Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζωηρός. Τόσο που θα τρελαθώ.


Recommended Posts

πρίν από 57 λεπτά , λιλουμ είπε:

Μη μου λες τέτοια μη λες τέτοια.

Προσπαθώ όσο μπορώ να κρατάω την υπομονή μου. Δεν μπορώ ομως! 

Πραγματικά έχω θέμα. Δεν ξέρω πως να το χειριστώ κάποιες φορές. 

Ενώ είμαι άνθρωπος της υπομονής κ δεν μου αρέσουν οι φωνές... Φωνάζω! Χθες ανέβηκε στην τραπεζαρία. Του είπα μια δυο τρεις.. δεκατρείς ότι δεν είναι παιχνίδι. Εγώ τον κατέβαζα αυτός ξανά επάνω. Έκλαιγε γιατί δεν τον άφηνα. Χαμός! 

 

Όσο ασχολησε κ του δείχνεις πως κάτι σε ενοχλεί τόσο θα τα κάνει .. προσπάθησε σε μια δυο σκανδαλιες που δεν είναι επικίνδυνες να αδιαφορήσεις να μη του πεις τίποτα θα δεις πως θα βαρεθεί κ θα πάψει ναεχει ενδιαφέρον για αυτόν αυτό εφόσων η μαμα δεν ασχολειται κ θα σταματήσει να το κάνει .. όταν κάνει κάτι που είναι επικίνδυνο απλά τον περνεις χωρίς πολλές κουβέντες κ του δεινεις να ασχοληθεί με κάτι άλλο ...ένα παράδειγμα περισυ που ο γιος μου ήταν περίπου στην ηλικία του δικού σου παροτι κ εμείς έχουμε φτιάξει τα μπαλκόνια όταν ο γιος μου ανεβενε σε καρέκλες ο άντρας μου του φώναζε του έλεγε δεν ανεβενουν εκεί ποτέ πότε κ ο μικρός το έκανε επίτηδες μετα .. τον Δεκέμβρη που βγήκα σε άδεια με το που άνοιξα το μπαλκόνι ο μικρός το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να βγει έξω να ανέβει στις καρέκλες κ με κοιτούσε επειδθχτικα εγώ αυτό που έκανα απλά τον κατέβασα του έδωσα νασχοληθει με κατι άλλο μάζεψα τις καρέκλες τις ξάπλωσα σε μια άκρη κ αυτό ήταν από τότε δεν έχει ξανα ανέβει σε καρέκλες ο μικρός πλέον τις περνει σαν κύριος κ καθετε κ παίζει με τα παιχνίδια του ..!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Καταλαβαίνω πως είναι πιο ζωηρός απ τον δικό μου αλλά μην νομίζεις πως κ ο γιος μου δεν βαριέται εύκολα. Εναλλασουμε συνέχεια παραστάσεις (δωμάτια, μεσα-εξω, πλευρές μπαλκόνιου) για να κρατήσουμε το ενδιαφέρον.

  Εχω ακούσει βέβαια πως όσο πιο ζωηρά είναι τα παιδιά μικρά τόσα ηρεμούν μεγαλώνοντας κ το αντίστροφο. Ήσυχα παιδιά μεταμορφώνονται σε ταραξιες! 

  Να σε ρωτησω? Μήπως κρατά κ κάποιος άλλος το παιδί (μπαμπάς ή γιαγιά) μέσα στην μέρα? 

  Μήπως δεν δέχεται το δικό σου όχι για κάτι που οι άλλοι του επιτρέπουν? 

  Προφανώς κ κάποια θέματα είναι στο χαρακτήρα, ή είναι φάσεις που περνάν τα παιδάκια για να δοκιμάσουν τις δυνατότητες τους ή τα όρια ή προσπαθουν να τραβήξουν την προσοχή αλλά μήπως κάποιες συμπεριφορές οφείλονται σε μπερδεμένα μηνύματα που δέχεται το παιδί? 

   Το αναφέρω γιατί έτσι γινόταν σε κάποια φάση με τον δικό μου. Ή γιαγιά του του έδινε πράγματα οχι επικίνδυνα προφανώς αλλά που δεν έπρεπε να ανακατέψει  μέχρι που της εξηγησα πως όλοι πρέπει να βαδίζουμε σε μία κοινή γραμμή για να μην τον μπερδεύουμε.

 

 

Τον κρατάει κ ο μπαμπάς του κ η γιαγιά του. Αλλά όχι δεν του κάνουν τα χατίρια. 

Είναι ζωηρός...

Κ με προκαλεί! Παράδειγμα. Χθες το βράδυ τον έβαλα να κοιμηθεί. Είμαι δίπλα του. Κ αποφεύγω να του μιλάω γιατί όσο περισσότερο του μιλάω τόσο περισσότερο καθυστερεί να κοιμηθεί γιατί έχει το μυαλό του να παίξει λίγο ακόμα. Οπότε τι κάνει;; Αρχίζει κ πετάει την πιπίλα κατεβαίνει από το κρεβάτι τον ξανά βάζω στο κρεβάτι κ αυτό γίνεται ξανά κ ξανά. Αλλά δεν του μιλάω. Μετά πετάει το σεντόνι του. Κάνει διάφορα. Θα πάρει κάνα βιβλίο κ θα μου φέρει ή κανένα παιχνίδι. Εγώ τιποτα. Τον βάζω στο κρεβάτι που κ που του λέω είναι βράδυ κοιμόμαστε τον βάζω μια μελωδία να ακούσει. Τίποτα αυτός στο τέλος αρχίζει κ με τσιμπάει με χτυπάει με τραβάει τα μαλλιά! 

Όσο κ να σας φαίνεται παράξενο κάνει πράγματα για με νευριάσει!

Πάμε σε φιλικό σπίτι κ βάζει τα χέρια του πίσω από την πόρτα. Του λέω πρόσεχε εκεί που βάζεις τα δάχτυλα σου θα ανοίξει κάποιος την πόρτα κ θα στα χτυπήσει. Θα πονάς πολύ. 

Τα βγάζει με κοιτάει κ τα ξανά βάζει! Κ το έκανε ξανά κ ξανά. Με κοιτάει σαν μου λέει κοίτα τι σκανταλια θα κάνω.. κ μου χαμογελάει καθώς την κάνει.

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

Όσο ασχολησε κ του δείχνεις πως κάτι σε ενοχλεί τόσο θα τα κάνει .. προσπάθησε σε μια δυο σκανδαλιες που δεν είναι επικίνδυνες να αδιαφορήσεις να μη του πεις τίποτα θα δεις πως θα βαρεθεί κ θα πάψει ναεχει ενδιαφέρον για αυτόν αυτό εφόσων η μαμα δεν ασχολειται κ θα σταματήσει να το κάνει .. όταν κάνει κάτι που είναι επικίνδυνο απλά τον περνεις χωρίς πολλές κουβέντες κ του δεινεις να ασχοληθεί με κάτι άλλο ...ένα παράδειγμα περισυ που ο γιος μου ήταν περίπου στην ηλικία του δικού σου παροτι κ εμείς έχουμε φτιάξει τα μπαλκόνια όταν ο γιος μου ανεβενε σε καρέκλες ο άντρας μου του φώναζε του έλεγε δεν ανεβενουν εκεί ποτέ πότε κ ο μικρός το έκανε επίτηδες μετα .. τον Δεκέμβρη που βγήκα σε άδεια με το που άνοιξα το μπαλκόνι ο μικρός το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να βγει έξω να ανέβει στις καρέκλες κ με κοιτούσε επειδθχτικα εγώ αυτό που έκανα απλά τον κατέβασα του έδωσα νασχοληθει με κατι άλλο μάζεψα τις καρέκλες τις ξάπλωσα σε μια άκρη κ αυτό ήταν από τότε δεν έχει ξανα ανέβει σε καρέκλες ο μικρός πλέον τις περνει σαν κύριος κ καθετε κ παίζει με τα παιχνίδια του ..!!!!!

Αχ έχω δοκιμάσει κ αυτό που λες. Σε κάποιες περιπτώσεις αδιαφορία.. τίποτα ρε κορίτσια. Έχει πέσει από καρέκλα κ ευτυχώς έπεσε σε χαλί, έκλαψε έκλαψε έκλαψε κ μετά ξανά πάνω στην καρέκλα. 

Κ το βρίσκω λογικό να θέλει να ανεβαίνει στην καρέκλα, τι γίνεται όμως όταν είναι όρθιος γυρισμένος στην πλάτη της καρέκλας κ άρχιζει κ κουνιέται;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , λιλουμ είπε:

 

Τον κρατάει κ ο μπαμπάς του κ η γιαγιά του. Αλλά όχι δεν του κάνουν τα χατίρια. 

Είναι ζωηρός...

Κ με προκαλεί! Παράδειγμα. Χθες το βράδυ τον έβαλα να κοιμηθεί. Είμαι δίπλα του. Κ αποφεύγω να του μιλάω γιατί όσο περισσότερο του μιλάω τόσο περισσότερο καθυστερεί να κοιμηθεί γιατί έχει το μυαλό του να παίξει λίγο ακόμα. Οπότε τι κάνει;; Αρχίζει κ πετάει την πιπίλα κατεβαίνει από το κρεβάτι τον ξανά βάζω στο κρεβάτι κ αυτό γίνεται ξανά κ ξανά. Αλλά δεν του μιλάω. Μετά πετάει το σεντόνι του. Κάνει διάφορα. Θα πάρει κάνα βιβλίο κ θα μου φέρει ή κανένα παιχνίδι. Εγώ τιποτα. Τον βάζω στο κρεβάτι που κ που του λέω είναι βράδυ κοιμόμαστε τον βάζω μια μελωδία να ακούσει. Τίποτα αυτός στο τέλος αρχίζει κ με τσιμπάει με χτυπάει με τραβάει τα μαλλιά! 

Όσο κ να σας φαίνεται παράξενο κάνει πράγματα για με νευριάσει!

Πάμε σε φιλικό σπίτι κ βάζει τα χέρια του πίσω από την πόρτα. Του λέω πρόσεχε εκεί που βάζεις τα δάχτυλα σου θα ανοίξει κάποιος την πόρτα κ θα στα χτυπήσει. Θα πονάς πολύ. 

Τα βγάζει με κοιτάει κ τα ξανά βάζει! Κ το έκανε ξανά κ ξανά. Με κοιτάει σαν μου λέει κοίτα τι σκανταλια θα κάνω.. κ μου χαμογελάει καθώς την κάνει.

Αχ έχω δοκιμάσει κ αυτό που λες. Σε κάποιες περιπτώσεις αδιαφορία.. τίποτα ρε κορίτσια. Έχει πέσει από καρέκλα κ ευτυχώς έπεσε σε χαλί, έκλαψε έκλαψε έκλαψε κ μετά ξανά πάνω στην καρέκλα. 

Κ το βρίσκω λογικό να θέλει να ανεβαίνει στην καρέκλα, τι γίνεται όμως όταν είναι όρθιος γυρισμένος στην πλάτη της καρέκλας κ άρχιζει κ κουνιέται;;

Εγώ αυτό που θα έκανα θα περιοριζα τις καρέκλες για λίγο καιρό από τον χώρο ..!!!

Κ το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να του πεις ελα παμε μαζί να παίξουμε σε μια καρέκλα ανεβενει κ του κρατάς τα χέρια κ πηδάει στο πάτωμα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , λιλουμ είπε:

Υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο ζωηρός επειδή δεν μιλάει;;;

Μου το είπαν κ αυτό! 

 

καταρχας οπως τα περιγραφεις ειναι τυπικη συμπεριφορα παιδιου. καθολου ζωηρος ενα φυσιολογικο παιδι....

ειναι δυνατον ενα παιδι να του πεις μη στην ηλικια του κ να υπακουσει το ενδιαφερον σου τσιγκλαει? εννοητε οτι αυτο θα κανει.

οπως σου ειπαν κ τα αλλα κοριτσια καποια πραγματα οχι επικινδυνα αστον να τα κανει χωρις να δινεις σημασια. αν καταλαβεις οτι κατι κανει κ θα πονεσει λιγο μη του ξαναπεις μη αστον να πονεσει κ τοτε δεν θα το ξανακανει πχ ανοιγοκλεινει ντουλαπια  κ πιανετε το χερι του. παιζει ρολο κ οτι δεν μιλαει σιγουρα προσπαθει να σου τραβηξει την προσοχη. ολα τα παιδια το ιδιο κανουν δεν καταλαβαινω γιατι τον λες ζωηρο? 

1 hour ago, λιλουμ είπε:

 

Τον κρατάει κ ο μπαμπάς του κ η γιαγιά του. Αλλά όχι δεν του κάνουν τα χατίρια. 

Είναι ζωηρός...

Κ με προκαλεί! Παράδειγμα. Χθες το βράδυ τον έβαλα να κοιμηθεί. Είμαι δίπλα του. Κ αποφεύγω να του μιλάω γιατί όσο περισσότερο του μιλάω τόσο περισσότερο καθυστερεί να κοιμηθεί γιατί έχει το μυαλό του να παίξει λίγο ακόμα. Οπότε τι κάνει;; Αρχίζει κ πετάει την πιπίλα κατεβαίνει από το κρεβάτι τον ξανά βάζω στο κρεβάτι κ αυτό γίνεται ξανά κ ξανά. Αλλά δεν του μιλάω. Μετά πετάει το σεντόνι του. Κάνει διάφορα. Θα πάρει κάνα βιβλίο κ θα μου φέρει ή κανένα παιχνίδι. Εγώ τιποτα. Τον βάζω στο κρεβάτι που κ που του λέω είναι βράδυ κοιμόμαστε τον βάζω μια μελωδία να ακούσει. Τίποτα αυτός στο τέλος αρχίζει κ με τσιμπάει με χτυπάει με τραβάει τα μαλλιά! 

Όσο κ να σας φαίνεται παράξενο κάνει πράγματα για με νευριάσει!

