Recommended Posts

Να πω κι εγώ τον πόνο μου; κυριολεκτικά πόνος...

Η κόρη μου έφτασε 7 μηνών και θηλάζει από 5μμ μέχρι το άλλο πρωί, δηλαδή τις ώρες που δεν είμαι στη δουλειά. 

Έχω να θηλάσω από χθες το πρωί γιατί έφυγα σε ταξίδι αστραπή, γυρίζω σήμερα τα μεσάνυχτα. Δεν έχω πάρει θήλαστρο. Χθες το βράδυ έκανα ζεστό ντους κι έβγαλα με μαλάξεις αρκετό γάλα από το ένα στήθος που πονάει και βαραίνει.  Από το άλλο έβγαλα σταγόνες και δεν πονάει πολύ.  Σήμερα το πρωί έβγαλα πάλι από το «μεγάλο», το μικρό ελάχιστα.... αλλά λόγω του βραδινού ζουλήγματος πονάγα και δεν μπόρεσα να επιμείνω.  Τώρα είναι μεσημέρι, πήγα στην τουαλέτα αλλά δεν μπορώ να βγάλω γάλα, έχει σκληρύνει και με πονάει...

Θα προσπαθήσω ξανά βέβαια, αλλά ελπίζω να μην κάνω ζημιά στο θηλασμό μέχρι τα μεσάνυχτα που θα γυρίσω σπίτι. Μιλάμε για 40 περίπου ώρες απουσίας. 

Ιδεες;

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από picamama1,
        Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ, είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια από παλιοτερους και εμπειρότερους γονείς.Η ιστορία μας είναι η εξής: το αγοράκι μου (είναι το πρώτο μου παιδί) είναι 4 μηνών και 5 ημερών σήμερα. Είχε κολικούς όλη την ημέρα από 10 ημερών μέχρι 2,5 - 3 μηνών περιπου.
        Το πρόβλημα όμως είναι οτι το παιδί από την 6-7η εβδομάδα όταν θηλάζει, τρώει για 5-6 λεπτά και σταματάει γιατι σφίγγεται κοκινίζει και αρχίζει και κλαίει και δείχνει οτι πονάει. Επίσης την ίδια περίπου περίοδο το μωρό άρχισε, ενω κοιμοταν ησυχα τη νυχτα 9-9 (ξυπνούσε μόνο για να φάει κάθε 2-3 ώρες), να σφίγγεται, να χτυπιεται πόδια χέρια πάνω κάτω και τελικα να κλαίει ή και να ουρλιαζει (στον ύπνο του δεν ξυπναει).Αυτό αρχικά γινόταν μόνο στις 6 κάθε πρωι, μετα έγινε στις 5 και στις 6, στις 4,5,6 και πλεον σήμερα το μωρο κάθε μισή- μία ώρα χτυπιέται στον ύπνο του είτε μέρα είτε νύχτα.
        Και το ερωτημα μου ειναι το εξης:ξέρει κανεις τι ειναι αυτο που ενοχλει το μωρο μου;Η παιδίατρος μέχρι 3 μηνών έλεγε κολικοι και υπομονη, στον 4 μήνα μου είπε ένα είδος δυσπεψίας και υπομονή μέχρι να μπουν οι στερεες τροφες.ΓΟΠ υποτίθεται δεν έχει γιατι κάναμε υπερηχο στομάχου πυλωρου στην 7η εβδομάδα και δεν είχε τπτ.Το παιδί από την 6η-7η εβδομάδα έκανε ρουκέτα σε κάθε γεύμα (ξέχασα να πω θηλαζω αποκλειστικά) και σταμάτησα όλα ΌΛΑ τα γαλάκτοκομικά κρυφά και φανερά και οι ρουκέτες μειώθηκαν πάρα πολύ (από 3 κάθε ώρα έγιναν 1-2 την ημέρα) αλλά δεν σταμάτησαν εντελώς ούτε σταμάτησε ο πόνος στο φαγητό και το χτύπημα το βράδυ.Κολικοί δεν είναι, ΓΟΠ δεν είναι, αλλεργία δεν είναι, δυσκοιλιότητα δεν έχει, γιατί το παιδί δεν μπορεί να φάει και να κοιμηθεί με ησυχία;Είπα να πάω σε παιδογαστρεντερολόγο μου λέει η παιδίατρος μην το πας το παιδί,βάζει μια χαρα βάρος ,γιατι να το ταλαιπωρήσεις με χίλιες δυο εξετάσεις. Είχε κανείς γονιός ανάλογο πρόβλημα να με κατευθύνει;Βαρέθηκα να βλέπω το μωρό μου να χτυπιέται όλη μέρα.Μπορείτε να με βοήθείσετε;
      • Από Titti,
        Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσω με άτομα που απέκτησαν το πρώτο παιδί με εξωσωματική κι έχουν στην κατάψυξη.....τα επόμενα! Η περίπτωση είναι κάπως ιδιαίτερη δεδομένου ότι ακόμα θηλαζω την πρώτη μου κόρη και δε μας βλέπω να το κόβουμε σύντομα. Δεν ξερω τι θα μου πει ο εξωσωματιστής μου αν ζητήσω εμβρυομεταφορα στην παρούσα φάση, οποτε ήθελα να δω τις εμπειρίες των άλλων μελών. Είναι πρόβλημα τα επίπεδα της προλακτινης λόγω θηλασμού; Οι συσπάσεις που γίνονται στη μήτρα; Μήπως τελικά είναι ανάλογα το γιατρό; Όσες προβηκατε σε εμβρυομεταφορα ενώ θηλαζατε, πήρατε το πολυπόθητο θετικό ή θα καταλήξει το όλο εγχείρημα σε ψυχολογικό βατερλό; 
      • Από dimitra1,
        Γεια σας,

ξέρει κανείς τι γίνεται με τον θηλασμό κατά τη διάρκεια γαστρεντερίτιδας?
        Ο μικρός έχει κυρίως εμμετούς, όχι τόσο διάρροια, δύο γιατροί μας είπαν να καθυστερούμε το θηλασμό όσο μπορούμε, και να δίνουμε άλλες τροφές (ρυζι, φιδε, πατάτα) μετά από 2 τουλάχιστον ώρες από τον εμμετό.

Ο μικρός όμως μοιάζει να μη θέλει καθόλου τις στερεές και μου δίνει την εντύπωση ότι πιέζεται να φάει επειδή του λέω ότι μετά θα του δώσω και υγρό.

Και βέβαια με το θηλασμό γίνονται μάχες...Το μεσημέρι έκλαιγε μια ολόκληρη ώρα και απελπίστηκα, τον άφησα να θηλάσει και προς το παρόν δεν έχει ξανακάνει εμμετό...\

Τι να κάνω???

Σας έχει τύχει??

Θα τελειώσει η γαστρεντερίτιδα και θα έχουμε ψυχολογικό τραύμα με το θηλασμό...
      • Από vtgian,
        Το Μάρτιο του 2018, δημοσιεύτηκαν τα αποτελέσματα τηνς Εθνική Μελέτης εκτίμησης της συχνότητας και των προσδιοριστικών παραγόντων του Μητρικού Θηλασμού στην Ελλάδα.
        Η μελέτη χρηματοδοτήθηκε από τον προϋπολογισμό του προγράμματος «ΑΛΚΥΟΝΗ».

Οι στόχοι της μελέτης ήταν:
        1) Η εκτίμηση της συχνότητας του μητρικού θηλασμού στο σύνολο της Ελλάδας και ο υπολογισμός δεικτών μητρικού θηλασμού (όπως έχουν οριστεί από τον ΠΟΥ) σε βρέφη που έχουν συμπληρώσει τον 6ο μήνα ζωής.
        2) Η αναζήτηση προσδιοριστικών παραγόντων της συχνότητας του μητρικού θηλασμού στην Ελλάδα.
        3) Η σύγκριση των αποτελεσμάτων της παρούσας Εθνικής Μελέτης του 2017 με αυτά της αντίστοιχης Εθνικής Μελέτης του 2007.

Παραθέτω ένα ενδεικτικό απόσπασμα:

3.2. Δείκτες Μητρικού Θηλασμού Με βάση τα αποτελέσματα της μελέτης υπολογίστηκαν οι παρακάτω δείκτες μητρικού θηλασμού:
        Έναρξη Μητρικού Θηλασμού: Το ποσοστό των γυναικών που θήλασαν την 1η μέρα ζωής ήταν 94%. Αποκλειστικός Μητρικός Θηλασμός: Το ποσοστό των βρεφών που θήλασαν αποκλειστικά το πρώτο 24ωρο βρέθηκε 66% και μειώθηκε στο 51% στο τέλος της πρώτης εβδομάδας. Στο τέλος του πρώτου μήνα συνέχισαν να θηλάζουν αποκλειστικά 40% και τους επόμενους μήνες σημειώθηκε σταδιακή πτώση φτάνοντας στο τέλος του 4ου μήνα στο ποσοστό 25%. Στη συνέχεια η μείωση των ποσοστών ήταν ραγδαία καταλήγοντας σε σχεδόν μηδενικά ποσοστά (0,8%) στο τέλος του 6ου μήνα. Σχεδόν Αποκλειστικός Μητρικός Θηλασμός: Τα ποσοστά του σχεδόν αποκλειστικού μητρικού θηλασμού βρέθηκαν σε γενικές γραμμές χαμηλά με τα υψηλότερα ποσοστά να παρατηρούνται στον 3ο και 4ο συμπληρωμένο μήνα ζωής (περίπου 4%). Πλήρης Μητρικός Θηλασμός: Η έναρξη του πλήρους μητρικού θηλασμού ήταν 66%. Ο ρυθμός μείωσης στον πλήρη μητρικό θηλασμό ακολουθεί την εικόνα του αποκλειστικού μητρικού θηλασμού και καταγράφεται μεγαλύτερος κατά τον 1ο μήνα και κατά τη μετάβαση από τον 4ο στον 6ο . Μητρικός Θηλασμός: Όπως προαναφέρθηκε το ποσοστό έναρξης του μητρικού θηλασμού ήταν πολύ υψηλό (94%) και παρέμεινε σε επίπεδα πάνω από 60% έως και τον 3ο συμπληρωμένο μήνα ζωής. Στους επόμενους μήνες παρατηρήθηκε μικρή πτώση του ποσοστού μητρικού θηλασμού παραμένοντας σε υψηλό επίπεδο στο τέλος του 6ου μήνα (45%). Μητρικός Θηλασμός χωρίς υποκατάστατο μητρικού γάλακτος: Στο τέλος της πρώτης εβδομάδας 51% των βρεφών θήλαζαν χωρίς να έχουν λάβει υποκατάστατο μητρικού γάλακτος, δηλαδή περίπου τα μισά βρέφη βρέθηκε ότι λαμβάνουν ήδη ξένο γάλα. Αν και το ποσοστό του αποκλειστικού μητρικού θηλασμού στον 6ο συμπληρωμένο μήνα ζωής βρέθηκαν <1%, περίπου 1 στα 4 βρέφη θήλαζε χωρίς να έχει λάβει έως τότε υποκατάστατο μητρικού γάλακτος. (Γράφημα 1). Εισαγωγή στερεών/ημιστερεών τροφών: Η εισαγωγή στερεών/ημιστερεών τροφών βρέθηκε να αρχίζει ήδη από τον 3ο συμπληρωμένο μήνα ζωής (6% έως τον 4ο μήνα) και παρατηρείται κατακόρυφη αύξηση των ποσοστών εισαγωγής τους επόμενους μήνες. Τον 5ο μήνα το 41% των βρεφών είχε λάβει στερεές/ημιστερεές τροφές ή χυμό φρούτων, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό προσεγγίζει το 97% στον 6ο μήνα (Γράφημα 2).  
        Μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά την μελέτη στο παρακάτω απόσπασμα: esdy.edu.gr/files/011_Ygeias_Paidiou/Ereunes/Meleti_Mitrikou_Thilasmou_%202018.pdf

Σύμφωνα πάντως με τα παραπάνω, νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι ο θηλασμός στην Ελλάδα είναι ακόμα πολύ πίσω. Μπορεί να θεωρούμε γραφικότητες της εκδηλώσεις δημόσιου θηλασμού κλπ ωστόσο τα δεδομένα δείχνουν ότι υποστήριξη δεν υπάρχει.
      • Από Manoli88,
        Καλησπέρα σας! Είμαι και εγώ νέα μαμά και έχω ένα κοριτσάκι που γίνεται 7 μηνών αύριο. Όλα μια χαρά πάνε και είναι περίοδος που προσαρμοζόμαστε στις τροφές και αραιώνουμε τους ημερήσιους θηλασμούς σιγά σιγά. Το μόνο πρόβλημα (μπορεί και να μην είναι πρόβλημα) είναι οτι η μικρή κοιμάται μόνο με στήθος. Και για τους υπνους μέσα στη μέρα αλλά και το βράδυ. Επίσης ξυπνάει κάθε δύο ώρες μέσα στη νύχτα και ηρεμεί μόνο μόλις πιάσει στήθος, ούτε με αγκαλιά, ούτε με λιγάκια ούτε με τίποτα. Έχω προσπαθήσει διάφορα που έχω διαβάσει αλλά κλαίει με μανία εάν δεν έχει στήθος ότι και να κάνω. Έχω προσπαθήσει μόλις την βλέπω να την παίρνει ο ύπνος να τη βγάζω απο το στήθος για να κοιμηθεί μόνη της (ξυπνάει-κλαίει), να την κοιμήσει ο μπαμπάς της (κλαίει), να της βάλω κάποιο παιχνιδάκι μαζί όσο θηλάζει και μετά να το έχει μαζί της στην κούνια (δεν υπάρχει ανταπόκριση), να τη θηλάσω το βράδυ εκτός του δωματίου και όχι σε κρεββάτι (αλλά μόλις την μετακινώ να την βάλω στην κούνια της κλαίει, να την βάζω στην κούνια της εάν βλέπω και δεν έχει κοιμηθεί στο στήθος και να μένω δίπλα της παρέα με λευκούς ήχους (κλαίει), την παίρνω αγκαλιά, της μιλάω (κλαίει) ώσπου την βάζω πάλι στο στήθος για να κοιμηθεί. Δεν έχω δοκιμάσει την μέθοδο cry out αλλά δεν θέλω κιόλας. Έχω διαβάσει πολά υπερ να κοιμάται το παιδί στη στήθος (κυρίως λόγω βρεφικού άγχους) αλλά και πολλά κατά (ανεξαρτησία). Το βράδυ που ξυπνάει έχω την εντύπωση οτι το κάνει λόγω του οτι ξυπνάει και δεν μπορεί να ξανακοιμηθεί μόνη της. Ξυπνάει γκρινιάζοντας και μόλις πάρει το στήθος ηρεμεί. Αλλά αυτό γίνεται εδώ και τρεις μήνες. Την έχουμε πάει στο δωμάτιο της αλλά εχω καταλήξει να κοιμάμαι σε ένα στρώμα μαζί της στο πάτωμα. Όποτε βρίσκω ευκαιρία την βάζω στην κούνια της ενώ κοιμάται, αλλά εξακολουθεί να ξυπνάει. Έχω διαβάσει και άρθρα της Darcia F. Narvaez  π.χ https://www.psychologytoday.com/us/blog/moral-landscapes/201303/normal-infant-sleep-night-nursings-importance, συμφωνώ γενικά μαζί της για το άγχος, αλλά δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω αυτό με τον ύπνο της μικρής μου ή απλά πρέπει να το αποδεχτώ και να περιμένω.. Όποια μανούλα έχει χρόνο και διάθεση θα ήθελα την συμβουλή και την γνώμη της.. Ευχαριστώ πολύ!
      • Από Mary_Chris,
        Να πω κι εγώ τον πόνο μου; κυριολεκτικά πόνος...
        Η κόρη μου έφτασε 7 μηνών και θηλάζει από 5μμ μέχρι το άλλο πρωί, δηλαδή τις ώρες που δεν είμαι στη δουλειά. 
        Έχω να θηλάσω από χθες το πρωί γιατί έφυγα σε ταξίδι αστραπή, γυρίζω σήμερα τα μεσάνυχτα. Δεν έχω πάρει θήλαστρο. Χθες το βράδυ έκανα ζεστό ντους κι έβγαλα με μαλάξεις αρκετό γάλα από το ένα στήθος που πονάει και βαραίνει.  Από το άλλο έβγαλα σταγόνες και δεν πονάει πολύ.  Σήμερα το πρωί έβγαλα πάλι από το «μεγάλο», το μικρό ελάχιστα.... αλλά λόγω του βραδινού ζουλήγματος πονάγα και δεν μπόρεσα να επιμείνω.  Τώρα είναι μεσημέρι, πήγα στην τουαλέτα αλλά δεν μπορώ να βγάλω γάλα, έχει σκληρύνει και με πονάει...
        Θα προσπαθήσω ξανά βέβαια, αλλά ελπίζω να μην κάνω ζημιά στο θηλασμό μέχρι τα μεσάνυχτα που θα γυρίσω σπίτι. Μιλάμε για 40 περίπου ώρες απουσίας. 
        Ιδεες;
      • Από aglaia,
        Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα με το θηλασμό μπορείτε να θέσετε την ερώτησή σας. Μαζί με την ερώτηση είναι απαραίτητο να δίνετε και μερικές ακόμη πληροφορίες για να σας παρέχεται η υποστήριξη που ταιριάζει στην περίπτωσή σας:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος
        Β. Το φύλο του βρέφους
        Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)
        Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.
        Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.
        Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
        7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο
        7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι
        7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....
      • Από dalaka,
        Καλησπερα!ειμαι και εγω καινουρια μανουλα και θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα θεμα που δεν μπορω να βρω με τιποτα λυση.εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων το οποιο προσπαθησα να τον θηλασω αρχικα αποκλειστικα αλλα πιθανον λογω αγχους απο την αρχη σχεδον εδωσα συμπληρωμα.στην πορεια επειδη η θεληση μου για να τα καταφερω ηταν μεγαλυτερη προσπαθησα να μειωσω τα γευματα του ξενου γαλατος με το δικο μου και τα καταφερα.Στο μηνα ομως πανω το μωρο εκει που ετρωγε ηρεμα αρχιζε να τραβαει τη θηλη εντονα να την αφηνει να προσπαθει να την πιασει και ξανα απο την αρχη εως που εκνευριζοταν και ξεσπαγε σε κλαμματα.Οσο περνουσε ο καιρος το προβλημα γινοταν εντονοτερο.Δοκιμασα χαπια μαγια μπυρας,να θηλαζω οσο πιο συχνα μπορω και απο τα 2 στηθη αλλα τιποτα.το περιεργο ειναι οτι το μωρο με αρχικο βαρος γεννησης 3690 εχει φτασει τωρα στα 6600 , με βρεγμενες πανες καθημερινα τουλαχιστον 7-8.Επισης αρχικα η παιδιατρος μου ειπε οτι ισως να εχει μια μικρη παλινδρομηση,πηραμε επαντορεν το οποιο δεν βοηθησε καθολου,ζητησα βοηθεια και απο συμβολο θηλασμου  η οποια μου συνεστησε αποχη απο τα γαλακτοκομικα ωστοσο το προβλημα δεν λυθηκε απλα λιγο μειωνεται καπου καπου και παλι εμφανιζεται εντονοτερο.πραγματικα θα ηθελα την βοηθεια απο τις πιο εμπειρες μαμαδες γιατι θα ηθελα παρα μα παρα πολυ να θηλασω.Ευχαριστω!
        Υ.γ: τελευταια παρατηρω και μια αυξομοιωση στην παραγωγη μου.ή που θα εχω πολυ ή που το μωρο δειχνει να πειναει πολυ.τι μπορει να φταει γιαυτο;;