Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο λεμφοκυττάρων για αντιπατρικά αντισώματα


cathy

Recommended Posts

Μα πρέπει να είσαι αισιόδοξη γιατί στην εποχή μας είναι πολύ δύσκολο να μην αποκτήσεις παιδί- με τόσα μέσα και τόσες εξετάσεις που υπάρχουν! Και κυρίως μην αγχώνεσαι και αν το δεις όλο θετικά θα ξαναδείς το + και θα παραμείνει + μέχρι να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑΤΑΙΑΝΗ ΜΟΥ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ. ΙΔΩΜΕΝ !!!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 283
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρενάτα, κι εγώ τα έκανα τα εμβόλια - στη Θεσσαλονίκη - αν και ο γιατρός μου ηταν επίσης αντίθετος (όπως και οι περισσότεροι απ' ότι κατάλαβα). Σημασία έχει ότι μετά από αυτά δεν ξανααπέβαλα, έκανα ένα υγιέστατο μωράκι, οπότε λίγο με ενδιαφέρει αν αυτό ήταν συμπτωματικό ή όχι και αν τα εμβόλια όντως βοήθησαν. Σημασία είχε για μένα να αποκτήσω άλλο ένα γερό μωράκι και θα έκανα τα πάντα γι' αυτό. Και μόνο η σκέψη εξάλλου ότι δεν υπάρχει κάτι που δεν έκανες προκειμένου να πετύχεις το στόχο σου πιστεύω ότι βοηθάει πολύ στη ψυχολογια σου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και σύντομα με ένα ή περισσότερα μωράκια αγκαλιά :D

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ...........ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΝΟΙΩΘΩ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!!! ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ρενάτα, σου στέλνω πμ.

Τατιανή και Χριστίνα 77, τα μηνύματα σας ήταν πολύ "τονωτικά".Όπως και η Ρενάτα έτσι και εγώ έχω μπει στην διαδικασία των εμβολίων. Έχω κάνει και το 3ο και περιμένω να περάσει μήνας για να κάνω την εξέταση να δω αν ανέβηκαν τα αντισώματα.

Είναι σημαντικό για μας που έχουμε επενδύσει χρόνο, χρήμα και ελπίδες σε αυτή την επώδυνη θεράπεία να ακούμε για περιπτώσεις ζευγαριών που μετά τα εμβόλια κατάφεραν να κάνουν παιδιά.

Κι εγώ πριν λίγους μήνες αντίθετη άποψη είχα για τα εμβόλια γιατί αυτή είχε και ο γιατρός μου, η οποία όμως με οδήγησε σε άλλη μία αποβολή (παλίνδρομη την 9η εβδομάδα κύησης).

Για να επιλέξουμε να κάνουμε τα εμβόλια, σίγουρα έχουμε ενημερωθεί και αποφασίσαμε να πάρουμε το ρίσκο. Ελπίζω καμία κοπέλα να μην τραβήξει τα ίδια, αλλά αν μετά από πολλές αποβολές, άπειρες εξετάσεις και θεραπείες δεν έχει αποτέλεσμα, ας σκεφτεί να αλλάξει γιατρό και να δοκιμάσει αυτή τη μέθοδο.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπική εμπειρία από τα εμβόλια δεν έχω γιατί δε μου χρειάστηκαν, αλλά επειδή είδα από κοντά τον πόνο της φίλης μου και μετά είδα να της δίνεται μία ελπίδα που τελικά για τη δική της περίπτωση είχε αποτέλεσμα για αυτό και έγραψα την άποψή μου.

