mybabygirl

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΠΠΟΥ

Recommended Posts

Just now, magdoulini είπε:

ποιος σου ειπε βρε εσπερος οτι εμεις που μενουμε ολοι οι συγγενεις αθηνα, βλεπομαστε με τους γονεις και συγγενεις μας τοσο συχνα?? δηλαδη δεν εχουμε υποχρεωσεις, φιλους, την δικη μας ζωη, ολη μερα ειμαστε με τους γονεις μας και τους συγγενεις μας διαφορετικα στερουμε απο τα παιδια μας την σχεση μαζι τους?? συνελθε !!!!

Κάποιες οικογένειες μένουν στην ίδια πολυκατοικία, καποιοι παππουδες φροντιζουν τα εγγονια τους, υποθέτω οι άλλοι τουλάχιστον κάθε 15 μέρες δεν βλέπονται; ιδιο ειναι το 2 φορες το μηνα με το 3 φορες το χρονο, 

Just now, vicky86 είπε:

Σταμάτα να νιώθεις τύψεις. Μην αυτομαστιγωνεσαι

Μηπως τελικά δ σου ταιριάζει αυτός ο τρόπος ζωής; το περίμενες κάπως αλλιως

Εν τω μεταξύ γράφεις λες κ μένεις Αμερική, Αυστραλία, αλασκα:-D

βασικα πιστευα οτι λογω παιδιου θα πηγαιναμε πιο συχνα, πχ μια φορα το μηνα. όχι ότι θα αραιωναμε κιόλας! 

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Κάποιες οικογένειες μένουν στην ίδια πολυκατοικία, καποιοι παππουδες φροντιζουν τα εγγονια τους, υποθέτω οι άλλοι τουλάχιστον κάθε 15 μέρες δεν βλέπονται; ιδιο ειναι το 2 φορες το μηνα με το 3 φορες το χρονο, 

Ε τότε προσπαθήστε να πατε αθηνα. Γτ οχι να μείνετε στην ίδια πολυκατοικία, να κραταει τον μικρο η μαμα σου, τουλ εκείνη θα είναι χαρούμενη, μεχρι να έχει κάποια καινούρια απαιτηση

Αλλα μην έρθεις μετά κ μας λες ότι σας πρήζουν κάθε Κυριακή σε ποιον θα φατε

:D:-D:-P

Just now, Έσπερος είπε:

βασικα πιστευα οτι λογω παιδιου θα πηγαιναμε πιο συχνα, πχ μια φορα το μηνα. όχι ότι θα αραιωναμε κιόλας! 

Τελειως ανέφικτο. Κ οικονομικά κ απο κουράγιο κ αντοχές. Κ φυσικα πολύ δύσκολο για το παιδι

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Το περιεργο ειναι οτι εδω ξερουμε πολλους που ο αντρας δεν θελει να πηγαινει στην Αθηνα στις γιορτες ακομα κ αν κατάγεται απο εκει. απλως οι ντοπιοι εχουν μεγαλα σκιτια κ φιλοξενούν συγγενεις ακομα κ για όλο το καλοκαίρι. απλώς αυτοί αν έχουν κ θεμα να πανε οι γυναικες με τα παιδια μονες τους, που ο δικος μου δεν θελει να χωρίζεται η οικογενεια. 

Αν το νησί είναι η Σαλαμίνα θα μπορούσατε να πηγαίνετε μια φορά τον μήνα. Εάν είναι η Κρήτη φαντάζομαι είναι πιο δύσκολο... Σίγουρα είναι όμως πιο εύκολο όταν και η άλλη πλευρά κάνει κάποιο βήμα προκειμένου να συναντηθείτε...

• Μου αρέσει 2

Just now, Έσπερος είπε:

πριν κάνουμε το παιδί το έβλεπα αλλιώς, αλλά τώρα η αλήθεια είναι ότι νιώθω τύψεις κ απέναντι στο παιδί που του στερώ τη δυνατοτητα να εχει σχεση με τους συγγενεις οπως τα αλλα παιδακια. 

Το θεμα ειναι οτι ο εγωισμος της μαμας σου και η ταχα μου ηθικη? (εντελως ακυρο ) ειναι πιο σημαντικα απο το να ερχονται να σας βλεπουν και μεγαλυτερα απο την αναγκη της να σας βλεπει εσας και το εγγονι της. 

Just now, Έσπερος είπε:

εντάξει αυτό κατανοητό, όμως είναι κ τα αδέρφια μας, που ειδικά αυτούς δεν έχουμε δικαιωμα να επιβαρυνουμε, κ που δουλευουν κ εχουν παιδια, κ που επίσης μπορεί να έχουν κ εκείνοι συγγένεις κ σε αλλά μέρη, άρα δεν τους είναι εύκολο επίσης να έρχονται. Δεν μπορώ πχ να έχω την αξίωση η νύφη μου να μην πάει στους δικούς της γονείς στις διακοπές τους για να έρθει στον αδερφό του άντρα της.

Εννοειται οτι δεν εχεις αυτη την αξιωση γιατι (προφανως!) δεν ησαστε η προτεραιοτητα τους εφοσον δεν ερχονται... αλλα με την ιδια λογικη θα επρεπε να ειναι για εσας? 

Τι αλλο μπορεις να κανεις δηλαδη εσυ? Πηγαινετε τις μερες που μπορειτε...και βλεπετε οσους μπορειτε. Και εκεινοι κανουν αυτο που μπορουν με την σειρα τους... Ετσι ειναι οταν ο καθε ο ανθρωπος κανει οικογενεια. Ουτε μπορεις να τρεχεις συνεχεια απο εδω και απο εκει, ουτε να βαζεις προτεραιοτητα τους συγγενεις ποσο μαλλον οταν εκεινοι δεν κανουν καμια κινηση!

Δεν επιβαρυνεις κανεναν εσυ. Οσοι θελουν να ερθουν επειδη σημαινει πολλα για αυτους να σας δουνε, να περασουν χρονο μαζι σας, τοτε θα διαθεσουν απο την καρδια τους τον χρονο και το χρημα να το κανουν. Διαφορετικα θα αρκεστουν στον χρονο που τους διαθετεις εσυ, και προφανως τους ειναι αρκετος...

