Recommended Posts

Μανουλες καλησπερα...το μωρακι μου ειναι 11 ημερων..μεχρι την 7η μμερα θηλαζε 30 λεπτα και ξαφνξκα μου το εχει κανει 10 λεπτα και στην καλυτερη παμε στα 12 λεπτα...ειναι φυσιολογικο???ας μου απαντησει καποια γιατι εχω αγχωθει παρα πολυ...

Διαφημίσεις

Δν νομίζω πως υπάρχει στάνταρ χρόνος...αλλά πρέπει να είναι αποτελεσματικος ο θηλασμός. Κάποια μωρα κάνουν σύντομους θηλασμούς κάποια μαραθώνιους.Κοιτας αν έχει πιασει σωστά τη θηλή, αν καταπίνει κ απλά προσέχεις εαν αποκοιμιέται και δεν τρωει να το κρατάς ξύπνιο! Συνήθως κοιμούνται κ πιπιλάνε στον υπνο τους. Ελέγχεις πάνες κ βάρος όταν χρειάζεται. Έαν βρέχει αρκετες πάνες κ παίρνει βάρος όλα ειναι μια χαρά. Να σου ζήσει!

• Μου αρέσει 1

Γειά σας

δείτε και πιο κάτω την λίστα , για να δημοσιεύσετε στοιχεια που θα βοηθήσουν να πάρετε καλύτερες απαντήσεις  

Εάν θέλετε να επιτύχετε εδραίωση θηλασμού, αυτές οι μέρες είναι κρίσιμες και θα είναι σημαντικό να λάβετε καθοδήγηση από κοντά από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού. Μόνο αυτή/αυτός μπορεί να σας επιβεβαιώσει πραγματικά ότι οι θηλασμοί του βρέφους σας είναι αποτελεσματικοί, κάτι το οποίο είναι ίσως και πιο σημαντικό από την διάρκειά των θηλασμών και την συχνότητά τους. 

Επίσης το να επιβεβαιωθεί ότι οι θηλασμοί είναι αποτελεσματικοί, θα βοηθήσει να μην αποκτήσετε προβλήματα με τις θηλές ή τους μαστούς από λάθος πιάσιμο θηλής ή θέματα με την παραγωτή. 

Θα είναι αδύνατο να επιβεβαιώσετε μέσω ενός φόρουμ την αποτελεσματικότητα των θηλασμών,  οι συμβουλές που θα λάβετε εδώ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επίσκεψη ειδικού πιστοποιημένου σύμβουλου θηλασμού . Υπάρχουν παιδίατροι IBCLC αλλά και σκέτοι σύμβουλοι θηλασμού. 

Επίσης σημαντικός λόγος για να μην αργήσετε μια τέτοια επίσκεψη, είναι ότι κάθε ημέρα που το μωρό θηλάζει αναποτελεσματικά,

μειώνονται οι δυνάμεις του για να αντλήσει περισσότερο γάλα.  Η μειωμένη διάρκεια θηλασμού στο νεογέννητο δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χορτασμού, ο θηλασμός είναι μια "εργασία" για το μωρό που απαιτεί ενέργεια.  Υπάρχει δηλαδή και η περίπτωση ένα μωρό να δείχνει ικανοποιημένο και να κοιμάται, επειδή έχει κουραστεί! 

Η έγκαιρη παρέμβαση μπορεί να βοηθήσει να διορθωθούν μικρά αλλά κρίσιμα κριτήρια κατά την διάρκεια των θηλασμών των πρώτων ημερών /εβδομάδων και έτσι να επιτευχθεί η εδραίωση του θηλασμού. 

Δείτε εδώ λίστα: 

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

Θυμηθείτε ότι το στήθος σας όταν θα έχει "σωστή χρήση" από το μωρό (δηλαδή αποτελεσματικό θηλασμό και επαρκή ερεθίσματα θηλασμού) μπορεί να προσαρμοστεί στην ποσότητα που το μωρό έχει ανάγκη.  Εάν αισθάνεστε ότι δεν έχετε αρκετό γάλα, πρέπει να επιβεβαιώσετε και ότι όντως δεν έχετε αρκετό γάλα (ζυγίσεις και κρίση παιδιάτρου & αποκλεισμός άλλης αιτίας μη επαρκούς πρόσληψης βάρους πχ ουρολοίμωξη ή άλλη αιτία σε σχέση με το γαστρεντερολογικό).

