Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποφάσισα να μην...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 38 λεπτά , vtgian είπε:

Θα διαφωνήσω με την @Sentir...natureza στο "ενοχλούμαι".  Ειδικά στις περιπτώσεις που αναφέρει περισσότερο στεναχωριέμαι θα έλεγα. Δεν με ενοχλούν αυτές οι γυναίκες γιατί και ενημερωμένες μπορεί να ήταν, και θέληση μπορεί να είχαν αλλά δυστυχώς να δεχόταν πολλές πιέσεις που σε συνδυασμό με την ευάλωτη ψυχική τους κατάσταση μετά τη γέννα, να τις έκαναν αδύναμες να αντισταθούν και να διεκδικήσουν να θηλάσουν. Και ίσως οι δικαιολογίες που έχω ακούσει και εγώ να λένε, απλά να είναι μια κάλυψη των ενοχών τους που αν και ήξεραν δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. 

Προσωπικά πιστεύω ότι δύσκολα μια μαμά ενημερωμένη θα είναι κάθετη στο να μη δώσει μητρικό γάλα με οποιονδήποτε τρόπο(αν και ξέρω και τέτοιες μαμάδες και μάλιστα υπέροχες). Ωστόσο είναι καθόλα σεβαστή η απόφασή τους και θα συμφωνήσω με την ΑΡΓΚ ότι όταν είναι συνειδητή, το τι θα πει ο καθένας ούτε που σε αγγίζει. 

Εβαλα το "ενοχλουμαι" σε εισαγωγικα, γιατι μου ειναι κατι δυσαρεστο (οχι απαραιτητα που μου προκαλει θυμο), περισσοτερο απογοητευομαι να πω την αληθεια απ'οτι οτιδηποτε αλλο. Σιγουρα, υπαρχουν κι αυτες που μπορει να χρησιμοποιουν σαν καλυψη τις δικαιολογιες που προαναφερθηκαν. Αλλα, βλεποντας τι γινεται στην πολη καταγωγης μου, οπου παρακολουθω σεμιναρια και συναντησεις ενημερωσης θηλασμου - ολα δωρεαν - οπου η συμμετοχη ειναι τραγικη σε σχεση με τον πλυθησμο (130.000 πληθυσμος-μη βαλω και τις γειτονικες πολεις- και συμμετοχη 5-10 ατομα...), μονο την αγνοια θα μπορουσα να σκεφτω σαν πρωτη αιτιολογια. Αγνοια, οχι μονο για τα πρακτικα του θηλασμου, αλλα και για την σοβαροτητα των λανθασμενων συμβουλων απο επαγγελματιες υγειας, ωστε να προσπαθησουν για καλυτερη ψυχικη προετοιμασια και δυναμη ωστε να αντισταθουν, γιατι δυστυχως πρεπει να προετοιμαστουν για "μαχη". Εχω δηλαδη την εντυπωση οτι υποτιμαται απο τις γυναικες το ποσο μπορει να επηρεαστουν (ειδικα τις πρωτες μερες) απο λαθος κατευθυνσεις και μια "ελαφρυα" αντιληψη προ τοκετου, οτι θα θηλασουν, χωρις ομως να εχουν ιδεα (ή μαλλον χωρις να δινουν την απαραιτητη σημασια) για αυτο που προκειται να ακολουθησει.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

