Recommended Posts

1 hour ago, olivi2015 said:

Καλησπέρα σας. Αυτή η εξέταση πρέπει να γίνει στο κύκλο που ξεκινάς τα φάρμακα για την διέγερση?  ή μπορεί να γίνει 2-3 μήνες πριν μιας και από τι διάβασα αργούν τα αποτελέσματα?

Καλησπέρα.Την εξέταση του Νίκα μπορείς να τη κάνεις είτε είσαι σε διέγερση είτε όχι.Εγώ που είχα ρωτήσει τον κ.Νίκα μου είπε ότι καλύτερα μετά την ωοληψία ξέρουμε σίγουρα τις μέρες μετά την ωορρηξία.Τώρα βέβαια εγώ έπαιρνα μόνο 150 μονάδες φάρμακα,κάνω ήπια διέγερση δε ξέρω αν παίζει ρόλο.Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο τον ίδιο και να τον ρωτήσεις πότε είναι καλύτερα.

Διαφημίσεις

καλησπερα!

δεν ξερω να σου πω γιατι δεν την εχω κανει!! φανταζομαι ομως πως ναι, γτ αν βρεθει και καποιο μικροβιο θα πρεπει να θεραπευτει πριν την εμβρυομεταφορα. εκτος και αν το καταψυξεις για επομενο φυσικο κυκλο.

επειδή γίνεται μια συγκεκριμένη προετοιμασία πριν τη λήψη δειγματος με οιστρογόνα και προγεστερόνη από την πρωτη μέρα περιοδου,δεν γινεται ωορηξια στον συγκεκριμενο κύκλο...οποτε δεν γινεται να γινει διέγερση...το μόνο που δεν ξέρω είναι αν μπορεί να γίνει λήψη σε φυσικό κύκλο...μπορείς να ρωτήσεις τον κύριο Νικα. 

πρίν από 54 λεπτά , RoSeV είπε:

επειδή γίνεται μια συγκεκριμένη προετοιμασία πριν τη λήψη δειγματος με οιστρογόνα και προγεστερόνη από την πρωτη μέρα περιοδου,δεν γινεται ωορηξια στον συγκεκριμενο κύκλο...οποτε δεν γινεται να γινει διέγερση...το μόνο που δεν ξέρω είναι αν μπορεί να γίνει λήψη σε φυσικό κύκλο...μπορείς να ρωτήσεις τον κύριο Νικα. 

Καλησπερα κοριτσι!Πωσ εισαι?Τα νεα σου?Εγω νομιζω οτι η εξεταση του Νικα γινεται και σε φυσικο και σε διεγερτικο κυκλο.Αφου μετραμε μερεσ για την εξεταση μετα την ωορρηξια..Εγω ειχα κανει νομιζω και pregnyl σε μια απο τισ φορεσ..Αρα ωορρηξια γινεται .Παντωσ ο Νικασ οντωσ θα  τησ εξηγησει τα παντα..Κατι σχετικο.Σημερα η παθολογοσ που πηγα για να μου γραψει κατι για το σακχαρο οταν τησ ειπα οτι παιρνω παλι αντιβιωση και οτι ο γιατροσ μου ειπε το μισο βαλτρεξ να το παιρνω συνεχεια μεχρι την επομενη προσπαθεια ..μου ειπε να προσεξω μη παθω καμμια υπατικη ανεπαρκεια..Μηπωσ το παρακανουμε?!

πρίν από 3 λεπτά , anoulious είπε:

Καλησπερα κοριτσι!Πωσ εισαι?Τα νεα σου?Εγω νομιζω οτι η εξεταση του Νικα γινεται και σε φυσικο και σε διεγερτικο κυκλο.Αφου μετραμε μερεσ για την εξεταση μετα την ωορρηξια..Εγω ειχα κανει νομιζω και pregnyl σε μια απο τισ φορεσ..Αρα ωορρηξια γινεται .Παντωσ ο Νικασ οντωσ θα  τησ εξηγησει τα παντα..Κατι σχετικο.Σημερα η παθολογοσ που πηγα για να μου γραψει κατι για το σακχαρο οταν τησ ειπα οτι παιρνω παλι αντιβιωση και οτι ο γιατροσ μου ειπε το μισο βαλτρεξ να το παιρνω συνεχεια μεχρι την επομενη προσπαθεια ..μου ειπε να προσεξω μη παθω καμμια υπατικη ανεπαρκεια..Μηπωσ το παρακανουμε?!

Καλησπέρα Αννιω μου...εδώ ταλαιπωρουμαι ακόμα με τον δικό μας...έκανα λήψη αρχές Αυγούστου και βάση αποτελέσματος έχει περάσει κατά ένα μεγάλο μέρος η φλεγμονή αλλά πρέπει να συνεχίσω λίγο ακόμα...ξανά λοιπόν οι αντιβιωσεις, ξανά  οι εγχυσεις κλπ κλπ κλπ...Έχω κουραστεί...Εγώ έχω κάνει λήψη μόνο σε τεχνητό κύκλο και μου είχαν πει πως δεν γίνεται διέγερση αφού λαμβάνω οιστρογόνα..το βαλτρεξ  το παίρνω 15 μέρες το μήνα όχι συνέχεια....Όλες αυτές οι αντιβιωσεις με τρομάζουν να πω την αλήθεια...

πρίν από 5 λεπτά , RoSeV είπε:

Καλησπέρα Αννιω μου...εδώ ταλαιπωρουμαι ακόμα με τον δικό μας...έκανα λήψη αρχές Αυγούστου και βάση αποτελέσματος έχει περάσει κατά ένα μεγάλο μέρος η φλεγμονή αλλά πρέπει να συνεχίσω λίγο ακόμα...ξανά λοιπόν οι αντιβιωσεις, ξανά  οι εγχυσεις κλπ κλπ κλπ...Έχω κουραστεί...Εγώ έχω κάνει λήψη μόνο σε τεχνητό κύκλο και μου είχαν πει πως δεν γίνεται διέγερση αφού λαμβάνω οιστρογόνα..το βαλτρεξ  το παίρνω 15 μέρες το μήνα όχι συνέχεια....Όλες αυτές οι αντιβιωσεις με τρομάζουν να πω την αλήθεια...

Μου ειπε χαρακτηριστικα  απορει πωσ αντεχει το συκωτι μου..Και ειπαμε αν κοψω την αντιβιωση για 10 ημερεσ να παω να κανω ενα πληρη ελεγχο συκωτιου..Ταλαιπωρεισαι και εσυ κοριτσι οπωσ ολεσ μασ..Πωσ μπλεξαμε ετσι. .Τεσπα..

Κορίτσια το VALTREX είναι αντι-ιικό φάρμακο κι όχι αντιβίωση. 

Φυσικά δεν είνα αθώο .

Εγώ έδωσα δείγμα σε φυσικό κύκλο με 7ημερη λήψη προγεστερόνης μετά την ωοληψία 

Σε λίγες μέρες ξεκινώ κι εγώ εγχύσεις γιατί η φλεγμονή είναι ακόμα εκεί.

Εύχομαι σύντομα όλες μας να απαλλαγούμε.

Καλή δύναμη και καλές υπομονές.

πρίν από 6 λεπτά , anoulious είπε:

Μου ειπε χαρακτηριστικα  απορει πωσ αντεχει το συκωτι μου..Και ειπαμε αν κοψω την αντιβιωση για 10 ημερεσ να παω να κανω ενα πληρη ελεγχο συκωτιου..Ταλαιπωρεισαι και εσυ κοριτσι οπωσ ολεσ μασ..Πωσ μπλεξαμε ετσι. .Τεσπα..

Κι εγώ θα κάνω έλεγχο..ας μας δικαιώσει το αποτέλεσμα τουλάχιστον και χαλάλι η ταλαιπωρία Μας!!! Πάντως είναι και χρονοβόρο όλο αυτό και δεν έχω καθόλου υπομονή!

4 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!

Εμενα μου πηραν 2 δειγματα γαι την εξεταση του νικα.

Το πρωτο σε φυσικο κυκλο και το δευτερο με φαρμακα.

