Gkely

Γιαγιά απαιτεί να της πηγαίνουμε το μωρό και να φεύγουμε

Recommended Posts

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Συν όσες έρχονται... Και εννοείται χωρίς ενημέρωση.. Απλά χτυπάω κ μπαίνω.. Είναι κ η γιαγιά απο κάτω κ να Θέλουμε να γλυτώσουμε δε γίνεται.. Τέσπα... Εχω κουραστεί με αυτό το θέμα αλλά δεν πρόκειται να το καταλάβουν πότε γτ το θεωρούν σπίτι τους,αφου έμεναν εκεί που μένουμε 25 χρόνια κ κάναμε τράμπα σπιτιών πρίν 1,5 χρόνο περίπου..

Κάτσε βρε κορίτσι τι εννοείς; Χτυπάω και μπαίνω ; Έρχονται με το έτσι θέλω. Σπίτι τους ήταν αλλά σας το παραχώρησαν υποτίθεται. Γιατί δεν το κρατούσαν; Με τον άντρα σου έχεις μιλήσει; Μήπως θα έπρεπε να του ανοίξεις την καρδιά σου για ότι σε ενοχλεί; Νομίζω πως είναι περισσότερα από το αν το μωρό θα κοιμηθεί στην γιαγιά...

@Elferσε νιωθω απολυτα σε καποια σημεια κοριτσακι.κ εμενα ερχονται χτυπανε κ μπαινουν.καθε μερα κ καθε ωρα.κ εμενα το εχουν στο μυαλο τους ( γτ ειναι 7 μηνων ακομα ο μικρος) οτι σε κατι μηνες θα κοιμηθει σπιτι τους.με τη γιαγια!!κ οταν ηταν 1,5 μηνων χειμωνας ακομα εγω κοιμομουν γτ ημουν αυπνη κ επειδη ο αντρας μου ενιωθε ανασφαλεια κ επειδη εψηναν βρε αδερφε στο σπιτι τους γτ να μην παρουμε κ το μωρο για να κοιμηθω κ ηρεμα;;;;φρικαρα!!!!! Ο αντρας μου παλι ουτε που το ξανασκεφτηκε.Η πεθερα μου ευτυχως ολο το καλοκαιρι δουλευε αλλα τωρα εχει σταματησει οποτε καθε τρεις κ λιγο τσουπ...χτυπαω κ μπαινω.κ αυτο γινετε απο τοτε που γεννησα.κ η γιαγια του αντρα μου καθε μερα κ καλα για να κανω δουλειες!!! Κ εγω απλα υπαρχω στο χωρο οταν ειναι καποιος εκει κ επεμβαινω οταν κατι δεν μ αρεσει.το να μιλησω στον αντρα μου θελει διπλωματια αλλα το επιχειρω μηπως να το εκανες κ εσυ;εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι μονη μου δεν μπορω να κανω κατι αλλα πρεπει να βαλω τον αντρα μου στο παιχνιδι γτ γινονται παρεξηγησεις κ δεν το θελουμε.εμενα μονο μια φορα τον κρατησε λιγες ωρες για να κανω κατι δουλειες κ αλλη μια φορα για να παω σουπερ μαρκετ κ ηταν πολυ μικρος αλλιως θα τον ειχαμε παρει μαζι μας.

8 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Κάτσε βρε κορίτσι τι εννοείς; Χτυπάω και μπαίνω ; Έρχονται με το έτσι θέλω. Σπίτι τους ήταν αλλά σας το παραχώρησαν υποτίθεται. Γιατί δεν το κρατούσαν; Με τον άντρα σου έχεις μιλήσει; Μήπως θα έπρεπε να του ανοίξεις την καρδιά σου για ότι σε ενοχλεί; Νομίζω πως είναι περισσότερα από το αν το μωρό θα κοιμηθεί στην γιαγιά...

Ελευθερώθηκε ενα σπίτι στην οικογένεια κ αφου μέναμε σε ενοίκιο αποφασίστηκε να πάμε σε ένα που θα είχαμε λιγότερα έξοδα. Για να μην ανησυχήσουμε κανέναν θέλαμε να πάμε στο κενό σπίτι κ λόγω παλαιότητας θα το φτιάχναμε σιγά μόνοι μας. Όμως οι γονείς του άντρα μου επέμεναν ότι ήθελαν εκείνο το σπίτι υποθέτω γτ σκέφτηκαν όπως κ κάθε γονιός κ απολύτως σεβαστό κ κατανοητό κ τους ευχαριστούμε γι'αυτό για να μην μπαίνουμε σε έξτρα έξοδα στο ξεκίνημα της ζωης μας με ενα μωρό κλπ κλπ.. Είχαν βγει κάτι μικροπροβλήματα στη μετακόμιση με τα έπιπλα κλπ.. Απλά υποχώρησα γτ είδα ότι κ ο άντρας μου δε συμφωνούσε για πρακτικούς λόγους κ όχι καλοπιστικους που ήταν οι δικοί μου.. Μετά με το μωρό νεογέννητο ξεφύγαμε λίγο,κάθε μέρα σπίτι να μη με βοηθούν πρακτικά κ εγώ με το μωρό ακόμα να μην έχουμε μπει σε σειρά.. Οι επισκέψεις γενικά πάνε κ έρχονται.. Εμείς όντως καθε φορά που πάμε παιρνούμε τηλ πρώτα κατι που δεν τηρείται κ απο τους ίδιους.. Το κακο είναι οτι ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες απο το σπίτι οπότε αφού δεν είναι εκεί εκ των πραγμάτων δε μιλάει. Ομως όσες φορές έχει πέσει σε τέτοιο σκηνικό ή οι καθημερινές επισκέψεις ξεφεύγουν το λέει και απότομα κιόλας. Απλά είναι λίγο χοντροπετσοι να το πω έτσι και δε δείχνουν να ενοχλούνται ή να το καταλαβαίνουν..