Χαίρομαι πολύ να δίνω κουράγιο στους άλλους γιατί και εγώ όταν ήμουν στην προσπάθεια για να αποκτήσω το παιδάκι μου το είχα ανάγκη. Μακάρι να μπορούσαμε όλες μας να πετυχαίναμε εγκυμοσύνη χωρίς να μπούμε σε ψυχολογικά επίπονες διαδικασίες αλλά αφού δε γίνεται πρέπει να κάνουμε κουράγιο και να κοιτάμε πάντα μπροστά και ποτέ πίσω. Και το γράφω αυτό μετά από την εμπειρία του εξωμητρίου που μου έτυχε πριν ένα μήνα- έμεινα έγκυος φυσιολογικά εκεί που δεν το περίμενα με τίποτα αλλά δεν ήταν τυχερό να γίνει. Αλλά κοιτάω πλέον μόνο μπροστά και έχω αγκαλιά το αγοράκι μου τώρα που σας γράφω- χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πονάω για αυτό που έχασα όπως όλες οι γυναίκες που τους τυχαίνει κάτι τέτοιο φαντάζομαι. Σας εύχομαι να αποκτήσετε σύντομα παιδάκια άσχετα με το εμβόλιο ή όποια άλλη διαδικασία και να χρησιμοποιήσετε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ!

Να χαίρεσαι το μωράκι σου! Να είναι πάντοτε γερό και να το καμαρώνεις.

Εύχομαι την επόμενη φορά να συλλάβεις εύκολα και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρό για να παίζει ο μπέμπης σου!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Να χαίρεσαι το μωράκι σου! Να είναι πάντοτε γερό και να το καμαρώνεις.

Εύχομαι την επόμενη φορά να συλλάβεις εύκολα και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρό για να παίζει ο μπέμπης σου!

 

 

ΤΑΤΙΑΝΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΥΧΕΣ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !!!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Ρενάτα μου! Εγώ τις ευχές μου στις έχω δώσει ήδη, αλλά επειδή πες πες μπορεί και να πιάσουν θα σου ξαναευχηθώ: και εσύ σύντομα με ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου!

Α! και ο μπέμπης μου είναι 19 μηνών αγοράκι πια αλλά αγκαλιά δε χάνω ευκαιρία να τον παίρνω... έτσι κι αλλιώς για μένα πάντα θα είναι το μωρό μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημερα και απο εμενα.Με λενε Μαρια και δυστυχώς ειμαι και εγω μια απο τις κοπελες με τις παλίνδρομες.

Αποφασισα να σας γραψω σε αυτη την ενοτητα για να μοιραστω μαζι σας

τις εμπειριες μου οσον αφορα τα αντιπατρικα.Τα υπολοιπα στις αναλογες ενοτητες.;)

Μετα απο την 2η παλινδρομη μπηκαμε σε διαδικασια εξειδικευμενων εξετασεων οπως τις αναφερουν οι γιατροι.Μεσα απο αυτες ανακαλυψαμε τα αντιπατρικα,εχω 11% αρνητικα.Οι γιατροι μου καθετα αρνητικοι και εγω τους ελεγα γιατι μου την κανατε τοτε?Αυτοι τιποτα...:(

Μετα απο 8 μηνες μενω εγκυος και παλι τα ιδια.Αυτο το σκηνικο πριν απο 3 μηνες απο σημερα.Ο ενας γιατρος πασα στον αλλο και τα κλασσικα:mad:.Ετσι και εγω πριν μια εβδομαδα αποφασισα να ασχοληθω με το εξωτερικο.Στο Λονδινο και στην Νεα Υορκη που μιλησα με γιατρους μεγαλους μου ειπανε ολοι οτι αν δεν κανω το εμβολιο των αντιπατρικων δεν θα μπορεσω να εχω κανενα αποτελεσμα.Ετσι ψαχνοντας βρηκα εναν γιατρο εδω στην Ελλαδα που τα δεχετε και κανει τα εμβολια και πανω απο ολα ειναι ανθρωπος, και πηραμε την αποφαση μαζι με τον συζυγο να τα κανουμε.

 

Θελω να πω οτι και εγω ειχα τις αμφιβολιες μου και τους φοβους μου αλλα με την στηριξη αυτου του γιατρου και με τα λεγομενα τα δικα σας εδω πηρα μεγαλη δυναμη και τωρα ειμαι 100% αποφασισμενη.:-P

 

Σας ευχαριστω!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και πάλι!

για μία ακόμη φορά χρειαζομαι την βοηθειά σας....