• Μου αρέσει 4

Καλά τώρα το έχεις ξεχειλώσει το θέμα! Βρε έτσι όπως το πας εσύ νιώθεις ότι θα έπρεπε να έχεις bugdet μετακινήσεων-διαμονής για να επισκέπτεσαι και τη 2η ξαδέλφη από την Άνω Ραχούλα, γιατί αφού εσύ αποφάσισες να μείνεις σε νησί, εσύ πρέπει να κόψεις το κεφάλι σου να κρατάς επαφές με όλους.

Μου θυμίζεις τον εαυτό μου πριν χρόνια, που όταν πήγαινα στο πατρικό μου ένιωθα ότι πρέπει να δω και τον τελευταίο συγγενή, και τι θα πει η θεία τάδε να είμαι Θεσσαλονίκη και να μη τους δω;

Η πεθερά μου βλέπει τη μικρή κάθε μέρα. Βασικά την κρατάει κιόλας μετά τον παιδικό. Η μάνα μου την βλέπει γύρω στις 4-6 φορές το χρόνο. Τόσο θέλει-μπορεί. Εγώ ανεβαίνω πια 1-2 φορές. Αν άκουγα τη μάνα μου θα έπρεπε να είμαι εκεί κάθε μήνα. Τι θα κοιτάξω τη μάνα μου ή τον άντρα μου και την κόρη μου (που επίσης δεν θέλει να χωριζόμαστε, ούτε και εγώ); 

Ξέρεις ότι παίζει οι γονείς σου να ψιλοβαριούνται να σας επισκεφθούν και όλο αυτό το ρίχνουν σε εσένα; Δε σημαίνει ότι δε σας αγαπάνε και αν μένατε κοντά θα ήταν αλλιώς αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχουν άλλες προτεραιότητες. Που βεβαίως και δε θα παραδεχτούν αφού για τους τύπους πρέπει να είναι οι καλοί παππουδες. 

Just now, Fenia27 είπε:

Το θεμα ειναι οτι ο εγωισμος της μαμας σου και η ταχα μου ηθικη? (εντελως ακυρο ) ειναι πιο σημαντικα απο το να ερχονται να σας βλεπουν και μεγαλυτερα απο την αναγκη της να σας βλεπει εσας και το εγγονι της. 

Εννοειται οτι δεν εχεις αυτη την αξιωση γιατι (προφανως!) δεν ησαστε η προτεραιοτητα τους εφοσον δεν ερχονται... αλλα με την ιδια λογικη θα επρεπε να ειναι για εσας? 

Τι αλλο μπορεις να κανεις δηλαδη εσυ? Πηγαινετε τις μερες που μπορειτε...και βλεπετε οσους μπορειτε. Και εκεινοι κανουν αυτο που μπορουν με την σειρα τους... Ετσι ειναι οταν ο καθε ο ανθρωπος κανει οικογενεια. Ουτε μπορεις να τρεχεις συνεχεια απο εδω και απο εκει, ουτε να βαζεις προτεραιοτητα τους συγγενεις ποσο μαλλον οταν εκεινοι δεν κανουν καμια κινηση!

Δεν επιβαρυνεις κανεναν εσυ. Οσοι θελουν να ερθουν επειδη σημαινει πολλα για αυτους να σας δουνε, να περασουν χρονο μαζι σας, τοτε θα διαθεσουν απο την καρδια τους τον χρονο και το χρημα να το κανουν. Διαφορετικα θα αρκεστουν στον χρονο που τους διαθετεις εσυ, και προφανως τους ειναι αρκετος...

Αυτό ακριβώς!!!

ndgFp3.png

Just now, little lamb είπε:

Εσύ το παρουσιάζεις σαν άσπρο ή μαύρο, που λες ότι κάποιος (όχι απαραίτητα εσύ) δεν θέλει να φιλοξενεί ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΝ. Εγώ δεν παρουσίασα κάτι ως άσπρο ή μαύρο, ίσα ίσα είπα ότι καλό είναι να υπάρχει μια ευελιξία για να μπορεί να προσαρμοστεί κάποιος και στην -ο μοι γένοιτο- έκτακτη κατάσταση. Αν δεν δέχεται μια υποτίθεται ευχάριστη φιλοξενία πώς θα προσαρμοστεί μετά στην έκτακτη-δυσάρεστη; Αλλά τέλος πάντων αυτό είναι εκτός θέματος και μακάρι να μη συμβαίνει σε κανέναν.

Και αρρώστια δεν σημαίνει απαραιτήτως σωματική αρρώστια, κατάκοιτος κλπ που απαιτεί νοσηλεία κλπ, μπορεί να είναι κάτι άλλο π.χ. αλτσχάιμερ. Αλλά εδώ θα έρθω να πω εγώ "καλό είναι να σκεφτόμαστε άλλες πραγματικότητες εκτός της δικιάς μας" (στην οποία δικιά μας, για να φτάσουμε να "ασφυκτιούμε" που το μπάνιο μας το χρησιμοποιεί και κάποιος άλλος και αυτό είναι τεράστιο πρόβλημα, μάλλον δεν υπάρχουν άλλα σοβαρότερα).

Σωστά: ειδικά ένας άνθρωπος με Alzheimer, δεν χρειάζεται νοσηλευτή κοντά του ή κάποιον 24 ώρες το 24ωρο - αρκεί να τον φιλοξενείς. 

Δεν ξέρεις τι προβλήματα έχει ο καθένας, αν εδώ μέσα μπαίνεις για να προσβάλλεις, ίσως θα ήταν καλύτερα να ανοίξεις ένα άλλο θέμα :) Θα μπορούσα κάλλιστα να σου πω ότι αν "θες να ζεις σε σπίτι τσαντίρι, πάσο" - αλλά το θέμα μου δεν είναι να μαλλιοτραβηχτούμε. Εγώ απλώς εξηγώ στη θεματοθέτρια την οπτική του ανθρώπου που δεν επιθυμεί φιλοξενίες. 

Κ εγω δ θελω να χωριζομαστε, αλλα πχ το πασχα δ θελει ο αντρας μου να πάει. Κ τα παιδια κάθονται δυο βδομαδες, κ πλέον μου ζητάνε κ εκείνα να πανε, οποτε έστω 3-4μερες θα παω με τα παιδια

Αν γενικα εβλεπε ο αντρας σου να έχεις βάλει όρια στους δικούς σου ισως ηταν πιο διαλλακτικες σε καποια αλλα που θέλεις. Μια φορά τον χρόνο να πας εσύ με το παιδί αθηνα μόνοι, να φιλοξενήσετε μια φορα τον χρονο κάποιον για 3μερες

Ειθιστε οι γονεις να επισκεπτονται συχνα τα παιδια τους οταν ειναι μακριά, ακομη κ αν δ τους φιλοξενήσουν. Τα αδέρφια σίγουρα είναι πιο δύσκολο. Αλλα σε νησι είστε, είτε αδερφη μου ήσουν είτε κουνιαδα είτε νύφη χρόνο πάρα χρόνο θα προσπαθουσα να ερθω(πχ δ εχω την δυνατότητα για διακοπές κάθε χρόνο) 

Just now, Έσπερος είπε:

εντάξει αυτό κατανοητό, όμως είναι κ τα αδέρφια μας, που ειδικά αυτούς δεν έχουμε δικαιωμα να επιβαρυνουμε, κ που δουλευουν κ εχουν παιδια, κ που επίσης μπορεί να έχουν κ εκείνοι συγγένεις κ σε αλλά μέρη, άρα δεν τους είναι εύκολο επίσης να έρχονται. Δεν μπορώ πχ να έχω την αξίωση η νύφη μου να μην πάει στους δικούς της γονείς στις διακοπές τους για να έρθει στον αδερφό του άντρα της.

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι μιλαμε για «αξιωση». Προσωπικα δεν θα ειχα καμια αξιωση οπως δεν θα ηθελα να εχουν οι αλλοι αξιωσεις απο εμενα. Θεωρω αυτονοητο οτι θα ερχονταν ή θα πηγαινα, αλλα οχι μετρωντας τις φορες επειδη εχω αξιωση.. απλα επειδη..ετσι νιωθαμε ολοι!

• Μου αρέσει 2

Just now, vtgian είπε:

Ξέρεις ότι παίζει οι γονείς σου να ψιλοβαριούνται να σας επισκεφθούν και όλο αυτό το ρίχνουν σε εσένα; Δε σημαίνει ότι δε σας αγαπάνε και αν μένατε κοντά θα ήταν αλλιώς αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχουν άλλες προτεραιότητες. Που βεβαίως και δε θα παραδεχτούν αφού για τους τύπους πρέπει να είναι οι καλοί παππουδες. 

Just now, Fenia27 είπε:

όχι πραγματικά καμία σχέση. δεν τίθεται θέμα βαρεμάρα από τους γονείς μου. ούτε από τα πεθερικά μου πιστεύω. απλώς έχουν άλλη άποψη για το πώς ρυθμίζονται οι σχεσεις γονεων κ παιδιων κ κυριως θεωρουν απόρριψη το οτι εχουμε πει οτι δεν μας βολευει να ειμαστε ολες μας τις διακοπες φιλοξενούμενοι, βασικα δεν καταλαβαινουν γιατι να μην θελει καποιος να ειναι στο πατρικο του σπίτι. Δλδ δεν καταλαβαινουν τι το άβολο βρισκουμε- γιατι κ εγω το παραδέχομαι οτι ειναι άβολο. κ φυσικα με κουραζει το ταξθδι, οι αποσκευες, η εγνοια μην ξεχάσω (που μόνιμα ξεχνάω) κ φυσικά αν κ είμαι σε ξενο μερος εδω νιωθω οτι ειναι το σπίτι μου κ θα ηθελα μια φορα να το στολισω χριστουγεννα κ να κανω γιορτες εδω. αλλα δεν σκεφτονται ολοι ετσι κ αν βλεπουν αλλες οικογενειες να εχουν στενές σχεσεις προφανως ζηλευουν. 

@vtgian αυτο με τους συγγενεις άλλο δραμα. αυτο τουλάχιστον το έχουν ξεγράψει. στενοχωριέμαι βέβαια γιατί ήταν τόσο αγαπημένοι άνθρωποι, με τόσο ενδιαφέρον, ήρθαν στο μαιευτήριο, έφεραν δώρο, κ το παιδακι το χουν δει 2-3 φορες κ αν.

Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Σωστά: ειδικά ένας άνθρωπος με Alzheimer, δεν χρειάζεται νοσηλευτή κοντά του ή κάποιον 24 ώρες το 24ωρο - αρκεί να τον φιλοξενείς. 

Δεν ξέρεις τι προβλήματα έχει ο καθένας, αν εδώ μέσα μπαίνεις για να προσβάλλεις, ίσως θα ήταν καλύτερα να ανοίξεις ένα άλλο θέμα :) Θα μπορούσα κάλλιστα να σου πω ότι αν "θες να ζεις σε σπίτι τσαντίρι, πάσο" - αλλά το θέμα μου δεν είναι να μαλλιοτραβηχτούμε. Εγώ απλώς εξηγώ στη θεματοθέτρια την οπτική του ανθρώπου που δεν επιθυμεί φιλοξενίες. 

Για να λυθεί η παρεξήγηση (γιατί παρεξήγηση χωρίς λόγο είναι) δεν προσέβαλα κανέναν ούτε εσένα και λυπάμαι αν εξέλαβες κάτι έτσι. Ούτε είπα καμία άσχημη έκφραση! Ήθελα να δώσω τροφή για σκέψη σε κάποια πράγματα (όχι σε εσένα αποκλειστικά, γενικά). Πάντα προσπαθώ να τηρώ ισορροπίες και να είμαι ευέλικτη και πολλές φορές σε ποστ εδώ έχω πει ως συμβουλή το ""υπάρχουν και χειρότερα". Όχι για να μειώσω κάποιον ή αυτό που νιώθει κάποιος, αλλά να δώσω ας πούμε αισιοδοξία ότι δεν είναι τόσο χάλια κάποια πράγματα. Εσύ π.χ. θεωρείς χάλια το να μοιραστείς μπάνιο, κι εγώ μπορεί να θεωρώ κάτι χάλια και να είμαι υπερβολική, δεν είπα ότι είμαι τέλεια. Έτσι χαίρομαι να μου πει κάποιος "ρε συ σκέψου να σου συνέβαινε το τάδε πράγμα" και θα αναθεωρήσω, θα σκεφτώ ότι ίσως υπερέβαλα, δεν θα πω "έτσι είμαι". Και δεν θεωρώ ότι μαλλιοτραβηχτήκαμε κάπου, επειδή απλά είπα ότι υπάρχουν χειρότερες καταστάσεις! Αλίμονο αν τσακώνονταν έτσι οι άνθρωποι! Νομίζω ότι ήταν παρεξήγηση από την αρχή που είπα ότι αν δεν θέλουμε να φιλοξενήσουμε κάποιον τότε δεν μας είναι και τόσο αγαπημένος και το πήρες ότι είπα ότι όποιος δεν φιλοξενεί δεν αγαπά. Δεν είπα όμως αυτό, είπα δεν θεωρεί τόσο αγαπημένο τον "υποψήφιο" φιλοξενούμενο. Και μέσα στη συζήτηση κατάλαβα ότι κάποιοι μπορεί μια χαρά να τον αγαπούν αλλά να μην αντέχουν να τον φιλοξενήσουν. Και είπα απλώς ότι μπορεί να συμβούν και χειρότερα! Αυτό όλο κι όλο, δεν νομίζω ότι έγινε κανένα διπλωματικό επεισόδιο!

Όσο για το αλτσχάιμερ, μπορεί να τύχει να τον φιλοξενείς και να πρέπει να είσαι εσύ 24 ώρες το 24ωρο ως αποκλειστικός φροντιστής... Και δεν το λέω θεωρητικά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να επεκταθώ γιατί θα αποκαλυπτόταν η ταυτότητά μου σε πιθανούς γνωστούς που διαβάζουν.

Επεξεργάστηκαν by little lamb

Just now, irin είπε:

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι μιλαμε για «αξιωση». Προσωπικα δεν θα ειχα καμια αξιωση οπως δεν θα ηθελα να εχουν οι αλλοι αξιωσεις απο εμενα. Θεωρω αυτονοητο οτι θα ερχονταν ή θα πηγαινα, αλλα οχι μετρωντας τις φορες επειδη εχω αξιωση.. απλα επειδη..ετσι νιωθαμε ολοι!

Ακριβώς. Σιγα μην κρατάμε κ τα πρακτικά πόσες φορές ήρθε κάποιος κ πόσες πήγα εγώ ή να υπολογίζουμε πόσα έξοδα έκανε ο καθένας κ επειδη κάποιος με φιλοξενεί κ εγω τον βαζω να μενει αλλού, όταν με φιλοξενεί να του κάνω το τραπεζι να πατσισουμε

Όλα αυτά μέσα σε μια ευρύτερη οικογένεια για μενα δ εχουν σημασια

Έσπερος κ εμεις εχουμε κάποιους συγγενείς που θεωρούν ότι ως μικρότεροι μόνο εμείς θα πρέπει να πηγαινουμε, οκ, πηγαμε μια, δυο, τρεις ε άμα δ παίρνεις ούτε τηλ μην περιμένεις κ να με δεις(τουλ εγω ετσι λειτουργώ) 

Στους δικούς σας φαίνεται τόσο περίεργο που δ θέλετε να κάνετε όλες τις γιορτες στα πάτρια σας, χρειάστηκε να κάνουν εκείνοι κτ αντίστοιχο όταν εισασταν εσεις μικρα; δλδ 2-3φορες τον χρονο να περνανε τις διακοπές τους με συγγενείς σε αλλο σπίτι; 

Just now, little lamb είπε:

Για να λυθεί η παρεξήγηση (γιατί παρεξήγηση χωρίς λόγο είναι) δεν προσέβαλα κανέναν ούτε εσένα και λυπάμαι αν εξέλαβες κάτι έτσι. Ούτε είπα καμία άσχημη έκφραση! Ήθελα να δώσω τροφή για σκέψη σε κάποια πράγματα (όχι σε εσένα αποκλειστικά, ειδικά). Πάντα προσπαθώ να τηρώ ισορροπίες και να είμαι ευέλικτη και πολλές φορές σε ποστ εδώ έχω πει ως συμβουλή το ""υπάρχουν και χειρότερα". Όχι για να μειώσω κάποιον ή αυτό που νιώθει κάποιος, αλλά να δώσω ας πούμε αισιοδοξία ότι δεν είναι τόσο χάλια κάποια πράγματα. Εσύ π.χ. θεωρείς χάλια το να μοιραστείς μπάνιο, κι εγώ μπορεί να θεωρώ κάτι χάλια και να είμαι υπερβολική, δεν είπα ότι είμαι τέλεια. Έτσι χαίρομαι να μου πει κάποιος "ρε συ σκέψου να σου συνέβαινε το τάδε πράγμα" και θα αναθεωρήσω, θα σκεφτώ ότι ίσως υπερέβαλα, δεν θα πω "έτσι είμαι". Και δεν θεωρώ ότι μαλλιοτραβηχτήκαμε κάπου, επειδή απλά είπα ότι υπάρχουν χειρότερες καταστάσεις! Αλίμονο αν τσακώνονταν έτσι οι άνθρωποι! Νομίζω ότι ήταν παρεξήγηση από την αρχή που είπα ότι αν δεν θέλουμε να φιλοξενήσουμε κάποιον τότε δεν μας είναι και τόσο αγαπημένος και το πήρες ότι είπα ότι όποιος δεν φιλοξενεί δεν αγαπά. Δεν είπα όμως αυτό, είπα δεν θεωρεί τόσο αγαπημένο τον "υποψήφιο" φιλοξενούμενο. Και μέσα στη συζήτηση κατάλαβα ότι κάποιοι μπορεί μια χαρά να τον αγαπούν αλλά να μην αντέχουν να τον φιλοξενήσουν. Και είπα απλώς ότι μπορεί να συμβούν και χειρότερα! Αυτό όλο κι όλο, δεν νομίζω ότι έγινε κανένα διπλωματικό επεισόδιο!

Όσο για το αλτσχάιμερ, μπορεί να τύχει να τον φιλοξενείς και να πρέπει να είσαι εσύ 24 ώρες το 24ωρο ως αποκλειστικός φροντιστής... Και δεν το λέω θεωρητικά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να επεκταθώ γιατί θα αποκαλυπτόταν η ταυτότητά μου σε πιθανούς γνωστούς που διαβάζουν.

Δεν είναι καμία παρεξήγηση - μπορείς όσο θες να "απολογείσαι" διότι θεωρείς ότι για μένα οι γονείς μου δεν είναι "τόσο αγαπημένα μου πρόσωπα" και ότι θεωρώ "συμφορά" τη φιλοξενία και ότι "έχω πρόβλημα που θέλω να έχω ένα δικό μου μπάνιο".  

Εγώ είπα απλά την άποψή μου, εσύ μου έκανες κανονική κριτική, απλά χρησιμοποιείς "γ' ενικό" πάνω σε δικές μου εκφράσεις για να "απαλύνεις" την επίθεση. 

Δεν σε παρεξηγώ, γιατί δεν σε ξέρω. Δεν ωφελεί να κάνεις προσωπικές επιθέσεις σε ένα forum, όμως. 

Έσπερος μέχρι κ εμένα που είμαι πιο ρομαντικη με ξενίζουν αυτά που γραφεις! Σταμάτα κορίτσι μου να νιώθεις τύψεις για το καθετί. Μην αφήσεις τους άλλους να σου δηλητηριάζουν το μυαλό κ τη ζωή. Ακόμα κ αν δεν το κάνουν από κακό. Ο τρίτος -οποισοδηποτε είναι αυτος- επεμβαίνει μόνο αν βρει το περιθώριο. Δώσε στους συγγενείς σας να καταλάβουν αυτά που θέλετε σαν οικογένεια (αφού πρώτα αποφασίσεις εσύ από κοινού με τον άντρα σου), χαράξτε τη γραμμή σας κ πορευτείτε χωρις τύψεις. 

Εμείς ήμασταν όπως κ εσείς κ χειρότερα, οι γονείς μας άλλος στο βορρά κ άλλος στο νότο κ εμείς στη μέση. Κάποια χρόνια πηγαίναμε Χριστούγεννα εδώ πρωτοχρονιά εκει για να μη μείνει κανείς παραπονεμενος. Δε μας πείραζε τόσο πολύ, μόνο που δεν είχαμε ευκαιρία να δούμε κάτι διαφορετικό αλλά κ παλι η θέληση να δούμε τους γονείς υπερτερούσε. Όταν γεννήθηκε το παιδί όμως είπαμε θα ερχόμαστε Πάσχα κ καλοκαίρι σε εσάς κ Χριστούγεννα στους άλλους, εκτός απροόπτου. Πχ πέρσι δεν είχα άδεια κ ήρθαν όλοι σε εμας Χριστούγεννα κ πρωτοχρονιά ήμασταν οι 3 μας (ωραιότατα παρεμπιπτόντως!). Ενδιάμεσα έρχονται κυρίως κ αν χρειαστει παμε κ εμείς. Πάντως σίγουρα δε νιώθω τύψεις αν δεν παω. 

Just now, Έσπερος είπε:

όχι πραγματικά καμία σχέση. δεν τίθεται θέμα βαρεμάρα από τους γονείς μου. ούτε από τα πεθερικά μου πιστεύω. απλώς έχουν άλλη άποψη για το πώς ρυθμίζονται οι σχεσεις γονεων κ παιδιων κ κυριως θεωρουν απόρριψη το οτι εχουμε πει οτι δεν μας βολευει να ειμαστε ολες μας τις διακοπες φιλοξενούμενοι, βασικα δεν καταλαβαινουν γιατι να μην θελει καποιος να ειναι στο πατρικο του σπίτι. Δλδ δεν καταλαβαινουν τι το άβολο βρισκουμε- γιατι κ εγω το παραδέχομαι οτι ειναι άβολο. κ φυσικα με κουραζει το ταξθδι, οι αποσκευες, η εγνοια μην ξεχάσω (που μόνιμα ξεχνάω) κ φυσικά αν κ είμαι σε ξενο μερος εδω νιωθω οτι ειναι το σπίτι μου κ θα ηθελα μια φορα να το στολισω χριστουγεννα κ να κανω γιορτες εδω. αλλα δεν σκεφτονται ολοι ετσι κ αν βλεπουν αλλες οικογενειες να εχουν στενές σχεσεις προφανως ζηλευουν. 

@vtgian αυτο με τους συγγενεις άλλο δραμα. αυτο τουλάχιστον το έχουν ξεγράψει. στενοχωριέμαι βέβαια γιατί ήταν τόσο αγαπημένοι άνθρωποι, με τόσο ενδιαφέρον, ήρθαν στο μαιευτήριο, έφεραν δώρο, κ το παιδακι το χουν δει 2-3 φορες κ αν.

[...βασικα δεν καταλαβαινουν γιατι να μην θελει καποιος να ειναι στο πατρικο του σπίτι]

Γιατί; γιατί είναι ταλαιπωρία, γιατί είναι έξοδα, γιατί είναι ξεβόλεμα. Γιατί έτσι είναι η ζωή, οι νέοι προχωρούν και εμείς ακολουθούμε. Το να μην καταλαβαίνουν είναι δικό τους πρόβλημα, εσύ είσαι που το κάνεις δικό σου. Δεν τους αγαπάτε λιγότερο. Απλώς δεν είστε πια παιδιά, είστε ενήλικες και έχετε δικό σας πλέον σπίτι και οικογένεια. Θα έπρεπε να είναι περήφανοι που έχετε φτιάξει κάτι δικό σας! Αλλά αντί για αυτό γκρινιάζουν συνεχώς που δεν μένετε προσκολλημένοι σε αυτούς. Το θέμα αγαπητή μου είναι το εξής: για εσένα είναι κατανοητό και αποδεκτό ότι έτσι είναι οι σχέσεις όταν κάποιος βρίσκεται μακριά; φοβάμαι πως κατά βάθος και εσύ πιστεύεις το ίδιο με τους γονείς σου και έρχεσαι σε ρήξη με τον σύζυγό σου.

Πραγματικά είναι εντυπωσιακό που δεν βλέπεις πόσο κολλημένοι είναι οι δικοί σου με τους τύπους, πόσο μεγαλύτερη προτεραιότητα έχουν τα τυπικά από την ίδια τους την σχέση με το παιδί τους!

Δεν συνεχίζω γιατί μπορεί να πω πράγματα που θα σε στεναχωρήσουν πολύ και δεν το θέλω. Άλλωστε και η ίδια νομίζω δεν είσαι έτοιμη να δεις κάποια πράγματα αντικειμενικά.

• Μου αρέσει 3

ndgFp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Δεν είναι καμία παρεξήγηση - μπορείς όσο θες να "απολογείσαι" διότι θεωρείς ότι για μένα οι γονείς μου δεν είναι "τόσο αγαπημένα μου πρόσωπα" και ότι θεωρώ "συμφορά" τη φιλοξενία και ότι "έχω πρόβλημα που θέλω να έχω ένα δικό μου μπάνιο".  

Εγώ είπα απλά την άποψή μου, εσύ μου έκανες κανονική κριτική, απλά χρησιμοποιείς "γ' ενικό" πάνω σε δικές μου εκφράσεις για να "απαλύνεις" την επίθεση. 

Δεν σε παρεξηγώ, γιατί δεν σε ξέρω. Δεν ωφελεί να κάνεις προσωπικές επιθέσεις σε ένα forum, όμως. 

Συγγνώμη αλλά πού την είδες την επίθεση; Το να πει κάποιος σε κάποιον να σκεφτεί ότι υπάρχουν και χειρότερα είναι επίθεση; Κατ'αρχάς βάζεις λόγια στο στόμα μου, γιατί δεν είπα ότι έχεις πρόβλημα που θες να έχεις δικό σου μπάνιο. Είπα ότι θεωρείς πρόβλημα το να μην έχεις, αυτό δηλαδή που είπες μόνη σου και που δεν είναι κάτι προσβλητικό! Όσο για το αν είναι αγαπημένα πρόσωπα, εξήγησα ότι με τη συζητηση κατάλαβα ότι κάποιοι μπορεί να αγαπούν τα πρόσωπα και απλά να μη νιώθουν άνετα να τα φιλοξενήσουν, γι'αυτό και δεν επέμεινα στη θέση μου. Εσύ επιμένεις να θεωρείς ότι σε προσέβαλα, ενώ εξήγησα το σκεπτικό μου και έδειξα να θέλω να λυθεί (και τελικά μου επιτίθεσαι εσύ!) Αλλά ας σταματήσουμε εδώ γιατί θα μας πετάξουν έξω και καλά θα μας κάνουν που καταχραζόμαστε ένα άσχετο θέμα!

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τέτοια επίθεση στους γονείς της Έσπερος. Δε νομίζω ότι των υπολοίπων είναι χωρίς ελαττώματα και προσωπικά νιώθω άβολα να μιλάμε έτσι για γονείς κάποιου μέλους και γενικότερα για γονείς, ειδικά όταν δεν τους γνωρίζουμε κιολας. Το θέμα είναι να συνειδητοποιήσει η Έσπερος ότι προέχει να είναι καλά αυτή με τον άντρα της κ το παιδί της και πως αν οι δικοί της το εισπράττουν αυτό θα σταματήσουν τις παρεμβολές γιατί δε θα τους παίρνει. Όχι να την κάνουμε να τσακωθεί με την οικογένειά της. Γιατί κ οι γονείς κ τα αδέρφια οικογένεια είναι, ευρύτερη μεν αλλά οικογένεια. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τέτοια επίθεση στους γονείς της Έσπερος. Δε νομίζω ότι των υπολοίπων είναι χωρίς ελαττώματα και προσωπικά νιώθω άβολα να μιλάμε έτσι για γονείς κάποιου μέλους και γενικότερα για γονείς, ειδικά όταν δεν τους γνωρίζουμε κιολας. Το θέμα είναι να συνειδητοποιήσει η Έσπερος ότι προέχει να είναι καλά αυτή με τον άντρα της κ το παιδί της και πως αν οι δικοί της το εισπράττουν αυτό θα σταματήσουν τις παρεμβολές γιατί δε θα τους παίρνει. Όχι να την κάνουμε να τσακωθεί με την οικογένειά της. Γιατί κ οι γονείς κ τα αδέρφια οικογένεια είναι, ευρύτερη μεν αλλά οικογένεια. 

Εγώ πάντως το έχω δηλώσει πολλές φορές το πόσο προβληματικοί είναι οι δικοί μου :)  

Μιλάμε βάσει όσων μας έχει μεταφέρει και φυσικά αυτό είναι πάντα μέσω του δικού της πρίσματος. Επίθεση πάντως δε γίνεται προς τους γονείς της, αυτοί είναι έτσι όπως είναι. Αν γίνεται κάποια "επίθεση" αυτή είναι προς την esperos την ίδια και στον τρόπο που αυτή χειρίζεται τις ισορροπίες. Όλοι βλέπουμε ότι ένα μεγάλο μέρος του άγχους της προέρχεται από θέματα που προκύπτουν από την οικογένειά της. Για να φτάσεις να συνειδητοποιήσεις ότι προέχει να είσαι καλά εσύ και η νέα σου οικογένεια, πρέπει πρώτα να αναγνωρίσεις το πρόβλημα. Εγώ αυτό που εισπράττω είναι ότι αγχώνεται λόγω των "συμπτωμάτων" (γιατί να μην είναι διαχυτικό το παιδί με τους παππούδες-γιατί να μη μπορώ να τους ευχαριστήσω όλους) και όχι λόγω της πραγματικής αιτίας (αδυναμία αποσύνδεσης της ίδιας από τις προσδοκίες των γονιών της). 

Από εκεί και πέρα, αν κάποια φτάσει να τσακωθεί με την οικογένειά της γιατί την έβαλε το φόρουμ, ε θα είναι ενδεικτικό της ωριμότητάς της (και πιστεύω ότι η esperos δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία).

• Μου αρέσει 3

ndgFp3.png

Just now, Έσπερος είπε:

στενοχωριέμαι βέβαια γιατί ήταν τόσο αγαπημένοι άνθρωποι, με τόσο ενδιαφέρον, ήρθαν στο μαιευτήριο, έφεραν δώρο, κ το παιδακι το χουν δει 2-3 φορες κ αν.

Αυτο ομως τι σχεση εχει βρε εσπερος? Επειδη ηρθαν στο μαιευτηριο και εφεραν ΚΑΙ δωρο πρεπει να τους επισκεπτεσαι οπωσδηποτε εφορου ζωης? Πως δηλαδη αυτο καθοριζει τις σχεσεις? Δεν καταλαβαινω πως τα συνδιαζεις μεσα στο μυαλο σου...

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν νομιζω να γινεται καμια επιθεση ουτε στους γονεις της αλλα ουτε και στην ιδια...Για ποιο λογο ? Απλα την γνωμη μας λεμε, και τυχαινει να ειναι αντιθετη με αυτα που μας λεει εκεινη...Αυτη η κατασταση δεν ειναι υγιης, το αγχος και οι τυψεις που ισως αισθανεται....πρωτα για την ιδια και μετα για την οικογενεια της. Φυσικα ολοι εχουν ελαττωματα αλλα το πως ερμηνευεις μια κατασταση κανει την διαφορα και μπορεις να προστατεψεις την οικογενεια σου και την ψυχολογια σου. Πιστευω λοιπον, οπως και πολλες κοπελες οτι η εσπερος δεν βλεπει "καθαρα" την ολη φαση, ειναι κολλημενη σε καποια τυπικα που τις εχουν περασει οι γονεις της και συγκρουεται μεσα της. Και η συγκρουση αυτη προκαλειται απο τα λογια και την συμπεριφορα των γονιων της απο οτι τουλαχιστον φαινεται. Δεν ειναι θεμα "ελατωμματων". Οι γονεις ειναι παρεμβατικοι και θελουνε να περναει το δικο τους αλλιως κανουν τις "γκρινιες" τους. Δεν ξερουν την θεση τους και προφανως ουτε και η εσπερος την δικης της. Καμια επιθεση λοιπον. Λεμε καποια πραγματα ωστε ισως να τα δει αλλιως και να παψει να επιρεαζεται, να χαλαρωσει...

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

το ομως τι σχεση εχει βρε εσπερος? Επειδη ηρθαν στο μαιευτηριο και εφεραν ΚΑΙ δωρο πρεπει να τους επισκεπτεσαι οπωσδηποτε εφορου ζωης? Πως δηλαδη αυτο καθοριζει τις σχεσεις? Δεν καταλαβαινω πως τα συνδιαζεις μεσα στο μυαλο σου...

Όταν κάποιος αγαπημένος συγγενής, όχι πρώτου δεύτερου βαθμού αλλά του αμεσως ευρύτερου κυκλου, κ μαλιστα ανθρωπος μεγαλης ηλικιας, ερχεται να σε δει, σου αφιερώνει χρόνο, σε νοιάζεται, στέλνει δώρα για το παιδι σου, δεν θελεις να δειξεις οτι το νοιάζεσαι κ εσυ; δεν νιωθεις την ηθική υποχρεωση να πας να τον δεις κ βασικα να του πας το παιδι σου να το χαρει; αλλιως τι, οι συγγενεις ειναι μονο για να μας κανουν δωρα και κατα τ αλλα τους ξεχναμε; εγω δεν σκεφτομαι ετσι. ο αντρας μου βεβαια το βλεπει αλλιως, μπορει να πεταχτεί μονος του να δει μια θεια του οποτε εχουμε χρονο χωρις τον μικρο, αλλά μπορεί κ να ανταποδώσει με καποιο τοπικο προϊόν που ξερουμε οτι αρεσει κ στελνουμε κατα καιρους. εγώ δεν μπορώ να μπω σ αυτή τη λογική, μου φαίνεται φτηνό υποκατάστατο, σαν μα λες οτι βαριέσαι να αφιερώσεις εμα απογευμα απο τις διακοπες σου σε μια επισκεψη και παριστάνεις οτι ενα υλικο προϊόν εχει ιδια αξια με το. χρονο κ την παρουσια σου.

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Στους δικούς σας φαίνεται τόσο περίεργο που δ θέλετε να κάνετε όλες τις γιορτες στα πάτρια σας, χρειάστηκε να κάνουν εκείνοι κτ αντίστοιχο όταν εισασταν εσεις μικρα; δλδ 2-3φορες τον χρονο να περνανε τις διακοπές τους με συγγενείς σε αλλο σπίτι; 

Οχι καμια σχεση. οι παππουδες ολοι ζούσαν στην Αθηνα κ τξς μητερας μου στην ιδια πολυκατοικία μαζι μας κ με τη θεια μου. κ γενικα κανενας απο τον στενοτερο κυκλο δεν εμενε εκτος Αθηνών, ολο αυτο ειναι πρωτόγνωρο για ολους μας. Ομως καλοκαιρι δυο μηνες πηγαιναμε στο χωριό της μιας γιαγιάς οπότε έχουν μια εικόνα του ταξιδιού. 

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

σια

Έσπερος κ εμεις εχουμε κάποιους συγγενείς που θεωρούν ότι ως μικρότεροι μόνο εμείς θα πρέπει να πηγαινουμε, οκ, πηγαμε μια, δυο, τρεις ε άμα δ παίρνεις ούτε τηλ μην περιμένεις κ να με δεις(τουλ εγω ετσι λειτουργώ

Η αλήθεια είναι ότι εμάς μ αυτή τη λογική μας μεγάλωσαν, οτι οι νεοι σεβονται τους μεγαλους. 

εσπερος, φιλους εχετε στον τοπο που μενεις?? παρεες που να ανταλλασετε επισκεψεις,να κουβεντιαζετε,να βγαινετε,να παιζουν μαζι τα παιδια σας?? δεν εχεις αναφερθει ποτε...

φετος, μιας και το ανεφερες, προτεινω να κανεις το μεγαλο βημα με τον εαυτο σου και να στολισεις το σπιτι σου τα χριστουγεννα και να κανετε γιορτες σαν οικογενεια,να βρειτε τις ισορροπιες σας...να ηρεμησετε...ουτε γονεις, ουτε πεθερικα, τους επισκεπτεστε μιαν αλλη χρονικη στιγμη...παρεα με αυτην την αποφαση, βαλε ορια και στις αποψεις των γονιων σου, κατι που θα επρεπε να εχεις ηδη κανει, απο την ημερα που αποφασισες να δημιουργησεις δικη σου οικογενεια...συνειδητα και χωρις ενοχες και τυψεις...δυο μεγαλα βηματα...για να σωσεις τον γαμο σου εσπερος...και τον εαυτο σου...προσωπικα νομιζω οτι αν τα καταφερεις ,συνειδητα, θα εχεις κανει το μεγαλυτερο βημα λυτρωσης απο τους ψυχαναγκασμους που υποβαλλεις στον εαυτο σου...αλλα και στην οικογενεια σου...και θα εκπλαγεις και εσυ η ιδια με το αποτελεσμα...διαφορετικα, οπως ολες εμμεσως ή ευθεως σου ειπαμε, θα διαλυσεις τον γαμο σου...βρισκεσαι σε ενα δρομο που πρεπει να επιλεξεις τις προτεραιοτητες σου για την δικη σου ζωη...πραγματικα δεν ξερω τι περιθωρια εχεις ακομα...

• Μου αρέσει 3

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όταν κάποιος αγαπημένος συγγενής, όχι πρώτου δεύτερου βαθμού αλλά του αμεσως ευρύτερου κυκλου, κ μαλιστα ανθρωπος μεγαλης ηλικιας, ερχεται να σε δει, σου αφιερώνει χρόνο, σε νοιάζεται, στέλνει δώρα για το παιδι σου, δεν θελεις να δειξεις οτι το νοιάζεσαι κ εσυ; δεν νιωθεις την ηθική υποχρεωση να πας να τον δεις κ βασικα να του πας το παιδι σου να το χαρει; αλλιως τι, οι συγγενεις ειναι μονο για να μας κανουν δωρα και κατα τ αλλα τους ξεχναμε; εγω δεν σκεφτομαι ετσι. ο αντρας μου βεβαια το βλεπει αλλιως, μπορει να πεταχτεί μονος του να δει μια θεια του οποτε εχουμε χρονο χωρις τον μικρο, αλλά μπορεί κ να ανταποδώσει με καποιο τοπικο προϊόν που ξερουμε οτι αρεσει κ στελνουμε κατα καιρους. εγώ δεν μπορώ να μπω σ αυτή τη λογική, μου φαίνεται φτηνό υποκατάστατο, σαν μα λες οτι βαριέσαι να αφιερώσεις εμα απογευμα απο τις διακοπες σου σε μια επισκεψη και παριστάνεις οτι ενα υλικο προϊόν εχει ιδια αξια με το. χρονο κ την παρουσια σου.

Οχι καμια σχεση. οι παππουδες ολοι ζούσαν στην Αθηνα κ τξς μητερας μου στην ιδια πολυκατοικία μαζι μας κ με τη θεια μου. κ γενικα κανενας απο τον στενοτερο κυκλο δεν εμενε εκτος Αθηνών, ολο αυτο ειναι πρωτόγνωρο για ολους μας. Ομως καλοκαιρι δυο μηνες πηγαιναμε στο χωριό της μιας γιαγιάς οπότε έχουν μια εικόνα του ταξιδιού. 

Η αλήθεια είναι ότι εμάς μ αυτή τη λογική μας μεγάλωσαν, οτι οι νεοι σεβονται τους μεγαλους. 

Ναι αλλα ένα απόγευμα από την εβδομάδα διακοπών, γι αυτό συνήθως όσοι θέλουν να δουν εμάς έρχονται εκείνοι στο πατρικό μου κ δ παμε εμεις σε 5σπιτια

Κ εγω τους σέβομαι τους μεγαλύτερους, απλα δ πιστευω οτι πρεπει να τους επισκέπτομαι μόνο εγώ. Δ μιλάω για ανθρώπους που δ μπορουν να μετακινηθουν

Το να περνάς όλο το καλοκαίρι στο χωριο δ ειναι ακριβως το ίδιο. Ακομη κ το καλοκαιρι σας εσεις το μοιράζεται σε δυο σπίτια. Κ φυσικα πάντα εξαρταται κ απο τους χώρους του κάθε σπιτιου

Εφοσον λοιπόν δ εχουν ζήσει κτ τετοιο λογικο να μην το ξέρουν κ να μην μπορούν να φανταστούν πόσο μεγάλο ξεβολεμα ειναι

Τους έχετε πει τις πρακτικές δυσκολίες που έχετε; αν ναι λογικο δ ειναι να θελουν να κάνουν κτ κ αυτοί να μοιραστούν οι δυσκολίες; 

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Και τι είναι το παιδί καλέ, κούκλα να το πας να παίξουνε; Δικαιώματα δεν έχει;  

Εγώ πάλι πιστεύω ότι ένας άνθρωπος που δεν κατανοεί

α)ότι τις λίγες μέρες που έχω διαθέσιμες λόγω δουλειάς, τις χρειάζομαι να ξεκουραστώ και να ελευθερωθώ από υποχρεώσεις

β)ότι ένα μωρό ταλαιπωριέται με επισκέψεις σε σπίτια πρακτικά αγνώστων και δυσανασχετεί όταν υποχρεώνεται σε αγκαλιές φιλιά κλπ

και παρόλα αυτά έχει την απαίτηση να πάω να τον δω και παρεξηγιέται αν δεν το κάνω, είναι άνθρωπος εγωιστής.

Αν μπορώ, αν θέλει ο σύζυγος και αν το παιδί είναι σε καλή διάθεση μπορεί και να το κάνω. Για εμένα είναι πιο σημαντικό να τους τηλεφωνώ πέρα από γιορτές, να τους στέλνω πράγματα που ξέρω ότι χρειάζονται, να νιώθουν ότι κάποιος τους σκέφτεται (τουλάχιστον αυτό μου λένε οι δικοί μου ηλικιωμένοι συγγενείς). Σαφώς και θα χαιρόταν αν πηγαίναμε με το παιδί αλλά τουλάχιστον αναγνωρίζουν ότι μέχρι τώρα ήταν περισσότερο ταλαιπωρία. Επίσης και εμείς είμαστε της πρακτικής, ελάτε σπίτι να μας δείτε. Είναι σαφώς πιο πρακτικό έτσι! Φέρνουμε δωράκια για όλους και είναι και ευκαιρία να συναντηθούν και μεταξύ τους συγγενείς.

Πρακτικά λοιπόν, οι γονείς σας δεν έχουν βρεθεί στη θέση σας οπότε είναι ένα παραπάνω δύσκολο να σας καταλάβουν, ειδικά αν δεν τολμάτε να τους εκφράσετε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε. 

Τα περσινά Χριστούγεννα έκανα αυτό ακριβώς που έγραψε η @magdoulini Είπα δε θα πάμε πουθενά και δε θα έρθει κανένας. Θα περάσουμε την άδεια μας τα Χριστούγεννα σπίτι μας, κάνοντας ό,τι θέλουμε. Οκ, εμείς έχουμε πεθερά και γαμπρό στην ίδια πολυκατοικία οπότε ένα κοινό τραπέζωμα το είχαμε αλλά πέραν τούτου, ήταν πραγματικά οι πιο ξεκούραστες διακοπές μας ever! Ευχαριστηθήκαμε την οικογένειά μας (που το είχαμε ανάγκη). Τις προηγούμενες χρονιές τις περνούσαμε μέσα στο άγχος, με μικρό παιδί σε αεροπλάνο, με ιώσεις, τρεξίματα και τελικά γκρίνια. Όσο μεγαλώνει το παιδί, είναι σαφώς πιο εύκολο και να μετακινείσαι και να περνάει καλά και αυτό. Όταν όμως είναι μικρό είναι πολύ πιο δύσκολο το ταξίδι από μόνο του, πόσο μάλλον τα πηγαινέλα στο συγγενολόι.

• Μου αρέσει 2

ndgFp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα