Recommended Posts

31 minutes ago, Κάντι said:

Βρε Όλυ μου να σε ρωτήσω κατι εντελώς φιλικά, πως μπορείς να εισαι μ ενα γιατρο που δεν συμφωνείς μαζι του; Θεωρω οτι πρεπει να έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στην κρίση του γιατρού μας. Εγω οταν ήμουν με εναν που δεν εμπιστευόμουν ήμουν σιγουρη οτι ολα θα πάνε χαλια, οπως και εγινε. Δεν εχεις άλλη εναλλακτική; Απο την στιγμή που ακολουθείς την θεραπεία του Νικα μηπως να πήγαινες σ αυτόν που σου παιρνει τα δείγματα; Ή δεν ειναι εξωσωματιστης;

Ειναι τεράστιο το χάσμα σας εσυ θεωρείς οτι το πρόβλημα ειναι η υποδεκτικοτητα του ενδομητρίου και αυτός οτι φταίει η ποιότητα των ωαρίων.

Κάντι μου ο συνεργάτης του Νίκα κάνει εξωσωματικές και συνεργάζεται και με το κέντρο που είμαι εγώ.Απλά η τιμή ανεβαίνει αρκετά 1000 ευρώ ή και παραπάνω στις 3 ωοληψίες και ετ που πήρα εγώ.Δεν τα έχω αυτά τα λεφτά.Στο τέλος δε θα έχουμε να φάμε.Δε μου έφταναν οι εξωσωματικές μου βγήκε και ο Νίκας και η θεραπεία και οι πλύσεις.Έλεος πια.Απλά λέω όλα τα βήματα που κάνω στον συνεργάτη του Νίκα,ο οποίος συμφωνεί.΄Τώρα με τον άλλο που δε συμφωνούμε,ε εντάξει δεν είναι και ο μόνος που δε δέχεται αυτή την εξέταση.Δε με απασχολεί κορίτσι,τα έμβρυα να μαζέψουμε,στην ετ έχει το καλύτερο χέρι,οι εμβρυολόγοι είναι πάρα πολύ καλοί,ε εντάξει δε γίνεται διαφορετικά.Λεφτά δεν υπάρχουν.Ίσως είναι δύσκολο να διανοηθείς πώς μπορώ και είμαι με κάποιον που δε συμφωνούμε,στη θεραπεία του Νίκα κτλ,αλλά έτσι είναι τα πράγματα.Πάντως ο Παπαν που κάνω τις πλύσεις είναι εξαιρετικός και συμφωνεί με ότι κάνουμε.Με τη θεραπεία του Νίκα πώς θα ξεμπλέξω δε ξέρω,που θα δώσω πάλι δείγμα και τρέμω από το φόβο μου.Και αν δεν έχει φύγει αυτή η φλεγμονή;Τί θα κάνω;Έχω κουραστεί με όλους και με όλα.

Διαφημίσεις

Κατάλαβα @oly75 Σ'ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου. Έχεις δίκιο να λες ότι κουράστηκες, και εγω σήμερα το πρωί σηκώθηκα με πολύ άσχημη ψυχολογία. Αυτή η αναισθησία η νάρκωση της εξέτασης τέλος πάντων δεν συνηθίζεται. Κάθε φορά φοβάμαι... Τόσο άγχος πια τόσες εξετάσεις.. Και εσυ να είσαι στην αναμονή... Και όταν τελικά έρθει η ωρα να απογοητεύεσαι και να τρως τα μούτρα σου... Είναι πολύ δύσκολο. Το ξέρω ότι υπάρχουν κ χειρότερα. Δηλαδή άνθρωποι και παιδιά που παλεύουν για τη ζωή τους, με σοβαρές ασθένειες, αλλά ειλικρινά όποιος τον ζει τον αγώνα απόκτησης ενός παιδιού ξέρει πολύ καλά πόσο μαυρίζει τη ζωή του. Θα κάνω κ αυτό το βήμα, δηλ υστεροσκόπηση και βιοψία. Δεν ξέρω τι απάντηση θα πάρω και τι θα χρειαστεί να κάνω μετά απο θεραπείες... Αλλα κάποια στιγμή, θα προχωρήσω με τις κατεψυγμένες βλαστοκύστες που μου έμειναν (2). Αφού τις μεταφέρω στο νέο κέντρο (άλλο ζόρι αυτό). Μου είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά να το κάνω αυτό γιατί τα κορίτσια στο προηγουμενο κέντρο είναι φοβερά, έχουμε τέλειες σχέσεις... Και σαν κέντρο δεν το συζητώ κανένα παράπονο δεν είχα. Αλλά ο γιατρός μου δεν έκανε ρε παιδιά. Τι να λέμε τώρα. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ναι, τωρα μας απασχολεί το ενδομήτριο, αλλά και οι βλαστοκύστες που έμειναν δεν είναι και σούπερ ποιότητα... Άρα τι σημαίνει αυτό; Απο τη μια το μπαλώνεις απο την άλλη ξηλώνεται... Καλή δύναμη σε όλες! Και καλή επιτυχία και κουράγιο σε σένα @oly75. Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι. Με τις αιματολογικές εξετάσεις που χρειάζεται κάθε φορά να κάνουμε τι παίζει;;; Δεν τις γράφουν στο embryolab;;;;; 

2 hours ago, sissy_geo said:

