Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΠΠΟΥ


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

@MagdaPεμεις ειχαμε παθει το αναποδο. επειδη ο αντρας μου σχολιαζει κ με τιυς γονεις του τρωγεται, στην αρχη τους δικαιολογούσα (οχι παντα δικαίως) κ μευα σε μια φαση που υπηρχε μια γενικη ενταση για να μην τσακωθει μαζι τους κατεύθυνα καπως τα σχολια για τον αδερφο του κ τη γυναικα του (δικαιολογημένα μεν αλλα δεν ηταν διυλεια μου να παρω θεση). νομιζω οτι αυτο σαν να απενοχοποιήσες στο μυαλο του τη διαδικασια κ αρχισε να λεει κι αυτος, κ τοτε καταλαβα οτι ειναι ασχημο, αλλα παλι γκαφες κανω, οταν λεει κατι εγω βρισκω καποιο αντιστοιχο στραβό στους δικους του (που το εχει επισημάνει ομως ο ιδιος) και παιρνει εναν ανταγωνισμό η συζητησγ λες κοιταμε ποιανού οι γονείς είναι χειρότεροι. περιττο να πω ποσο κακο μας εχει κανει αυτο. 

 

@Fenia27 οι γονείς μου έχουν παππουδιστικο προγράμμα απο νεοι. ξυπνημα νωρις, υπνος μεσημερι κ βραδυ νωρις. δεν οδηγούν βραδυ, γενικα αποφεύγουν να βγουν βραδυ ή να φανε βραδυ κ ολα γινονται γρηγορα κ διεκπεραιωτικά. τρωμε κ μαζεύουν πριν καλά καλά τελειώσουμε για να κοιμηθούν. βγαινουμε για φαγητο κ φευγουμε γρηγορα γρηγορα για να μη χάσουν τον μεσημεριανο υπνο ή να μην ξενύχτησουμε. θελουν να κανονιζουμε ποτε θα δουμε τις θειες ενω ο αντρας μου δεν θελει προγραμμα στις διακοπες ουτε κανόνες ότι θα ξαπλώσουμε το μεσημέρι κ όχι το απόγευμα ή ότι σήμερα νηστεύουμε κ δεν τρωμε, κ διαφορά τέτοια ασφυκτικά. Ή εκεινοι κρυώνουν κ αυτος ζεσταίνεται κ ο ενας ανοιγει τα παράθυρα κ ο αλλος τα κλεινει, μικρες χαχομαρες που δεν τον κανουν να θελει να μεινει για καιρο κ σιγουρα δεν περναει καλα. 

 

@Lenia16 συμφωνω στη γαϊδουρια, γι αυτο το ειπα κ πριν. επισης το να φυγω μονη μου με το παιδι ειναι casus belli. βεβαια πολλοι στο νησι που πηραν Αθηναίες κ δν θελουν να πηγαινουν (ακομα κ αν κατάγονται απο κει κ εχουν συγγενεις) εχουν καταληξει σε αυτον τον συμβιβασμό, μπορει στο μελλον να καταλαβει οτι ειβαι η μονη λυση. 

Εγώ πάντως απορώ πώς τακιμιάσατε, αφού έχετε τόσο διαφορετικές νοοτροπίες :):)

Τα έχουμε ξαναπει, οι γονείς σου είναι καταπιεστικοί και ακόμα δεν έχουν συνηθίσει ότι έχεις ενηλικιωθεί, εσύ θες να τους έχεις όλους ευχαριστημένους και ο άντρας σου πολλές φορές δεν βάζει νερό στο κρασί του. 

Θεωρώ ότι οι διακοπές είναι αυτές οι ελάχιστες ημέρες που έχει ένας άνθρωπος για να ξεκουραστεί, οπότε ο συμβιβασμός θα πρέπει να σέβεται την ιδιωτικότητα του καθενός. 

Με λίγα λόγια, ξενοδοχεία υπάρχουν, θα μπορούσατε να πάτε σε ένα ξενοδοχείο στην Αθήνα, ώστε να μην καταπιέζεται ο άντρας σου. Στην τελική τα θέλω του άντρα σου θα έπρεπε να προηγούνται των γονιών σου, γιατί αλλιώς θα βρεθείς πάνω σε νάρκη :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Macgyver είπε:

Εγώ πάντως απορώ πώς τακιμιάσατε, αφού έχετε τόσο διαφορετικές νοοτροπίες :):)

Τα έχουμε ξαναπει, οι γονείς σου είναι καταπιεστικοί και ακόμα δεν έχουν συνηθίσει ότι έχεις ενηλικιωθεί, εσύ θες να τους έχεις όλους ευχαριστημένους και ο άντρας σου πολλές φορές δεν βάζει νερό στο κρασί του. 

