Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπορώ να διαχειριστώ τον ύπνο τους


Nefeli2014

Recommended Posts

Είμαι αυπνη να σας πω για ακόμα μια φορά και θα δοκιμάσω να γράψω όσο πιο ψύχραιμα γίνεται και πραγματικά χρειάζομαι μια συμβουλη σας:με τη μεγάλη μου κόρη ποτέ δεν είχα ξενύχτια, μάλλον έχω κακομάθει. Είχα ομως θέμα να τη βάζω στο κρεβάτι της για ύπνο, ερχόταν σε εμάς συνέχεια. Ακολούθησα αυστηρό κανόνα και τα κατάφερα εδώ και μισό χρόνο. Το μωράκι μου είναι 20 ημερών και παρόλο που δε θηλάζω ανά 3ωρο ξυπνάει. Το θέμα είναι ότι ξανακοιμαται μετά από 2 ώρες και μέσα στην ημέρα πάρα τον θόρυβο και τα φώτα κοιμάται βαθιά. Έχει κανσι τη νύχτα μέρα. Ενώ ανεμενα βοήθεια από τον άντρα μου εκείνος αδυνατεί να ασχοληθεί με μια από τις δύο το βράδυ, πόσο μάλλον τη νύχτα. Δουλεύει 10ωρα και σηκώνεται από τις 6 το πρωί, δεν ακούει καν τη φασαρία που επικρατεί τη νύχτα. Η μεγάλη ξεσηκώνεται ενώ είναι σε διαφορετικά δωμάτια και εκεί που κοιμόταν ως τις 10, τώρα μου ξυπνάει στις 7 εκεί που παει το βρέφος να κοιμηθεί έρχεται στο κρεβάτι μου κι αρχίζει τα τραγούδια.. Τα νεύρα μου σε τραγική κατάσταση.. Αρχίζω δουλειά, είμαι απογευματινή κι επιστρέφω 10 το βράδυ. Όταν έρχεται η ώρα να τα βάλω για ύπνο χαμηλών φώτα, υπαρχει Ησυχια κι όλα αυτά που πρέπει να τηρώ ένα πρόγραμμα. Βάζω τη μεγάλη και μετά ασχολούμαι με το τάισμα του μωρού και την ελπίδα να απόκοιμηθει. Στο κρεβάτι την παίρνω, στο ριλαξ μόνο αποκοιμιεται αλλά πόση ώρα πια εκεί πέρα, θα πάθει η μέση της... Ξέρω πως δεν κάνει πολλές ώρες εκεί.. 

Έχω γίνει νευρική, κάνω τα πάντα μόνη μου, η μαμά μου θα ερχεται μόνο όταν λείπω στη Δουλεια κι έτσι όλα πέφτουν πάνω μου. Ο άντρας μου κάποτε έκανε τα παντα, πλέον τίποτα λόγω εξάντλησης κι εγώ όσο κατανόηση κι αν δείχνω στο τέλος γίνομαι η κακια μαμά που μαλώνει τη μεγάλη, η γκρινιάρα σύζυγος και η νευρική μαμά αφού με τα ξενύχτια δεν ξεκουράζομαι καθόλου. 

 

Έχετε κάποια συμβουλη? Υπάρχει περίπτωση να συνηθίσω σε αυτό το ωράριο και να μάθω να αντέχω τα πάντα Δουλειά σπίτι μωρα με 4 ώρες ύπνο? Κάτι πρέπει να κάνω δε γίνεται.. 

Να πω ότι έχουν υπάρξει μέρες που το μωρό κοιμάται και 5 ώρες σερί... Εκεί εναποθέτω τις ελπίδες μου. Αλλα όπως του έρθει... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα @Nefeli2014

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου ! 

Δεν νομίζω να είσαι η μόνη μαμά που έρχεται με αντιμετώπιση με στέρηση ύπνου , μετά τον ερχομό του δεύτερου παιδιού . 

Επίσης, δεν νομίζω ότι έχεις δυο παιδιά , αλλά τρία !! Γιατί ο σύζυγος έτσι που συμπεριφέρεται και δεν βοηθάει όπως λες, μάλλον δεν συμπεριλαμβάνεται στους ενηλίκους του σπιτιού. 

Πρώτα από όλα αυτός που πρέπει να στρωθεί είναι ο άντρας σου . Τι σημαίνει δεν βοηθάει ; 

Η βοηθάς , η δεν είσαι σύζυγος . 

Δεν ζούμε στο μεσαίωνα , από τη στιγμή που δεν συντηρούν εξολοκλήρου το σπίτι όπως συνέβαινε τα παλιά τα χρόνια ( πχ ο άντρας δουλεύει και η γυναίκα μεγαλώνει τα παιδιά ), έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σε βοηθάει ! 

Αλλιώς μένεις και μόνη σου που λέει ο λόγος . 

Λες οτι αδυνατεί να βοηθήσει : ανεπανάληπτη δικαιολογία . Ας πάρει βιταμίνες να στανιαρει και να μπορεί να βοηθάει . 

Μιλά μαζί του ήρεμα , εξηγήσει την κατάσταση και απαίτησε βοήθεια . 

Αν εσυ εξαντληθείς λόγω στέρησης ύπνου , τι θα γίνει μετά ;

 

Link to comment
Share on other sites

20 ημερών δεν ξέρει ακόμα την νύχτα και την μέρα. Είναι μικρούλι. Την νύχτα ο σύζυγος οκ δεν μπορεί να βοηθήσει όταν έπιστρεφει από την δουλειά δεν μπορεί να αναλάβει να συμπληρώσεις 2 ώρες ακόμα ύπνο; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Είμαι αυπνη να σας πω για ακόμα μια φορά και θα δοκιμάσω να γράψω όσο πιο ψύχραιμα γίνεται και πραγματικά χρειάζομαι μια συμβουλη σας:με τη μεγάλη μου κόρη ποτέ δεν είχα ξενύχτια, μάλλον έχω κακομάθει. Είχα ομως θέμα να τη βάζω στο κρεβάτι της για ύπνο, ερχόταν σε εμάς συνέχεια. Ακολούθησα αυστηρό κανόνα και τα κατάφερα εδώ και μισό χρόνο. Το μωράκι μου είναι 20 ημερών και παρόλο που δε θηλάζω ανά 3ωρο ξυπνάει. Το θέμα είναι ότι ξανακοιμαται μετά από 2 ώρες και μέσα στην ημέρα πάρα τον θόρυβο και τα φώτα κοιμάται βαθιά. Έχει κανσι τη νύχτα μέρα. Ενώ ανεμενα βοήθεια από τον άντρα μου εκείνος αδυνατεί να ασχοληθεί με μια από τις δύο το βράδυ, πόσο μάλλον τη νύχτα. Δουλεύει 10ωρα και σηκώνεται από τις 6 το πρωί, δεν ακούει καν τη φασαρία που επικρατεί τη νύχτα. Η μεγάλη ξεσηκώνεται ενώ είναι σε διαφορετικά δωμάτια και εκεί που κοιμόταν ως τις 10, τώρα μου ξυπνάει στις 7 εκεί που παει το βρέφος να κοιμηθεί έρχεται στο κρεβάτι μου κι αρχίζει τα τραγούδια.. Τα νεύρα μου σε τραγική κατάσταση.. Αρχίζω δουλειά, είμαι απογευματινή κι επιστρέφω 10 το βράδυ. Όταν έρχεται η ώρα να τα βάλω για ύπνο χαμηλών φώτα, υπαρχει Ησυχια κι όλα αυτά που πρέπει να τηρώ ένα πρόγραμμα. Βάζω τη μεγάλη και μετά ασχολούμαι με το τάισμα του μωρού και την ελπίδα να απόκοιμηθει. Στο κρεβάτι την παίρνω, στο ριλαξ μόνο αποκοιμιεται αλλά πόση ώρα πια εκεί πέρα, θα πάθει η μέση της... Ξέρω πως δεν κάνει πολλές ώρες εκεί.. 

Έχω γίνει νευρική, κάνω τα πάντα μόνη μου, η μαμά μου θα ερχεται μόνο όταν λείπω στη Δουλεια κι έτσι όλα πέφτουν πάνω μου. Ο άντρας μου κάποτε έκανε τα παντα, πλέον τίποτα λόγω εξάντλησης κι εγώ όσο κατανόηση κι αν δείχνω στο τέλος γίνομαι η κακια μαμά που μαλώνει τη μεγάλη, η γκρινιάρα σύζυγος και η νευρική μαμά αφού με τα ξενύχτια δεν ξεκουράζομαι καθόλου. 

 

Έχετε κάποια συμβουλη? Υπάρχει περίπτωση να συνηθίσω σε αυτό το ωράριο και να μάθω να αντέχω τα πάντα Δουλειά σπίτι μωρα με 4 ώρες ύπνο? Κάτι πρέπει να κάνω δε γίνεται.. 

Να πω ότι έχουν υπάρξει μέρες που το μωρό κοιμάται και 5 ώρες σερί... Εκεί εναποθέτω τις ελπίδες μου. Αλλα όπως του έρθει... 

 

 

Έχω υπάρξει σε ακριβώς την ίδια κατάσταση, με την διαφορά ότι είχα βοήθεια από τον άντρα μου.

 

Προφανώς το μωρό είναι ακόμα πολύ μικρό για πρόγραμμα, υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις (γράφω παρακάτω όσα βοήθησαν εμένα), το βασικότερο όμως σε αυτή την φάση είναι να πάρεις βοήθεια από τον άντρα σου.

 

Σε μένα η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά στους 2,5 μήνες περίπου, αφού ωστόσο ανασκουμπώθηκα και έκανα κάποιες αλλαγές, με κυριότερες τις εξής :

 

- Άρχισα να βάζω την μικρή για ημερήσιους ύπνους στην κούνια και στο δωμάτιό της, μακριά από τους ήχους και το φως, την ξυπνούσα όμως απαραιτήτως στο 2ωρο, αν τύχαινε να κοιμάται περισσότερο. Η σύγχυση μέρας - νύχτας είναι κάτι απολύτως συνηθισμένο στα νεογέννητα, αυτό που μπορείς να κάνεις για να την βοηθήσεις είναι να την ξυπνάς ανά δίωρο μέσα στην ημέρα και να την έχεις όσο είναι ξύπνια σε φυσικό φως και θόρυβο. Αντιθέτως τη νύχτα κρατάς όσο το δυνατόν πιο ήσυχη και ήρεμη ατμόσφαιρα, με χαμημό φωτισμό και μίνιμουμ δραστηριότητα στα ξυπνήματα.

 

- Ακολούθησα μια συγκεκριμένη ρουτίνα με σειρά βημάτων φαγητό - "δραστηριότητα" - ύπνος (eat - play - sleep). Αυτό σημαίνει ότι δεν την κοίμιζα στο μπιμπερό, αλλά αφού τελείωνε το γεύμα της, την κρατούσα για λίγη ώρα ξύπνια με μια μικρή "δραστηριότητα" (π.χ. αλλαγή πάνας, λίγο ρηλάξ, μια μικρή βόλτα στην αγκαλιά μέσα στο σπίτι) και την κοίμιζα μετά. Η ρουτινα αυτή φυσικά ίσχυε για την ημέρα, για το τελευταίο γεύμα και για όλα τα νυχτερινά μετά το τάισμα, ύπνος κατευθείαν.

 

- Σταμάτησα τα πολλα κουνήματα, νανουρίσματα κλπ, γιατί στην δικιά μου δεν έπιαναν, ξεσηκωνόταν χειρότερα. Άρχισα να την αφήνω να αποκοιμιέται μόνη της.

 

Γενικώς, προσωπικά με βοήθησε πολύ το βιβλίο On Becoming Babywise, νιώθω ότι με έσωσε από την παράνοια :-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σε νιωθω,γιατι και σε εμας η κατασταση την ωρα της προετοιμασιας για υπνο ηταν τραγικη τον πρωτο καιρο που ηρθε το 2ο μωρο στο σπιτι. Ο αντρας μου γυρνουσε αργα απο τη δουλεια και ημουν συνηθως μονη μου. Η μεγαλη,απο αντιδραση,εκανε οτι μπορουσε για να εκνευριστω! Και εννοειται οτι εχανα την ψυχραιμια μου, οκ,δεν ειναι σωστο,αλλα και οι αντοχες μας εχουν ορια!

Η κατασταση σταδιακα θα βελτιωνεται,επομενως το μονο που μπορω να σου πω ειναι «υπομονη»!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου στην πρώτη βοηθούσε πάρα πολύ αλλά ήταν άλλες οι αντοχές του τότε, τώρα έχει περισσότερη δουλειά. Δε λέω δε κανει και τίποτα απλά εμένα δε μου αρκούν. Αυτός ψωνίζει τα πάντα για το σπίτι μεγάλη υπόθεση, πλένει κανα πιάτο η βάζει κάνα πληντυριο αν του το ζητήσω βέβαια και νταντςυει το μωρό ώσπου να κοιμησω τη μεγάλη. Τα σκ που είμαστε μαζί ασχολείται, ειδικά αν του το ζητήσω.. Στο θέμα ξενύχτι δεν τον βλέπω καθολιυ πρόθυμο κι εγώ θα φάω και ήδη τρώω το λούκι. Θέλω να τον πείσω κάθε απόγευμα να παίρνει βόλτα τη μεγάλη, οι κούνιες δεν του ειναι ευχάριστες αλλά θα πρέπει να του γίνουν. Κομπλαρει με τις μαμάδες και δεν ξέρει τι να πει και τι να κάνει. Πάνω από μισή ώρα δεν καθονται..

Και πως να τον πιέσω να κανει πράγματα που δεν του βγαίνουν? Εκτός αν τσακωθούμε και απαιτήσω. Τι να πω... Είμαι σε μια δύσκολη φάση αγτη την εποχή με όλα... 

 

Ολα όσα γράψατε τα κάνω και με το φως και με την τήρηση προγράμματος. Παιχνίδι ακόμα δεν κανουμε ομως γιατί ει αι πολύ μικρή και δεν καταλαβαίνει... Σήμερα κοιμήθηκα σύνολο 5 ώρες, κατάφερα στις 8 το πρωί να τις πάρω και τις δύο μαζί μου και να κοιμηθούμεενα δώρο... Της αύξησα και το γάλα της καθώς είδα πως στις 2,5 ώρες πεινάει.. Ίσως, λέω ίσως να θέλει να τρώει λίγο περισσότερο να κοιμάται καλά. Το θέμα ειναι ότι κάνει συνέχεια κακά το βράδυ, κάνει δύο σταγονίτσα και την αλλάζω για να μη συγκαει. Χθες που την άφησα το βράδυ 5 ώρες - έτυχε τοσο-και δεν τη σκάλισα ο πωπος της ήταν κατακόκκινος! 

 

Υπάρχουν τίποτα τονωτικα να παίρνω ώστε να αντέχω τόσες λίγες ώρες ύπνου?και υπομονή σαφώς.... Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν έχω λύσει το θέμα του ύπνου των παιδιών μου.... Παρόλα αυτά έχω να πω ότι τα νεογέννητα δεν ξεχωρίζουν τη μέρα με τη νύχτα οπότε πρέπει κάπως να τα βοηθήσουμε εμείς. Όταν περάσει λίγο ο καιρός θα στρώσει αυτό. 

Επίσης, μερικά μωρά από ο, τι έχω ακούσει τα ξεσηκώνει το βραδινό μπανακι. 

Στη μεγάλη μου κόρη (επειδή έκανε φασαρία όταν κοιμόταν η μικρή κι είχαν, στην αρχή, διαφορετικά τελείως πρόγραμματα) εξηγούσα όσο μπορούσα ότι αν δεν αφήνουμε τη μπέμπα να κοιμηθει θα γκρινιάζει συνέχεια και δε θα μας αφηνει να παίξουμε, φάμε κτλ. Το κατάλαβε με τον καιρό και σιγά σιγά ψιλοσυντονιστηκαν στο μεσημεριανό και βραδινό ύπνο τους (όχι στη διάρκεια βέβαια). 

Ο σύζυγός σου κουραζεται κι εσύ νιώθεις κάπως άβολα να του ζητάς βοήθεια με τα παιδιά. Το έχω ζήσει κι εγώ, όπως και πολλές άλλες μαμάδες. Δεν υπάρχει όμως άλλη επιλογή. Εκείνον έχεις μέσα στο σπίτι και τα παιδιά τα κάνατε μαζί. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 

 

Έχω υπάρξει σε ακριβώς την ίδια κατάσταση, με την διαφορά ότι είχα βοήθεια από τον άντρα μου.

 

Προφανώς το μωρό είναι ακόμα πολύ μικρό για πρόγραμμα, υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις (γράφω παρακάτω όσα βοήθησαν εμένα), το βασικότερο όμως σε αυτή την φάση είναι να πάρεις βοήθεια από τον άντρα σου.

 

Σε μένα η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά στους 2,5 μήνες περίπου, αφού ωστόσο ανασκουμπώθηκα και έκανα κάποιες αλλαγές, με κυριότερες τις εξής :

 

- Άρχισα να βάζω την μικρή για ημερήσιους ύπνους στην κούνια και στο δωμάτιό της, μακριά από τους ήχους και το φως, την ξυπνούσα όμως απαραιτήτως στο 2ωρο, αν τύχαινε να κοιμάται περισσότερο. Η σύγχυση μέρας - νύχτας είναι κάτι απολύτως συνηθισμένο στα νεογέννητα, αυτό που μπορείς να κάνεις για να την βοηθήσεις είναι να την ξυπνάς ανά δίωρο μέσα στην ημέρα και να την έχεις όσο είναι ξύπνια σε φυσικό φως και θόρυβο. Αντιθέτως τη νύχτα κρατάς όσο το δυνατόν πιο ήσυχη και ήρεμη ατμόσφαιρα, με χαμημό φωτισμό και μίνιμουμ δραστηριότητα στα ξυπνήματα.

 

- Ακολούθησα μια συγκεκριμένη ρουτίνα με σειρά βημάτων φαγητό - "δραστηριότητα" - ύπνος (eat - play - sleep). Αυτό σημαίνει ότι δεν την κοίμιζα στο μπιμπερό, αλλά αφού τελείωνε το γεύμα της, την κρατούσα για λίγη ώρα ξύπνια με μια μικρή "δραστηριότητα" (π.χ. αλλαγή πάνας, λίγο ρηλάξ, μια μικρή βόλτα στην αγκαλιά μέσα στο σπίτι) και την κοίμιζα μετά. Η ρουτινα αυτή φυσικά ίσχυε για την ημέρα, για το τελευταίο γεύμα και για όλα τα νυχτερινά μετά το τάισμα, ύπνος κατευθείαν.

 

- Σταμάτησα τα πολλα κουνήματα, νανουρίσματα κλπ, γιατί στην δικιά μου δεν έπιαναν, ξεσηκωνόταν χειρότερα. Άρχισα να την αφήνω να αποκοιμιέται μόνη της.

 

Γενικώς, προσωπικά με βοήθησε πολύ το βιβλίο On Becoming Babywise, νιώθω ότι με έσωσε από την παράνοια :-D:-D:-D

Έχω σκεφτεί να την ξυπνάω αλλά δεν είναι πολύ μωράκι να της το χαλάω? Τη μεγάλη αν τύχαινε και την ξυπνουσα μωρό μετά την έπιανε υπερενταση και δεν κοιμόταν καλά. Ξέρω δλδ κι από άλλες μαμαδες ότι τα κάνουμε νευρικά άμα τα ξυπνάμε. Θα ήθελα ιδανικα να αλλάξει μόνη της το πρόγραμμα με ένα φυσικό σπρώξιμο από πλευράς μου. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό σε αυτή την ηλικία. Στη μεγάλη δλδ άρχισα το πρόγραμμα και τους κανόνες μετά τα τα δύο.. Ως τότε ότι και να έκανα ήταν στο βρόντο. Μόνη της σταδιακά έστρωσε το πρόγραμμα της και με λίγη βοήθεια δική μου φτιάξαμε τις ώρες και τις συνήθειες. Αλλά ήταν πιο μεγάλη... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Είμαι αυπνη να σας πω για ακόμα μια φορά και θα δοκιμάσω να γράψω όσο πιο ψύχραιμα γίνεται και πραγματικά χρειάζομαι μια συμβουλη σας:με τη μεγάλη μου κόρη ποτέ δεν είχα ξενύχτια, μάλλον έχω κακομάθει. Είχα ομως θέμα να τη βάζω στο κρεβάτι της για ύπνο, ερχόταν σε εμάς συνέχεια. Ακολούθησα αυστηρό κανόνα και τα κατάφερα εδώ και μισό χρόνο. Το μωράκι μου είναι 20 ημερών και παρόλο που δε θηλάζω ανά 3ωρο ξυπνάει. Το θέμα είναι ότι ξανακοιμαται μετά από 2 ώρες και μέσα στην ημέρα πάρα τον θόρυβο και τα φώτα κοιμάται βαθιά. Έχει κανσι τη νύχτα μέρα. Ενώ ανεμενα βοήθεια από τον άντρα μου εκείνος αδυνατεί να ασχοληθεί με μια από τις δύο το βράδυ, πόσο μάλλον τη νύχτα. Δουλεύει 10ωρα και σηκώνεται από τις 6 το πρωί, δεν ακούει καν τη φασαρία που επικρατεί τη νύχτα. Η μεγάλη ξεσηκώνεται ενώ είναι σε διαφορετικά δωμάτια και εκεί που κοιμόταν ως τις 10, τώρα μου ξυπνάει στις 7 εκεί που παει το βρέφος να κοιμηθεί έρχεται στο κρεβάτι μου κι αρχίζει τα τραγούδια.. Τα νεύρα μου σε τραγική κατάσταση.. Αρχίζω δουλειά, είμαι απογευματινή κι επιστρέφω 10 το βράδυ. Όταν έρχεται η ώρα να τα βάλω για ύπνο χαμηλών φώτα, υπαρχει Ησυχια κι όλα αυτά που πρέπει να τηρώ ένα πρόγραμμα. Βάζω τη μεγάλη και μετά ασχολούμαι με το τάισμα του μωρού και την ελπίδα να απόκοιμηθει. Στο κρεβάτι την παίρνω, στο ριλαξ μόνο αποκοιμιεται αλλά πόση ώρα πια εκεί πέρα, θα πάθει η μέση της... Ξέρω πως δεν κάνει πολλές ώρες εκεί.. 

Έχω γίνει νευρική, κάνω τα πάντα μόνη μου, η μαμά μου θα ερχεται μόνο όταν λείπω στη Δουλεια κι έτσι όλα πέφτουν πάνω μου. Ο άντρας μου κάποτε έκανε τα παντα, πλέον τίποτα λόγω εξάντλησης κι εγώ όσο κατανόηση κι αν δείχνω στο τέλος γίνομαι η κακια μαμά που μαλώνει τη μεγάλη, η γκρινιάρα σύζυγος και η νευρική μαμά αφού με τα ξενύχτια δεν ξεκουράζομαι καθόλου. 

 

Έχετε κάποια συμβουλη? Υπάρχει περίπτωση να συνηθίσω σε αυτό το ωράριο και να μάθω να αντέχω τα πάντα Δουλειά σπίτι μωρα με 4 ώρες ύπνο? Κάτι πρέπει να κάνω δε γίνεται.. 

Να πω ότι έχουν υπάρξει μέρες που το μωρό κοιμάται και 5 ώρες σερί... Εκεί εναποθέτω τις ελπίδες μου. Αλλα όπως του έρθει... 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου ...!!!!! Με τον ερχομό του δεύτερου μωρού στην οικογένεια σε όλες μας η σχεδόν σε όλες μας ήρθαν τα πάνω κάτω μέχρι να προσαρμοστούμε κ να συνηθίσουμε με τις νέες οικογενειακές μας υποχρεώσεις .. κ πόσο μάλλον να μπορέσει να προσαρμοστεί ένα νήπιο που νιώθει ότι γκρεμιζετε όλος του ο κόσμος ..!!!!

Να ξέρεις πως σιγά σιγά θα φτιάξουν τα πραγματα κ το βρέφος θα βρει τους ρυθμούς του ..!!! 

Στις αρχές για ένα μήνα περίπου τα βράδια είχαμε πάρτι με τον μπέμπη γιατι έμενε ξύπνιος τα βράδυα για αρκετή ώρα αυτό σιγά σιγά σταμάτησε όταν σταμάτησαν κ οι βραδινές κενώσεις ... Κ αυτό που έκανα πάντα από νεογέννητο του είχα σταθερή ρουτίνα το βράδυ δλδ γυρως στις 8:30 με 9 μπανάκι γαλατάκι κ γυρω στους 3 μήνες το συνηθησε κ πλέον κοιματε από της 9 το βράδυ ..

Κ κατά τη διάρκεια της μέρας τον είχα αρκετά στο ριλαξ γιατί το σπίτι είναι μεζονέτα κ δε μπορούσα να τρέχω πάνω κάτω έχοντας κ ένα νήπιο πλέον που είναι 4 μηνών οι ημερήσιοι ύπνου γίνονται στο κρεβάτι του αφού πλέον έχει σταθεροποιηθεί κάπως τους τόνους του .. υπομονή κ σιγά σιγά θα βρείτε τους ρυθμούς σας ..!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Marilh είπε:

Εγώ ακόμα δεν έχω λύσει το θέμα του ύπνου των παιδιών μου.... Παρόλα αυτά έχω να πω ότι τα νεογέννητα δεν ξεχωρίζουν τη μέρα με τη νύχτα οπότε πρέπει κάπως να τα βοηθήσουμε εμείς. Όταν περάσει λίγο ο καιρός θα στρώσει αυτό. 

Επίσης, μερικά μωρά από ο, τι έχω ακούσει τα ξεσηκώνει το βραδινό μπανακι. 

Στη μεγάλη μου κόρη (επειδή έκανε φασαρία όταν κοιμόταν η μικρή κι είχαν, στην αρχή, διαφορετικά τελείως πρόγραμματα) εξηγούσα όσο μπορούσα ότι αν δεν αφήνουμε τη μπέμπα να κοιμηθει θα γκρινιάζει συνέχεια και δε θα μας αφηνει να παίξουμε, φάμε κτλ. Το κατάλαβε με τον καιρό και σιγά σιγά ψιλοσυντονιστηκαν στο μεσημεριανό και βραδινό ύπνο τους (όχι στη διάρκεια βέβαια). 

Ο σύζυγός σου κουραζεται κι εσύ νιώθεις κάπως άβολα να του ζητάς βοήθεια με τα παιδιά. Το έχω ζήσει κι εγώ, όπως και πολλές άλλες μαμάδες. Δεν υπάρχει όμως άλλη επιλογή. Εκείνον έχεις μέσα στο σπίτι και τα παιδιά τα κάνατε μαζί. 

 

Και μένα η μεγάλη μου ξεσήκωνεται με το βράδυνο μπάνιο, πάντα μεσημέρι την κάνω, κι έτσι κάνω και στο μωρό. Ένας άλλος λόγος που τα κάνω νωρίς είναι να μη κοιμούνται με νωπά μαλλιά, έχουμε τρελό μαλλί οικογενειακως.. 

Έχεις δίκιο, αλλά όταν του ζήτησα να κάνει έστω ένα τάισμα τη νύχτα, δεν πήρα καν απάντηση. Βασικά η απάντηση του ήταν "ξυπνάω πολύ νωρίς εσύ έχεις τη δυνατότητα να τις κοιμησεις λιγο μέσα στην ημέρα" έτσι δεν είπα τίποτα γιατί εδώ που τα λέμε σε αυτό έχει ένα δίκιο. Ίσως όμως βρω κάτι άλλο που θα με βοηθούσε και να του το ζητήσω. Είναι πολύ καλός μπαμπάς αλλά θέλει κι αυτός τον τρόπο του και το νταντεμα του δυστυχώς........ Και είμαι σε μια φάση τώρα που καθετί και κάθε εξήγηση με κουράζει αφάνταστα.. Μέχρι την τηλεόραση είχα κόψει στη μεγάλη και τώρα πάλι της τη βάζω κάνα δίωρο.. Έχουμε βγει εκτός προγράμματος όλοι, θέλω να ελπίζω πως όλα εν Καιρω και σύντομα θα στρώσουν.. 

πρίν από 3 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου ...!!!!! Με τον ερχομό του δεύτερου μωρού στην οικογένεια σε όλες μας η σχεδόν σε όλες μας ήρθαν τα πάνω κάτω μέχρι να προσαρμοστούμε κ να συνηθίσουμε με τις νέες οικογενειακές μας υποχρεώσεις .. κ πόσο μάλλον να μπορέσει να προσαρμοστεί ένα νήπιο που νιώθει ότι γκρεμιζετε όλος του ο κόσμος ..!!!!

Να ξέρεις πως σιγά σιγά θα φτιάξουν τα πραγματα κ το βρέφος θα βρει τους ρυθμούς του ..!!! 

Στις αρχές για ένα μήνα περίπου τα βράδια είχαμε πάρτι με τον μπέμπη γιατι έμενε ξύπνιος τα βράδυα για αρκετή ώρα αυτό σιγά σιγά σταμάτησε όταν σταμάτησαν κ οι βραδινές κενώσεις ... Κ αυτό που έκανα πάντα από νεογέννητο του είχα σταθερή ρουτίνα το βράδυ δλδ γυρως στις 8:30 με 9 μπανάκι γαλατάκι κ γυρω στους 3 μήνες το συνηθησε κ πλέον κοιματε από της 9 το βράδυ ..

Κ κατά τη διάρκεια της μέρας τον είχα αρκετά στο ριλαξ γιατί το σπίτι είναι μεζονέτα κ δε μπορούσα να τρέχω πάνω κάτω έχοντας κ ένα νήπιο πλέον που είναι 4 μηνών οι ημερήσιοι ύπνου γίνονται στο κρεβάτι του αφού πλέον έχει σταθεροποιηθεί κάπως τους τόνους του .. υπομονή κ σιγά σιγά θα βρείτε τους ρυθμούς σας ..!!!

Εγώ όμως γυρνάω στις 10 και όλα αυτά συν τη μεγάλη να κοιμησω πάει 12 - 1 η ώρα και στις 3 το μωρό ξυπνάει να φάει και μπορεί να μείνει ξύπνιο ως τις 5. Και στις 7 κανει εισβολή η μεγάλη κι αν την ακούσει το μωρό καήκαμε. Πριν ερχόταν στις 7 στο κρεβάτι μου και κοιμόμασταν αγκαλιά, τώρα με την μπεμπα ξεσήκωνεται και θέλει να της τραγούδισει και να τη φιλήσει κι εγώ στα μούγκα χτυπιέμαι και της κάνω νοήματα. Τρέλα σας λέω! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα θα στρώσουν γιατί θα μεγάλωσει το μωρό, θα ξαναμπείτε σε πρόγραμμα. Πάντως, ο, τιδηποτε κι αν επιχειρήσεις με το σύζυγό σου, καλύτερα να είναι Σαββατοκύριακο που δε δουλεύει και δε θα έχει πρωινό ξύπνημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Marilh είπε:

Σίγουρα θα στρώσουν γιατί θα μεγάλωσει το μωρό, θα ξαναμπείτε σε πρόγραμμα. Πάντως, ο, τιδηποτε κι αν επιχειρήσεις με το σύζυγό σου, καλύτερα να είναι Σαββατοκύριακο που δε δουλεύει και δε θα έχει πρωινό ξύπνημα. 

 

Ναι έχεις δίκιο, προ ολίγου που μίλησα μαζί του όμορφα και ωραία έδειξε να συ ηδητοπιιει επιτέλους ότι άλλαξαν τα πράματα.. Πιστεύω θα κάνει από μόνος του πράματα, θέλει κι αυτός το χρονο του, 20 μέρες δεν είναι πολύ δεν έχουμε προσαρμοστεί ακόμα.. Πάντως οποιοδήποτε τρικ μου γράψετε θα το δοκιμάσω, ίσως της δοκιμάσω και βράδυνο μπάνιο και στο μωρό να πιάνει.. Με τα κακά της προβληματοζομαι που ξυπνάει όταν την αλλάζω. Όσο για κούνημα ούτε καν το επιχειρώ γιατί θα μου αλλάξει τα φώτα μετά, όπως μου κανε η μεγάλη κάποτε!!! Τι να πω βρε κορίτσια σας ευχαριστώ πάντως το φόρουμ με έχει βοηθήσει πολύ σε πολλά θέματα. Και. Μόνο η ψυχολογική υποστήριξη ειναι βάλσαμο. 

Link to comment
Share on other sites

Τα κακά μέσα στη νύχτα πω πωωω ναι! Ευτυχώς ούτε αυτό κρατά για πολύ. Κι οι 2 κόρες μου έκοψαν τα μεταμεσονυχτια κακά στον 1,5 μήνα περίπου. Οπότε μετά, αν είχαν κάνει πολλά τσισα τις αλλαζα στο ημίφως και με μωρομαντηλα για να μην ξεσηκωνονται. Έτσι μου είχε πει η παιδίατρος. 

Μέχρι να σαραντισετε, πολλά από αυτά που τώρα σου φαίνονται ανυπέρβλητα, θα έχουν βελτιωθεί πολύ. Έτσι να σκέφτεσαι. Σε 1-2 εβδομάδες επίσης, θα δροσίσει πού θα πάει οπότε ίσως όλοι μας να κοιμόμαστε καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

Έχω σκεφτεί να την ξυπνάω αλλά δεν είναι πολύ μωράκι να της το χαλάω? Τη μεγάλη αν τύχαινε και την ξυπνουσα μωρό μετά την έπιανε υπερενταση και δεν κοιμόταν καλά. Ξέρω δλδ κι από άλλες μαμαδες ότι τα κάνουμε νευρικά άμα τα ξυπνάμε. Θα ήθελα ιδανικα να αλλάξει μόνη της το πρόγραμμα με ένα φυσικό σπρώξιμο από πλευράς μου. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό σε αυτή την ηλικία. Στη μεγάλη δλδ άρχισα το πρόγραμμα και τους κανόνες μετά τα τα δύο.. Ως τότε ότι και να έκανα ήταν στο βρόντο. Μόνη της σταδιακά έστρωσε το πρόγραμμα της και με λίγη βοήθεια δική μου φτιάξαμε τις ώρες και τις συνήθειες. Αλλά ήταν πιο μεγάλη... 

 

Κοίτα, δεν είναι ότι θα μείνει και πολύ ξύπνια έτσι κι αλλιώς. Άσε την θα έλεγα να σαραντίσει και μετά ξεκίνα σιγά - σιγά να την ξυπνάς στο 2ωρο, την ημέρα πάντα. Κράτα την 45' - 1 ώρα ξύπνια (όσο αντέχει, εννοείται ότι μέσα σε αυτό το διάστημα θα ταϊσεις) και μετά πάλι ύπνο.

 

Για τα βραδυνά αλλάγματα, κάνε τα όσο το δυνατόν πιο ήσυχα, εγώ προσωπικά άπλωνα ένα σελτεδάκι στην κούνια, κάτω από το κορμάκι της και την άλλαζα εκεί με μωρομάντιλο. Τα κατάφερνα τις περισσότερες φορές και δεν καλοξύπναγε. Το πρωί πια την έπλενα καλά.

 

Από τα βασικότερα πράγματα είναι να καταφέρνεις να την κοιμίζεις σε ξεχωριστό δωμάτιο μέσα στην ημέρα. Θα σε βοηθήσει να έχεις ποιοτικό χρόνο με την μεγάλη χωρίς να της λές συνέχεια να κάνει ησυχία κλπ. Προσωπικά, έβαζα και white noise στο δωμάτιο της μικρής γιατί με ένα δίχρονο στο σπίτι εννοείται ότι γινόταν σαματάς.

 

Επίσης, αυτό που παρατήρησα είναι ότι από όταν άρχισε να κοιμάται μέσα στην ημέρα σε ξεχωριστό χώρο με ησυχία, αφενός βελτιώθηκαν αυτοί οι ύπνοι, αφετέρου άρχισε να κοιμάται καλύτερα τη νύχτα.

 

Τέλος, πολύ βασικό....μην περιμένεις να γυρίσεις για να τα κοιμίσεις, είναι πολύ αργά και για τα δύο. Όποιος τα κρατάει πρέπει να τα βάζει για ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την deena για το βράδυ καλό είναι αν μπορεί όποιος τα έχει να έχει κοιμήσει τουλάχιστον το ενα... 

Αυτό που εξυπηρέτησε εμάς είναι ότι στο χώρο όπου κοιματε το μωρό έχουμε βάλει εξωτερικό σιρτη στη πόρτα  κ έτσι ο μεγάλος δε μπορεί να μπει μέσα στο δωμάτιο όταν δεν είμαι  κ εγώ μέσα .. κ το άλλο που εφαρμοσα κ με βοήθησε εμένα είναι πως όσο ειμαι μόνη στο σπίτι δε ταιζω το μωρό σε κρεβάτι η σε καναπέ αλλά στη καρέκλα της κουζίνας ώστε να μη σκαρφαλώνει πάνω μας ο μεγάλος κ μας χτυπάει .. κ να μου είναι ποιο εύκολο να σηκωθώ κ να απομακρυνθω αν χρειαστεί ..!!! 

Δε ξέρω αν εξυπηρετούν κάτι από αυτά τη δική σου οικογένεια αλλά εύχομαι σύντομα να βρητε τους ρυθμούς σας ώστε να ηρεμήσεις κ να χαρείς τα παιδάκια σου ....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου !

Απλώς να δηλώσω κ εγώ ότι με τον ερχομό του 2ου μωρού,  με 18 μήνες διαφορά από το μεγάλο, χάσαμε τον μπούσουλα κ εμείς. Είχαμε καλομάθει με το πρώτο, που ήταν ένα εύκολο βρεφάκι, κοιμόταν περίπου 16 ώρες την ημέρα μέχρι κ 10 μηνών κ μετά με το δεύτερο που δεν κοιμόταν ΚΑΘΟΛΟΥ το βράδυ,  τα είδαμε όλα !! Βασικά τα είδα εγώ όλα γιατί μέχρι να γίνει ο μικρός 3 μηνών κ να πάω στη δουλειά τον είχα αναλάβει εγώ προσωπικά. Όταν πήγα στη δουλειά, είχαμε εναλλάξ ξενύχτι με τον σύζυγο για να αντέξω κ εγώ. 

Πάντως το μικρό, τους πρώτους 3 μήνες κοιμόταν από τις 6 μέχρι 8 το πρωί ΜΟΝΟ (μέχρι τις 6 ξύπνιος ναι, ναι, ναι). Ήταν ξύπνιος από τα μεσάνυχτα μέχρι τις 5 με 6, ενώ κοιμόταν σπαστές ώρες μέσα στην ημέρα. Δεν ήξερα πως να του το αλλάξω αυτό, με δεδομένο ότι ο μεγάλος μου γιος αυτομάτως στις 40 μέρες κοιμόταν 6ωρο βραδυνό κ στους 2 μήνες περίπου 8ωρο βραδυνό  συνεχόμενο,  δεν είχα προσπαθήσει για τίποτα, είπαμε είχα καλομάθει. 

Σιγά σιγά, το μικρό άλλαζε τις ώρες ύπνου, δλδ 6 μηνών κοιμόταν 4 ώρες βράδυ συνεχόμενο,  τέτοια πρόοδο !! κ πήγαινα κ γραφείο κ είχα κ τον μεγάλο. Όταν χρόνισε πια, φτάσαμε το 6ωρο συνεχόμενο αν θυμάμαι καλά. 

Όλα αυτά δεν είναι τραγικά όταν έχεις μόνο ένα κ δεν έχεις να πας κ στη δουλειά. Αλλά ο συνδυασμός ..... άστα...... 

Το μόνο που έχω να σου συστήσω είναι υπομονή και καφεϊνη. 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!! Σε καταλαβαινω απολυτα σε αυτο που περνας γιατι το εχω ζησει και το ζω ακομα. Η κορη μου ειναι 27 μηνων και ο μπεμπης 7. Εχω ξεκινησει δουκεια εδω και 2 μηνες και δεν εχω καμια μα καμια βοηθεια απο συζηγο. Δουλειες σπιτιου μηδεν και με τα παιδια ελαχιστα πραγματα, ασε που λειπει και συνεχεια. Τωρα πια κοιμαμαι 5-6 ωρες την ημερα και το θεωρω επιτυχια. Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να μην προσπαθεις να βαλεις προγραμμα στο μωρο γιατι ειναι πολυ μικρουλι ακομα. Προσπαθησε να προσαρμοσεις το μεγαλο στο προγραμνα του μωρου ετσι ωστε να ταιριαξουν οι ωρες του υπνου τους σε 2-3 μηνες. Και υπομονη... θα συνηθισεις... καφες και red bull...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Είμαι αυπνη να σας πω για ακόμα μια φορά και θα δοκιμάσω να γράψω όσο πιο ψύχραιμα γίνεται και πραγματικά χρειάζομαι μια συμβουλη σας:με τη μεγάλη μου κόρη ποτέ δεν είχα ξενύχτια, μάλλον έχω κακομάθει. Είχα ομως θέμα να τη βάζω στο κρεβάτι της για ύπνο, ερχόταν σε εμάς συνέχεια. Ακολούθησα αυστηρό κανόνα και τα κατάφερα εδώ και μισό χρόνο. Το μωράκι μου είναι 20 ημερών και παρόλο που δε θηλάζω ανά 3ωρο ξυπνάει. Το θέμα είναι ότι ξανακοιμαται μετά από 2 ώρες και μέσα στην ημέρα πάρα τον θόρυβο και τα φώτα κοιμάται βαθιά. Έχει κανσι τη νύχτα μέρα. Ενώ ανεμενα βοήθεια από τον άντρα μου εκείνος αδυνατεί να ασχοληθεί με μια από τις δύο το βράδυ, πόσο μάλλον τη νύχτα. Δουλεύει 10ωρα και σηκώνεται από τις 6 το πρωί, δεν ακούει καν τη φασαρία που επικρατεί τη νύχτα. Η μεγάλη ξεσηκώνεται ενώ είναι σε διαφορετικά δωμάτια και εκεί που κοιμόταν ως τις 10, τώρα μου ξυπνάει στις 7 εκεί που παει το βρέφος να κοιμηθεί έρχεται στο κρεβάτι μου κι αρχίζει τα τραγούδια.. Τα νεύρα μου σε τραγική κατάσταση.. Αρχίζω δουλειά, είμαι απογευματινή κι επιστρέφω 10 το βράδυ. Όταν έρχεται η ώρα να τα βάλω για ύπνο χαμηλών φώτα, υπαρχει Ησυχια κι όλα αυτά που πρέπει να τηρώ ένα πρόγραμμα. Βάζω τη μεγάλη και μετά ασχολούμαι με το τάισμα του μωρού και την ελπίδα να απόκοιμηθει. Στο κρεβάτι την παίρνω, στο ριλαξ μόνο αποκοιμιεται αλλά πόση ώρα πια εκεί πέρα, θα πάθει η μέση της... Ξέρω πως δεν κάνει πολλές ώρες εκεί.. 

Έχω γίνει νευρική, κάνω τα πάντα μόνη μου, η μαμά μου θα ερχεται μόνο όταν λείπω στη Δουλεια κι έτσι όλα πέφτουν πάνω μου. Ο άντρας μου κάποτε έκανε τα παντα, πλέον τίποτα λόγω εξάντλησης κι εγώ όσο κατανόηση κι αν δείχνω στο τέλος γίνομαι η κακια μαμά που μαλώνει τη μεγάλη, η γκρινιάρα σύζυγος και η νευρική μαμά αφού με τα ξενύχτια δεν ξεκουράζομαι καθόλου. 

 

Έχετε κάποια συμβουλη? Υπάρχει περίπτωση να συνηθίσω σε αυτό το ωράριο και να μάθω να αντέχω τα πάντα Δουλειά σπίτι μωρα με 4 ώρες ύπνο? Κάτι πρέπει να κάνω δε γίνεται.. 

Να πω ότι έχουν υπάρξει μέρες που το μωρό κοιμάται και 5 ώρες σερί... Εκεί εναποθέτω τις ελπίδες μου. Αλλα όπως του έρθει... 

 

Mιλάς για ένα νεογέννητο και περιγράφεις όχι απλά μία φυσιολογική αλλά θα έλεγα και μία πολύ καλόβολη κατάσταση. Το σερί 5ωρο πολλοί παιδίατροι το απαγορεύουν δια ροπάλου πριν τις 40 μέρες (ο,τι και να τρώει το μωρό), και για πολλά μωράκια δε συμβαίνει ούτε στο 6μηνο! Και φυσικά δεν μπορείς να στερήσεις βραδινά γεύματα σε ένα μωρό, δεν μπορείς να το "εκπαιδεύσεις" αν αυτό αναρωτιέσαι. Απλά θα ουρλιάζει συνεχώς και θα ρισκάρεις και την υγεία του.

Δεν ξέρω τη δουλειά κάνεις που πρέπει να γυρίσεις τόσο νωρίς πίσω, αλλά αν υπάρχει οποιαδήποτε εναλλακτική σκέψου το και 2 και 3 και 10 φορές. Το μωρό είναι μωρό. Δε θα αλλάξει κάτι άμεσα λογικά. Αλλιώς τι να πω, ίσως κάποιος συγγενής που να μπορεί προσωρινά να μετακομίσει σπίτι σας;

Ο άντρας σου δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί δεν μπορεί να ασχοληθεί. 10 ώρες λείπει από το σπίτι ο μέσος εργαζόμενος, αλλά όταν έχει 2 μωρά στο σπίτι, ξυπνά, τα παιδιά προηγούνται. Στο κατω κάτω, ας κοιμηθεί ένα δίωρο όταν σχολάει, και μετά ας αναλάβει μία μεταμεσονύχτια βάρδια. Η ας πάει για ύπνο από τις 9 και να ξυπνήσει στις 4 για πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Στις 9 που λες αργκ ο άντρας μου είναι με τα παιδιά και εγώ ακόμα δεν έχω γυρισει. Γυρνάω στις 10 όπως έγραψα. 

Λοιπόν χθες κοιμησε ο άντρας μου τη μεγάλη με τα χίλια ζόρια βέβαια κι εγώ ασχοληθηκα μόνο με το μωρό. Κοιμήθηκαμε Συνολικά 8 ωρες(ξύπνησε 3 φορές για γάλα και ξανακοιμηθηκε). Μας φτυνετε? Ξέρω δεθα είναι κάθε μέρα του Άη Γιαννιού αλλά μερικές μέρες να είναι έτσι είναι σωτήριο. 

Αργκ δεν πιστεύω πως μπορώ να εκπαιδευσω ένα μωρό αν και δεν πιστεύω πως δεν μπορεί κάποια να TA καταφέρει όπως η deena. Κάποια πραγματάκια θα του τα μάθω όσο γίνεται πχ τη μερα με φως και κάνουμε Ησυχια το βράδυ αλλά δε μου παεο καρδιά να το ξυπνάω την ημέρα. Αλλά δεν πιστεύω πως δε γίνεται άμα θέλει Μια μαμά. 

Όσο για το ξύπνημα τη νύχτα  είναι 4,700 ο γιατρός που τον ρώτησα μας είπε δε χρειάζεται να το ξυπνάω. Αλλά σίγουρα δε χρειάζεται Γιατι το πουλάκι μου δεν ξεχνάει να φάει!!! :D

 

Αυτό που παρατηρώ και συνειδητοποίω είναι πως θέλουμε όλοι τον χρόνο μας. Κι επειδή είμαι κι εγώ μια freak  control και του προγράμματος κάπου και λογικό έχω χάσει τον   μπούσουλα. Δεν είναι τα ξενύχτια μόνο, είναι όλα μαζί α τα οργανώσω. Είναι κι η μεγάλη που θέλει την προσοχή μου και πρέπει Ν της την δίνω ακόμα πιο πολύ. Όταν είσαι σπίτι όλη μέρα οργανώνεσαι καλύτερα. Όταν εργάζεσαι σε ένα απαιτητικό πόστο εκεί υπαρχουν Θέματα. Ο άντρας μου μερα με τη μέρα και την κουβέντα κατανοεί όλο κι περισσότερα. Χθες οχι μόνο έβαλε τη μεγάλη για ύπνο αλλά την πήγε και βόλτα μόνοι τους! Πράμα που δε γινόταν διότι πάντα κανονίζαμε παρέα! Βλέπετε με τη μεγάλη την τόσο καλόβολη και συνεργασίμη είχαμε κακομάθει. Πιστεύω κι εγώ σε λίγο καιρό θα εχουν όλα ομαλοποιηθει, τι στο καλό όλες τα ίδια έχετε περάσει και σας ακούω και παίρνω θάρρος. 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

ναι νεφελη,με ενα παιδακι μικρο κ ενα μωρο λογικο να βγειτε απο το προγραμμα,κ μεις τα περασαμε προ διετιας.εχουν διαφορα 26μηνες.αλλα ειμαι πολυ τυχερη γτ εγω ημουν σπιτι,κ ο συζηγος δουλευει νορμαλ ωρες.θα ξαναβρειτε τους ρυθμους σας.ειναι πολυ αρχη ακομη

το μονο που θα πω ειναι οτι τουλ η μεγαλη πρεπει να κοιμαται πριν γυρισεις.το μωρο αναλογως κ των ημερησιων υπνων

Link to comment
Share on other sites

Νομηζω πως επιτρεπεται. algofren δινουμε και στα μωρα για πυρετο και ειναι η ιδια δραστικη ουσια...αν θυμαμαι καλα τουλαχιστον.

 

σορρυ λαθοσ ποστ

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

ναι νεφελη,με ενα παιδακι μικρο κ ενα μωρο λογικο να βγειτε απο το προγραμμα,κ μεις τα περασαμε προ διετιας.εχουν διαφορα 26μηνες.αλλα ειμαι πολυ τυχερη γτ εγω ημουν σπιτι,κ ο συζηγος δουλευει νορμαλ ωρες.θα ξαναβρειτε τους ρυθμους σας.ειναι πολυ αρχη ακομη

το μονο που θα πω ειναι οτι τουλ η μεγαλη πρεπει να κοιμαται πριν γυρισεις.το μωρο αναλογως κ των ημερησιων υπνων

Αυτό είναι πολύ μεγάλη κουβέντα που ανοίγεις, η ώρα του ύπνου της. Από βρέφος ποτέ δεν κοιμήθηκε νωρίς, μόνο την περίοδο που πήγε παιδικό και κουράζοταν. Πάντα με περίμενε να την κοιμησω όσες απελπιδες προσπάθειες είχε κάνει τότε ο άντρας μου..οπότε εγώ από πολύ μωρό που ήταν μόλις έμπαινα σπίτι, άλλαζα, αποστειρωνομουν και ασχολούμουν με το κοιμισμα της. Κατάφερα μόνο να σταματήσει να θέλει να κοιμάται μαζί μας και να έχει το κρεβάτι της στο δωμάτιο της. Νωρίς όμως όχι. Και το πρωί που την ξυπνούσα για να κουράζεται τα ίδια πάλι. Γενικά όμως αναπληρώνει τον ύπνο της και την θεωρώ και υπναρου. Όταν θα ξαναρχίσει παιδικό τότε θα κοιμάται από μόνη της νωρίς, πάει μόνη της δηλαδή χωρίς να της το πούμε... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

Αυτό είναι πολύ μεγάλη κουβέντα που ανοίγεις, η ώρα του ύπνου της. Από βρέφος ποτέ δεν κοιμήθηκε νωρίς, μόνο την περίοδο που πήγε παιδικό και κουράζοταν. Πάντα με περίμενε να την κοιμησω όσες απελπιδες προσπάθειες είχε κάνει τότε ο άντρας μου..οπότε εγώ από πολύ μωρό που ήταν μόλις έμπαινα σπίτι, άλλαζα, αποστειρωνομουν και ασχολούμουν με το κοιμισμα της. Κατάφερα μόνο να σταματήσει να θέλει να κοιμάται μαζί μας και να έχει το κρεβάτι της στο δωμάτιο της. Νωρίς όμως όχι. Και το πρωί που την ξυπνούσα για να κουράζεται τα ίδια πάλι. Γενικά όμως αναπληρώνει τον ύπνο της και την θεωρώ και υπναρου. Όταν θα ξαναρχίσει παιδικό τότε θα κοιμάται από μόνη της νωρίς, πάει μόνη της δηλαδή χωρίς να της το πούμε... 

οκ,αν αυτο σας εξυπηρετει κ δ επηρεαζει την μικρη,μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Νομηζω πως επιτρεπεται. algofren δινουμε και στα μωρα για πυρετο και ειναι η ιδια δραστικη ουσια...αν θυμαμαι καλα τουλαχιστον.

 

σορρυ λαθοσ ποστ

 

 

Κι εγώ της έχω δώσει algofren όταν ήταν πολύ μωράκι - 6 μηνών δλδ-, :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού πέρασε ο καιρός και το μωράκι έχει ξεχωρίσει τη νύχτα από τη μέρα έχω τώρα τον εξής προβληματισμό οσες το περάσατε μήπως με βοηθήσετε.. 

Θέλω να τα βάζω και τα δύο εγώ για ύπνο. Το πρόβλημα είναι πως επιστρέφω από τη δουλειά σχετικά αργά, πιάνω την μεγάλη και μου παίρνει μια ώρα κυριολεκτικά να την κοιμησω. Με θέλει εκεί μέχρι να κοιμηθεί.. Λέμε παραμύθι πιο πριν ή παίζουμε η μιλάμε και περνάει η ώρα μπορεί και μιάμιση.. Εν τω μεταξύ το μωράκι κλαίει και νυσταζει. Ειναξ ο μπαμπάς του μαζί του αλλά θα ήθελα ότι έκανα με τη μεγάλη μου κόρη να κάνω και με το μωράκι.. Το ιδανικό για μένα είναι η μεγάλη σε μισή ώρα να κοιμάται αλλά ειναι αδύνατον.. Από τότε που γεννήθηκε κοιμάται αργά, παντα με περιμένει να γυρίσω και να παίξουμε.. Έχω δοκιμάσει να την ξυπνάω νωρίς το πρωί αλλά το βράδυ τα ίδια.. Αν δεν πάει 11.30 δεν κλείνει το μάτι.. Μεσημέρια δεν κοιμάται... Έχετε καμιά συμβουλή? Υπάρχει κανένα. Κόλπο που 3 χρονια δεν έχω ανακαλύψει να κοιμάται πιο γρήγορα? Θέλω και στο. Μωράκι να λέω νανουρίσματα και παραμύθια.. Νιώθω πως το παραμελω σε αυτό το κομμάτι.. Και μου φαινςται άδικο.. Όταν πλέον έχει κοιμηθεί η μεγάλη, βρίσκω το μωρό να κοιμάται..

Θελω εγώ και τα δύο.. 

Τι να κάνω? :(

 

Μέχρι που έχω σκεφτεί να τα πάρω και τα δύο μαζί στο δωμάτιο της μεγάλης να τα κοιμησω αλλά φοβάμαι μήπως εκείνη ξεσηκωθεί... 

Μηοως να μεταφέρω το μωρό στο δωμάτιο τους? Η είναι νωρίς? Να λέω παραμύθια στη μία αγκαλιά με την άλλη? Δεν ξέρω αν θα πετύχει.. 

Μην τα αναστάτωσω φοβάμαι αλλά δεν πρέπει να μάθουν? Αφού σε λίγο καιρό θα κοιμούνται στο ίδιο δωμάτιο... Τι λέτε? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...