Πάμε σε φιλικό σπίτι κ βάζει τα χέρια του πίσω από την πόρτα. Του λέω πρόσεχε εκεί που βάζεις τα δάχτυλα σου θα ανοίξει κάποιος την πόρτα κ θα στα χτυπήσει. Θα πονάς πολύ. 

Τα βγάζει με κοιτάει κ τα ξανά βάζει! Κ το έκανε ξανά κ ξανά. Με κοιτάει σαν μου λέει κοίτα τι σκανταλια θα κάνω.. κ μου χαμογελάει καθώς την κάνει.

Αχ έχω δοκιμάσει κ αυτό που λες. Σε κάποιες περιπτώσεις αδιαφορία.. τίποτα ρε κορίτσια. Έχει πέσει από καρέκλα κ ευτυχώς έπεσε σε χαλί, έκλαψε έκλαψε έκλαψε κ μετά ξανά πάνω στην καρέκλα. 

Κ το βρίσκω λογικό να θέλει να ανεβαίνει στην καρέκλα, τι γίνεται όμως όταν είναι όρθιος γυρισμένος στην πλάτη της καρέκλας κ άρχιζει κ κουνιέται;;

απλα καποια επικυνδυνα πραγματα εξαφανισε τα κ αστον να παιξει χωρις να του λες πολλα μη σε ενα ασφαλες περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα είναι ζωηρός. Γι'αυτό το λέω. Έχω έναν ανιψιό έχω ζήσει αρκετά μαζί του. Όπως έχω κ ξαδέρφια που ήταν κ αυτά στην ηλικία του. κρατούσα κ ένα κοριτσάκι.. τι να σου πω, ούτε τα μισά από αυτά που κάνει ο δικός μου δεν τα έκαναν αν τα έβαζα κ όλα μαζί.

Κ θα ξανά πω ότι τον έχει ζήσει κ αρκετά η πεθερά μου(μάνα 3 παιδιών) κ η μαμά μου(μάνα 3 παιδιών 1 εγγόνι το δικό μου είναι δευτερο, κ αρκετά ανίψια από τα οποία τα 3 τα είχε κρατήσει άπειρες φορές κ για πολλές ώρες).  Φίλες μου, φίλες της μητέρας μου κ συγγενείς που τον έχουν δει πως κάνει στο σπίτι έχουν πει ότι είναι ζωηρός.  

Τι να πω ότι όλος ο κόσμος κάνει λάθος;

 

Δεν λέω παιδί είναι θα κάνει κ ζημιές κ θα σκαρφαλώσει...

Ξέρεις τι είναι να τρέχεις συνέχεια από πίσω του; Από το πρωί που θα ξυπνήσω μέχρι κ το βράδυ που θα κοιμηθεί κατά της 21:30-22:00 

Ζήτημα να καθίσω στον καναπέ για 2-3 ώρες. Στο σύνολο της ημέρας. Τρέχω να μαζέψω αυτά που έχει κάνει η τρέχω να προλάβω να μην κάνει η τρέχω για να μην χτυπήσει από αυτά που κάνει! 

Κ κάτι τελευταίο εάν νευριάσει που γίνεται συχνά πυκνά, πετάει στο πάτωμα ή στον τοίχο ότι κρατάει το χέρι του. Παιχνίδι, πιπίλα, μπουκάλι.

 

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα φυσιολογικα μου φαινονται ολα. Ετσι ειναι τα παιδια αυτης της ηλικιας και που να ερθει η εφηβεια! Οτι εχεις περιγραψει το εχω δει και στον μικρο μου και στα περισσοτερα παιδακια που εχω συναναστραφει. Τους αρεσει να "προκαλουν" και αν δουν και την "επιθυμητη" αντιδραση τοτε θα προκαλουν συνεχως. Αν καποιες φορες ησουν πιο εντονη, αντιδραστικη, τοτε η αντιδραση σου του εδωσε το εναυσμα για καινουριο παιχνιδι. "Πως θα κανουμε την μαμα να κανει αυτες τις αστειες γκριματσες;" και ξεκιναει ενας κυκλος προκλησης-αντιδρασης κοκ. Ολα αυτα που κανει το παιδακι σου (προκλησεις, το χαμογελο οταν ετοιμαζεται να κανει σκανταλια, να κανει ολα τα απαγορευμενα, να πεταει τα παιχνιδια του επειδη θυμωσε κλπ) ειναι απολυτως φυσιολογικα και θεμιτα για την ηλικια του. Εαν το συνειδητοποιησεις αυτο τοτε θα δεις την ολη εικονα διαφορετικα. Αλλα οι αντιδρασεις σου ειναι αυτες που θα οριζουν την συχνοτητα, την ενταση, την συνεχεια αυτων των πραξεων. Οι κρισεις θυμου (που θα ξεκινησουν οσονουπω) χρειαζονται πολλη υπομονη και θα πρεπει να βρεις τροπους να αντιμετωπιζεις τα αυθορμητα συναισθηματα σου και να δαμαζεις τις αντιδρασεις σου, διαφορετικα θα μπειτε σε ενα φαυλο κυκλο οπου θα κυριαρχουν (και απο τις δυο πλευρες) τα νευρα και οι εκρηξεις θυμου. 

Ξερω οτι μαλλον δεν θελεις να το ακουσεις, αλλα εαν ηταν ησυχος θα επρεπε να ανησυχεις! Προσωπικα, εχω δει παιδακια να καθονται σε ταβερνα ησυχα-ησυχα οσο τρωνε οι γονεις του (ηλικια του μικρου σου), ενω με τον μικρο μου δεν το εζησα ποτε αυτο. Παντα ετρεχα και τρεχω μαζι του γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει σε ενα μερος. Αλλα να σου πω κατι; Χαιρομαι που ειναι αεικινητος, γιατι ετσι εξερευνα πληρως το περιβαλλον του και γεμιζει συνεχως καινουριες εμπειριες. Να νιωθεις ευγνωμοσυνη που το παιδακι σου ειναι γεματο ορεξη για ζωη και μαθηση. Καλη υπομονη! Τα πρωτα χρονια ειναι δυσκολα...μετα ερχονται αλλες δυσκολιες...ετσι ειναι η γονεικοτητα! Ας το αποδεχουμε κι ας σταματησουμε να συγκρινουμε με αλλα παιδακια. Τα παιδια μας ειναι μοναδικα οπως ειναι και ειναι κριμα να μπαινει μια ταμπελα "ζωηρος", "ατακτος", "υπερκινητικος", "πονηρος" κλπ... απλα επειδη εμεις δυσκολευομαστε να αντιληφθουμε την φυση των παιδιων :) 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λιλουμ είπε:

Μα είναι ζωηρός. Γι'αυτό το λέω. Έχω έναν ανιψιό έχω ζήσει αρκετά μαζί του. Όπως έχω κ ξαδέρφια που ήταν κ αυτά στην ηλικία του. κρατούσα κ ένα κοριτσάκι.. τι να σου πω, ούτε τα μισά από αυτά που κάνει ο δικός μου δεν τα έκαναν αν τα έβαζα κ όλα μαζί.

Κ θα ξανά πω ότι τον έχει ζήσει κ αρκετά η πεθερά μου(μάνα 3 παιδιών) κ η μαμά μου(μάνα 3 παιδιών 1 εγγόνι το δικό μου είναι δευτερο, κ αρκετά ανίψια από τα οποία τα 3 τα είχε κρατήσει άπειρες φορές κ για πολλές ώρες).  Φίλες μου, φίλες της μητέρας μου κ συγγενείς που τον έχουν δει πως κάνει στο σπίτι έχουν πει ότι είναι ζωηρός.  

Τι να πω ότι όλος ο κόσμος κάνει λάθος;

 

Δεν λέω παιδί είναι θα κάνει κ ζημιές κ θα σκαρφαλώσει...

Ξέρεις τι είναι να τρέχεις συνέχεια από πίσω του; Από το πρωί που θα ξυπνήσω μέχρι κ το βράδυ που θα κοιμηθεί κατά της 21:30-22:00 

Ζήτημα να καθίσω στον καναπέ για 2-3 ώρες. Στο σύνολο της ημέρας. Τρέχω να μαζέψω αυτά που έχει κάνει η τρέχω να προλάβω να μην κάνει η τρέχω για να μην χτυπήσει από αυτά που κάνει! 

Κ κάτι τελευταίο εάν νευριάσει που γίνεται συχνά πυκνά, πετάει στο πάτωμα ή στον τοίχο ότι κρατάει το χέρι του. Παιχνίδι, πιπίλα, μπουκάλι.

 

γενικα προσπαθει να επικοινωνησει να σου τραβηξει την προσοχη αλλα ολα λογικα ειναι αφου δεν μιλαει κιολας το κανει με εντονο τροπο!!! μην τον κυνηγας συνεχεια ασφαλισε ενα χωρο κ αστον. επισης να τον βγαζεις ακομα πιο συχνα εξω ισως το εχει περισσοτερο αναγκη να ξεδινει. βρες κ δραστηριοτητες να πηγαινετε το χειμωνα! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Ζήτημα να καθίσω στον καναπέ για 2-3 ώρες. Στο σύνολο της ημέρας.

Aυτο τωρα το προσεξα! 2-3 ωρες καθεσαι συνολο;;;; Εισαι μια χαρα!!!! Εγω ζητημα να καθομουν μια ωρα συνολο οσο ηταν ξυπνιος. Οχι επειδη ετρεχα απο πισω του μην παθει κατι, αλλα επειδη παιζαμε, εκανα δουλειες κλπ Στο τελος της ημερας ημουν πτωμα και κοιμομουν μαζι του..Μετα τα 2 αλλαξε αρκετα το σκηνικο.

 

Και κατι ακομη: Κανε το σπιτι σου φιλικο προς τα παιδια για να μην τρεχεις συνεχως απο πισω του. Απομακρυνε ολα τα επικινδυνα επιπλα (ή αλλαξε τους θεση), κρυψε γωνιες, πριζες, μαχαιρια (γενικως αιχμηρα αντικειμενα) και αστον να κανει οτι θελει χωρις να τον κυνηγας συνεχως μην τυχον και χτυπησει!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Ζήτημα να καθίσω στον καναπέ για 2-3 ώρες

Αμα καταφέρνεις να κάτσεις έστω και μια ώρα τον ανταλλαζω με τη δικιά μου.. Χεχε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

1 ώρα πρίν, ninaki80 είπε:

γενικα προσπαθει να επικοινωνησει να σου τραβηξει την προσοχη αλλα ολα λογικα ειναι αφου δεν μιλαει κιολας το κανει με εντονο τροπο!!! μην τον κυνηγας συνεχεια ασφαλισε ενα χωρο κ αστον. επισης να τον βγαζεις ακομα πιο συχνα εξω ισως το εχει περισσοτερο αναγκη να ξεδινει. βρες κ δραστηριοτητες να πηγαινετε το χειμωνα! 

Τον βγάζω αρκετά συχνά. Όσο για τον χειμώνα δεν ξέρω πως θα την βγάλουμε...

 

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Aυτο τωρα το προσεξα! 2-3 ωρες καθεσαι συνολο;;;; Εισαι μια χαρα!!!! Εγω ζητημα να καθομουν μια ωρα συνολο οσο ηταν ξυπνιος. Οχι επειδη ετρεχα απο πισω του μην παθει κατι, αλλα επειδη παιζαμε, εκανα δουλειες κλπ Στο τελος της ημερας ημουν πτωμα και κοιμομουν μαζι του..Μετα τα 2 αλλαξε αρκετα το σκηνικο.

 

Και κατι ακομη: Κανε το σπιτι σου φιλικο προς τα παιδια για να μην τρεχεις συνεχως απο πισω του. Απομακρυνε ολα τα επικινδυνα επιπλα (ή αλλαξε τους θεση), κρυψε γωνιες, πριζες, μαχαιρια (γενικως αιχμηρα αντικειμενα) και αστον να κανει οτι θελει χωρις να τον κυνηγας συνεχως μην τυχον και χτυπησει!

Δεν ξέρω πως σου φάνηκε το 2-3 ώρες. Φαντάσου όμως ότι είναι 10 λεπτά τώρα 2 λεπτά.. κ πάει λέγοντας μέχρι να φτάσουμε 2 ώρες.

Κ μπορεί να είναι ίσως πολύ αλλά επειδή δεν κάθομαι κ στην δουλειά μου νομίζω ότι η μέση μου κ τα πόδια μου πονάνε συνεχώς. Ένας πόνος μόνιμος!

 

Κ να σας πω ότι κ σήμερα πήγε να πέσει από την καρέκλα. Θα έπεφτε πάνω στην γωνία του τοίχου! Ήμουν κοντά του κ τον έπιασα. Τρόμαξε κ έκλαιγε. Αφού ηρεμησε. Τον έβαλα να κάτσει σωστά στην καρέκλα κ του εξήγησα ότι στην καρέκλα καθόμαστε. Κ τον έβαλα να κάτσει. Μετά τον έβαλα όρθιο κ τον είπα ποτέ δεν θα είσαι όρθιος θα πέσεις. Θα χτυπήσεις. Πριν από λίγο θα έπεφτες θα χτυπούσες κάτω στο πάτωμα, στον τοίχο.

Με κοιτάει κ μου λέει μπαμ (όταν χτυπάει λέει μπαμ) κ μου έδειξε το κεφάλι του. Μετά δεν ανέβηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως εκτός από τη συνηθισμένη συμπεριφορά της ηλικίας του προσπαθεί συνεχώς να σου τράβηξει την προσοχή. Διάβασε όλα τα παραδείγματα που περιγράφεις. π.χ. βάζοντας τον για ύπνο θα ήταν πιο εύκολο να του πεις δύο κουβέντες για δύο λεπτά, ήρεμες με τη μορφή ιστορίας, γιατί την ανυπομονησία σου να κοιμηθεί κ την απόφαση σου να μη μιλήσεις φαίνεται ότι ήθελε να προβοκαρει.

 

Γενικώς, μήπως πνίγεσαι σε δουλειές κ υποχρεώσεις κ δεν "είσαι" ποτέ ουσιαστικά μαζί του; Εννοώ αφοσιωμένη πλήρως, χωρίς διαλείμματα να πεταχτείς να ανακατέψεις το φαγητό ή να σηκώσεις το τηλ όταν παίζετε μαζί. Τα περισσότερα παιδιά, ακόμα κ στην ηλικία του, θέλουν να είναι συμμετοχικά κ να φέρονται με τρόπο αρεστό στους γονείς. Εκτός αν αναλώνονται διαρκώς σε μια προσπάθεια να τραβήξουν την προσοχή τους. 

 

Θα δοκίμαζα να του αφοσιωθώ με παιχνίδι μισάωρο σε τακτά διαστήματα μες στη μέρα κ τις υπόλοιπες ώρες μαζί μου στις δουλίτσες να τον κρατώ απασχολημένο κ να συζητάμε διαρκώς. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια και ο δικός μου 20 μηνών..Από καναπέ όρθιος, στην καρέκλα και πάνω στο τραπέζι, έχει σπάσει όλες τις ασφάλειες στα συρτάρια και ανοιγει και ρίχνει τα πάντα κάτω, αν ξεχάσω ξεκλείδωτη πόρτα μπαινεί και ριμάζει όλα τα συρτάρια του δωματίου που θα μπεί...Πριν 2 μήνες μπήκε στο δωμάτιο του εκλεισε την πόρτα και άνοιξε όλα τα συρτάρια με αποτέλεσμα να φρακάρει η πόρτα και να μην μπορώ να του εξηγήσω ότι πρέπει να κλείσει τα συρτάρια...Φυσικά βρέθηκα με μια σπασμένη πόρτα για να τον βγάλω..Πειράζει μπρίζες (έχουν όλες ασφάλειες ακόμα και σε ψηλά σημεία), πειράζει διακόπτες..την κουζίνα, ανεβαίνει στο τζάκι..μπαίνει μέσα στο τζάκι..τραβάει καρέκλες και προσπαθει να τις πάει στα κάγκελα για να σκαρφαλώσει..Στο πάρκο προσπαθεί να αρπάξει από κάτω να φάει και άλλα πολλά..πολλά...Δεν πάιζει με τα παιχνίδια του καθόλου, ακόμα και μαζί μου θα κάτσει 2-3 λεπτά, όλη την υπόλοιπη μέρα τον κυνηγάω να μην φάει τα μούτρα του..Αυτό γίνεται από 11 μηνών που περπάτησε και δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, μαζί του τα έχω δει όλα πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Josephine είπε:

Φαίνεται πως εκτός από τη συνηθισμένη συμπεριφορά της ηλικίας του προσπαθεί συνεχώς να σου τράβηξει την προσοχή. Διάβασε όλα τα παραδείγματα που περιγράφεις. π.χ. βάζοντας τον για ύπνο θα ήταν πιο εύκολο να του πεις δύο κουβέντες για δύο λεπτά, ήρεμες με τη μορφή ιστορίας, γιατί την ανυπομονησία σου να κοιμηθεί κ την απόφαση σου να μη μιλήσεις φαίνεται ότι ήθελε να προβοκαρει.

 

Γενικώς, μήπως πνίγεσαι σε δουλειές κ υποχρεώσεις κ δεν "είσαι" ποτέ ουσιαστικά μαζί του; Εννοώ αφοσιωμένη πλήρως, χωρίς διαλείμματα να πεταχτείς να ανακατέψεις το φαγητό ή να σηκώσεις το τηλ όταν παίζετε μαζί. Τα περισσότερα παιδιά, ακόμα κ στην ηλικία του, θέλουν να είναι συμμετοχικά κ να φέρονται με τρόπο αρεστό στους γονείς. Εκτός αν αναλώνονται διαρκώς σε μια προσπάθεια να τραβήξουν την προσοχή τους. 

 

Θα δοκίμαζα να του αφοσιωθώ με παιχνίδι μισάωρο σε τακτά διαστήματα μες στη μέρα κ τις υπόλοιπες ώρες μαζί μου στις δουλίτσες να τον κρατώ απασχολημένο κ να συζητάμε διαρκώς. 

Όταν είναι να κοιμηθεί του δίνω πρώτα το γάλα κάθομαι στο πάτωμα δίπλα από την βιβλιοθήκη μου φέρνει μόνος  του βιβλίο διαβάζω κ πίνει συγχρόνως το γάλα του κ μετά τον βάζω στο κρεβάτι κ βάζω ένα παιχνίδι που βγάζει μελωδία. Κάθεται λίγο στο κρεβάτι κ κοιμάται. Κάποιες φορές εάν δω από την αρχή ότι έχει αρκετή υπερένταση αφού τελειώσει το γάλα σηκώνομαι τον έχω αγκαλιά ξαπλώνει στον ώμο μου ακούμε την μουσική κ μετά τον βάζω στο κρεβάτι.

 

Νομίζω ότι ασχολούμαι αρκετά μαζί του. Χθες ζωγραφισαμε κάναμε παζλ πεξαμε με ένα αυτοκίνητο.. κ άλλα πολλά. 

Τι να πω. Μπορεί να του λείπω κ να έχει τέτοια αντίδραση.

Η μητέρα μου που τον κρατάει μου έχει πει ότι όταν τον κρατάει δεν κάνει τόσες πολλές ζημιές κ κάθεται πιο καλά. Όταν έρθεις μου λέει το παιδί σε βλέπει κ άρχιζει.

 

Κ κάτι ακόμα σήμερα το πρωί όταν ήρθε η μητέρα μου να τον προσέξει για να πάω για δουλειά ο μικρός δεν είχε ξυπνήσει ακόμα. Πάω στο μπάνιο κ ξυπνάει βγαίνει από το δωμάτιο κ η μητέρα μου έμεινε να ανοίξει το παράθυρο στο δωμάτιο του. Αυτός κάθεται στο σαλόνι, βγαίνω από το μπάνιο τον πλησιάζω με κοιτάει κ τρέχει στο ντουλάπι! 

Μόλις με είδε έφυγε στο ντουλάπι! Με κοιτάει κ το ανοίγει! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Όταν είναι να κοιμηθεί του δίνω πρώτα το γάλα κάθομαι στο πάτωμα δίπλα από την βιβλιοθήκη μου φέρνει μόνος  του βιβλίο διαβάζω κ πίνει συγχρόνως το γάλα του κ μετά τον βάζω στο κρεβάτι κ βάζω ένα παιχνίδι που βγάζει μελωδία. Κάθεται λίγο στο κρεβάτι κ κοιμάται. Κάποιες φορές εάν δω από την αρχή ότι έχει αρκετή υπερένταση αφού τελειώσει το γάλα σηκώνομαι τον έχω αγκαλιά ξαπλώνει στον ώμο μου ακούμε την μουσική κ μετά τον βάζω στο κρεβάτι.

 

Νομίζω ότι ασχολούμαι αρκετά μαζί του. Χθες ζωγραφισαμε κάναμε παζλ πεξαμε με ένα αυτοκίνητο.. κ άλλα πολλά. 

Τι να πω. Μπορεί να του λείπω κ να έχει τέτοια αντίδραση.

Η μητέρα μου που τον κρατάει μου έχει πει ότι όταν τον κρατάει δεν κάνει τόσες πολλές ζημιές κ κάθεται πιο καλά. Όταν έρθεις μου λέει το παιδί σε βλέπει κ άρχιζει.

 

Κ κάτι ακόμα σήμερα το πρωί όταν ήρθε η μητέρα μου να τον προσέξει για να πάω για δουλειά ο μικρός δεν είχε ξυπνήσει ακόμα. Πάω στο μπάνιο κ ξυπνάει βγαίνει από το δωμάτιο κ η μητέρα μου έμεινε να ανοίξει το παράθυρο στο δωμάτιο του. Αυτός κάθεται στο σαλόνι, βγαίνω από το μπάνιο τον πλησιάζω με κοιτάει κ τρέχει στο ντουλάπι! 

Μόλις με είδε έφυγε στο ντουλάπι! Με κοιτάει κ το ανοίγει! 

χα χα χα εχει παρει χαμπαρι οτι ανχωνεσε κ εκνευριζεσε κ το βρισκει παιχνιδι να σου κανει ζαβολιες. νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα να σε κανει να τον προσεξεις κ προφανως ειναι κ θεμα αντιδρασης σου δηλαδη οι αντιδρασεις σου του φαινονται διασκεδαστικες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

χα χα χα εχει παρει χαμπαρι οτι ανχωνεσε κ εκνευριζεσε κ το βρισκει παιχνιδι να σου κανει ζαβολιες. νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα να σε κανει να τον προσεξεις κ προφανως ειναι κ θεμα αντιδρασης σου δηλαδη οι αντιδρασεις σου του φαινονται διασκεδαστικες. 

Αχ γελάτε.......

Κ εγώ πιστεύω ότι κάποιες φορές είναι περίεργα κ κάποιες για να δει πως θα αντιδράσω.

Με  έχει τραβήξει τα μαλλιά κ εγώ κάθομαι δεν βγάζω λαλιά γιατί ξέρω ότι το κάνει επίτηδες! Κ εννοείται ότι το διασκεδάζει. Εγώ υποτίθεται μαλώνω κ αυτός γελάει!

Έχω ιστορίες να λέω κ να γελάτε...

 

Προσπαθώ όσο μπορώ να μην δίνω σημασία σε κάποια πράγματα για να τα σταματήσει, κ σε κάποια τα έχω καταφέρει. Στο ντουλάπι δεν τα έχω καταφέρει! Βλέπω το ρύζι στο πάτωμα κ το αίμα μου βράζει! Πλέον όμως έχω σταματήσει να λέω πολλά πολλα. Πάω του λέω δεν είναι παιχνίδι κ θα τον πάρω από εκεί. Νομίζω ότι έχει αρχίσει να πιάνει. Θα φανεί αύριο που είναι Κυριακή κ θα είμαι σπίτι.

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λιλουμ είπε:

Βλέπω το ρύζι στο πάτωμα κ το αίμα μου βράζει! 

Εγώ θα άλλαζα θέση στα τρόφιμα τοποθετώντας τα πιο ψηλά. Στα κάτω ντουλάπια έχω μόνο τάπερ, πλαστικά μπολ κ κατσαρολικα!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Αχ γελάτε.......

Κ εγώ πιστεύω ότι κάποιες φορές είναι περίεργα κ κάποιες για να δει πως θα αντιδράσω.

Με  έχει τραβήξει τα μαλλιά κ εγώ κάθομαι δεν βγάζω λαλιά γιατί ξέρω ότι το κάνει επίτηδες! Κ εννοείται ότι το διασκεδάζει. Εγώ υποτίθεται μαλώνω κ αυτός γελάει!

Έχω ιστορίες να λέω κ να γελάτε...

 

Προσπαθώ όσο μπορώ να μην δίνω σημασία σε κάποια πράγματα για να τα σταματήσει, κ σε κάποια τα έχω καταφέρει. Στο ντουλάπι δεν τα έχω καταφέρει! Βλέπω το ρύζι στο πάτωμα κ το αίμα μου βράζει! Πλέον όμως έχω σταματήσει να λέω πολλά πολλα. Πάω του λέω δεν είναι παιχνίδι κ θα τον πάρω από εκεί. Νομίζω ότι έχει αρχίσει να πιάνει. Θα φανεί αύριο που είναι Κυριακή κ θα είμαι σπίτι.

σε αυτη την ηλικια χανουν γρηγορα το ενδιαφερον τους για πραγματα που δεν ακουνε το ΜΗ! προσπαθησε να διαμορφωσεις χωρους που δεν θα κυνδυνευει το μικρο κ αφησε τον οταν κανει μικροζημιες μην του δινεις σημασια οταν το κανει μια δυο κ δει οτι δεν προκαλει κατι με αυτο που εκανε θα το βαρεθει κ θα αλλαξει παιχνιδι. σε αυτη την ηλικια το παιδι το ΜΗ το ακουει το καταλαβαινει αλλα του εξαπτει κ την φαντασια κ χαιρετε κ να σε βλεπει να αλλαζεις συμπεριφορα. 

δεν ειναι μεγαλο παιδακι για να το μαλωσεις κ να καταλαβει η να τρομαξει. η μαμα του του φαινετε αστεια οταν αγριευει οταν τον κυνηγαει απο πισω για να μην πεσει κτλ. 

οτι κ να του εξηγεις τωρα αν δεν ικανοποιησει τη φαντασια του πανω στο παιχνιδι ζημια δεν προκειτε να σε αφησει σε ησυχια. αν τον αφησεις να εξερευναει κ τις ζημιες που κανει δεν θα τις ξανακανει χανουν το ενδιαφερον μετα. 

οποτε περιορισε τους κινδυνους κ ασε τα πολλα μη κ οχι αστον να επεξεργαστει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2018 at 5:22 ΜΜ, λιλουμ είπε:

Κορίτσια ο μικρός 17 μηνών κ κάτι είναι πολύ ζωηρός. 

Κάνει ζημιές συνεχώς. Κ δεν με ακούει καθόλου. Μα καθόλου.

Μένω σε διαμέρισμα κ κάτω έχουμε αυλή κοινόχρηστη. 

Τον πάω να παίξει με το χώμα κ δεν παίζει καθόλου. Τρέχει στα σκαλοπάτια κ ανεβαίνει κατεβαίνει θέλει να βγει κ στο δρόμο. Δύο ώρες στην αυλή κ δεν άγγιξε το χώμα. Πάμε σπίτι κ πειράζει κατευθείαν το χώμα από της γλάστρες. Έγινα έξαλλη!

Το ίδιο μου έχει κάνει κ στο πάρκο που τον πηγαίνω. Το χώμα ή δεν θα το πειράξει καθόλου ή θα παίξει πολύ λίγο. Πάμε σπίτι κ πάλι στης γλάστρες. Του μιλάω κ δεν καταλαβαίνει τίποτα. 

Τα ντουλάπια τα έβαλα ασφάλεια που πήρα αλλά την έχει χαλάσει! Ξανά πήρα κ ξανά τα ίδια. Τώρα θα πάρω από άλλο μαγαζί θα ψάξω κάτι διαφορετικό.

Έχω βαρεθεί να σκουπίζω ρύζι μακαρόνια κ άλλα τρόφιμα από το πάτωμα. 

Κ μου κάνει εντύπωση γιατί κάθε μέρα γίνεται αυτό. 

Του λέω δεν τα πειράζουμε δεν είναι παιχνίδι έλα να σου δείξω τα παιχνίδια σου.

Αυτό το λέω κάθε μέρα!!! 

Κάθομαι στο πάτωμα κ παίζω με τα παιχνίδια του αυτοκινητα, σχήματα μπάλες κ άλλα... 

Τίποτα ο μικρός στα ντουλάπια στης γλάστρες. Ανεβαίνει στης καρέκλες της τραπεζαρίας...

Ξέρω ότι είναι ακόμα πολύ μικρός κ θέλει υπομονή. 

Αλλά δεν γίνεται βρε παιδί μου. Θα τρελαθώ θέλει να παίζει πάντα με κάτι που δεν πρέπει.

Και για να σας προλάβω. 

Δεν είναι της φαντασίας μου ότι είναι πολύ ζωηρός. Όποιος τον γνωρίσει καλά. Μου το λένε!!!

 

O,τι δε θες να πειράζει το βάζεις κάπου να μη φτάνει. Ό,τι δε θες να κάνει, τον προλαβαίνεις, τον αποτρέπεις και του λες γιατί δεν κάνει. Ξανά και ξανά, δεκάδες φορές τη μέρα. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Θα έπρεπε να σε ανησυχεί ένα νηπιο που δεν θέλει να εξερευνήσει και να αμφισβητήσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2018 at 5:30 ΜΜ, λιλουμ είπε:

 

Τον κρατάει κ ο μπαμπάς του κ η γιαγιά του. Αλλά όχι δεν του κάνουν τα χατίρια. 

Είναι ζωηρός...

Κ με προκαλεί! Παράδειγμα. Χθες το βράδυ τον έβαλα να κοιμηθεί. Είμαι δίπλα του. Κ αποφεύγω να του μιλάω γιατί όσο περισσότερο του μιλάω τόσο περισσότερο καθυστερεί να κοιμηθεί γιατί έχει το μυαλό του να παίξει λίγο ακόμα. Οπότε τι κάνει;; Αρχίζει κ πετάει την πιπίλα κατεβαίνει από το κρεβάτι τον ξανά βάζω στο κρεβάτι κ αυτό γίνεται ξανά κ ξανά. Αλλά δεν του μιλάω. Μετά πετάει το σεντόνι του. Κάνει διάφορα. Θα πάρει κάνα βιβλίο κ θα μου φέρει ή κανένα παιχνίδι. Εγώ τιποτα. Τον βάζω στο κρεβάτι που κ που του λέω είναι βράδυ κοιμόμαστε τον βάζω μια μελωδία να ακούσει. Τίποτα αυτός στο τέλος αρχίζει κ με τσιμπάει με χτυπάει με τραβάει τα μαλλιά! 

Όσο κ να σας φαίνεται παράξενο κάνει πράγματα για με νευριάσει!

Πάμε σε φιλικό σπίτι κ βάζει τα χέρια του πίσω από την πόρτα. Του λέω πρόσεχε εκεί που βάζεις τα δάχτυλα σου θα ανοίξει κάποιος την πόρτα κ θα στα χτυπήσει. Θα πονάς πολύ. 

Τα βγάζει με κοιτάει κ τα ξανά βάζει! Κ το έκανε ξανά κ ξανά. Με κοιτάει σαν μου λέει κοίτα τι σκανταλια θα κάνω.. κ μου χαμογελάει καθώς την κάνει.

Αχ έχω δοκιμάσει κ αυτό που λες. Σε κάποιες περιπτώσεις αδιαφορία.. τίποτα ρε κορίτσια. Έχει πέσει από καρέκλα κ ευτυχώς έπεσε σε χαλί, έκλαψε έκλαψε έκλαψε κ μετά ξανά πάνω στην καρέκλα. 

Κ το βρίσκω λογικό να θέλει να ανεβαίνει στην καρέκλα, τι γίνεται όμως όταν είναι όρθιος γυρισμένος στην πλάτη της καρέκλας κ άρχιζει κ κουνιέται;;

 

Φυσικά και θέλει και να σε νευριάσει και να τεστάρει τα όρια. Είναι φυσιολογική συμπεριφόρα της ηλικίας και θα εντείνεται όσο μεγαλώνει.

Π.χ. όταν πετά την πιπίλα, την δίνεις πίσω; Ε, αν ναι, συγχαρητήρια, βρήκε ότι έτσι παίζει μαζί σου και αντιδράς. Μάζεψέ την, μην την δώσεις για κανένα δεκάλεπτο και ας κλαίει, και θα καταλάβει ότι το εννοείς.

Η του λες ότι η πόρτα θα του μαγκώσει το χέρι. Δεν μπορεί να καταλάβει το συσχετισμό ή το πώς δουλεύει, απλά πάρε τον από εκεί αλλιώς το λες δεν το λες, απλά το βλέπει σαν παιχνίδι και χάνει και τελείως το κύρος του αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2018 at 10:50 ΜΜ, λιλουμ είπε:

Αχ γελάτε.......

Κ εγώ πιστεύω ότι κάποιες φορές είναι περίεργα κ κάποιες για να δει πως θα αντιδράσω.

Με  έχει τραβήξει τα μαλλιά κ εγώ κάθομαι δεν βγάζω λαλιά γιατί ξέρω ότι το κάνει επίτηδες! Κ εννοείται ότι το διασκεδάζει. Εγώ υποτίθεται μαλώνω κ αυτός γελάει!

Έχω ιστορίες να λέω κ να γελάτε...

 

Προσπαθώ όσο μπορώ να μην δίνω σημασία σε κάποια πράγματα για να τα σταματήσει, κ σε κάποια τα έχω καταφέρει. Στο ντουλάπι δεν τα έχω καταφέρει! Βλέπω το ρύζι στο πάτωμα κ το αίμα μου βράζει! Πλέον όμως έχω σταματήσει να λέω πολλά πολλα. Πάω του λέω δεν είναι παιχνίδι κ θα τον πάρω από εκεί. Νομίζω ότι έχει αρχίσει να πιάνει. Θα φανεί αύριο που είναι Κυριακή κ θα είμαι σπίτι.

 

Mα δε βλέπεις τον παραλογισμό αυτού που λες; :)

Το ρύζι του αρέσει, θέλει να εξερευνήσει, φυσικά και θα πάει εκεί. Γιατί και στο παρελθόν το έκανε και τι έπαθε; Τίποτα. Εσύ εκνευρίστηκες και του φάνηκε μάλλον και αστείο.

Βάλε το ρύζι κάπου αλλού. Κλείδωσε το ντουλάπι. Απομόνωσε όλη την κουζίνα. Εχε το μάτι σου επάνω του συνεχώς και απομάκρυνέ τον ξανά και ξανά από το ντουλάπι, πριν το ανοίξει. Και όταν έχεις ώρα, πάρτε μία λεκάνη, γεμίστε την με ρύζι και άσε τον να εξερευνήσει με τα χεράκια του.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να μεταφέρω τα τρόφιμα γιατί έχω μόνο στο ντουλάπια επάνω που έχουν ποτήρια κ πιάτα. 

Κ ενώ έχω πει θα πάρω άλλες ασφάλειες γιατί αυτές πλέον της καταφέρνει κ της ανοίγει κ κάποιες της χάλασε.

Είπα ότι ίσως λύση δεν είναι να πάρω άλλες ασφάλειες αλλά να του μάθω ότι όλα τα πράγματα δεν είναι παιχνίδια. Έχω μαζέψει κάποια από το ντουλάπι κ τα έχω πάνω στον πάγκο της κουζίνας. Έχω αφήσει λίγα κ αυτά είναι κλειστά. Νομίζω ότι έχει χάσει λίγο το ενδιαφέρον του τώρα. Δεν ξέρω βέβαια εάν έτυχε γιατί εχθές ήταν Κυριακή κ δεν δούλευα.

 

Κ πλέον ότι πετάει στο πάτωμα δεν του το δινω.! Έχει τύχη να πετάξει παιχνίδι που του αρέσει, από τα νεύρα του το πέταξε. Από πιο πριν του είχα πει ότι εάν το πετάξει θα του το πάρω κ δεν θα το ξανά δώσω. Έβλεπα ότι είναι έτοιμος για να το πετάξει. Το πέταξε, το πήρα κ του εξήγησα γιατί το πήρα.

 

Πάντος μπράβο σας ρε κορίτσια για την υπομονή σας. 

Μέχρι κ στο διάβασμα το έχω ρίξει μήπως κ με βοηθήσει κανένα βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Δυστυχώς δεν μπορώ να μεταφέρω τα τρόφιμα γιατί έχω μόνο στο ντουλάπια επάνω που έχουν ποτήρια κ πιάτα. 

Κ ενώ έχω πει θα πάρω άλλες ασφάλειες γιατί αυτές πλέον της καταφέρνει κ της ανοίγει κ κάποιες της χάλασε.

Είπα ότι ίσως λύση δεν είναι να πάρω άλλες ασφάλειες αλλά να του μάθω ότι όλα τα πράγματα δεν είναι παιχνίδια. Έχω μαζέψει κάποια από το ντουλάπι κ τα έχω πάνω στον πάγκο της κουζίνας. Έχω αφήσει λίγα κ αυτά είναι κλειστά. Νομίζω ότι έχει χάσει λίγο το ενδιαφέρον του τώρα. Δεν ξέρω βέβαια εάν έτυχε γιατί εχθές ήταν Κυριακή κ δεν δούλευα.

 

Κ πλέον ότι πετάει στο πάτωμα δεν του το δινω.! Έχει τύχη να πετάξει παιχνίδι που του αρέσει, από τα νεύρα του το πέταξε. Από πιο πριν του είχα πει ότι εάν το πετάξει θα του το πάρω κ δεν θα το ξανά δώσω. Έβλεπα ότι είναι έτοιμος για να το πετάξει. Το πέταξε, το πήρα κ του εξήγησα γιατί το πήρα.

 

Πάντος μπράβο σας ρε κορίτσια για την υπομονή σας. 

Μέχρι κ στο διάβασμα το έχω ρίξει μήπως κ με βοηθήσει κανένα βιβλίο.

 

Tότε απλά υπομονή :) Δοκίμασες τάπερ που κλείνουν καλά για να βάλεις μέσα ρύζι, αλεύρι κλπ; Εγώ το κάνω έτσι κι αλλιώς ώστε αν κάτι πιάσει μαμούνια να μη μεταδωθεί και στα υπόλοιπα. 

Πάντως να θυμάσαι ότι ένα νήπιο που θέλει να εξερευνήσει τα πάντα, σου δείχνει και πόσο έξυπνο και ορεξάτο για μάθηση είναι :) 

Link to comment
Share on other sites

Στα είπαν και τα κορίτσια, είναι φυσιολογική συμπεριφορά. Θέλει πολύ υπομονή αλλά αν είσαι ψύχραιμη θα ανταμειφθείς, θα δεις. Μην το μαλώνεις και μην του λες μη και μη παρά μόνο όταν κάνει κάτι όντως επικίνδυνο. Αστον να βγάζει πράγματα, να τα πετάει και να ασχολείται με διάφορα, να κάνει χαμό. Αυτή είναι η δουλειά του τώρα, έτσι γνωρίζει τον κόσμο. Πάρτο απόφαση. Θα έχεις ένα βομβαρδισμένο σπίτι! Επίσης μην λέτε μπροστά του ότι είναι ζωηρός ή χρησιμοποιείται αρνητικές εκφράσεις για τη συμπεριφορά του. Μετά θεωρεί ότι αυτή είναι η αναμενόμενη συμπεριφορά από αυτόν. Γενικά πρέπει να του εξηγείς γιατί δεν κάνει επικίνδυνα πράγμα πχ να πηδάει από την καρέκλα όχι απλά μη θα χτυπήσεις. Πήγαινε κοντά, δείξε του πόσο εύκολο είναι να γυρίσει η καρέκλα, να πέσει προς τα πίσω, εξήγησέ του με λίγα λόγια. Θα δεις πόσο ενδιαφέρον θα δείξει με την επίδειξη! Εντωμεταξύ νομίζεις ότι μιλάς στον αέρα και σε ανύποπτο χρόνο καταλαβαίνεις ότι τα έχει ακούσει και καταλάβει όλα! Εμένα με εκπλήσσει ευχάριστα που πολλές φορές εξηγεί αυτά που του έχω πει σε άλλα παιδάκια, ακόμα και μέρες μετά. Πάντως ότι σε φέρνουν στα άκρα πολλές φορές είναι γεγονός. Απλά έχω συνειδητοποιήσει ότι δεν μπορείς να νικήσεις με τίποτα. Αν γίνεις έξαλλη και αρχίσεις τις φωνές και τις βαριές εκφράσεις το μόνο που καταφέρνεις είναι να έχεις ένα κλαμένο παιδί και εσύ ΄τύψεις. Τίποτα, απλά κουράγιο και υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

άλλα παιδάκια είναι πιο ζωηρά και άλλα λιγότερο, όντως. τα παιδιά δεν έχουν αυτορύθμιση, αυτό είναι κάτι που το μαθαίνουν στην πορεία. όλες αυτές οι ζωηράδες και οι τρέλες είναι ο τρόπος τους είτε να επικοινωνήσουν είτε να ανακαλύψουν τον κόσμο. Οι οποίες σε άλλο παιδί εκφράζονται πιο ήπια και σε άλλο πιο έντονα. 

μη χάνεις την ψυχραιμία σου. σε λατρεύει, είσαι ο κόσμος του, και δεν αντιλαμβάνεται ότι ξεπερνάει τα όριά σου γιατί δεν ξέρει ακόμη τι σημαίνει "όρια". 

δώσε του το καλό παράδειγμα, και γενικά εστίασε στην επικοινωνία ως μέθοδο διαπαιδαγώγισης. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...