Δείτε εδώ επίσης και άλλες πληροφορίες για γαλακταγωγές τροφές κα.

https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

Την παρακάτω λίστα κριτηρίων θα την χρειαστείτε έτσι και αλλιώς εάν συμβουλευτείτε ειδικό:

• Μου αρέσει 2

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

23 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Δν νομίζω πως υπάρχει στάνταρ χρόνος...αλλά πρέπει να είναι αποτελεσματικος ο θηλασμός. Κάποια μωρα κάνουν σύντομους θηλασμούς κάποια μαραθώνιους.Κοιτας αν έχει πιασει σωστά τη θηλή, αν καταπίνει κ απλά προσέχεις εαν αποκοιμιέται και δεν τρωει να το κρατάς ξύπνιο! Συνήθως κοιμούνται κ πιπιλάνε στον υπνο τους. Ελέγχεις πάνες κ βάρος όταν χρειάζεται. Έαν βρέχει αρκετες πάνες κ παίρνει βάρος όλα ειναι μια χαρά. Να σου ζήσει!

Vasilo δεν τον παιρνει ο υπνος στο στηθος...κ δεν δειχνει να το πιπιλαει...και πανουλες βρεχει αρκετες και τα κακακια του ειναι στανταρ σε καθε γευμα και μπορει και δυο φορες σε ενα γευμα...μου ξυπναει ανα 3ωρο σχεδον να φαει και σκεψου δεν τον αφηνω να κλαψει πολυ...τον θηλαζω κατευθειαν...αυτο ομως που με αγχωσε σημερα ειναι οτι αφου τον θηλασα μετα απο περιεργεια τραβηξα με το θηλαστρο για 5 λεπτα και εβγαλα μονο 25 γραμμαρια...ειναι φυσιολογικο???

On 20/7/2018 at 11:05 ΜΜ, ΧρύσαΜ είπε:

Αν δείχνει ότι χορταίνει θεωρώ ότι είναι καλά. Όμως, γιατί δε ρωτάς τον/την παιδίατρο που σας παρακολουθεί;

Τον ρωτησα και μου ειπε οτι τρωει οσο θελει το μωρακι μεχρι να χορτασει και να μην αγχωνομαι...αλλα εγω συνεχιζω να αγχωνομαι...

13 ώρες πρίν, Elizab είπε:

Vasilo δεν τον παιρνει ο υπνος στο στηθος...κ δεν δειχνει να το πιπιλαει...και πανουλες βρεχει αρκετες και τα κακακια του ειναι στανταρ σε καθε γευμα και μπορει και δυο φορες σε ενα γευμα...μου ξυπναει ανα 3ωρο σχεδον να φαει και σκεψου δεν τον αφηνω να κλαψει πολυ...τον θηλαζω κατευθειαν...αυτο ομως που με αγχωσε σημερα ειναι οτι αφου τον θηλασα μετα απο περιεργεια τραβηξα με το θηλαστρο για 5 λεπτα και εβγαλα μονο 25 γραμμαρια...ειναι φυσιολογικο???

Δεν είμαι αρμόδια να σου δώσω απάντηση για το αν όλα είναι καλά ή τι φταίει.  Όπως σου έγραψε ο συντονιστής υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που ζητάς βοήθεια για το θηλασμό όμως κ πάλι μόνο ένας σύμβουλος θηλασμού μπορεί να σε κατευθύνει σωστά.

Εγώ σαν μαμά...

Άφησα και το ένστικτο να με καθοδηγήδει πως όλα πηγαίνουν καλά. 

Τρώει βαζει βαρος βρέχει πάνες κ ειναι ήρεμο. Δεν τα έκανα κ γω όλα σωστά από την αρχη όμως τα βρήκα στην πορεία.Εσύ εφ'όσον έχεις αμφιβολίες απευθύνσου σε σύμβουλο εαν δν ειναι ο παιδίατρος σου. 

Για να μην αγχώνεσαι όμως το τι λέει το θήλαστρο δεν είναι σε καμία περίπτωση αντιπροσωπευτικό του πόσο γάλα έχεις.

Βρες τις απαντήσεις που ψάχνεις από τους ανθρώπους που πρεπει για να υπάρχει κ ευθύνη και ασφάλεια.

Να κλείσω με το όλα καλά θα πάνε.. ετσι είναι η μητρότητα!:) 

• Μου αρέσει 2

15 ώρες πρίν, Elizab είπε:

Το θήλαστρο πού στο καλό κολλάει τώρα με νεογέννητο μωρό; Εξαφάνισέ το κάπου μην μπαίνεις καν στον πειρασμό, μόνο κακό μπορεί να κάνει σε αυτή τη φάση. Αν συστηματικά δε έβγαζες 25 ml στο πεντάλεπτο και μάλιστα μετά από τάισμα, για υπερπαραγωγή θα μιλάγαμε, όχι για έλλειψη γάλακτος, οπότε το "μόνο" που λες, σίγουρα δεν ταιριάζει στην περίσταση ;) Ηρέμησε, προσπάθησε να θηλάζεις τουλάχιστον 10-12 φορές τη μέρα, ανεξάρτητα από το αν δείχνει να πεινάει ή όχι (το τρίωρο  είναι μάλλον πολύ τόσο νωρίς). Αν θηλάζεις ένα δεκάλεπτο στο ένα στήθος και το αφήνει, πρόσφερε πάντα και το άλλο, με ένα διάλειμμα για ρέψιμο ανάμεσα. Το αν όλα πάνε καλά, θα σου το πουν οι πάνες του, και τα ζυγίσματα στον παιδίατρο, όχι το ρολόι.

• Μου αρέσει 2

Κι εγώ συμφωνώ με ΑΡΓΚ. Το ότι έβγαλες μόνο 25 γραμμάρια φυσιολογικό μού φαίνεται, αφού προηγήθηκε θηλασμός. Αν το παιδί παίρνει βάρος, είναι ό,τι καλύτερο. Να έρθεις και σε επαφή και με πιστοποιημένη παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού, έστω και τηλεφωνικά. Θα σε βοηθήσει σημαντικά.

On 22/7/2018 at 3:11 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Το θήλαστρο πού στο καλό κολλάει τώρα με νεογέννητο μωρό; Εξαφάνισέ το κάπου μην μπαίνεις καν στον πειρασμό, μόνο κακό μπορεί να κάνει σε αυτή τη φάση. Αν συστηματικά δε έβγαζες 25 ml στο πεντάλεπτο και μάλιστα μετά από τάισμα, για υπερπαραγωγή θα μιλάγαμε, όχι για έλλειψη γάλακτος, οπότε το "μόνο" που λες, σίγουρα δεν ταιριάζει στην περίσταση ;) Ηρέμησε, προσπάθησε να θηλάζεις τουλάχιστον 10-12 φορές τη μέρα, ανεξάρτητα από το αν δείχνει να πεινάει ή όχι (το τρίωρο  είναι μάλλον πολύ τόσο νωρίς). Αν θηλάζεις ένα δεκάλεπτο στο ένα στήθος και το αφήνει, πρόσφερε πάντα και το άλλο, με ένα διάλειμμα για ρέψιμο ανάμεσα. Το αν όλα πάνε καλά, θα σου το πουν οι πάνες του, και τα ζυγίσματα στον παιδίατρο, όχι το ρολόι.

Αργκ το θηλαστρο το χρησιμοποιησα μονο μια φορα γιατι ειχα αγχωθει για το αν εχω γαλα ή οχι..τον παιδιατρο τον περιμενω αυτη τη βδομαδα για να δουμε το βαρος του και να μου λυσει τις αποριες μου...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα στη ομάδα!

Είμαι μανούλα δυο παιδιών το πρώτο μου είναι 4,5 χρόνων κ το δεύτερο 10 ημερών κοριτσάκι...

