Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο λεμφοκυττάρων για αντιπατρικά αντισώματα


cathy

Recommended Posts

Είμαι και εγώ μια απο τις πολλές πλέον που έχουν 2 παλίνδρομες κυήσεις στο ιστορικό τους. Μετά απο σειρά εξετάσεων ανακαλύψαμε οτι δεν έχω αντιπατρικά αντισώματα με αποτέλεσμα να μην προχωράει η εγκυμοσύνη. Ουσιαστικά και οι 2 κυήσεις ήταν βιοχημικές. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: που γίνεται αυτό το εμβόλιο, καλύπτεται απο το ΙΚΑ, έχει παρενέργειες, πόσο κοστίζει? Ξέρω οτι είναι γενικά αμφιλεγόμενο το θέμα για το αν πρέπει να γίνεται ή όχι, αλλά έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου και θα το κάνω. Αν κάποια γνωρίζει λεπτομέρειες, περιμένω με ανυπομονησία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 283
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ. ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ. ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ, ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ ΤΗΛ. ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΔΩ ΣΤΟ FORUM ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. ΑΝ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΠΜ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΝΕ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρενάτα μου σ'ευχαριστώ. Πως θα γίνει στο ιατρείο το εμβόλιο? Η επεξεργασία και οι εξετάσεις που θα γίνουν? Σε ζάλισα λίγο αλλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη. Σου είπε τίποτα για παρενέργειες ο γιατρός σου?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει τα εμβολια μετα απο τρεις παλλινδρομες κυησεις και τωρα ειμαι εγκυος και μεχρι στιγμης η εγκυμοσυνη παει καλα!εχω κανει 4 εμβολια πριν την εγκυμοσυνη και κατα τη διαρκεια αλλα τοσα.τα εχω κανει στο ιατρειο του γιατρου και εκει γινεται και η επεξεργασια.οσο για τις παρενεργειες δεν υπαρχουν,τα εχω κανει και ειμαι μια χαρα!

OAFfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MPOUMPOUKI ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.............

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποπο μπουμπούκι, τι μεγάλη χαρά είναι αυτή? Μακάρι κοριτσάκι μου να σου πάνε όλα καλά :) Εμένα μου είπε 2 εμβόλια ( 1 το μήνα) και μετά θα ξανακάνω όταν μείνω έγκυος. Να σε ρωτήσω κάτι, κατα τη διάρκεια της θεραπείας σου είπε να ΜΗΝ μείνεις έγκυος? Αν ναι, γιατί? Επίσης μου είπε οτι θα ξεκινήσω ενεσούλες ηπαρίνης σε συνδυασμό με ασπιρίνη παιδική.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις ευχες σας, ευχομαι και σε εσας τα καλυτερα!Στην αρχη ειχα και εγω τις αμφιβολιες μου,κυριως γιατι δεν τα πιστευε ο γιατρος μου.Οταν ομως ειχα κανει τα παντα και ειχα και την τριτη αποτυχια ειπα οτι θα τα δοκιμασω και οτι γινει!Και τελικα εκανα το τελευταιο εμβολιο στις 03/09 και στις 22/09 ειχα θετικο τεστ!Πρεπει να τελειωσει η θεραπεια και μετα να μεινεις εγκυος.Μου ειπε οτι αυτα τα εμβολια ισχυουν για 6 μηνες ,αν δεν εμενα εγκυος θα καναμε ακομη ενα εμβολιο για αλλους 6 μηνες.και εγω κανω ενεσεις ηπαρινης αν και δεν βρεθηκε θρομβοφιλια και παιρνω κορτιζονη γιατι εχω και αυξημενα αντισωματα του θυροειδη.

OAFfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΗ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ. Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ.

ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ταλαιπωρία τραβάμε!! Και εγώ προληπτικά θα πάρω ηπαρίνη, δεν έχω ένδειξη θρομβοφυλίας αλλά μου είπε οτι μπορεί να ενεργοποιείται με το που μένω έγκυος. Έχω 2 παλίνδρομες και αφαίρεση μιας υδροσάλπιγγας! Η άλλη έχει κάποιες συμφύσεις, που σημαίνει οτι κάνει το έργο λίγο πιο δύσκολο, όχι αδύνατο όμως αφου εχω μεινει 2 φορες..Απλά το άγχος έχει φτάσει κόκκινο, προσπαθω να ηρεμησω, αλλά τα τελευταια 2 χρονια σχεδον μονο αυτο σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά το άγχος έχει φτάσει κόκκινο, προσπαθω να ηρεμησω, αλλά τα τελευταια 2 χρονια σχεδον μονο αυτο σκεφτομαι.

 

ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ. ΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΜΩΣ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια . Εγώ έχω ήδη τρεις παλίνδρομες ... χάλια ...Τον τελευταίο καιρό ξαναπροσπαθώ ελπίζοντας ότι θα τα καταφέρω αυτήν την φορα. Έχοντας κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ...χωρίς όμως να βρούμε κάποιο πρόβλημα . Έχω μπει και εγώ σε αυτό το τρυπακι των αντιπατρικων και των εμβολίων ρώτησα και τους 3 Γιατρούς που έχω ψάχνοντας για την Λύση του προβλήματος μου η απάντηση όλων ήταν ότι είναι απάτη ----ότι στο εξωτερικό απαγορεύονται και υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να (χτύπα ξύλο) να πάθει κανείς Λευχαιμία .....Απίστευτο....Οι γιατροί ήταν Ο ΠΑΡΑΣΧΟΣ -ΠΑΝΤΟΣ και η διευθύντρια του ανοσολογικού του Λαϊκού νοσοκομείου ....κορίτσια δεν ξέρω αλλά εγώ φοβάμαι να τα κάνω.....όσο για τις επιτυχίες του εμβολίου λένε η ίδιοι γιατροί ότι ήταν απλά σύμπτωση μιας και υπαρχουν και άλλες τόσες χωρίς επιτυχίες ... Δεν ξερώ ... Ψάχνω και εγώ..

Καλημέρα και καλή δύναμη Ματινα

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΤΙΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό με την λευχαιμία. Δεν πιστεύω ότι πρέπει να γράφεται τόσο απλά κάτι τέτοιο. Ίσως θα πρέπει Matina37 να μας πεις κάποιες λεπτομέρειες για την περίπτωσή σου και τι ακριβώς κάνεις τώρα, ποιος γιατρός σου είπε για την περίπτωση εμφάνισης λευχαιμίας και με ποια ακριβώς λόγια. Το λέω γιατί υπάρχουν κορίτσια που ήδη χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο και καταλαβαίνεις τι μπορεί να προκαλέσει η αρνητική ψυχολογία. Δεν λέω να μη το γράψεις απλά να δόσεις λεπτομέρειες ώστε ο καθένας να βγάλει καλύτερα συμπεράσματα ή να καταφέρει να το ψάξει περισσότερο στη συνέχεια.

Και για όσες αγχωθήκατε να σκεφτήτε ότι υπάρχει πάντα η περίπτωση ένας γιατρός που ξάνει εξωσωματικές προσπαθώντας να προωθήσει αυτό που κάνει να υπερβάλει με τον τρόπο του για μια μέθοδο που δεν χρησιμοποιεί ο ίδιος και οπωσδήποτε αυτό που ακούσαμε με αυτό που μεταφέρεται μπορεί να μην έχει καμία σχέση.

Matina37 θα σε παρακαλούσα ξανά να μας πεις ποιος γιατρός σου το είπε ώστε όποια κοπέλα θελήσει να μπορέσει να το διασταυρώσει. Καλή επιτυχία στην νέα σου προσπάθεια.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

για σας κορίτσια

 

Ξέρω ότι σας ανακάτεψα αλλά και εγώ είμαι μπερδεμένη. Απλά σας αναφέρω τις συζητήσεις με τους γιατρούς που έχω επισκέπτη. Γνωρίζοντας ότι μερικές φορές λένε τα πράγματα όπως τους συμφέρουν------Πχ ο Πάντος ήθελε να μου βγάλει προληπτικά τις σάλπιγγες γιατί όπως λέει μπορεί και έχουν πρόβλημα ----μπορεί-----η` ο Παράσχος ήταν σίγουρος έχω συμπτώματα εμμηνόπαυσης ---στα 36 μου και δεν κάνω καλά ωάρια για αυτό και αποβάλω------Το σίγουρο είναι ότι και οι δυο μαζί με τον τωρινό γυναικολόγο μου είναι εναντίον του εμβολιασμού για ...αντιπατρικα ---μάλιστα ο Παράσχος μου τα σύγκρινε με μαγγανείας και μάγια ....Ο γιατρός που έχω τώρα είναι και αυτός εναντίων και αυτός μου είπε ότι υπάρχουν μελέτες σε αμερικανικά πανεπιστήμια (εκεί απογορευτικαν καταρχάς )που δείχνουν ότι η απρόσκοπτη χρήση έχει πιθανότητες για ........ Τι να πω όμως εγώ ...με το ίδιο σκεπτικό δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε κινητά ,φούρνους μικροκυμάτων ,αυτά που τρώμε και χίλια δυο άλλα...... ΥΓ ...Τις εξετάσεις τις έκανα (και ΝΚ και αντιπατρικα )Στην Τζανατου και μου είναι ότι επειδή είναι λίγο ανεβασμένα πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε εμβόλια ----τώρα πιο είναι το λίγο ---πιο είναι το πολύ ---το σίγουρο είναι ότι μου έφαγε 700,00 για το τίποτα Αυτά ..... Κορίτσια απλά ρωτήστε και ψαχτε to—

 

Φιλιά πολλά και δύναμη πάνω από όλα Όπως λέει και ο λαός μας---θα γυρίσει ο τροχός θα πηδήξει και ο φτωχός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια αυτη η εξεταση για τα αντιπατρικα πως γινεται;; δινεις αιμα μονο εσυ ή και ο συζυγος;;

ειναι ισως η μοναδικη εξεταση που οπου και αν εχω παει αρνουνται πεισματικα να την κανω

μπορω να την κανω ιδιωτικα ετσι για να δω τι γινεται;;

αν ξερετε και γινεται ιδιωτικα χωρις να στην γραψει γιατρος ποσο κοστιζει περιπου;; και σημαντικο: πειτε μου καποια αν χρειαζεται και αιμα του συζυγου γιατι ο δικος μου κανει μονο οτι του πει ο γιατρος και τελος

 

και απο οτι καταλαβα ειναι διαφορετικη απο τα νκ ετσι;; γιατι στην αρχη νομιζα οτι ειναι το ιδιο και πιστευα οτι την ειχα κανει

Link to comment
Share on other sites

ANDRO ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΝΚ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ. ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΣΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΥΣΗ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΕΣ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΝΚ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΣΤΙΣΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 200. ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΙΣΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΝΤΟΠΙΣΑΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Andro εγώ έκανα την εξέταση στη Βιοϊατρική μαζί με άλλες (θρομβοφυλία κτλ) και κόστισαν 370? αρχική, αλλά επειδή έχω ασφάλεια ιδιωτική μου κάλυψαν το 40%. Και για την εξέταση και για το εμβόλιο χρειάζεται το αίμα του συζύγου. Εγώ ψάχνω να βρω που μπορώ να κάνω τα εμβόλια. Στο Ιασω μπορω να τα κανω δωρεαν αρκει να εχω βιβλιαριο δημοσιου κ εγω δεν εχω. Και φυσικα κανεις δεν φιλοτιμειται να δωσει το δικό του για να κανουμε τα εμβολια, λες και θα τα παρουν απο την τσεπη τους! :( Για τα πάντα πρεπει να πληρωνεις, εχουμε χαλασει μια περουσια..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,μολις εκανα το εμβολιο αυτο,πριν 2 μερες.Αν θελετε λεπτομερειες,πειτε μου,να σας τις πω!!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

CATHY ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΕ ?

 

Ρενάτα μου σου έστειλα pm. Δεν είχα internet για καποιο διάστημα.. :(

Michel και εσυ στο γιατρο σου το εκανες το εμβόλιο? Εγω θα παω σε ενα κεντρο που μου συστησε ο γιατρος μου. Αντε καλή επιτυχια κορίτσια. Ερώτηση: σας ειπε και εσας να μην μεινετε εγκυες οσο κανετε τα εμβολια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα cathy, την Δευτέρα θα κάνω το πρώτο μου εμβόλιο στο ιατρείο του γιατρού μου. Κι εμένα μου είπε να μην μείνω έγκυος όσο διαρκεί η θεραπεία. Θα κάνουμε 3 εμβόλια με διαφορά 1 μήνα και μετά θα ξανακάνω εξέταση.... Υπομονή και καλή επιτυχία σε όλες!

Αλήθεια πόσο σας στοίχισαν?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα cathy, την Δευτέρα θα κάνω το πρώτο μου εμβόλιο στο ιατρείο του γιατρού μου. Κι εμένα μου είπε να μην μείνω έγκυος όσο διαρκεί η θεραπεία. Θα κάνουμε 3 εμβόλια με διαφορά 1 μήνα και μετά θα ξανακάνω εξέταση.... Υπομονή και καλή επιτυχία σε όλες!

Αλήθεια πόσο σας στοίχισαν?

 

Christy28, εγω τελικα θα κανω αλλη μια εξεταση για τα ΝΚ κ μετα θα δουμε για το εμβολιο. Ιδιωτικά πάντως κοστιζει 190? και 65 οι εξετάσεις για το αιμα. Αν θέλεις λεπτομερειες στείλε μου pm γιατι κ εγω εψαχνα σαν την τρελλή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...