Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Στις 9/6 γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου κ έχω απορία για τον θηλασμό αφού την πρώτη κόρη μου δε τη θήλασα... Δύο φορές τη μέρα δίνω ξενο γάλα γιατί η μεγάλη μου κλαίει κ θέλει εμένα να την κοιμησω.. Το μωρό όλη την μέρα είναι στο στήθος μου κ ανά 20' δείχνει να πειναει βάζιντας τα χέρια στο στομα.. Προσπαθω να κόψω το ξένο αλλά δε γίνεται.. Πόσο καιρό θέλει να οριστεί ένα σταθερό διάστημα προκειμένου να έχω έναν μπούσουλα κ να μη δινω συμπλήρωμα;; 

Διαφημίσεις

Γειά σας δείτε εδώ για  να πάρετε όσο το δυνατό καλύτερες απαντήσεις ευχαριστούμε!!!

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

3 ώρες πρίν, Σονια Ντ. είπε:

Καλησπέρα, 

Στις 9/6 γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου κ έχω απορία για τον θηλασμό αφού την πρώτη κόρη μου δε τη θήλασα... Δύο φορές τη μέρα δίνω ξενο γάλα γιατί η μεγάλη μου κλαίει κ θέλει εμένα να την κοιμησω.. Το μωρό όλη την μέρα είναι στο στήθος μου κ ανά 20' δείχνει να πειναει βάζιντας τα χέρια στο στομα.. Προσπαθω να κόψω το ξένο αλλά δε γίνεται.. Πόσο καιρό θέλει να οριστεί ένα σταθερό διάστημα προκειμένου να έχω έναν μπούσουλα κ να μη δινω συμπλήρωμα;; 

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Έδινα κι εγώ συμπλήρωμα για περίπου 20 μέρες σε κάποια γεύματα, το βραδυνό και κάποιο μεταμεσονύκτιο. Τελικά ο δικός μου δεν το χρειαζόταν. Πήρα θάρρος όταν ζυγιστηκε καί ηταν +1.5 κιλό και απ τις πάνες που ήταν βαριές και πολλές. 

Συνήθως ή παραγωγή ρυθμίζεται περίπου στις 40 μέρες αλλά όταν χορηγείται και συμπλήρωμα δίνεται λανθασμένο μήνυμα στο στήθος να μην παράγει περισσότερο γάλα γιατί δεν χρειάζεται, ενώ αν θήλαζε απευθείας το μωρό το στήθος θα είχε όσο γάλα ήταν απαραίτητο.  

Τα χέρια στο στόμα είναι σημάδι πείνας αλλά και άλματος! Τι θέλω να πω? Τα μωρά περνουν κάποιες φάσεις που θέλοντας να κατακτήσουν κάποια ορόσημα (αναπτυξιακά άλματα) στρέφονται περισσότερο στο στήθος ή αυξάνουν ml για να καλύψουν τις ανάγκες τους.

Προσπάθησε να θηλαζεις και στο εικοσαλεπτο κ μην υποκύπτεις εύκολα στο μπουκάλι. Το μωρό κάθεται στο στήθος ή σταματά τον θηλασμό και κλαίει? Αυτό αν θυμάσαι απ το πρώτο σου παιδί μπορεί να είναι κολικοι αν εκδηλώνεται βράδυ. Από πάνες πως πάτε? Τα κιλά του? 

Φαντάζομαι πως είναι δύσκολο έχοντας ένα ακόμα παιδί αλλά ένα μάρσιπο ίσως σου έλυνε τα χέρια και μπορούσες να θηλαζεις και να παίζεις-ταιζεις κτλ την μεγάλη παράλληλα.  

• Μου αρέσει 1

Γεννήθηκε 3340 βγήκαμε 3280 στις 15 μέρες είχε το βάρος της γεννησης κ στις 25 ήταν 3760.. Πάνες βρέχει 5 με 6 αλλά κακά κάνει πολύ δύσκολα.. 1 φορά τη μέρα κ αν.... Το θέμα ειναι πως κ μετά το μπουκάλι θέλει στήθος κ ρουφάει κ αυτό με ανακουφίζει σε σχέση με την παραγωγή... Μπουκάλι δίνω μεσημέρι κ βράδυ για να ασχοληθώ κ λίγο με τη μεγάλη!!! Προσπαθώ να κόψω σιγά σιγά το ξένο αλλά απλώς το μόνο που καταφέρνω είναι να παρατείνω την ώρα... Η μεγάλη αντιδρα

8 ώρες πρίν, Σονια Ντ. είπε:

Γεννήθηκε 3340 βγήκαμε 3280 στις 15 μέρες είχε το βάρος της γεννησης κ στις 25 ήταν 3760.. Πάνες βρέχει 5 με 6 αλλά κακά κάνει πολύ δύσκολα.. 1 φορά τη μέρα κ αν.... Το θέμα ειναι πως κ μετά το μπουκάλι θέλει στήθος κ ρουφάει κ αυτό με ανακουφίζει σε σχέση με την παραγωγή... Μπουκάλι δίνω μεσημέρι κ βράδυ για να ασχοληθώ κ λίγο με τη μεγάλη!!! Προσπαθώ να κόψω σιγά σιγά το ξένο αλλά απλώς το μόνο που καταφέρνω είναι να παρατείνω την ώρα... Η μεγάλη αντιδρα

Κόψε το μια και έξω. Ψάξε βοήθεια για τη μεγάλη: μπαμπάς, γιαγιάδες, θείες. Αν δεν υπάρχουν συγγενείς, δες αν στη γειτονιά υπάρχει καμιά κοπέλα που μπορεί να βοηθά 1-2 ώρες τη μέρα για χαρτζιλίκι (βολεύει και η εποχή λόγω καλοκαιρινών διακοπών). Αν κάποιος πάει μια βόλτα τη μεγάλη να εκτονωθεί, θα σας κάνει μεγάλη διαφορά. 

Αν οποιαδήποτε βοήθεια είναι αδύνατη, βγείτε βόλτα με το μωρό: παιδική χαρά, πάρκο, έστω τον δρόμο πάνω κάτω.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Ευτυχώς υπάρχει βοήθεια δυστυχώς επιμένει να προσκολλαται... Τις επόμενες μέρες θα έχω την ευκαιρία γιατί θα λείψει για λίγο... Ωστόσο αναρωτιέμαι κ αν το μωρό είναι ανετοιμο για θηλασμό γιατί γεννήθηκε στις 36ε3ημερες κ είχε κ ίκτερο..!!! Αν κ η παιδίατρος με καθησυχάσε για το βάρος εμένα μου φαίνεται λιγο

εναν μαρσιπο χρειαζεσαι

αν πχ δινεις 60μλ μπορεις να δινεις για 3-4 50,μετα 3-4μερες 40 κοκ

ετσι θα μειωσεις τα μλ αλλα δ θα γλιτωσεις την αναγκη της μεγαλης

αλλιως μπορεις να κοψεις το ενα μπουκαλι κ μετα 3-4μερες το δευτερο

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Καλησπέρα, 

Κόψαμε αισίως το μεσημεριανό συμπλήρωμα κ ήταν αρκετά ήρεμη... Όμως οι πάνες της από το μεσημέρι κ μετά που συνήθως έπινε το ξένο, δεν ήταν πολύ βρεγμένος.. Σημαίνει πως δεν έφαγε καλά; επίσης έτρωγε για λίγο κ κοιμόταν αρκετά. Ήταν από ζέστη; μεγάλο άγχος όταν δεν ελέγχεις την ποσότητα.. 

4 ώρες πρίν, Σονια Ντ. είπε:

Δύο φορές τη μέρα δίνω ξενο γάλα

Πιστεύω πως δύο μπουκάλια ξένο δεν μπορούν να χορτασουν ένα μωρό για όλο το εικοσιτετράωρο! Άρα το μωρό σου πίνει γάλα και απ το στηθος.

Την νύχτα θηλάζει? Νιώθεις το στήθος σου καθόλου να πρήζεται αν έχεις ώρα να θηλασεις?

Έχε αυτοπεποίθηση! Το σώμα σου μπορεί να θρέψει ένα μωρό αποκλειστικά! Θέλει υπομονή κ το στήθος θα προσαρμοστεί στην παραγωγή! 

Με μία μέρα δεν μπορείς να βγαλεις συμπέρασμα για τις πάνες κ τα υγρά που προσλαμβάνει. Ίσως κ να ιδρωσε περισσότερο σήμερα, εμένα με αποκλειστικό μειώνονταν οι πάνες τις ζεστές μέρες. 

Ένα μωρό που κοιμάται συνέχεια δεν είναι ανησυχητικό. Αν παρατηρήσεις άρνηση για να φάει, αλλαγή χρώματος, ληθαργικοτητα πρέπει να επικοινωνήσεις με το γιατρό σας!

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πιστεύω πως δύο μπουκάλια ξένο δεν μπορούν να χορτασουν ένα μωρό για όλο το εικοσιτετράωρο! Άρα το μωρό σου πίνει γάλα και απ το στηθος.

Την νύχτα θηλάζει? Νιώθεις το στήθος σου καθόλου να πρήζεται αν έχεις ώρα να θηλασεις?

Έχε αυτοπεποίθηση! Το σώμα σου μπορεί να θρέψει ένα μωρό αποκλειστικά! Θέλει υπομονή κ το στήθος θα προσαρμοστεί στην παραγωγή! 

Με μία μέρα δεν μπορείς να βγαλεις συμπέρασμα για τις πάνες κ τα υγρά που προσλαμβάνει. Ίσως κ να ιδρωσε περισσότερο σήμερα, εμένα με αποκλειστικό μειώνονταν οι πάνες τις ζεστές μέρες. 

Ένα μωρό που κοιμάται συνέχεια δεν είναι ανησυχητικό. Αν παρατηρήσεις άρνηση για να φάει, αλλαγή χρώματος, ληθαργικοτητα πρέπει να επικοινωνήσεις με το γιατρό σας!

Συνήθως από τις 10 το βράδυ θηλάζει 4.30 για λίγο..!! Κατά τη διάρκεια της μέρας δεν αισθάνομαι το στήθος πολύ πρησμένο γιατί είναι συχνά το μωρό πάνω μου.. Το βράδυ ναι μετά από τόσες ώρες πρηζεται..!! Άρα αυτό σημαίνει πως όλα παν καλά!!! Ένα θάρρος το πήρα!! 

Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Σονια Ντ. είπε:

Συνήθως από τις 10 το βράδυ θηλάζει 4.30 για λίγο..!! Κατά τη διάρκεια της μέρας δεν αισθάνομαι το στήθος πολύ πρησμένο γιατί είναι συχνά το μωρό πάνω μου.. Το βράδυ ναι μετά από τόσες ώρες πρηζεται..!! Άρα αυτό σημαίνει πως όλα παν καλά!!! Ένα θάρρος το πήρα!! 

Τα πρηξιματα μέχρι να προσαρμοστεί ή παραγωγή είναι φυσιολογικά. Ακόμα και μετά την εδραίωση του θηλασμού αν έχεις ώρα να θηλασεις θα τα νιώθεις. 

Όλα φαίνονται μία χαρά, μπορείς να βοηθάς το γάλα να κατέβει με μαλαξεις την ώρα του θηλασμού κ αλλαγές της θέσης του μωρου για να αδειάζει επαρκώς το στήθος.  Καλή συνέχεια!

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα