Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συμβουλές και ιδέες για πρακτικά βαφτιστικά για αγοράκι


Έσπερος

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

 

Σε ένα μήνα βαφτίζω το αγοράκι μου (9 μηνών θα είναι τότε), νονά είναι η αδερφή μου, οπότε επικοινωνούμε και συνεργαζόμαστε για την επιλογή βαφτιστικών. Η δική μου ιδέα είναι να πάρει  κάτι χρηστικό που θα μπορεί ο μικρούλης να το φορέσει κάποιες φορές σε μια έξοδο, τα χριστούγεννα πχ που θα είναι οι γιορτές, τα γενέθλιά του, ίσως τον πάμε και στην εκκλησία καμιά φορά. Δεν μου αρέσουν τα μικρομέγαλα με τα σακάκια, τα παπιγιόν και τα φουλάρια που βλέπω παντού. Ο άντρας μου θέλει επίσης κάτι χρηστικό, φυσικά αν τον ρωτούσα θα αγόραζε αθλητική φόρμα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα! Το θέμα είναι οι γιαγιάδες που είναι της φιγούρας και η πεθερά μάλιστα της ακριβής φιγούρας. Η μαμά μου αναγκαστικά ανακατεύεται για να βοηθήσει την αδερφή μου χωρίς φυσικά να της έχει ζητηθεί, απλώς είναι ένας τρόπος να ανακατευτεί στη βάφτιση. Η αδερφή μου λόγω διαφόρων υποχρεώσεων δεν έχει προλάβει ακόμα, οπότε βομβαρδίζεται από παντού με πληροφορίες και καλά καλά τη γνώμη της δεν την έχω ζητήσει. 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας πιο πολύ για το μέγεθος των ρούχων. Αν πάρω κάτι μέχρι 12 μηνών θα του εφαρμόζει σχετικά καλά τώρα (ο μικρός είναι στη μεσαία καμπύλη ή ελαφρώς πιο πάνω, δηλαδή σ' έναν μέσο όρο μεγέθους) αλλά θα φορεθεί το πολύ μέχρι τα χριστούγεννα. Αν το πάρω μεγαλύτερο για να το φορέσει και πιο αργά, θα κολυμπάει τώρα και είπαμε δεν μας αρέσει η φιγούρα, αλλά μην το παρακάνουμε. Κάτι εποχιακό φθινοπωρινό κοιτάω που να μπορεί το χειμώνα να φορεθεί με μια ζακετούλα πχ. Τι γνώμη έχετε σ' αυτό; Καταχρηστικά δέχομαι και το γιλέκο έτσι για να μην ακούω γκρίνιες. Οι σαλοπέτες για μωράκια αυτής της ηλικίας έιναι βολικές; Ο μικρός μπουσουλάει και σχεδόν σηκώνεται άρα τους επόμενους μήνες μπορεί και να περπατήσει. 

 

Για τα καπελάκια τι προτείνετε; Μ' αρέσουν αυτάπου είναι σαν τραγιάσκες μήπως κ το φορέσει τον χειμώνα με το κρύο. 

 

Γενικά τι πιστεύετε; ¨Εχει νόημα να ψάχνω για κάτι χρηστικό ή να το πάρω απόφαση ότι κάποια κομμάτια θα μείνουν αφόρετα και απλώς να τονίσω ότι δεν θέλω να ξοδευτούν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα βαπτιστικά ρούχα δεν χρειάζεται να είναι κάποιο ολοκληρωμένο σετ. Τα αγοράκια ειδικά είναι πιο εύκολα. Μπορείτε να επιλέξετε μεμονομένα κομμάτια που σας αρέσουν και ταιριάζουν. Ουσιαστικά χρειάζεσαι ένα πουκαμισάκι και ένα παντελόνι, αν θες να "εμπλουτίσεις" την εμφάνιση συμπληρώνεις με μία ζακετούλα (ίσως να την χρειαστεί και την ημέρα της βάπτισης).

Τα καπελάκια σπάνια μένουν στο κεφάλι τους μετά τη βάπτιση!

Η σαλοπέτα νομίζω δεν θα σε βολέψει πολύ, δυσκολεύει το ντύσιμο, μπορεί να βγαίνει το πουκάμισο συνέχεια κλπ.

Παπιγιόν, μαντήλια κλπ πραγματικα δεν χρειάζονται

Οι τιράντες μου αρέσουν αρκετά και έχουν και λόγο ύπραξης (αν είναι λίγο μεγάλο το παντελόνι το συγκρατούν)

Το μέγεθος 12 ή 12-18 θα είναι μια χαρά για τώρα και μέχρι την Άνοιξη, άρα θα μπορεί να φορέσει τα ρούχα και Χριστούγεννα - γενέθλια- γιορτές - Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν με απασχολεί αν θα είναι ολοκληρωμένο σετ. Εγώ είπα ότι και από μαγαζί με ρούχα να πάρουν, μια χαρά θα είναι. Φυσικά δεν θέλω να επέμβω και στις επιλογές της νονάς, αλλά πραγματικά κοιτάω την ντουλάπα γεμάτη δώρα σετάκια σορτσάκια-μπλουζάκια καλοκαιρινά που έμειναν αφόρετα και δεν τα άλλαξα να τα κάνω για του χρόνου το καλοκαίρι και δεν θέλω άλλα αφόρετα ρούχα!!!!! ΟΙ τιράντες κι εμένα μ' αρέσουν και νομίζω ότι εμπλουτίζουν το σύνολο και το κάνουν χαριτωμένο χωρίς να το φορτώνουν. 

 

Σίγουρα δεν θα πάω για μια τελείως αντισυμβατική επιλογή να μη μοιάζει με βαφτιστικά. Πρώτα απ  όλα δεν ξέρω τι αρέσει στην αδερφή μου και δεύτερον δεν θέλω γκρίνιες. Ήδη υπάρχει μουρμούρα που η βάφτιση είναι κλειστή και δεν θα έχουμε φωτογράφο και βίντεο. Αν ψελλίσουμε κάτι για χρήματα που μπορούν να αξιοποιηθούν για το μέλλον του παιδιού καλύτερα ακούμε μόνιμα να μην ανησυχούμε γιατί οι παππούδες έχουν φροντίσει. Μάλλον οι γονείς μου έχουν περιουσία που μας κρύβουν!!!

 

Δηλαδή το 12-18 νούμερο μπορεί να το φοράει από τώρα και να μην επιπλέει και είναι γελοίο; Γιατί ιδανικό θα ήταν να μας μείνει και μέχρι το Πάσχα. 

 

Για παπούτσια τι προτείνετε; Λογικά θα είναι τα πρώτα παπουτσάκια που θα βάλει. Εκεί πώς διαλέγουμε μεγέθη; Είμαι τελείως άσχετη!!! Λογικά δεν τα παίρνουμε μεγαλύτερα, ε; 

Link to comment
Share on other sites

Το παντελόνι και το πουκάμισο μπορείς να τα γυρίσεις μια- δύο φορές και να είναι εντάξει το μέγεθος.

Αν η νονά θέλει να φαίνεται πιο "βαπτιστικό" το σύνολο, μπορεί να επιλέξει ένα "θέμα" ή ένα χρωματικό συνδυασμό που θα χρησιμοποιήσει και στα υπόλοιπα βαπτιστικά. Επίσημα ρούχα υπάρχουν πολλά για να επιλέξει!

Τα παπούτσια νομίζω ξεκινούν από 19, δεδομένου ότι θα πάρετε κάποιο ζευγάρι με το οποίο θα περπατήσει κιόλας. Καλύτερα να είναι κάτι μαλακό και πρακτικό, κάποιο ανατομικό μποτάκι ίσως που θα "βγάλει" το χειμώνα

Link to comment
Share on other sites

Ως μαμά θα σου πω να μην κάνεις τίποτα μα τίποτα που δεν θα σου αρέσει στην βάφτιση του παιδιού σου, και ας ακούσεις γκρίνιες, το παιδί σου βαφτίζεις εσύ θα αποφασίσεις με την νονά τι θα φοράει και όχι οι γιαγιάδες.

Εγώ βάφτισα τον γιο μου την ημέρα των πρώτων του γενεθλίων και επειδή ήταν ήδη ανεπτυγμένος του είχε πάρει η νονά ρούχα για 18 μηνών, το μέγεθος καλό είναι να το συζητήσεις με το κατάστημα που θα πάρετε τα ρούχα γιατί ανά φίρμα πολλές φορές τα μεγέθη διαφέρουν.

Εμείς τα βαφτιστικά παπούτσια τα πήραμε πολύ λίγο μεγαλύτερα και έτσι εκείνη την εποχή τα φόρεσε αρκετά.

Η νονά του είχε πάρει λινό παντελόνι με πουκαμίσα και ήταν πραγματικά πολύ ωραίο, ήταν ένα ρούχο απλό όχι κοστούμι και το φορέσαμε τόσο πολύ που ειλικρινά καθόλου χαμένα δεν πήγαν τα χρήματα που έδωσε.

Βίντεο να σου πω πως ούτε εγώ είχα αλλά είχα κλείσει τα αφτιά μου και δεν άκουγα τίποτα...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, ένα παντελονάκι υφασμάτινο και ένα πουκάμισο αφού συνδυαστούν με π.χ. τιράντες, παπιόν και μια τραγιάσκα είναι σούπερ για βαφτιστικά κατά την γνώμη μου. Το παντελόνι και το πουκάμισο θα σου μείνει για πολύ καιρό, το πουκαμισάκι δε, μέχρι και για τύπου ζακέτα το φοράει και την άνοιξη πάνω από λεπτό μπλουζάκι ή ακόμα και το καλοκαίρι πάνω από t-shirt. Δεν θα τα έπαιρνα πολύ μεγαλύτερα προσωπικά, κρίμα είναι στην βάφτισή του να μοιάζει με τον φασουλή, νομίζω για ενός έτους μια χαρά θα είναι, από την εμπειρία μου αυτό το νούμερο φτάνει μέχρι 14-15 μηνών άνετα, εκτός αν μεγαλώνεις μελλοντικό μπασκετμπολίστα!!!!

 

Παπουτσάκια αναγκαστικά θα πάρεις αγκαλιάς, μην κινηθείς να πάρεις παπούτσια που θα τα χρησιμοποιήσει για περπάτημα, δεν βγαίνουν τόσο μικρά και επειδή δεν ξέρεις και πότε ακριβώς θα περπατήσει δεν έχει νόημα να πάρεις από τώρα. Τα αγκαλιάς έχουν και το πλεονέκτημα ότι δεν είναι και πολύ ακριβά και ακόμα και λίγο μεγαλύτερα να τα πάρεις δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Έσπερος πότε ήσουν έγκυος πότε βαφτίζεις, φοβερό!

 

Ένα παντελονάκι υφασμάτινο με το πουκαμισάκι του μια χαρά θα ξαναφορεθεί σε κάποια "καλή" περίσταση. Τιραντούλες, παπιγιόν, ότι σας αρέσει. Για μένα καλύτερα να του πάρετε 12-18 μηνών, δεν θα του επιπλέει, το πολύ πολύ να το γυρίσετε. Αν υπάρχει όμως σε βαφτιστικό, γιατί πολλά βγαίνουν για 1χρ, 2χρ κλπ. Εμείς είχαμε πάρει για 2χρ αλλά ο δικός μου είναι μεγαλόσωμο παιδάκι και του έκανε καλά. Παπουτσάκια θα έλεγα τύπου all star δερμάτινα ανατομικά που είναι πανέμορφα και θα μπορούν να φορεθούν στα πρώτα του βήματα τα οποία μπορεί να είναι και πολύ σύντομα. Ο γιος μου πρωτοπερπάτησε 11 μηνών. Θα τα πάρετε κι αυτά λίγο μεγαλύτερα γα να του κάνουν όταν θα περπατήσει.

 

Συνεννοήσου με τη νονά. Οι γιαγιάδες σε παιδεύουν, πάρτο απόφαση και μην επηρεάζεσαι τόσο. :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

 

Σε ένα μήνα βαφτίζω το αγοράκι μου (9 μηνών θα είναι τότε), νονά είναι η αδερφή μου, οπότε επικοινωνούμε και συνεργαζόμαστε για την επιλογή βαφτιστικών. Η δική μου ιδέα είναι να πάρει  κάτι χρηστικό που θα μπορεί ο μικρούλης να το φορέσει κάποιες φορές σε μια έξοδο, τα χριστούγεννα πχ που θα είναι οι γιορτές, τα γενέθλιά του, ίσως τον πάμε και στην εκκλησία καμιά φορά. Δεν μου αρέσουν τα μικρομέγαλα με τα σακάκια, τα παπιγιόν και τα φουλάρια που βλέπω παντού. Ο άντρας μου θέλει επίσης κάτι χρηστικό, φυσικά αν τον ρωτούσα θα αγόραζε αθλητική φόρμα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα! Το θέμα είναι οι γιαγιάδες που είναι της φιγούρας και η πεθερά μάλιστα της ακριβής φιγούρας. Η μαμά μου αναγκαστικά ανακατεύεται για να βοηθήσει την αδερφή μου χωρίς φυσικά να της έχει ζητηθεί, απλώς είναι ένας τρόπος να ανακατευτεί στη βάφτιση. Η αδερφή μου λόγω διαφόρων υποχρεώσεων δεν έχει προλάβει ακόμα, οπότε βομβαρδίζεται από παντού με πληροφορίες και καλά καλά τη γνώμη της δεν την έχω ζητήσει. 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας πιο πολύ για το μέγεθος των ρούχων. Αν πάρω κάτι μέχρι 12 μηνών θα του εφαρμόζει σχετικά καλά τώρα (ο μικρός είναι στη μεσαία καμπύλη ή ελαφρώς πιο πάνω, δηλαδή σ' έναν μέσο όρο μεγέθους) αλλά θα φορεθεί το πολύ μέχρι τα χριστούγεννα. Αν το πάρω μεγαλύτερο για να το φορέσει και πιο αργά, θα κολυμπάει τώρα και είπαμε δεν μας αρέσει η φιγούρα, αλλά μην το παρακάνουμε. Κάτι εποχιακό φθινοπωρινό κοιτάω που να μπορεί το χειμώνα να φορεθεί με μια ζακετούλα πχ. Τι γνώμη έχετε σ' αυτό; Καταχρηστικά δέχομαι και το γιλέκο έτσι για να μην ακούω γκρίνιες. Οι σαλοπέτες για μωράκια αυτής της ηλικίας έιναι βολικές; Ο μικρός μπουσουλάει και σχεδόν σηκώνεται άρα τους επόμενους μήνες μπορεί και να περπατήσει. 

 

Για τα καπελάκια τι προτείνετε; Μ' αρέσουν αυτάπου είναι σαν τραγιάσκες μήπως κ το φορέσει τον χειμώνα με το κρύο. 

 

Γενικά τι πιστεύετε; ¨Εχει νόημα να ψάχνω για κάτι χρηστικό ή να το πάρω απόφαση ότι κάποια κομμάτια θα μείνουν αφόρετα και απλώς να τονίσω ότι δεν θέλω να ξοδευτούν; 

μια χαρα τα σκεφτεσαι κ πολυ ωραια

θα σου πω κ εγω να κλεισεις τα αυτια σου στις γιαγιαδες,κ να μην ασχοληθεις τι λενε

συζητα μονο με την νονα

ανετα μπορει να βρει ωραια ρουχαλακια σε απλο μαγαζι 

το 12-18θα ειναι ιδανικο νουμερο,αλλα δ βγαινουν ολα τα βαπτιστικα ετσι

στον μικρο η νονα πηρε κανονικα βαπτιστικα αλλα ανετα φοριουνται ξανα κ μαλιστα μεμονωμενα.παντελονι υφασματινο,πουκαμισο,γιλεκο,παπιγιον κ τραγιασκα.κ φουλαρι περιττο.νομιζω ειναι μακης τσελιος

επισης εχω δει βαπτιστικα λινα,τζην,με βερμουδες που φοριουνται ξανα πολυ ευκολα

για παπουτσια προτιμω τα πρωτα που θα πατησει(η κορη μου απο 9μ εκανε βηματα πιανομενη κ εξω).νομιζω εχει κ νουμερα 17-19.τα σταρακια ειναι ωραια επιλογη

εμενα μ αρεσουν οι σαλοπετες,κ στον γιο μου που ειναι μινιον βολευουν,αν κ τον δειχνουν ακομη πιο μπεμπη

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τον βαφτισαμε σαν εχτες ένα χρόνο πριν!

  Ή νονά λοιπόν πήρε ένα λευκό υφασμάτινο παντελόνι με μαύρη ζωνιτσα, ένα πουκάμισο με εξωτερικές ραφές (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά άλλα ήταν πολύ στυλατο!), το κλασσικό γιλέκο, μία γραβατουλα (πλάκα είχε!) κ ένα καπελάκι. Όταν βαφτίστηκε ήταν οχτω μηνών αλλά "τσουπωτουλης" κ το νούμερο ήταν 12-18 μηνών.

  Τα ρούχα του τα φορεσα πολλές φορές στην εκκλησία, σε άλλες βαφτίσεις κ γαμους. Τα καταχαρηκαμε! Το γιλέκο δεν το έβαζα συχνά γιατί δεν ταίριαζε πάντα με το συνδιασμό, την γράβατα την τραβούσε και το καπέλο δεν το εβαλε ποτε ξανα.

Τα παπούτσια ήταν τόσο "βαφτιστικά" (δεν μπορώ να τα περιγράψω αλλιως), που δεν τα φόρεσε! Θα προτιμούσα κάτι πιο πρακτικό και όχι τόσο επίσημο! 

  Για πριν την βάφτιση του είχα πάρει ένα παντελονάκι μπλε που έμοιαζε με τζιν και ένα t-shirt λευκό, αυτά τα βαζαμε μετά κάθε μέρα σε βόλτες.

 Μιας και το ανεφερες Εσπερος κι εμείς δεν είχαμε φωτογράφο αλλά συγκεντρώνοντας τις δικές μας και τις φωτογραφιες της κουμπαρας έφτιαξα δύο άλμπουμ, ένα απλό και ένα με ψηφιακές πλαστικοποιημενες φωτο. 

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα χωρίς καμία επιφύλαξη σαλοπέτα. Είναι πολύ βολικές, γιατί κάθονται στη θέση τους, και συνηθως οι τιράντες ρυθμίζονται και σου δίνουν περιθώριο αρκετούς μήνες. 

Παπουτσάκια αγκαλιάς, δεν είναι κάτι που θα σας μείνει, αλλά δε γίνεται και κάτι άλλο στην ηλικία που είστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα παρει παπουτσακια clarks και μαα βγηκαν πολυ βολικα..

https://www.nak.gr/kid-shoe-clarks-softlytoby-fst-217442-softlytoby-fst-navy-leather.html 

Επισης και ενα λεπτο μπουφανακι θα ηταν χρησιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές κορίτσια! Επιτέλους ακούω γύρω μου λογικούς ανθρώπους! Θα τα μεταφέρω και στη νονά (την κανονική νονά, όχι τη γιαγιά που νομίζει ότι είναι νονά) και θα δούμε! 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, julia1980 είπε:

Εγω ειχα παρει παπουτσακια clarks και μαα βγηκαν πολυ βολικα..

https://www.nak.gr/kid-shoe-clarks-softlytoby-fst-217442-softlytoby-fst-navy-leather.html 

Επισης και ενα λεπτο μπουφανακι θα ηταν χρησιμο...

Μπουφανάκι το έχω σκεφτεί, ακόμα κι αν δεν φορεθεί εκείνη τη μέρα. Σίγουρα πιο χρήσιμο από σακάκια και διάφορε τέτοια κυριλέ που έχω δει σε σετ βαφτιστικών. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μπουφανάκι το έχω σκεφτεί, ακόμα κι αν δεν φορεθεί εκείνη τη μέρα. Σίγουρα πιο χρήσιμο από σακάκια και διάφορε τέτοια κυριλέ που έχω δει σε σετ βαφτιστικών. 

 

Και ένα όμορφο αμάνικο μπουφανάκι θα είναι επίσης ό,τι πρέπει!

 

On ‎29‎/‎8‎/‎2018 at 11:37 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές κορίτσια! Επιτέλους ακούω γύρω μου λογικούς ανθρώπους! Θα τα μεταφέρω και στη νονά (την κανονική νονά, όχι τη γιαγιά που νομίζει ότι είναι νονά) και θα δούμε! 

 

Χαχαχα....για την ιστορία και μένα ο αδερφός μου ζήτησε να βαφτίσει την κόρη μου που της έχει και αδυναμία, αλλά αρνήθηκα γιατί τον λυπήθηκα τον κακομοίρη....ήταν και single τότε, δεν είχε ιδέα από κοριτσίστικα πράγματα, θα του έβγαζε την ψυχή η μάνα μου (η οποία από ό,τι έμαθα από τον αδερφό μου πήρε προσωπικά την άρνησή μου και προσβλήθηκε, αλλά σε μένα δεν είπε κουβέντα....).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Deena είπε:

 

 

 

Χαχαχα....για την ιστορία και μένα ο αδερφός μου ζήτησε να βαφτίσει την κόρη μου που της έχει και αδυναμία, αλλά αρνήθηκα γιατί τον λυπήθηκα τον κακομοίρη....ήταν και single τότε, δεν είχε ιδέα από κοριτσίστικα πράγματα, θα του έβγαζε την ψυχή η μάνα μου (η οποία από ό,τι έμαθα από τον αδερφό μου πήρε προσωπικά την άρνησή μου και προσβλήθηκε, αλλά σε μένα δεν είπε κουβέντα....).

Αχαχα συνηθίζονται αυτά δηλαδή! Η αδερφή μου είναι παντρεμένη και βάζει και όρια αλλά η γιαγιά είναι απτόητη. Τίποτα στη βάφτιση δεν θε γίνει όπως φανταζόταν, σου λέει ας εξασφαλίσω τα βαφτιστικά τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...