Κατάλαβα @oly75 Σ'ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου. Έχεις δίκιο να λες ότι κουράστηκες, και εγω σήμερα το πρωί σηκώθηκα με πολύ άσχημη ψυχολογία. Αυτή η αναισθησία η νάρκωση της εξέτασης τέλος πάντων δεν συνηθίζεται. Κάθε φορά φοβάμαι... Τόσο άγχος πια τόσες εξετάσεις.. Και εσυ να είσαι στην αναμονή... Και όταν τελικά έρθει η ωρα να απογοητεύεσαι και να τρως τα μούτρα σου... Είναι πολύ δύσκολο. Το ξέρω ότι υπάρχουν κ χειρότερα. Δηλαδή άνθρωποι και παιδιά που παλεύουν για τη ζωή τους, με σοβαρές ασθένειες, αλλά ειλικρινά όποιος τον ζει τον αγώνα απόκτησης ενός παιδιού ξέρει πολύ καλά πόσο μαυρίζει τη ζωή του. Θα κάνω κ αυτό το βήμα, δηλ υστεροσκόπηση και βιοψία. Δεν ξέρω τι απάντηση θα πάρω και τι θα χρειαστεί να κάνω μετά απο θεραπείες... Αλλα κάποια στιγμή, θα προχωρήσω με τις κατεψυγμένες βλαστοκύστες που μου έμειναν (2). Αφού τις μεταφέρω στο νέο κέντρο (άλλο ζόρι αυτό). Μου είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά να το κάνω αυτό γιατί τα κορίτσια στο προηγουμενο κέντρο είναι φοβερά, έχουμε τέλειες σχέσεις... Και σαν κέντρο δεν το συζητώ κανένα παράπονο δεν είχα. Αλλά ο γιατρός μου δεν έκανε ρε παιδιά. Τι να λέμε τώρα. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ναι, τωρα μας απασχολεί το ενδομήτριο, αλλά και οι βλαστοκύστες που έμειναν δεν είναι και σούπερ ποιότητα... Άρα τι σημαίνει αυτό; Απο τη μια το μπαλώνεις απο την άλλη ξηλώνεται... Καλή δύναμη σε όλες! Και καλή επιτυχία και κουράγιο σε σένα @oly75. Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι. Με τις αιματολογικές εξετάσεις που χρειάζεται κάθε φορά να κάνουμε τι παίζει;;; Δεν τις γράφουν στο embryolab;;;;; 

Κορίτσι καλημέρα.Τις αιματολογικές δεν τις κάνουν εκεί με συνταγογράφηση,τις πληρώνεις 7 ευρώ τη μία,εκτός και αν στις γράψουν και πας σε ένα μικροβιολογικό και τις κάνεις.Έχω δώσει εγώ εβδομηντάρια και ογδοντάρια σε αιματολογικές άστα να πάνε,γιατί δε μπορούσα να τρέχω σε μικροβιολογικό.Τώρα όμως τους λέω να μου τις γράψουν και πάω παρόλη τη ταλαιπωρία που τραβάω.Δε βαριέσαι,ότι γλιτώσω.Τη νάρκωση μη τη σκέφτεσαι,δεν είναι τίποτα,για μένα είναι πλέον το πιο εύκολο πράγμα.Τώρα όσον αφορά τα έμβρυα σου ε τί να κάνουνε θα τα πάρεις από το προηγούμενο κέντρο,ντροπές δεν έχει,αφού δεν έκανε ο γιατρός,δε θα απολογηθείς κιόλας,τα λεφτά σου δίνεις.Θέλουμε τύχη κορίτσι,πιστεύω κάποια στιγμή θα τη βρούμε και εμείς.Καλή επιτυχία για αύριο.

πρίν από 44 λεπτά , oly75 είπε:

Κορίτσι καλημέρα.Τις αιματολογικές δεν τις κάνουν εκεί με συνταγογράφηση,τις πληρώνεις 7 ευρώ τη μία,εκτός και αν στις γράψουν και πας σε ένα μικροβιολογικό και τις κάνεις.Έχω δώσει εγώ εβδομηντάρια και ογδοντάρια σε αιματολογικές άστα να πάνε,γιατί δε μπορούσα να τρέχω σε μικροβιολογικό.Τώρα όμως τους λέω να μου τις γράψουν και πάω παρόλη τη ταλαιπωρία που τραβάω.Δε βαριέσαι,ότι γλιτώσω.Τη νάρκωση μη τη σκέφτεσαι,δεν είναι τίποτα,για μένα είναι πλέον το πιο εύκολο πράγμα.Τώρα όσον αφορά τα έμβρυα σου ε τί να κάνουνε θα τα πάρεις από το προηγούμενο κέντρο,ντροπές δεν έχει,αφού δεν έκανε ο γιατρός,δε θα απολογηθείς κιόλας,τα λεφτά σου δίνεις.Θέλουμε τύχη κορίτσι,πιστεύω κάποια στιγμή θα τη βρούμε και εμείς.Καλή επιτυχία για αύριο.

Κατάλαβα... Ρωτάω γιατί στο προηγούμενο κέντρο ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Κάναμε τις αιμοληψίες μέσα στο κέντρο, εφόσον είχαν το αμκα μας τις εγραφαν κιόλας, έστελναν τα δείγματα στο Γένεσις και μετά απο λίγες ώρες μας έπαιρναν τηλέφωνο για τα αποτελέσματα. Σ'ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

Δηλαδή ολόκληρο κέντρο και δεν συνεργαζονται με καποιο μικροβιολογικο ωστε να στελνουν τις εξετασεις με παραπεμπτικο? 

Πολυ περιεργο μου φαινεται. 

Ταλαιπωρια...

k0oZp3.png

@sissy_geo Καλησπέρα και καλή επιτυχία για αύριο ! Θα περιμένω με αγωνία την εξέλιξη της δικής σου προσπάθειας μιας και αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα. Φτωχή ανάπτυξη του ενδομητρίου και γω..... Δυστυχώς δεν ανταποκρίνομαι σε κλασσικές θεραπείες (cyclacur, dermestril, tarontal κτλ) και βρισκόμαστε σε αναζήτηση λύσης... Στην επόμενη εμβρυομεταφορά ο δικός μου γιατρός μου πρότεινε ενδομητρικές εγχύσεις με zarzio ! Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου να σε ενημερώσει σχετικά! Ευχομαι να αλληλοβοηθηθούμε μοιραζόμενες τις προσπάθειες μας !!! Δε ξέρω μήπως ίσως και κάποιο άλλο κορίτσι έχει εμπειρία από zarzio... @oly75 ??? Μήπως έτυχε να ακούσεις κάτι σχετικά ?