Το 2ο του οποιου τα αποτελεσματα βγηκαν το φεβρουαριο δεν ηταν τελεια αλλα δεν ηθελα να ταλαιπωρηθω αλλο με τις αντιβιωσεις μιας και αναγκαστηκα να παω σε γαστρεντερολογο γιατι εχω ακομη και τωρα σοβαρο προβλημα με το στομαχι μου!Επισης  προβιωτικα απαραιτητααααα!

Επισης θα  ηθελα να αναφερω οτι μετα απο 10 αρνητικες  εξωσωματικες και μετα απο θεραπεια ενδομητριου, επιτελους διανυω την 14 η εβδομαδα κυησης!

Το ενδοδμητριο δεν χρειαζεται πιστευω να ειναι τελειο για να δωσει θετικη χοριακη οποτε μην αγχωνεστε με τα αποτελεσματα.

Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια η επομενη εμβρυομεταφορα να δωσει μια μεγαλη χοριακη και να μην παραιτηθειτε απο την προσπαθεια σας σε καμια περιπτωση.

Συγχαρητήρια πολλά για την εγκυμοσύνη σου, όλα να πανε κατ'ευχην κ με το καλό να κρατήσεις το θαυματακι σου στα χέρια σου!!!! Θυμάμαι τον αγώνα σου από εδώ μέσα αν κ δεν νομίζω να είχαμε μιλήσει.

Έκανες κάτι διαφορετικό σε σχέση με τις προηγούμενες φορές που πιστεύεις ότι μπορεί κ να βοήθησε? 

Διαφημίσεις

On 5/10/2018 at 3:33 ΜΜ, Dimitroulaa είπε:

Συγχαρητήρια πολλά για την εγκυμοσύνη σου, όλα να πανε κατ'ευχην κ με το καλό να κρατήσεις το θαυματακι σου στα χέρια σου!!!! Θυμάμαι τον αγώνα σου από εδώ μέσα αν κ δεν νομίζω να είχαμε μιλήσει.

Έκανες κάτι διαφορετικό σε σχέση με τις προηγούμενες φορές που πιστεύεις ότι μπορεί κ να βοήθησε? 

Χιλια ευχαριστω για τις ευχες σου!

Ευχομαι ολα τα κοριτσια συντομα με θετικες χοριακες.

Εκτος απο την εξεταση του Νικα ,εκανα αντιπηκτικες και μετρουσα ,ευτυχως, το ζαχαρο καθημερινα.

Λεω ευτυχως γιατι επεφτα κατω απο το 65 και  τωρα κανω ενεσεις ινσουλινης.

Α  και glucophage!

Επισης εκανα την υστεροσκοπηση τον προυγουμενο σεπτεμβριο οπου με καθαρησε απο τις φλεγμονες και τις συμφυσεις που ειχα,πολυ σημαντικο!Ηταν ο μονος που σκεφτηκε οτι μπορει να εχω!

Μετα απο 10 χρονια προσπαθειων σιγουρα κατι επρεπε  να βρεθει και ευτυχως το συμπαν συνομοτησε επιτελους υπερ μου!

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Χιλια ευχαριστω για τις ευχες σου!

Ευχομαι ολα τα κοριτσια συντομα με θετικες χοριακες.

Εκτος απο την εξεταση του Νικα ,εκανα αντιπηκτικες και μετρουσα ,ευτυχως, το ζαχαρο καθημερινα.

Λεω ευτυχως γιατι επεφτα κατω απο το 65 και  τωρα κανω ενεσεις ινσουλινης.

Α  και glucophage!

Επισης εκανα την υστεροσκοπηση τον προυγουμενο σεπτεμβριο οπου με καθαρησε απο τις φλεγμονες και τις συμφυσεις που ειχα,πολυ σημαντικο!Ηταν ο μονος που σκεφτηκε οτι μπορει να εχω!

Μετα απο 10 χρονια προσπαθειων σιγουρα κατι επρεπε  να βρεθει και ευτυχως το συμπαν συνομοτησε επιτελους υπερ μου!

ΖΗΤΩ!ΜΠΡΑΒΟ!Επιτελουσ να ακουσουμε ενα καλο νεο.Σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε τελεια.Ειναι πολυ παρηγορο που μετα απο τοσα αρνητικα ηρθε εγκυμοσυνη.."Καποιοσ"..σου το χρωστουσε..

• Μου αρέσει 1

11 ώρες πρίν, anoulious είπε:

ΖΗΤΩ!ΜΠΡΑΒΟ!Επιτελουσ να ακουσουμε ενα καλο νεο.Σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε τελεια.Ειναι πολυ παρηγορο που μετα απο τοσα αρνητικα ηρθε εγκυμοσυνη.."Καποιοσ"..σου το χρωστουσε..

Κοριτσι μου  χιλια ευχαριστω για τα καλα σου λογια,

ειμαι σιγουρη οτι θα τα  καταφερεις και εσυ,αλλωστε βρισκεσαι σε καλα χερια!!

Την επιτυχια μου τη χρωσταω επισης σε εσας που μεσα απο  τις δικες σας περιπετειες  πραγματοποιησα εξετασεις που δεν ειχα κανει.

Αλλα και στο νικα  ο οποιος εκτος απο την βιοψια ,πολυ χρησιμη ειναι και η πληροφορια που σου δινει για τα πινοποδια δηλαδη ποια μερα ειναι καταλληλη για καθε γυναικα ωστε γινει η εμβρυομεταφορα.

Περισυ τον ιουνιο μου εδωσαν 10 μερες πριν προγεστερονη ενω επρεπε μονο 4.

Φυσικα ,εκτος των αλλων , απετυχε η εξωσωματικη αφου το ενδομητριο δεν ηταν ετοιμο ωστε να δεχτει το εμβρυο.

Δεν ειναι βεβαια σιγουρο οτι οποια κανει την εξεταση θα μεινει και εγκυος αμεσως μετα γιατι υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που μπορει να μη δινουν θετικη χοριακη οπως η ποιοτητα των εμβρυων που ειναι πολυ  σημαντικη.

Ενας ενας παραγοντας καλο ειναι ομως να αποκλειεται!

• Μου αρέσει 2

On Sunday, October 07, 2018 at 10:31 ΠΜ, astrogea είπε:

Κοριτσι μου  χιλια ευχαριστω για τα καλα σου λογια,

ειμαι σιγουρη οτι θα τα  καταφερεις και εσυ,αλλωστε βρισκεσαι σε καλα χερια!!

Την επιτυχια μου τη χρωσταω επισης σε εσας που μεσα απο  τις δικες σας περιπετειες  πραγματοποιησα εξετασεις που δεν ειχα κανει.

Αλλα και στο νικα  ο οποιος εκτος απο την βιοψια ,πολυ χρησιμη ειναι και η πληροφορια που σου δινει για τα πινοποδια δηλαδη ποια μερα ειναι καταλληλη για καθε γυναικα ωστε γινει η εμβρυομεταφορα.

Περισυ τον ιουνιο μου εδωσαν 10 μερες πριν προγεστερονη ενω επρεπε μονο 4.

Φυσικα ,εκτος των αλλων , απετυχε η εξωσωματικη αφου το ενδομητριο δεν ηταν ετοιμο ωστε να δεχτει το εμβρυο.

Δεν ειναι βεβαια σιγουρο οτι οποια κανει την εξεταση θα μεινει και εγκυος αμεσως μετα γιατι υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που μπορει να μη δινουν θετικη χοριακη οπως η ποιοτητα των εμβρυων που ειναι πολυ  σημαντικη.

Ενας ενας παραγοντας καλο ειναι ομως να αποκλειεται!

Καλησπερα.Ειχα γραψει ενα μηνυμα που μαλλον δεν το εστειλα.Τι να πω για μενα..Εχω και εγω πολλα χρονια και αρχισα να κουραζομαι...Πρωτη φορα..Ολοι απορουσαν με τισ αντοχεσ μου.Ειμαι στα προθυρα δανεικων απλα εχω καποια δικα μου ακομη..Να ρωτησω λιγο κατι γιατι δεν θυμαμαι?Ειχεσ βαλει σπιραλ?Τι ειδουσ?Σε βοηθησε πιστευεισ?Τι να κανω..Ψαχνω τα παντα.Ειναι το μονο που δεν εχω κανει..Ευχαριστω

Φιλια πολλα και να προσεχεισ.

καλημερα!υπαρχει καμμια που θα κανει εξωσωματικη στο εμβριολαμπ?θα κανουμε τον φεβαρη(δευτερη προσπαθεια) και θα ηθελα να μοιραστω γνωμες.επισης μας προταθηκε να κανουμε ξανα υστεροσκοπηση  γιατι την πρωτη φορα που καναμε ο προηγουμενος γιατρος δεν πηρε δειγμα.μας ειπαν βιοψια για ιστολογικες εξετασεις ενδομητριου!επισης θα ηθελα γνωμες και εμπειριες για την κυρια μαρινα δημητρακη!ευχαριστω!

Διαφημίσεις

On 12/17/2018 at 7:41 AM, poulaki21 said:

καλημερα!υπαρχει καμμια που θα κανει εξωσωματικη στο εμβριολαμπ?θα κανουμε τον φεβαρη(δευτερη προσπαθεια) και θα ηθελα να μοιραστω γνωμες.επισης μας προταθηκε να κανουμε ξανα υστεροσκοπηση  γιατι την πρωτη φορα που καναμε ο προηγουμενος γιατρος δεν πηρε δειγμα.μας ειπαν βιοψια για ιστολογικες εξετασεις ενδομητριου!επισης θα ηθελα γνωμες και εμπειριες για την κυρια μαρινα δημητρακη!ευχαριστω!

Καλησπέρα κορίτσι.Εγώ είμαι στο κέντρο που αναφέρεις έχω κάνει 5 ετ,δυστυχώς αποτυχημένες.Συνεχίζω και έχω γιατρό τον Χριστ.Η γιατρός που αναφέρεις είναι συνεργάτης του,είναι πολύ καλή,μου κάνει τους υπερηχους όταν δε μπορεί ο γιατρός μου.Ότι θέλεις ρωτα μη διστάσεις.Καλή επιτυχία.

κα

On 18/12/2018 at 9:24 ΜΜ, oly75 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι.Εγώ είμαι στο κέντρο που αναφέρεις έχω κάνει 5 ετ,δυστυχώς αποτυχημένες.Συνεχίζω και έχω γιατρό τον Χριστ.Η γιατρός που αναφέρεις είναι συνεργάτης του,είναι πολύ καλή,μου κάνει τους υπερηχους όταν δε μπορεί ο γιατρός μου.Ότι θέλεις ρωτα μη διστάσεις.Καλή επιτυχία.

καλημερα!5 αποτυχημενες ε!λυπαμαι πολυ!καλο κουραγιο για την συνεχεια.δε σκεφτηκες ποτε ν αλλαξεις κετρο?και εαν εχεις να μου πεις κατι αρνητικο-περιεργο γι αυτο το κεντρο θα το εκτιμουσα πολυ!τα θετικα του πανω κατω τα καταλαβα.υπαρχει ενδεχομενο σκοπιμης αποτυχιας?

On 12/20/2018 at 7:51 AM, poulaki21 said:

κα

καλημερα!5 αποτυχημενες ε!λυπαμαι πολυ!καλο κουραγιο για την συνεχεια.δε σκεφτηκες ποτε ν αλλαξεις κετρο?και εαν εχεις να μου πεις κατι αρνητικο-περιεργο γι αυτο το κεντρο θα το εκτιμουσα πολυ!τα θετικα του πανω κατω τα καταλαβα.υπαρχει ενδεχομενο σκοπιμης αποτυχιας?