Θεωρώ ότι οι διακοπές είναι αυτές οι ελάχιστες ημέρες που έχει ένας άνθρωπος για να ξεκουραστεί, οπότε ο συμβιβασμός θα πρέπει να σέβεται την ιδιωτικότητα του καθενός. 

Με λίγα λόγια, ξενοδοχεία υπάρχουν, θα μπορούσατε να πάτε σε ένα ξενοδοχείο στην Αθήνα, ώστε να μην καταπιέζεται ο άντρας σου. Στην τελική τα θέλω του άντρα σου θα έπρεπε να προηγούνται των γονιών σου, γιατί αλλιώς θα βρεθείς πάνω σε νάρκη :) 

Όσο είμαστε μόνοι μας στο νησί μια χαρα περναμε. εχουμε καποιες διαφορες αλλα οχι κατι που να δημιουργει προβλημα. εγω θα ηθελα λιγο προσωπικο χωρο, εκεινος εχει αλλα παραπονα, αλλα δεν ειναι κατι που μας προκαλει τριβές. Πιστευω οτι αν μεναμε στην αθηνα κ βλεπαμε τους γονεις μας τα σαββατοκυριακα ειτε ολοι ειτε εναλλαξ, θα ημασταν ησυχοι απο πολλες φασαρίες. εκεινος βεβαια πιστευει οτι στην αθηνα οι γονεις μου θα ανακατεύονται αλλα εγω θεωρω οτι αν ηταν ησυχοι οτι ειμαστε κοντα τους, θα αρκούνταν στο να βλεπόμαστε για λιγες ωρες κ δεν θα μπλέκαμε με τις συγκατοικησεις των διακοπων. αν ειχαμε δυνατοτητα για ξενοδοχειο πίστεψε με ο αντρας μου θα ελεγε να μενουμε εκει. αλλα ειναι κ λιγο βλακεια, αμα ηταν δεν καναμε αλλα ταξιδια ή δεν τα διναμε για να ερθουν να μας δουν οι δικοι μας; 

 

παντως για τα θελω, δεν ξερω, ας πουμε οτι εγω υεωρω οτι σε κατι ο αντρας μ εχει λαθος. δεν γινεται να μην το πω επειδη ισως η γνωμη μου συμπιπτει με τους γονεις μου κ να φοβαμαι οτι θα θεωρησει οτι τους βαζω πανω απ αυτον. εξαλλου κ με τους γονεις του εχει τυχει να συμφωνήσω κόντρα σε κατι που λεει εκεινος κ μαλιστα κ μπροστα τους ενω μπροστα στους γονεις μου αν διαφωνουμε απλα δεν τον υποστηρίζω στην κουβεντα (που κι αυτο στραβα το παιρνει). 

 

τελος εκεινος εχει κ μια περιεργη νοοτροπια ως προς το παιδι κ τους αλλους συγγενεις (οχι γονεθς μας κ αδερφια αλλά θειους μας ή θειες της μαμας μου). αυτο το στιλ οτι ο ταδε θελει να δει το μωρο αρα να πατε να τον επισκεφτείτε ή να μεινετε σπίτι για να ερθει αυτος, καπως τον ενοχλει. οχι να γινει μια φορα αυθόρμητα, τον ενοχλει η αισθηση οτι πρεπει κ οτι μπορει το παθδι να χασει τη βολτα του πχ για κατι που θεωρει δικη νας υποχρεωση μονο. ο ιδιος μια δυο θειες αγαπημένες που εχει μπορει βα παρι να πεταχτεί να τις δει για καμια ωριτσα σε νεκρό χρονο πχ ωρες που ο μικρος κοιμαται, χωρις να το εχει κανονισει πριν κ χωρις τυπικότητες, γλυκα κλπ. εμεις στην οικογενεια μου δεν λειτουργούμε ετσι κ επειδη μπαινουν στη μεση οι δικοι μου που τιυς ενημερώνουν οκους κατα λεπτών για την καθε μας κινησγ, αρχιζει η συζητησγ για το ποτε θα διυμε τον εναν κ τον αλλον κ πρηζουν εμενα κ εγω δεν θελω να πω οτι ο αντρας μου δεν θελει-που δεν ισχυει κι ακριβως κ γινομαστε μπαχαλο. μια δυο φορες που πηγαμε αυθόρμητα περασε ωραθα κ μαλιστα τον τραβούσα για να φυγουμε γιατι ειχε περασει η ωρα. γενικα τιυς συμπαθεί πολυ τηυς συγγενεις μου κ με τους περισσότερους εχει πιο πολλα να πει απ' ο,τι με τους γονεις μου αλλα δεν θελει να νιωθει υποχρεωμένος ή να στερηθούμε μια βολτα οικογενειακη γι αυτο. πιστευω οτι αν τιυ ελεγα οτι πετάγομαι μονη μου να δω τον ταδε θα ηταν οκ, αν ελεγα παιρνω κ το παιδι μαζι δν θα ηθελε. αλλα εγω δεν θρλω να φανει οτι δεν ερχεται μαζι γιατι δεν θελει γιατι ολοι τον συνπαθουν κ δεν θελω να εχουν κακη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Fenia27 είπε:

