Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποφάσισα να μην...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ αποφάσισα να μην θηλάσω!Όταν πλησίαζαν οι μέρες να γεννήσω ανακοίνωσα την απόφαση μου στη γιατρό μου και της ζήτησα να τη σεβαστούν και οι μαίες στο μαιευτήριο!Να μην δεχτώ καμία πίεση από κανέναν.Οπως και έγινε!Ήξερα τα οφέλη του θηλασμού αλλα οκ ήθελα να δώσω φόρμουλα!Και μια χαρά είναι ο μπεμπουλης μου.Ειμαστε 11 μηνών και δεν εχουμε αρρωστήσει!ούτε κρύωμα ούτε ίωση!

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά προσωπική απόφαση της κάθε μητέρας ο θηλασμός ή όχι και πρέπει να είναι σεβαστή, συμφωνώ απόλυτα. Το μητρικό γάλα είναι ο,τι καλύτερο αλλά διαφωνώ με όλη την πλύση εγκεφάλου που γίνεται από τους "υπερμαχους" του θηλασμού με τον τρόπο που γίνεται, έχω ξαναγράψει σε σχετικό Post. Αρκεί να είναι ξεκάθαρη απόφαση και να μην οφείλεται σε μία προηγούμενη απογοήτευση - αποτυχημένη εμπειρία. Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσες να συμβουλευτείς έναν παιδίατρο που θα είναι και σύμβουλος θηλασμού πριν απορρίψεις τελείως το κεφάλαιο θηλασμός. Να σου ζήσει το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ να είσαι καλά. Κ θα είναι καλά κ οι γύρω σου. Εγώ επέλεξα να γεννήσω με καισαρική. Δεν ήθελα καν να ακούσω για Φ τ. Ο θηλασμός μ φάνηκε απίστευτα δύσκολος. Έτσι αντλώ το γάλα κ το δίνουμε στο μωρό με μπουκάλι. Πολύ πιο εύκολο. Είμαι ήρεμη κ έτσι είναι όλοι καλά. Δε χρειάζεται να δόσεις λογαριασμό σε κανέναν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως παρολο που τα νευρα σου βρισκονται σε ευαισθητα επιπεδα τοποθετεισαι πολυ σωστα.

Αν μπορεις να θηλασεις εχει καλως, αν οχι δεν χαλασε ο κοσμος. Για να ειναι καλα το μωρο πρεπει πρωτα να ειναι καλα η ΜΑΜΑ!

Ναι ξερουμε, μητρικο γαλα=σουπερ αντισωματα και δεσιμο με το παιδι αλλα και γω που λυσσαξα στο 2ο να τα καταφερω και τα καταφερα βγαινοντας απο το μαιευτηριο ανεβασε ανησυχητικη τιμη ικτερου το μωρο και μετα η λυση ηταν να κοψω τον θηλασμο γιατι αυτος ευθυνοταν..ΕΛΕΟΣ!

Και τρυπηματα στο μωρο απο μικροβιολογους και το στηθος να πετρωνει..

Καθε περιπτωση μαμας-μωρου ειναι και ξεχωριστη, δεν ειναι απαραιτητα ολες ιδανικες, και μια λεχωνα δεν θα πρεπει να πιεζεται ψυχολογικα απο τους γυρω της που σιγουρα η δουλεια τους δεν ειναι να την κρινουν.

Στο 1ο μου παιδι θηλασα μονο 40 μερες καθώς ματωναν οι μαστοι μου και οι μισοι μου λεγανε να θηλαζω και οι αλλοι μισοι το αντιθετο ωσπου τελικα τσιμπησα και μια μαστιτιδα και ηρθε και εδεσε.

Η κορη μου δεν αρρωστησε καθολου στο κρισιμο πρωτο εξαμηνο που πρεπει να ειμαστε ιδιαιτερα προσεχτικοι αλλα νομιζω πιο πολυ οφειλεται στο οτι ακομα και με κρυο την εβγαζα εξω βολτα καλα ντυμενη και δεν της στερησα ποτε την εξοδο (συμβουλη του παιδιατρου για να μην αρρωσταινει το μωρο) και οχι στο οτι την θηλασα.

