Recommended Posts

8 ώρες πρίν, DimitraS είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες μου αγαπημένες σας διαβάζω αν κ δεν ειμαι σε κάποια προσπάθεια λογω θεμάτων που προέκυψαν...εχω κ γω διλήμματα πολλά μα πάρα πολλά αν κ παχαινει το ενδομήτριο μου κάτω απο 10 δεν έχω ποτε πετυχαίνω εμφυτευση με 2ης κ 3ης μέρας έμβρυα δεν ξέρω τι να κάνω πια. Είχα διαφραγμα το αφαιρεσα κάνω διεγερση 40 μισό 6 ωαρια γονιμοποιούμε με σπερμα δωρητη τα 5 βαζω τα 3 χοριακη στα ύψη κ παλλινδρομη η απογοητευση η δικη μου κ του αντραδεν περιγράφεται..σας διαβάζω με το ψαξιμο που κάνετε κ σας θαυμάζω πέρα απο τα οικονομικά μας που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται έχουν πέσει κληρονομικά (χρέη) στη μέση..η ψυχολογια με τις προσπαθειες στα Ταρταρα δεν ξέρω τι να κανω εχω 2 εμβρυα στην καταψυξη με τρώνε να τελειώνω αλλά τι να ψαξω πια αιματολογο ειμαι κομπλε ενδομητριο κομπλε οπως το βλεπουν οι γιατροι κ απο την υστεροσκοπηση..να αλλαξω κ τα ωαρια; ο αντρας αν δεν πετυχω απλα θα παρειτα βουνα ειμαστε 11 χρονια μαζι κ 11 χρονια πληρωνουμε δανεια κ γιατρους εχουμε πιασει πάτο κ δεν ξέρω πότε θα σηκωθούμε κ τα χρόνια περνάνε...

Καλησπέρα @DimitraS To ιστορικό σου μοιάζει πολύ με το δικό μου! Παλλίνδρομη, αποτυχίες εμφύτευσης, διάφραγμα... Έχω δύο τελευταία έμβρυα.. Άλλαξα γιατρό και κέντρο μπας και είναι πιο "ψαγμένη" και οργανωμένη η προσπάθεια και ο Θεός βοηθός τίποτα άλλο. Στοχοπροσήλωση και υπομονή!!! Κορίτσια μου SOS σήμερα μπήκα να σας γράψω κάτι που έγινε σήμερα και με προβληματίζει και θέλω τη βοήθεια σας.  Είμασταν έξω για καφεδάκι (απο τις σπάνιες έως ανύπαρκτες φορές που ήμουν χαλαρή και λίγο ξεχάστηκα) και χτυπάει το κινητό μου... Μήνυμα απο τον γιατρό μου. Τον προηγούμενο, που όπως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ:confused: όλον αυτόν τον καιρό αναπτύξαμε πολύ καλή σχέση.. Ζήσαμε καλά και κακά μαζί. Μου έχει ιδιαίτερη αδυναμία. Το μήνυμα έλεγε τα εξής: "Καλησπέρα Σισσάκι χαθήκαμε... Πες μου τι σκέφτεσαι να κάνουμε; Καλό ΣΚ"... Κορίτσια έχω μείνει κάγκελο... Εγω έχω προχωρήσει ηδη. Έχω κάνει υστεροσκόπηση με τον νέο μου γιατρό.. Μου ανέλυσε πώς θα κινηθούμε απο εδω και στο εξής, έχω μαζέψει όλα τα έγγραφα που χρειάζονται για τη μεταφορά των εμβρύων στο νέο κέντρο... Και ήθελα να γίνει όσο το δυνατόν πιο αθόρυβα... Δηλαδη να τους αιφνιδιάσω.. Δεν είχα σκοπό να ενημερώσω.. Εννοείται πως θα το μάθαινε απο τα κορίτσια στο κέντρο αλλά δεν είχα σκοπό να το κάνω πιο δύσκολο για μένα και να τον ενημερώσω εγω η ίδια οτι φεύγω. Αλλά τωρα με αυτό το μήνυμα ζορίζουν τα πράγματα.. Αγχώθηκα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω. Ποια είναι η γνώμη σας. Η μαμά μου λέει να πω την αλήθεια. Ότι φεύγω κτλ κτλ. Εμένα μου είναι πολύ δύσκολο. Ο άντρας μου λέει να πω, ότι ακόμα δεν είμαι έτοιμη να κάνω κάτι. Που αυτό και αν είναι ανοησία... Δεν είμαι έτοιμη να κάνω κάτι αλλάσε μια εβδομάδα παω και παίρνω τα έμβρυα. :roll: Σας παρακαλώ, εσείς που ζείτε παρόμοια πράγματα μπορείτε να έχετε μια πιο αντικειμενική άποψη. Πείτε μου παρακαλώ τι θα απαντούσατε, είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.. (ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ) :confused:

Επεξεργάστηκαν by sissy_geo

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , sissy_geo είπε:

Καλησπέρα @DimitraS To ιστορικό σου μοιάζει πολύ με το δικό μου! Παλλίνδρομη, αποτυχίες εμφύτευσης, διάφραγμα... Έχω δύο τελευταία έμβρυα.. Άλλαξα γιατρό και κέντρο μπας και είναι πιο "ψαγμένη" και οργανωμένη η προσπάθεια και ο Θεός βοηθός τίποτα άλλο. Στοχοπροσήλωση και υπομονή!!! Κορίτσια μου SOS σήμερα μπήκα να σας γράψω κάτι που έγινε σήμερα και με προβληματίζει και θέλω τη βοήθεια σας.  Είμασταν έξω για καφεδάκι (απο τις σπάνιες έως ανύπαρκτες φορές που ήμουν χαλαρή και λίγο ξεχάστηκα) και χτυπάει το κινητό μου... Μήνυμα απο τον γιατρό μου. Τον προηγούμενο, που όπως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ:confused: όλον αυτόν τον καιρό αναπτύξαμε πολύ καλή σχέση.. Ζήσαμε καλά και κακά μαζί. Μου έχει ιδιαίτερη αδυναμία. Το μήνυμα έλεγε τα εξής: "Καλησπέρα Σισσάκι χαθήκαμε... Πες μου τι σκέφτεσαι να κάνουμε; Καλό ΣΚ"... Κορίτσια έχω μείνει κάγκελο... Εγω έχω προχωρήσει ηδη. Έχω κάνει υστεροσκόπηση με τον νέο μου γιατρό.. Μου ανέλυσε πώς θα κινηθούμε απο εδω και στο εξής, έχω μαζέψει όλα τα έγγραφα που χρειάζονται για τη μεταφορά των εμβρύων στο νέο κέντρο... Και ήθελα να γίνει όσο το δυνατόν πιο αθόρυβα... Δηλαδη να τους αιφνιδιάσω.. Δεν είχα σκοπό να ενημερώσω.. Εννοείται πως θα το μάθαινε απο τα κορίτσια στο κέντρο αλλά δεν είχα σκοπό να το κάνω πιο δύσκολο για μένα και να τον ενημερώσω εγω η ίδια οτι φεύγω. Αλλά τωρα με αυτό το μήνυμα ζορίζουν τα πράγματα.. Αγχώθηκα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω. Ποια είναι η γνώμη σας. Η μαμά μου λέει να πω την αλήθεια. Ότι φεύγω κτλ κτλ. Εμένα μου είναι πολύ δύσκολο. Ο άντρας μου λέει να πω, ότι ακόμα δεν είμαι έτοιμη να κάνω κάτι. Που αυτό και αν είναι ανοησία... Δεν είμαι έτοιμη να κάνω κάτι αλλάσε μια εβδομάδα παω και παίρνω τα έμβρυα. :roll: Σας παρακαλώ, εσείς που ζείτε παρόμοια πράγματα μπορείτε να έχετε μια πιο αντικειμενική άποψη. Πείτε μου παρακαλώ τι θα απαντούσατε, είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.. (ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ) :confused:

Κοριτσακι εγω τα φυτευω τα μωρα δεν προχωρανε κ εχω ζουρλαθει:mrgreen: Τωρα το μηνυμα του γιατρου τι να πω εγω θα ελεγα γιατρε δεν ξερω ακόμα κ οταν τα παρεις τα εμβρυα βλεπεις τι θα πεις στα κοριτσια η κ στον ιδιο..Στην τελική δεν σου κάνει σαν γιατρος οχι σαν ανθρωπος..

• Μου αρέσει 1

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

1 hour ago, sissy_geo είπε:

Να πεις την αλήθεια και μόνο την αλήθεια, εφ οσον τον εκτιμάς. Παρ τον τηλέφωνο και πες του ποσο τον εκτιμάς και οτι αναγνωρίζεις ποσο σου στάθηκε τόσα χρόνια, αλλα  οτι αποφασίσατε με τον σύζυγο για καθαρά ψυχολογικούς λόγους να κάνετε μια προσπαθεια σε κάποιο άλλο κέντρο. Οτι εχεις ξεκινήσει ήδη τις διαδικασίες να μεταφέρεις τα έμβρυα. Οτι μακάρι ολα να πάνε καλα και θα χαρείς να τον εχεις γιατρο και στο μέλλον.

Πίστεψε με θα ανακουφιστείς, αν σου μιλήσει ασχημα σημαίνει οτι δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς μαζι του.

9 ώρες πρίν, DimitraS είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες μου αγαπημένες σας διαβάζω αν κ δεν ειμαι σε κάποια προσπάθεια λογω θεμάτων που προέκυψαν...εχω κ γω διλήμματα πολλά μα πάρα πολλά αν κ παχαινει το ενδομήτριο μου κάτω απο 10 δεν έχω ποτε πετυχαίνω εμφυτευση με 2ης κ 3ης μέρας έμβρυα δεν ξέρω τι να κάνω πια. Είχα διαφραγμα το αφαιρεσα κάνω διεγερση 40 μισό 6 ωαρια γονιμοποιούμε με σπερμα δωρητη τα 5 βαζω τα 3 χοριακη στα ύψη κ παλλινδρομη η απογοητευση η δικη μου κ του αντραδεν περιγράφεται..σας διαβάζω με το ψαξιμο που κάνετε κ σας θαυμάζω πέρα απο τα οικονομικά μας που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται έχουν πέσει κληρονομικά (χρέη) στη μέση..η ψυχολογια με τις προσπαθειες στα Ταρταρα δεν ξέρω τι να κανω εχω 2 εμβρυα στην καταψυξη με τρώνε να τελειώνω αλλά τι να ψαξω πια αιματολογο ειμαι κομπλε ενδομητριο κομπλε οπως το βλεπουν οι γιατροι κ απο την υστεροσκοπηση..να αλλαξω κ τα ωαρια; ο αντρας αν δεν πετυχω απλα θα παρειτα βουνα ειμαστε 11 χρονια μαζι κ 11 χρονια πληρωνουμε δανεια κ γιατρους εχουμε πιασει πάτο κ δεν ξέρω πότε θα σηκωθούμε κ τα χρόνια περνάνε...

Εμενα κοριτσάκι την άποψη μου την ξέρεις. Να ελέγξεις το ενδομητριο μηπως αυτο σταματάει την ανάπτυξη των εμβρύων. Ο Νικας ισχυρίζεται οτι οδηγεί σε παλινδρομες και αποβολές. Απλα παρτον  ενα τηλέφωνο να σου πει την άποψη του ή τι θα προτεινε σε σένα.

• Μου αρέσει 1

4vrkp2.png cEvWp2.png

12 ώρες πρίν, DimitraS είπε:

Αχ βρε Δημητρα!Το οικονομικο ειναι πολυ σοβαρο προβλημα..Αλλα εγω πιστευω πωσ και λεφτα και αν ειχα παλι δε θα ειχα παιδι .Για εσενα ειμαι αισιοδοξη.Μενεισ εγκυοσ.Μωρο θα κανεισ.Το θεμα σακχαρο,αντισταση στην ινσουλινη με ειδικο ενδοκρινολογο το εχεισ δει?Ευθυνεται πολλεσ φορεσ για παλλινδρομεσ..

• Μου αρέσει 1

πρίν από 37 λεπτά , anoulious είπε:

Αχ βρε Δημητρα!Το οικονομικο ειναι πολυ σοβαρο προβλημα..Αλλα εγω πιστευω πωσ και λεφτα και αν ειχα παλι δε θα ειχα παιδι .Για εσενα ειμαι αισιοδοξη.Μενεισ εγκυοσ.Μωρο θα κανεισ.Το θεμα σακχαρο,αντισταση στην ινσουλινη με ειδικο ενδοκρινολογο το εχεισ δει?Ευθυνεται πολλεσ φορεσ για παλλινδρομεσ..

