Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΠΠΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το περιεργο ειναι οτι εδω ξερουμε πολλους που ο αντρας δεν θελει να πηγαινει στην Αθηνα στις γιορτες ακομα κ αν κατάγεται απο εκει. απλως οι ντοπιοι εχουν μεγαλα σκιτια κ φιλοξενούν συγγενεις ακομα κ για όλο το καλοκαίρι. απλώς αυτοί αν έχουν κ θεμα να πανε οι γυναικες με τα παιδια μονες τους, που ο δικος μου δεν θελει να χωρίζεται η οικογενεια. 

Εγώ πάντως το καλόκαιρι άφησα τον μπαμπά πίσω και πήγα στους γονείς μου ένα μήνα διακοπές. Εκείνος δούλευε εγώ τι να κάτσω να κάνω εδώ μέσα στο λιοπυρι... Μια χαρά περάσαμε είχε κι αυτός την ησυχία του ερχόταν κάθε σκ και μας έβλεπε. Οκ του λειπαμε αλλά εγώ θα πάθαινα κρίσεις αν καθόμουν Αθήνα κι όλη μέρα ήμουνα στη λατζα. Οπότε συμβιβάστηκε. Και τα μικρά πέρασαν τέλεια και η μεγάλη μου ζητάει συνεχώς να πάμε. Θα πάμε 28η όλοι μαζί 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εφοσον λοιπόν δ εχουν ζήσει κτ τετοιο λογικο να μην το ξέρουν κ να μην μπορούν να φανταστούν πόσο μεγάλο ξεβολεμα ειναι

Τους έχετε πει τις πρακτικές δυσκολίες που έχετε; αν ναι λογικο δ ειναι να θελουν να κάνουν κτ κ αυτοί να μοιραστούν οι δυσκολίες; 

Τα πεθερικά το καταλαβαίνουν. θεωρητικά λένε ότι αν δεν είχαν κάποια θέματα υγείας θα έρχονταν κάποιες φορές. αλλά είναι η τύποι που δεν έχουν θέμα να κάνουν μόνοι τους γιορτές αν κ εμείς κ ο κουνιαδος μου εχουμε κανονισει κατι αλλο. 

 

Οι γονεις μου τη μια λενε οτι το καταλαβαινουν, την αλλη λενε οτι δεν καταλαβαινουν γιατι δεν νιώθουμε ανετα στο πατρικο σπίτι κ γιατι θεωρουμε ευκολοτερο να ταξιδεύουν εκεινοι. προφανως δεν ειναι το πρακτικο το θεμα, αλλα οτι δεν το θεωρουν ωραιο, υπουετω πιστεύουν οτι ο αντρας μου εχει κάτι κ δεν θέλει να περνάει καιρό μαζί τους κ γι αυτό επιβάλει να περιορίζουμε τις μέρες της διαμονης. ή δεν καταλαβαίνουν γιατί τις φορές που παμε, δεν καθόμαστε περισσότερες μερες πχ να εξαντλήσουμε ολη την αδεια, για να προλαβουμε να κανουμε πολλα πραγματα. 

3 ώρες πρίν, magdoulini είπε:

 

εσπερος, φιλους εχετε στον τοπο που μενεις?? παρεες που να ανταλλασετε επισκεψεις,να κουβεντιαζετε,να βγαινετε,να παιζουν μαζι τα παιδια σας?? δεν εχεις αναφερθει ποτε...

 

 

η αλήθεια είναι ότι μετά τη γέννηση του παιδιού η κοινωνική ζωή μας δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό, δεν έχουμε μια συνέπεια κ συστηματικότητα στο να κάνουμε πράγματα με φίλους, ειδικά τους χειμερινούς μηνες. φίλους με παιδθα όχι δεν έχουμε αλλά υπάρχουν κάποιοι γνωστοί όποτε θα πρέπει να οργανωθούμε κ με τέτοιες παρέες για να μην ειναι το παιδί απομονωμένο.

1 ώρα πρίν, erin0000 είπε:

σε ουδέτερο μέρος;