5 hours ago, ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΑ said:

@sissy_geo Καλησπέρα και καλή επιτυχία για αύριο ! Θα περιμένω με αγωνία την εξέλιξη της δικής σου προσπάθειας μιας και αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα. Φτωχή ανάπτυξη του ενδομητρίου και γω..... Δυστυχώς δεν ανταποκρίνομαι σε κλασσικές θεραπείες (cyclacur, dermestril, tarontal κτλ) και βρισκόμαστε σε αναζήτηση λύσης... Στην επόμενη εμβρυομεταφορά ο δικός μου γιατρός μου πρότεινε ενδομητρικές εγχύσεις με zarzio ! Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου να σε ενημερώσει σχετικά! Ευχομαι να αλληλοβοηθηθούμε μοιραζόμενες τις προσπάθειες μας !!! Δε ξέρω μήπως ίσως και κάποιο άλλο κορίτσι έχει εμπειρία από zarzio... @oly75 ??? Μήπως έτυχε να ακούσεις κάτι σχετικά ?

Λυπάμαι κορίτσι αλλά δε γνωρίζω τις εγχύσεις αυτές που λες.Εγώ κάνω πλύσεις με δύο αντιβιώσεις.Μακάρι να βρεις τη λύση στο πρόβλημα σου σύντομα.

• Μου αρέσει 1

23 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Κάντι μου ο συνεργάτης του Νίκα κάνει εξωσωματικές και συνεργάζεται και με το κέντρο που είμαι εγώ.Απλά η τιμή ανεβαίνει αρκετά 1000 ευρώ ή και παραπάνω στις 3 ωοληψίες και ετ που πήρα εγώ.Δεν τα έχω αυτά τα λεφτά.Στο τέλος δε θα έχουμε να φάμε.Δε μου έφταναν οι εξωσωματικές μου βγήκε και ο Νίκας και η θεραπεία και οι πλύσεις.Έλεος πια.Απλά λέω όλα τα βήματα που κάνω στον συνεργάτη του Νίκα,ο οποίος συμφωνεί.΄Τώρα με τον άλλο που δε συμφωνούμε,ε εντάξει δεν είναι και ο μόνος που δε δέχεται αυτή την εξέταση.Δε με απασχολεί κορίτσι,τα έμβρυα να μαζέψουμε,στην ετ έχει το καλύτερο χέρι,οι εμβρυολόγοι είναι πάρα πολύ καλοί,ε εντάξει δε γίνεται διαφορετικά.Λεφτά δεν υπάρχουν.Ίσως είναι δύσκολο να διανοηθείς πώς μπορώ και είμαι με κάποιον που δε συμφωνούμε,στη θεραπεία του Νίκα κτλ,αλλά έτσι είναι τα πράγματα.Πάντως ο Παπαν που κάνω τις πλύσεις είναι εξαιρετικός και συμφωνεί με ότι κάνουμε.Με τη θεραπεία του Νίκα πώς θα ξεμπλέξω δε ξέρω,που θα δώσω πάλι δείγμα και τρέμω από το φόβο μου.Και αν δεν έχει φύγει αυτή η φλεγμονή;Τί θα κάνω;Έχω κουραστεί με όλους και με όλα.

Μετα απο 4 φορές που εχω δώσει δείγμα σε καταλαβαινω απόλυτα! Χρονοβόρα και πολυέξοδη διαδικασία.

Καταλαβαινω πλήρως γιατι κινεισαι ετσι, αν δεν υπάρχουν τα χρηματα τι να κανεις; Καλα και ο άλλος γιατρός δεν μπορει να εναρμονιστεί με τα χρηματα που παίρνουν οι υπόλοιποι; Εχει τόση πελατεία;

4vrkp2.png cEvWp2.png

Διαφημίσεις

11 hours ago, Κάντι said:

Μετα απο 4 φορές που εχω δώσει δείγμα σε καταλαβαινω απόλυτα! Χρονοβόρα και πολυέξοδη διαδικασία.

Καταλαβαινω πλήρως γιατι κινεισαι ετσι, αν δεν υπάρχουν τα χρηματα τι να κανεις; Καλα και ο άλλος γιατρός δεν μπορει να εναρμονιστεί με τα χρηματα που παίρνουν οι υπόλοιποι; Εχει τόση πελατεία;

Για ποιοιν άλλο γιατρό λες,αυτόν που συνεργάζεται με το Νίκα;Αν λες αυτόν το κέντρο βγάζει τις τιμές ακόμα και για τους εξωτερικούς συνεργάτες και δεν είναι όπως αυτές που δίνουν με τους δικούς τους γιατρούς.Άστα να πάνε.Πάντως είχαμε όλα τ¨αλλα βάλαμε στο κεφάλι μας και τη θεραπεία του Νίκα.Έχω κουραστεί με τις πλύσεις,ελαφρώς πονάω κάθε φορά και όταν θα έρθει η ώρα να δώσω ξανά δείγμα ο Θεός βοηθός.Και δεν είναι μόνο ο πόνος είναι και το τί θα βρει στο αποτέλεσμα.Θα έχει φύγει αυτή η φλεγμονή;Εγώ δε μπορώ να δίνω συνέχεια δειγματα και τα λεφτά είναι πολλά και η λήψη δεν είναι ευχάριστη.Εσύ τί κάνεις,βρήκες καμιά άκρη;