@Elferφαινεται να εχεις καποια παραπονα κ καλο θα ηταν να τα εκφρασεις στον αντρα σου κ να μην τα κρατας μεσα σου.κ να βαλετε καποια ορια γτ καποια στιγμη μπορει να ξεσπασεις ασχημα

απλα δ ανοιγεις,κλειδωνεις,κ λες οτι κοιμοσασταν,κανατε μπανιο η γενικα δ μπορουσες να ανοιξεις

κ ολα τελεια να ειναι το τοσο συνεχεια μαζι μπορει να φερει φαγωμαρα

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

πρίν από 17 λεπτά , vicky86 είπε:

@Elferφαινεται να εχεις καποια παραπονα κ καλο θα ηταν να τα εκφρασεις στον αντρα σου κ να μην τα κρατας μεσα σου.κ να βαλετε καποια ορια γτ καποια στιγμη μπορει να ξεσπασεις ασχημα

απλα δ ανοιγεις,κλειδωνεις,κ λες οτι κοιμοσασταν,κανατε μπανιο η γενικα δ μπορουσες να ανοιξεις

κ ολα τελεια να ειναι το τοσο συνεχεια μαζι μπορει να φερει φαγωμαρα

Το σκεφτομαι απο το πρωί και πέρα απο το να το συζητήσω με τον άντρα μου,που ευτυχώς τελειώνει κ η σεζόν και θα είναι κ πιο ηρεμος και πιο συζητησιμος κατέληξα στο να αραιωσουμε λίγο τις επισκέψεις. Εμείς θα περιοριστούμε στο μόνο μια Κυριακή και αν έχω συχνές επισκέψεις θα βάλω στη μέση κ τη νεα εγκυμοσύνη και θα ζητήσω να έχουμε μια σχετική ηρεμία και ξεκούραση γτ το χρειάζομαι. Επιπλέον μπορεί να βοηθήσει λίγο κ ο χειμώνας.. Δεν ξέρω αν πρέπει να υπολογίσω και κάποιον αλλο παράγοντα. Γενικά κατέληξα ότι το πρόβλημά μου δεν είναι αυτό καθ'αυτο η διαμονή στη γιαγια αλλα ειναι ολα αυτά τα μικρά που μου δημιουργούν αντιδραστική συμπεριφορά.. Ελπίζω να το λύσω σύντομα..

• Μου αρέσει 1

Θα σου προτεινα να μην βάλεις μπροστά "δικαιολογίες" προκειμένου να καλύψεις κάτι που σε ενοχλεί. Δηλαδή ,μην έρχεστε ότι ώρα θέλετε και όποτε θέλετε χωρίς να με ενημερώσετε τώρα που είμαι έγκυος γιατί θέλω να ηρεμήσω. Το λέω αυτό γιατί ,όταν έρθει με το καλό το δεύτερο μωρό σου τα πράγματα θα είναι πιεσμένα, εσύ απ' ότι καταλαβαίνω δεν θέλεις να λειτουργούν αυτόβουλα (ότι θέλουν ,οπότε θέλουν κτλ) γενικά όχι μόνο τώρα που είσαι έγκυος. Αν λοιπόν, καταλάβουν πως δεν θα πάμε τώρα που η κοπέλα είναι έγκυος ,ίσως ξανά αρχίσουν το "παλιο" τροπάριο" όταν θα έχεις πια και δεύτερο παιδάκι. Συνεπώς, σε κάποιους μήνες πάλι θα βρισκεσαι σε δύσκολη θέση, πάλι θα σκεφτεσαι πράγματα που σε ενοχλούν έντονα και πάλι θα μπεις σε ένα τρυπάνι χωρίς τέλος. 

Καταλαβαίνω την δύσκολη θέση σου και το γεγονός ότι δεν θέλεις να τους προσβάλλεις αλλά δεν χρειάζεται ούτε να μαλώσεις ούτε και να παρεξηγηθεις. Με όμορφο τρόπο ,αν είναι άνθρωποι με κάποια κατανόηση (βέβαια ένας "χοντροπετσος" δεν ξέρω κατά πόσο διαθέτει αλλά οκ) να τους εξηγήσετε κάποια πράγματα και να τους τα κάνετε ξεκάθαρα.

Συμφωνω και εγώ στα όρια όπως είπα και στην αρχή καθώς είναι η μόνη λύση. 

Μπράβο τους που σας παρεχώρησαν ένα καλύτερο σπίτι και ξεσπιτωθηκαν εκείνοι αλλά μην αφήσεις μια κατάσταση που σε ενοχλεί να αιωρείται με αποτέλεσμα αργότερα να αναπολείς το παλιό καλό ενοίκιο (που εδώ που τα λέμε έχει σώσει πολλά σπίτια).

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα