Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακαταστατο προγραμμα φαγητου


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια εχω μια μικρουλα 4μηνων και δεν τρωει ανα 4 με 5 ωρες που μου ειπε η παιδιατρος την εβαλα σε προγραμμα οπως μου ειπε και ανα 2ωρες περιπου τρωει δεν με ανυσιχη αυτο οσο οτι κανει πρασινα κακακια ειναι πολυ ανυσιχη και μεσα στη μερα δεν κοιμαται παρα μονο το βραδυ 9με6 .το θυλασμο των εχουμε κοψει εδω και ενα μηνα γτ δεν μπορεσα να θυλασο και πινουμε σαλιλακ1.τι να κανω θελω βοηθεια κανω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρόγραμμα διατροφής γενικά μπαίνει σιγά σιγά αφου μπουν κ οι στέρεες τροφές, μεχρι τοτε απο οσο ξερω δίνουμε γαλα όποτε το ζητάει. 9-6 είναι πολυ καλα για την ηλικια της με την έννοια οτι τα περισσότερα παιδια σε αυτήν την ηλικία ξυπνούν το βράδυ. Για τα πράσινα κακά θα ρώταγα την παιδίατρο, δεν ειμαι σίγουρη οτι ειναι κατι αφύσικο. Παντως μπορείς να δοκιμάσεις κι αλλο γαλα αν αυτο δεν σε ικανοποιεί υπάρχουν πολλες μάρκες στην αγορα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Καλησπερα κοριτσια εχω μια μικρουλα 4μηνων και δεν τρωει ανα 4 με 5 ωρες που μου ειπε η παιδιατρος την εβαλα σε προγραμμα οπως μου ειπε και ανα 2ωρες περιπου τρωει δεν με ανυσιχη αυτο οσο οτι κανει πρασινα κακακια ειναι πολυ ανυσιχη και μεσα στη μερα δεν κοιμαται παρα μονο το βραδυ 9με6 .το θυλασμο των εχουμε κοψει εδω και ενα μηνα γτ δεν μπορεσα να θυλασο και πινουμε σαλιλακ1.τι να κανω θελω βοηθεια κανω κατι λαθος?

Ανά δύο ώρες είναι μικρό διάστημα που το στομάχι του μωρού αναπαύεται. Ανα 3 Ώρο είναι το ιδανικό περιθώριο για να προλάβει να χωνέψει.

Το να μην κοιμάται καθόλου μέσα στην μέρα 4 μηνών και να είναι ανησυχη κάτι την ενοχλεί. 

Μίλησε με τον γιατρο του παιδιού.

Ο βραδινός ύπνος της είναι μια χαρά σαν ωράριο.

Είχατε κολικούς;

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς η παιδίατρος μας είχε πει ότι τη φόρμουλα τη δίνουμε αυστηρά κάθε 3 ώρες.. Της κουμπαράς μου πάλι ο παιδίατρος της είχε πει όταν πεινάει να τρώει (βέβαια αν τα δεις και τα δυο θα καταλάβεις τη διαφορά..)

Στο δίωρο τρώει κανονική ποσότητα ή πίνει ας πούμε το μισό (σύμφωνα με τις οδηγίες του κουτιού)

Πάντως το κιτρινοπρασινο-πράσινο  χρώμα δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Μπορεί να είναι από αλλαγή στον τρόπο που μεταβολιζει το γάλα ή ακόμα και κάποια μικρή ίωση.

Μήπως παίρνει συμπλήρωμα σε σίδηρο τπτ;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τι βοηθεια μιλησα παλι με τι παιδιατρο και μου ειπε οτι τα πρασινα κακα ειναι απο τα δοντια που απο οτι ειδα και εγω ειναι ετοιμα να βγουν και μου ειπε στο δυωρο να της δινο χαμομηλι για να ηρεμη και να κοιμαται θα το δω και σημερα πως θα παει σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 hours ago, Lia evang said:

Καλησπερα κοριτσια εχω μια μικρουλα 4μηνων και δεν τρωει ανα 4 με 5 ωρες που μου ειπε η παιδιατρος την εβαλα σε προγραμμα οπως μου ειπε και ανα 2ωρες περιπου τρωει δεν με ανυσιχη αυτο οσο οτι κανει πρασινα κακακια ειναι πολυ ανυσιχη και μεσα στη μερα δεν κοιμαται παρα μονο το βραδυ 9με6 .το θυλασμο των εχουμε κοψει εδω και ενα μηνα γτ δεν μπορεσα να θυλασο και πινουμε σαλιλακ1.τι να κανω θελω βοηθεια κανω κατι λαθος?

Οι ώρες που κοιμάται το βράδυ είναι πολύ καλές, λίγα μωρά κοιμούνται έτσι, και εμένα ο γιος μου δεν κοιμόταν μέσα στην ημέρα, δεν είναι σύνηθες όμως νομίζω πως δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό, υπάρχουν και παιδιά που δεν κοιμούνται πολύ, (με δεδομένο βέβαια πως έχεις αποκλείσει με τον παιδίατρο οτι μπορεί κάτι να ενοχλεί το μωρό).

Για τα κακά μίλα με τον παιδίατρο σου, εκείνος θα σου πει αν είναι φυσιολογικό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Καλησπερα κοριτσια εχω μια μικρουλα 4μηνων και δεν τρωει ανα 4 με 5 ωρες που μου ειπε η παιδιατρος την εβαλα σε προγραμμα οπως μου ειπε και ανα 2ωρες περιπου τρωει δεν με ανυσιχη αυτο οσο οτι κανει πρασινα κακακια ειναι πολυ ανυσιχη και μεσα στη μερα δεν κοιμαται παρα μονο το βραδυ 9με6 .το θυλασμο των εχουμε κοψει εδω και ενα μηνα γτ δεν μπορεσα να θυλασο και πινουμε σαλιλακ1.τι να κανω θελω βοηθεια κανω κατι λαθος?

Όταν λες είναι ανυσηχει δείχνει σαν να πονάει καπου κατά τη διάρκεια της ημέρας ; Τα πράσινα κακά δεν είναι πάντα κακό  έχετε ελενξει για αλεργεια ;; πόσα μλ γάλα πρόβειο στο δυωρο ;; Εφόσον πάντως θηλαζες μέχρι κ τον προηγούμενο μήνα μου φενετε πολύ φυσιολογικό να αρέσει στο παιδί σου να κάνει μικρά κ συχνά γεύματα γιατί έτσι είχε μάθει μέχρι τώρα ..!!! Ο μεγάλος μου γιος επινε φόρμουλα κ οι οδηγίες που είχα από τη παιδίατρο να πεινει όσο θέλει ότι ώρα θέλει κ επεινε κάθε δύο ώρες κ η παιδίατρος δεν είχε κανένα πρόβλημα αντίθετα μου έλεγε πως του αρέσουν τα μικρά κ συχνά γεύματα κ είναι καλύτερα για το στομάχι του ..!!!

2 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Σας ευχαριστω για τι βοηθεια μιλησα παλι με τι παιδιατρο και μου ειπε οτι τα πρασινα κακα ειναι απο τα δοντια που απο οτι ειδα και εγω ειναι ετοιμα να βγουν και μου ειπε στο δυωρο να της δινο χαμομηλι για να ηρεμη και να κοιμαται θα το δω και σημερα πως θα παει σας ευχαριστω και παλι

Το χαμομηλι από όσο ξέρω πλέον δεν ενδείκνυται η βασική τροφή του μωρού μέχρι τον χρόνο είναι το γάλα ... Προσωπικά δε θα το ξεγελουσα δίνοντας του να πιει χαμομήλι ..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πρασινα κακα μου ειπε ειναι απο τα δοντακια να μην ανυσιχο σημερα ειναι πολυ καλυτερα με το χαμομηλι ενδιαμεσα και τα κακα ξεκινισαν και γινονται πιο στο κιτρινο με σπορακια ανυσιχη εννοω κανει κρινιτσες στα καλα καθουμενα ενω παιζουμε η καθομαστε και τωρα κοιμαται καμια ωριτσα μου ειπε ειναι και η ζεστη που την επιρεαζει πολυ ειδικα τωρα με τα δοντια 

Link to comment
Share on other sites

Το χαμομηλι μου ειπε τι χαλαρονι δν αντικατιστο το γαλα ισα ισα κανει γευματα των 150μλ με γαλα χαμομηλι γυρο στα 20με30 μλ αλλα οχι συνεχεια οταν ειναι ανυσιχη μονο

Link to comment
Share on other sites

Τα δόντια κάνουν πράσινα κακά;; Δεν το έχω ξανακουσει αυτό.

Πράσινα κακά έκανε και η δική μου που έπινε φόρμουλα στην αρχή ήταν λόγω κολικών μετά κάτι φυσιολογικό. Όταν μπήκαν οι στερεες άλλαξε υφή και χρώμα.

Με το χαμομήλι θα συμφωνήσω ,μην κάνεις απόπειρα να ξεγελάσεις. Αν είναι όντως δόντια δοκίμασε μασητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαμομήλι παντα εννοω το βρεφικό της milupa , αυτο που ειναι σε κόκκους και διαλύεται στο νερό, οχι το κλασσικό χαμομήλι που πίνουμε εμεις. Το βρεφικό συστήνεται ανετα πανω απο 6 μηνών απλα θέλει προσοχή μην τυχόν φουσκώνει κ μετα δεν πίνει το γαλα του. 

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα σημερα τρωμε ανα 4 ωρες 150μλ . χαμομηλι(μυλουπα)  δεν της εδωσα. ειναι πιο ηρεμη τα μασιτα δεν τα αφηνουμε απο τα χερια μας καθολου συνεχεια στο στομα τα εχει.αμα ετρωγε και λιγο παραπανο γαλα θα ειμαι πανευτυχης 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! έχω ένα κοριτσάκι 5 μηνών και ειναι 5220 κιλά (γεννήθηκε 3100)

Το πρόγραμμα διατροφής περιλαμβάνει γάλα μπουκαλάκι και τώρα τελευταία ρυζάλευρο (περίπου 2 γεύματα την ημέρα)

Τρώει όμως πολύ συχνά ανα 2-2.5 ώρες και την νύχτα 2-3 φορές με ανώτερη ποσότητα 90 μλ

Πώς μπορώ να αυξήσω την ποσότητα την ημέρα ώστε να μην ξυπνάει την νύχτα, από την άλλη μου λέει η παιδίατρος επειδή κινούμαστε με το κατώτερο όριο στα κιλά να της δίνω όποτε ζητάει το φαγητό. Περιμένω τις συμβουλές σας! ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Ολα καλα σημερα τρωμε ανα 4 ωρες 150μλ . χαμομηλι(μυλουπα)  δεν της εδωσα. ειναι πιο ηρεμη τα μασιτα δεν τα αφηνουμε απο τα χερια μας καθολου συνεχεια στο στομα τα εχει.αμα ετρωγε και λιγο παραπανο γαλα θα ειμαι πανευτυχης 

Γιατί να θέλεις να πιεί λίγο παραπάνω γάλα;;; Αν το παιδί έχει κάποια ενόχληση εκ των πραγμάτων δε θα μπορεί να φάει του σκασμού..

Σκέψου εσένα να σπάει το κεφάλι σου απο πονοκέφαλο και να είναι και κάποιος που με το ζόρι να σε μπουκωνει.. Μμμμ awkward....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Ολα καλα σημερα τρωμε ανα 4 ωρες 150μλ . χαμομηλι(μυλουπα)  δεν της εδωσα. ειναι πιο ηρεμη τα μασιτα δεν τα αφηνουμε απο τα χερια μας καθολου συνεχεια στο στομα τα εχει.αμα ετρωγε και λιγο παραπανο γαλα θα ειμαι πανευτυχης 

Αν στις καμπύλες είναι οκ μην σκας. Τρώει όσο θέλει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις καμπυλες ημαστε στη μεση. Εχετε δικιο για το οσο θελει θα φαει απλα βαζουμε μονο μισο κιλο το μηνα και ανχωνομαι ειναι 4μηνων και ειναι 6 κιλα και βλεπω αλλα παιδακια πιο μικρα με πιο πολλα κιλα και λεω μηπως κανω κατι λαθος

Επεξεργάστηκαν by Lia evang
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Στις καμπυλες ημαστε στη μεση. Εχετε δικιο για το οσο θελει θα φαει απλα βαζουμε μονο μισο κιλο το μηνα και ανχωνομαι ειναι 4μηνων και ειναι 6 κιλα και βλεπω αλλα παιδακια πιο μικρα με πιο πολλα κιλα και λεω μηπως κανω κατι λαθος

Το κάθε παιδί έχει τον δικό του Ρυθμό πρόσληψης βαρους. Η δική μου 4 μηνών ήταν 5500 κιλά. Σιτίζονταν κανονικά. Είναι αδύνατο παιδί από την γέννηση μέχρι τώρα, έτσι είναι η κατασκευή τού,έτσι είναι και η κατασκευή η δική μου και του συζύγου. Το έχω πάρει απόφαση. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Μετα με της κρεμες παλι τα ιδια? Γιατι σκεφτομαι οταν ξεκινησουμε κρεμες οτι θα βαλει κανα κιλο

Να σε ρωτήσω κάτι,γιατί θέλεις απεγνωσμένα να βάλει κιλό;; Πάρε και δινε τότε κρέμες με φουλ ζάχαρη να γίνει φούσκα,ηλικιακά μπορεί...

Αφού στις καμπύλες είναι καλά και ο παιδίατρος σας λέει ότι επίσης ότι είναι καλά.

Δεν κάνεις τπτ λάθος.. Δε γίνεται όλοι οι άνθρωποι να τρώμε το ίδιο ή να είμαστε το ίδιο. Όπως επίσης δεν έχουν ολα τα παιδιά τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης.. Αναφορικά και μόνο όταν η μικρή μου ήταν 8 κιλά ενα αγοράκι που γεννήθηκαν με μια μέρα διαφορά ήταν 12 και ήταν ακόμα και πιο βαρύ απο ένα άλλο 4,5 μήνες μεγαλύτερο. Αποτέλεσμα: Η παιδίατρος ζήτησε δίαιτα...

Οπότε μη σε ανησυχεί πόσο βάρος παίρνει αρκεί να μεγαλώνει και να αναπτύσσεται καλά!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Μετα με της κρεμες παλι τα ιδια? Γιατι σκεφτομαι οταν ξεκινησουμε κρεμες οτι θα βαλει κανα κιλο

Αν εννοείς τις έτοιμες του εμπόριου( +βανίλια, φρουτοκρεμα, μπισκότο κρέμα) προσωπική μου γνώμη, Μακριά...

Πέρα από ζάχαρη και λίπος δεν προσφέρουν τίποτα άλλο , επιβαρύνουν την υγεία του παιδιού. Προτίμησε φρέσκα υλικά για το μωρό σου. Μου είναι αδιανόητο να εμπιστευτώ μια φρουτοκρεμα που λήγει το 2020... άντεχουν τόσο τα φρουτα ή ότι φυσικό;; Τι θα δώσω στο μωρό, χημεία;

Μην θέλεις να αυξήσεις το βάρος...το μωρό σου είναι καλά από κιλά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Dust pink είπε:

Αν εννοείς τις έτοιμες του εμπόριου( +βανίλια, φρουτοκρεμα, μπισκότο κρέμα) προσωπική μου γνώμη, Μακριά...

Πέρα από ζάχαρη και λίπος δεν προσφέρουν τίποτα άλλο , επιβαρύνουν την υγεία του παιδιού. Προτίμησε φρέσκα υλικά για το μωρό σου. Μου είναι αδιανόητο να εμπιστευτώ μια φρουτοκρεμα που λήγει το 2020... άντεχουν τόσο τα φρουτα ή ότι φυσικό;; Τι θα δώσω στο μωρό, χημεία;

Μην θέλεις να αυξήσεις το βάρος...το μωρό σου είναι καλά από κιλά.

Μα και εγώ γι'αυτό της το λέω έτσι... Αν θέλει να το παχύνει το μωρό χωρίς λόγο να το φορτώσει με κρέμες

Link to comment
Share on other sites

Εγω δίνω κρεμα του εμπορίου. Μπισκότου, φαρίν λακτε.Αυτη που αρέσει πολύ στο μπεμπουλη μου είναι η κρέμα δημητριακών.Επισης και που τρώει κρέμα δεν παχαινει!Παίρνει σταθερα βάρος κάθε μήνα και βρίσκεται σταθερά στην 20η καμπύλη!ούτε πολύ αδύνατος ούτε χοντρούλης!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Εσεις κοριτσια δεν δωσατε κρεμες δηλαδη? 

Oυτε μια φορα. Κατι που δεν θα το ετρωγα ουτε εγω, δεν υπηρχε περιπτωση να το δωσω στο μωρο. Ειναι τινγκα στα συντηρητικα, στα σακχαρα, στα ενισχυτικα γευσης και μονο που δεν ειναι φρεσκα υλικα μου φτανει για να τις αποφυγω. Ειναι κριμα που μπορουμε να καταναλωσουμε ποικιλα φρεσκα φρουτα και λαχανικα με το κλιμα που εχουμε στην Ελλαδα και να προτιμουμε τις ετοιμες κρεμες που ουκ ολιγες φορες εχουν κατηγορηθει (και αποσυρθει) για επιβλαβη συστατικα που "παραπεσαν" κατα την παραγωγη τους. Μαθετε στα παιδακια σας να αναπτυσσουν καλες διατροφικες συνηθειες και να μην συνηθιζουν στις γλυκες και εντονες γευσεις γιατι παντα ελλοχευει η πιθανοτητα παχυσαρκιας.

On 7/18/2018 at 2:57 ΜΜ, tatiana1918 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! έχω ένα κοριτσάκι 5 μηνών και ειναι 5220 κιλά (γεννήθηκε 3100)

Το πρόγραμμα διατροφής περιλαμβάνει γάλα μπουκαλάκι και τώρα τελευταία ρυζάλευρο (περίπου 2 γεύματα την ημέρα)

Τρώει όμως πολύ συχνά ανα 2-2.5 ώρες και την νύχτα 2-3 φορές με ανώτερη ποσότητα 90 μλ

Πώς μπορώ να αυξήσω την ποσότητα την ημέρα ώστε να μην ξυπνάει την νύχτα, από την άλλη μου λέει η παιδίατρος επειδή κινούμαστε με το κατώτερο όριο στα κιλά να της δίνω όποτε ζητάει το φαγητό. Περιμένω τις συμβουλές σας! ευχαριστώ!

Ειναι φυσιολογικο να ξυπναει την νυχτα. Για την ακριβεια μεχρι τα 3-4 τα νυχτερινα ξυπνηματα ειναι απολυτως φυσιολογικα και εκφραζουν διαφορες αναγκες των μικρων. Ειδικα για τα μωρακια, ειναι κατι απολυτως φυσικο και αναμενομενο αν συλλογιστεις ποσα  πραγματα μπορει να τους ενοχλουν και χρειαζονται εξωτερικη βοηθεια για να τα λυσουν. Ενδεικτικα: ενοχλησεις δοντιων, ζεσταινονται/κρυωνουν, ανασφαλεια και αναζητηση ασφαλειας της μαμας, ονειρα, αερια, βοηθεια για να ξανακοιμηθουν, κλπ. Υπομονη, τα πρωτα χρονια ειναι δυσκολα :-P Ακολουθησε τη συμβουλη της παιδιατρου και δινε της να φαει οποτε ζηταει. Οποιαδηποτε εξωτερικη παρεμβαση στους φυσικους ρυθμους και τις αναγκες της κορης σου μπορει να κανει τα πραγματα χειροτερα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ της έδωσα αλλά έδωσα βιολογική χωρίς ζάχαρη όχι φαριν λακτε και μπισκοτοκρεμα.

Γεύση δεν είχε καμία αλλά επειδή ξεκινήσαμε πολύ νωρίς αργήσαμε να μπούμε στα φρούτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...