Γειά σας κοριτσάκια μου! Επέστρεψα!:-)@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΑ μου έτσι ακριβώς και εγω... με τις κούτες τα κατέβαζα τα ρημάδια τα σικλακούρ, μαζι με κολπικά gel... Λοιπόν έγινε η υστεροσκόπηση. Υπήρχαν κάποιες λίγες συμφύσεις. Για την ακρίβεια όπως διαβάζω στην αναφορά που μου έδωσε ο γιατρός λέει μορφολογία κοιλότητας φυσιολογική, πάχος ενδομητρίου φυσιολογικό, εντόπισε όμως στον πυθμένα (όπου ήταν κάποτε και το διάφραγμα) ουλές και ήπιες συμφύσεις οι οποίες έκλειναν και το αριστερό σαλπιγγικό στόμιο. Τις αφαίρεσε, έριξε μετά υγρό για να δει αν ήταν διαβατές οι σάλπιγγες και ήταν μια χαρά λέει και τέλος γράφει, μέσο διάτασης: Φυσιολογικός ορός. Scratching: Ναι. Επεμβατική πράξη: Λύση συμφύσεων και διάνοιξη σαλπιγγικού στομίου. Απo εκεί και πέρα, δόθηκε δείγμα για βιοψία. Και σε 10-12 μέρες που θα βγούνε τα αποτελέσματα, θα μάθουμε αν υπάρχει κάποια ενδομητρίτιδα οπότε και θα ακολουθηθεί θεραπεία για όσο καιρό μου πει, και επανεξέταση. Αν δεν βρεθεί κάτι, προχωράμε σε ΕΜ... Τρέμω κορίτσια μόνο στην ιδέα της ΕΜ... Φοβάμαι... Πώς θα αντέξω ακόμη μια αποτυχία. Ο γιατρός μας είπε απ'εξω απ'εξω πως θα προτιμούσε το επόμενο βήμα επειδή ψυχολογία πλέον δεν υπάρχει, να είναι με καινούργια διέγερση, η οποία θα γίνει με τον πιο προσεκτικό τρόπο ούτως ώστε και τα έμβρυα που θα προκύψουν να είναι τα καλύτερα δυνατά, αλλά αυτό δεν γίνεται εφόσον έχω ηδη δύο βλαστοκύστες. Οπότε θα προχωρήσουμε  με τις βλαστοκύστες μου. Απλά ο γιατρός απ'ότι κατάλαβα έχει τις επιφυλάξεις του για τις βλαστοκύστες μου, επειδή είχαμε και αποβολή και αποτυχίες εμφύτευσης... Αλλά ρε κορίτσια μετά τη συζήτηση που είχα μαζί του, με έστειλε στην εμβρυολόγο για περισσότερες πληροφορίες και εκείνη ειναι κάθετη ότι δεν πρέπει να ανησυχώ για τα έμβρυα. Ναι όντως λέει όταν όλα προέρχονται απο την ίδια "φουρνιά", έχουν κοινά χαρακτηριστικά σαν αδέρφια ας πούμε, αλλά κάθε ένα ωάριο γονιμοποιήθηκε απο διαφορετικό σπερματοζωάριο που αυτό σημαίνει ότι δεν είναι πανομοιότυπα. Σας τα λέω τώρα όπως τα κατάλαβα και όπως τα θυμάμαι μετα την νάρκωση ε; :-) Άρα δεν πρέπει να καταδικάζουμε κανένα έμβρυο απο πριν. Όλα μπορούν να δώσουν εγκυμοσύνη.. Και έτσι ηρέμησα λίγο... Θα δούμε κορίτσια... Πάλι σας λέω πολλά, συγνώμη :-) Επίσης μπορώ να σας πω και τις εντυπώσεις μου απο το νέο κέντρο σε σχέση με το καινούργιο αν σας ενδιαφέρει... :razz:

• Μου αρέσει 2

Μπραβο @sissy_geo!!! Kαλη αναρρωση!

Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και διορθωθηκαν αυτα τα θεματάκια! 

Ευχομαι κ πιστεύω πως αυτη η φορα θα ειναι η τυχερη σας!! 

k0oZp3.png

13 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Για ποιοιν άλλο γιατρό λες,αυτόν που συνεργάζεται με το Νίκα;Αν λες αυτόν το κέντρο βγάζει τις τιμές ακόμα και για τους εξωτερικούς συνεργάτες και δεν είναι όπως αυτές που δίνουν με τους δικούς τους γιατρούς.Άστα να πάνε.Πάντως είχαμε όλα τ¨αλλα βάλαμε στο κεφάλι μας και τη θεραπεία του Νίκα.Έχω κουραστεί με τις πλύσεις,ελαφρώς πονάω κάθε φορά και όταν θα έρθει η ώρα να δώσω ξανά δείγμα ο Θεός βοηθός.Και δεν είναι μόνο ο πόνος είναι και το τί θα βρει στο αποτέλεσμα.Θα έχει φύγει αυτή η φλεγμονή;Εγώ δε μπορώ να δίνω συνέχεια δειγματα και τα λεφτά είναι πολλά και η λήψη δεν είναι ευχάριστη.Εσύ τί κάνεις,βρήκες καμιά άκρη;

Αν ειναι δυνατον αντί πχ το κέντρο να να λέει εμεις θελουμε 1000 και ογιατρος να καθορίζει το κομμάτι του το κανουν σαν πακέτο. Βεβαια και εκεί που πάω εγω συγκεντρωτική ειναι η τιμη. Οταν ζητάω έκπτωση παίρνουν τον γιατρο να δουν αν συμφωνεί. Οπως μου εξήγησε η λογίστρια  έκπτωση μου γινεται ειναι αποκλειστικά απο την αμοιβή του γιατρού, απο το κέντρο δεν υπάρχει καμια περιπτωση.

Τι σου παιρνει για τις πλύσεις;

Εγω εχω σπιράλ τωρα ειναι να τι βγάλω τον άλλο μήνα, δείγμα στο Νικα κλπ.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, nini84 είπε:

Μπραβο @sissy_geo!!! Kαλη αναρρωση!

Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και διορθωθηκαν αυτα τα θεματάκια! 

Ευχομαι κ πιστεύω πως αυτη η φορα θα ειναι η τυχερη σας!! 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!! :-)

14 hours ago, Κάντι said:

Αν ειναι δυνατον αντί πχ το κέντρο να να λέει εμεις θελουμε 1000 και ογιατρος να καθορίζει το κομμάτι του το κανουν σαν πακέτο. Βεβαια και εκεί που πάω εγω συγκεντρωτική ειναι η τιμη. Οταν ζητάω έκπτωση παίρνουν τον γιατρο να δουν αν συμφωνεί. Οπως μου εξήγησε η λογίστρια  έκπτωση μου γινεται ειναι αποκλειστικά απο την αμοιβή του γιατρού, απο το κέντρο δεν υπάρχει καμια περιπτωση.

Τι σου παιρνει για τις πλύσεις;

Εγω εχω σπιράλ τωρα ειναι να τι βγάλω τον άλλο μήνα, δείγμα στο Νικα κλπ.

Και εγώ απ ότι κατάλαβα Καντι μου η έκπτωση πρέπει να είναι από τα ποσοστά του γιατρού.Οπότε καταλαβαίνεις γιατί δυσκολεύομαι να φέρω δικό μου γιατρό.Για τις πλύσεις δίνω 30€ ευρώ τη μία,τωρα επειδη έχω κάνει πολλές μπορεί να μου κάνει και μια μικρή έκπτωση.Εγώ είχα ξεκινήσει τη θεραπεία του ΝΊκα με αντιβίωση και πλύσεις και έπαθα λοίμωξη του αναπνευστικού και αναγκαστικά τη σταμάτησα για να πάρω άλλη αντιβίωση,τι ατυχία.Μόνο τις πλύσεις συνέχισα.Βέβαια μετά τη δεύτερη ωοληψια που θα κάνω θα την ξανακάνω για να δώσω το δείγμα.Τί μπλέξιμο κι αυτό,κουράστηκα.Ελπίζω να ανταμειφθούν οι κόποι μας.

@sissy_geo καλή συνέχεια και καλή επιτυχία ! Να μας ενημερώνεις !

Εμείς κορίτσια θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά τον Νοέμβριο. Προς το παρόν θα μελετήσουμε το πάχος ενδομητρίου σε φυσικό κύκλο !

• Μου αρέσει 1

9 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Και εγώ απ ότι κατάλαβα Καντι μου η έκπτωση πρέπει να είναι από τα ποσοστά του γιατρού.Οπότε καταλαβαίνεις γιατί δυσκολεύομαι να φέρω δικό μου γιατρό.Για τις πλύσεις δίνω 30€ ευρώ τη μία,τωρα επειδη έχω κάνει πολλές μπορεί να μου κάνει και μια μικρή έκπτωση.Εγώ είχα ξεκινήσει τη θεραπεία του ΝΊκα με αντιβίωση και πλύσεις και έπαθα λοίμωξη του αναπνευστικού και αναγκαστικά τη σταμάτησα για να πάρω άλλη αντιβίωση,τι ατυχία.Μόνο τις πλύσεις συνέχισα.Βέβαια μετά τη δεύτερη ωοληψια που θα κάνω θα την ξανακάνω για να δώσω το δείγμα.Τί μπλέξιμο κι αυτό,κουράστηκα.Ελπίζω να ανταμειφθούν οι κόποι μας.

35 έδινα κι εγω στον πρώτο, τωρα τουλάχιστον μου παιρνει ο γιατρός 12 την καθε πλύση. Διαπραγματευσου!

4vrkp2.png cEvWp2.png

πρίν από 36 λεπτά , Κάντι είπε:

35 έδινα κι εγω στον πρώτο, τωρα τουλάχιστον μου παιρνει ο γιατρός 12 την καθε πλύση. Διαπραγματευσου!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.12 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΣΤΟ ΣΦΑΚ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΣΟ? ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ..ΟΙ ΠΛΥΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ..ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ..

22 ώρες πρίν, ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΑ είπε:

@sissy_geo καλή συνέχεια και καλή επιτυχία ! Να μας ενημερώνεις !

Εμείς κορίτσια θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά τον Νοέμβριο. Προς το παρόν θα μελετήσουμε το πάχος ενδομητρίου σε φυσικό κύκλο !

Μπορεί να είμαστε μαζί! :-) Αν βγουν φυσιολογικά τα αποτελέσματα της βιοψίας μου σε 10 μέρες, θα προχωρήσουμε και εμείς... Βέβαια δεν ξέρω πώς να αισθανθώ  με αυτό... Τέλος πάντων... Ο προηγούμενος γιατρός μου έλεγε πως σε φυσικό κύκλο ίσως κάνω καλύτερο ενδομήτριο.. Και όντως τους τελευταίους 2 μήνες που το παρακολουθήσαμε σε φυσικό κύκλο ήταν 7 και κάτι 12η,13η μερα :o για να τρελαίνεσαι! Οπότε σου εύχομαι να πάνε όλα υπερτέλεια!!! 

• Μου αρέσει 1

14 ώρες πρίν, anoulious είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.12 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΣΤΟ ΣΦΑΚ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΣΟ? ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ..ΟΙ ΠΛΥΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ..ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ..

Hello κοριτσάκι, τι κανεις;

Ναι μου ζήτησαν 20 ευρώ, τους ειπα οτι εχω να κανω αρκετές πάνω απο 15 και οτι δεν ειναι λογικό να δώσω τόσα λεφτά, μου ειπαν να ρωτήσω τον γιατρο τι αμοιβή θελει και κλασικά μου ειπε οτι δεν θελει γι αυτόν κατι, οτι θελει να χρεώσει η κλινική για τους καθετήρες και την αντιβιωση. Τους το ειπα και μου ειπαν τότε 12.

4vrkp2.png cEvWp2.png

2 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Hello κοριτσάκι, τι κανεις;

Ναι μου ζήτησαν 20 ευρώ, τους ειπα οτι εχω να κανω αρκετές πάνω απο 15 και οτι δεν ειναι λογικό να δώσω τόσα λεφτά, μου ειπαν να ρωτήσω τον γιατρο τι αμοιβή θελει και κλασικά μου ειπε οτι δεν θελει γι αυτόν κατι, οτι θελει να χρεώσει η κλινική για τους καθετήρες και την αντιβιωση. Τους το ειπα και μου ειπαν τότε 12.

Καλησπερα!Τι να κανω....Προσπαθω να μαζεψω κανενα εμβυο.Παραλληλα οταν δεδινω ωαρια παιρνω με πολυ ζορι αντιβιωση. .Θα ξεκινησω σιγα σιγα και πλυσεισ.(1-2 την εβδομαδα).Μετα Νικα.Τελευταιεσ εμβρυομεταφορεσ με δικα μου..Μαλλον μια με 3ημερασ που δεν εχω κανει με καθαρο ενδομητριο.Εχω και μια βλαστοκυστη . Μετα δανεικα.Η αποφαση παρθηκε..Παρα πολλα χρονια και δεν αλλαζει τιποτα.

