Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στρες και πόνος στο στήθος σε παιδί 5 ετών ;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Είμαι μητέρα δύο παιδιών το ένα είναι 5 χρονών και το άλλο μόλις δυο μηνών. Ο μεγάλος μου από των καιρό που ήρθαμε στο σπίτι δεν τρέφετε σχεδόν καθόλου με αποτέλεσμα να χάνουμε κιλά. Μιλήσαμε με τον παιδίατρο μας και μα σύστησε να παίρνουμε σίδερο (Maltofern) και βιταμίνες (Kiddi) για τον λόγο ότι άρχισαν τα ματάκια μας να κάνουν μαύρους κύκλους. Το τελευταίο διάστημα τον βλέπουμε να κρατά κατά διαστήματα το στήθος του στην περιοχή της καρδίας, όταν των ρωτήσαμε αν πονάει δεν μας έλεγε, από τα πολλά μας είπε πως πονάει, αμέσως πήγαμε στον παιδίατρο μας για εξετάσεις, όπου τίποτα δεν έδειξαν όλα είναι φυσιολογικά, ούτε φύσημα έχει. Από τη διάβασα στο διαδίκτυο υπάρχει ο μυοσκελετικός πόνος και αναρωτιέμαι αν είναι επειδή δεν τρέφετε σωστά, και ότι από το στρες υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αυτός ο πόνος.

 

Και το ερώτημα μου είναι αν επειδή ζηλεύει δεν τρέφετε σωστά? Και από την ζήλια και το στρες με τον νεογέννητο υπαρχή αυτός ο πόνος στην καρδία?

 

Σας παρακαλώ απαντήστε μου δεν ξέρω τη να κάνω.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για των χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι θα έκανα εγω. Θα πήγαινα σε άλλο πολύ καλό παιδίατρο συστημένο για ιατρικά θέματα. Θα ζήταγα να μου γράψει αιματολογικές, γιατί σίδηρο χωρίς εξετάσεις δεν θα έπαιρνα μιας και η αιτία μπορεί να είναι άλλη Θα πήγαινα και για τριπλεξ σε καρδιολόγο, γιατί ο παιδιατρος, δεν είναι καρδιολόγος, 

(πάντα καλό είναι να το έχεις κάνει μια φορά)

θα κοίταγα και τις ώρες ύπνου, και τις ώρες επαφής με ηλεκτρονικά μέσα γιατί αυτά κάνουν τα παιδιά να ξεχνιούνται κ να μην ακούν την πείνα τους. 

Επισης θα έβαζα γλυκάνισο στα φαγητά κ τα ψωμιά γιατί ανοίγει την όρεξη ;-)

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, belleblue said:

Τι θα έκανα εγω. Θα πήγαινα σε άλλο πολύ καλό παιδίατρο συστημένο για ιατρικά θέματα. Θα ζήταγα να μου γράψει αιματολογικές, γιατί σίδηρο χωρίς εξετάσεις δεν θα έπαιρνα μιας και η αιτία μπορεί να είναι άλλη Θα πήγαινα και για τριπλεξ σε καρδιολόγο, γιατί ο παιδιατρος, δεν είναι καρδιολόγος, 

(πάντα καλό είναι να το έχεις κάνει μια φορά)

θα κοίταγα και τις ώρες ύπνου, και τις ώρες επαφής με ηλεκτρονικά μέσα γιατί αυτά κάνουν τα παιδιά να ξεχνιούνται κ να μην ακούν την πείνα τους. 

Επισης θα έβαζα γλυκάνισο στα φαγητά κ τα ψωμιά γιατί ανοίγει την όρεξη ;-)

Αιματολογικές  κάναμε πριν από ένα μήνα περίπου στο κρατικό νοσοκομείο της Κύπρου και ήταν όλα εντάξει. Δεν ξέρω τη να κάνω τώρα. Σήμερα μίλησα με τον παιδίατρο και μου σύστησε να πάω αμέσως το παιδί σε παιδο καρδιολόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενας εντονος πονος στο στηθος μπορει να οφειλεται σε σπασμο του οισοφαγου ή σε κραμπες στο στομαχι. Αρα ειναι πολυ πιθανο να σχετιζεται με το θεμα του φαγητου. Απεκλεισε το καρδιολογικο σε εναν παιδοκαρδιολογο πρωτα αλλα αυτο που θα σου προτεινα ειναι αντι να δινεις συμπληρωματα (μπορεις να τα δωσεις προσωρινα φυσικα) ειναι να αντιμετωπισεις τη ριζα του προβληματος. Με τον παιδιατρο αποκλειστε πρωτα ολα τα παθολογικα αιτια και μετα απευθυνσου σε παιδοψυχολογο ή παιδοψυχιατρο. Εχω μια φιλη παιδοψυχιατρο η οποια μου ελεγε πως η ελευση νεου μελους στην οικογενεια ειναι το δευτερο πιο ψυχοτραυματικο γεγονος στη ζωη ενος παιδιου μετα την απωλεια γονιου! Οποτε ειναι πολυ πιθανο ολα να ξεκινανε απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...