έχω στο ενεργητικό μου 2 αποβολες και έχω κάνει τα αντιπατρικά εμβόλια. Από τον Μάρτιο ο γιατρός μου έδωσε το πράσινο φως και ξεκινήσαμε προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Έκανα εξέταση για τα αντισώματα και ήταν μια χαρά, έχω λοιπόν 6 μήνες περιθώριο να μείνω έγκυος.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ στις προήγουμενες εγκυμοσύνες έμεινα έγκυος από τον πρώτο μήνα και παρά το άγχος (ιδιαίτερα την δεύτερη φορά γιατί είχα ήδη μία αποβολή στο ενεργητικό μου) μετά τα εμβόλια είναι ο τρίτος κύκλος που προσπαθώ και τίποτα... χθες μου ήρθε η κοκκινοσιχαμένη και η ψυχολογία μου σέρνεται στα πατώματα....

Δεν φτάνει που δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το κρατήσω ή θα ξαναποβάλω, τώρα αγχώνομαι και για το αν μπορώ να συλλάβω....

Έχει κάνει καμιά κοπέλα τα εμβόλια και έχει αντιμετωπίσει προβλήματα στην σύλληψη? και αν ναι τι έκανε τελικά... Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας ......

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι είναι αυτό το εμβόλιο? ρωτάω γιατί ψαχνω πληροφοοριες για ενα φιλικο ζευγάρι οι οιποίοι έχουν ίδιο αίμαι και οι γιατροί δεν τους δίνουν καμιά ελπίδα, έχει καμια σχέση μ'αυτο??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις κάνει τα εμβόλια και δεν είχες πρόβλημα στην σύλληψη?

σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ναι τα εχω κανει και εμενα εγκυος απο τον πρωτο μηνα

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ! με έχει επηρεάσει μία γνωστή μου που έκανε τα εμβόλια και έκανε 1 χρόνο να πιάσει...και μια άλλη που ο δικός της γιατρός της είπε από την αρχή πως πρέπει να πάρει αγωγή γιατί τα εμβόλια προκαλούν δυσκολία στην σύλληψη..

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου....

 

 

 

 

 

Ναι τα εχω κανει και εμενα εγκυος απο τον πρωτο μηνα
sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι γνωστοί σου εχουν ιστορικό αποβολών? γιατί τα εμβόλια αυτά αποτελούν ένα είδος θεραπείας για τις καθέξην αποβολές....

παιδιά τι είναι αυτό το εμβόλιο? ρωτάω γιατί ψαχνω πληροφοοριες για ενα φιλικο ζευγάρι οι οιποίοι έχουν ίδιο αίμαι και οι γιατροί δεν τους δίνουν καμιά ελπίδα, έχει καμια σχέση μ'αυτο??
sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα, θέλω να σας ρωτήσω πόσο στοιχίζουν τα εμβόλια για τα αντιπατρικα γιατί πρέπει και εγώ να τα κάνω. Κάναμε το τεστ είμαστε αρνητικοί και τώρα κάνω εξετάσεις και για θρομβοφιλία. Για δώστε τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα, θέλω να σας ρωτήσω πόσο στοιχίζουν τα εμβόλια για τα αντιπατρικα γιατί πρέπει και εγώ να τα κάνω. Κάναμε το τεστ είμαστε αρνητικοί και τώρα κάνω εξετάσεις και για θρομβοφιλία. Για δώστε τα φώτα σας...

 

ανάλογα τον γιατρό... εμένα μου είπε 400 ευρώ με απόδειξη και 240 χωρίς, εγώ προτίμησα χωρίς απόδειξη γιατί τότε είχα ΙΚΑ και μου έδινε ψύχουλα για τα εμβόλια. κάνεις 3 εμβόλια και μετά ξανακάνεις εξέταση να δεις τα επίπεδα και μετά θα σου πει ο γιατρός σου τι θα κάνεις ανάλογα με τα αποτελέσματα.

 

Καλή επιτυχία.... ό,τι άλλο θες εδω είμαι μάκαρι να μπορώ να βοηθήσω...

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο κοστιζουν τα εμβολια σημερα. Σχετικα με τα αντιπατρικα υπαρχει διχογνωμια κατα ποσο βοηθουν στις αποβολες. Σημερα θεωρειται παρωχημενη θεραπεια.

Εγω ειχα κανει πριν 13 χρονια και γεννησα αλλα μετα στην επομενη εγκυμοσυνη παρόλο που τα εκανα εγω ειχα ακομη μια παλινδρομη.

τελικα γεννησα αλλα δυο παιδια χωρις αντιπατρικα . Παντως δυσκολια στην συλληψη δεν ειχα ουτε εγω ουτε οσες περιπτωσεις ξερω που εκαναν τα εμβολια εκεινη την εποχη με εμενα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

christy συγνώμη για την κατάχρηση του topic σου και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αλλά τώρα που σε βρήκα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα? Δήλαδή τα εμβόλια μου τα κάνει ο γιατρός μου ή πάω στο Μητέρα? και κάνω το εμβόλιο πρέπει να περιμένω να περάσουν 6 μήνες για να ξεκινήσω τις προσπάθειες ή ξεκινάμε αμέσως?Σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

christy συγνώμη για την κατάχρηση του topic σου και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αλλά τώρα που σε βρήκα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα? Δήλαδή τα εμβόλια μου τα κάνει ο γιατρός μου ή πάω στο Μητέρα? και κάνω το εμβόλιο πρέπει να περιμένω να περάσουν 6 μήνες για να ξεκινήσω τις προσπάθειες ή ξεκινάμε αμέσως?Σε ευχαριστώ!!!

ο δικός μου γιατρός είναι σε δημόσιο νοσοκομείο. τα εμβόλια τα παρασκεύασαν στο νοσοκομείο και μου τα έκανε στο ιατρείο του. κάνεις 3 εμβόλια με διαφορά 1 μήνα μεταξύ τους .περιμένεις και ένα μήνα για κάνεις την εξέταση και μετά μπορείς να μείνεις έγκυος εάν βγει καλή η εξέταση. π.χ.

1/1 1ο εμβόλιο

1/2 2ο εμβόλιο

1/3 3 εμβόλιο και

1/4 εξέταση και μετά σου λέει εάν μπορείς να μείνεις εγκυος .

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα μολις ειδα το θεμα και ειπα να σας κανω μερικες ερωτησεις!!!

Βρισκομαι μετα την 3η παλλινδρομη δυστυχως ο γιατρος μου μου ειχε δωσει καποιες εξετασεις τις οποιες τις ειχα βαλει σε ενα φακελο που βρηκα εντελως τυχαια πριν 15 μερες περιπου!!!

Μεσα σε αυτες ειναι και τα αντιπατρικα!!! θα την κανουμε την πεμπτη το πρωι.Τι συμβαινει ακριβως με αυτο το θεμα δεν εχω καταλαβει και πολλα και καπου διαβασα οτι παιζει ρολο τις παλινδρομες εαν το εμβρυο ειναι αγορι!!!!

Βοηθεια κοντευω να τρελλαθω!!!!!!

Ελπιζω να μου απαντησετε συντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεσμευτικά αντισώματα (Αντιπατρικά Αντισώματα)

 

Τα πατρικά ιστικά στοιχεία που καθορίζουν ποιος είναι ως άτομο (δηλαδή ως βιολογική γενετική μονάδα) ο υποψήφιος πατέρας μεταφέρονται με τα σπερματοζωάρια του και αποτυπώνονται με την έναρξη της εγκυμοσύνης στο νεοσχηματισθέντα πλακούντα (την εμβρυοτροφοβλάστη) της (εγκύου;) γυναίκας. Στη συνέχεια όλες μαζί οι ιστικές πληροφορίες (που προέρχονται από τον πατέρα) κωδικοποιούμενες με γενετικές διαδικασίες καθορίζουν στο μόλις αρχόμενο πλακούντα ένα γενετικό τόπο που καλείται «ΗLΑ - G αντιγόνο» (που όπως είπαμε εντοπίζεται αμέσως στο νεοσχηματισθέντα πλακούντα, δηλαδή με την εμφύτευση του εμβρύου και προέρχεται αποκλειστικά από τον πατέρα του εμβρύου) που σκοπό έχει κατά βάση να προειδοποιήσει την υποψήφια μητέρα (δηλαδή το ανοσοποιητικό -αμυντικό σύστημα της) ότι το «εμφύτευμα» είναι έμβρυο και να αντιδράσει ανάλογα, δηλαδή με «φιλική» διάθεση και συμπεριφορά απέναντι του και όχι σαν να επρόκειτο για κάτι εχθρικό για αυτήν (όπως π.χ. σαν να ήταν ένα μικρόβιο ή καρκινικό κύτταρο) ώστε να αντιδράσει εναντίον του με «εχθρική» διάθεση και συμπεριφορά.

 

Αποτέλεσμα αυτής της λειτουργίας (της «φιλικής» συμπεριφοράς του ανοσολογικού συστήματος) της μητέρας απέναντι στο «ΗLΑ - G αντιγόνο»του πατέρα είναι η παραγωγή (από μέρους του ανοσολογικού συστήματος της μητέρας) χρήσιμων ουσιών, που ονομάζονται «δεσμευτικά αντισώματα» ή «προστατευτικά αντισώματα».

 

Η παραγωγή αυτών των αντισωμάτων από την υποψήφια μητέρα θεωρείται ότι είναι μια πολύ σημαντική λειτουργία, για την επιβίωση του νεοσχηματισθέντα πλακούντα και κατ' επέκταση για την εξέλιξη και ανάπτυξη του εμβρύου. Αφ'ης στιγμής παραχθούν, από την υποψήφια μητέρα, τα πιο πάνω αντισώματα δημιουργούν τρόπο τινά ένα μανδύα παραλλαγής που περιβάλλει γύρω γύρω τον πλακούντα έτσι ώστε να καμουφλάρονται τα πατρικά στοιχεία του εμβρύου που βρίσκονται πάνω στον πλακούντα (δηλαδή τα ΗLΑ - G αντιγόνα) και τα οποία όπως είπαμε είναι ένας ξένος ιστός για τη μητέρα, ο οποίος ως ξένος θα έπρεπε να δεχθεί την επιθετικότητα του ανοσολογικού -αμυντικού συστήματος της μητέρας, με στόχο να τον καταστρέψει.

 

Κάτι τέτοιο όμως τώρα δεν συμβαίνει διότι το αμυντικό σύστημα της μητέρας δεν αναγνωρίζει, λόγω της παρουσίας των προστατευτικών αντισωμάτων, τα ξένα γι' αυτήν πατρικά στοιχεία που φέρει το έμβρυο, ώστε να κινητοποιηθεί ο επιθετικός μηχανισμός της μητέρας εναντίον του εμβρύου (του οποίου ο μισός ιστός είναι ξένος προς αυτήν γιατί προέρχεται από τον πατέρα).

 

Ευνόητο είναι ότι η μη δημιουργία των «προστατευτικών αντισωμάτων» έχει σαν συνέπεια το θάνατο του πλακούντα, άρα και του εμβρύου. Όπως έγινε αντιληπτό η δυνητική αδυναμία της υποψήφιας μητέρας να παράγει «δεσμευτικά αντισώματα» ή αν θέλετε του υποψήφιου πατέρα να διεγείρει την υποψήφια μητέρα για παραγωγή «δεσμευτικών αντισωμάτων» έχει σαν αποτέλεσμα την καθολική απόρριψη του ιστού της κύησης ή κατ' άλλην έκφραση την αδυναμία του εμβρύου να επιζήσει.

 

Για να αντιμετωπισθεί αυτή η αδυναμία (της μη δημιουργίας ή της ανεπαρκού (δημιουργίας «δεσμευτικών αντισωμάτων») διάφοροι ερευνητές, σε κέντρα ανοσολογίας σε Αμερική, Καναδά, Αγγλία αλλά και στην Ελλάδα, από πολλά χρόνια έχουν επιλέξει σαν θεραπεία να χορηγούν στην υποψήφια μητέρα το υλικό εκείνο που πυροδοτεί την παραγωγή «δεσμευτικών αντισωμάτων».

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...