Επισης θυμαμαι και μενα με κοιτουσαν με μισο ματι οταν επελεξα καισαρικη αλλα τους αγνοουσα, επιλογη μου ηταν να μην θελω τον επιπλεον πανικο "σπασανε τα νερα-τρεχουμε τωρα!", τρομεροί πόνοι-ουρλιαχτά και πιθανες επιπλοκες που παλι μπορει να κατέληγαν σε καισαρικη.

Σιγα μην δωσουμε λογαριασμο στον καθε περιεργο!

Επεξεργάστηκαν by Ιόλη2015
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Είμαι στο μαιευτήριο και προ 2 ημερών γέννησα την ο ομορφη μου κόρη μου σχεδόν 4 κιλά... Στην πρώτη μου κόρη πέρασα τα πανδεινα με τον θηλασμό.. Στη δεύτερη είχα αποφασίσει πως θα προσπαθήσω.. Δεν τα καταφερα δύο μέρες δυστυχώς. Χθες ζήτησα γάλα να κοιμηθεί ήσυχο το μωρό.. Ήρθαν οι μαιες Απειλητικά πάνω από το κεφάλι μου.. Δε θέλω να ξαναζήσω τα ίδια.. Αρνούμαι.. Την Ίδια θλίψη την ίδια απογοήτευση... Απλά ήρεμα κι ωραία σταμάτησα να δίνω εξηγήσεις.. Μόλις έρθει ο γιατρός μου να με δει θα του ζητήσω διακοπή Και πιθανόν να μου δώσει  χάπι. Δε θέλω να δώσω λογάριασμο σε κανέναν. Πολλοί με ρωτάνε αν θηλάζω, αν γέννησα φυσιολογικά αν αν αν. Τι σας νοιάζει? Εγω αν είμαι καλά να ρωτάτε, εγώ και το παιδί μου.... Και αν είμαστε ήρεμες...  ναι είμαστε πολύ καλά... 

Να χαίρεσαι τις κόρες σου! Να σου ζήσουν! Να είναι πάντα γερές και καλοτυχες! 

 

Το δέσιμο που αναφέρθηκε δεν πιστεύω πως επέρχεται με τον θηλασμό. Ή αγκαλιά, το άγγιγμα, ή φωνή της μανουλας, ή συγκοίμηση, το babywearing, ή επαφη skin-to-skin κ.α ενισχύουν το δεσμό. 

 

Νομίζω πως η συσχετιση θηλασμου-κρυολογηματος είναι λανθασμένη. Εχω την εντύπωση πως όταν ένα παιδί θηλάζει δεν σημαίνει πως δεν θα κρυολογησει. Όταν όμως του συμβεί μέσω του σάλιου του κατά την διάρκεια του θηλασμού δίνεται το σήμα στον οργανισμό της μητέρας να δημιουργήσει αντισώματα τα οποία διοχετεύονται μέσω του γάλακτος στο μωρό. Έτσι η ασθένεια αντιμετωπίζεται άμεσα. ( Αν καποια μαμα γνωρίζει καλύτερα την διαδικασία ας διορθώσει το post μου!) 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που εσύ νομίζεις ότι είναι καλύτερο για σένα και το μωρό σου. 

Ο θηλασμός είναι το φυσιολογικό και για κάποιους το ιδανικό. Κατά τη γνώμη μου, όλα τα άλλα είναι φανατισμός κι εξυπηρέτηση συμφερόντων. 

Από τη στιγμή που δε σου ταιριάζει, τον φοβάσαι, έχεις κακή προηγούμενη εμπειρία μην πιέσεις τον εαυτό σου. Έχεις άλλο ενα παιδί το οποίο θα σε χρειάζεται ήρεμη ειδικά τώρα με καινούργιο αδερφάκι στο σπίτι. 