Εννοειται και πολυ καλα κανετε και μπραβο σας! Δεν θα στερουσαμε και εμεις στιγμες και επισκεψεις στους δικους μας ακομη κι αν ηταν δυσκολοι ανθρωποι ή εστω η ηλικια τους εφερνε καποια δυσκολια...Απλα θα επιλεγαμε να παμε και καπου αλλου διακοπες καποιες μερες -για καλοκαιρι παντα μιλαω (πασχα, χριστουγεννα επιλεγουμε παντα χωριο και γονεις...)...

 

Ο αντρας μου περιμενει πως και πως και αυτος να κατσει το καλοκαιρι να ξεκουραστει..και τον καταλαβαινω γιατι ειδικα οταν παιρνεις και συγκεκριμενες μερες αδειας οπως καθε ιδ. υπαλληλος, ε θελεις να πας καπου που θα χαλαρωσεις και θα ξεκουραστεις...Ευτυχως ομως ειναι τετοια η κατασταση στο πατρικο μου, που και βοηθεια εχουμε γιατι οι γονεις μου ειναι νεοι και εχουν πολυ ενεργεια και αντοχες, και χαλαροι ειναι ολοι...οι παππουδες απολαμβανουν τα εγγονια...και ο αντρας μου ξεκουραζεται...

 

Στο πατρικο του αντρα μου, μια χαρα περναμε και εκει, η θαλασσα ειναι στα ποδια μας, η πεθερα μου μας φροντιζει αλλα ειναι μεγαλη και δεν εχει αντοχες για τα παιδια...Η αληθεια ειναι οτι κουραζεται και απο την φασαρια, τα κλαματα...Θα παμε και εκει μια εβδομαδα αλλα δεν ξεκουραζομαστε και πολυ ...Θαλασσα και 2 νηπια...χμμμ οχι και πολυ ξεκουραστος συνδυασμος...Για φετος τουλαχιστον!

Φενια κι εμείς πάμε κάθε καλοκαίρι κάπου αλλού είτε μόνοι μας είτε με το παιδί. Παρόλα αυτά στο εξοχικό των γονιών μου είμαστε σαν διακοπές. Η μαμά μου ασχολείσαι και νε το σπίτι και με τον μικρό χωρίς να χρειαστεί να της πω κάτι, κάνουμε τα μπανακια μας, τις βόλτες μας, μια χαρά. Κάποιες φορές πάμε για λίγες μέρες μόνοι μας κάπου και η μαμα μου αναλαμβάνει τον μικρό. Της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη, δεν ανησυχώ καθόλου, σαν να είμαι εγώ με το παιδί. Η πεθερά μου δεν είναι άνετη με το παιδί. Μπορούμε να τον αφήσουμε λίγες ώρες άλλα μέχρι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προς το παρόν οικογενειακώς πήγαμε 2 φορές στο μέρος από όπου καταγόμαστε, πριν χρονισει η μικρή. Και τις 2 φορές μείναμε στο σπίτι των παππούδων μου που βρίσκεται ακριβως δίπλα στο πατρικό μου και δεν κατοικείται πλέον. Αν και δεν έχεις πολλές ανέσεις, το προτιμώ από το να ξεβολεύω τους πάντες και να ανησυχώ το μωρό με τα πέρα δώθε. Η μητέρα του άνδρα μου βέβαια δεν είναι πολύ ευχαριστημένη με αυτό καθώς θα ήθελε να μας φιλοξενήσει κι αυτή(αν και επιπλέον δωματιο δεν υπάρχει),αλλά είναι κάτι που δε διαπραματεύομαι. Όταν πάω στο σπίτι τους για πολλή ώρα νιώθω τελείως άβολα. 