@vtgian δε θα μπορούσα να ταυτιστώ περισσότερο με αυτά που γράφεις. Λες ακριβώς ότι ήθελα να πω. Ίσως γιατί είμαι και εγώ μια μαμά που παραπληροφορήθηκε παρόλο που γενικά στη ζωή μου ψάχνω αρκετά για αυτά που με ενδιαφέρουν, πόσο μάλλον οτιδήποτε έχει να κάνει με το παιδί. Δε θα κρύψω ότι ακόμα έχω ενοχές που δεν τα κατάφερα αλλά δε μπορώ να πάρω όλη την ευθύνη που π.χ. δεν παρακολούθησα σεμινάρια θηλασμού επειδή έβγαλα την εγκυμοσύνη μου στο κρεβάτι ή που ενέδωσα σε λήψη συμπληρώματος επειδή το παιδί μου γενήθηκε λιποβαρές, δε ρούφαγε και είχαν πέσει πάνω μου μαίες και γιατροί για επιτακτικό τάισμα ανά 3ωρο. Που το παιδί είχε βραχύ χαλινό και δεν έπιανε σωστά στο στήθος με αποτέλεσμα να μου κομματιάζει τις θηλές και κανείς δε βρέθηκε να μου πει ότι μπορεί να ευθύνεται και αυτό που το παιδί δεν πιάνει. Που κυνηγούσα τις μαίες για βοήθεια και δεν ερχόταν καμία, σε υποτίθεται μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο, φιλικό στο θηλασμό. Με όλα αυτά, το στήθος μου να τρέχει γάλα και να μη μπορώ να το δώσω, με μία ψυχολογία στο πάτωμα και το παιδί να σφαδάζει από κολικούς μετά την πρώτη εβδομάδα στο σπίτι, πήρα θήλαστρο γιατί πλέον φάνταζε η μόνη λύση για να δίνω το γάλα μου. Και παρόλο που έχω ενοχές που δεν ψάχτηκα με σύμβουλο θηλασμου μέσα στον πανικό μου, λυπάμαι αλλά δε θα πάρω όλη την ευθύνη για την αποτυχία μου και θα "κατηγορήσω" όλους αυτούς τους συμβουλάτορες που δε με έβγαλαν έστω και λιγάκι από την άγνοιά μου όταν οι ορμόνες μου έκαναν πάρτυ. 

Όσο και αν πιστεύω ότι ο θηλασμός είναι προσωπική επιλογή και δεν αφορά κανέναν άλλο παρά το ζευγάρι, δε μπορώ όμως να μην "ενοχληθώ" με μια φίλη, που έγκυος στο μήνα της μου είπε πριν λίγες μέρες "Σιγά μη θηλάσω, βαριέμαι την ταλαιπωρία". Μπορώ να δεχτώ όλες τις αιτιολογίες αλλά η βαρεμάρα μου έπεσε κάπως βαριά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Anna3011 είπε:

Όσο και αν πιστεύω ότι ο θηλασμός είναι προσωπική επιλογή και δεν αφορά κανέναν άλλο παρά το ζευγάρι, δε μπορώ όμως να μην "ενοχληθώ" με μια φίλη, που έγκυος στο μήνα της μου είπε πριν λίγες μέρες "Σιγά μη θηλάσω, βαριέμαι την ταλαιπωρία". Μπορώ να δεχτώ όλες τις αιτιολογίες αλλά η βαρεμάρα μου έπεσε κάπως βαριά.

Άσχετο αλλά όταν ακούω τέτοια σκέφτομαι (λίγο χαιρεκακα) ότι μπορει να της τύχει κανενα μωρό με παλινδρόμηση κ να πρέπει να πλενει κ να αποστειρωνει μπιμπερο εκατό φορές τη μέρα. Εκεί να δεις ταλαιπωρια :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ούτε το "βαριέμαι να θηλασω" με ενοχλεί. Υπάρχουν πολλές γυναίκες οι οποίες απλά δε θέλουν. Είτε επειδή βαριούνται, είτε επειδή δεν αντέχουν τέτοια δέσμευση, είτε γιατί φοβούνται για τη σεξουαλικοτητα τους, είτε επειδή το έχουν θηλάσει το πρώτο τους και δε θέλουν να το ξανακάνουν, είτε επειδή δυσκολεύτηκαν πολύ να αποθηλασουν το προηγούμενο παιδάκι τους, είτε επειδή στην τελική θεωρούν κάπως υπερκτιμημενο το θηλασμό. 

Δε νομίζω ότι είναι όλες ανενημερωτες, "θύματα" των επαγγελματιών υγείας, αναισθητες εγωιστριες κτλ. Το να μη θέλουν να θηλασουν για οποιοδήποτε λόγο θα έπρεπε να θεωρείται φυσιολογικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παντως κ η γιαγια μου θηλαζε κ η μαμα μου μας θηλασε.ισως επειδη δ ηταν τοσο μορφωμενη,δ δουλευε,δ ειμασταν απο τους ανετους οικονομικα,ηταν απο χωριο κ ειμασταν κ βολικα μωρα γτ τρωγαμε ανα τριωρο.κ μαλιστα θηλασε 9-12μ το καθενα

οι φιλες της κατα το μεγαλυτερο ποσοστο δ θηλασαν.μιλαμε για δεκαετια 80-90

βεβαια κ στον δικο μου περιγυρο το ποσοστο θηλασμου ειναι χαμηλο,ποσο μαλλον μετα το εξαμηνο

εμενα δ μ ενοχλει καθολου να πει μια μαμα δ ηθελα να θηλασω,ισα ισα θεωρω οτι ειναι δικαιωμα τους

θυμωνω οταν μαμαδες οπως η αννα ηθελε να θηλασει αλλα δ τα καταφερε κ οχι δ φταιει μονο αυτη.θυμωνω με τους γυρω.κ θαυμαζω τις μαμαδες που κανουν αντληση

παντως πολλες φορες μου εχουν πει ηθελα να θηλασω αλλα δ τα καταφερα.κ στην τελικη με λιγη κουβεντα βλεπεις οτι δ ισχυουν οι δικαιολογιες που λενε.πχ ειχα επιπεδες θηλες(η πλακα ειναι οτι κ εγω ειχα).πηρα χαπια να το κοψω γτ δ ειχα πολυ.δ εφτανε στο μωρο

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2018 at 7:07 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλές Ελληνίδες που δεν έχουν ακούσει όλες αυτές τις βλακείες όταν θήλασαν για πάνω από λίγες βδομάδες :) Το καλύτερο που έχω ακούσει (από γιατρό παρακαλώ) είναι ότι θηλάζοντας το αγόρι, θα το κάνω ομοφυλόφιλο. 

Οχι ΑΡΓΚ δεν σ' το διευκρίνισε καλά.:P Μετα τους 18 μήνες το αγόρι μαζί με το γάλα παίρνει και θηλυκές ορμόνες!:shock: Αυτό μου είπε μαμά που σταμάτησε τότε τον θηλασμό από φόβο. Μου έπεσαν τα μαλλια! Τι να εξηγήσω εγώ μετά? 

  

Πάντως και στον δικό μου περίγυρο οι νέες μαμαδες προσπαθούν να θηλάσουν ηλικιας 20-40. Οι μαμαδες τους πάλι δεν τα κατάφεραν δίνοντας μπουκάλι ενώ οι γιαγιάδες θηλασαν και μάλιστα αρκετά μετά το χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Ενοχλούμαι όταν η αδικαιολόγητη άγνοια ανθρώπων όπως παιδιάτρων και μαιών εμποδίζει τον επιτυχή θηλασμό λόγω λάθων συμβουλών τους. 

Με ενοχλεί που όταν οι συνθήκες δεν είναι ιδανικές (μωρό στην εντατική, εισέχουσες θηλές και χίλια άλλα δυο)  για να υπάρχει σίγουρη επιτυχία θηλασμού θα πρέπει η μαμά να είναι πλήρως ενημερωμένη και από μόνη της και να έχει πεισμώσει να τα καταφέρει.

Δεν με ενοχλεί οποιαδήποτε γυναίκα δεν θηλάζει επειδή έτσι ήθελε, μου αρκεί που εγώ ξέρω τι καλό προσφέρω στο δικό μου παιδί. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω πιστευω οτι φυσικα χρειαζεται η γνωση,κριμα που δ μπορουμε να την εχουμε απο ειδικους,τουλ να μην τα κανουν χειροτερα.αλλα το πιο σημαντικο ειναι η υποστηριξη

καλο ειναι να λεγονται κ οι δυσκολιες του πρωτου καιρου,γτ πραγματικα πεφτεις απο τα συννεφα.ακομη θυμαμαι το σοκ των δυο πρωτων μηνων με την κορη μου,που ολοι λενε οτι τα νεογεννητα ειναι μαμ,κακα κ νανι.το δικο μου δ κοιμοταν,οχι τουλ αν δ το ειχα ολη την ωρα αγκαλια.οποτε πιστευα οτι κτ κανω λαθος η οτι το δικο μου ειναι "χαλασμενο"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Ενοχλούμαι όταν η αδικαιολόγητη άγνοια ανθρώπων όπως παιδιάτρων και μαιών εμποδίζει τον επιτυχή θηλασμό λόγω λάθων συμβουλών τους. 

Με ενοχλεί που όταν οι συνθήκες δεν είναι ιδανικές (μωρό στην εντατική, εισέχουσες θηλές και χίλια άλλα δυο)  για να υπάρχει σίγουρη επιτυχία θηλασμού θα πρέπει η μαμά να είναι πλήρως ενημερωμένη και από μόνη της και να έχει πεισμώσει να τα καταφέρει.

Δεν με ενοχλεί οποιαδήποτε γυναίκα δεν θηλάζει επειδή έτσι ήθελε, μου αρκεί που εγώ ξέρω τι καλό προσφέρω στο δικό μου παιδί. 

Εμένα με ενοχλεί όταν οποια δε θηλάζει έτσι επειδή απλα δεν ήθελε δεν το λέει ξεκάθαρα κ βρίσκει δικαιολογίες του τύπου δεν ειχα γάλα, δεν έπιανε το μωρό κ άλλα τέτοια. Δεν το θεωρώ κακό να μη θηλασεις, αλλά δοκίμασε πρώτα να δεις αν μπορείς, αν θέλεις, αν θέλει το μωρό σου έστω. Δώσε μια ευκαιρία. Κ μετά αν μη τι άλλο μη λες ότι ο θηλασμός είναι υπερεκτιμημένος -το διαβάσαμε κ αυτό. Πες δεν ήθελα γιατί δεν μπορώ να καταπιεζομαι, γιατί πονούσα, γιατί θέλω να καπνίζω κ να πίνω, γιατί δε μ αρέσει, γιατί έχω κ άλλο παιδί κ δεν προλαβαίνω, γιατί δεν έχω υπομονη. Ο,τι πιο θεμιτό. Αλλά όχι δικαιολογίες που διαιωνίζουν την άγνοια κ την παραπληροφορηση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εμένα με ενοχλεί όταν οποια δε θηλάζει έτσι επειδή απλα δεν ήθελε δεν το λέει ξεκάθαρα κ βρίσκει δικαιολογίες του τύπου δεν ειχα γάλα, δεν έπιανε το μωρό κ άλλα τέτοια. Δεν το θεωρώ κακό να μη θηλασεις, αλλά δοκίμασε πρώτα να δεις αν μπορείς, αν θέλεις, αν θέλει το μωρό σου έστω. Δώσε μια ευκαιρία. Κ μετά αν μη τι άλλο μη λες ότι ο θηλασμός είναι υπερεκτιμημένος -το διαβάσαμε κ αυτό. Πες δεν ήθελα γιατί δεν μπορώ να καταπιεζομαι, γιατί πονούσα, γιατί θέλω να καπνίζω κ να πίνω, γιατί δε μ αρέσει, γιατί έχω κ άλλο παιδί κ δεν προλαβαίνω, γιατί δεν έχω υπομονη. Ο,τι πιο θεμιτό. Αλλά όχι δικαιολογίες που διαιωνίζουν την άγνοια κ την παραπληροφορηση.

Xίλια like :) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εμένα με ενοχλεί όταν οποια δε θηλάζει έτσι επειδή απλα δεν ήθελε δεν το λέει ξεκάθαρα κ βρίσκει δικαιολογίες του τύπου δεν ειχα γάλα, δεν έπιανε το μωρό κ άλλα τέτοια. Δεν το θεωρώ κακό να μη θηλασεις, αλλά δοκίμασε πρώτα να δεις αν μπορείς, αν θέλεις, αν θέλει το μωρό σου έστω. Δώσε μια ευκαιρία. Κ μετά αν μη τι άλλο μη λες ότι ο θηλασμός είναι υπερεκτιμημένος -το διαβάσαμε κ αυτό. Πες δεν ήθελα γιατί δεν μπορώ να καταπιεζομαι, γιατί πονούσα, γιατί θέλω να καπνίζω κ να πίνω, γιατί δε μ αρέσει, γιατί έχω κ άλλο παιδί κ δεν προλαβαίνω, γιατί δεν έχω υπομονη. Ο,τι πιο θεμιτό. Αλλά όχι δικαιολογίες που διαιωνίζουν την άγνοια κ την παραπληροφορηση.

Συμφωνώ απόλυτα, έχω ακούσει άπειρες φορές από μαμάδες να λένε θήλασα κάνα μήνα αλλά μετά σταμάτησα γιατί δεν είχα γάλα... Κ εκεί δεν ξέρω τι να απαντήσω, να γίνω κακιά λέγοντας ότι αν το θηλάζεις συχνά το γάλα δεν κόβεται ή να το αφήσω ασχολιαστο.. πάντως όντως κορίτσια απ' τις μαμάδες μας οι περισσότερες δεν είχαμε βοήθεια σε αυτό το θέμα. Η δικιά μου πάντως πάντα έλεγε ότι δεν θήλασε γιατί ματωναν οι θηλές κ δεν μπορούσε.. αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι όλες μπορούμε αλλά δεν θέλουμε να το προσπαθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Α ναι. Αυτό με ενοχλεί και μένα. Μην θηλάζεις, αλλά μην λες κιόλας πως είναι υπερεκτιμημένο το μητρικό ή ότι είναι το ίδιο με τη σκόνη.  Πορεύσου με την επιλογή σου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κάθε μητέρα κάνει την επιλογή της και σεβαστή. Θέλω να πω μόνο πως το να παρουσιάζεται ο θηλασμός ως υπερεκτιμημένος μόνο ως παραπληροφόρηση μπορεί να θεωρηθεί. Για εμένα κάθε μητέρα θα πρέπει να γνωρίζει τα οφέλη του θηλασμού και να κατευθύνεται προς τα εκεί. Αν τα καταφέρει καλώς αν όχι πάλι καλώς.

Να καταθέσω μόνο και το εξής: θεωρώ πως ο παράγοντας άγχους επηρεάζει πάρα πολύ μία μητέρα. Παράδειγμα από το περιβάλλον μου: μητέρα με δύο παιδιά από πριν ήθελε να θηλάσει και θήλασε, πολύ φυσικά, αβίαστα. Όπως και στο πρώτο παιδί έτσι και στο δεύτερο ο θηλασμός ήταν κάτι το οποίο ήταν μονόδρομος για εκείνη. Δεν αγόρασε μπιμπερό δεν αγόρασε αποστειρωτές, της φαινόταν αστείο να μην μπορεί να θηλάσει. Μία κοπέλα από την δουλειά που γέννησε πριν 2 μήνες και έχουμε κρατήσει επαφή από πριν είχε προμηθευτεί αποστειρωτές, πιπίλες κλπ για την περίπτωση έλεγε που δεν μπορούσε να θηλάσει. Και φυσικά δεν θήλασε. Θέλω να πω πως αν κάτι το θεωρείς φυσικό να το κάνεις δεν το σαμποτάρεις αν από πριν προετοιμάζεσαι γιατί σκέφτεσαι ότι έχεις πολλές εναλλακτικές τότε ναι ίσως να μην το θεωρείς μονόδρομο.

Και εγώ περισσότερο σέβομαι μία μητέρα που θα πει δεν γούσταρα να θηλάσω, δεν ήξερα, δεν μπόρεσα παρά όσες υποτιμούν τον θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites

Lenia 16 και  Μarakiz, δεν έγραψα εγώ ότι θεωρώ το θηλασμό υπερκτιμημενο. Έγραψα ότι ίσως κάποιες μαμάδες ίσως τον θεωρούν υπερκτιμημενο και γι'αυτο δεν "καίγονται" να θηλασουν. Ελπίζω να έγινα κατανοητή κι εσείς να ξέρετε να διαβάζετε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Marilh είπε:

Lenia 16 και  Μarakiz, δεν έγραψα εγώ ότι θεωρώ το θηλασμό υπερκτιμημενο. Έγραψα ότι ίσως κάποιες μαμάδες ίσως τον θεωρούν υπερκτιμημενο και γι'αυτο δεν "καίγονται" να θηλασουν. Ελπίζω να έγινα κατανοητή κι εσείς να ξέρετε να διαβάζετε. 

Που είπαμε ότι το θεωρείς εσύ; Μήπως να ξαναδιαβάσεις εσύ καλύτερα τι γραφουμε;

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη "υπερεκτιμημενος" αναφέρθηκε από μένα πρώτη φορά αναφορικά μς το πως μπορεί να τον βλέπουν κάποιες μαμάδες. Και 2-3 posts πιο κάτω γράφεις "μη λες ότι ο θηλασμός είναι υπερεκτιμημενος-το διαβάσαμε κι αυτό."  Θεωρώ λοιπόν ότι κακώς φάνηκε ότι εγώ θεωρώ το θηλασμό υπερεκτιμημενο αλλιώς δε νομίζω να σχολιαζοταν με την ίδια λέξη λίγο παρακάτω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Marilh είπε:

Lenia 16 και  Μarakiz, δεν έγραψα εγώ ότι θεωρώ το θηλασμό υπερκτιμημενο. Έγραψα ότι ίσως κάποιες μαμάδες ίσως τον θεωρούν υπερκτιμημενο και γι'αυτο δεν "καίγονται" να θηλασουν. Ελπίζω να έγινα κατανοητή κι εσείς να ξέρετε να διαβάζετε. 

Σε παρακαλώ, μη δημιουργείς θέματα ενώ δεν υπάρχουν,  μην προκαλείς ένταση με ατάκες τύπου ελπίζω να ξέρετε να διαβάζετε.. Η Λένια απάντησε σε μένα κι εγώ στην Λένια.  Αν ήθελε κάποια να απαντήσει σε σένα θα σου έκανε παράθεση. Δεν έχω κανένα θέμα να διαφωνήσω -κόσμια πάντα- κι ούτε κι η Λένια όσο τη διαβάζω τόσο καιρό. 

 

Από εκεί και πέρα ο θηλασμός δεν είναι υπερεκτιμημένος, είναι όσο πολύτιμος αναφέρεται σε όλες τις επίσημες πηγές και κακώς αν κάποιος νομίζει ή/και τον πλασάρει ως κάτι διαφορετικό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Marilh είπε:

Η λέξη "υπερεκτιμημενος" αναφέρθηκε από μένα πρώτη φορά αναφορικά μς το πως μπορεί να τον βλέπουν κάποιες μαμάδες. Και 2-3 posts πιο κάτω γράφεις "μη λες ότι ο θηλασμός είναι υπερεκτιμημενος-το διαβάσαμε κι αυτό."  Θεωρώ λοιπόν ότι κακώς φάνηκε ότι εγώ θεωρώ το θηλασμό υπερεκτιμημενο αλλιώς δε νομίζω να σχολιαζοταν με την ίδια λέξη λίγο παρακάτω. 

Αν ξαναδιαβάσεις θα καταλάβεις ότι δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά χρησιμοποιώ το β ενικό μιλώντας γενικά. Σχολίασα την έκφραση λοιπόν κ όχι εσένα που τη χρησιμοποιησες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ακόμα και στην υπόθεση ότι κάποιες θεωρούν το θηλασμό υπερεκτιμημενο (καλώς ή κακώς, δεν ξέρω) δείχνουμε ότι ενοχλουμαστε. Γιατί να ενοχλεί μια μαμά η οποία λέει κάτι τέτοιο? Με το που έγραψα αυτή τη λέξη (ακόμα κι αν δεν σχολιασατε εμένα, ok) χτύπησε τόσο αρνητικά. 

Διαφορετικοί άνθρωποι, διαφορετικές προτεραιότητες και αντιλήψεις. 

Πριν γεννήσω την πρώτη μου κόρη και ούσα αρκετά αποφασισμένη να θηλασω, συζητούσα με μια πολύ καλη μου φίλη, μαμά 2 μικρών κοριτσιών. Μου έλεγε λοιπόν ότι ο θηλασμός έχει γίνει μόδα, όπως ήταν παλιότερα η φόρμουλα, ότι δε μπορείς να ξέρεις πόσο ήπιε το μωρό κι αν χόρτασε κι ότι εκείνη προτίμησε τη φορμουλα και στα 2 της παιδιά. Εκείνη τη στιγμή απέρριψα όλα όσα μου είπε και νευριασα. 

Τώρα όμως, έχοντας θηλάσει 2 παιδιά, συμπεραίνω ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα παρουσιάζουν. Ο θηλασμός είναι πολύτιμος για το μωράκι αλλά μπορείς να γίνει εφιάλτης για μια μαμά. 

Μια κοπέλα η οποία έχει θηλάσει ένα μήνα κι έχει δει πώς είναι, δεν έχει δικαίωμα να σταματήσει? Ή μια μαμά της οποίας ματωσαν οι θηλες κι έχει φρικάρει? 

Όσον αφορά την παραπληροφορηση, μου είχε πει κι εμένα εκείνη η φίλη ότι δεν ήθελε να θηλάσει γιατί πιστευε ότι λόγω του μικρού της στήθους δε θα είχε γάλα κι έτσι θήλασε ελάχιστα τελικά. Ήξερα ότι ήτανε λάθος αυτά που μου έλεγε γιατί είχα ενημερωθεί στα σεμινάρια θηλασμού. Δε με ενόχλησε όμως που την άκουσα να τα λέει αυτά. Θέλω να πω ότι δεν το πήρα προσωπικά. Ας λέει ο, τι θέλει ο καθένας. 

Τέλος, νομίζω ότι η θεματοθετρια έγραψε αυτό το post για να μοιραστεί την εμπειρία της, τις σκέψεις της και να διαβάσει λόγια συμπαράστασης και κατανόησης. Γιατί, καμιά φορά, ακόμα κι αν είμαστε σίγουροι για τις επιλογές μας, έχουμε ανάγκη να ακούσουμε κι από τους άλλους ότι είναι αποδέκτες. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα να το σταματήσει όποτε θέλει εννοείται και έχει,  πότε είπε κανείς το αντίθετο? !

 

Όταν έρχεται μαμά που δεν θήλασε γιατί δεν άντεχε όπως η ίδια είπε,  ας μείνει σε αυτή τη δήλωση στην οποία εγώ απάντησα με χαμόγελο "σε κούρασε ε, είναι πολύ κουραστικό ώρες ώρες". Ούτε την έκρινα ούτε ανάλυσα τίποτα παραπάνω. Όχι να μου λέει όμως μετά κοψτο δεν του προσφέρεις τίποτα μετά τους 6 μήνες. Εκεί απάντησα βέβαια καταλλήλως. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά, εννοείται. Δε μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ με την καλή μου φίλη συζητούσα για να μου δώσει συμβουλές ως "παλιά μαμά". Ούτε να μου την πει ήθελε η κοπέλα, ούτε να με αποτρέψει νομίζω από το να θηλασω. 

Αυτή τη μαμά που λες εσύ Μarakiz, που τη συνάντησες? Πώς ξεκίνησε η συζήτηση, αν επιτρέπεται? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...