Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδική Xοληστερίνη


Recommended Posts

δείτε και αυτό το θέμα που βρίσκεται εδώ

είναι για πιο μικρά παιδιά αλλά ίσως τα μελη εχουν πλεον νεες πληροφορίες αν τους ρωτησετε και μεσω πμ.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38667

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμένα η μικρή μου 2χρονών και 2 μηνών εμφάνισε χοληστερίνη 247 (180 η κακή, 53 η καλή). Μας είπε η γιατρός να δώσουμε ένα γάλα σε σκόνη που είναι χαμηλό σε λιπαρά (πανάκριβο όμως ρε γμτ!) και να μειώσουμε το αυγό σε 3/ εβδομάδα. Εγώ βέβαια έχω φοβηθεί και δεν της δίνω καθόλου σχεδόν.

 

Το κακό είναι ότι οι απόψεις διίστανται και άλλοι λένε αυστηρή διατροφή και άλλοι λένε ότι σε αυτές τις ηλικίες είναι σύνηθες και να μη δίνουμε σημασία.

 

Ήθελα να ρωτήσω:

1. Επειδή αυτό το Post είναι παλιό μήπως μπορείτε να μου πείτε εσείς τι απέγινε με τα παιδιά σας σχετικά με τη χοληστερίνη? Έπεσε τελικά?

 

2. Τι εννοείτε διατροφή? Εμένα πάει στο σταθμό. Τις προάλες τρώγανε όλα κέικ και έκλαιγε και ήθελε και αυτή ... δε μπορείς να στερήσεις τόσο ένα παιδάκι σ' αυτές τις ηλικίες. Μήπως τελικά είμαστε υπερβολικοί? Τι διατροφή κάνατε εσείς στα παιδιά σας? Πάντως γενικά η δικιά μου δεν τρώει ούτε γλυκά (πολύ αραιά) ούτε τηγανητά. έχει όμως και λίγο αναιμία και θα ήθελα να της δίνω κρέας. Καμιά ιδέα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχω ακούσει για πολλά "κρούσματα" παιδικής χοληστερίνης στο περιβάλλον μου,

 

όταν μας έδωσε ο παιδίατρός μας να κάνουμε εξετάσεις αίματος στην μικρή

τον ρώτησα αν θα κάναμε και χοληστερίνης

 

και μου είπε:

"οχι δεν μας ενδιαφέρει σε αυτή την ηλικία η χοληστερίνη"!!

 

Εχω ακούσει οτι πολλοί γιατροί δεν ασχολούνται καθόλου με αυτό το θέμα!

 

Μήπως επειδή ξέρουν οτι μπορεί να φταίνε τα γάλατα??:confused:

 

Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνετε εξετάσεις χοληστερίνης; To ζητάνε οι παιδίατροι; Γιατί στα παιδιά μου δεν έκανα ποτέ και δεν τέθηκε ποτέ θέμα αν έχουν χοληστερίνη. Μόνο το αυγό μας είχαν πει να μη δίνουμε κάθε μέρα. Έδινα 2-3 φορές την εβδομάδα και αυτό μόνο όταν είχα χωριάτικα ή βιολογικά, πράγμα που κάνω και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι πλέον 3,5 ετών. Εμείς ανακαλύψαμε το θέμα της χοληστερίνης όταν ενός έτους μας είπε η παιδίατρος να κανουμε προληπτικές εξετάσεις αίματος και καλά έκανε γιατί μπορείς να έχεις από νωρίς μια ιδέα τι γίνεται. Για την ηλικία μας ειχαμε τσιμπημένη χοληστερίνη. Εκτοτε και μετά από δυομιση χρόνια μας παρακολουθει πλέον γιατρός από το Παίδων ειδικευμένη στα λιπίδια, η μικρή τρώει υγειινα και ελάχιστα λιπαρά και γλυκά, δεν ακολουθεί συγκεκριμένη δίαιτα, απλά τρώει light προιοντα και αρκετά φρούτα, λαχανικά, όσπρια, γαλακτοκομικά ελαφρά, ψάρια (σωλομό, σαρδέλα κυρίως), 1-2 αυγά την εβδομάδα , κοτόπουλο χωρίς πέτσα και μοσχάρι 2 φορές την εβδομάδα. Ετσι λοιπόν, έχουμε πετύχει σταθερή ολική 180-190, κακή 125, καλή 55. Κάνουμε κάθε εξάμηνο εξετάσεις και κατέληξε η γιατρός ότι είναι οικογενής (από τον μπαμπά) με χαρακτηριστικό την υψηλή Lp-a 60. Αυτό συνήθως συνεπάγεται υψηλή κακή και χαμηλή καλή. Δυσκολα αυτό διορθώνεται το μόνο που μπορύμε να κάνουμε είναι να κρατάμε με δίαιτα και άσκηση χαμηλή τη συνολική για να αποφύγουμε από νωρίς τα χάπια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

{Φανή Καλησπέρα. Η κόρη μου κλείνει τον άλλο μήνα τα Ξέρει καμιά σας συνταγές για κέικ και μπισκότα λαδιού?}

Φανούλα γεια σου. Εγω κανω παντα το κεικ με λαδι αντι για βουτυρο και σε πληροφορω πωσ γινεται πολυ πιο νοστιμο και αφρατο.Μαλιστα κανω δυο δοσεις μαζι σε τετραγωνο ισιο ταψι (δεν τους χορταινω με 1 δοση).

Υλικα για 1 δοση: 2,5 φλυτζ.τσαγιου (φλ.τσ.) αλευρι, 2 φλ.τσ. ζαχαρη, 2 φλ.τσ.γαλα, 1 φλ.τσ. λαδι, 1 μπεκιν, 1 βανιλια, 5 αυγα, ξυσμα λεμονιου (ή πορτοκαλιου) . Εκτελεση: χτυπας τη ζαχαρη με το λαδι.Σε αλλο μπωλ χτυπας πρωτα τα ασπραδια καλα και μετα ριχνεις εναν-εναν και τους κροκους και τα χτυπας ολα.Ριχνεις το μειγμα αυγων στο μειγμα ζαχαρης-λαδιου και ενω συνεχωσ χτυπας με μιξερ προσθετεις ολα τα υπολοιπα υλικα. Σε λαδωμενη και αλευρωμενη φορμα ριχνεις το μειγμα και ψηνεις στους 180 βαθμους (προθερμασμενο) για 1 ωρα. (Εγω τις 2 δοσεις τις ψηνω στο τετραγωνο ταψι κουζινας για 45΄και παντα πετυχαινει)

Φανταζομαι οτι και τα μπισκοτα θα γινονται και με λαδι.

Να προτιμας παντα ελαιολαδο κατα προτιμηση απο ωριμες ελιες (με χρυσοκιτρινο χρωμα).:P

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι πλέον 3,5 ετών. Εμείς ανακαλύψαμε το θέμα της χοληστερίνης όταν ενός έτους μας είπε η παιδίατρος να κανουμε προληπτικές εξετάσεις αίματος και καλά έκανε γιατί μπορείς να έχεις από νωρίς μια ιδέα τι γίνεται. Για την ηλικία μας ειχαμε τσιμπημένη χοληστερίνη. Εκτοτε και μετά από δυομιση χρόνια μας παρακολουθει πλέον γιατρός από το Παίδων ειδικευμένη στα λιπίδια, η μικρή τρώει υγειινα και ελάχιστα λιπαρά και γλυκά, δεν ακολουθεί συγκεκριμένη δίαιτα, απλά τρώει light προιοντα και αρκετά φρούτα, λαχανικά, όσπρια, γαλακτοκομικά ελαφρά, ψάρια (σωλομό, σαρδέλα κυρίως), 1-2 αυγά την εβδομάδα , κοτόπουλο χωρίς πέτσα και μοσχάρι 2 φορές την εβδομάδα. Ετσι λοιπόν, έχουμε πετύχει σταθερή ολική 180-190, κακή 125, καλή 55. Κάνουμε κάθε εξάμηνο εξετάσεις και κατέληξε η γιατρός ότι είναι οικογενής (από τον μπαμπά) με χαρακτηριστικό την υψηλή Lp-a 60. Αυτό συνήθως συνεπάγεται υψηλή κακή και χαμηλή καλή. Δυσκολα αυτό διορθώνεται το μόνο που μπορύμε να κάνουμε είναι να κρατάμε με δίαιτα και άσκηση χαμηλή τη συνολική για να αποφύγουμε από νωρίς τα χάπια.

 

Η χοληστερίνη που έχετε είναι πολύ καλή ... εγώ δε βλέπω τίποτα κακό. Το ότι έπεσε τόσο με τη διατροφή είναι καλό σημάδι. Δηλαδή στη μικρή δε δίνεται καθόλου γλυκά?? Αυτό το βρίσκω λίγο δύσκολο ειδικά όταν πάνε σχολείο, νηπιαγωγίο και όλα τα άλλα τρώνε. Κάθε εβδομάδα συνήθως έχουν κάποια γιορτή ή γεννέθλια οπότε έχουν συχνά γλυκά.

 

Τα χάπια άκουσα ότι δεν προκαλούν πρόβλημα από 6ετών. Εντάξει δε λέω να το πλακώσεις το παιδί στα χάπια για να μπορεί να τρώει ό,τι θέλει ... αλλά δε μπορείς να στερείς και το παιδάκι συνέχεια.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι πλέον 3,5 ετών. Εμείς ανακαλύψαμε το θέμα της χοληστερίνης όταν ενός έτους μας είπε η παιδίατρος να κανουμε προληπτικές εξετάσεις αίματος και καλά έκανε γιατί μπορείς να έχεις από νωρίς μια ιδέα τι γίνεται. Για την ηλικία μας ειχαμε τσιμπημένη χοληστερίνη. Εκτοτε και μετά από δυομιση χρόνια μας παρακολουθει πλέον γιατρός από το Παίδων ειδικευμένη στα λιπίδια, η μικρή τρώει υγειινα και ελάχιστα λιπαρά και γλυκά, δεν ακολουθεί συγκεκριμένη δίαιτα, απλά τρώει light προιοντα και αρκετά φρούτα, λαχανικά, όσπρια, γαλακτοκομικά ελαφρά, ψάρια (σωλομό, σαρδέλα κυρίως), 1-2 αυγά την εβδομάδα , κοτόπουλο χωρίς πέτσα και μοσχάρι 2 φορές την εβδομάδα. Ετσι λοιπόν, έχουμε πετύχει σταθερή ολική 180-190, κακή 125, καλή 55. Κάνουμε κάθε εξάμηνο εξετάσεις και κατέληξε η γιατρός ότι είναι οικογενής (από τον μπαμπά) με χαρακτηριστικό την υψηλή Lp-a 60. Αυτό συνήθως συνεπάγεται υψηλή κακή και χαμηλή καλή. Δυσκολα αυτό διορθώνεται το μόνο που μπορύμε να κάνουμε είναι να κρατάμε με δίαιτα και άσκηση χαμηλή τη συνολική για να αποφύγουμε από νωρίς τα χάπια.

 

όταν λες από το μπαμπά την κληρονόμισε εννοείς από τον άντρα σου? Πόσο έχει δηλαδή ο άντρας σου. Εμείς πάντως είμαστε στα φυσιολογικά όρια και οι δύο. Μόνο οι παππούδες και οι γιαγιάδες έχουν.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

georgiamami, σε ευχαριστώ πολύ για τη συνταγή! Αύριο κιόλας θα τη δοκιμάσω! Τα κουλουράκια τα κάνουμε με λάδι και δεν τα προλαβαίνουμε. Βοηθάει και η μικρή και κάνει και σχέδια δικά της (ήλιους, σπιτάκια, φτιάξαμε κι ένα παπάκι μαζί), οπότε τώρα της αρέσουν περισσότερο από αυτά που αγοράζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Βέρα, το θέμα της διατροφής δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται. Πήγαμε στη διαιτολόγο του Μητέρα και μας είπε τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε. Τα light γευστικά δεν έχουν διαφορά από τα κανονικά γαλακτοκομικά. Κέικ μπορείς να συνεννοηθείς να της δίνουν δικό σου, λαδιού; Ξεκινήσαμε και κολυμβητήριο για να ανεβάσουμε την καλή χοληστερίνη. Εξετάσεις εμείς θα ξανακάνουμε τον Ιούνιο. Είμαι αισιόδοξη, μάλλον θα την έχουμε ρίξει. Πάντως, ενώ το πρώτο πράγμα που είχα σκεφτεί όταν είδαμε τις εξετάσεις ήταν ότι το παιδί μου θα τρώει σαν πενηντάρης, τελικά δεν είναι δύσκολο να ακολουθήσει όλη η οικογένεια τη διατροφή της, ούτε στερείται τίποτα τρομερό. Μην ανησυχείς, τελικά μια συνήθεια είναι όλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

{Φανή Καλησπέρα. Η κόρη μου κλείνει τον άλλο μήνα τα Ξέρει καμιά σας συνταγές για κέικ και μπισκότα λαδιού?}

Φανούλα γεια σου. Εγω κανω παντα το κεικ με λαδι αντι για βουτυρο και σε πληροφορω πωσ γινεται πολυ πιο νοστιμο και αφρατο.Μαλιστα κανω δυο δοσεις μαζι σε τετραγωνο ισιο ταψι (δεν τους χορταινω με 1 δοση).

Υλικα για 1 δοση: 2,5 φλυτζ.τσαγιου (φλ.τσ.) αλευρι, 2 φλ.τσ. ζαχαρη, 1 φλ.τσ. λαδι, 1 μπεκιν, 1 βανιλια, 5 αυγα, ξυσμα λεμονιου (ή πορτοκαλιου) . Εκτελεση: χτυπας τη ζαχαρη με το λαδι.Σε αλλο μπωλ χτυπας πρωτα τα ασπραδια καλα και μετα ριχνεις εναν-εναν και τους κροκους και τα χτυπας ολα.Ριχνεις το μειγμα αυγων στο μειγμα ζαχαρης-λαδιου και ενω συνεχωσ χτυπας με μιξερ προσθετεις ολα τα υπολοιπα υλικα. Σε λαδωμενη και αλευρωμενη φορμα ριχνεις το μειγμα και ψηνεις στους 180 βαθμους (προθερμασμενο) για 1 ωρα. (Εγω τις 2 δοσεις τις ψηνω στο τετραγωνο ταψι κουζινας για 45΄και παντα πετυχαινει)

Φανταζομαι οτι και τα μπισκοτα θα γινονται και με λαδι.

Να προτιμας παντα ελαιολαδο κατα προτιμηση απο ωριμες ελιες (με χρυσοκιτρινο χρωμα).:P

:!:Και ελεγα τι ξεχασα να γραψω!!! Βαλε και 2 φλ.τσ. γαλα γιατι αλλιως δεν θα φατε κεικ αλλα ψωμι σκληρο. :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες του φορουμ, σχετικά με ένα θέμα που προέκυψε με την μικρή μου.

Λοιπόν η ζουζουνίτσα μου είναι αισίως 28 μηνών και λόγω του σωματότυπού της ειναι αρκετά ευτραφής. Επιμένω λόγω του σωματοτυπου γιατί την προσέχω πάρα πολυ στην διατροφή της. Τρώει 5 γεύματα την ημέρα. Γάλα το πρωι μετά το δεκατιανό της είναι φρουτα και ίσως καμια φέτα τοστ με τυρακι με χαμηλά λιπαρά και καμια φορα και γαλοπουλα, μετά το μεσημεριανό της απαρτίζεται απο λαχανικά ή ρυζάκι ή ζυμαρικά ολικής αλέσεως και βεβαια ψαρι ή κρεας όχι χοιρινό, μόνο μοσχαρι ή κοτοπουλο και όχι πολλά λιπαρά και καθόλου τηγανητα(τηγανητες πατάτες έχει φαει 3-4 φορες στην μεχρι τωρα ζωη της)και σε ποσότητα όσο το πιατακι το παιδικό, το απόγευμα τρωει φρουτα ή γιαουρτάκι και όχι τα επιδόρπια γιαουρτιου ή της φτιάχνω κεκάκια μικρά με αλευρι ολ.αλέσεως και πολύ λιγη ζάχαρη, και το βράδυ το γάλα της.

Επισημαίνω ότι το γάλα που πίνει ημερισίως είναι περίπου στα 500-600ml.

Αυγό δεν τρώμε και ουτε την κυνηγάω για αυτό, ίσως φαει ένα το μηνα ή μεσα στην κοτόσουπα ή μέσα στα κεκάκια της.

Έτυχε λοιπόν να της κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος γιατί έπερνε βάρος σχετικά με αυτά που τρώει και είναι και δραστήρια σαν χαρακτήρας. Δεν πάει παιδικό όμως και είναι σπίτι με την κυριά που την κρατάει.

Στις εξετάσεις βρήκαμε ότι έχει χοληστερίνη 218 όταν το ανώτερο για μια γυναίκα ενήλικα είναι 200. Τώρα περιμένω να βγουν και οι εξετάσεις του θυροειδή για να δουμε αν επηρεάζουν την χοληστερίνη, αν έχουν καμια σχεση!! Δεν ξέρω τι να πω, και να πω ότι δεν την προσέχω, δεν τρωει ουτε μπισκότα, ουτε γλυκά, σοκολάτες, πατατάκια και άλλα τετοια.

Απλά είναι παχουλή, είναι βεβαια και μεγαλόσωμη και ψηλή (19κιλά και 95cm)

Είχε κανεις άλλος αντιστοιχη εμπειρία με το θέμα χοληστερίνη σε βρεφική ηλικία?? Λένε οτι φταιει το γάλα που πινουν και επειδή είναι η βασική τους διατροφή ακόμα.

Ο γιατρος μας μας είπε οτι θα επαναλάβουμε τις εξετάσεις, πιθανον να έχει γινει λάθος από το ΙΚΑ, και να το επαναλάβουμε σε εξωτερικο διαγνωστικό κεντρο. Και αν δεν έδειχναν τιποτα, τοτε θα λέγαμε ότι είναι σωστές? Τα έχω ψιλοχαμένα και δεν ξέρω τι να πω.

Ας μου πει κανεις αν περασε κανενα τετοιο περιστατικό, τουλάχιστον να δω πως θα το αντιμετωπίσω.

 

 

τελικά τι έγινε με τη μικρή σου? έχει χοληστερίνη? Κάνατε επαναληπτικές? Ρωτάω γιατί κι εμένα είναι σχεδόν ίδια περίπτωση η μικρή μου και έχει χοληστερίνη 250 (επιβεβαιωμένο και τσεκαρισμένο!) και βλέπω το δικό σας νούμερο και λέω ... μακάρι κι εμείς να είχαμε 218

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη ssttaa.Ο μικρος μου γιος,ηλικιας σημερα 26 μηνων ,εμφανισε στις πρωτες εξετασεις που του καναμε πολυ υψηλη χοληστερινη.Στεναχωρηθηκαμε πολυ,εγω τον θηλαζα εως 16 μηνων,και η τοτε παιδιατρος μας,μας συνεστησε πολλες εξετασεις.Πριν 5 μηνες εδειξα τις εξετασεις του μικρου σ ενα αλλο παιδιατρο και μου ειπε οτι η αυξημενη χοληστερινη σε παιδια κατω των 2 ετων ειναι πολλες φορες απολυτα φυσιολογικο,λογω της αυξημενης αναπτυξης που εχουν στην ηλικια αυτη.Μου συνεστησε να ξανακανουμε εξετασεις κατα τον Απριλιο.

 

Όταν κάνετε ξανά εξετάσεις μπορείς να μας πεις τι έγινε? Του κάνεις διατροφή όλον αυτό τον καιρό? Εμείς 26μηνών τώρα κι έχουμε 250! Πόσο υψηλή χοληστερίνη εμφάνισε 16 μηνών? Για πάνω από 2 ετών τι λέει η παιδίατρος σου ... ότι πρέπει αν ανησυχούμε?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχω ακούσει για πολλά "κρούσματα" παιδικής χοληστερίνης στο περιβάλλον μου,

 

όταν μας έδωσε ο παιδίατρός μας να κάνουμε εξετάσεις αίματος στην μικρή

τον ρώτησα αν θα κάναμε και χοληστερίνης

 

και μου είπε:

"οχι δεν μας ενδιαφέρει σε αυτή την ηλικία η χοληστερίνη"!!

 

Εχω ακούσει οτι πολλοί γιατροί δεν ασχολούνται καθόλου με αυτό το θέμα!

 

Μήπως επειδή ξέρουν οτι μπορεί να φταίνε τα γάλατα??:confused:

 

Τι να πω....

 

Κι εγώ το έχω ακούσει αυτό. Εμείς που κάναμε για χοληστερίνη και βγήκε 250 τώρα πρέπει να κάνουμε διατροφή και να παρακολουθούμαστε σύμφωνα με πολλούς παιδιάτρους ... αλλά υπάρχουν και άλλοι γνωστοί μου που οι παιδίατροί τους τους έχουν πει να μην ασχολούνται καθόλου σε αυτή την ηλικια ... και δεν ξέρω ... μήπως τελικά τη βάλω σε μία διατροφή που τελικά απλά θα τη στερήσει. Ήδη με το γάλα έχουμε θέμα ... έπινε το νουνου kid το εβαπορέ και τώρα μας έδωσε η γιατρός μια σκόνη χαμηλών λιπαρώ που πίνει πολύ λιγότερο. Αλλά και τα φρέσκα δεν τα θέλει καθόλου. εβαπορέ ούτε συζήτηση με αυτή τη χοληστερίνη ....

 

Τι να πω ... μας έχουν καταμπερδέψει οι γιατροί ...

 

Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ναι μεν κάποιοι, όπως ο δικός σου, παιδίατροι λένε να μη δίνουμε σημασία σε αυτη την ηλικία αλλά από την άλλη πώς εξηγούν το γεγονός ότι κάποια παιδιά που πίνουν κι αυτά λιπαρά γάλατα και ίσως τρώνε και γλυκά έχουν χαμηλή χοληστερίνη και το δικό μου και άλλα που κάνουν καλύτερη διατροφή γενικά έχουν τόσο αυξημένη??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

όταν λες από το μπαμπά την κληρονόμισε εννοείς από τον άντρα σου? Πόσο έχει δηλαδή ο άντρας σου. Εμείς πάντως είμαστε στα φυσιολογικά όρια και οι δύο. Μόνο οι παππούδες και οι γιαγιάδες έχουν.

 

Ναι από τον αντρα μου, εκανε εξετασεις και εχει γυρω στα 220. Αυτός όπως και η μικρή δεν έχουν τοσο υψηλή χοληστερίνη αλλά υψηλό το λιπίδιο Lpa και οι δύο γύρω στο 60 απο μέχρι 20 που είναι το φυσιολογικό όριο. Οι γιατροί τους το βρίσκουν αρκετά κακό αυτό καθότι κάνει την ίδια ζημιά με την χοληστερίνη και δεν υποχωρεί με διατροφή ή γυμναστική. Μάλιστα ο γιατρός του συζυγου υπολογισε ότι με την επιβαρυνση του λιπιδίου αυτού είναι σα να έχει τελική χοληστερίνη 270! Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατας την ολική χοληστερίνη χαμηλή γι'αυτό και τα λίγα λιπαρά στη διατροφή της μικρής

Αυτό το λιπίδιο είναι το κληρονομικό λοιπόν, το οποίο πάει μόνο από γονείς σε παιδιά. Όταν κάνετε γενικές στα παιδιά να ζητάτε και το Lpa πάντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι από τον αντρα μου, εκανε εξετασεις και εχει γυρω στα 220. Αυτός όπως και η μικρή δεν έχουν τοσο υψηλή χοληστερίνη αλλά υψηλό το λιπίδιο Lpa και οι δύο γύρω στο 60 απο μέχρι 20 που είναι το φυσιολογικό όριο. Οι γιατροί τους το βρίσκουν αρκετά κακό αυτό καθότι κάνει την ίδια ζημιά με την χοληστερίνη και δεν υποχωρεί με διατροφή ή γυμναστική. Μάλιστα ο γιατρός του συζυγου υπολογισε ότι με την επιβαρυνση του λιπιδίου αυτού είναι σα να έχει τελική χοληστερίνη 270! Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατας την ολική χοληστερίνη χαμηλή γι'αυτό και τα λίγα λιπαρά στη διατροφή της μικρής

Αυτό το λιπίδιο είναι το κληρονομικό λοιπόν, το οποίο πάει μόνο από γονείς σε παιδιά. Όταν κάνετε γενικές στα παιδιά να ζητάτε και το Lpa πάντα!

 

 

Κι εμάς ζήτησε λιποδιάγραμμα η γιατρός και μας είπε ότι είναι φυσιολογικό. Δηλαδή όταν έχεις αυξημένο Lpa ούτε φάρμακο δε μπορείς να πάρεις?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία επίσκεψη στη γιατρό, μας είπε ότι μεσα στο 2009 κυκλοφόρησε ένα φάρμακο ειδικό για το Lpa. Βέβαια δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα ευρέως αλλά θεωρεί ότι θα δώσει λύση στο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι γιατροί δεν ανησυχούν και τόσο για την αυξημένη χοληστερίνη στα παιδιά μάλλον γιατί υπάρχει αντιμετώπιση. Εμάς χτες η γιατρός (ενδοκρινολόγος) μας είπε ότι η καλή μας είναι υψηλή και αυτό είναι καλό κι επίσης ότι η διατροφή της μικρής είναι ήδη πολύ καλή οπότε δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά διατροφικά οπότε ... κάνουμε ό,τι μπορούμε και περιμένουμε. Μας έδωσε και εξετάσεις θυροειδή και κάποια άλλα λιπίδια που δείχνουν της κληρονομικότητα. Μας είπε ότι η δικιά μας είναι μάλλον κληρονομική ...

 

Πάντως εγώ βαθιά μέσα μου κάτι μου λέει ότι όλα αυτά είναι βλακείες κι ότι αυτό είναι κάτι παροδικό. Για να μην πω κιόλας ότι είναι λόγω άγχους γιατί η μικρή αγχώνεται με διάφορα πράγματα και έχει πολλές φοβίες.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο καλό από αυτή την ιστορία είναι ότι εξ'ανάγκης συνηθίζεις το παιδί σε ένα υγειινό τρόπο διατροφής που θα τον ακολουθεί πιθανόν και στην ενηλικη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Και η δική μου η μικρή κόρη έχει λίγο ανεβασμένη χοληστερίνη. Όταν ήταν 4 ετών το ανακαλύψαμε τυχαία μια μέρα που πήγαμε για εξετάσεις ρουτίνας η μεγάλη μου κόρη κι εγώ. Τότε οι τιμή της ολικής χοληστερίνης ήταν 226. Επαναλαμβάναμε κάθε χρόνο τις εξετάσεις αίματος και της κάναμε δίαιτα. Δεν είδαμε ιδιαίτερη διαφορά μιας και από 226 κατέβηκε στο 216. Τη διαφορά την είδα πέρσι όταν το παιδί πήγε πρώτη φορά σχολείο και αναγκαστικά ξυπνούσε πρωί και είχε μεγαλύτερη δραστηριότητα. Έκανε και ποδήλατο εδώ στη γειτονιά, έπαιζε και με τα παιδιά και το καλοκαίρι οι εξετάσεις της έδειξαν 180. Όσοι γιατροί είδαν τις αρχικές εξετάσεις μου συνέστησαν εκτός από δίαιτα και γυμναστική ή αθλητισμό και γενικότερα δραστηριότητες. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό την βελτίωσε.

Επίσης η κόρη μου ήταν και είναι αδύνατη 26κιλά με 1,32 ύψος 8 ετών σήμερα. Αλλά και μίζερη στο φαγητό όσο δεν υπάρχει άλλο παιδί. Συγκεκριμένα δεν τρώει κανένα τυρί, καθόλου κρέας, πίνει γάλα ελαφρύ σε λιπαρά και τρέφεται κυρίως με ψάρια, ζυμαρικά, ρύζι και πατάτες.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου η μικρή κόρη έχει λίγο ανεβασμένη χοληστερίνη. Όταν ήταν 4 ετών το ανακαλύψαμε τυχαία μια μέρα που πήγαμε για εξετάσεις ρουτίνας η μεγάλη μου κόρη κι εγώ. Τότε οι τιμή της ολικής χοληστερίνης ήταν 226. Επαναλαμβάναμε κάθε χρόνο τις εξετάσεις αίματος και της κάναμε δίαιτα. Δεν είδαμε ιδιαίτερη διαφορά μιας και από 226 κατέβηκε στο 216. Τη διαφορά την είδα πέρσι όταν το παιδί πήγε πρώτη φορά σχολείο και αναγκαστικά ξυπνούσε πρωί και είχε μεγαλύτερη δραστηριότητα. Έκανε και ποδήλατο εδώ στη γειτονιά, έπαιζε και με τα παιδιά και το καλοκαίρι οι εξετάσεις της έδειξαν 180. Όσοι γιατροί είδαν τις αρχικές εξετάσεις μου συνέστησαν εκτός από δίαιτα και γυμναστική ή αθλητισμό και γενικότερα δραστηριότητες. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό την βελτίωσε.

Επίσης η κόρη μου ήταν και είναι αδύνατη 26κιλά με 1,32 ύψος 8 ετών σήμερα. Αλλά και μίζερη στο φαγητό όσο δεν υπάρχει άλλο παιδί. Συγκεκριμένα δεν τρώει κανένα τυρί, καθόλου κρέας, πίνει γάλα ελαφρύ σε λιπαρά και τρέφεται κυρίως με ψάρια, ζυμαρικά, ρύζι και πατάτες.

 

 

Η δικιά μου καμία σχέση ... αδύνατη είναι και αυτή αλλά της αρέσει το αυγό, το κρέας, τα τυριά και το γάλα καθόλου. Της αρέσει βέβαια και το ψωμί, ρύζι, ζυμαρικό. Δεν τρώει εύκολα φρούτα ούτε λαχανικά.

 

Από δραστηριότητα το πιστεύω κι εγώ ότι κάνει καλό αλλά εμένα πάεισ το σταθμό και είναι κι ένα παιδί που γενικά δεν κάθεται ούτε λεπτό, όλη την ωρά κινείται ... και γενικά εκτός από το σταθμό την πάω κι εγώ πολλές φορές το απόγευμα σε παιδότοπους, κούνιες κλπ όπου τρέχει και παίζει συνέχεια. Δεν ξέρω πόσο παραπάνω κίνηση μπορεί να κάνει δλδ ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ έχω επίσης ακούσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιβεβαιωμένο, ότι η παιδική χοληστερίνη μπορεί κάποια στιγμή να εξαφανιστεί μεγαλώνοντας το παιδί. Μακάρι να είναι έτσι.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ έχω επίσης ακούσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιβεβαιωμένο, ότι η παιδική χοληστερίνη μπορεί κάποια στιγμή να εξαφανιστεί μεγαλώνοντας το παιδί. Μακάρι να είναι έτσι.

 

Κι εγώ ελπίζω να είναι έτσι ... ακούγονται διάφορα. Εσύ από πού το έχεις ακούσει? Από γιατρό?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
kalispera kai xronia polla!

kai go prosfata vrethika stin disaresti fasi na anakalipso oti to ena pitsiriki mou (exo didima agoria 15 minon) exei 303 xolisterini.

eutixos o allos exei 183. ego exo oikogeni iperxolisterinaimia kai perno farmaka edo kai polla xronia giati den peftei me diaita, tin dimiourgei o organismos mou. distixos tin klirodotisa sto paidi moy.

o giatros mou sinestise na troei mono 2 avga tin evdomada (etroge 1 kathe mera) kai o allos 4 anti gia kathe mera.

tha doume tora an tha pesei me auto, giati outos i allos trone poli igiina pragmata, frouta, soupitses kai oxi glika klp. opote an pesei me ti diaita simainei oti den einai oikogenis.

euxomai se sena ta kalitera apotelesmata. ego distixos logo istorikou den to vlepo na to glitonei o pitsirikos mou.

kali xronia

 

 

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να με ενημερώσεις τι κάνατε με τη χοληστερίνη σας τελικά και τι έγινε με τη μείωση των αυγών. Εμένα η μικρή είχε ολική 250 (κακή 187 και καλή 56). Έκανε καλή διατροφή όμως. Η γιατρός μου είπε να δίνω χαμηλών λιπαρών τυρί και γιαούρτι και να μειώσω τα αυγά (έτρωγε κάθε μέρα) σε 1-2 την εβδομάδα. Τώρα κάναμε επαναληπτικές μετά από 3μήνες περίπου και το αποτέλεσμα είναι 235 (κακή 185 και καλή 39!!!). Δηλαδή το αποτέλεσμα αυτών ήταν να μειωθεί η καλή μας χοληστερίνη και να μην πάθει τίποτα η κακή. Μήπως τελικά το αυγό βοηθάει την ΚΑΛΗ χοληστερίνη όπως λένε οι τελευταίες έρευνες? Λέω να της το ξαναρχίσω.

 

Επίσης εμείς έχουμε lpa - 7.1, Apo-A1 = 105 και Apo-B = 116. Από αυτές μόνο η Apo-A1 είναι εκτός ορίων. Υποτίθεται ότι τα κάναμε αυτά για να δούμε το γονιδιακό παράγοντα. Δεν ξέρω τι να πω πια!! Ούτε και οι γιατροί ξέρουν τι τους γίνεται. Αν μπορείς να με βοηθήσεις εσύ ή καμία άλλη κοπέλα με παρόμοια εμπειρία ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...