η αλήθεια είναι ότι δεν το κάνουμε συχνά. αλλά Πάσχα έχουμε μεινει δυο φορες εδω, απλως δεν βολεψε να ερθει καποιος. χριστουγεννα φευγουμε γιατι φευγουν κ οι περιςςοτεροι ντοπιοι απο το νησι ετσι κι αλλιως, πανε για ψωνια έξω ή σε εξωτικά νησιά :-D. γενικα δεν μας πειραζει το να φυγουμε απο δω, απλως εχουμε ξεκαθαρισει οτι πασχα καλοκαιρι που μπορει κ εκεινοι να ειναι σε χωρις κ εξοχικα, δεν θα παμε κ στους δυο. είτε εναλλάξ είτε όπως αλλιώς τύχει. δεν είναι παράλογο απλώς δεν είναι παντα δίκαια κατανεμημένο να μεινουμε ιδιο αριθμο ημερων στον καθενα ή να κανουν κ οι δυο αναλογο διαστημα χωρις να μας δουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι φετινές μας διακοπές στους παππούδες στην Αθήνα τελείωσαν κ ήταν πολύ διαφορετικά απο τις αλλες φορες. Ο μικρος δεν ηταν τοσο προσκολλημένος, βεβαια δεν τον αφησαμε καθολου μονο του οχι επιτηδες απλως ηταν ετσι οι δουλειες που δεν ετυχε. Τους παππουδες τους φοβουαν λιγο, με τις γιαγιαδες επαιξε αρκετα κ με εμας σε αλλο χωρο χωρις να μας αναζητά. Βεβαια με τους θειους κ τους νονους ηταν πολυ πιο άνετος εξαρχης, παρολο που τους ειδε λιγοτερο απο τους παππουδες. αλλα με νεα ατομα ειναι πολυ ανετος ετσι κι αλλιως, δλδ δικους μας φιλους που βλεπει ακομα κ για πρωτη φορα. Γενικα περασε ωραια, ηταν πολυ χαρουμενος κ γελαστός συνεχως, παρολο που κρύωσε κ παρολο που καποιες μερες δεν καναμε τιποτα λογω βροχής. Κι η πλακα ειναι οτι ολοι μας ειπαν οτι το παιδι μας μια χαρα κοινωνικο ειναι (γιατι εχουν γινει σχετικές συζητηςεις κ γκρινιες). Ο αντρας μου θυμωσε μονο που οι δικοι μου δεν μας ειπαν ότι είχαν ίωση -κ πολύ καλά έκαναν γιατί δεν θα ηθελε να παμε σ αυτους αν το ηξερε- αλλα αυτος στην Αθηνα παντα κατι θα βρει μα γκρινιαζει. Τωρα για το Πασχα γινονται συζητησεις μηπως ερθει καποιος σ εμας για να μην ειμαστε μονοι μας. Κ εχει αρχισει κ να γκρινιαζει απο τωρα για του χρονου, οτι θα μεινει στο μησι κ θα με στειλει μονη μου στην Αθηνα. Εγω αλλο που δεν θελω απο τη μια, απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι ωραιο στις διακοπες το παιδι να μην ειναι με τον πατερα του. Να φευγαμε σ ενα ασχετο τριημερο δεν θα μου φαινοταν το ιδιο, αλλα τελος παντων μεχρι του χρονου θα εχει αλλαξει γνωμη 100 φορες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Οι φετινές μας διακοπές στους παππούδες στην Αθήνα τελείωσαν κ ήταν πολύ διαφορετικά απο τις αλλες φορες. Ο μικρος δεν ηταν τοσο προσκολλημένος, βεβαια δεν τον αφησαμε καθολου μονο του οχι επιτηδες απλως ηταν ετσι οι δουλειες που δεν ετυχε. Τους παππουδες τους φοβουαν λιγο, με τις γιαγιαδες επαιξε αρκετα κ με εμας σε αλλο χωρο χωρις να μας αναζητά. Βεβαια με τους θειους κ τους νονους ηταν πολυ πιο άνετος εξαρχης, παρολο που τους ειδε λιγοτερο απο τους παππουδες. αλλα με νεα ατομα ειναι πολυ ανετος ετσι κι αλλιως, δλδ δικους μας φιλους που βλεπει ακομα κ για πρωτη φορα. Γενικα περασε ωραια, ηταν πολυ χαρουμενος κ γελαστός συνεχως, παρολο που κρύωσε κ παρολο που καποιες μερες δεν καναμε τιποτα λογω βροχής. Κι η πλακα ειναι οτι ολοι μας ειπαν οτι το παιδι μας μια χαρα κοινωνικο ειναι (γιατι εχουν γινει σχετικές συζητηςεις κ γκρινιες). Ο αντρας μου θυμωσε μονο που οι δικοι μου δεν μας ειπαν ότι είχαν ίωση -κ πολύ καλά έκαναν γιατί δεν θα ηθελε να παμε σ αυτους αν το ηξερε- αλλα αυτος στην Αθηνα παντα κατι θα βρει μα γκρινιαζει. Τωρα για το Πασχα γινονται συζητησεις μηπως ερθει καποιος σ εμας για να μην ειμαστε μονοι μας. Κ εχει αρχισει κ να γκρινιαζει απο τωρα για του χρονου, οτι θα μεινει στο μησι κ θα με στειλει μονη μου στην Αθηνα. Εγω αλλο που δεν θελω απο τη μια, απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι ωραιο στις διακοπες το παιδι να μην ειναι με τον πατερα του. Να φευγαμε σ ενα ασχετο τριημερο δεν θα μου φαινοταν το ιδιο, αλλα τελος παντων μεχρι του χρονου θα εχει αλλαξει γνωμη 100 φορες. 

Μπράβο σας, ελπίζω να έχεις χαλαρώσει λίγο. Ειναι απολύτως λογικό ένα μωρό να μην είναι άνετο με ανθρώπους που βλέπει 5μερες το χρόνο. Σου το έχω ξαναπεί, εγώ αν ήμουν στη θέση σου, που έχεις τόσες διακοπές μέσα στη χρονιά, θα πήγαινα μόνη μου με το παιδι στην Αθήνα. Ακόμη κ να μη θέλει ο άντρας σου, μπορείς να πας 1-2 βδομάδες το καλοκαίρι, τι σημασία έχει που είστε σε νησί, κ η Αθήνα έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνεις πέρα από μπάνια, που μπορείς να κάνεις επί 5 μήνες στο νησι. Κ το Πάσχα ακόμη μπορείς να πας για 5-6 μέρες πχ από του Λαζάρου μέχρι Μ. Πέμπτη ή Τρίτη του Πάσχα μέχρι του Θωμά ούτως ώστε να γλιτώσετε κ το συνωστισμό που απεχθάνεται ο άντρας σου στο σπίτι αλλά κ εσείς να πάτε στους παππούδες. Έτσι κ επαφή δε θα χάνει ο μικρός με τους συγγενείς και εσύ θα ανανεώνεσαι λίγο. Ξεπέρασε λίγο τα κολλήματα σου κ θα δεις ότι ίσως είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα. Και του χρόνου με υγεία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οι φετινές μας διακοπές στους παππούδες στην Αθήνα τελείωσαν κ ήταν πολύ διαφορετικά απο τις αλλες φορες. Ο μικρος δεν ηταν τοσο προσκολλημένος, βεβαια δεν τον αφησαμε καθολου μονο του οχι επιτηδες απλως ηταν ετσι οι δουλειες που δεν ετυχε. Τους παππουδες τους φοβουαν λιγο, με τις γιαγιαδες επαιξε αρκετα κ με εμας σε αλλο χωρο χωρις να μας αναζητά. Βεβαια με τους θειους κ τους νονους ηταν πολυ πιο άνετος εξαρχης, παρολο που τους ειδε λιγοτερο απο τους παππουδες. αλλα με νεα ατομα ειναι πολυ ανετος ετσι κι αλλιως, δλδ δικους μας φιλους που βλεπει ακομα κ για πρωτη φορα. Γενικα περασε ωραια, ηταν πολυ χαρουμενος κ γελαστός συνεχως, παρολο που κρύωσε κ παρολο που καποιες μερες δεν καναμε τιποτα λογω βροχής. Κι η πλακα ειναι οτι ολοι μας ειπαν οτι το παιδι μας μια χαρα κοινωνικο ειναι (γιατι εχουν γινει σχετικές συζητηςεις κ γκρινιες). Ο αντρας μου θυμωσε μονο που οι δικοι μου δεν μας ειπαν ότι είχαν ίωση -κ πολύ καλά έκαναν γιατί δεν θα ηθελε να παμε σ αυτους αν το ηξερε- αλλα αυτος στην Αθηνα παντα κατι θα βρει μα γκρινιαζει. Τωρα για το Πασχα γινονται συζητησεις μηπως ερθει καποιος σ εμας για να μην ειμαστε μονοι μας. Κ εχει αρχισει κ να γκρινιαζει απο τωρα για του χρονου, οτι θα μεινει στο μησι κ θα με στειλει μονη μου στην Αθηνα. Εγω αλλο που δεν θελω απο τη μια, απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι ωραιο στις διακοπες το παιδι να μην ειναι με τον πατερα του. Να φευγαμε σ ενα ασχετο τριημερο δεν θα μου φαινοταν το ιδιο, αλλα τελος παντων μεχρι του χρονου θα εχει αλλαξει γνωμη 100 φορες. 

Χαίρομαι που πέρασε καλά το παιδάκι σου, όσο μεγαλώνει τόσο πιο ανεξάρτητο θα είναι! Όσο για την ίωση που λες κ εγώ σαν τον άντρα σου η αλήθεια είναι σκέφτομαι.. θα μου κακοφαινονταν αν είχαν ίωση κ δεν μου το έλεγαν... Πχ φέτος για Χριστούγεννα είχαμε κανονίσει να πάμε στους δικούς μου. Θα πηγαίναμε Τρίτη απόγευμα κ το πρωί εκείνης της μέρας με πήραν τηλ κ μου είπαν ότι είναι άρρωστοι... Οπότε το ακύρωσα κ καθίσαμε εδώ! Βέβαια εγώ έχω μωρό 6 μηνών αλλά κ μόνο την μεγάλη να είχα δεν θα διακινδυνευα νομίζω να αρρωστήσει κ ας ήταν το δικό μου σόι που ήθελα να δω!

Link to comment
Share on other sites

Όσο ήταν τα παιδια μικρα κ εγω προτιμουσα να μεινω σπίτι με τα παιδια όσο δούλευε ο αντρας μου για να μην είμαστε μακριά γιορτινές μερες

Τώρα όμως που μεγαλωσαν κ θελουν κ αυτα να βγουν, να πουν κάλαντα, να δουν συγγενείς, να πανε βολτες κ σε γιορτινές δραστηριότητες, αφησαμε τον μπαμπα να δουλεύει κ πηγαμε στους παππουδες

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Οι φετινές μας διακοπές στους παππούδες στην Αθήνα τελείωσαν κ ήταν πολύ διαφορετικά απο τις αλλες φορες. Ο μικρος δεν ηταν τοσο προσκολλημένος, βεβαια δεν τον αφησαμε καθολου μονο του οχι επιτηδες απλως ηταν ετσι οι δουλειες που δεν ετυχε. Τους παππουδες τους φοβουαν λιγο, με τις γιαγιαδες επαιξε αρκετα κ με εμας σε αλλο χωρο χωρις να μας αναζητά. Βεβαια με τους θειους κ τους νονους ηταν πολυ πιο άνετος εξαρχης, παρολο που τους ειδε λιγοτερο απο τους παππουδες. αλλα με νεα ατομα ειναι πολυ ανετος ετσι κι αλλιως, δλδ δικους μας φιλους που βλεπει ακομα κ για πρωτη φορα. Γενικα περασε ωραια, ηταν πολυ χαρουμενος κ γελαστός συνεχως, παρολο που κρύωσε κ παρολο που καποιες μερες δεν καναμε τιποτα λογω βροχής. Κι η πλακα ειναι οτι ολοι μας ειπαν οτι το παιδι μας μια χαρα κοινωνικο ειναι (γιατι εχουν γινει σχετικές συζητηςεις κ γκρινιες). Ο αντρας μου θυμωσε μονο που οι δικοι μου δεν μας ειπαν ότι είχαν ίωση -κ πολύ καλά έκαναν γιατί δεν θα ηθελε να παμε σ αυτους αν το ηξερε- αλλα αυτος στην Αθηνα παντα κατι θα βρει μα γκρινιαζει. Τωρα για το Πασχα γινονται συζητησεις μηπως ερθει καποιος σ εμας για να μην ειμαστε μονοι μας. Κ εχει αρχισει κ να γκρινιαζει απο τωρα για του χρονου, οτι θα μεινει στο μησι κ θα με στειλει μονη μου στην Αθηνα. Εγω αλλο που δεν θελω απο τη μια, απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι ωραιο στις διακοπες το παιδι να μην ειναι με τον πατερα του. Να φευγαμε σ ενα ασχετο τριημερο δεν θα μου φαινοταν το ιδιο, αλλα τελος παντων μεχρι του χρονου θα εχει αλλαξει γνωμη 100 φορες. 

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία εύχομαι!!!

 

Έσπερος πολύ χαίρομαι που περάσατε καλά κι εύχομαι κάθε χρόνο και καλύτερα!!!

 

Εγώ από την άλλη διανυω τις πιο περίεργες διακοπές σε σχέση με τον μικρό... Την πρώτη εβδομάδα των Χριστουγέννων την περάσαμε με τους δικούς μου. Τα πράγματα κύλησαν τέλεια, ο μικρός έμεινε αρκετές μέρες στη μαμά μου (έχουμε δικό μας σπίτι και μένουμε μόνοι μας). Με χαρά έμεινε στη γιαγιά. Από πάνω μένουν τα ξαδερφακια του οπότε έπαιξε πολύ, κάναμε και τις βόλτες μας και περάσαμε σούπερ!

 

Πάμε στα δύσκολα τώρα. Από την περασμένη Κυριακή ήρθαμε στα πεθερικά μου. Μένουμε στο ίδιο σπίτι, είναι αρκετά μεγαλύτεροι από τους γονείς μου αλλά ποτέ ο μικρός δεν είχε πρόβλημα μα μείνει μόνος του μαζί τους. Δυστυχώς αυτή τη φορά έχει φοβερή άρνηση. Κλαίει με λυγμούς να μην φύγουμε και τον αφήσουμε με τη γιαγιά, ρωτάει συνέχεια πότε θα γυρίσουμε στο νησί, λέει πόσο πιο πολύ του άρεσε στην άλλη γιαγιά και άλλα τέτοια. Η πεθερά μου, καθώς είναι και της παλιάς σχολής, το παίρνει προσωπικά και τον μαλώνει και τα πράγματα γίνονται χειρότερα... Όταν του μιλάω δε με ακούει, η πεθερά λέει συνέχεια πόσο τον κακομαθαμε και αυτός αντιδρά χειρότερα. Η αλήθεια είναι ότι βγάζει περίεργη συμπεριφορά και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Δε μπορω να καταλάβω γιατί τέτοια αντίδραση.

 

Η αλήθεια είναι οτι η μαμα μου είναι φοβερή με τα παιδιά. Εχει τον τροπο της να την ακουνε αλλα να περνανε και καλά. Αυτο γίνεται και με το δικο μου το παιδί αλλά και με τα ανίψια μου. Από την άλλη η πεθερά μου είναι μεγαλύτερη σε ηλικία, πιο απότομη και ειδικά τώρα που ο πεθερός μου χρειάζεται φροντίδα γιατί έχει κάποια προβλήματα υγείας έχει γίνει ακόμα πιο απότομη. Βέβαια πάντα κάπως έτσι ήταν και ο μικρός δεν είχε πρόβλημα μαζί της. Ίσως τώρα που μεγαλώνει κάνει συγκρίσεις. Ελπίζω να είναι φάση και να την ξεπεράσει γιατί δεν θέλω να το ξαναζήσω... Δεν περίμενα να το πω αυτο σε διακοπες αλλά ανυπομονώ να γυρίσουμε στο νησί!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, mama16 είπε:

θα μου κακοφαινονταν αν είχαν ίωση κ δεν μου το έλεγαν...

Πιο πολύ αυτό του κακοφάνηκε. όχι ότι δεν θα τους πλησιάζαμε αν είχαν, αλλά ήθελε να ξέρει αν είχαν απλώς μπούκωμα ή και πυρετό, πόσες μέρες, αν θα καθυστερούσαμε 2-3 μέρες να πάμε σ αυτούς για να δούμε πώς θα εξελιχθεί, μήπως αναβάλαμε το πάρτι κλπ. Έτσι κι αλλιοώς δεν είναι απαραίτητο ότι από αυτούς κολλήσαμε. μπορεί να κολλήσαμε στο καράβι, ή σε κάποιο άλλο τραπέζι.  Ότι δεν το σκέφτηκαν τον ενόχλησε. Δεν ξέρουμε κιόλας αν το σκέφτηκαν αλλά είπαν ότι δεν πειράζει, μια ευκαιρία έχουν να ιδωθούμε σιγά μην την αφήσουμε να πάει χαμένη, ή απλώς δεν το θεώρησαν σημαντικό. Και σκέψου κάναμε πάρτι σπίτι της μαμάς μου μαζί κ με τα παιδιά του κουνιάδου μου, που δεν θα έφταιγαν σε τίποτα να κολλήσουν. Αλλά και να το σκεφτόταν, θα έλεγε σίγουρα να κάνουμε πάρτι εμείς με τους αρρώστους που έτσι κι αλλιώς θα τους βλέπαμε και θα κολλούσαμε, και οι υγιείς ας μην έρχονταν αν δεν ήθελαν.!!!! 

11 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Πάμε στα δύσκολα τώρα. Από την περασμένη Κυριακή ήρθαμε στα πεθερικά μου. Μένουμε στο ίδιο σπίτι, είναι αρκετά μεγαλύτεροι από τους γονείς μου αλλά ποτέ ο μικρός δεν είχε πρόβλημα μα μείνει μόνος του μαζί τους. Δυστυχώς αυτή τη φορά έχει φοβερή άρνηση. Κλαίει με λυγμούς να μην φύγουμε και τον αφήσουμε με τη γιαγιά, ρωτάει συνέχεια πότε θα γυρίσουμε στο νησί, λέει πόσο πιο πολύ του άρεσε στην άλλη γιαγιά και άλλα τέτοια. Η πεθερά μου, καθώς είναι και της παλιάς σχολής, το παίρνει προσωπικά και τον μαλώνει και τα πράγματα γίνονται χειρότερα... Όταν του μιλάω δε με ακούει, η πεθερά λέει συνέχεια πόσο τον κακομαθαμε και αυτός αντιδρά χειρότερα. Η αλήθεια είναι ότι βγάζει περίεργη συμπεριφορά και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Δε μπορω να καταλάβω γιατί τέτοια αντίδραση.

Σε καταλαβαίνω πόσο ζόρι είναι αυτό για τις διακοπές. αλλά τουλ εσένα είναι σε ηλικία που μπορείς να το συζητήσεις από πριν κ να εξηγήσεις. εννοώ για επόμενες φορές. ακόμα κ αν λέει ότι δεν τους θέλει, υποθέτω μπορεί να καταλάβει ότι θα πάτε για λίγες μέρες κ δεν θα τον αφήσετε καθόλου μόνο μαζί τους κ δεν θα είίναι υποχρεωμένος να παίζει αν δν θέλουν κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πιο πολύ αυτό του κακοφάνηκε. όχι ότι δεν θα τους πλησιάζαμε αν είχαν, αλλά ήθελε να ξέρει αν είχαν απλώς μπούκωμα ή και πυρετό, πόσες μέρες, αν θα καθυστερούσαμε 2-3 μέρες να πάμε σ αυτούς για να δούμε πώς θα εξελιχθεί, μήπως αναβάλαμε το πάρτι κλπ. Έτσι κι αλλιοώς δεν είναι απαραίτητο ότι από αυτούς κολλήσαμε. μπορεί να κολλήσαμε στο καράβι, ή σε κάποιο άλλο τραπέζι.  Ότι δεν το σκέφτηκαν τον ενόχλησε. Δεν ξέρουμε κιόλας αν το σκέφτηκαν αλλά είπαν ότι δεν πειράζει, μια ευκαιρία έχουν να ιδωθούμε σιγά μην την αφήσουμε να πάει χαμένη, ή απλώς δεν το θεώρησαν σημαντικό. Και σκέψου κάναμε πάρτι σπίτι της μαμάς μου μαζί κ με τα παιδιά του κουνιάδου μου, που δεν θα έφταιγαν σε τίποτα να κολλήσουν. Αλλά και να το σκεφτόταν, θα έλεγε σίγουρα να κάνουμε πάρτι εμείς με τους αρρώστους που έτσι κι αλλιώς θα τους βλέπαμε και θα κολλούσαμε, και οι υγιείς ας μην έρχονταν αν δεν ήθελαν.!!!! 

Σε καταλαβαίνω πόσο ζόρι είναι αυτό για τις διακοπές. αλλά τουλ εσένα είναι σε ηλικία που μπορείς να το συζητήσεις από πριν κ να εξηγήσεις. εννοώ για επόμενες φορές. ακόμα κ αν λέει ότι δεν τους θέλει, υποθέτω μπορεί να καταλάβει ότι θα πάτε για λίγες μέρες κ δεν θα τον αφήσετε καθόλου μόνο μαζί τους κ δεν θα είίναι υποχρεωμένος να παίζει αν δν θέλουν κλπ. 

Τον καταλαβαίνω απόλυτα τον σύζυγό σου γιατί όταν υπάρχει κάποιο μικρό η οικογένεια τουλάχιστον πρέπει να σκέφτεται μην τυχόν κολλήσει.. Εγώ προπερσυ είχα πάει χριστουγεννιάτικες διακοπές κ τι ένα ανηψακι μου είχε βήχα κ μυξες κ είχε κολλήσει η μικρή. Κ δεν μου άρεσε που δεν μου το είχαν αναφέρει καθόλου κ τους το επεσημανα γιατί μετά ήταν 2 βδομάδες άρρωστη η κόρη Μ κ ταλαιπωρούνταν.. από τότε πάντα μου λένε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία εύχομαι!!!

 

Έσπερος πολύ χαίρομαι που περάσατε καλά κι εύχομαι κάθε χρόνο και καλύτερα!!!

 

Εγώ από την άλλη διανυω τις πιο περίεργες διακοπές σε σχέση με τον μικρό... Την πρώτη εβδομάδα των Χριστουγέννων την περάσαμε με τους δικούς μου. Τα πράγματα κύλησαν τέλεια, ο μικρός έμεινε αρκετές μέρες στη μαμά μου (έχουμε δικό μας σπίτι και μένουμε μόνοι μας). Με χαρά έμεινε στη γιαγιά. Από πάνω μένουν τα ξαδερφακια του οπότε έπαιξε πολύ, κάναμε και τις βόλτες μας και περάσαμε σούπερ!