Τι να δω πρωτα δεν ξερω οταν συνερθουμε απο αυτα που εχουμε να περασουμε...ενδομητριο, ενδοκρινολογικα μα τι πια αφου κ την tsh απο 2,8 χωρις χαπι τον Δεκεμβριο την ειχα1,3 ζαχαρο κ ινσουλινη δεν εχω ψαξει αυτη την στιγμη προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη κ να κανω ενα ντου να συνερθω

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

πρίν από 51 λεπτά , DimitraS είπε:

Τι να δω πρωτα δεν ξερω οταν συνερθουμε απο αυτα που εχουμε να περασουμε...ενδομητριο, ενδοκρινολογικα μα τι πια αφου κ την tsh απο 2,8 χωρις χαπι τον Δεκεμβριο την ειχα1,3 ζαχαρο κ ινσουλινη δεν εχω ψαξει αυτη την στιγμη προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη κ να κανω ενα ντου να συνερθω

Δεν ειχες πάει σε εξειδικευμενο ενδοκρινολόγο; Πες μου οτι δεν σου κάνε καμπύλη σακχάρου, αντίσταση στην ινσουλίνη;

4vrkp2.png cEvWp2.png

καλησπερα σε ολες!! ειμαι κ εγω σε φαση εξωσωματικης σε φυσικους κυκλους... ακομα μαζευω ωαρια.. ομως εχω να πω ενα πραγμα.ο γιατρος μου μου ειπε πως πριν την εμβρυομεταφορα θα προηγηθει υστεροσκοπηση.ελπιζω να δει κ το ενδομητριο.εκεινος απ οσο ξερω κανει την εξεταση του Νικα. επειδη ομως δεν ξερω κ πολλα για αυτη την εξεταση,καθως κ για το era test, θα μπορουσατε να με ενημερωσετε για το κοστος;

9 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Δεν ειχες πάει σε εξειδικευμενο ενδοκρινολόγο; Πες μου οτι δεν σου κάνε καμπύλη σακχάρου, αντίσταση στην ινσουλίνη;

Δεν είχα πάει σε εξειδικευμένο έκανα τσεκ ενδοκρινολογικό κ υπέρηχο οι τιμές όλες όσον αφορά τον θυρεοειδή ήταν κομπλέ μόνο ο ΝΙΚΑΣ εχει μείνει η αντισταση στην ινσουλίνη κ η καμπυλη ζαχάρου να κάνω ε μέχρι τα 42 που θα κάνω την επόμενη εξωσωματική θα τα εχω κάνει κ αυτα σιγα μη τα αφήσω

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

1 hour ago, DimitraS είπε:

Δεν είχα πάει σε εξειδικευμένο έκανα τσεκ ενδοκρινολογικό κ υπέρηχο οι τιμές όλες όσον αφορά τον θυρεοειδή ήταν κομπλέ μόνο ο ΝΙΚΑΣ εχει μείνει η αντισταση στην ινσουλίνη κ η καμπυλη ζαχάρου να κάνω ε μέχρι τα 42 που θα κάνω την επόμενη εξωσωματική θα τα εχω κάνει κ αυτα σιγα μη τα αφήσω

Ξεκίνα και καν τα και αυτα σιγά σιγά γιατι αν θέλουν ρύθμιση θα σου πάρει εξάμηνο.

4vrkp2.png cEvWp2.png

πρίν από 4 λεπτά , Κάντι είπε:

Ξεκίνα και καν τα και αυτα σιγά σιγά γιατι αν θέλουν ρύθμιση θα σου πάρει εξάμηνο.

Για να δουμε μετα τον Γενάρη λεω πρωτα ο ΘΕΟΣ 

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Διαφημίσεις

On 21/9/2018 at 1:36 ΜΜ, sissy_geo είπε:

Μπορεί να είμαστε μαζί! :-) Αν βγουν φυσιολογικά τα αποτελέσματα της βιοψίας μου σε 10 μέρες, θα προχωρήσουμε και εμείς... Βέβαια δεν ξέρω πώς να αισθανθώ  με αυτό... Τέλος πάντων... Ο προηγούμενος γιατρός μου έλεγε πως σε φυσικό κύκλο ίσως κάνω καλύτερο ενδομήτριο.. Και όντως τους τελευταίους 2 μήνες που το παρακολουθήσαμε σε φυσικό κύκλο ήταν 7 και κάτι 12η,13η μερα :o για να τρελαίνεσαι! Οπότε σου εύχομαι να πάνε όλα υπερτέλεια!!! 

Ανυπομονώ να με δω και εμένα σε φυσικό... ! Θα ξέρω σε 2 εβδομάδες ! Προς το παρόν περιμένω να αδιαθετήσω.

Κορίτσια έχετε ακούσει για τον ορό intralipid ? Λένε οτι βοηθαει στην εξισορροπηση του ανοσολογικου περιβαλλοντος της μητρας. Ριχνει δηλαδη τα λεγομενα ΝΚ κυτταρα, τα κυτταρα φονιαδες. Η έγχυση γίνεται λίγο πριν την εμβρυομεταφορά και λίγο μετά.... Το έχει κάνει κάποια ?

2 ώρες πρίν, ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΑ είπε:

Ανυπομονώ να με δω και εμένα σε φυσικό... ! Θα ξέρω σε 2 εβδομάδες ! Προς το παρόν περιμένω να αδιαθετήσω.

Κορίτσια έχετε ακούσει για τον ορό intralipid ? Λένε οτι βοηθαει στην εξισορροπηση του ανοσολογικου περιβαλλοντος της μητρας. Ριχνει δηλαδη τα λεγομενα ΝΚ κυτταρα, τα κυτταρα φονιαδες. Η έγχυση γίνεται λίγο πριν την εμβρυομεταφορά και λίγο μετά.... Το έχει κάνει κάποια ?

Το εκανα σε δυο έμβρυομεταφορες και πάλι αρνητικό.

4vrkp2.png cEvWp2.png

On 23 Σεπτεμβρίου 2018 at 2:11 ΠΜ, tsi είπε:

καλησπερα σε ολες!! ειμαι κ εγω σε φαση εξωσωματικης σε φυσικους κυκλους... ακομα μαζευω ωαρια.. ομως εχω να πω ενα πραγμα.ο γιατρος μου μου ειπε πως πριν την εμβρυομεταφορα θα προηγηθει υστεροσκοπηση.ελπιζω να δει κ το ενδομητριο.εκεινος απ οσο ξερω κανει την εξεταση του Νικα. επειδη ομως δεν ξερω κ πολλα για αυτη την εξεταση,καθως κ για το era test, θα μπορουσατε να με ενημερωσετε για το κοστος;

Ο Νικας θα σου κοστίσει 400-500 ευρώ αν δώσεις δυο δείγματα στον ίδιο κύκλο για να δει και το παράθυρο εμφύτευσης. Αν δώσεις ενα μόνο για να δει αν υπάρχει λοίμωξη ειναι τα μισά. Πιστεύω οτι αξίζει να δώσεις δυο για να σου πει αν υπάρχουν πινοποδια για να γαντζωθεί το έμβρυο.

On 22 Σεπτεμβρίου 2018 at 5:31 ΜΜ, sissy_geo είπε:

Σε σκεφτόμουν,. Τι εκανες με τον γιατρο;

4vrkp2.png cEvWp2.png

On 23/9/2018 at 9:00 ΠΜ, DimitraS είπε:

Δημητρούλα την καμπύλη ζαχαρου πρέπει να την κάνεις οπωσδήποτε, το ζάχαρο είναι πολύ ύπουλο κ μέσα στα Διάφορα γνωστά που προκαλεί είναι κ αποβολές. Μπορεί η απλή μέτρηση να είναι μέσα στα όρια, η καμπύλη θα σου δείξει όμως το τι πραγματικά παίζει. Εύχομαι η επόμενη φορά σου να είναι κ η τυχερή!!!!

• Μου αρέσει 1

10 ώρες πρίν, Dimitroulaa είπε:

Δημητρούλα την καμπύλη ζαχαρου πρέπει να την κάνεις οπωσδήποτε, το ζάχαρο είναι πολύ ύπουλο κ μέσα στα Διάφορα γνωστά που προκαλεί είναι κ αποβολές. Μπορεί η απλή μέτρηση να είναι μέσα στα όρια, η καμπύλη θα σου δείξει όμως το τι πραγματικά παίζει. Εύχομαι η επόμενη φορά σου να είναι κ η τυχερή!!!!

Ελπίζω να είναι καμάρι μου γιατι τα εχω χάσει πια ειδικα όταν διαβάζω για κοριτσια που έχουν αντιστοιχο ορμονικο προφιλ με εμενα ή κορίτσια που τα εχουν ψαξει ολα κ δεν τους καθετε ουτε θετικό πεφτω στα πατωματα λεω θα τα καταφέρουμε θα γίνουμε γονείς δεν ειμαι αχαριστη δεν εχω ταλαιωρηθει πολύ πιο πολύ ίσως ψυχολογικά παρά με εξετάσεις γονιμοποιησεις κλπ το αγχος μου πάντα είναι η απόψυξη κ η αναμονη μετά την πρώτη χοριακή πάνε όλα τέλεια υπέροχα μεχρι κ καταλαβαινω ότι είμαι έγκυος (γκρινιαζω..νυσταζω..θέλω ηρεμία)..μετά την πρωτη χοριακή είμαι στη τσίτα στην επομενη προσπάθεια θέλω να ξυπνήσω στον υπέρηχο καρδιας 

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Dimitroulaa είπε:

Κορίτσι καλησπέρα.  Απορία/προβληματισμός: Τα χω ψάξει όλα κι εγώ και ο ενδοκρινολόγος που πήγα (τον οποίο μου σύστησε η πιο γνωστή αιματολόγος της χώρας) με έβαλε να κάνω απλές εξετάσεις (δε θυμάμαι ποιες ακριβώς, τα έχω στο σπίτι) κι αυτές θα έκριναν αν θα με έστελνε για καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνη κλπ. και γενικά προς άλλες εξετάσεις.  Τις έκανα, τις έστειλα με mail και μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι περαιτέρω, δεν έχω κανένα απολύτως τέτοιο θέμα.  Τώρα αυτό που είπες με προβλημάτισε.... Ξέρει καμία κάτι διαφορετικό?

πρίν από 12 λεπτά , Daphne259 είπε:

Κορίτσι καλησπέρα.  Απορία/προβληματισμός: Τα χω ψάξει όλα κι εγώ και ο ενδοκρινολόγος που πήγα (τον οποίο μου σύστησε η πιο γνωστή αιματολόγος της χώρας) με έβαλε να κάνω απλές εξετάσεις (δε θυμάμαι ποιες ακριβώς, τα έχω στο σπίτι) κι αυτές θα έκριναν αν θα με έστελνε για καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνη κλπ. και γενικά προς άλλες εξετάσεις.  Τις έκανα, τις έστειλα με mail και μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι περαιτέρω, δεν έχω κανένα απολύτως τέτοιο θέμα.  Τώρα αυτό που είπες με προβλημάτισε.... Ξέρει καμία κάτι διαφορετικό?

Εμενα η πιο γνωστη αιματολοσ τησ χωρασ δυστυχωσ ειδε η ιδια την καμπυλη τοτε και τη βρηκε μια χαρα!Στη συνεχεια βεβαια σταματησε να το κανει αυτο.Εσενα ευτυχωσ σε εστειλε αλλου..Εμενα βρεθηκε αρκετα σοβαρο προβλημα.Να ζητησεισ να κανεισ καμπυλη σακχαρου καθ ινσουλινησ.Εμενα οι απλεσ μετρησεισ μου μια χαρα ητανε.

1 hour ago, anoulious είπε:

Εμενα η πιο γνωστη αιματολοσ τησ χωρασ δυστυχωσ ειδε η ιδια την καμπυλη τοτε και τη βρηκε μια χαρα!Στη συνεχεια βεβαια σταματησε να το κανει αυτο.Εσενα ευτυχωσ σε εστειλε αλλου..Εμενα βρεθηκε αρκετα σοβαρο προβλημα.Να ζητησεισ να κανεισ καμπυλη σακχαρου καθ ινσουλινησ.Εμενα οι απλεσ μετρησεισ μου μια χαρα ητανε.

Αλήθεια τώρα? Αρα να πάω σε άλλον ουσιαστικά ε? Γράφεται από ό,τι ξέρω. Εσύ είδες βελτίωση στα ωάρια μετά την θεραπεία? Γιατί εγώ ό,τι και να κάνω δεν αλλάζει κάτι και ο τελευταίος γιατρος μου είπε ότι η ποιότητα δεν θα αλλάξει που να χτυπιέμαι!

4 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

Από την στιγμή που υπάρχει θέμα υπογονιμότητας στο ζευγάρι κ ιδιαίτερα όταν υπαρχουν κ αποβολές στο ιστορικό η καμπύλη ζαχαρου επιβάλλεται. Εμένα ενώ η τιμή του είναι μεσα στα όρια η καμπύλη βγήκε πειραγμενη. Σοβαρή υπογλυκαιμία κ υπερεκριση ινσουλίνης. Θεραπεία με glucophase κ σχετική διατροφή. Όταν τα έκανα αυτά (κ συνεχίζω να κανω) είδα κ το πρώτο θετικό στην 4η εξωσωματική, άσχετα αν κατέληξε σε βιοχημικη μετά. Θεωρώ ότι έπαιξε ρόλο η όλη προετοιμασία. Γράφεται από τον γιατρό, οπότε ζήτησε να την κάνεις!!!! Καλή τύχη σε ότι κ αν κάνεις!

4 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

Αλήθεια τώρα? Αρα να πάω σε άλλον ουσιαστικά ε? Γράφεται από ό,τι ξέρω. Εσύ είδες βελτίωση στα ωάρια μετά την θεραπεία? Γιατί εγώ ό,τι και να κάνω δεν αλλάζει κάτι και ο τελευταίος γιατρος μου είπε ότι η ποιότητα δεν θα αλλάξει που να χτυπιέμαι!

Την καμπυλη σακχαρου και ινσουλινησ να τισ κανεισ οπωσδηποτε και να τα δει καποιοσ ειδικοσ ενδοκρινολογοσ..Τωρα εγω ακομη θετικη χοριακη δεν εχω δει .Βεβαια ειχα προβλημα με το ενδομητριο το οποιο και αντιμετωπισα..Θεωρω ομωσ οτι ειμαι προφανωσ πολυ δυσκολη και ατυχη περιπτωση οποτε δεν ειμαι παραδειγμα..Εσυ θα κανεισ αυτο που πρεπει..

Καλημέρα κορίτσια! Επέστρεψα με τα αποτελέσματα της ιστολογικής τα οποία ήταν φυσιολογικά. Και όπως πολύ καλά ξέρετε κάποιες, δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή αν πρέπει να προβληματιστώ. Στο σημείο αυτό, αφού εχω γίνει ΚΟΣΚΙΝΟ δυστυχώς καταλήγω στα λόγια γνωστής αιματολόγου στη Θεσσαλονίκη που μου είπε επι λέξη, εμένα δεν με προβληματίζουν τόσο οι αποτυχίες εμφύτευσης όσο η αποβολή, που αν τα αθροίσεις όλα μαζί και εφόσον δεν έχει βρεθεί κάτι άλλο καταλήγει ότι ίσως τα έμβρυα έχουν θέμα. Αυτό είναι και ο μεγαλύτερος μου φόβος άλλωστε. Μας είπε πως πρέπει να κάνουμε κατακερματισμο dna σπέρματος γιατί μπορεί να υπάρχει υψηλός κατακερματισμός ακόμα και αν το σπερμοδιάγραμμα είναι τέλειο! Και όταν υπάρχει υψηλός κατακερματισμός DNA των σπερματοζωαρίων μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την ανάπτυξη του εμβρύου και κατ επέκταση την επακόλουθη ανάπτυξη της βλαστοκύστης. Με στεναχωρεί αυτό αν τελικά ισχύει στην περίπτωσή μας. Γιατί ξεκινάω προετοιμασία για τις δύο μου τελευταίες βλαστοκύστες και είναι σαν να πηγαίνω απο τώρα με την ψυχολογία του χαμένου. Συγνώμη που άλλαξα θέμα και είναι ασχετο αυτή τη στιγμή με το ενδομήτριο, αλλά αν υπάρχει κάποια άποψη κάποια εμπειρία παρακαλώ στείλτε μου ένα μήνυμα, θα καταφύγω και σε άλλες συζητήσεις που αφορούν το θέμα. Καλή σας μέρα και καλή δύναμη σε όλες!!! 

On 24/9/2018 at 8:33 ΜΜ, Κάντι είπε:

Ο Νικας θα σου κοστίσει 400-500 ευρώ αν δώσεις δυο δείγματα στον ίδιο κύκλο για να δει και το παράθυρο εμφύτευσης. Αν δώσεις ενα μόνο για να δει αν υπάρχει λοίμωξη ειναι τα μισά. Πιστεύω οτι αξίζει να δώσεις δυο για να σου πει αν υπάρχουν πινοποδια για να γαντζωθεί το έμβρυο.

Καλημέρα! Μέσα στην εβδομάδα κανονίσαμε να καταθέσουμε τα έγγραφα που χρειάζονται για την μεταφορά των παιδιών μας :D (έτσι μ'αρέσει να τα λέω) Ο γιατρός κάτι πρέπει να ψιλιάστηκε γιατί κάθε μήνα ήμουν εκεί έτοιμη για όλα και τώρα έχει να με δει δυο μήνες. Δεν ήμουν ξεκάθαρη, με ρώτησε αν έχω κάποιο θέμα μαζί του σε επόμενο μήνυμα που έστειλε, του είπα κανένα θέμα μαζί σας γιατρέ, είναι δικό μας το θέμα σας ευχαριστώ για όλα.... Ε δεν το ψιλιάστηκε;;; Την ημέρα που θα πάμε  στο κέντρο για τα διαδικαστικά θα το μάθει κιόλας, και τότε, αν θελήσει να μάθει παραπάνω πράγματα για την απόφαση μας τότε θα μιλήσουμε. Αν όχι, προσωπικά με βολεύει περισσότερο. Τον ευχαρίστησα για όλα, και πάμε παρακάτω. Έκανα όχι μια, αλλά τρείς εμβρυομεταφορές μαζί τους και 2 επεμβάσεις, νομίζω πως έχω το δικαίωμα τα κάνω μια αλλαγή, αν δεν είναι ουσιαστική και δεν έχει βάση θα φανεί, αλλά τουλάχιστον ψυχολογικά μπορεί να με βοηθήσει. Δεν ξέρω μπορεί και να κάνω λάθος. 

• Μου αρέσει 1

On 25/9/2018 at 7:28 ΜΜ, Dimitroulaa είπε:

Από την στιγμή που υπάρχει θέμα υπογονιμότητας στο ζευγάρι κ ιδιαίτερα όταν υπαρχουν κ αποβολές στο ιστορικό η καμπύλη ζαχαρου επιβάλλεται. Εμένα ενώ η τιμή του είναι μεσα στα όρια η καμπύλη βγήκε πειραγμενη. Σοβαρή υπογλυκαιμία κ υπερεκριση ινσουλίνης. Θεραπεία με glucophase κ σχετική διατροφή. Όταν τα έκανα αυτά (κ συνεχίζω να κανω) είδα κ το πρώτο θετικό στην 4η εξωσωματική, άσχετα αν κατέληξε σε βιοχημικη μετά. Θεωρώ ότι έπαιξε ρόλο η όλη προετοιμασία. Γράφεται από τον γιατρό, οπότε ζήτησε να την κάνεις!!!! Καλή τύχη σε ότι κ αν κάνεις!

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν υπάρχουν αποβολές, ούτε θετικό τεστ ποτέ. Τίποτα. Δεν ξέρω τι θα κάνω. Και οι 2 γιατροί ως τώρα που είχα είναι στο 'κακή ποιότητα ωαρίων' στο οποίο τείνω να συμφωνήσω. Δεν έχω και χρονικά περιθώρια ούτε και υπομονή πλέον. Κι εσύ κοριτσάκι μου καλή τύχη, σύντομα να πετύχεις!!!

21 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Την καμπυλη σακχαρου και ινσουλινησ να τισ κανεισ οπωσδηποτε και να τα δει καποιοσ ειδικοσ ενδοκρινολογοσ..Τωρα εγω ακομη θετικη χοριακη δεν εχω δει .Βεβαια ειχα προβλημα με το ενδομητριο το οποιο και αντιμετωπισα..Θεωρω ομωσ οτι ειμαι προφανωσ πολυ δυσκολη και ατυχη περιπτωση οποτε δεν ειμαι παραδειγμα..Εσυ θα κανεισ αυτο που πρεπει..

Ρε συ κορίτσι όλα δηλαδή πρέπει να είναι κάπως? Και οι καμπύλες και τα ωάρια και το ενδομήτριο? Και για αυτό εντωμεταξύ μου έχουν πει ότι δεν ευθύνεται για τις μη εμφυτεύσεις, δεν υπάρχει περίπτωση (όπως μου πε ο ενδοκρινολόγος ότι δεν παίζει να έχω θέμα με σάκχαρο). Αν τα πιάσω τώρα κι αυτά και τρέχω, θα πάθω νευρικό κλονισμό.

2 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν υπάρχουν αποβολές, ούτε θετικό τεστ ποτέ. Τίποτα. Δεν ξέρω τι θα κάνω. Και οι 2 γιατροί ως τώρα που είχα είναι στο 'κακή ποιότητα ωαρίων' στο οποίο τείνω να συμφωνήσω. Δεν έχω και χρονικά περιθώρια ούτε και υπομονή πλέον. Κι εσύ κοριτσάκι μου καλή τύχη, σύντομα να πετύχεις!!!

Ρε συ κορίτσι όλα δηλαδή πρέπει να είναι κάπως? Και οι καμπύλες και τα ωάρια και το ενδομήτριο? Και για αυτό εντωμεταξύ μου έχουν πει ότι δεν ευθύνεται για τις μη εμφυτεύσεις, δεν υπάρχει περίπτωση (όπως μου πε ο ενδοκρινολόγος ότι δεν παίζει να έχω θέμα με σάκχαρο). Αν τα πιάσω τώρα κι αυτά και τρέχω, θα πάθω νευρικό κλονισμό.

Εγω στη θεση σου θα απεκλειακ αυτα τωρα που εχω τρεχαματα δεν τα κανω ουτε κ γω αφησα τους γιατρους επιασα τους δικηγορους για θεματα της οικογενειας του αντρα μου που εαν δεν ξεμπλεξουν αφηστε τα...βγαζε ιδεες απο το μυαλο σου εγω σε αυτο στοχευω να ειναι καθαρο το μυαλο ειμαι σε αδιεξοδο κ εγω κ ο αντρας μου 

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

On 24/9/2018 at 8:33 ΜΜ, Κάντι είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Θα δω τι θα κανω... δεν θελω να υποδεικνυω στν γιατρο μου τι να κανει οποτε πρεπει να δω πως θα του το συζητησω..... :confused:

Καλησπέρα σας. Αυτή η εξέταση πρέπει να γίνει στο κύκλο που ξεκινάς τα φάρμακα για την διέγερση?  ή μπορεί να γίνει 2-3 μήνες πριν μιας και από τι διάβασα αργούν τα αποτελέσματα?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από MelinaP.,
        καλησπερα κοριτσια. μετα απο μια αποτυχημενη εξωσωματικη κατοπιν καταλαβα και για τη σημαντικοτητα των εμβρυολογων, εχετε υποψιν ποιοι ειναι οι καλοι γιατροι κ ποια κεντρα εχουν καλους εμβρυολογους; 
        διαβαζω οτι ο παντος εχει καλους εμβρυολογους, ισχυει; απο γιατρους εχω ακουσει για παρασχο, μαστρομηνα, σφακιανουδη και παντο. εχετε εμπειριες απο αυτους;
        το προβλημα μου ειναι οτι εχω χαμηλη amh και αρα εχω λιγο χρονο μπροστα μου
      • Από doreta,
        Γειά σας κορίτσια,
        είμαι καινούρια στο forum και ζητάω τη βοήθεια σας. Μένω κρήτη και πριν 10 μέρες είχα την πρώτη μου αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής στο πε.παγνη.Δεν το βάζω όμως κάτω....Θα ήθελα πληροφορίες για το κέντρο γονιμότητας κρήτης και το γιατρό κ. Φραιδάκη.Εχει κάποια προσωπική εμπειρία ή έχει ακούσει για το συγκεκριμένο κέντρο?
      • Από Anna_1982,
        ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ????
      • Από ΜΟΑΚΙ,
        ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ? ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ?ΓΙΑΤΙ ΖΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΕΔΩ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
      • Από sissy_geo,
        Καλησπέρα σας αγωνίστριες!  Είμαι στην δεύτερη απο τις 5 μέρες λήψης προγεστερόνης, και την Δευτέρα πρώτα ο Θεός,  θα μεταφέρουμε 2 κατεψυγμένες βλαστοκυστούλες ❄️❄️θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κορίτσια που βρίσκονται σε προετοιμασία αυτή τη στιγμή και ετοιμάζονται για εμβρυομεταφορά,  έτσι να πούμε τα δικά μας να πάρουμε δύναμη! 
      • Από sissy_geo,
        Καλησπέρα, αυτό το κείμενο, το γράφω για μένα, ίσως για να ξεσπάσω, επίσης αν υπάρχει κάποια κοπέλα που βίωσε ή βιώνει κάτι παρόμοιο ίσως, ίσως ταυτιστεί και ίσως έχει κάτι να μου πει για να με βοηθήσει. Έχω πάθει ίσως το μεγαλύτερο break down απο την αρχή αρχή του αγώνα μου μέχρι σήμερα. Είμαι σε μια φάση που αισθάνομαι, παραδομένη, λεηλατημένη σωματικά, απογοητευμένη και οργισμένη.... Σε 2 μήνες ΘΑ γεννούσα το πρώτο μου μωρό. Μια εγκυμοσύνη που προέκυψε απο την πρώτη μας εξωσωματική. Μετά απο αγώνα. Όμως αντι να ετοιμάζομαι για αυτή την υπέροχη στιγμή... Είμαι πάλι στο μηδέν, για μια ακόμη φορά... Είναι τόσο ψυχοφθόρο να τρέχεις με 200 ασταμάτητα και να εχεις δύο αποτελέσματα... Το ένα είναι να συνειδητοποιείς ότι έφτασες πάλι στην αφετηρία και η άλλη είναι να τρέχεις με ιλλιγιώδη ταχύτητα και να σου τραβάνε απότομα το χειρόφρενο και να βρίσκεσαι στου διαόλου τη μάνα να προσπαθείς να μαζέψεις τα σμπαράλια σου και να ξεκινήσεις πάλι... Για πού; Το πιθανότερο πάλι για το μηδέν πάλι για την αφετηρία... Όμως η επιθυμία και η μικρή ελπίδα για το φως, σε σπρώχνουν πάλι να σηκωθείς και πάλι να τρέξεις... Είναι πολύ παράξενο... Μπορεί να φαίνονται ασυνάρτητα όλα αυτα... Μπορεί και να είναι... Είναι πολύ δύσκολο να παλεύεις για κάτι που σε άλλους χαρίζεται απλόχερα χωρίς καθόλου κόπο. Δεν τα βάζω με κανέναν δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Απλώς είναι το παράπονο μου και θα είναι για πάντα. Δεν θα έπρεπε να παλεύει κάνενα ζευγάρι έτσι... Να μη ζει κανείς αυτόν τον πόνο. Όπως υπάρχει δικαιοσύνη απέναντι στον θάνατο και θα πεθάνουμε ΟΛΟΙ, έτσι κάπως θα  έπρεπε να ήταν και η τεκνοποίηση... Να μη ζει κανεις αυτόν τον πόνο... Πιστεύω στον Θεό.. Απο Αυτόν προσπαθώ να κρατηθώ... Αλλά πολλές φορές σαν σήμερα λυγίζω. Είμαι στην προετοιμασία για εμβρυομεταφορά. Την τρίτη εμβρυομεταφορά. Η πρώτη μου πέτυχε και απέβαλα και η δεύτερη ήταν μια αποτυχία. Αυτό που με έχει γονατίσει είναι ότι οι κύκλοι μου ακυρώνονται ο ένας μετά τον άλλον. Το ενδομήτριο δεν μεγαλώνει με ΤΙΠΟΤΑ... Οι δόσεις των οιστρογόνων που παίρνω για να μεγαλώσει το ενδομήτριο ειναι εξωπραγματικές... Είμαι στην 16η μέρα του κύκλου μου, οι επισκέψεις για υπέρηχο και εξετάσεις είναι σχεδόν καθημερινές, παίρνω 6 cyclacur εκ των οποίων τα 2 κολπικά, κάνω αντιπηκτικές για καλύτερη κυκλοφορία του αίματος στο ενδομήτριο, βάζω κολπική κρέμα οιστριόλης και μετα βίας φτάσαμε στο 6 και κάτι. Ο  γιατρός μου θέλει ακόμα να το παλέψουμε εφόσον για τον ίδιο λόγο ακυρώσαμε και 2 προηγουμενους κύκλους. Έχει νόημα;  Ή αν το τραβήξω κ άλλο απο τα μαλλιά θα καταλήξω να φαω πάλι τα μουτρα μου; Δεν ξέρω... Είμαι σε απόγνωση, η ζωή μου έχει καταντήσει να περιλαμβάνει μόνο φάρμακα, υπερήχους, βελόνες και τα γνωστά.  Αν διαβαστεί το κείμενο μου, θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν στεναχώρησα ή θύμωσα κάποια με αυτα που γράφω. Συνήθως είμαι δυνατή, αλλά αυτες τις τελευταίες μέρες περνάω πολύ δύσκολα... Αλήθεια δύσκολα. Δεν ξέρω αν φταίνε τα φάρμακα, αλλά είμαι στα όρια μου. Εύχομαι να έχετε δύναμη όσες περνάτε παρόμοια φάση...
      • Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Αγαπητά μέλη
        που βρίσκεστε σε προσπάθεια ή ήδη έχετε εγκυμοσύνη & παιδάκια με την βοήθεια της ιατρικής επιστήμης, 

Θα θέλαμε (και ελπίζουμε να βρεί ανταπόκριση αυτή η πρωτοβουλία) να δημιουργηθεί ένα θέμα στο οποίο να αναφέρονται τα κριτήρια (και όχι οι επωνυμίες) & ενδείξεις καλής πρακτικής, 
        και από την άλλη ενδείξεις κακής πρακτικής, από επαγγελματίες του κλάδου της υπογονιμότητας & υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ( εξωσωματική, σπερματεγχύσεις κλπ )

Δυστυχώς εδώ και αρκετά χρόνια, είμαστε αναγκασμένοι να απομακρύνουμε τις αρνητικές κρίσεις που αφορούν επωνυμίες, εξαιτίας του νομικού πλαισίου περί δυσφήμισης δια του τύπου. 

Παράλληλα, εδώ και χρόνια, οι ίδιοι οι επαγγελματίες, δεν διστάζουν να δηλώνουν πρόθεση για νομικές κινήσεις προς γονείς-μέλη τα οποία φωτογραφίζουν ή φωτογραφίζονται σε συνδυασμό με αρνητικές κρίσεις με αυτούς, ή να προβούν σε νομικές κινήσεις ενάντια στην εταιρεία/σελίδα parents.org.gr  - ακόμα και εάν τα περιστατικά είναι απολύτως πραγματικά. 
        Φυσικά κάποιες φορές μπορεί να έχει λανθασμένη εντύπωση ο γονέας εξαιτίας του ότι ο γιατρός δεν εξήγησε επακριβώς κάποιες διαδικασίες ή την αιτία που δεν επέλεξε κάποια άλλη εξέταση ή μέθοδο - κάτι που επίσης θεωρούμε ότι είναι κακή πρακτική και δημιουργεί παρεξηγήσεις. 

Όπως και να έχει το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι η εικόνα που δημιουργείται για τον κλάδο είναι μια εντελώς ψεύτικη, καθώς φαίνονται μόνο τα θετικά σχόλια για τον εκάστοτε επαγγελματία, ενώ δεν είναι ορατά  (εάν αυτά υπάρχουν και έχουν αναρτηθεί) πραγματικά, αρνητικά σχόλια και κρίσεις, ή λεπτομερή περιστατικά καθώς το νομικό πλαίσιο δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο, εκτός και εάν έχει υπάρξει καταδίκη.

Το μόνο που μένει να πραγματοποιηθεί είναι λίστα κριτηρίων με τα οποία παρατηρήσατε ότι υπήρξε όχι καλή αντιμετώπιση και από την άλλη λίστα κριτηρίων που σας έκανε να συνειδητοποιήσετε ότι ο χ γιατρός πράττει σωστότερα, 
        και να υπάρξει ευαισθητοποίηση των μελών μεταξύ τους (δηλαδή να διαδίδεται αυτή η λίστα) για την ύπαρξη αυτής της λίστας, αμέσως με την έναρξη αυτών των προσπαθειών.

Από πλευράς διαχείρισης θα μπορεί να υπάρχει αυτόματο μήνυμα με το που γράφει κάποιο μέλος στην ενότητα, που θα περιέχει αυτόν τον σύνδεσμο. 

Ακριβώς επειδή η διαδικασία της διερεύνησης της υπογονιμότητας ή της υποβοηθούμενης /εξωσωματικής γονιμοποίησης,  είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και ακριβή, για την τσέπη αλλά και στον ψυχολογικό κόσμο της γυναίκας, του άντρα και του ζεύγους,
        σε εποχές ήδη δύσκολες σε όλα τα επίπεδα, πιστεύουμε ότι είναι υψίστης σημασίας να υπάρξει μια τέτοια λίστα. 

Θα θέλαμε να σημειώσουμε εδώ και να ζητήσουμε την προσοχή σας - πολλές φορές διαπιστώνουμε ότι τα μέλη μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες μέσω πμ και ξεχνούν ότι οι λογαριασμοί είναι ανώνυμοι  -  πίσω από τον οποιονδήποτε λογαριασμό μπορεί να κρύβεται ο οποιοσδήποτε και να αναζητεί επαγγελματικές πληροφορίες που δυσφημούν κάποιον. 

Ακριβως επειδή ο κλάδος αυτός περιέχει μεγάλες χρηματικές αμοιβές, υπάρχει μεγάλο οικονομικό κίνητρο για όσους βρίσκονται στον κλάδο, να αναζητούν όσους τους δυσφημούν και ενδεχομένως να προβαίνουν σε κινήσεις εξακρίβωσης στοιχείων για να μπορούν μετά να κινηθούν νομικά. 

Το νομικό πλαίσιο περι Δυσφήμισης ισχύει ΚΑΙ για μυνήματα που διαδίδονται ΜΕΣΩ ΠΜ !  

Μην δυσφημείτε ούτε μέσω πμ, & μην ανταλλάζετε μεταξύ σας στοιχεία που σας ταυτοποιούν  (όνομα, τηλέφωνο ) ή σας φωτογραφίζουν, είτε τηλέφωνα είτε λεπτομέρειες για το πότε κάνατε ραντεβού ή εξετάσεις και σε ποιόν γιατρό,  σε άτομα που δεν έχετε δεί ποτέ σας/δεν έχετε γνωρίσει, εάν πρόσφατα έχετε κρίνει αρνητικά δημόσια είτε σε πμ, άτομα του κλάδου, γιατί μπορεί να βρεθείτε στο στόχαστρο αυτών των ατόμων - και αντίστοιχα μην εμπιστεύεστε όλα όσα μπορεί να σας γράφει κάποιος που επίσης δεν γνωρίζετε. 

Όταν σας ρωτά κάποια/-ος επίμονα για αρνητικές ή γενικά εμπειρίες που είχατε με τον γιατρό σας, παραπέμπετέ την/τον στην λίστα αυτή.
        Τα δεδομένα αυτά είναι δικά σας προσωπικά ιατρικά δεδομένα.
        Αναρρωτηθείτε - θα τα λέγατε σε κάποιον άγνωστο στον δρόμο;
        Το διαδίκτυο πολλές φορές δημιουργεί την ψευδή αίσθηση ότι γνωρίζουμε το άτομο με το οποίο "συνομιλούμε" κάτι που όμως δεν ισχύει!

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, προσπαθούμε για την έναρξη αυτής της λίστας.

Είμαι επαγγελματίας, ή μή εγγεγραμμένο μέλος που απλώς διαβάζει - μπορώ να στείλω και εγώ; 

ΝΑΙ. Θα ζητηθεί και από έμπιστους επαγγελματίες του χώρου να μας στείλουν ενδείξεις κακής πρακτικής & είναι ευπρόσδεκτοι οι επαγγελματίες που θα θελήσουν να μας στείλουν δικές τους εκδοχές του τι σημαίνει κακή πρακτική στον κλάδο της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, τις οποίες μπορούμε κάλλιστα να δημοσιεύσουμε και ανώνυμα.   
        Αυτά τα κείμενα θα μπορούν να σταλούν στο εμαιλ  editor(at)parents.org.gr
        Φυσικά μπορούν να στείλουν και όσοι αναγνώστες επιθυμούν, κείμενα ή λίστα, στο ίδιο email, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος εγγεγραμμένο μέλος για να μας στείλει κάτι! 

Ποιά είναι τα πράγματα που σας έκαναν να καταλάβετε ότι ο γιατρός σας είχε καλή/δεν είχε καλή πρακτική;
        Πχ
        Εξετάσεις τάδε  χωρίς να έχει πρίν γίνει τάδε  και τάδε 
        προσπάθειες επαναλαμβανόμενες χωρίς περεταίρω διερεύνηση άλλων παραγόντων. 

Κριτήρια καλής πρακτικής  που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1.
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Κριτήρια κακής πρακτικής που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1. 
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Απαγορευτικά κριτήρια που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα

1.  
        2.
        3.
        4.
        5.

ευχαριστούμε 
      • Από lena.ste.,
        Γεια σας,
        Έχω ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο προσπάθειες για να αποκτήσω παιδί αλλά τίποτα. Έχω κάνει 4 σπερματεγχυσεις αλλά τίποτα, έφτιαξα όλα τα χαρτιά μου πέρασα και από την επιτροπή εξωσωματικής πήγα πήρα και τις ενέσεις (ουφφφ πολύ τρέξιμο με φάγανε οι δρόμοι) και λέω τώρα όλα εντάξει και ξεκινάμε κανονικά. Παίρνω τα φάρμακα και την ίδια εβδομάδα είχα ραντεβού με τον γιατρό ώστε να μου δώσει οδηγίες γιατί σε λίγες μέρες θα αδιαθετουσα, πάω και μου λέει έχω κύστη και αναβάλλουμε την εξωσωματική μέχρι να φύγει. Στεναχωρήθηκα παρά πολύ τόσο τρέξιμο και πάλι stop??? Αγχώθηκα για την κύστη, δεν ξέρω τι κάνω. Φεύγει εύκολα ή όχι??? Άκουσα ότι αν δεν φύγει μπορεί να πάω για εγχείρηση??
        Η κύστη μου ήταν 27 χιλιοστά. 
        Θα φύγει με τα αντισυλληπτικά??? Άμα ξέρει κάποια ας με βοηθήσει λίγο. 
        Ευχαριστώ πολύ.