Recommended Posts

Αν υπάρχει διαθέσιμος χώρος, η σκηνή είναι μια επίσης μια καλή ιδέα. Εμείς έχουμε μόνιμα σκηνή στημένη από ενός έτους. Είναι το σημείο που θα κάνει τις σκανταλιές της. Αν πχ πολύ ώρα είναι ήσυχη μέσα στη σκηνή ξέρω ότι έχει πάρει τους μαρκαδόρους της και βάφει πόδια-χέρια :-D.

Από παιχνίδια, σε εμάς είχαν ιδιαίτερη επιτυχία και του γνωστού σουηδικού τα ξύλινα. Στη πισινούλα δώσε πολά ποτηράκια μικρά μεγάλα σε διάφορα χρώματα για γέμισμα/άδειασμα. Αν μπορείς να πάρεις αμμοδόχο, είναι τέλεια, βάζεις ειδική αποστειρωμένη άμμο και δεν έχεις πρόβλημα. Αν όμως έχεις περαστικές γάτες, φρόντισε να την καλύπτεις καλά.

Ενδιαφέρον messy play είναι να φτιάξεις ζελέ με φρούτα (διάφορα χρώματα και φρούτα) σε διάφορες φόρμες, στρώσε ένα μεγάλο νάυλον στο πάτωμα και άφησέ την να πιάσει, κυλιστεί, δοκιμάσει. Όπως επίσης και παγάκια, λιώνουν, έχουν μέσα παιχνιδάκια, γλυστράνε κλπ. Όρεξη για ακαταστασία να έχεις και από ιδέες ένα σωρό!

ndgFp3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , vtgian είπε:

...........

Ενδιαφέρον messy play είναι να φτιάξεις ζελέ με φρούτα (διάφορα χρώματα και φρούτα) σε διάφορες φόρμες, στρώσε ένα μεγάλο νάυλον στο πάτωμα και άφησέ την να πιάσει, κυλιστεί, δοκιμάσει. Όπως επίσης και παγάκια, λιώνουν, έχουν μέσα παιχνιδάκια, γλυστράνε κλπ. Όρεξη για ακαταστασία να έχεις και από ιδέες ένα σωρό!

Παθαίνω κρίση πανικού τωωωωωώρα !!! :wacko:

• Χαχαχα 3

Το να έχεις νήπιο είναι μια μόνιμη κρίση πανικού αν έχεις θέματα τακτοποίησης/καθαριότητας (μιλάω για τον εαυτό μου) :-D

Το ζελέ είναι υπέροχο πράγμα πάντως, δοκιμασμένο. Ειδικά όταν γλιτσιάσει και τρώνε βούτες, πολύ γέλιο ρίχνουν. Βάλτε το στη μπανιερίτσα ή στη πισίνα και απολαύστε χαρούμενο μούτρο. 

ndgFp3.png

πρίν από 21 λεπτά , vtgian είπε:

Το να έχεις νήπιο είναι μια μόνιμη κρίση πανικού αν έχεις θέματα τακτοποίησης/καθαριότητας (μιλάω για τον εαυτό μου) :-D

Το ζελέ είναι υπέροχο πράγμα πάντως, δοκιμασμένο. Ειδικά όταν γλιτσιάσει και τρώνε βούτες, πολύ γέλιο ρίχνουν. Βάλτε το στη μπανιερίτσα ή στη πισίνα και απολαύστε χαρούμενο μούτρο. 

ναι όντως έτσι είναι - εντάξει κ εμένα το σπίτι ήταν (και συνεχίζει να είναι) βομβαρδισμένο τοπίο - 2 αγόρια, 18 μήνες διαφορά, άστα - παντού κυβάκια, playmobil,  άντε κ κανένα κομμάτι παζλ κάτω από το καναπέ, ψίχουλα όπου μπορεί να φανταστείς, βόμβες από χαρτί, τώρα έχουμε κ σκόρπιες τις φελιζολο - σφαίρες από τα νερφ (αν τις γνωρίζετε),  αλλά αυτό με το ζελέ με ξεπερνά :-P:-P

Το τελευταίο σπαστικονευρικό επίτευγμα της δικής μου είναι να παίρνει Α4 σελίδα και την κόβει με ψαλίδι σε απειροελάχιστα κομματάκια που πέφτουν ολούθε.

Από τη μιά το έμφραγμα μη κόψει κανά δάχτυλο, τόσο λεπτολογος η δικιά σου (η λεπτή κινητικότητα της έχει πιάσει απίστευτο επίπεδο), από την άλλη η κρίση πανικού πως να μαζέψεις το κομφετί. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ενός έτους ήταν μια ευτυχία! Γύρω γύρω το σαλόνι καναπέ-καναπέ και ξέδινε. Τώρα είναι ο ορισμός του "περνάω και σπέρνω".

ndgFp3.png

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Οι περπατούρες γενικά θεωρούνται επικίνδυνες, σε κάποιες χώρες απαγορεύεται και η πώληση, οπότε θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο πρώτα και να το συζητήσεις και με τον παιδίατρό σας. Δες για παράδειγμα 

Έχει αναφερθεί ηδη πως μιλάμε για αυτήν που σπρώχνει το παιδί,  όχι τύπου στράτα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Οι περπατούρες γενικά θεωρούνται επικίνδυνες, σε κάποιες χώρες απαγορεύεται και η πώληση, οπότε θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο πρώτα και να το συζητήσεις και με τον παιδίατρό σας. Δες για παράδειγμα εδώ: http://kalaitzi.gr/giati-den-sinistatai-i-perpatoura/

Όχι αυτή που μπαίνει μέσα με τα πόδια. Την άλλη που σέρνεται σαν καροτσάκι. Στράτα, περπατουρα δεν ξέρω πως τα λένε τα μπερδεύω. Βασικά αυτή με τα πόδια ξέρω ότι απαγορεύεται αλλά την ξέρω ως στράτα. εννοούσα την άλλη που την σέρνει το μωρό.

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

:confused:

Τι εννοείς οι αμμουδιές έχουν ψιλό χαλίκι; Και γιατί να μην παίξει αν έχει χαλίκι;

Βότσαλο μικρό παντού χωρίς άμμο. Γιατί μπουσουλαει και θα τραυματιστεί με το σύρσιμο και επίσης είναι επικίνδυνα για κατάποση. Ότι πιανει τα βάζει στο στόμα. 

Γενικά όμως στις παραλίες που πάω και το έδαφος δεν είναι ιδανικό δεν έχω δει μωρά κάτω του έτους όπως το δικό μου να παίζουν στο έδαφος.

Ευχαριστώ για τις ιδέες κορίτσια! Θα δοκιμάσω εναλλακτικες! @vtgian έχω μείνει άφωνη με τις ευφάνταστες ιδέες σου!!! Ανακαλύψεις δικές σου ή της κόρης;;

Από ακαταστασία αφήστε το είναι πικρή ιστορία...

Σιγά μη τα σκέφτηκα μόνη μου! Απλά μου άρεσε να ψάχνω για παιχνίδια δημιουργικής απασχόλησης για βρέφη και νήπια και ειδικά ο ξενόγλωσσος ιστός έχει άπειρο υλικό διαθέσιμο. Όρεξη και χρόνο να έχεις και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Μια ακόμη ωραία ιδέα για όσες πιάνουν τα χέρια τους (ή των αντρών τους) είναι οι επιφάνειες λειτουργιών. Σε ένα ταμπλώ από κόντρα πλακέ βιδώνεις πόμολα, διακόπτες, μπρίζες, κάνεις τρύπες για σφήνες, το κρεμάς σε τοίχο και τα αφήνεις τα πειράξουν ελεύθερα. Και εννοείται ζωγραφική με κιμωλίες σε τοίχο (προσοχή να μη βγάζουν σκόνη). Μπορείς να περάσεις ένα κομμάτι τοίχου με μπογιά που το κάνει μαυροπίνακα και να το αναθέσεις στο παιδί ως δικό του χώρο ζωγραφικής. Και ξεδίνει και δεν ζωγραφίζει όλο το σπίτι.

ndgFp3.png

πρίν από 7 λεπτά , vtgian είπε:

Σιγά μη τα σκέφτηκα μόνη μου! Απλά μου άρεσε να ψάχνω για παιχνίδια δημιουργικής απασχόλησης για βρέφη και νήπια και ειδικά ο ξενόγλωσσος ιστός έχει άπειρο υλικό διαθέσιμο. Όρεξη και χρόνο να έχεις και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Μια ακόμη ωραία ιδέα για όσες πιάνουν τα χέρια τους (ή των αντρών τους) είναι οι επιφάνειες λειτουργιών. Σε ένα ταμπλώ από κόντρα πλακέ βιδώνεις πόμολα, διακόπτες, μπρίζες, κάνεις τρύπες για σφήνες, το κρεμάς σε τοίχο και τα αφήνεις τα πειράξουν ελεύθερα. Και εννοείται ζωγραφική με κιμωλίες σε τοίχο (προσοχή να μη βγάζουν σκόνη). Μπορείς να περάσεις ένα κομμάτι τοίχου με μπογιά που το κάνει μαυροπίνακα και να το αναθέσεις στο παιδί ως δικό του χώρο ζωγραφικής. Και ξεδίνει και δεν ζωγραφίζει όλο το σπίτι.

Πώς θα διαχωρίσει μετά το παιδί το ότι αυτή η μπρίζα επιτρέπεται να χώνεις δαχτυλάκια μέσα και στις άλλες όχι; Επικίνδυνο ακούγεται λίγο.

Διαφημίσεις

Ο πάγκος δραστηριοτήτων έχει πολλές χρησιμότητες. Πρώτα από όλα χρησιμεύει για να καλύψει την περιέργειά του το παιδί και να διοχευτεύσει εκεί την ενέργειά του. Έπειτα για να μάθει πως λειτουργούν κάποια πράγματα. Με τον ίδιο τρόπο που δεν βάφει όλο το σπίτι αν του δώσεις τον χώρο να εκτονώσει την ανάγκη του σε ένα κομμάτι τοίχου (και επαναφέροντας το όταν πάει να απομακρυνθεί), έτσι θα ασχοληθεί με τη πρίζα του πάγκου και όχι την κανονική. Επίσης δε έχουμε απλά μια πρίζα αλλά και το βύσμα της, ώστε να μάθει ότι αυτό μπαίνει/ταιριάζει στις τρυπίτσες και όχι τα δάχτυλά του. 

Σημείωση, τα δάχτυλα στις πρίζες αποτελούν κίνδυνο μόνο αν είναι βρεγμένα. Αλλιώς δεν γίνεται επαφή. Ο βασικός κίνδυνος είναι να μη χώσει πράγματα, τα οποία θα γίνουν αγωγοί. Σε κάθε περίπτωση όμως, φροντίζουμε να έχουμε προστατευτικά στις πρίζες και ασφάλεια πίνακα ώστε με το παραμικρό βραχυκύκλωμα να πέσει άμεσα η τάση.

ndgFp3.png

πρίν από 54 λεπτά , vtgian είπε:

Ο πάγκος δραστηριοτήτων έχει πολλές χρησιμότητες. Πρώτα από όλα χρησιμεύει για να καλύψει την περιέργειά του το παιδί και να διοχευτεύσει εκεί την ενέργειά του. Έπειτα για να μάθει πως λειτουργούν κάποια πράγματα. Με τον ίδιο τρόπο που δεν βάφει όλο το σπίτι αν του δώσεις τον χώρο να εκτονώσει την ανάγκη του σε ένα κομμάτι τοίχου (και επαναφέροντας το όταν πάει να απομακρυνθεί), έτσι θα ασχοληθεί με τη πρίζα του πάγκου και όχι την κανονική. Επίσης δε έχουμε απλά μια πρίζα αλλά και το βύσμα της, ώστε να μάθει ότι αυτό μπαίνει/ταιριάζει στις τρυπίτσες και όχι τα δάχτυλά του. 

Σημείωση, τα δάχτυλα στις πρίζες αποτελούν κίνδυνο μόνο αν είναι βρεγμένα. Αλλιώς δεν γίνεται επαφή. Ο βασικός κίνδυνος είναι να μη χώσει πράγματα, τα οποία θα γίνουν αγωγοί. Σε κάθε περίπτωση όμως, φροντίζουμε να έχουμε προστατευτικά στις πρίζες και ασφάλεια πίνακα ώστε με το παραμικρό βραχυκύκλωμα να πέσει άμεσα η τάση.

Σε γενικές γραμμές απ' ότι κατάλαβα @vtgian αναφέρεσαι σε μεγαλύτερες ηλικίες νηπίων κύριως. Που έχουν κατανοήσει κάπως την επικινδυνότητα των πριζων του τοίχου από την πριζα του πάγκου. 

Όχι, δε μιλάω για νήπια.

Όταν έχεις παιδί 10-11 μηνών και πάνω (ή να το πω αλλιώς παιδί που κινείται ελεύθερα στο χώρο), έχεις καλυμένες τις πρίζες με προστατευτικά έτσι και αλλιώς. Μπορείς όμως να αρχίσεις την εκπαίδευση  από την αρχή και ο πάγκος είναι ένα εργαλείο. Δε σημαίνει ότι επειδή το έχεις, τα αφήνεις όλα φόρα παρτίδα. Του δίνεις όμως τα εργαλεία να ανακαλύψει, περιεργαστεί, μάθει και παράλληλα όταν χρησιμοποιείς τις πρίζες του εξηγείς τι κάνεις και γιατί είμαστε προσεκτικοί. Ξεχνάμε κάτι, τον τρόπο επεξεργασίας της πληροφορίας από το μωρουδιακό κεφαλάκι. Για εμάς είναι πρίζα-βύσμα-ένωση-ρεύμα σκέψη δευτερολέπτων. Για το μωρό είναι πρίζα...wow ένα ολόκληρο κεφάλαιο. Βύσμα πρίζας...wow άλλο κεφάλαιο. Να τα ενώσεις αυτά τα δύο, αποκάλυψη!!! Είναι άλλοι οι χρόνοι τους και χρειάζονται μεγαλύτερη διάρκεια χρόνου για να εκπαιδευτούν.

• Μου αρέσει 1

ndgFp3.png

10 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Αν και γενικά ναι, εννοείται ότι οι μπρίζες είναι καλυμμένες, ατυχήματα συμβαίνουν. Π.χ. κάποιες έχουν εκ των πραγμάτων μέσα το βύσμα της τηλεόρασης ή του λαμπατέρ. Γιατί να μάθεις το μωρό να το τραβάει ή ότι μπορεί να παίξει μαζί του; Σαφώς και το μυαλουδάκι στους 11 και 12 μήνες δε θα κάνει το συλλογισμό ότι η άλλη μπρίζα είναι κακή αλλά αυτή καλή, ή ότι η μία έχει ρεύμα και η άλλη όχι. Αν μάθει ότι το βάλε βγάλε πράγματα σε μπρίζα είναι παιχνίδι, ισχύει για όλες τις μπρίζες. Και με το μαρκαδόρο και τον τοίχο το ίδιο φυσικά μπορεί να γίνει αλλά ο μαρκαδόρος μαζεύεται, η μπρίζα όχι , και στη μία περίπτωση έχεις ένα βαμμένο τοίχο, στην άλλη ένα μωρό με ηλεκτροπληξία.

On 12/7/2018 at 4:30 ΜΜ, marakiz είπε:

Έχει αναφερθεί ηδη πως μιλάμε για αυτήν που σπρώχνει το παιδί,  όχι τύπου στράτα. 

Μήπως και η @ΑΡΓΚ γι αυτήν μιλάει??? Δεν ξέρω αν όντως έχουν βγάλει την στράτα επικίνδυνη ή όχι πάντως εγώ την θεωρώ αρκετά επικίνδυνη! Πρώτη φορά εμένα που η μικρή μου πήγε να πάρει στράτα άρχισε να την σπρώχνει τόσο γρήγορα που αν δεν την κρατούσα θα είχε πέσει με τα μούτρα στο πάτωμα..

Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μήπως και η @ΑΡΓΚ γι αυτήν μιλάει??? Δεν ξέρω αν όντως έχουν βγάλει την στράτα επικίνδυνη ή όχι πάντως εγώ την θεωρώ αρκετά επικίνδυνη! Πρώτη φορά εμένα που η μικρή μου πήγε να πάρει στράτα άρχισε να την σπρώχνει τόσο γρήγορα που αν δεν την κρατούσα θα είχε πέσει με τα μούτρα στο πάτωμα..

Προφανώς και όταν το μωρό ξεκινά να περπατάει (και για καιρό μετά βασικά) δεν το αφήνεις χωρίς επίβλεψη. Η περπατούρα που σπρώχνεις όχι δεν έχει κριθεί από ειδικούς ως επικίνδυνη. Η στράτα πάλι που μπαίνει μέσα το μωρό δεν συστήνεται πια για πολλούς λόγους.

• Μου αρέσει 2

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα