Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιηλιακά ρούχα και καπέλο


marakiz

Recommended Posts

Σκέφτομαι φέτος να του πάρω αντιηλιακά ρούχα και καπέλο, βλέπω διάφορα ενδιαφέρον στο ίντερνετ και ψήνομαι. Έχει πάρει κάποια μαμά, είναι λειτουργικά, έχει να μου συστήσει κάποια μάρκα?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ χρησιμοποιώ κατά κόρον. Τα καλύτερα είναι τα sunway αλλά είναι πανάκριβα. Εγώ παίρνω από το nextdirect.com που έχει πολύ καλές τιμές και είμαι ικανοποιημένη, προσοχή όμως πάρε μεγαλύτερο νούμερο. Έχουν και τα mothercare σε λίγο πιο λογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν φέρει ένα μάρκας sunway με φερμουάρ και σορτσάκι. Δεν το έχω βάλει ακόμη γιατί είναι μεγάλο. 

Τα βλέπω όμως και κυκλοφορουν πολύ ,ειδικά σε ηλικίες που ξεκινούν τα παιχνίδια στην άμμο.

Η κουμπάρα μου που τα χρησιμοποιεί στα παιδιά της (arena από μάρκα) είναι υπερευχαριστημενη, είναι ευκολοφορετα και τα παιδιά δεν έχουν κάει /κοκκινησει καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Deena είπε:

Εγώ χρησιμοποιώ κατά κόρον. Τα καλύτερα είναι τα sunway αλλά είναι πανάκριβα. Εγώ παίρνω από το nextdirect.com που έχει πολύ καλές τιμές και είμαι ικανοποιημένη, προσοχή όμως πάρε μεγαλύτερο νούμερο. Έχουν και τα mothercare σε λίγο πιο λογικές τιμές.

 

Ήμουν σίγουρη πως έχω απάντηση από σένα χαχα!

 

Τσιμπάνε όντως! Άουτς! 

 

Κάτι Jakabel κοιτάζω στο ίντερνετ, όμορφα κι αρκετά πιο οικονομικά.

 

Από πέρυσι ζαχαρώνω να του αγοράσω τέτοιο μαγιώ αλλά πέρυσι ήμαστε πολύ αυστηροί με τις ώρες στον ήλιο και γενικά δεν καθόμασταν πολύ. 

Το είχα απορία όμως από παλιά, δεν ζεσταίνονται?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ ενδιαφέρομαι. Δεν ξέρω καθόλου πως τα χρησιμοποιείς όμως. Τα φοράς σαν μαγιό κ μετά στεγνώνουν πάνω τους; Ή μόλις βγουν απτή θάλασσα τα σκουπίζεις κ τους τα φοράς; Δεν είναι ζεστά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, δλδ βγάζεις ρούχα, βάζεις μαγιό, μπαίνουν θάλασσα, βγαίνουν φοράνε το αντιηλιακό ρούχο, θέλουν να ξαναμπούν θάλασσα πάλι βάζεις βγάζεις κ συνέχεια γίνεται αυτό το πράγμα;;; Κουράστηκα κ μόνο στη σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Κ εγώ ενδιαφέρομαι. Δεν ξέρω καθόλου πως τα χρησιμοποιείς όμως. Τα φοράς σαν μαγιό κ μετά στεγνώνουν πάνω τους; Ή μόλις βγουν απτή θάλασσα τα σκουπίζεις κ τους τα φοράς; Δεν είναι ζεστά;

Τα φοράς σαν μπλούζα και σορτσάκι όπως τα κανονικά ρούχα. Με αυτά μπαίνουν στην θάλασσα και κολυμπούν , παίζουν με άμμο και παιχνίδια. Τα βγάζεις όταν είναι να φύγετε και ξεπλένεις με γλυκό νερό το σώμα. Αφαιρούνται εύκολα σχετικά απ' ότι έχω δεί αλλά μάλλον θέλει μεγαλύτερο μέγεθος όπως έγραψε και ένα μέλος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Lenia16 είπε:

Συγνώμη, δλδ βγάζεις ρούχα, βάζεις μαγιό, μπαίνουν θάλασσα, βγαίνουν φοράνε το αντιηλιακό ρούχο, θέλουν να ξαναμπούν θάλασσα πάλι βάζεις βγάζεις κ συνέχεια γίνεται αυτό το πράγμα;;; Κουράστηκα κ μόνο στη σκέψη...

 

Θα φοριούνται στη θάλασσα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν το αφήνεις με βρεγμένο μαγιώ το παιδί όταν θα κάτσει στην παραλία με κουβαδάκια κλπ.

Ας μας πει κι η @Deena που τα χρησιμοποιεί κατά κόρον πως το κάνει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πλέον τους τα φοράω μόνο στο πρωινό μπάνιο και αυτό όχι από την αρχή αλλά π.χ. μετά τις 11.30 - 12.00 που ο ήλιος καίει περισσότερο. Τους τα βάζω αφού βγουν από το νερό, για το παιχνίδι στην παραλία, δεν έχουν δυσφορήσει ποτέ από τη ζέστη.

 

Έχει σημασία να είναι λίγο μεγαλύτερα σε νούμερο έτσι ώστε και να βραχούν να μην κολλάνε ιδιαίτερα πάνω τους, άσε που αν είναι ίσα-ίσα και βραχούν τρομάζεις να τα βγάλεις! Από τα imaginarium για παράδειγμα που είχα πάρει πρόπερσι, τα αντιπροτείνω πλήρως γιατί ακόμα και τα μεγάλα τους νούμερα είναι σε πολύ στενή γραμμή.

 

Το πιο χρήσιμο βέβαια από όλα αυτά είναι το καπέλο που καλύπτει το σβέρκο

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Μμμ ίσως μόνο μπλουζάκι τότε κ να αλλάζω το κατω. Τι ωραία όταν ξάπλωνα με τις μπύρες μου κ τα περιοδικά...:mrgreen:

 

Ααααχ τα βιβλιαράκια μου μπουχουυυυυ! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τα UV προστατευτικά ρούχα και τα UV προστατευτικά μαγιώ. Τα τελεταία είναι για μέσα στο νερό (που είναι σαν ολόσωμα φορμάκια με κοντό ή μακρύ πόδι και μανίκι).  Έχουν ξεκινήσει από το surf καθώς είσαι εκτεθειμένος άπειρες ώρες στον ήλιο και θέλεις να στεγνώνεις γρήγορα. Tα φοράς όσο είσαι παραλία, στεγνός ή βρεγμένος. Επειδή έχω δοκιμάσει, όσο είσαι βρεγμένος οκ, αν στεγνώσεις εμένα τουλάχιστον με ενοχλούν πολύ (όπως όλα τα συνθετικά).

 

Απο το next είχα πάρει και εγώ όταν ήταν μωρό. Ήταν λίγο δύσκολο να το βάλεις το μπλουζακι και με άγχωνε. Τώρα που μεγάλωσε θα ήθελα να φοράει κάτι αντίστοιχο κυρίως σε σορτσάκι (φοβάμαι τις δερματίτιδες και μύκητες άμμου) αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να την πείσω, βλέπει σορτς και λέει αυτό δεν είναι μαγιώ (καταραμένο μαρκετινγκ). Για καπέλο όμως οπωσδήποτε. Το next πάντως έχει σετάκια που το πάνω είναι μπλουζάκι ενώ το κάτω είναι κλασικό μαγιώ.

 

Σε καμια δεκαριά χρόνια θα τα ξαναβρούμε φιλενάδες, και τις μπύρες και τα περιοδικά, βαστάτε :mrgreen:

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

 

Ααααχ τα βιβλιαράκια μου μπουχουυυυυ! 

Ελαααα γιατί ο αρκουδάκος δεν είναι ενδιαφέρων θες να πεις;; Εκεί που διαβάζεις τσακ κάτι πετάγεται :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Ελαααα γιατί ο αρκουδάκος δεν είναι ενδιαφέρων θες να πεις;; Εκεί που διαβάζεις τσακ κάτι πετάγεται :P

Σαν τον Τικ και την Τέλα κανείς!! :P 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , marakiz είπε:

 

Θα φοριούνται στη θάλασσα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν το αφήνεις με βρεγμένο μαγιώ το παιδί όταν θα κάτσει στην παραλία με κουβαδάκια κλπ.

Ας μας πει κι η @Deena που τα χρησιμοποιεί κατά κόρον πως το κάνει.

 

πρίν από 8 λεπτά , Lenia16 είπε:

Συγνώμη, δλδ βγάζεις ρούχα, βάζεις μαγιό, μπαίνουν θάλασσα, βγαίνουν φοράνε το αντιηλιακό ρούχο, θέλουν να ξαναμπούν θάλασσα πάλι βάζεις βγάζεις κ συνέχεια γίνεται αυτό το πράγμα;;; Κουράστηκα κ μόνο στη σκέψη...

 

Προσωπικά δεν βγάζω το κάτω μαγιώ στον γιο μου, ούτε όταν φόραγε αδιάβροχη πάνα το έκανα. Απλά όταν βγαίνει από την θάλασσα του βάζω το αντιηλιακό μπλουζάκι και αν θέλει να ξαναμπεί για κανονικό κολύμπι (όχι για να πλατσουρίσει στα ρηχά δηλαδή), είτε τον αφήνω να μπει έτσι, είτε του το βγάζω. Έχω 2-3 βέβαια οπότε ακομα κι αν βραχεί και μετά δεν του αρέσει να κολλάει πάνω του, του αλλάζω μπλουζάκι.

 

Το ίδιο και στην κόρη μου (το βάζω πάνω από το ολόσωμο όταν βγαίνει), αυτή λίγο δυσκολεύομαι να την πείσω γιατί της χαλάω το styling :-D:-D:-Dαλλά δεν της αφήνω και πολλές επιλογές.

 

Δίνει μεγάλο peace of mind το αντιηλιακό μπλουζάκι, ιδίως σε λίγο μεγαλύτερες ηλικίες από τις δικές σας που τα παιδιά δεν στέκονται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

Εγώ πλέον τους τα φοράω μόνο στο πρωινό μπάνιο και αυτό όχι από την αρχή αλλά π.χ. μετά τις 11.30 - 12.00 που ο ήλιος καίει περισσότερο. Τους τα βάζω αφού βγουν από το νερό, για το παιχνίδι στην παραλία, δεν έχουν δυσφορήσει ποτέ από τη ζέστη.

 

Έχει σημασία να είναι λίγο μεγαλύτερα σε νούμερο έτσι ώστε και να βραχούν να μην κολλάνε ιδιαίτερα πάνω τους, άσε που αν είναι ίσα-ίσα και βραχούν τρομάζεις να τα βγάλεις! Από τα imaginarium για παράδειγμα που είχα πάρει πρόπερσι, τα αντιπροτείνω πλήρως γιατί ακόμα και τα μεγάλα τους νούμερα είναι σε πολύ στενή γραμμή.

 

Το πιο χρήσιμο βέβαια από όλα αυτά είναι το καπέλο που καλύπτει το σβέρκο

Πόσο μεγαλύτερα δηλαδή; Εμένα ας πούμε που θα είναι 20 μηνων το 2 νούμερο δε θα κάνει; Χρειάζεται το 3;

πρίν από 2 λεπτά , Deena είπε:

 

 

Προσωπικά δεν βγάζω το κάτω μαγιώ στον γιο μου, ούτε όταν φόραγε αδιάβροχη πάνα το έκανα. Απλά όταν βγαίνει από την θάλασσα του βάζω το αντιηλιακό μπλουζάκι και αν θέλει να ξαναμπεί για κανονικό κολύμπι (όχι για να πλατσουρίσει στα ρηχά δηλαδή), είτε τον αφήνω να μπει έτσι, είτε του το βγάζω. Έχω 2-3 βέβαια οπότε ακομα κι αν βραχεί και μετά δεν του αρέσει να κολλάει πάνω του, του αλλάζω μπλουζάκι.

 

Το ίδιο και στην κόρη μου (το βάζω πάνω από το ολόσωμο όταν βγαίνει), αυτή λίγο δυσκολεύομαι να την πείσω γιατί της χαλάω το styling :-D:-D:-Dαλλά δεν της αφήνω και πολλές επιλογές.

 

Δίνει μεγάλο peace of mind το αντιηλιακό μπλουζάκι, ιδίως σε λίγο μεγαλύτερες ηλικίες από τις δικές σας που τα παιδιά δεν στέκονται πουθενά.

Εμείς είμαστε κοριτσάκια @Deena πρέπει να προσέχουμε για να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vtgian είπε:

Απο το next είχα πάρει και εγώ όταν ήταν μωρό. Ήταν λίγο δύσκολο να το βάλεις το μπλουζακι και με άγχωνε.

 

 

 Από τα next θέλει οπωσδήποτε 2-3 νούμερα μεγαλύτερο. Στον γιο μου, πέρυσι που ήταν 5 ετών του είχα αγοράσει ένα 5άρι και όταν το έβγαλα από το δέμα νόμιζα ότι είχαν κάνει λάθος, τόσο μικρό μου φάνηκε. Τελικά το χρησιμοποίησα στην μικρή (2,5 ετών τότε) και του πήρα 7άρι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Πόσο μεγαλύτερα δηλαδή; Εμένα ας πούμε που θα είναι 20 μηνων το 2 νούμερο δε θα κάνει; Χρειάζεται το 3;

 

Αναλόγως, εμένα που είναι 22 μηνών και ύψος 91 εκ (τον προηγούμενο μήνα) οριακά του κάνει το 2αρι έτσι κι αλλιώς. Εγώ βάση εκατοστών ψωνίζω, κατά κανόνα γράφουν εκατοστά τα μεγεθολόγια. Αλλά αν θες να παίξεις πιο safe πας και μία από mothercare να τα δεις. Εγώ μπορεί να πεταχτώ δηλαδή, όταν βρω χρόνο (από αυτόν που δεν έχω).

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Lenia16 είπε:

Πόσο μεγαλύτερα δηλαδή; Εμένα ας πούμε που θα είναι 20 μηνων το 2 νούμερο δε θα κάνει; Χρειάζεται το 3;

Εμείς είμαστε κοριτσάκια @Deena πρέπει να προσέχουμε για να έχουμε!

 

Εξαρτάται από που θα πάρεις. Στα imaginarium μπορεί να σου κάνει και το 4άρι, για τα next έγραψα, στο mothercare εγώ θα έπαιρνα 3άρι, έτσι κι αλλιώς χαμένο δεν πάει.

 

Προσωπικά ούτε στην κόρη μου αλλάζω μαγιώ, είναι παντελώς άσκοπο, αφού βγαίνει έξω και μετά από 10-15 λεπτά θα ξαναπλατσουρίσει, θα πάει να κάτσει εκεί που σκάει το κύμα, θα πάει να γεμίσει το κουβαδάκι κλπ, θα βραχεί οπωσδήποτε. Βέβαια, πρώτη φορά την πήγαμε παραλία όταν ήταν 19 μηνών που τα έκανε ήδη όλα τα παραπάνω, το πρώτο καλοκαίρι της που ήταν 7 μηνών δεν την είχαμε πάει θάλασσα, εκεί όντως κι εγώ θα της άλλαζα μαγιώ οπωσδήποτε μετά τη θάλασσα.

πρίν από 7 λεπτά , marakiz είπε:

 

Αναλόγως, εμένα που είναι 22 μηνών και ύψος 91 εκ (τον προηγούμενο μήνα) οριακά του κάνει το 2αρι έτσι κι αλλιώς. Εγώ βάση εκατοστών ψωνίζω, κατά κανόνα γράφουν εκατοστά τα μεγεθολόγια. Αλλά αν θες να παίξεις πιο safe πας και μία από mothercare να τα δεις. Εγώ μπορεί να πεταχτώ δηλαδή, όταν βρω χρόνο (από αυτόν που δεν έχω).

 

 

 Στην θέση σου θα έπαιρνα 4άρι να μου μείνει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η @Deena το παρατηρώ και εγώ μεγαλύτερα παιδιά άνω των 2 ...τους αλλάζεις μαγιό και ξαναπάνε εκεί που σκάει το κύμα για να παίξουν η να γεμίσουν νερό τα κουβαδάκια οπότε το αλλαγμένο μαγιό γίνεται μούσκεμα. Δεν στέκονται πουθενά. Οπότε δεν ξέρω τι είναι καταλληλότερο. Με την έννοια ότι θα πρέπει να έχεις μαζι 10 βρακάκια μαγιό για να αλλάζεις το παιδί κάθε φορά που βρέχεται ή το αφήνεις με το αντιλιακο άντε και ένα αλλαγμα μέχρι να τελειώσει το μπάνιο της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο καποια ηλικια δ εχει νοημα το στεγνο μαγιω γτ ειναι μονιμως βρεγμενο

κ εγω προτιμω σορτσακι ομως κ στην κορη στην αμμο κ απο πανω μπλουζα,τα καπελα ειναι τελεια

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο για το στεγνό μαγιώ, μάλλον μίλησα για στεγνό έχοντας μονάχα την περσινή εμπειρία που ήταν ούτε ενός. Σιγά μην μένει στεγνό το μαγιώ!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/7/2018 at 2:29 ΜΜ, vtgian είπε:

Υπάρχουν τα UV προστατευτικά ρούχα και τα UV προστατευτικά μαγιώ. Τα τελεταία είναι για μέσα στο νερό (που είναι σαν ολόσωμα φορμάκια με κοντό ή μακρύ πόδι και μανίκι).  Έχουν ξεκινήσει από το surf καθώς είσαι εκτεθειμένος άπειρες ώρες στον ήλιο και θέλεις να στεγνώνεις γρήγορα. Tα φοράς όσο είσαι παραλία, στεγνός ή βρεγμένος. Επειδή έχω δοκιμάσει, όσο είσαι βρεγμένος οκ, αν στεγνώσεις εμένα τουλάχιστον με ενοχλούν πολύ (όπως όλα τα συνθετικά).

 

Απο το next είχα πάρει και εγώ όταν ήταν μωρό. Ήταν λίγο δύσκολο να το βάλεις το μπλουζακι και με άγχωνε. Τώρα που μεγάλωσε θα ήθελα να φοράει κάτι αντίστοιχο κυρίως σε σορτσάκι (φοβάμαι τις δερματίτιδες και μύκητες άμμου) αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να την πείσω, βλέπει σορτς και λέει αυτό δεν είναι μαγιώ (καταραμένο μαρκετινγκ). Για καπέλο όμως οπωσδήποτε. Το next πάντως έχει σετάκια που το πάνω είναι μπλουζάκι ενώ το κάτω είναι κλασικό μαγιώ.

 

Σε καμια δεκαριά χρόνια θα τα ξαναβρούμε φιλενάδες, και τις μπύρες και τα περιοδικά, βαστάτε :mrgreen:

 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να την πείσεις. Εσυ θέτεις τους κανόνες.εγωπαλι φέτος που θέλει να αποφασίζει,της είπα αν θες να είμαστε παραλία/πισίνα  φοράς αυτό ως τις 4.00μ.μ. Επίσης εάν είμαστε από τις 11-12 παραλία μέχρι αργά, της λέω όλες τις ώρες που δεν είσαι με μάσκα, θα φοράς καπέλο.

Αλλιώς φεύγουμε. 

Ξερει ότι το εννοώ (δεν χρειάστηκε μέχρι τώρα, απλώς δέχεται ότι αυτό που λέω γενικά το κάνω) και τέλος.

5,5 ετών είναι εμένα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να φερόμαστε σαν να είναι φίλος μας που πρέπει να τον πείσουμε. 

Σιγα που θα αποφασίσει κιόλας για τέτοια θέματα ;-)

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το να φορέσει σορτς μαγιό καλυπτει δική μου ανασφάλεια και όχι πραγματικό κίνδυνο. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν τίθεται θέμα γονεϊκης ευθύνης και μπαίνω σε διάλογο που ίσως χάσω. Αντίθετα, το καπέλο (που ξέρω ότι χωρίς αυτό κινδυνεύει από ηλίαση) ειναι υποχρεωτικό, δίνοντας και πάλι επιλογές (θέλεις να είσαι στον ήλιο; το φοράς. Αν δε θέλεις καπέλο, μπορείς να καθίσεις μόνο κάτω από την ομπρέλα). 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...