Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγκαστικός αποχωρισμός


Lenia16

Recommended Posts

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Οι μανάδες που γεννάνε αποχωρίζονται το μεγάλο παιδί τους για τέσσερις μέρες κ το αντέχουν. Ο πατέρας δεν μπορεί να «αποχωριστεί» ένα παιδί με το οποίο δεν έχει καν δεθεί, για να φροντίσει το μεγάλο του παιδί; 

Το δεύτερο παιδί και ο πατέρας έχουν κάθε δικαίωμα να χτίσουν αυτή την σχεση από το μηδέν από την αρχή όπως η μάνα που γεννάει το παιδί και το βάζει πάνω τής να ανταλλάξουν μυρωδιές και εκκρινουν τις ορμόνες της αγάπης.  Ο πατέρας είναι εξίσου σημαντικό να δεθεί με το παιδί που μόλις ήρθε στο κόσμο και  το δέσιμο είναι για μένα προσωπικά  πιο σημαντικό και η απουσια του δεν ειναι η δικαιολογία για μην βρίσκεται εκεί. ..

 

Εν πάση περιπτώσει η ανάγκη του πατέρα θα έπρεπε να λαμβάνετε υπόψιν και όχι να είναι κατώτερη των άλλων μελών μιας οικογένειας 

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τώρα αφού δεβ επιτρέπονται διαφορετικοί συνοδοί στα μαιευτήρια, μου φαίνεται παράλογο να στερηθεί το μεγάλο παιδί κ τους δυο γονείς, για κάτι στο οποίο ο πατέρας δεν θα προσφέρει κάτι.

Δεν προσφέρει κάτι ο πατέρας? Ίσως κάποιοι άντρες να μην προσφέρουν. ..Αλλά ο πατέρας εκτός από αγάπη και φροντίδα για το παιδί πρόσφερείσως και μεγάλη φροντίδα ψυχολογικη και πρακτική στην γυναίκα του. Τουλάχιστον ο δικός μου και ίσως για αυτό το βλέπω    έτσι....γιατί απλα ο άντρας μου δεν μπορούσε να αντικατασταθει  από κανέναν άλλο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Fenia27 είπε:

Το δεύτερο παιδί και ο πατέρας έχουν κάθε δικαίωμα να χτίσουν αυτή την σχεση από το μηδέν από την αρχή όπως η μάνα που γεννάει το παιδί και το βάζει πάνω τής να ανταλλάξουν μυρωδιές και εκκρινουν τις ορμόνες της αγάπης.  Ο πατέρας είναι εξίσου σημαντικό να δεθεί με το παιδί που μόλις ήρθε στο κόσμο και  το δέσιμο είναι για μένα προσωπικά  πιο σημαντικό και η απουσια του δεν ειναι η δικαιολογία για μην βρίσκεται εκεί. ..

 

Εν πάση περιπτώσει η ανάγκη του πατέρα θα έπρεπε να λαμβάνετε υπόψιν και όχι να είναι κατώτερη των άλλων μελών μιας οικογένειας 

Δεν προσφέρει κάτι ο πατέρας? Ίσως κάποιοι άντρες να μην προσφέρουν. ..Αλλά ο πατέρας εκτός από αγάπη και φροντίδα για το παιδί πρόσφερείσως και μεγάλη φροντίδα ψυχολογικη και πρακτική στην γυναίκα του. Τουλάχιστον ο δικός μου και ίσως για αυτό το βλέπω    έτσι....γιατί απλα ο άντρας μου δεν μπορούσε να αντικατασταθει  από κανέναν άλλο. 

 

 

Δεν διαφωνώ σ αυτά, απλώς θεωρώ ακραίο να μείνει χωρίς κανέναν από τους δυο γονείς το μεγάλο παιδί αν δεν υπάρχει δυνατότητα να πηγαινοέρχεται ο πατέρας. το παιδί είναι στην πιο ευάλωτη θέση, οι ενήλικες μπορούν να διαχειριστούν την κατάσταση κ τα συναισθήματα κ ο πατέρας θα έχει κ όλο τον καιρό να δεθεί με το νεογέννητο, δεν θα πάθει κάτι για τις τρεις μέρες ο δεσμός, αν ήταν έτσι τι να πουν αυτοί που τα παιδιά τους νοσηλεύτηκαν μόλις γεννήθηκαν; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν διαφωνώ σ αυτά, απλώς θεωρώ ακραίο να μείνει χωρίς κανέναν από τους δυο γονείς το μεγάλο παιδί αν δεν υπάρχει δυνατότητα να πηγαινοέρχεται ο πατέρας. το παιδί είναι στην πιο ευάλωτη θέση, οι ενήλικες μπορούν να διαχειριστούν την κατάσταση κ τα συναισθήματα κ ο πατέρας θα έχει κ όλο τον καιρό να δεθεί με το νεογέννητο, δεν θα πάθει κάτι για τις τρεις μέρες ο δεσμός, αν ήταν έτσι τι να πουν αυτοί που τα παιδιά τους νοσηλεύτηκαν μόλις γεννήθηκαν; 

Ο κάθε άνθρωπος ζυγιζει  αλλιώς τα πράγματα. 

 

Ούτε το παιδί το πρώτο θα πάθει κάτι. 

 

Πολλές γυναίκες θέλουν στήριξη μεγαλύτερη και βρίσκονται σε πιο ευάλωτη θέση  από καποιες άλλες. 

 

Τέλος πάντων αυτά αφορούν ότι καθένα σε ατομικό επίπεδο και δεν υπάρχει σωστό λάθος η καλύτερο και χειρότερα.  Δεν μπορούμε να τα γενικευουμε όλα. ...

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αχ τι μου θυμισες τώρα.... Την πρώτη μέρα που βγήκα απ' το μαιευτήριο κ τον τρόπο που μας κοιτούσε το πρώτο μου παιδάκι.Σαν να ζούσε σε άλλη πραγματικότητα... Σαστισμένη, πρώτο μεσημέρι να μην μπορώ να την κοιμισω γιατι ο μπέμπης έκλαιγε όλη την ώρα κ την πήρε στο δωμάτιο ο άντρας μου να την κοιμίσει κ εγώ μέσα στο άλλο δωμάτιο να κλαίω που δεν μπόρεσα να την κοιμισω εγώ. Κ ο τρόπος που με κοιτουσε η μεγάλη ήταν σαν να έλεγε ότι πλέον αγαπάω μόνο το μωρό κ ότι έρχεται δεύτερη... Με τσάκιζε!  Δεν θυμάμαι για ποσο καιρό έκλαιγα καθημερινά από τύψεις που δεν ειχα πλέον απεριόριστο χρόνο για την μεγάλη! Ίσως ήταν κ οι ορμόνες που τα έβλεπα τόσο τραγικά αλλά ευτυχώς πέρασαν!!!!

Ειναι πράγματι παρα πολυ δυσκολο..εχω κάνει υπερπροσπάθεια και έχει μαλλιασει πολλάκις η γλωσσα μου ωστε να της αποδεικνύω ποσο μοναδικη και ξεχωριστη για μενα αλλα και γενικα. Και φυσικα αυτο συμβαινει ακομα και στη μικρη καθως πλεον εκφράζει κι αυτη τη ζήλεια της. Μου αρεσει ομως που εξωτερικεύονται και λενε οσα αισθανονται, αυτο το δούλεψα πολυ εγω μαζι τους Και ακομα συνεχίζω. Δρν ξέρω αν θα σταματήσει αλλα σιγουρα η δουλειά ππυ κανουμε φαινεται καποια στιγμή στα παιδια μας. Εγω τουλάχιστον στη μεγαλη διακρίνω απίστευτη ξαφνικη ωριμότητα και ειδικα απεναντι στην αδερφη της και ενα παιδι ισορροπημενο που έχει αυτοπεποιθηση και πατα στα ποδια του. Αυτος άλλωστε ηταν και ειναι ο στόχος μου..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ειναι πράγματι παρα πολυ δυσκολο..εχω κάνει υπερπροσπάθεια και έχει μαλλιασει πολλάκις η γλωσσα μου ωστε να της αποδεικνύω ποσο μοναδικη και ξεχωριστη για μενα αλλα και γενικα. Και φυσικα αυτο συμβαινει ακομα και στη μικρη καθως πλεον εκφράζει κι αυτη τη ζήλεια της. Μου αρεσει ομως που εξωτερικεύονται και λενε οσα αισθανονται, αυτο το δούλεψα πολυ εγω μαζι τους Και ακομα συνεχίζω. Δρν ξέρω αν θα σταματήσει αλλα σιγουρα η δουλειά ππυ κανουμε φαινεται καποια στιγμή στα παιδια μας. Εγω τουλάχιστον στη μεγαλη διακρίνω απίστευτη ξαφνικη ωριμότητα και ειδικα απεναντι στην αδερφη της και ενα παιδι ισορροπημενο που έχει αυτοπεποιθηση και πατα στα ποδια του. Αυτος άλλωστε ηταν και ειναι ο στόχος μου..

 

 

Μπράβο για την μικρούλα σου. Αυτό όντως είναι το πιο σημαντικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/8/2020 at 12:42 ΜΜ, irin είπε:

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μονο αυτες οι 4-5 μερες που δεν θα ειναι προτεραιοτητα.. απο εδω και περα απλα δεν θα ειναι ποτε προτεραιοτητα. Αλλα ολες σκεφτομαστε τις 5 μερες του μαιευτηριου ομως τελικα για τα παιδια αυτο ειναι ελαχιστο μπροστα σε αυτο που τα περιμενει μετα

Oh yes

Στη 2η γεννα μου το πρωτο ηταν με τον μπαμπα τα απογεύματα, τα πρωινα ερχόταν σε εμας και η γιαγια ολη μερα με την πρωτη.

Καποια στιγμή 6 μηνων έκανε εισαγωγή το μωρο 10 μερες με πνευμονία και εγω εφευγα απογευμα μιση ωρα δρομος πήγαινα την πρωτη κουνιες, της επαιρνα κατι και τρώγαμε γυρνούσαμε την εκανα μπανιο την κοιμιζα κι εφευγα..επεστρεφα στο μωρο. Καθε μερα αυτο. Και ηταν 10 μερες απλωςτο μωρο με είχε περισσότερη ανάγκη σε εκεινη τη φαση μπαινοβγαιναν γιατροί έπρεπε να είμαι εκεί περισσότερο. Εντάξει νορμαλ ολα αυτα, συμβαίνουν. Η ουσία είναι αλλη και η δουλειά που γίνεται και θα γίνεται υπο κανονικές συνθήκες,  εγω νιωθω πως τα εχω καταφερει θελει κοπο ομως δε μου φτάνει το 24ωρο αλλα οκ συνεχίζεται..μανούλες επι τω εργω. Ειναι ωραιο να έχεις πολλα παιδια! Εγω στα δυο με βλεπω να μενω αλλα δρν ξερω ολη αυτη η μητρότητα ειναι μεγαλη πρόκληση καί παρα τις δυσκολιες,την απολαμβανω...

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μια μέση λύση θα ήταν τελικά να κάτσει όλη την πρώτη μέρα ο μπαμπάς στο μαιευτήριο, για τη γέννα και τις επόμενες ώρες και τις επόμενες 2 μέρες (κάπου διάβασα για 4-5, εγώ 3 ξέρω ότι κάθονται) να είναι ο μπαμπάς με τον μικρό αν τελικά οι γονείς θεωρούν τραυματικό το να μείνει ο μεγάλος με τη γιαγιά 3 μέρες. Γιατί φαντάζομαι δεν εννοεί κάποιος να μην είναι ούτε στη γέννα ο μπαμπάς εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ίσως μια μέση λύση θα ήταν τελικά να κάτσει όλη την πρώτη μέρα ο μπαμπάς στο μαιευτήριο, για τη γέννα και τις επόμενες ώρες και τις επόμενες 2 μέρες (κάπου διάβασα για 4-5, εγώ 3 ξέρω ότι κάθονται) να είναι ο μπαμπάς με τον μικρό αν τελικά οι γονείς θεωρούν τραυματικό το να μείνει ο μεγάλος με τη γιαγιά 3 μέρες. Γιατί φαντάζομαι δεν εννοεί κάποιος να μην είναι ούτε στη γέννα ο μπαμπάς εκεί..

Εμενα ηταν ο αντρας μου αλλα οχι η μαμα μου γιατι ηταν στο πρώτο μου παιδί:( και εκλαιγε η μανούλα μου που δεν μπορουσε να ειναι στο παιδι της κοντα αλλα το οτι ηταν με το παιδι μου με γέμιζε..δε σας κρυβω πως ηθελα τη μαμα μου κοντα μου ισως καποιες στιγμες περισσότερο απο τον άντρα μου αλλα ολα εγιναν οπως επρεπε και παει περασε...:) και δεν της το ειπα ποτε να μην τη φορτωσω αλλα και γιατι δε γινοταν διαφορετικα. Πέρναγε τελεια με το παιδι μου τι αλλο να ζητησω.. μου έλειπε ομως...ειδικα οταν πονουσα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ίσως μια μέση λύση θα ήταν τελικά να κάτσει όλη την πρώτη μέρα ο μπαμπάς στο μαιευτήριο, για τη γέννα και τις επόμενες ώρες και τις επόμενες 2 μέρες (κάπου διάβασα για 4-5, εγώ 3 ξέρω ότι κάθονται) να είναι ο μπαμπάς με τον μικρό αν τελικά οι γονείς θεωρούν τραυματικό το να μείνει ο μεγάλος με τη γιαγιά 3 μέρες. Γιατί φαντάζομαι δεν εννοεί κάποιος να μην είναι ούτε στη γέννα ο μπαμπάς εκεί..

Η αλήθεια είναι ότι εγω θα σκεφτόμουν ότι το πρώτο παιδί θα στενοχωριέται που οι γονείς του είναι μαζί στη γεννά κ θα νιώθει παραγκωνισμένο κ θα νομίζει ότι δεβ το αγαπάνε πια κλπ κλπ. Ενώ αν νιώσει ότι οι γονείς του δεν τον έχουν παραμελήσει λογικά δεν θα ενοχληθεί τόσο με το αδερφάκι του κ μακροπρόθεσμα θα είναι καλύτερο για όλους. αλλά μάλλον μόνο εγω το σκέφτομαι έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Ίσως μια μέση λύση θα ήταν τελικά να κάτσει όλη την πρώτη μέρα ο μπαμπάς στο μαιευτήριο, για τη γέννα και τις επόμενες ώρες και τις επόμενες 2 μέρες (κάπου διάβασα για 4-5, εγώ 3 ξέρω ότι κάθονται) να είναι ο μπαμπάς με τον μικρό αν τελικά οι γονείς θεωρούν τραυματικό το να μείνει ο μεγάλος με τη γιαγιά 3 μέρες. Γιατί φαντάζομαι δεν εννοεί κάποιος να μην είναι ούτε στη γέννα ο μπαμπάς εκεί..

Εγώ θα κάτσω 5 μέρες , δηλαδή 4 νύχτες. Την 5η μέρα θα φύγω. Θα κάτσω τόσο γιατί πάω με καισαρική. Μίλησα με το μαιευτήριο και μου είπαν ότι πριν μια εβδομάδα ακόμα δεν επιτρέπονταν ούτε επισκεπτήρια ούτε ο σύνοδος να Μπένι βγαίνει. Εδώ και μια εβδομάδα μπορείς να έχεις έναν σύνοδο που να μπαινοβγαίνει , αλλά κανέναν άλλον σε επισκεπτήρια κ τέτοια. Απλά δεν μπορούν να μου πουν από τώρα αν θα μείνουν τα πράγματα έτσι η θα αλλάξουν. Θα φανεί στην πορεία. Εγώ Οκτώβρη γεννάω. Πάντως αν μείνει έτσι ως έχει τώρα. Θα μου φύγει ένα μεγάλο βάρος γιατί θα μπορείς να πηγαινοέρχεται και να βλέπει κ το ένα κ το άλλο παιδάκι μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum said:

Εγώ θα κάτσω 5 μέρες , δηλαδή 4 νύχτες. Την 5η μέρα θα φύγω. Θα κάτσω τόσο γιατί πάω με καισαρική. Μίλησα με το μαιευτήριο και μου είπαν ότι πριν μια εβδομάδα ακόμα δεν επιτρέπονταν ούτε επισκεπτήρια ούτε ο σύνοδος να Μπένι βγαίνει. Εδώ και μια εβδομάδα μπορείς να έχεις έναν σύνοδο που να μπαινοβγαίνει , αλλά κανέναν άλλον σε επισκεπτήρια κ τέτοια. Απλά δεν μπορούν να μου πουν από τώρα αν θα μείνουν τα πράγματα έτσι η θα αλλάξουν. Θα φανεί στην πορεία. Εγώ Οκτώβρη γεννάω. Πάντως αν μείνει έτσι ως έχει τώρα. Θα μου φύγει ένα μεγάλο βάρος γιατί θα μπορείς να πηγαινοέρχεται και να βλέπει κ το ένα κ το άλλο παιδάκι μας. 

Μακάρι ! Αυτό θα είναι τέλειο! Και εγώ με καισαρική γέννησα πάντως και έκατσα 3 βράδια. Και η διπλανή μου το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Είναι άδικο για εκείνον εφόσον θέλει πολύ να συμμετέχει και να περάσει τον χρόνο που άλλωστε δικαιούται με το παιδί του σαν γονιός επειδή είναι άντρας να τον έχεις στην απέξω. .Το ότι εμείς ήμαστε γυναίκες μάνες δεν ακυρωνει τον δικό του ρόλο σαν πατέρα και τα συναισθήματα του...

 

Λογικο να ξενερώνει γιατί του λες ότι είναι ουσιαστικά ότι έρχεται "δεύτερος " μην πω τελευταίος στην οικογένεια σας...

 

Η έστω έτσι θα μπορει αισθάνεται. ..

 

Τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από την σχέση του ζευγαριού το σεβασμό μεταξύ τουΣε  και το να λαμβάνεις υπόψιν τα συναισθήματα του άλλου.  Η σχέση είναι πιο σημαντική και από τα παιδιά.  Γιατί μια καλή σχέση με θεμε λεία και φροντίδα  θα δημιουργήσει την αναλογη οικογένεια.

 

Εκείνος σου έδειξε ότι μια τέτοια απόφαση θα τον στεναχώρησει. Παρολαυτα το αφήνει πάνω σου από σεβασμό στα δικά σου συναισθήματα. Κάτι που θα μπορούσε να μην το κάνει και να αρχίσει να τσακώνεται. 

 

Σειρά σου τώρα να δειξεις ότι τον έχεις πιο ψηλά από όλους και νοιάζεσαι. 

 

Μην ήμαστε υπερβολικοί με τα παιδιά. Δεν θα πάθουν τίποτα επειδη η μαμά θα πάει να γεννήσει. Είναι πολύ πιο σοβαρό να ισοπεδωνεις τον σύντροφό σου και να τον αποκλειεις από μια τέτοια στιγμη. Ειδικά όταν έχεις ανθρώπους με τους οποίους το παιδί το πρώτο θα είναι καλά. 

 

Μην με παρεξηγήσεις  φιλικά τα λέω δική σου η απόφαση . Ετσι σκέφτομαι εγώ και απλά σου το εκφράζω. 

Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως κ για εμένα ο άντρας μου είναι Αναντικατάστατος και δεν θα μπορεί να συγκριθεί με την μάνα μου. Θα με στηρίξει όσο κανένας και θα με καταλάβει περισσότερο από ολουσ. Πάντως χθες που κατέβηκα Στην μάνα μου γιατί είπα ότι τον Σεπτέμβρη θα πηγαινοέρχομαι όσο πιο συχνά σε εκείνη με το μωρό για να του γίνει πιο οικείο το περιβάλλον στο πατρικό μου .. ειδα ότι ο μικρός πέρασε τέλεια με την γιαγιά του και τον παππού του (τους γονοις μ) τον είχαν στα ώπα ώπα και ήταν όλο χαρά και παιχνίδι. Με ξέχναγε τις στιγμές που καθόμουν σε μια άκρη και δεν μου έδειχνε κ πολύ σημασία. Θεωρώ ότι πέρασε πολύ ωραία .. τώρα δεν ξέρω πως θα είναι αν δεν ειμαι παρούσα. Αλλά σαν πρώτη φάση πήρα δυνάμεις από αυτό . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ρωτά τον γιατρό σου αν σ αφήνει να βγεις κ μια μέρα νωρίτερα. 

Ναι εγω υπέγραψα και εφυγα Την τεταρτη μερα, δηλαδή 3 βραδια. Αλλα εκεινη την ωρα θα το κρίνουν ομως. Αν είναι καλα και οι δυο τους φυσικα μπορούν να φύγουν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ρωτά τον γιατρό σου αν σ αφήνει να βγεις κ μια μέρα νωρίτερα. 

Όντως ???? Μπορεί να γίνεται κάτι τέτοιο ; Δεν το φανταζόμουν καν .. σοβαρά ; Θα ρωτήσω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum said:

Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως κ για εμένα ο άντρας μου είναι Αναντικατάστατος και δεν θα μπορεί να συγκριθεί με την μάνα μου. Θα με στηρίξει όσο κανένας και θα με καταλάβει περισσότερο από ολουσ. Πάντως χθες που κατέβηκα Στην μάνα μου γιατί είπα ότι τον Σεπτέμβρη θα πηγαινοέρχομαι όσο πιο συχνά σε εκείνη με το μωρό για να του γίνει πιο οικείο το περιβάλλον στο πατρικό μου .. ειδα ότι ο μικρός πέρασε τέλεια με την γιαγιά του και τον παππού του (τους γονοις μ) τον είχαν στα ώπα ώπα και ήταν όλο χαρά και παιχνίδι. Με ξέχναγε τις στιγμές που καθόμουν σε μια άκρη και δεν μου έδειχνε κ πολύ σημασία. Θεωρώ ότι πέρασε πολύ ωραία .. τώρα δεν ξέρω πως θα είναι αν δεν ειμαι παρούσα. Αλλά σαν πρώτη φάση πήρα δυνάμεις από αυτό . 

Καλέ όλα τα παιδιά περνάνε τέλεια με τους παππούδες! Και ο δικός μου όταν είναι με τις γιαγιάδες του ούτε να μας φτύσει! Μου λέει μάλιστα μερικές φορές, φύγε, είμαι με τη γιαγιά τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ναι εγω υπέγραψα και εφυγα Την τεταρτη μερα, δηλαδή 3 βραδια. Αλλα εκεινη την ωρα θα το κρίνουν ομως. Αν είναι καλα και οι δυο τους φυσικα μπορούν να φύγουν 

Αχ μακαριιιι αν είναι έτσι θα φύγω νωρίτερα :)))))

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλέ όλα τα παιδιά περνάνε τέλεια με τους παππούδες! Και ο δικός μου όταν είναι με τις γιαγιάδες του ούτε να μας φτύσει! Μου λέει μάλιστα μερικές φορές, φύγε, είμαι με τη γιαγιά τώρα!

Μωρε κι εμένα τα ιδια και την ζει καθημερινα αλλα αν της πω να κοιμηθεί το βράδυ στη γιαγια λεει οχι.

 

Ερωτηση βασικη: η πεθερα παιζει να ερθει στο σπιτι σας αυτες τις μερες η η μαμα σου ωστε το παιδακι ναναι στο χωρο του? Εμεις ετσι το καναμε. Γιατι σπιτι της γιαγιας Δεν επαιζε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Μωρε κι εμένα τα ιδια και την ζει καθημερινα αλλα αν της πω να κοιμηθεί το βράδυ στη γιαγια λεει οχι.

 

Ερωτηση βασικη: η πεθερα παιζει να ερθει στο σπιτι σας αυτες τις μερες η η μαμα σου ωστε το παιδακι ναναι στο χωρο του? Εμεις ετσι το καναμε. Γιατι σπιτι της γιαγιας Δεν επαιζε...

Ααααα αυτό δεν το είχα σκεφτεί σαν λύση. Η μάνα μου δεν μπορεί γιατί έχει κ τον σκύλο και μένει μακριά από εμάς για πηγαίνει κ έρχεται στον σκύλο. Η πεθερά θα μπορούσε. Πιστεύω αν της το προτείνω όμως δεν θα χαρεί κ ιδιαίτερα να μείνει στο δικό μας. Θα θέλει σπίτι της. Θα λέει έλα μωρε φέρτε τον εδώ κ τα δικά της. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum said:

Όντως ???? Μπορεί να γίνεται κάτι τέτοιο ; Δεν το φανταζόμουν καν .. σοβαρά ; Θα ρωτήσω 

Κι εγώ τρια βραδια κάθησα. Μπήκα Σάββατο πρωί και βγήκα τρίτη μεσημέρι.στα ιδιωτικά ξέρω και περιπτώσεις που βγήκαν στα δύο βραδια με καισαρική , μάλιστα μου είχαν πει κι εμένα πως αν μείνω δυο βράδια πληρώσω κάτι λιγότερο. Δεν είναι αδύνατον αν και πρέπει να έχουν πάει όλα εξαιρετικά καλά για μαμά κ μωρό γ να μείνει μια κοπέλα με καισαρική μόνο δύο βραδια.Στα δημόσια δεν ξέρω αν γίνεται. Νομίζω τηρούν κάποιο πρωτόκολλο που είναι για καισαρική τουλάχιστον 4-5 βραδια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Κι εγώ τρια βραδια κάθησα. Μπήκα Σάββατο πρωί και βγήκα τρίτη μεσημέρι.στα ιδιωτικά ξέρω και περιπτώσεις που βγήκαν στα δύο βραδια με καισαρική , μάλιστα μου είχαν πει κι εμένα πως αν μείνω δυο βράδια πληρώσω κάτι λιγότερο. Δεν είναι αδύνατον αν και πρέπει να έχουν πάει όλα εξαιρετικά καλά για μαμά κ μωρό γ να μείνει μια κοπέλα με καισαρική μόνο δύο βραδια.Στα δημόσια δεν ξέρω αν γίνεται. Νομίζω τηρούν κάποιο πρωτόκολλο που είναι για καισαρική τουλάχιστον 4-5 βραδια 

Κατάλαβα ωραία θα τους πάρω Τηλέφωνο να του ρωτήσω. Εγώ σε ιδιωτικό θα γεννήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Εγώ θα κάτσω 5 μέρες , δηλαδή 4 νύχτες. Την 5η μέρα θα φύγω. Θα κάτσω τόσο γιατί πάω με καισαρική. Μίλησα με το μαιευτήριο και μου είπαν ότι πριν μια εβδομάδα ακόμα δεν επιτρέπονταν ούτε επισκεπτήρια ούτε ο σύνοδος να Μπένι βγαίνει. Εδώ και μια εβδομάδα μπορείς να έχεις έναν σύνοδο που να μπαινοβγαίνει , αλλά κανέναν άλλον σε επισκεπτήρια κ τέτοια. Απλά δεν μπορούν να μου πουν από τώρα αν θα μείνουν τα πράγματα έτσι η θα αλλάξουν. Θα φανεί στην πορεία. Εγώ Οκτώβρη γεννάω. Πάντως αν μείνει έτσι ως έχει τώρα. Θα μου φύγει ένα μεγάλο βάρος γιατί θα μπορείς να πηγαινοέρχεται και να βλέπει κ το ένα κ το άλλο παιδάκι μας. 

Εχεις σκεφτεί ότι οι μόνες ώρες που θα είσαι ολομοναχη με το μωράκι σου θα είναι αυτές στο μαιευτήριο? 

Προσωπικά, ενώ υπέφερα από τους πόνους των συσπασεων παρόλο που έπαιρνα παυσίπονα απόλαυσα αυτες τις ημέρες στο μαιευτήριο γιατί είχα την ησυχια μου,ειχα το παιδί μου και η φροντίδα που μου παρείχαν ήταν πραγματικά πολύ βοηθητική και για την ψυχολογία μου αλλά και σε πρακτικό επίπεδο. 

Την 2η ημέρα είδα το πρώτο μου παιδάκι στο ισόγειο του μαιευτήριου και ήταν άβολα γιατί ήταν σαν να αντίκρισε φαντασμα. Ποιος ξέρει τι θα σκεφτόταν το πουλάκι μου.. Δεν μπορώ να σου εξηγήσω τα συναισθήματα με λόγια. Μου στοίχισε όπως και σε εκείνο αλλά σε λίγες ημέρες το ξεπεράσαμε ευτυχώς και οι δύο! 

Το σημαντικό είναι να γεννήσεις με ασφάλεια και όλα τα άλλα είναι θέμα χρόνου να ξεπεραστουν.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ααααα αυτό δεν το είχα σκεφτεί σαν λύση. Η μάνα μου δεν μπορεί γιατί έχει κ τον σκύλο και μένει μακριά από εμάς για πηγαίνει κ έρχεται στον σκύλο. Η πεθερά θα μπορούσε. Πιστεύω αν της το προτείνω όμως δεν θα χαρεί κ ιδιαίτερα να μείνει στο δικό μας. Θα θέλει σπίτι της. Θα λέει έλα μωρε φέρτε τον εδώ κ τα δικά της. 

Να της εξηγήσεις. :) έχει τα Παιχνίδια του το δωμάτιο του τις συνήθειες του,οικείο περιβαλλον το κρεβατι του την τηλεοραση του,την κουζινα του αρα λιγότερη μουρμουρα,πιο ήρεμο παιδακι στο χωρο του, νιωθουν ασφαλεια.. Θα πεισθεί..  

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Να της εξηγήσεις. :) έχει τα Παιχνίδια του το δωμάτιο του τις συνήθειες του,οικείο περιβαλλον το κρεβατι του την τηλεοραση του,την κουζινα του αρα λιγότερη μουρμουρα,πιο ήρεμο παιδακι στο χωρο του, νιωθουν ασφαλεια.. Θα πεισθεί..  

ναι καλό ακούγεται σαν λύση αν δεν θα μπορεί να βγαίνει ο άντρας μου. Αν θα μπορεί θα βολεύει στο πατρικό μου γιατί θα είναι πιο κοντά το μαιευτήριο :) ευχαριστώ πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...