Από Anna_1982,
        ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ????
      • Από ΜΟΑΚΙ,
        ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ? ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ?ΓΙΑΤΙ ΖΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΕΔΩ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
      • Από sissy_geo,
        Καλησπέρα σας αγωνίστριες!  Είμαι στην δεύτερη απο τις 5 μέρες λήψης προγεστερόνης, και την Δευτέρα πρώτα ο Θεός,  θα μεταφέρουμε 2 κατεψυγμένες βλαστοκυστούλες ❄️❄️θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κορίτσια που βρίσκονται σε προετοιμασία αυτή τη στιγμή και ετοιμάζονται για εμβρυομεταφορά,  έτσι να πούμε τα δικά μας να πάρουμε δύναμη! 
      • Από sissy_geo,
        Καλησπέρα, αυτό το κείμενο, το γράφω για μένα, ίσως για να ξεσπάσω, επίσης αν υπάρχει κάποια κοπέλα που βίωσε ή βιώνει κάτι παρόμοιο ίσως, ίσως ταυτιστεί και ίσως έχει κάτι να μου πει για να με βοηθήσει. Έχω πάθει ίσως το μεγαλύτερο break down απο την αρχή αρχή του αγώνα μου μέχρι σήμερα. Είμαι σε μια φάση που αισθάνομαι, παραδομένη, λεηλατημένη σωματικά, απογοητευμένη και οργισμένη.... Σε 2 μήνες ΘΑ γεννούσα το πρώτο μου μωρό. Μια εγκυμοσύνη που προέκυψε απο την πρώτη μας εξωσωματική. Μετά απο αγώνα. Όμως αντι να ετοιμάζομαι για αυτή την υπέροχη στιγμή... Είμαι πάλι στο μηδέν, για μια ακόμη φορά... Είναι τόσο ψυχοφθόρο να τρέχεις με 200 ασταμάτητα και να εχεις δύο αποτελέσματα... Το ένα είναι να συνειδητοποιείς ότι έφτασες πάλι στην αφετηρία και η άλλη είναι να τρέχεις με ιλλιγιώδη ταχύτητα και να σου τραβάνε απότομα το χειρόφρενο και να βρίσκεσαι στου διαόλου τη μάνα να προσπαθείς να μαζέψεις τα σμπαράλια σου και να ξεκινήσεις πάλι... Για πού; Το πιθανότερο πάλι για το μηδέν πάλι για την αφετηρία... Όμως η επιθυμία και η μικρή ελπίδα για το φως, σε σπρώχνουν πάλι να σηκωθείς και πάλι να τρέξεις... Είναι πολύ παράξενο... Μπορεί να φαίνονται ασυνάρτητα όλα αυτα... Μπορεί και να είναι... Είναι πολύ δύσκολο να παλεύεις για κάτι που σε άλλους χαρίζεται απλόχερα χωρίς καθόλου κόπο. Δεν τα βάζω με κανέναν δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Απλώς είναι το παράπονο μου και θα είναι για πάντα. Δεν θα έπρεπε να παλεύει κάνενα ζευγάρι έτσι... Να μη ζει κανείς αυτόν τον πόνο. Όπως υπάρχει δικαιοσύνη απέναντι στον θάνατο και θα πεθάνουμε ΟΛΟΙ, έτσι κάπως θα  έπρεπε να ήταν και η τεκνοποίηση... Να μη ζει κανεις αυτόν τον πόνο... Πιστεύω στον Θεό.. Απο Αυτόν προσπαθώ να κρατηθώ... Αλλά πολλές φορές σαν σήμερα λυγίζω. Είμαι στην προετοιμασία για εμβρυομεταφορά. Την τρίτη εμβρυομεταφορά. Η πρώτη μου πέτυχε και απέβαλα και η δεύτερη ήταν μια αποτυχία. Αυτό που με έχει γονατίσει είναι ότι οι κύκλοι μου ακυρώνονται ο ένας μετά τον άλλον. Το ενδομήτριο δεν μεγαλώνει με ΤΙΠΟΤΑ... Οι δόσεις των οιστρογόνων που παίρνω για να μεγαλώσει το ενδομήτριο ειναι εξωπραγματικές... Είμαι στην 16η μέρα του κύκλου μου, οι επισκέψεις για υπέρηχο και εξετάσεις είναι σχεδόν καθημερινές, παίρνω 6 cyclacur εκ των οποίων τα 2 κολπικά, κάνω αντιπηκτικές για καλύτερη κυκλοφορία του αίματος στο ενδομήτριο, βάζω κολπική κρέμα οιστριόλης και μετα βίας φτάσαμε στο 6 και κάτι. Ο  γιατρός μου θέλει ακόμα να το παλέψουμε εφόσον για τον ίδιο λόγο ακυρώσαμε και 2 προηγουμενους κύκλους. Έχει νόημα;  Ή αν το τραβήξω κ άλλο απο τα μαλλιά θα καταλήξω να φαω πάλι τα μουτρα μου; Δεν ξέρω... Είμαι σε απόγνωση, η ζωή μου έχει καταντήσει να περιλαμβάνει μόνο φάρμακα, υπερήχους, βελόνες και τα γνωστά.  Αν διαβαστεί το κείμενο μου, θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν στεναχώρησα ή θύμωσα κάποια με αυτα που γράφω. Συνήθως είμαι δυνατή, αλλά αυτες τις τελευταίες μέρες περνάω πολύ δύσκολα... Αλήθεια δύσκολα. Δεν ξέρω αν φταίνε τα φάρμακα, αλλά είμαι στα όρια μου. Εύχομαι να έχετε δύναμη όσες περνάτε παρόμοια φάση...
      • Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Αγαπητά μέλη
        που βρίσκεστε σε προσπάθεια ή ήδη έχετε εγκυμοσύνη & παιδάκια με την βοήθεια της ιατρικής επιστήμης, 

Θα θέλαμε (και ελπίζουμε να βρεί ανταπόκριση αυτή η πρωτοβουλία) να δημιουργηθεί ένα θέμα στο οποίο να αναφέρονται τα κριτήρια (και όχι οι επωνυμίες) & ενδείξεις καλής πρακτικής, 
        και από την άλλη ενδείξεις κακής πρακτικής, από επαγγελματίες του κλάδου της υπογονιμότητας & υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ( εξωσωματική, σπερματεγχύσεις κλπ )

Δυστυχώς εδώ και αρκετά χρόνια, είμαστε αναγκασμένοι να απομακρύνουμε τις αρνητικές κρίσεις που αφορούν επωνυμίες, εξαιτίας του νομικού πλαισίου περί δυσφήμισης δια του τύπου. 

Παράλληλα, εδώ και χρόνια, οι ίδιοι οι επαγγελματίες, δεν διστάζουν να δηλώνουν πρόθεση για νομικές κινήσεις προς γονείς-μέλη τα οποία φωτογραφίζουν ή φωτογραφίζονται σε συνδυασμό με αρνητικές κρίσεις με αυτούς, ή να προβούν σε νομικές κινήσεις ενάντια στην εταιρεία/σελίδα parents.org.gr  - ακόμα και εάν τα περιστατικά είναι απολύτως πραγματικά. 
        Φυσικά κάποιες φορές μπορεί να έχει λανθασμένη εντύπωση ο γονέας εξαιτίας του ότι ο γιατρός δεν εξήγησε επακριβώς κάποιες διαδικασίες ή την αιτία που δεν επέλεξε κάποια άλλη εξέταση ή μέθοδο - κάτι που επίσης θεωρούμε ότι είναι κακή πρακτική και δημιουργεί παρεξηγήσεις. 

Όπως και να έχει το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι η εικόνα που δημιουργείται για τον κλάδο είναι μια εντελώς ψεύτικη, καθώς φαίνονται μόνο τα θετικά σχόλια για τον εκάστοτε επαγγελματία, ενώ δεν είναι ορατά  (εάν αυτά υπάρχουν και έχουν αναρτηθεί) πραγματικά, αρνητικά σχόλια και κρίσεις, ή λεπτομερή περιστατικά καθώς το νομικό πλαίσιο δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο, εκτός και εάν έχει υπάρξει καταδίκη.

Το μόνο που μένει να πραγματοποιηθεί είναι λίστα κριτηρίων με τα οποία παρατηρήσατε ότι υπήρξε όχι καλή αντιμετώπιση και από την άλλη λίστα κριτηρίων που σας έκανε να συνειδητοποιήσετε ότι ο χ γιατρός πράττει σωστότερα, 
        και να υπάρξει ευαισθητοποίηση των μελών μεταξύ τους (δηλαδή να διαδίδεται αυτή η λίστα) για την ύπαρξη αυτής της λίστας, αμέσως με την έναρξη αυτών των προσπαθειών.

Από πλευράς διαχείρισης θα μπορεί να υπάρχει αυτόματο μήνυμα με το που γράφει κάποιο μέλος στην ενότητα, που θα περιέχει αυτόν τον σύνδεσμο. 

Ακριβώς επειδή η διαδικασία της διερεύνησης της υπογονιμότητας ή της υποβοηθούμενης /εξωσωματικής γονιμοποίησης,  είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και ακριβή, για την τσέπη αλλά και στον ψυχολογικό κόσμο της γυναίκας, του άντρα και του ζεύγους,
        σε εποχές ήδη δύσκολες σε όλα τα επίπεδα, πιστεύουμε ότι είναι υψίστης σημασίας να υπάρξει μια τέτοια λίστα. 

Θα θέλαμε να σημειώσουμε εδώ και να ζητήσουμε την προσοχή σας - πολλές φορές διαπιστώνουμε ότι τα μέλη μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες μέσω πμ και ξεχνούν ότι οι λογαριασμοί είναι ανώνυμοι  -  πίσω από τον οποιονδήποτε λογαριασμό μπορεί να κρύβεται ο οποιοσδήποτε και να αναζητεί επαγγελματικές πληροφορίες που δυσφημούν κάποιον. 

Ακριβως επειδή ο κλάδος αυτός περιέχει μεγάλες χρηματικές αμοιβές, υπάρχει μεγάλο οικονομικό κίνητρο για όσους βρίσκονται στον κλάδο, να αναζητούν όσους τους δυσφημούν και ενδεχομένως να προβαίνουν σε κινήσεις εξακρίβωσης στοιχείων για να μπορούν μετά να κινηθούν νομικά. 

Το νομικό πλαίσιο περι Δυσφήμισης ισχύει ΚΑΙ για μυνήματα που διαδίδονται ΜΕΣΩ ΠΜ !  

Μην δυσφημείτε ούτε μέσω πμ, & μην ανταλλάζετε μεταξύ σας στοιχεία που σας ταυτοποιούν  (όνομα, τηλέφωνο ) ή σας φωτογραφίζουν, είτε τηλέφωνα είτε λεπτομέρειες για το πότε κάνατε ραντεβού ή εξετάσεις και σε ποιόν γιατρό,  σε άτομα που δεν έχετε δεί ποτέ σας/δεν έχετε γνωρίσει, εάν πρόσφατα έχετε κρίνει αρνητικά δημόσια είτε σε πμ, άτομα του κλάδου, γιατί μπορεί να βρεθείτε στο στόχαστρο αυτών των ατόμων - και αντίστοιχα μην εμπιστεύεστε όλα όσα μπορεί να σας γράφει κάποιος που επίσης δεν γνωρίζετε. 

Όταν σας ρωτά κάποια/-ος επίμονα για αρνητικές ή γενικά εμπειρίες που είχατε με τον γιατρό σας, παραπέμπετέ την/τον στην λίστα αυτή.
        Τα δεδομένα αυτά είναι δικά σας προσωπικά ιατρικά δεδομένα.
        Αναρρωτηθείτε - θα τα λέγατε σε κάποιον άγνωστο στον δρόμο;
        Το διαδίκτυο πολλές φορές δημιουργεί την ψευδή αίσθηση ότι γνωρίζουμε το άτομο με το οποίο "συνομιλούμε" κάτι που όμως δεν ισχύει!

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, προσπαθούμε για την έναρξη αυτής της λίστας.

Είμαι επαγγελματίας, ή μή εγγεγραμμένο μέλος που απλώς διαβάζει - μπορώ να στείλω και εγώ; 

ΝΑΙ. Θα ζητηθεί και από έμπιστους επαγγελματίες του χώρου να μας στείλουν ενδείξεις κακής πρακτικής & είναι ευπρόσδεκτοι οι επαγγελματίες που θα θελήσουν να μας στείλουν δικές τους εκδοχές του τι σημαίνει κακή πρακτική στον κλάδο της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, τις οποίες μπορούμε κάλλιστα να δημοσιεύσουμε και ανώνυμα.   
        Αυτά τα κείμενα θα μπορούν να σταλούν στο εμαιλ  editor(at)parents.org.gr
        Φυσικά μπορούν να στείλουν και όσοι αναγνώστες επιθυμούν, κείμενα ή λίστα, στο ίδιο email, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος εγγεγραμμένο μέλος για να μας στείλει κάτι! 

Ποιά είναι τα πράγματα που σας έκαναν να καταλάβετε ότι ο γιατρός σας είχε καλή/δεν είχε καλή πρακτική;
        Πχ
        Εξετάσεις τάδε  χωρίς να έχει πρίν γίνει τάδε  και τάδε 
        προσπάθειες επαναλαμβανόμενες χωρίς περεταίρω διερεύνηση άλλων παραγόντων. 

Κριτήρια καλής πρακτικής  που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1.
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Κριτήρια κακής πρακτικής που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1. 
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Απαγορευτικά κριτήρια που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα

1.  
        2.
        3.
        4.
        5.

ευχαριστούμε 
      • Από lena.ste.,
        Γεια σας,
        Έχω ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο προσπάθειες για να αποκτήσω παιδί αλλά τίποτα. Έχω κάνει 4 σπερματεγχυσεις αλλά τίποτα, έφτιαξα όλα τα χαρτιά μου πέρασα και από την επιτροπή εξωσωματικής πήγα πήρα και τις ενέσεις (ουφφφ πολύ τρέξιμο με φάγανε οι δρόμοι) και λέω τώρα όλα εντάξει και ξεκινάμε κανονικά. Παίρνω τα φάρμακα και την ίδια εβδομάδα είχα ραντεβού με τον γιατρό ώστε να μου δώσει οδηγίες γιατί σε λίγες μέρες θα αδιαθετουσα, πάω και μου λέει έχω κύστη και αναβάλλουμε την εξωσωματική μέχρι να φύγει. Στεναχωρήθηκα παρά πολύ τόσο τρέξιμο και πάλι stop??? Αγχώθηκα για την κύστη, δεν ξέρω τι κάνω. Φεύγει εύκολα ή όχι??? Άκουσα ότι αν δεν φύγει μπορεί να πάω για εγχείρηση??
        Η κύστη μου ήταν 27 χιλιοστά. 
        Θα φύγει με τα αντισυλληπτικά??? Άμα ξέρει κάποια ας με βοηθήσει λίγο. 
        Ευχαριστώ πολύ.
      • Από mariannagpa,
        καλημερα σε ολες τις υποψηφιες μανουλες, με λενε μαριαννα ειμαι 39 ετων κ προσπαθουμε για παιδακι με το συζυγο πανω απο 10 ετη ,,,κανουμε την 5η προσπαθεια εξωσωματικης κ θα ηθελα αν υπαρχει καποια κοπελα που τις περισσευουν ενεσεις menopur να επικοινωνησει μαζι μου ακομα κ για αγορα σε καλυτερη τιμη διοτι δεν εχω δικαιωμα για αλλη επιτροπη..ευχαριστω πολυ εκ των προτερων