Καλή δύναμη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου νεφέλη να σου ζήσει το μωράκι. Σε καταλαβαίνω αυτή τη στιγμή είσαι πολύ ανχωμενη και σε πειράζουν όλα έτσι ήμουν και εγώ. Με το θηλασμό πρέπει να αποφασίσεις εσύ αν θα θηλάσεις η όχι και να μην σε επειρεασει κάνεις. Εγώ θηλάζω 3 μήνες είναι πολύ δύσκολο και ιδικά εσύ που έχεις και άλλο παιδί. Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να μην ακούς κανέναν κάνε αυτό που μπορείς για να είναι καλά η ψυχολογία σου. Απόλαυσέ το μωρό σου και μην ανχωνεσε όλα θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

είναι δική σου απόφαση, μην μπαίνεις στη διαδικασία του να απολογείσαι. και μακρυά από το Facebook και τις "πεφωτισμένες μαμάδες"

αν είσαι σταθερή και σίγουρη για την απόφασή σου θα σταματήσουν και οι συμβουλές και οι παροτρύνσεις από τους άλλους. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

είναι δική σου απόφαση, μην μπαίνεις στη διαδικασία του να απολογείσαι. και μακρυά από το Facebook και τις "πεφωτισμένες μαμάδες"

αν είσαι σταθερή και σίγουρη για την απόφασή σου θα σταματήσουν και οι συμβουλές και οι παροτρύνσεις από τους άλλους. 

 , αυτό που λες το πρόσεξα κι εγώ. Από την στιγμή που το πήρα απόφαση κι όταν με ρωτούν (εγώ προσωπικά ποτέ δε ρωτάω καμία τέτοια θέματα, πως γέννησε αν θηλάζει κοκ. Ρωτώ αν όλα ήταν καλά κι αν είναι καλά παρότι παθουσα) απαντώ αποφασιστικά και πραγματικά δεν έχω αισθανθεί καμία ενόχληση ενώ το φοβόμουν. Αν σας γράψω τι πέρασα με την πρώτη θα δάκρυσετε κι εσείς. Τέλος πάντων περασμένα αλλά όχι ξεχασμένα αλλά τελος καλά όλα καλά και σας ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση. :)

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβαζονταδ αυτο το ποστ μου ρθε μια εικονα..

Οταν ηταν 2 μηνων η κορη μου νοσηλευτηκαμε για 12 μερεσ σε δημοσιο νοσοκομειο...στο διπλανο κρεβατακι ηταν ενα αλλο μωρακι κ αυτο ιδιασ ηλικιασ..

.εκεινο επινε ξενο..η δικια μου θηλαζε...οταν εβλεπα τη μαμα να ετοιμαζει το γαλα..να αποστειρωνει..να ζεσταινει..κ φτου απο την αρχη οταν δεν του φτανε...μου φανηκε μεγαλοσ μπελασ...εγω ακομη κ μεσα στον υπνο.μου..ρην εβαζα στο στηθοσ κ αυτο ηταν...

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2018 at 8:31 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Είμαι στο μαιευτήριο και προ 2 ημερών γέννησα την ο ομορφη μου κόρη μου σχεδόν 4 κιλά... Στην πρώτη μου κόρη πέρασα τα πανδεινα με τον θηλασμό.. Στη δεύτερη είχα αποφασίσει πως θα προσπαθήσω.. Δεν τα καταφερα δύο μέρες δυστυχώς. Χθες ζήτησα γάλα να κοιμηθεί ήσυχο το μωρό.. Ήρθαν οι μαιες Απειλητικά πάνω από το κεφάλι μου.. Δε θέλω να ξαναζήσω τα ίδια.. Αρνούμαι.. Την Ίδια θλίψη την ίδια απογοήτευση... Απλά ήρεμα κι ωραία σταμάτησα να δίνω εξηγήσεις.. Μόλις έρθει ο γιατρός μου να με δει θα του ζητήσω διακοπή Και πιθανόν να μου δώσει  χάπι. Δε θέλω να δώσω λογάριασμο σε κανέναν. Πολλοί με ρωτάνε αν θηλάζω, αν γέννησα φυσιολογικά αν αν αν. Τι σας νοιάζει? Εγω αν είμαι καλά να ρωτάτε, εγώ και το παιδί μου.... Και αν είμαστε ήρεμες...  ναι είμαστε πολύ καλά... 

Απλά νομίζω ότι με το θηλασμό γλιτώνεις τους κολικούς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Απλά νομίζω ότι με το θηλασμό γλιτώνεις τους κολικούς

Εγώ που δε θήλασα ο μπέμπης μου δεν είχε κολικούς.Κολικους μπορούν να πάθουν και μωρά που θηλάζουν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ninika84 είπε:

Εγώ που δε θήλασα ο μπέμπης μου δεν είχε κολικούς.Κολικους μπορούν να πάθουν και μωρά που θηλάζουν!

Αυτό δεν το ήξερα. Με όσες έχω μιλήσει και θηλάζουν αποκλειστικά, δεν είχαν θέματα με κολικούς.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νόμιζα ώσπου έτυχε σε εμενα που δεν ειχαμε καθόλου κολικούς.Σε αντίθεση με την κολλητή μου η οποία θήλαζε αποκλειστικά και το μωρό της ταλαιπωρήθηκε με κολικούς μέχρι 6 μηνών.

πρίν από 1 λεπτό , ΧρύσαΜ είπε:

Αυτό δεν το ήξερα. Με όσες έχω μιλήσει και θηλάζουν αποκλειστικά, δεν είχαν θέματα με κολικούς.

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ninika84 said:

Και εγώ έτσι νόμιζα ώσπου έτυχε σε εμενα που δεν ειχαμε καθόλου κολικούς.Σε αντίθεση με την κολλητή μου η οποία θήλαζε αποκλειστικά και το μωρό της ταλαιπωρήθηκε με κολικούς μέχρι 6 μηνών.

 

εγω θηλασα μονο 20 μερες και κολικους δεν ειχαμε!!συγγενης μου που θηλασε 4 μηνεσ αποκλειστικα το μωρακι υπεφερε απο κολικους απο τον 2ο μηνα μεχρι τον 4ο! @Nefeli2014 να σου ζησει το μωρακι σου!! κανε αυτο που εσυ νομιζεις οτι ειναι καλυτερο για το μωρο αλλα και για σενα!!το μωρο θελει μια ηρεμη μαμα διπλα του!!

αν δεν μπορεις για τους δικους σου λογους δεν το κανεις!!εγω θηλασα μονο 20 μερες και γεννησα με καισαρικη!!ολοι με ρωτουαν αν θηλαζω και πς γεννησα!!

οχι αν ειμαστε καλα εγω και το μωρο μου!!με βρηκανε ολοι σε δυσκολη φαση λιγο οι ορμονεσ λιγο το ενα λιγο το αλλο και ακουγα το μακρυ και το κοντο του καθε ενοσ!!

τωρα θα τους εβαζα στην θεση τους!!οπως και εχω κανει με αρκετους πλεον που εχουν πει το οτιδηποτε για τον τροπο που γεννησα η για το οτι δεν θηλασα!!

μην ασχολεισαι με κανεναν και κοιτα εσενα και το μωρο σου!!αν δεν θεσ να θηλασεις ειναι δικη σου αποφαση και εεν πεφτει λογος σε κανεναν αλλον!!

απλα να εισαι σιγουρη για την αποφαση σου γτ ειχα ακουσει κοπελα που σταματησε τον θηλασμο και μετα το μετανιωσε!!

Link to comment
Share on other sites

γενικά το γάλα σκόνη δεν ευνοεί τους κολικούς. αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα παιδιά που θηλάζουν δεν έχουν. εμένα που τον θήλασα 2,5 χρόνια είχε πολύ άσχημους κολικούς σε σημείο του να κλαίω μαζί του και να θέλω να τον πάω στο νοσοκομείο κάθε απόγευμα.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Στα παιδιά που θηλάζουν, τα προβλήματα αντιμετωπίζονται πιο εύκολα, με αλλαγή στη διατροφή της μαμάς, ή αλλαγή στο σε τι στάση και πώς θηλάζει κλπ, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κάποιος που να ξέρει να δώσει συμβουλές. 

Link to comment
Share on other sites

ο σύμβουλός θηλασμού τότε μου είχε προτείνει τις γνωστές σταγόνες και δε μου πρότεινε αλλαγή διατροφής ή στάσης θηλασμού.

τελικά είδαμε κάποια βελτίωση με το να αποφεύγω γαλακτοκομικά, κρεμμύδι και όσπρια και με μεγάλες βόλτες με το αυτοκίνητο. ήταν το μόνο που τον ηρεμούσε. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Νομιζω πως είσαι λίγο (έως πολύ) τρομοκρατημένη κ όχι καλά ενημερωμένη σχετικά με το θέμα τοκετος-θηλασμος. Προφανώς ο καθένας ότι θέλει κάνει αλλά ας μην ακούγονται ανακριβειες τουλάχιστον. 1ον για τον ίκτερο δε φταίει ο θηλασμός, πάρα πολλά μωρά ανεβάζουν ικτερο, ο οποιος πέφτει καθώς αποβάλλεται η χολερυθρίνη από το έντερο. Γι αυτό συνιστάται συχνό τάισμα. Απλά είναι πιο εύκολο με το μπουκάλι. 

2ον το στήθος όλων των θηλαζουσων τις πρώτες μέρες πετρώνει γιατί παράγει ανεξέλεγκτα γάλα μέχρι να αυτορυθμιστει η παραγωγή. Αν δε σε συμβουλεύσει κάποιος σωστά παθαίνεις μαστίτιδα.

3ον όλα τα νεογέννητα μέχρι 6 μηνών, ανεξαρτήτως τρόπου διατροφής έχουν τα αντισώματα που έχουν πάρει από τη μάνα τους. Μετά το 6μηνο συμβαινει αυτό που είπε η @Mama_Anesti_ με τα θηλαζοντα.

4ον αν σπάσουν τα νερά δεν τρέχεις πανικόβλητη, έχεις 24 ώρες μπροστά σου. Αν σε πιάσουν οι πόνοι επίσης έχεις πολλή ώρα κ σίγουρα δεν ουρλιάζεις. 

5ον οι επιπλοκές μια εγχείρισης είναι απείρως περισσότερες από έναν φυσιολογικό τοκετο.

Όσον αφορά τη θεματοθετρια, δε νομιζω ότι πέφτει λόγος σε κανέναν τι θα κάνετε ως οικογένεια. Οποια θηλάζει δε σημαίνει ότι αγαπάει το παιδί της περισσότερο. Αρκεί εσυ να είσαι καλά με αυτό γιατί όντως το ποστ σου βγάζει μια πικρία. Να σου ζήσει το μωρό κ να χαίρεσαι κ τα δυο σου παιδάκια!

 

Νομίζω ειναι λαθος να μπαινουμε στη διαδικασία να ανοιγουμε διαλογο πανω σε μια απαντηση που εδωσε ενα μελος σε μια θεματοθέτρια καθως βγαινουμε εκτός πορίας.

Δεν θα απαντήσω σε όλα αυτά που σχολιαζεις (σε καποια σημεια ειναι και ξεκαθαρο πως δεν καταλαβαινεις τι ακριβως γραφω και εννοώ) καθως οσα ειχα γραψει ηταν και έγκυρα απο γιατρους (πληθυντικός και ως προς τις ειδικοτητες και ως προς τον αριθμο) και μαίες (επισης πληθυντικος) όπως επίσης μετά απο δυο παιδιά θεωρώ οτι εχω καποιες γνωσεις πανω σε σχετικα θεματα, δεν γραφω οτι μου ερθει στο κεφαλι μου.

Επομενως φιλικά θα πω πως μαλλον δεν θα αναθεωρησω εχοντας διαβασει την απαντηση σου σε τιποτα απο οσα εγραψα :ο)

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει η κοπέλα ό,τι θέλει. Είναι δικαίωμά της. Δεν έχουμε δικαίωμα να την επηρεάσουμε. Αν δεν το θέλει πραγματικά και το κάνει κατόπιν πίεσης, δεν νομίζω πως είναι καλό.  Ας κάνει αυτό που την κάνει να νιώθει ψυχολογικά καλύτερα και πιο ανακουφισμένη. Εγώ θήλασα επί 2 χρόνια με δική μου πρωτοβουλία, ο μικρός έκοψε τον θηλασμό μόνος του, χωρίς καμιά πίεση από μέρους μου. Παρ' όλα αυτά δέχτηκα πόλεμο από πεθερά και σύζυγο, σε σημείο που παιδίατρος- σύμβουλος θηλασμού απόρησε και μου είπε: "Γιατί όλος αυτός ο πόλεμος";  Ακόμα το μπουκάλι καλά κρατεί....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...