 

Πάμε στα δύσκολα τώρα. Από την περασμένη Κυριακή ήρθαμε στα πεθερικά μου. Μένουμε στο ίδιο σπίτι, είναι αρκετά μεγαλύτεροι από τους γονείς μου αλλά ποτέ ο μικρός δεν είχε πρόβλημα μα μείνει μόνος του μαζί τους. Δυστυχώς αυτή τη φορά έχει φοβερή άρνηση. Κλαίει με λυγμούς να μην φύγουμε και τον αφήσουμε με τη γιαγιά, ρωτάει συνέχεια πότε θα γυρίσουμε στο νησί, λέει πόσο πιο πολύ του άρεσε στην άλλη γιαγιά και άλλα τέτοια. Η πεθερά μου, καθώς είναι και της παλιάς σχολής, το παίρνει προσωπικά και τον μαλώνει και τα πράγματα γίνονται χειρότερα... Όταν του μιλάω δε με ακούει, η πεθερά λέει συνέχεια πόσο τον κακομαθαμε και αυτός αντιδρά χειρότερα. Η αλήθεια είναι ότι βγάζει περίεργη συμπεριφορά και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Δε μπορω να καταλάβω γιατί τέτοια αντίδραση.

 

Η αλήθεια είναι οτι η μαμα μου είναι φοβερή με τα παιδιά. Εχει τον τροπο της να την ακουνε αλλα να περνανε και καλά. Αυτο γίνεται και με το δικο μου το παιδί αλλά και με τα ανίψια μου. Από την άλλη η πεθερά μου είναι μεγαλύτερη σε ηλικία, πιο απότομη και ειδικά τώρα που ο πεθερός μου χρειάζεται φροντίδα γιατί έχει κάποια προβλήματα υγείας έχει γίνει ακόμα πιο απότομη. Βέβαια πάντα κάπως έτσι ήταν και ο μικρός δεν είχε πρόβλημα μαζί της. Ίσως τώρα που μεγαλώνει κάνει συγκρίσεις. Ελπίζω να είναι φάση και να την ξεπεράσει γιατί δεν θέλω να το ξαναζήσω... Δεν περίμενα να το πω αυτο σε διακοπες αλλά ανυπομονώ να γυρίσουμε στο νησί!

Αυτό που λες ότι μάλλον μεγάλωσε τόσο ώστε να κάνει σύγκριση σε συνδυασμό με την απότομη στάση της πεθεράς σου είναι ο πιο «κακός συνδυασμός». 
Μην ασχοληθείς περαιτέρω και άσε τον άντρα σου να το χειριστεί. Λογικό να ανυπομονείς να γυρίσεις στο νησί αφού «σου βγήκε το λαδι» και οι διακοπές στα πεθερικά στιγματίστηκαν από αυτήν την ένταση .

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία εύχομαι!!!

 

Έσπερος πολύ χαίρομαι που περάσατε καλά κι εύχομαι κάθε χρόνο και καλύτερα!!!

 

Εγώ από την άλλη διανυω τις πιο περίεργες διακοπές σε σχέση με τον μικρό... Την πρώτη εβδομάδα των Χριστουγέννων την περάσαμε με τους δικούς μου. Τα πράγματα κύλησαν τέλεια, ο μικρός έμεινε αρκετές μέρες στη μαμά μου (έχουμε δικό μας σπίτι και μένουμε μόνοι μας). Με χαρά έμεινε στη γιαγιά. Από πάνω μένουν τα ξαδερφακια του οπότε έπαιξε πολύ, κάναμε και τις βόλτες μας και περάσαμε σούπερ!

 

Πάμε στα δύσκολα τώρα. Από την περασμένη Κυριακή ήρθαμε στα πεθερικά μου. Μένουμε στο ίδιο σπίτι, είναι αρκετά μεγαλύτεροι από τους γονείς μου αλλά ποτέ ο μικρός δεν είχε πρόβλημα μα μείνει μόνος του μαζί τους. Δυστυχώς αυτή τη φορά έχει φοβερή άρνηση. Κλαίει με λυγμούς να μην φύγουμε και τον αφήσουμε με τη γιαγιά, ρωτάει συνέχεια πότε θα γυρίσουμε στο νησί, λέει πόσο πιο πολύ του άρεσε στην άλλη γιαγιά και άλλα τέτοια. Η πεθερά μου, καθώς είναι και της παλιάς σχολής, το παίρνει προσωπικά και τον μαλώνει και τα πράγματα γίνονται χειρότερα... Όταν του μιλάω δε με ακούει, η πεθερά λέει συνέχεια πόσο τον κακομαθαμε και αυτός αντιδρά χειρότερα. Η αλήθεια είναι ότι βγάζει περίεργη συμπεριφορά και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Δε μπορω να καταλάβω γιατί τέτοια αντίδραση.

 

Η αλήθεια είναι οτι η μαμα μου είναι φοβερή με τα παιδιά. Εχει τον τροπο της να την ακουνε αλλα να περνανε και καλά. Αυτο γίνεται και με το δικο μου το παιδί αλλά και με τα ανίψια μου. Από την άλλη η πεθερά μου είναι μεγαλύτερη σε ηλικία, πιο απότομη και ειδικά τώρα που ο πεθερός μου χρειάζεται φροντίδα γιατί έχει κάποια προβλήματα υγείας έχει γίνει ακόμα πιο απότομη. Βέβαια πάντα κάπως έτσι ήταν και ο μικρός δεν είχε πρόβλημα μαζί της. Ίσως τώρα που μεγαλώνει κάνει συγκρίσεις. Ελπίζω να είναι φάση και να την ξεπεράσει γιατί δεν θέλω να το ξαναζήσω... Δεν περίμενα να το πω αυτο σε διακοπες αλλά ανυπομονώ να γυρίσουμε στο νησί!

Μα είναι ολοφάνερο γιατί αυτή η άρνηση. Απάντησες μόνη σου.. Τον μαλώνει και σας τη λέει. Χαζά δεν είναι τα παιδιά. Θέλουν με το μαλακό. Τα μαλωματα από τους γονείς, μην αφήνετε κανέναν άλλο. Και γενικώς μην το μάθεις να δέχεται μαλωματα από άλλους. Όσο κοντά κι αν είναι, γονείς του δεν είναι..

Εγώ όσες φορές, πθυ μεγαλώνει η μαμά μου τα παιδιά μου γιατί είναι κάθε μέρα μαζί τους για πιλλαες ώρες, την  έβλεπα ψόφια της έλεγα μάλωσε τη και λίγο. Εγώ, όχι, μου έλεγε. Εγώ τέτοια δεν κάνω, εγώ είμαι η γιαγιά. Ούτε τιμωρίες βάζω εγώ. Αυτά να τα κάνετε εσείς. Μα σε εμένα της απάντησα πως τα χώνεις και πως με μαλώνες? (κι ακόμα δηλαδή μου τα χώνει κανονικά :P) άλλο αυτό, μου αοαντησε. Εσυ είσαι το παιδί μου, αυτό είναι το εγγόνι μου. Δικαιώματα έχεις μόνο εσύ και ο πατέρας του. Κανένας άλλος. 

Και εν καιρώ κατάλαβα πόσο δίκιο είχε γιατί όσο μεγαλώνει η κόρη μου τόσο πιο πολύ τη σέβεται και την αγαπάει. Ενώ κάτι άλλοι μην πω συγγενείς που πάρα λίγο να μου τη μαλωσουν άγρια φάτσα κι έτσι και με το δάχτυλο, κι εγώ έχω απομακρυνθεί πλέον γιατί δεν επιτρεπω σε κανέναν με ξενέρωσαν κρατάω τους τύπους- δεν τους ήθελε. Τυχαίο? Επιτρεπω μαλωμα από τη δασκάλα στα χωράφια της. Πχ δε θα επιτρέψω στη δασκάλα να μου κανει πχ υποδείξεις για το μεγάλωμα τους. Δεν έχει τύχει απλώς φέρνω ένα παράδειγμα. Μάλωσε τη στα πλαίσια του φυσιολογικού αν δεν υπακούει στα δικά σου. Σε κανέναν άλλο. Και στη μαμά μου που της έιπα αγρίεψε την λίγο βαλτή Καμμια τιμωρία, αφού μου εξήγησε, κατάλαβα ότι είχε απόλυτο μα απόλυτο δίκιο. Γενικώς έχω την καλυτερη μαμά του κόσμου και τα παιδιά μου τη καλύτερη γιαγιά. Έτσι αισθάνομαι. Οπότε μη σκας. Άκου το παιδί σου και κινεισο7 ανάλογα. Και προς θεού ποτέ μην το πιέσεις. Αν δε γουστάρει τέλος. Εσύ αυτό θα ακούς κανέναν άλλο. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι καλό να πιέζουμε τα παιδιά να "αγαπάνε". Δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ κακο. Κατάννοω ότι μπορεί να πληγώσει κόσμο αυτό και πολύ πιθανό βασικά σίγουρο να τα βάλουν μαζί σου-μαζί μου (οι ξυνοι και οι παράξενοι έτσι κάνουν, δεν κοιτάνε τα χάλια τους) και αυτό να έχει ως αποτέλεσμα να κλείσουν και πόρτες. 

Εγώ προσωπικά επειδή το περιμένω κι επειδή βλέπω προτιμήσεις της μικρής που προσβάλλουν ας το πούμε έτσι, δε παίρνω θέση. Θα πω έναν καλό λόγο εκεί που το πιστεύω όχι επειδή είναι πεθερός η πεθερά πχ κι επειδή πρέπει. Γιατί θα ρθει η ώρα που τα πρέπει τα πληρώνουμε. Από το βρισίδι που θα φάμε από τα παιδιά μας.. Γιατί θα το φάμε, σίγουρα πράγματα.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...