Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10 μηνων και διαροια μεχρι ποτε???


Recommended Posts

Γεια σας!!! ο μικρός μου είναι 10 μηνών και έχουμε εντερικά προβλήματα απο την τρίτη...

 

Ξεκίνησε την τρίτη κάνοντας κακά του 6 φόρες ( δεν ήταν διάρροια ακριβός όλες τις φορές αλλά δεν ήταν και καλά). την τελαυταια φορά μάλιστα ήταν πρασινωπά τα έκανε στο αμάξι και μέχρι να τον αλλάξω πέρασαν περίπου 10 λεπτά το πολύ και μου συγκαηκε πάρα πολύ άσχημα...

την τετρατη τον πήγα στην παιδίατρο. είδε καλή την κοιλίτσα και είπε προφανώς κάτι τον πείραξε... αραιωμένο γάλα και τα γνωστά ρύζι κλπ

 

απο την τετάρτη λοιποιν τρωειι μηλο μπανάνα για φρούτα φαι κοτόπουλο με ρυζάκι και γάλα αραιωμένο ένα προς 45μλ και κρέμα ρυζάλευρο

χθες το πρωί πριν το γάλα έκανε κακάκια καλύτερα και ο άντρας μου του έδωσε γάλα σχεδόν κανονικά.... μετά έκανε κακά σαν να θήλαζε.... το βράδυ ήταν κάπως καλύτερα...

 

και εκεί που αναθαρρούσα σήμερα πάλι πολύ υγρά... γιατί???????

πόσες μέρες μπορεί να κρατήσει??? μπορεί να συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό????

αχ πείτε γνώμες γιατί έχω και το αλλο θεμα με το μεγαλο ( το γραφω σε αλλο ποστ ) και κοντεύω να τρελαθώ=ω... εντάξει το λέω κιόλας όσον αφοιρα τα παιδιά εγω και ο πανικός ειμαστε φιλοι κολλητοί...κοι υποτίθεται οτι στο δεύτερο εισαι πιο ψύχραιμος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν ο μπεμπουλης μου είχε διάρροια η παιδίατρος μου είπε να δώσω γάλα χωρίς λακτόζη και ενδιαμεσα να δίνω κουταλιές τσάι!Επίσης κοτόπουλο με ρύζι και ριζαλευρο.Με το μου ήπιε γάλα χωρίς λακτόζη η διάρροια σταμάτησε.οταν τελείωσε το γάλα αυτό μετά πήρα πάλι κανονικό!επίσης ηλεκτρολύτες να του δώσεις.risolyte είναι για βρέφη και έχουν και αλεύρι ρυζιού μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , DFR είπε:

Γεια σας!!! ο μικρός μου είναι 10 μηνών και έχουμε εντερικά προβλήματα απο την τρίτη...

 

Ξεκίνησε την τρίτη κάνοντας κακά του 6 φόρες ( δεν ήταν διάρροια ακριβός όλες τις φορές αλλά δεν ήταν και καλά). την τελαυταια φορά μάλιστα ήταν πρασινωπά τα έκανε στο αμάξι και μέχρι να τον αλλάξω πέρασαν περίπου 10 λεπτά το πολύ και μου συγκαηκε πάρα πολύ άσχημα...

την τετρατη τον πήγα στην παιδίατρο. είδε καλή την κοιλίτσα και είπε προφανώς κάτι τον πείραξε... αραιωμένο γάλα και τα γνωστά ρύζι κλπ

 

απο την τετάρτη λοιποιν τρωειι μηλο μπανάνα για φρούτα φαι κοτόπουλο με ρυζάκι και γάλα αραιωμένο ένα προς 45μλ και κρέμα ρυζάλευρο

χθες το πρωί πριν το γάλα έκανε κακάκια καλύτερα και ο άντρας μου του έδωσε γάλα σχεδόν κανονικά.... μετά έκανε κακά σαν να θήλαζε.... το βράδυ ήταν κάπως καλύτερα...

 

και εκεί που αναθαρρούσα σήμερα πάλι πολύ υγρά... γιατί???????

πόσες μέρες μπορεί να κρατήσει??? μπορεί να συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό????

αχ πείτε γνώμες γιατί έχω και το αλλο θεμα με το μεγαλο ( το γραφω σε αλλο ποστ ) και κοντεύω να τρελαθώ=ω... εντάξει το λέω κιόλας όσον αφοιρα τα παιδιά εγω και ο πανικός ειμαστε φιλοι κολλητοί...κοι υποτίθεται οτι στο δεύτερο εισαι πιο ψύχραιμος...

Εμένα η παιδίατρος μου έχει πει οτι μπορεί να κρατήσει και 10ημερο ακόμα. Δλδ το παιδί να μην έχει αλλα εμφανή συμπτώματα ίωσης και οι διαρροιες να παραμείνουν αρκετά. Υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να ενημερωσεις τον παιδιατρο οτι συνεχιζουν οι διαρροιες κ να αλλαξεις το γαλα

περυσι που ειχε η μεγαλη μου ειπε αν εκανε πανω απο 3φορες τη μερα για ηλεκτρολυτες η προβιοτικα.μας ειχαν κρατησει αρκετα.δλδ κ μια βδομαδα μετα αν επινε γαλα ειχαμε πισωγυρισμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικός μου 4 ετών άρχισε την Πέμπτη να έχει διάρροια!!! Δεν θα έδινα καθόλου γάλα εφόσον υπάρχει διάρροια. Να ενημερώσεις άμεσα τον παιδίατρό σου ότι η διάρροια συνεχίζεται. Θα τολμούσα να σου συστήσω να καταφύγεις στην ομοιοπαθητική για την διάρροια. Πρέπει όμως να απευθυνθείς σε παιδίατρο με εξειδίκευση στην ομοιοπαθητική. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, DFR είπε:

Γεια σας!!! ο μικρός μου είναι 10 μηνών και έχουμε εντερικά προβλήματα απο την τρίτη...

 

Ξεκίνησε την τρίτη κάνοντας κακά του 6 φόρες ( δεν ήταν διάρροια ακριβός όλες τις φορές αλλά δεν ήταν και καλά). την τελαυταια φορά μάλιστα ήταν πρασινωπά τα έκανε στο αμάξι και μέχρι να τον αλλάξω πέρασαν περίπου 10 λεπτά το πολύ και μου συγκαηκε πάρα πολύ άσχημα...

την τετρατη τον πήγα στην παιδίατρο. είδε καλή την κοιλίτσα και είπε προφανώς κάτι τον πείραξε... αραιωμένο γάλα και τα γνωστά ρύζι κλπ

 

απο την τετάρτη λοιποιν τρωειι μηλο μπανάνα για φρούτα φαι κοτόπουλο με ρυζάκι και γάλα αραιωμένο ένα προς 45μλ και κρέμα ρυζάλευρο

χθες το πρωί πριν το γάλα έκανε κακάκια καλύτερα και ο άντρας μου του έδωσε γάλα σχεδόν κανονικά.... μετά έκανε κακά σαν να θήλαζε.... το βράδυ ήταν κάπως καλύτερα...

 

και εκεί που αναθαρρούσα σήμερα πάλι πολύ υγρά... γιατί???????

πόσες μέρες μπορεί να κρατήσει??? μπορεί να συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό????

αχ πείτε γνώμες γιατί έχω και το αλλο θεμα με το μεγαλο ( το γραφω σε αλλο ποστ ) και κοντεύω να τρελαθώ=ω... εντάξει το λέω κιόλας όσον αφοιρα τα παιδιά εγω και ο πανικός ειμαστε φιλοι κολλητοί...κοι υποτίθεται οτι στο δεύτερο εισαι πιο ψύχραιμος...

 

Mπορεί να κρατήσει και 10 μέρες άνετα, ως και μήνα. Κόψτε το γάλα για λίγες μέρες. Δίνετε κανένα προβιοτικό; Συνήθως βοηθάνε. Επίσης καλό θα ήταν να ξαναμιλήσετε με το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Την παιδίατρο την έχουμε πάρει.εφόσον το μωρό τρέφεται κανονικά κ πίνει κ νεράκι μας είπε να μην ανησυχούμε κ ότι η διάρροια μπορεί να κρατήσει κ δέκα μέρες κ δυο βδομάδες.Η κοιλιά του μωρου μας είπε είναι καλή .το γάλα μας λλαξε εσ άλλο Ελεύθερο λακτόζη.Κανένα άλλο σύμπτωμα δεν έχει...τρώει γελάει ειεμπορεύονται ζωηρό πυρετό δεν έχει γκρίνια δεν έχει.Υπάρχει περίπτωση να είναι απο τα δοντάκια; Τώρα ξεκίνησε να βγάζει.

Χωρίς παρεξήγηση είμαι κατά της ομοιοπαθητικής σε παιδιά.με φοβίζει το να δίνω ένα χάπι σε μόνιμη βάση σε μικρό παιδί...

δεν την αμφισβητώ απλά δεν την επιλέγω για τα παιδιά.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την συμβουλή σου.

Όλες σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, DFR είπε:

Υπάρχει περίπτωση να είναι απο τα δοντάκια; Τώρα ξεκίνησε να βγάζει.

Aυτο πηγα να σε ρωτησω κι εγω. Αν βγαζει δοντια τοτε πολυ πιθανο να ειναι απο αυτο. Eσυ φροντισε να τον κρατας ενυδατωμενο με φρουτα (μηλο και μπανανα που σφιγγουν) και οταν σκασει το δοντακι θα σταματησει. Ρωτα και τον παιδιατρο, τι αλλο μπορεις να κανεις αν ειναι απο τα δοντια.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα κ την παιδίατρο κ με έβρισε...ρωτάω κ σας Γιατί κοντεύω να σκάσω....Υπάρχει περίπτωση κοιλιοκακης; η γιατρός μου είπε τι είναι αυτά που λες πρώτη φορά το κάνει άλλα συμπτώματα δεν έχει αποκλείεται.αποκλείεται;;;; Δεν έχω κοιμηθεί όλο το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , DFR είπε:

Ρώτησα κ την παιδίατρο κ με έβρισε...ρωτάω κ σας Γιατί κοντεύω να σκάσω....Υπάρχει περίπτωση κοιλιοκακης; η γιατρός μου είπε τι είναι αυτά που λες πρώτη φορά το κάνει άλλα συμπτώματα δεν έχει αποκλείεται.αποκλείεται;;;; Δεν έχω κοιμηθεί όλο το βράδυ...

Γιατι σε εβρισε; που της ειπες για τα δοντια; Εμενα ο δικος μου μου ειχε πει οτι ειναι πολυ πιθανο (γιατι και ο μικρος μου ειχε διαρροια-βασικα αρκετα υδαρη για καποιες μερες και εβγαζε δοντι), πολλα παιδια κανουν διαρροια απο τα δοντια. Και οχι μονο διαρροια, αλλα και δεκατα, ακομη και εξανθημα. Για την κοιλιοκακη δεν μπορω να σου πω, αλλα φανταζομαι οτι η παιδιατρος θα εχει ελεγξει παθολογικα αιτια και θα το απεκλεισε. Μην τρελαινεσαι και ψαχνεις στο ιντερνετ γιατι το μυαλο σου μπορει να δημιουργησει τερατα. Ψαξε καλυτερα για το πως να τον κρατησεις ενυδατωμενο και σε λιγες μερες βλεπεις παλι τι θα κανεις αναλογως την κατασταση.

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Γιατι σε εβρισε; που της ειπες για τα δοντια; Εμενα ο δικος μου μου ειχε πει οτι ειναι πολυ πιθανο (γιατι και ο μικρος μου ειχε διαρροια-βασικα αρκετα υδαρη για καποιες μερες και εβγαζε δοντι), πολλα παιδια κανουν διαρροια απο τα δοντια. Και οχι μονο διαρροια, αλλα και δεκατα, ακομη και εξανθημα. Για την κοιλιοκακη δεν μπορω να σου πω, αλλα φανταζομαι οτι η παιδιατρος θα εχει ελεγξει παθολογικα αιτια και θα το απεκλεισε. Μην τρελαινεσαι και ψαχνεις στο ιντερνετ γιατι το μυαλο σου μπορει να δημιουργησει τερατα. Ψαξε καλυτερα για το πως να τον κρατησεις ενυδατωμενο και σε λιγες μερες βλεπεις παλι τι θα κανεις αναλογως την κατασταση.

 για την κοιλιοκακη με έβρισε...Που αγχώνομαι τσάμπα..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ομοιοπαθητική κι εγώ είχα  πολλές επιφυλάξεις, αλλά πολλές μαμάδες την ακολουθούν. Εμείς είχαμε έναν κλασικό παιδίατρο, αρκετά καλό νομίζαμε, , αλλά ο μικρός ήταν συνεχώς άρρωστος. Αλλάξαμε πέρυσι παιδίατρο, πήγαμε στην πιο έμπειρη της περιοχής και με πάρα πολλή πελατεία, που εφαρμόζει και ομοιοπαθητική. Είδαμε τεράστια διαφορά. Σε διάστημα δέκα μηνών πήρε μόνο μια φορά αντιβίωση, αυτό εμείς το θεωρούμε απίστευτο. Ο προηγούμενος όλο αντιβίωση και τίποτε άλλο. 

Όσο για την κοιλιοκάκη. Δεν είναι η διάρροια το μόνο σύμπτωμα, πρέπει να συνυπάρχουν και άλλοι παράγοντες. Εγώ θα έκοβα και τα φρούτα από το παιδί για λίγες μέρες.  Ο δικός μου 10 μηνών έκανε την πρώτη γαστρεντερίτιδα και κράτησε 15 μέρες! Πραγματικά τότε έβγαιναν και δόντια. Όντως είναι μεγάλη ταλαιπωρία. Είχα ρωτήσει και παιδογαστρεντερολόγο, ήταν καθησυχαστικός και είχε δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο ....τι ειναι ομοιοπαθητικη???? Σορρυ ςλλα δρν γνωριζω παρολο που εχω αλλαξει πολλους παιδιατρους και κανενας δν μ εχει πει για αυτο ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Aggeliki21 είπε:

Να ρωτησω κατι ασχετο ....τι ειναι ομοιοπαθητικη???? Σορρυ ςλλα δρν γνωριζω παρολο που εχω αλλαξει πολλους παιδιατρους και κανενας δν μ εχει πει για αυτο ...

Ένας καταπληκτικός τρόπος για να βγάζει κανείς λεφτά πουλώντας νεράκι :) 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, DFR είπε:

 για την κοιλιοκακη με έβρισε...Που αγχώνομαι τσάμπα..

Αν ψάξεις στο διαδίκτυο χωρίς γνώσεις ιατρικής (μη σου πω και με) θα βρεις καμιά εκατοστή παθήσεις που θα μπορούσαν να κολλήσουν τα συμπτώματα σε αυτά που βλέπεις. Μην κάνεις το γιατρό μόνη σου, απλά θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ένας καταπληκτικός τρόπος για να βγάζει κανείς λεφτά πουλώντας νεράκι :) 

Ελα μ ...γτ ψαχνω στο ιντερνετ απο περιεργια και δν μπορεσα να βρω κατι ετσι ωστε ν καταλαβω ..οκ δν εψαξα πολυ...ευχαριστω για την απαντηση ..

Link to comment
Share on other sites

Στην ομοιοπαθητική δίνεις κάποια ομοιοπαθητικά "φάρμακα" σε μόνιμη βάση. Η αδερφή μου που έκανε έπαιρνε ένα η δυο την ημέρα.δεν καταναλώνεις κάποια πράματα πχ καφεΐνη.κ Ο οργανισμός δεν νοσεί η γίνεται καλά...Έτσι απλοϊκά Όπως τα καταλαβαίνω...

 

Μια φίλη μου που έκανε στο παιδί τους έδινε η γιατρός πολύ γνωστή ομοιοπαθητικός σε σακουλάκι τα ομοιοπαθητικά.κόντεψα να το χάσουμε το παιδι γιατί είχε πρόβλημα στα νεφρά κ αντι για αντιβίωση και βαριά θεραπεία που έπρεπε προσπαθούσαν να βρουν πιο ομοιοπαθητικό χάπι θα βελτιώσει την κατάσταση.στο παρα ένα πιστηκαν να αλλάξουν και με μεγάλη μάχη σώθηκαν τα νεφρά...

 

δεν αμφισβητώ την ομοιοπαθητική ξέρω ΕΝΗΛΙΚΕΣ που δεν ξέρω πώς αλλά τους βοήθησε ΠΟΛΥ απλά αναρωτιέμαι.Γιατί να μην δώσω στο παιδί Μια βδομάδα αντιβίωση όταν χρειαστεί κ να δίνω κάθε μέρα χάπι αγνώστου προελεύσεως ( και ορισμένα Ναι είναι αγνώστου...συμβουλή φίλου χειρουργού στην Αμερική .Προσοχή στα ομοιοπαθητικά.Υπάρχουν ευρωπαϊκά κ κινέζικης προελεύσεως στα κινέζικης έχουμε βρει μέσα ακόμη κ εικονίσματα σιδήρου.....)

 

Εμείς εδώ σταθερά.το πρωί υδαροι κακάκια μετα πιο Καλά αλλά έχουν βλενες.τι να πω....Μας είπε να του δώσουμε Μας είπε να του δώσουμε  Hidrasec sach  BPEΦIKo.

Κατά τα άλλα φουλ ορεξάτος τρώει πίνει χοροπηδάει....Εγώ είμαι και υπό καταρρευση

Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2018 at 11:34 PM, popi76 said:

Και ο δικός μου 4 ετών άρχισε την Πέμπτη να έχει διάρροια!!! Δεν θα έδινα καθόλου γάλα εφόσον υπάρχει διάρροια. Να ενημερώσεις άμεσα τον παιδίατρό σου ότι η διάρροια συνεχίζεται. Θα τολμούσα να σου συστήσω να καταφύγεις στην ομοιοπαθητική για την διάρροια. Πρέπει όμως να απευθυνθείς σε παιδίατρο με εξειδίκευση στην ομοιοπαθητική. 

εχεις δοκιμασει καθολου τα ομοιοπαθητικα για τον μικρο? εχουν αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εκεί που Αφού δώσαμε  hidrasec η κατάσταση έφτιαξε συνεχίσαμε βάζοντας κ άλλες τροφές εκτός ρυζιού έφαγε ντομάτα φίδε κρεμμύδι αχλάδι κ Όλα καλά μετά μας είπε να συνεχίσουμε μια βδομάδα το ειδικό γάλα ακόμη.Σήμερα το πρωί πήγαμε στο κανονικό γαλα κ μου έκανε πάλι κίτρινα υδαροι κακα.

 

εντάξει εχω τρελαθεί πια...καλλιέργεια είχαμε κΆνει όλα καλα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας!η κορη μου 1,5 χρονων αρρωστησε με γαστρεντεριτιδα κ απο τη δευτερα ξεκινησε διαρροια.ο γιατρος μας ειπε να μην ανησυχουμε κ οτι ολο αυτο μπορει να κρατησει μερες αλλα δεν μπορω να τη βλεπω αλλο ετσι.της δινουμε κ γαλα δυστυχως δεν μπορουμε να το κοψουμε.θα παω σε λιγο να παρω γαλα χωρις γλουτενη,μηπως πιει γιατι δεν δοκιμαζει ευκολα αλλες γευσεις.ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κατι αλλο που μπορω να της δωσω,αλλα να μπαινει στο γαλα η στο φαγητο γιατι σκετο δεν θα το πιει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, evalex είπε:

Γεια σας!η κορη μου 1,5 χρονων αρρωστησε με γαστρεντεριτιδα κ απο τη δευτερα ξεκινησε διαρροια.ο γιατρος μας ειπε να μην ανησυχουμε κ οτι ολο αυτο μπορει να κρατησει μερες αλλα δεν μπορω να τη βλεπω αλλο ετσι.της δινουμε κ γαλα δυστυχως δεν μπορουμε να το κοψουμε.θα παω σε λιγο να παρω γαλα χωρις γλουτενη,μηπως πιει γιατι δεν δοκιμαζει ευκολα αλλες γευσεις.ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κατι αλλο που μπορω να της δωσω,αλλα να μπαινει στο γαλα η στο φαγητο γιατι σκετο δεν θα το πιει.

περαστικα σας

δυστυχως θελει πολυ προσοχη στο θεμα της διατροφης.βρειτε εναλλακτικη για το γαλα.εμενα ηταν 2,5οταν επαθε κ της εδινα που κ που χυμο μπανανα η μηλο,κ αυτο οχι τις πρωτες μερες

τραβαει καιρο,θελει υπομονη

μια φορα της ειχα δωσει ηλεκτρολυτες.ειναι φακελακια με σκομη σε λιγο νερο,ωραια γευση φραουλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...