Γεννήθηκε 37,5 εβδομάδων με καισαρικη κ βαρος 2620 την πήρα από το μαιευτήριο 2450 ....το πρώτο το θηλασα 20 μηνες αποκλειστικά...ετσι θέλω κ το δεύτερο αλλά με έχουν κατά κλείσει οι ορμόνες μου ...η μικρή δε ξυπνάει για να φαει τη ξυπναω κάθε δύο με δυόμιση ώρες αλλά τρώει ποτε δέκα λεπτα απο το ενα στήθος κ ποτε πεντε απο το άλλο λερώνει 5-6 πάνες αλλά στεναχωριεμαι που δεν ξυπνάει για να φαει κ με έχει πιασει άγχος........ αύριο θα ερθει η παιδίατρος να τη δει κ μου είπε πως πρεπει να έχει πάρει το βαρος της γέννας κ έχω αγχωθει ακόμα πιο πολύ....έχει συμβεί σε κάποια μανούλα αυτό....

Γειά σας! 

δείτε εδώ για το ότι οι κατάλληλοι να δίνουν συμβουλές για τον θηλασμό είναι οι πιστοποιημένοι σύμβουλοι θηλασμού (υπάρχουν και παιδίατροι) όπως και τό ότι είναι ιδιαίτερα κρίσιμο εάν θέλετε να θηλάσετε και αυτό το παιδί σας αποκλειστικά, να πάρετε τις σωστές οδηγίες. 

On 21/7/2018 at 12:09 ΠΜ, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Γειά σας

δείτε και πιο κάτω την λίστα , για να δημοσιεύσετε στοιχεια που θα βοηθήσουν να πάρετε καλύτερες απαντήσεις  

Εάν θέλετε να επιτύχετε εδραίωση θηλασμού, αυτές οι μέρες είναι κρίσιμες και θα είναι σημαντικό να λάβετε καθοδήγηση από κοντά από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού. Μόνο αυτή/αυτός μπορεί να σας επιβεβαιώσει πραγματικά ότι οι θηλασμοί του βρέφους σας είναι αποτελεσματικοί, κάτι το οποίο είναι ίσως και πιο σημαντικό από την διάρκειά των θηλασμών και την συχνότητά τους. 

Επίσης το να επιβεβαιωθεί ότι οι θηλασμοί είναι αποτελεσματικοί, θα βοηθήσει να μην αποκτήσετε προβλήματα με τις θηλές ή τους μαστούς από λάθος πιάσιμο θηλής ή θέματα με την παραγωτή. 

Θα είναι αδύνατο να επιβεβαιώσετε μέσω ενός φόρουμ την αποτελεσματικότητα των θηλασμών,  οι συμβουλές που θα λάβετε εδώ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επίσκεψη ειδικού πιστοποιημένου σύμβουλου θηλασμού . Υπάρχουν παιδίατροι IBCLC αλλά και σκέτοι σύμβουλοι θηλασμού. 

Επίσης σημαντικός λόγος για να μην αργήσετε μια τέτοια επίσκεψη, είναι ότι κάθε ημέρα που το μωρό θηλάζει αναποτελεσματικά,

μειώνονται οι δυνάμεις του για να αντλήσει περισσότερο γάλα.  Η μειωμένη διάρκεια θηλασμού στο νεογέννητο δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χορτασμού, ο θηλασμός είναι μια "εργασία" για το μωρό που απαιτεί ενέργεια.  Υπάρχει δηλαδή και η περίπτωση ένα μωρό να δείχνει ικανοποιημένο και να κοιμάται, επειδή έχει κουραστεί! 

Η έγκαιρη παρέμβαση μπορεί να βοηθήσει να διορθωθούν μικρά αλλά κρίσιμα κριτήρια κατά την διάρκεια των θηλασμών των πρώτων ημερών /εβδομάδων και έτσι να επιτευχθεί η εδραίωση του θηλασμού. 

Δείτε εδώ λίστα: 

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

Την παρακάτω λίστα κριτηρίων θα την χρειαστείτε έτσι και αλλιώς εάν συμβουλευτείτε ειδικό:

(είναι δημοσίευσή μας πιο πάνω , την ξαναπαραθέτουμε για δική σας ευκολία! )

Να σας ζήσει! 

• Μου αρέσει 1

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

On 30/9/2018 at 1:53 ΜΜ, Jimando είπε:

Καλησπέρα στη ομάδα!

Είμαι μανούλα δυο παιδιών το πρώτο μου είναι 4,5 χρόνων κ το δεύτερο 10 ημερών κοριτσάκι...

Γεννήθηκε 37,5 εβδομάδων με καισαρικη κ βαρος 2620 την πήρα από το μαιευτήριο 2450 ....το πρώτο το θηλασα 20 μηνες αποκλειστικά...ετσι θέλω κ το δεύτερο αλλά με έχουν κατά κλείσει οι ορμόνες μου ...η μικρή δε ξυπνάει για να φαει τη ξυπναω κάθε δύο με δυόμιση ώρες αλλά τρώει ποτε δέκα λεπτα απο το ενα στήθος κ ποτε πεντε απο το άλλο λερώνει 5-6 πάνες αλλά στεναχωριεμαι που δεν ξυπνάει για να φαει κ με έχει πιασει άγχος........ αύριο θα ερθει η παιδίατρος να τη δει κ μου είπε πως πρεπει να έχει πάρει το βαρος της γέννας κ έχω αγχωθει ακόμα πιο πολύ....έχει συμβεί σε κάποια μανούλα αυτό....

Ναι και θηλάσαμε αποκλειστικά. Αλλά: η παιδίατρος παρακολουθούσε το παιδί πολλές φορές τη βδομάδα, μας έβλεπε να θηλάζουμε και έδινε οδηγίες, αξιολογούσε τη συνολικη κατάσταση και γι αυτό δεν έδωσε φόρμουλα παρά το ότι ο πρώτος μήνας πήγε πολύ αργά από βάρος. Αν η παιδίατρός σου δεν έχει να δώσει συμβουλές για θηλασμό, θα έλεγα να ζητήσεις άμεσα δεύτερη γνώμη για να βοηθηθείς. Από εκεί και πέρα, το παιδί το ξυπνούσα ανά δίωρο, το πολύ τρίωρο το βράδυ και επέμενα να θηλάζει κανονικά, όχι πεντάλεπτα, με ενδιάμεσες αλλαγές πάνες, γδυσιμο, βρεγμένο πανάκι στο μέτωπο, παιχνίδια με πόδια, χέρια και αυτάκια, γενικά το ενοχλούσα για να κρατηθεί ξύπνιο. Μετά τις πρώτες βδομάδες που έπεσε πια ο ίκτερος, έγινε άλλο παιδί.

• Μου αρέσει 1

Ηρθε η παιδίατρος σήμερα και τη ζύγισε κ έχει πάρει το βαρος της γέννας κ 50 γρ επιπλέον...μου είπε να την ταιζω συχνα ανα 2-2,5 ώρες έστω κ τα πεντάλεπτα όσο συχνα γίνεται....μου είπε οτι είναι ενα λιγοφαγο μωρο που δε θα μου πει ποτέ οτι πειναει μέχρι να ξεπεταχτεί λίγο...ελπίζω μέχρι να σαραντησω να έχει αλλάξει κάπως...

Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Jimando είπε:

Αργκ τι έννοεις άλλο παιδι;πήρε τα πανω του;;πήρε βαρος;ξυπναγε για να φαει;εμένα δεν έκανε ίκτερο...

Ναι, άρχισε να βάζει βάρος με το παραπάνω, να θηλάζει πολύ κλπ Από ελλιποβαρές που κοιμόταν και κάναμε ζογκλερικά για να φάει, έγινε σαν φρατζόλα :) 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από ΝΙΚΟΛΕΤΑ,
        Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πώς κάνετε μπάνιο τα νεογέννητα μωρά σας,γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι.Η παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί ο άντρας μου να το κρατάει ανάσκεκα και εγώ να το πλένω και να το λούζω όχι όμως πολλή ώρα.Μου είπε το σωματάκι μπορώ να το ξεβγάλω με το νερό που θα έχει μέσα στην μπανιερίτσα του και για το κεφαλάκι να έχω κρατήσει λίγο νερό χώρια για το ξεβγάλω από τις σαπουνάδες-πάλι ανάσκελα.Η πεθερά μου από την άλλη,που το κάνει μπάνιο για να μας ξεκουράσει με όλη την καλή της διάθεση το βάζει κάτω από τη βρύση ολόκληρο με αποτέλεσμα να πηγαίνει νερό στα ματάκια και στα αυτάκια του.Για τα ματάκια δεν έχω πρόβλημα αλλά φοβάμαι για τα αυτάκια μν πάει πολύ νερό και πάθει καμμια ωτίτιδα...Μου λέει κιόλας ότι στο κάτω-κάτω στην κλινική έτσι μας έδειξε η μαία..
      • Από Maonoki,
        Καλησπέρα σας, ελπίζω να μην υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο forum..Απ΄ ότι βλέπω για τα μωράκια που έχω δει απορίες με το θέμα ύπνου είναι λίγο μεγαλύτερα (10 μηνών και πάνω).  
        Εγώ γέννησα πριν 2 βδομάδες και θα ήθελα τη γνώμη σας...Ο μπέμπης μου κοιμάται μια χαρά όλη μέρα, ξυπνάει ανά 1,5 - 2,5 ώρες για να θηλάσει και μετά πάλι ύπνος...
        Το πρόβλημα είναι τη νύχτα: τη νύχτα λοιπόν, έχει το μάτι ¨γαρίδα" (!) δεν θέλει να κοιμηθεί, σαν κάτι να το φοβίζει, τεντώνεται, σφίγγεται, είναι ανήσυχο πολύ. Ο μόνος τρόπος να κοιμηθεί είναι πάνω μου και ενώ το θηλάζω στο ειδικό μαξιλάρι. (προσπαθώ γι΄ αποκλειστικό θηλασμό). Τότε αποκοιμιέται, αλλά όταν πάω να το βάλω στην καλαθούνα, μετά από μερικά λεπτά ξυπνάει.  
        Ίσως πάλι είναι πολύ νωρίς και προσπαθεί να προσαρμοστεί. όμως σκέφτομαι μήπως μάθει να κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου.
        Δεν ξέρω αν πρέπει να προσπαθήσω με νανούρισμα γιατί φοβάμαι ότι επίσης θα συνηθίσει με αυτό τον τρόπο και δε θα μπορεί έπειτα αλλιώς.
        Έχω ακούσει για την εκμάθηση συνηθειών ύπνου, έχω πάρει και το βιβλίο "ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" αλλά είναι λίγο νωρίς θεωρώ για να τις εφαρμόσω... 
        Επίσης ο ΛΕΥΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ δε φαίνεται να βοηθάει και πολύ, μάλλον το ταράζει περισσότερο.
        Εσείς πώς προσπαθείτε με το μωράκι σας να κοιμηθεί το βράδυ, έχετε εφαρμόσει κάτι που να πιάνει?
        Το κάθε μωράκι είναι μοναδικό, γι αυτό όσα περισσότερα ακούμε, τόσο το καλύτερο! 

• Από leticia,
        Καλησπερα σε ολες σας.
        Μπαινω κατ'ευθειαν στο θεμα μου!Μετα την εγκυμοσυνη μου,παρουσιαστηκαν στη μυτη και στα ιγμορεια πολυποδες (εκανα αξονικη).Επισης πριν 4,5 χρονια ειχα κανει εγχειρηση για πολυποδες κ στις φωνητικες μου χορδες κ απο ό,τι καταλαβαινω πρεπει να ξαναεβγαλα γιατι νιωθω μια ενοχληση.
        Ο Ω.Ρ.Λ που με παρακολουθει μου ειπε πως πρεπει να χειρουργηθω
        Το αφησα λιγο (η διαγνωση εγινε Σεπτεμβρη) οποτε τωρα πρεπει οπωσδηποτε να το κανονισω γιατι υποφερω πραγματικα κ εκτος αυτου,μου το τονισαν Ω.Ρ.Λ κ γυναικολογος να ΜΗΝ μεινω εγκυος πριν αφαιρεθουν οι πολυποδες
        Ο μικρος μου, 16 μηνων τωρα, μονο θηλαζει αλλα και κοιμαται θηλαζοντας δηλ δεν παιζει να κοιμηθει χωρις να θηλασει και το μεσημερι κ το βραδι.
        Θα χρειαστει να παραμεινω ενα βραδι μεσα στην κλινικη (εκτος απροοπτου).Πιστευω πως ο αντρας μου για ενα βραδι θα τον καταφερει,με πολυ γκρινια βεβαια αλλα ενα βραδι ειναι.
        Το θεμα μου ειναι για μετα τι γινεται με ναρκωση,αντιβιωσεις, κτλ.Επιτρεπεται ο θηλασμος?
        Οποια μπορει να μου απαντησει υπευθυνα παρακαλω περιμενω
        (Αγλαια βοηθεια?????)
      • Από natasavagelis,
        καλησπερα....εχω ενα κοριτσακι 20 ημερων....αρχισα να στενοχωριεμαι γιατι κοιμαται το νινακι και μεσα στον υπνο του σφιγγεται,κουνιεται,μαζευει τα ποδαρακια της,σηκωνει τα χερακια της και βογκαει...ειναι σαν να τεντωνεται ενας ενηλικασ...αυτο το κανει ολο το βραδυ...και μετα την ξανα παιρνει τις περισσοτερεσ φορες ο υπνοσ.με ανησυχει πολυ αυτο το θεμα γιατι παρατηρησα πως σημερα το εκανε και που την ειχα αγκαλια γιατι στην αρχη ειπα μηπωσ νιωθει μοναξια στην κουνια της..αλλα μαλλον οχι....εχει καποια αναλογη εμπειρια με το μωρακι της?θα μου ειναι χρησιμες οι συμβουλες σας!!!!!!!!
      • Από Maisie mum,
        Καλησπέρα .  Σήμερα γίναμε 40 μερών. Το ορόσημο των 40 ημερών που όλοι σου λένε ότι τα πράγματα θα φτιάξουνε ...Για το μωρό, το θηλασμο και την λεχώνα - ότι  η κατάθλιψη δεν θα είναι τόσο επικίνδυνη -  Είναι εδώ.  Τα πράγματα όντως φτιάξανε από το πολύ δύσκολα στο λιγότερο δύσκολα παρόλα αυτά ακόμα δυσκολεύομαι με το θηλασμό ως προς τη διάρκεια και τη συχνότητα .  Θηλάζω αποκλειστικά και   Τις περισσότερες μέρες η μικρή μου θέλει ανά 1 h και κάθεται στο στήθος από 20 λεπτα έως  και 40. Την προηγούμενη βδομάδα βέβαια και για έξι μέρες (ίσως άλμα ανάπτυξης;) Η μικρή θήλασΕ  Περίπου 15 h σε ένα εικοσιτετράωρο .Διαβάζω και απογοητεύομαι. Οι παιδίατροι (ναι έχω  Συμβουλευτεί  ήδη 3-4) μου λένε ότι είναι πολύ συχνό αυτό που συμβαίνει στο δικό μωρό. Αυτά όμως  που διαβάζω είναι ότι η πλειοψηφία των μωρών τρέφονται σε 10λεπτα  ανά 2 h.  Και για τις μαμάδες σαν εμένα η απάντηση συνήθως είναι χαλάρωσε κι απόλαυσέ το.  Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το απολαύσω και νιώθω ενοχικά ακόμη και γι' αυτό.  Ακούγεται σαν να είναι άσπρο ή μαύρο.  Για τις μαμάδες που ρωτάνε αν μπορούμε να βάλουμε ένα πρόγραμμα η απάντηση είναι κόφτη "Αποκλειστικός θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα" Μα εγώ αναρωτιέμαι δεν υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν αποκλειστικά και βάλανε πρόγραμμα ? 
      • Από Marakious,
        Ειναι η δευτερη φορα που βλεπω και στο εσωρουχο και κατα το σκουπισμα σταγονες αιμα ενω θηλαζω αποκλειστικα ,βεβαια κραταει μια μερα αλλα ειναι λογικο?
        οταν 40σα μου ειπε ο γιατρος να περιμενω μετα το 6μηνο !!!
        ειναι λογικο?
      • Από manoula,
        Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση!Απ' όσο γνωρίζω κατα κανόνα όταν θηλάζεις αποκλειστικά η περίοδος αργεί να επιστρέψει.Στη μεγάλη μου κόρη έδινα και συμπλήρωμα, οπότε προσωπική εμπειρεία δεν έχω.Τώρα θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή που είναι 2 μηνών και χθες μου ήρθε περίοδος. Μπορεί να σημαίνει κάτι αυτό για το θηλασμό?