6 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλησπερα!Τι να κανω....Προσπαθω να μαζεψω κανενα εμβυο.Παραλληλα οταν δεδινω ωαρια παιρνω με πολυ ζορι αντιβιωση. .Θα ξεκινησω σιγα σιγα και πλυσεισ.(1-2 την εβδομαδα).Μετα Νικα.Τελευταιεσ εμβρυομεταφορεσ με δικα μου..Μαλλον μια με 3ημερασ που δεν εχω κανει με καθαρο ενδομητριο.Εχω και μια βλαστοκυστη . Μετα δανεικα.Η αποφαση παρθηκε..Παρα πολλα χρονια και δεν αλλαζει τιποτα.

Παίζει η τριτη μερα ως ανατροπή για την εμφυτευση. Να το κανεις, αλλα να βάλεις και την βλαστοκύστη. Κι εγω θετική ειμαι στα δανεικά, σημασία εχει να ρθει το μωρο.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Καλημέρα κοριτσάρες μου αγαπημένες σας διαβάζω αν κ δεν ειμαι σε κάποια προσπάθεια λογω θεμάτων που προέκυψαν...εχω κ γω διλήμματα πολλά μα πάρα πολλά αν κ παχαινει το ενδομήτριο μου κάτω απο 10 δεν έχω ποτε πετυχαίνω εμφυτευση με 2ης κ 3ης μέρας έμβρυα δεν ξέρω τι να κάνω πια. Είχα διαφραγμα το αφαιρεσα κάνω διεγερση 40 μισό 6 ωαρια γονιμοποιούμε με σπερμα δωρητη τα 5 βαζω τα 3 χοριακη στα ύψη κ παλλινδρομη η απογοητευση η δικη μου κ του αντραδεν περιγράφεται..σας διαβάζω με το ψαξιμο που κάνετε κ σας θαυμάζω πέρα απο τα οικονομικά μας που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται έχουν πέσει κληρονομικά (χρέη) στη μέση..η ψυχολογια με τις προσπαθειες στα Ταρταρα δεν ξέρω τι να κανω εχω 2 εμβρυα στην καταψυξη με τρώνε να τελειώνω αλλά τι να ψαξω πια αιματολογο ειμαι κομπλε ενδομητριο κομπλε οπως το βλεπουν οι γιατροι κ απο την υστεροσκοπηση..να αλλαξω κ τα ωαρια; ο αντρας αν δεν πετυχω απλα θα παρειτα βουνα ειμαστε 11 χρονια μαζι κ 11 χρονια πληρωνουμε δανεια κ γιατρους εχουμε πιασει πάτο κ δεν ξέρω πότε θα σηκωθούμε κ τα χρόνια περνάνε...

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Titti,
        Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσω με άτομα που απέκτησαν το πρώτο παιδί με εξωσωματική κι έχουν στην κατάψυξη.....τα επόμενα! Η περίπτωση είναι κάπως ιδιαίτερη δεδομένου ότι ακόμα θηλαζω την πρώτη μου κόρη και δε μας βλέπω να το κόβουμε σύντομα. Δεν ξερω τι θα μου πει ο εξωσωματιστής μου αν ζητήσω εμβρυομεταφορα στην παρούσα φάση, οποτε ήθελα να δω τις εμπειρίες των άλλων μελών. Είναι πρόβλημα τα επίπεδα της προλακτινης λόγω θηλασμού; Οι συσπάσεις που γίνονται στη μήτρα; Μήπως τελικά είναι ανάλογα το γιατρό; Όσες προβηκατε σε εμβρυομεταφορα ενώ θηλαζατε, πήρατε το πολυπόθητο θετικό ή θα καταλήξει το όλο εγχείρημα σε ψυχολογικό βατερλό; 
      • Από MelinaP.,
        καλησπερα κοριτσια. μετα απο μια αποτυχημενη εξωσωματικη κατοπιν καταλαβα και για τη σημαντικοτητα των εμβρυολογων, εχετε υποψιν ποιοι ειναι οι καλοι γιατροι κ ποια κεντρα εχουν καλους εμβρυολογους; 
        διαβαζω οτι ο παντος εχει καλους εμβρυολογους, ισχυει; απο γιατρους εχω ακουσει για παρασχο, μαστρομηνα, σφακιανουδη και παντο. εχετε εμπειριες απο αυτους;
        το προβλημα μου ειναι οτι εχω χαμηλη amh και αρα εχω λιγο χρονο μπροστα μου
      • Από doreta,
        Γειά σας κορίτσια,
        είμαι καινούρια στο forum και ζητάω τη βοήθεια σας. Μένω κρήτη και πριν 10 μέρες είχα την πρώτη μου αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής στο πε.παγνη.Δεν το βάζω όμως κάτω....Θα ήθελα πληροφορίες για το κέντρο γονιμότητας κρήτης και το γιατρό κ. Φραιδάκη.Εχει κάποια προσωπική εμπειρία ή έχει ακούσει για το συγκεκριμένο κέντρο?
      • Από Anna_1982,
        ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ????
      • Από ΜΟΑΚΙ,
        ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ? ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ?ΓΙΑΤΙ ΖΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΕΔΩ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
      • Από sissy_geo,
        Καλησπέρα σας αγωνίστριες!  Είμαι στην δεύτερη απο τις 5 μέρες λήψης προγεστερόνης, και την Δευτέρα πρώτα ο Θεός,  θα μεταφέρουμε 2 κατεψυγμένες βλαστοκυστούλες ❄️❄️θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κορίτσια που βρίσκονται σε προετοιμασία αυτή τη στιγμή και ετοιμάζονται για εμβρυομεταφορά,  έτσι να πούμε τα δικά μας να πάρουμε δύναμη! 
      • Από sissy_geo,
        Καλησπέρα, αυτό το κείμενο, το γράφω για μένα, ίσως για να ξεσπάσω, επίσης αν υπάρχει κάποια κοπέλα που βίωσε ή βιώνει κάτι παρόμοιο ίσως, ίσως ταυτιστεί και ίσως έχει κάτι να μου πει για να με βοηθήσει. Έχω πάθει ίσως το μεγαλύτερο break down απο την αρχή αρχή του αγώνα μου μέχρι σήμερα. Είμαι σε μια φάση που αισθάνομαι, παραδομένη, λεηλατημένη σωματικά, απογοητευμένη και οργισμένη.... Σε 2 μήνες ΘΑ γεννούσα το πρώτο μου μωρό. Μια εγκυμοσύνη που προέκυψε απο την πρώτη μας εξωσωματική. Μετά απο αγώνα. Όμως αντι να ετοιμάζομαι για αυτή την υπέροχη στιγμή... Είμαι πάλι στο μηδέν, για μια ακόμη φορά... Είναι τόσο ψυχοφθόρο να τρέχεις με 200 ασταμάτητα και να εχεις δύο αποτελέσματα... Το ένα είναι να συνειδητοποιείς ότι έφτασες πάλι στην αφετηρία και η άλλη είναι να τρέχεις με ιλλιγιώδη ταχύτητα και να σου τραβάνε απότομα το χειρόφρενο και να βρίσκεσαι στου διαόλου τη μάνα να προσπαθείς να μαζέψεις τα σμπαράλια σου και να ξεκινήσεις πάλι... Για πού; Το πιθανότερο πάλι για το μηδέν πάλι για την αφετηρία... Όμως η επιθυμία και η μικρή ελπίδα για το φως, σε σπρώχνουν πάλι να σηκωθείς και πάλι να τρέξεις... Είναι πολύ παράξενο... Μπορεί να φαίνονται ασυνάρτητα όλα αυτα... Μπορεί και να είναι... Είναι πολύ δύσκολο να παλεύεις για κάτι που σε άλλους χαρίζεται απλόχερα χωρίς καθόλου κόπο. Δεν τα βάζω με κανέναν δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Απλώς είναι το παράπονο μου και θα είναι για πάντα. Δεν θα έπρεπε να παλεύει κάνενα ζευγάρι έτσι... Να μη ζει κανείς αυτόν τον πόνο. Όπως υπάρχει δικαιοσύνη απέναντι στον θάνατο και θα πεθάνουμε ΟΛΟΙ, έτσι κάπως θα  έπρεπε να ήταν και η τεκνοποίηση... Να μη ζει κανεις αυτόν τον πόνο... Πιστεύω στον Θεό.. Απο Αυτόν προσπαθώ να κρατηθώ... Αλλά πολλές φορές σαν σήμερα λυγίζω. Είμαι στην προετοιμασία για εμβρυομεταφορά. Την τρίτη εμβρυομεταφορά. Η πρώτη μου πέτυχε και απέβαλα και η δεύτερη ήταν μια αποτυχία. Αυτό που με έχει γονατίσει είναι ότι οι κύκλοι μου ακυρώνονται ο ένας μετά τον άλλον. Το ενδομήτριο δεν μεγαλώνει με ΤΙΠΟΤΑ... Οι δόσεις των οιστρογόνων που παίρνω για να μεγαλώσει το ενδομήτριο ειναι εξωπραγματικές... Είμαι στην 16η μέρα του κύκλου μου, οι επισκέψεις για υπέρηχο και εξετάσεις είναι σχεδόν καθημερινές, παίρνω 6 cyclacur εκ των οποίων τα 2 κολπικά, κάνω αντιπηκτικές για καλύτερη κυκλοφορία του αίματος στο ενδομήτριο, βάζω κολπική κρέμα οιστριόλης και μετα βίας φτάσαμε στο 6 και κάτι. Ο  γιατρός μου θέλει ακόμα να το παλέψουμε εφόσον για τον ίδιο λόγο ακυρώσαμε και 2 προηγουμενους κύκλους. Έχει νόημα;  Ή αν το τραβήξω κ άλλο απο τα μαλλιά θα καταλήξω να φαω πάλι τα μουτρα μου; Δεν ξέρω... Είμαι σε απόγνωση, η ζωή μου έχει καταντήσει να περιλαμβάνει μόνο φάρμακα, υπερήχους, βελόνες και τα γνωστά.  Αν διαβαστεί το κείμενο μου, θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν στεναχώρησα ή θύμωσα κάποια με αυτα που γράφω. Συνήθως είμαι δυνατή, αλλά αυτες τις τελευταίες μέρες περνάω πολύ δύσκολα... Αλήθεια δύσκολα. Δεν ξέρω αν φταίνε τα φάρμακα, αλλά είμαι στα όρια μου. Εύχομαι να έχετε δύναμη όσες περνάτε παρόμοια φάση...
      • Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Αγαπητά μέλη
        που βρίσκεστε σε προσπάθεια ή ήδη έχετε εγκυμοσύνη & παιδάκια με την βοήθεια της ιατρικής επιστήμης, 

Θα θέλαμε (και ελπίζουμε να βρεί ανταπόκριση αυτή η πρωτοβουλία) να δημιουργηθεί ένα θέμα στο οποίο να αναφέρονται τα κριτήρια (και όχι οι επωνυμίες) & ενδείξεις καλής πρακτικής, 
        και από την άλλη ενδείξεις κακής πρακτικής, από επαγγελματίες του κλάδου της υπογονιμότητας & υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ( εξωσωματική, σπερματεγχύσεις κλπ )

Δυστυχώς εδώ και αρκετά χρόνια, είμαστε αναγκασμένοι να απομακρύνουμε τις αρνητικές κρίσεις που αφορούν επωνυμίες, εξαιτίας του νομικού πλαισίου περί δυσφήμισης δια του τύπου. 

Παράλληλα, εδώ και χρόνια, οι ίδιοι οι επαγγελματίες, δεν διστάζουν να δηλώνουν πρόθεση για νομικές κινήσεις προς γονείς-μέλη τα οποία φωτογραφίζουν ή φωτογραφίζονται σε συνδυασμό με αρνητικές κρίσεις με αυτούς, ή να προβούν σε νομικές κινήσεις ενάντια στην εταιρεία/σελίδα parents.org.gr  - ακόμα και εάν τα περιστατικά είναι απολύτως πραγματικά. 
        Φυσικά κάποιες φορές μπορεί να έχει λανθασμένη εντύπωση ο γονέας εξαιτίας του ότι ο γιατρός δεν εξήγησε επακριβώς κάποιες διαδικασίες ή την αιτία που δεν επέλεξε κάποια άλλη εξέταση ή μέθοδο - κάτι που επίσης θεωρούμε ότι είναι κακή πρακτική και δημιουργεί παρεξηγήσεις. 

Όπως και να έχει το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι η εικόνα που δημιουργείται για τον κλάδο είναι μια εντελώς ψεύτικη, καθώς φαίνονται μόνο τα θετικά σχόλια για τον εκάστοτε επαγγελματία, ενώ δεν είναι ορατά  (εάν αυτά υπάρχουν και έχουν αναρτηθεί) πραγματικά, αρνητικά σχόλια και κρίσεις, ή λεπτομερή περιστατικά καθώς το νομικό πλαίσιο δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο, εκτός και εάν έχει υπάρξει καταδίκη.

Το μόνο που μένει να πραγματοποιηθεί είναι λίστα κριτηρίων με τα οποία παρατηρήσατε ότι υπήρξε όχι καλή αντιμετώπιση και από την άλλη λίστα κριτηρίων που σας έκανε να συνειδητοποιήσετε ότι ο χ γιατρός πράττει σωστότερα, 
        και να υπάρξει ευαισθητοποίηση των μελών μεταξύ τους (δηλαδή να διαδίδεται αυτή η λίστα) για την ύπαρξη αυτής της λίστας, αμέσως με την έναρξη αυτών των προσπαθειών.

Από πλευράς διαχείρισης θα μπορεί να υπάρχει αυτόματο μήνυμα με το που γράφει κάποιο μέλος στην ενότητα, που θα περιέχει αυτόν τον σύνδεσμο. 

Ακριβώς επειδή η διαδικασία της διερεύνησης της υπογονιμότητας ή της υποβοηθούμενης /εξωσωματικής γονιμοποίησης,  είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και ακριβή, για την τσέπη αλλά και στον ψυχολογικό κόσμο της γυναίκας, του άντρα και του ζεύγους,
        σε εποχές ήδη δύσκολες σε όλα τα επίπεδα, πιστεύουμε ότι είναι υψίστης σημασίας να υπάρξει μια τέτοια λίστα. 

Θα θέλαμε να σημειώσουμε εδώ και να ζητήσουμε την προσοχή σας - πολλές φορές διαπιστώνουμε ότι τα μέλη μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες μέσω πμ και ξεχνούν ότι οι λογαριασμοί είναι ανώνυμοι  -  πίσω από τον οποιονδήποτε λογαριασμό μπορεί να κρύβεται ο οποιοσδήποτε και να αναζητεί επαγγελματικές πληροφορίες που δυσφημούν κάποιον. 

Ακριβως επειδή ο κλάδος αυτός περιέχει μεγάλες χρηματικές αμοιβές, υπάρχει μεγάλο οικονομικό κίνητρο για όσους βρίσκονται στον κλάδο, να αναζητούν όσους τους δυσφημούν και ενδεχομένως να προβαίνουν σε κινήσεις εξακρίβωσης στοιχείων για να μπορούν μετά να κινηθούν νομικά. 

Το νομικό πλαίσιο περι Δυσφήμισης ισχύει ΚΑΙ για μυνήματα που διαδίδονται ΜΕΣΩ ΠΜ !  

Μην δυσφημείτε ούτε μέσω πμ, & μην ανταλλάζετε μεταξύ σας στοιχεία που σας ταυτοποιούν  (όνομα, τηλέφωνο ) ή σας φωτογραφίζουν, είτε τηλέφωνα είτε λεπτομέρειες για το πότε κάνατε ραντεβού ή εξετάσεις και σε ποιόν γιατρό,  σε άτομα που δεν έχετε δεί ποτέ σας/δεν έχετε γνωρίσει, εάν πρόσφατα έχετε κρίνει αρνητικά δημόσια είτε σε πμ, άτομα του κλάδου, γιατί μπορεί να βρεθείτε στο στόχαστρο αυτών των ατόμων - και αντίστοιχα μην εμπιστεύεστε όλα όσα μπορεί να σας γράφει κάποιος που επίσης δεν γνωρίζετε. 

Όταν σας ρωτά κάποια/-ος επίμονα για αρνητικές ή γενικά εμπειρίες που είχατε με τον γιατρό σας, παραπέμπετέ την/τον στην λίστα αυτή.
        Τα δεδομένα αυτά είναι δικά σας προσωπικά ιατρικά δεδομένα.
        Αναρρωτηθείτε - θα τα λέγατε σε κάποιον άγνωστο στον δρόμο;
        Το διαδίκτυο πολλές φορές δημιουργεί την ψευδή αίσθηση ότι γνωρίζουμε το άτομο με το οποίο "συνομιλούμε" κάτι που όμως δεν ισχύει!

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, προσπαθούμε για την έναρξη αυτής της λίστας.

Είμαι επαγγελματίας, ή μή εγγεγραμμένο μέλος που απλώς διαβάζει - μπορώ να στείλω και εγώ; 

ΝΑΙ. Θα ζητηθεί και από έμπιστους επαγγελματίες του χώρου να μας στείλουν ενδείξεις κακής πρακτικής & είναι ευπρόσδεκτοι οι επαγγελματίες που θα θελήσουν να μας στείλουν δικές τους εκδοχές του τι σημαίνει κακή πρακτική στον κλάδο της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, τις οποίες μπορούμε κάλλιστα να δημοσιεύσουμε και ανώνυμα.   
        Αυτά τα κείμενα θα μπορούν να σταλούν στο εμαιλ  editor(at)parents.org.gr
        Φυσικά μπορούν να στείλουν και όσοι αναγνώστες επιθυμούν, κείμενα ή λίστα, στο ίδιο email, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος εγγεγραμμένο μέλος για να μας στείλει κάτι! 

Ποιά είναι τα πράγματα που σας έκαναν να καταλάβετε ότι ο γιατρός σας είχε καλή/δεν είχε καλή πρακτική;
        Πχ
        Εξετάσεις τάδε  χωρίς να έχει πρίν γίνει τάδε  και τάδε 
        προσπάθειες επαναλαμβανόμενες χωρίς περεταίρω διερεύνηση άλλων παραγόντων. 

Κριτήρια καλής πρακτικής  που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1.
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Κριτήρια κακής πρακτικής που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1. 
        2.
        3.
        4.