Καλησπέρα.Ενδεχόμενο σκόπιμης αποτυχίας σίγουρα δεν υπάρχει.Απλά υποστηρίζουν πολύ τα δανεικά ωάρια και αυτό μου τη δίνει στα νεύρα.Εμένα με ζαλίσανε από την πρώτη εξωσωματική που έκανα σ¨αυτούς.Όταν πήγα στο κέντρο είχα άλλο γιατρό,μετά από δύο αποτυχίες ζήτησα το γιατρό που έχω τώρα.Να σου πω έχω κουραστεί τόσο πολύ που δεν είχα το κουράγιο να αλλάξω κέντρο.Βέβαια έχουμε και οικονομικό πρόβλημα,κάθε φορά μας κάνουν και έκπτωση σε κάθε προσπάθεια.Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πληρώνω 3000αρα κάθε φορά.Βέβαια με το γιατρό διαφωνούσαμε πολλές φορές,αν έχεις κάνει τόσες πολλές προσπάθειες και τα έχεις ψάξει όπως εγώ δε σηκώνεις και πολλά.Ιδίως μετά από λάθη που μου έχουν κάνει σε άλλα κέντρα πριν πάω σ¨αυτούς.Κατά τ¨άλλα είναι πάρα πολύ καλό κέντρο,πρέπει όμως να γνωρίζεις γενικά και εσύ κάποια πράγματα,να τους ρωτάς να λες τις απορίες σου,για να δουν ότι έχεις άποψη.Αν έχεις καμιά απορία μη διστάσεις να ρωτήσεις.

On 12/10/2018 at 10:45 ΜΜ, anoulious είπε:

Καλησπερα.Ειχα γραψει ενα μηνυμα που μαλλον δεν το εστειλα.Τι να πω για μενα..Εχω και εγω πολλα χρονια και αρχισα να κουραζομαι...Πρωτη φορα..Ολοι απορουσαν με τισ αντοχεσ μου.Ειμαι στα προθυρα δανεικων απλα εχω καποια δικα μου ακομη..Να ρωτησω λιγο κατι γιατι δεν θυμαμαι?Ειχεσ βαλει σπιραλ?Τι ειδουσ?Σε βοηθησε πιστευεισ?Τι να κανω..Ψαχνω τα παντα.Ειναι το μονο που δεν εχω κανει..Ευχαριστω

Φιλια πολλα και να προσεχεισ.

Τωρα το ειδα!

Καλη χρονια σε ολα τα κοριτσια και ευχομαι το 2019 να σας δωσει αυτο που περιμενουμε τοσο υπομονετικα!ενα παιδακι....

Ναι καλα θυμασαι το  περασμενο σεπτεμβριο ,το 2017, στην υστεροσκοπηση που μου εκανε ο γιατρος μας μου εβαλε και σπιραλ το οποιο το βγαλαμε μετα απο 1 μηνα.Μου ειπε οτι το βαλαμε περισσοτερο για να επανελθει η μητρα στη θεση της μετα απο τον καθαρισμο των  συμφυσεών που ειχα.

Εκανα τη θεραπεια που μου προτεινε ο νικας και παρολο που δεν ημουν 100%καθαρη απο φλεγμονες αποφασισαμε να προχωρησουμε και τα καταφεραμε!

Βρισκομαι στον 7ο μηνα και  δεν θυμαμαι αν σου το εχω πει αλλα δεν εκανα εξ... στο κεντρο μας αλλα σε αλλο  κεντρο με το οποιο ο γιατρος μας συνεργαζεται!

Θελω να πω σε οσες κοπελες το σκεφτονται να πανε με δανεικα (εγω ειμαι 46 βεβαια και δε γινοταν αλλιως) οτι ουτε μια φορα δεν ενιωσα πως  δεν ειναι δικο μου!οταν κλωτσαει δε,το απολαμβανω.....

Παλεψτε το  με καθε τροπο και μη το βαζεται κατω......

Η ζωη παντα μα παντα μας δινει αυτο που θελουμε,αλλωστε

Το συμπαν συνωμοτει οπως λεει και στον αλχημηστη ο  paulo coelho!

• Μου αρέσει 2

Να πω και εγω κατι πανω σε αυτο το θεμα που διαβαζω και μου σηκωνεται η τριχα. Οποιος κοροιδευει το νικα ειναι ανίδεος!!! Εγω τουλαχιστον που εχω δυο μωρα απο φυσιολογικη συλληψη μετα απο αυτη την εξεταση δικαιουμαι να μιλαω. Και δευτερον αλλο η εξεταση του νικα και αλλο η βιοψια απο υστεροσκοπηση....ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. 

• Μου αρέσει 2

Θα ηθελα να ρωτησω κατι που δε βλεπω καθολου να υπαρχει μεσα στο φορουμ, αν δεν κανω λαθος, σχετικα με τη βιοψια του ενδομητριου πάντα.

Εγω ζητησα να κανω εξεταση του Νικα μπας και εχω καποια φλεγμονη που δε φανηκε στην υστεροσκοποση.

Θελησα την εξεταση αυτη, του Νικα, γιατι μια φιλη  μου την εκανε στην κλινικη Γενεσις μετα απο 2 αποτυχημενες εξωσωματικες στο ιδιο κεντρο με τον γιατρο υπευθυνο του κεντρου, βρηκαν φλεγμονη, εκανε ενδομητριες εκχυσεις αντιβιωσης και χωρις να το καταλαβει κατα τη θεραπεια εμεινε εγκυος φυσιολογικα.

Ζητησα λοιπον να κανω την εξεταση του Νικα. Ο γιατρος μου (οπως και ο προηγουμενος γιατρος μου) δεν την πιστευει δυστυχως  και του αρκουσε μονο η υστεροσκοπηση και βιοψια ενδομητριου ιστολογικη. Ομως διαβασα οτι η απλη βιοψια ενδομητριου κατα την υστεροσκοπηση δεν φανερωνει παντα τυχον φλεγμονες. Οποτε αποφασισα να το ψαξω μονη μου.

Πηγα στην κλινικη Γενεσις λοιπον στο Χαλανδρι όπου ηξερα οτι κανουν την εξεταση του Νικα. Όμως, μού προτειναν την εξεταση NGS/GG που γινεται εκει στο εργαστηριο τους. Αναμενω τωρα τα αποτελεσματα αλλά προβληματιζομαι εν τέλει αν ειναι το ιδιο καλη με του Νικα.

Εχει κανει καμια την NGS/GG εξεταση*** - βιοψια ενδομητρίου (μού γραφει για "ελεγχο βακτηριακων λοιμωξεων ενδομητριου", 15η-20η ημερα κυκλου)?

Ειναι σαν την εξεταση του Νικα αραγε? Ρωτησα τον γιατρο-υπευθυνο της κλινικης εκεινη την ωρα που μου την εγραφε αλλα δεν απαντησε (ειπε κατι σιγα σαν 'αυτη αυτη θα κανεις εσυ').

Αναρωτιεμαι λοιπον αν εχει κανει καμια κοπελα την εξεταση NGS για πιθανη φλεγμονη ενδομητριου.

***Μου την εγραψαν ως NGS/GG αλλα στο χαρτι πληρωμης γραφει "Διευρυμενος Μοριακος Ελεγχος Ενδομητριου"    αλλα δεν εχω βρει καθολου κριτικες/σχολια για αυτην την εξεταση εντος του φόρουμ.

Δες λίγο στο parentscafe υπάρχουν κορίτσια που την έκαναν. Την έχω κάνει και εγώ. Ο Νικας νομίζω βλέπει πιο πολύ τη βλάβη των ιστών από τη φλεγμονη ενώ το endometriome εντοπίζει το μικρόβιο και την παρουσία απουσια γαλακτοβακιλλων. Και οι δύο χρήσιμες είναι. 

On 7/26/2020 at 3:20 AM, anoulious said:

Δες λίγο στο parentscafe υπάρχουν κορίτσια που την έκαναν. Την έχω κάνει και εγώ. Ο Νικας νομίζω βλέπει πιο πολύ τη βλάβη των ιστών από τη φλεγμονη ενώ το endometriome εντοπίζει το μικρόβιο και την παρουσία απουσια γαλακτοβακιλλων. Και οι δύο χρήσιμες είναι. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Θα το κοιταξω αμεσα

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα