Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανακαίνιση σπιτιού - Βοήθειααααααα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


On 18/9/2018 at 10:45 ΜΜ, popi76 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τα σχόλιά σας, έχω δει το λαμινέιτ τοποθετημένο σε καταστήματα και ομολογώ πως δεν ξετρελάθηκα. Μήπως όμως είναι πιο οικονομικό σε σχέση με το πλακάκι; Δεν έχω ιδέα από αυτά βέβαια. Και κάτι άλλο: μετά την τοποθέτηση μύριζε ο χώρος χημικά; 

Να πω κι εγώ το παράπονό μου: ενδιαφέρομαι κι εγώ για ανακαίνιση σπιτιού σε επαρχία, αλλά εκεί όλα τα κόστη είναι απαγορευτικά. Π.χ. ένα μικρό παράδειγμα: μπαταρία νεροχύτη 38 στην Αθήνα, 80 στην επαρχία, έλεος!

Προσωπικά, προτιμω το πλακακι απο το ξύλο... Δεν θα αγχωνομαι και μη φουσκώσει απο τα νερα!!!!

Για τις τιμες, η λύση ειναι μία!!! skroutz και Bestprice!!!! Εγω όταν εφτιαχνα το σπίτι σ Αθήνα, βρήκα σ διαδίκτυο βρυσες με 50 ευρω, ενω στα καταστηματα είχαν πανω απο 100!!! Τα πάντα βασικα τα παρηγγειλα μεσω ιντερνετ!!! Κουραστηκα αρκετα βεβαια, αλλά είχαμε σημαντική εξοικονομηση οικονομικα!!!! (για παραδειγμα, ο φούρνος μ στο φυσικο καταστημα ειχε 999 ευρω, ενω απο ιντερνετικο τον πήρα 599!!!!)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Προσωπικά, προτιμω το πλακακι απο το ξύλο... Δεν θα αγχωνομαι και μη φουσκώσει απο τα νερα!!!!

Για τις τιμες, η λύση ειναι μία!!! skroutz και Bestprice!!!! Εγω όταν εφτιαχνα το σπίτι σ Αθήνα, βρήκα σ διαδίκτυο βρυσες με 50 ευρω, ενω στα καταστηματα είχαν πανω απο 100!!! Τα πάντα βασικα τα παρηγγειλα μεσω ιντερνετ!!! Κουραστηκα αρκετα βεβαια, αλλά είχαμε σημαντική εξοικονομηση οικονομικα!!!! (για παραδειγμα, ο φούρνος μ στο φυσικο καταστημα ειχε 999 ευρω, ενω απο ιντερνετικο τον πήρα 599!!!!)

 Το αγαπημένο μου είναι το φυσικό ξύλο, τουλάχιστον για κάποια δωμάτια, δεν θα το έβαζα σε κουζίνα, αλλά δυστυχώς....δεν μπορώ να ανταποκριθώ οικονομικά.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , popi76 είπε:

 Το αγαπημένο μου είναι το φυσικό ξύλο, τουλάχιστον για κάποια δωμάτια, δεν θα το έβαζα σε κουζίνα, αλλά δυστυχώς....δεν μπορώ να ανταποκριθώ οικονομικά.

 

Εχεις ξεκινήσει την ανακαίνιση ή θα ξεκινήσεις?? Αν θες μπορούμε να ανταλασσουμε εμπειρίες και πληροφορίες να αλληλοβοηθηθουμε στη διαδικασία!!! 

Link to comment
Share on other sites

Όσες έχετε παραγγείλει ηλεκτρικά η άλλα είδη σπιτιού (δεν εννοώ διακοσμητικά η ψιλοπραγματα) μείνατε ευχαριστημένοι από το ίντερνετ; Εννοώ το εμπιστεύεστε αν δεν το έχετε δει από κοντά όπως στο φυσικό κατάστημα; Υπάρχει διαφορά τιμών, δεν έχω ψωνίσει μεγάλα πράγματα γιατί είμαι διστακτική (μήπως είναι ελλατωματικο; Μήπως δεν κάνει;) αλλά με ενδιαφέρουν οι εμπειρίες μήπως ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Dust pink είπε:

Όσες έχετε παραγγείλει ηλεκτρικά η άλλα είδη σπιτιού (δεν εννοώ διακοσμητικά η ψιλοπραγματα) μείνατε ευχαριστημένοι από το ίντερνετ; Εννοώ το εμπιστεύεστε αν δεν το έχετε δει από κοντά όπως στο φυσικό κατάστημα; Υπάρχει διαφορά τιμών, δεν έχω ψωνίσει μεγάλα πράγματα γιατί είμαι διστακτική (μήπως είναι ελλατωματικο; Μήπως δεν κάνει;) αλλά με ενδιαφέρουν οι εμπειρίες μήπως ξεκινήσω.

Εγω πηγαινα σε μεγαλα καταστηματα και έβλεπα τι μ αρεσει και σημειωνα κωδικό και μετα τ έβρισκα σ ίντερνετ! Ειναι ακριβώς το ιδιο! Με εγγύηση και τα παντα! Εγω ολο μ τ σπιτι απο ίντερνετ τ εφτιαξα και γενικα έχουμε πολλά χρόνια που ψωνιζουμε μεσω διαδικτύου οικογενειακως και ποτε δεν είχαμε θέμα! Φαντασου ακόμα και τα κουρτινοξυλα, τα παρηγγειλα μεσω ίντερνετ! 

Link to comment
Share on other sites

Ψωνίζω χρόνια από Ίντερνετ ακόμα και από eBay και etsy. Γενικά είναι ασφαλές, έχει τύχει όμως να αγοράσω και κάτι που αν το είχα δει είμαι σίγουρη δεν θα το έπαιρνα. Πρώτου ψωνίσεις δες την πολιτική του καταστήματος για επιστροφές και βλάβες. Δηλαδή εάν σου έρθει κάτι χτυπημένο η δεν δουλεύει τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 9/15/2018 at 9:49 AM, jellyfishch said:

εγώ για την ανακαίνιση του σπιτιού της μαμάς μου επισκέφτηκα μεγάλο πολυκατάστημα με δομικά υλικά και ήδη σπιτιού. Έχουν συνεργεία που συνεργάζονται σε καλές τιμές, και τα υλικά είναι αρκετά καλής ποιότητας. 3.200 ευρώ μου βγήκε αλλαγή μπάνιου, κουζίνας και πέρασμα πλακάκια σε όλο το σπίτι (τοίχου και πατώματος). μαζί με τα υλικά. Χωρίς σωληνώσεις και χωρίς γκρέμισμα τοίχων όμως. 

 

Επειδή θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο για το πατρικό μου, μπορείς να μου πεις επιγραμματικά τη διαδικασία που ακολουθησες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευχαρίστως. Όσο θυμάμαι κιόλας έχουν περάσει κάποια χρόνια..

Πήγα στο πρακτικέρ και αγόρασα τα πλακάκια και τα είδη υγιεινής. Μου έδωσαν τα τηλέφωνα από τα μαστοριά που συνεργάζονταν. Τους πήρα , τους ρώτησα τιμές. Μετά ανοιξα τον χρυσό οδηγό και ρώτησα επίσης τιμές. Κάνα δυο ήρθαν και από το σπίτι. Τελικά κατέληξα σε άλλον μάστορα για την κουζίνα,άλλον για το μπάνιο και άλλον για τα πλακάκια. Αυτός για την κουζίνα μου πέταξε και όλα τα μπάζα του σπιτιού ( ήταν μέσα στην τιμή του) και τον βρήκα από το πρακτικέρ. Τον υδραυλικό τον βρήκα από τον χρυσό οδηγό και τον πλάκα από το θείο μου στο χωριό. Πήρα κάποια πράγματα από το λερουμερλιν, πολύ καλές κουζίνες έχει,, εγώ πήρα ψιλοπραγματα απο εκεί. Πλακάκια είδη μπάνιου και κουζίνα ετοιμη από το πρακτικέρ, δομικά υλικά από Λέρου Μέρλιν και μια μάντρα.

Ο, τι άλλο θέλεις πες μου να σου πω.

Μπορεί να σου αναλάβει όλη τη διαδικασία το συνεργείο της πρακτικέρ ή της Λέρου Μέρλιν. Εγώ ήθελα πετύχω καλύτερη τιμή, για αυτό τόσο τρέξιμο.απο εκεί που θα αγοράσεις τα υλικά, εκείνα θα σου αναλάβει και το συνεργείο να σου περάσει, όσων αφορά τα δύο πολυκαταστήματα.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jellyfishch said:

Ναι ευχαρίστως. Όσο θυμάμαι κιόλας έχουν περάσει κάποια χρόνια..

Πήγα στο πρακτικέρ και αγόρασα τα πλακάκια και τα είδη υγιεινής. Μου έδωσαν τα τηλέφωνα από τα μαστοριά που συνεργάζονταν. Τους πήρα , τους ρώτησα τιμές. Μετά ανοιξα τον χρυσό οδηγό και ρώτησα επίσης τιμές. Κάνα δυο ήρθαν και από το σπίτι. Τελικά κατέληξα σε άλλον μάστορα για την κουζίνα,άλλον για το μπάνιο και άλλον για τα πλακάκια. Αυτός για την κουζίνα μου πέταξε και όλα τα μπάζα του σπιτιού ( ήταν μέσα στην τιμή του) και τον βρήκα από το πρακτικέρ. Τον υδραυλικό τον βρήκα από τον χρυσό οδηγό και τον πλάκα από το θείο μου στο χωριό. Πήρα κάποια πράγματα από το λερουμερλιν, πολύ καλές κουζίνες έχει,, εγώ πήρα ψιλοπραγματα απο εκεί. Πλακάκια είδη μπάνιου και κουζίνα ετοιμη από το πρακτικέρ, δομικά υλικά από Λέρου Μέρλιν και μια μάντρα.

Ο, τι άλλο θέλεις πες μου να σου πω.

Μπορεί να σου αναλάβει όλη τη διαδικασία το συνεργείο της πρακτικέρ ή της Λέρου Μέρλιν. Εγώ ήθελα πετύχω καλύτερη τιμή, για αυτό τόσο τρέξιμο.απο εκεί που θα αγοράσεις τα υλικά, εκείνα θα σου αναλάβει και το συνεργείο να σου περάσει, όσων αφορά τα δύο πολυκαταστήματα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω απηυδήσει με μαστόρια και η λύση να είναι συστημένοι από τέτοια καταστήματα μου αρέσει πολύ - έχω την εντύπωση ότι δεν θα σου κανουν μπινιές. Δεν ξέρω αν εσύ αποκομμισες αυτή την εντύπωση ή είναι απλά ιδέα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Belmar είπε:

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω απηυδήσει με μαστόρια και η λύση να είναι συστημένοι από τέτοια καταστήματα μου αρέσει πολύ - έχω την εντύπωση ότι δεν θα σου κανουν μπινιές. Δεν ξέρω αν εσύ αποκομμισες αυτή την εντύπωση ή είναι απλά ιδέα μου...

Ναι, γιατί τους ελέγχει η πολυεθνική. Έτσι είναι.ούτε παζάρια ούτε τίποτα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πρόκειται να έρθουν στα χέρια μου δυο διαμέρισματα (κληρονομιά), τα οποία σκέφτομαι να ανακαίνισω και να τα νοικιαζω. Θέλουν γενική ανακαίνιση, αλλά σκέφτομαι να κάνω φυσικά ότι πιο οικονομικό μπορώ, μιας και δεν θα τα χρησιμοποιώ εγώ. Γνωρίζει κανείς τι είναι πιο φθηνό να περαστεί στο μπάνιο, τσιμεντοκονια ή πλακάκια; επίσης όσον αφορά στα δάπεδα, πλακάκια ή laminate? Και γενικά εάν κάποιος έχει κάποια ιδέα για φθηνές λύσεις ανακαίνισης, είμαι όλη αυτιά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Chrysoum είπε:

Πρόκειται να έρθουν στα χέρια μου δυο διαμέρισματα (κληρονομιά), τα οποία σκέφτομαι να ανακαίνισω και να τα νοικιαζω. Θέλουν γενική ανακαίνιση, αλλά σκέφτομαι να κάνω φυσικά ότι πιο οικονομικό μπορώ, μιας και δεν θα τα χρησιμοποιώ εγώ. Γνωρίζει κανείς τι είναι πιο φθηνό να περαστεί στο μπάνιο, τσιμεντοκονια ή πλακάκια; επίσης όσον αφορά στα δάπεδα, πλακάκια ή laminate? Και γενικά εάν κάποιος έχει κάποια ιδέα για φθηνές λύσεις ανακαίνισης, είμαι όλη αυτιά! 

Καλησπέρα! Από όσο γνωρίζω, η τσιμεντοκονία είναι ακριβή λύση! Από την άλλη, πλακάκια κυκλοφορουν σε διάφορες τιμές και υπάρχουν πολύ οικονομικές επιλογές πλέον σε διάφορα καταστήματα! Όσον αφορά το πλακάκια ή λαμινειτ, νομίζω είναι καθαρά θέμα γούστου. Προσωπικά, αγαπώ το πλακάκι! Άλλοι αγαπούν το λαμινειτ! Επίσης, να ξέρεις πλέον κυκλοφορουν πλακάκια με όψη ξύλου, που θεωρώ είναι ακόμα καλύτερα, αφού δεν αγχώνεσαι μη φουσκώσουν κλπ ...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, anemoni1989 said:

Καλησπέρα! Από όσο γνωρίζω, η τσιμεντοκονία είναι ακριβή λύση! Από την άλλη, πλακάκια κυκλοφορουν σε διάφορες τιμές και υπάρχουν πολύ οικονομικές επιλογές πλέον σε διάφορα καταστήματα! Όσον αφορά το πλακάκια ή λαμινειτ, νομίζω είναι καθαρά θέμα γούστου. Προσωπικά, αγαπώ το πλακάκι! Άλλοι αγαπούν το λαμινειτ! Επίσης, να ξέρεις πλέον κυκλοφορουν πλακάκια με όψη ξύλου, που θεωρώ είναι ακόμα καλύτερα, αφού δεν αγχώνεσαι μη φουσκώσουν κλπ ...

Σ ευχαριστώ! Διαβαζα για την τσιμεντοκονια και έγραφε ότι είναι οικονομικη λύση, μάλλον γι αυτό μπερδεύτηκα! Τώρα για τα δαπεδα, εάν εμένα εγώ μέσα θα είχα σίγουρα ξύλο, αλλά έχεις ένα point, στο ότι μπορεί να χαλάσει εάν δεν το προσέξεις, οπότε μάλλον σε πλακάκι θα καταλήξω και εκεί. Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Chrysoum είπε:

Σ ευχαριστώ! Διαβαζα για την τσιμεντοκονια και έγραφε ότι είναι οικονομικη λύση, μάλλον γι αυτό μπερδεύτηκα! Τώρα για τα δαπεδα, εάν εμένα εγώ μέσα θα είχα σίγουρα ξύλο, αλλά έχεις ένα point, στο ότι μπορεί να χαλάσει εάν δεν το προσέξεις, οπότε μάλλον σε πλακάκι θα καταλήξω και εκεί. Ευχαριστώ και πάλι :)

Θα συμφωνήσω με την Ανεμώνη. Η τσιμετοκονία είναι πολύ ωραία αλλά σαφώς ακριβότερη. Επίσης καταστρέφεται ευκολότερα πχ αν έχεις κατοικίδιο μπορεί να γίνει χάλια από νυχιές. Το laminate επίσης ενδέχεται να φουσκώσει. Αν και προσωπικά το πλακάκι δεν το πολυσυμπαθώ, θα το επέλεγα σίγουρα για σπίτι που θα νοίκιαζα. Σαφώς λιγότερες φθορές αν δε συντηρηθεί σωστά συν ότι μπορείς να βρεις οικονομικά πλακακια.

Link to comment
Share on other sites

Πλακάκι. Ανθεκτικο. Έχει μεγάλη ποικιλία. Κάποια έχουν την οψη τσιμεντοκονιας. Θα σύστηνα να πάρεις μεγάλο μέγεθος πλακάκι, ώστε να είναι και λιγότεροι οι αρμοί.Και επίσης να μην είναι ματ, είναι δύσκολο στην καθαριότητα. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...