@Έσπερος να σε ρωτήσω κάτι γτ μπερδεύτηκα; Είπες θα πάτε στην Αθήνα στο σπίτι της πεθεράς σου που είναι άδειο. Δλδ έχετε σπίτι διαθέσιμο για να μείνετε μόνοι σας και να πηγαινοέρχεστε στις γονείς σας ή λάθος κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

 

@Έσπερος να σε ρωτήσω κάτι γτ μπερδεύτηκα; Είπες θα πάτε στην Αθήνα στο σπίτι της πεθεράς σου που είναι άδειο. Δλδ έχετε σπίτι διαθέσιμο για να μείνετε μόνοι σας και να πηγαινοέρχεστε στις γονείς σας ή λάθος κατάλαβα;

Έτυχε τώρα κ είναι άδειο γιατί είναι διακοπές. Γενικά όποτε τυχαίνει αυτό μένουμε εκεί γιατί προφανώς βολευει να ειμαστε άνετοι ειδικα τψρα με το μωρο. Αν ηταν λιγο πιο ανετα σπίτι μου θα προτιμουσα εκει για να μην εχω δουλειες μγιατι δεν μ αρεσει να κανω τη νοικοκυρα στο σπίτι της πεθερας μου ουτε να εχω αγχος σε τι κατασταση θα το αφησω. αλλα τελικα καλα περάσανε κ ο μικρος ηταν πολυ πιο κεφατος απο αλλες φορες, ενα σπίτι ολοκληρο στη διαθεση του, χωρις περιορισμους, να παιζει οπου θελει κ ο,τι ωρα θελει, ολα μια χαρα. αλλιως η πευερα μου που ειβαι τη μιση μερα στην κουζινα δεν θελει κανεναν στα ποδια της, ο πεθερος μου κλείνεται για ξεκουραση γιατι ειναι μεγαλος κ εχει θέματα υγειας, στο δωματιο εχουμε κ βαλιτςες στη μεση, οταν ειμαστε μαζι ειμαστε πιο περιορισμένοι. καλα τψρα αν εβλεπε η πεθερα μου οτι οι βαλίτσες ειναι στην τραπεζαρία κ το χολ ειναι παπουτσοθηκη κ ο μικρος παιζει μπαλα στο σπιτι κ της αδειαζει τα ντουλαπια της κουζινας, θα παθαινε εγκεφαλικό!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κάτι παρομοιο είχα ζήσει κι εγώ με τη γιαγιά.. Ήμασταν στα γενέθλια της πρώτης μας κόρης διακοπές και της κόψαμε εκεί την τούρτα. Η γιαγιά περίμενε όταν γυρίσουμε να κάνουμε γενέθλια της μικρής, μόλις της είπα δε νομίζω εφόσον κάναμε εκεί και "αα, και δε θα χαρούμε τα γενέθλια εμείς τα πρώτα του παιδιού και και και.. Να βάλουμε μπαλόνια να μαγειρεψουμε, μόνο για πυροτεχνήματα δε μου είπε." ε ρε τύψεις εγώ.. 

Τελικά κάναμε το πάρτυ. 

Και για τα επόμενα χρόνια κρατουσαμε τη συνήθεια αυτή. 

 

.... 

 

Τώρα με τη μικρή. Έπεσαν τα γενέθλια της μεγάλης όταν λειπαμε πάλι. Ακολουθήσαμε τον πατροπαραδοτο τρόπο ακόμα κι αν της κάναμε άλλου ανήμερα γενεθλιων, το πάρτυ να γίνει πάση θυσία. Έγινε. Ακολουθούν τα γενέθλια της μικρής, τα πρώτα. Θα λείπουμε. Θα ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία. Μετά πάλι πάρτυ. 

 

..... 

 

Αλλα φέτος είπα στοπ. Καλή μας γιαγιά από του χρόνου ένα πάρτυ και για τις δύο. Στοπ. Αν λείπουμε η τούρτα θα τρώγεται εκεί. Στοπ. Άμα σου αρέσει. (ΕΥΓΕΝΙΚΑ) Στοπ. 

 

Απάντηση : καλέ ναι, έξοδα είναι αυτά και κούραση, μια φορά, αλλά και να μην είστε εδώ, εκεί να τα κάνετε. Τόσα έξοδα έχετε.. Υπερβολή 4 τούρτες!! Ναι παιδί μου έχεις δίκιο.

 

Τοινγκ!

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

τελος εκεινος εχει κ μια περιεργη νοοτροπια ως προς το παιδι κ τους αλλους συγγενεις (οχι γονεθς μας κ αδερφια αλλά θειους μας ή θειες της μαμας μου). αυτο το στιλ οτι ο ταδε θελει να δει το μωρο αρα να πατε να τον επισκεφτείτε ή να μεινετε σπίτι για να ερθει αυτος, καπως τον ενοχλει. οχι να γινει μια φορα αυθόρμητα, τον ενοχλει η αισθηση οτι πρεπει κ οτι μπορει το παθδι να χασει τη βολτα του πχ για κατι που θεωρει δικη νας υποχρεωση μονο.

 

Δεν μου φαινεται καθολου περιεργη η νοοτροπια του αντρα σου...Το αντιθετο...τα παιδια δεν ειναι εκθεμα....

 

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

εμεις στην οικογενεια μου δεν λειτουργούμε ετσι

 

Αγαπητη το "εμεις" πλεον παει για εσενα τον αντρα σου και το παιδι σου...Αυτη ειναι η οικογενεια σου και θα πρεπει εσεις να βρειτε εναν τροπο να λειτουργειτε...οπως και να μαθατε απο τους γονεις σας..

 

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

επειδη μπαινουν στη μεση οι δικοι μου που τιυς ενημερώνουν οκους κατα λεπτών για την καθε μας κινησγ, αρχιζει η συζητησγ για το ποτε θα διυμε τον εναν κ τον αλλον κ πρηζουν εμενα κ εγω δεν θελω να πω οτι ο αντρας μου δεν θελει-που δεν ισχυει κι ακριβως κ γινομαστε μπαχαλο

Επειδη ομως αυτοι μπαινουν στην μεση και μπλεκουν πρεπει να το κανεις ξεκαθαρο οτι εσεις θα αποφασισετε...Δεν πειραζει αν στεναχωθουν (που σιγα την στεναχωρια δλδ) και ουτε αν ξυνισουν...Και δεν πειραζει αν τους πεις οτι ο αντρας σου δεν θελει...Πραγματικα αν τους εκοβες τον αερα δεν θα ηταν ετσι μπερδεμα τα πραγματα...

 

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

παντως για τα θελω, δεν ξερω, ας πουμε οτι εγω υεωρω οτι σε κατι ο αντρας μ εχει λαθος. δεν γινεται να μην το πω επειδη ισως η γνωμη μου συμπιπτει με τους γονεις μου κ να φοβαμαι οτι θα θεωρησει οτι τους βαζω πανω απ αυτον. εξαλλου κ με τους γονεις του εχει τυχει να συμφωνήσω κόντρα σε κατι που λεει εκεινος κ μαλιστα κ μπροστα τους ενω μπροστα στους γονεις μου αν διαφωνουμε απλα δεν τον υποστηρίζω στην κουβεντα (που κι αυτο στραβα το παιρνει). 

 

Εσυ και ο αντρας σου θα επρεπε να ησαστε ενα και να εχετε μια κοινη γραμμη...Για μενα ειναι πολυ πολυ ασχημο να παιρνεις θεση μπροστα στην οικογενεια και να μην στηριζεις τον αντρα σου...πολυ ασχημο...(τωρα δεν μιλαω για το χρωμα τις κουρτινας πχ) Ακομη και να μην συμφωνεις ενα μονολεκτικο "οτι πει ο αντρας μου" "σε αυτο στηριζω τον αντρα μου" ή εστω να βγαλεις την μουγκα σωζει την κατασταση μεταξυ σας...Απλα τωρα φανταζομαι μετα παο τοσο καιρο που τον ενοχλει αυτο, ακομη και οταν δεν μιλας το παιρνει αρνητικα...Οταν ησαστε μονοι σας μπορειτε να διαφωνειται οσο θελετε και να συζητητατε επι ωρες....Οι αλλοι ομως πρεπει να ξερουν οτι εσεις ησαστε ενα και οτι ενας δεν βγαζει στην σεντρα τον αλλο...Αν αυτο δεν ειναι ξεκαθαρο τοτε τους δινεται το ελευθερο να σας δημιουργουν θεματα, να σε ρωτανε ξεροντας οτι δεν υποστηριζεις τον αντρα σου και να σου δημιουργουν τριβες...Μονη σου δηλαδη τις δημιουργεις,,,Μα αληθεια γιατι να παρεις θεση? για να το παιξεις αντικειμενικη στα σογια? Τι σου προσφερει αυτο? Για να εχει την ανασφαλεια και το παραπονο ο αντρας σου οτι δεν τον στηριζεις? Μετα απο τοσο καιρο που ξερεις οτι κατι τον ενοχλει γιατι δεν το διορθωνεις? 

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος υπάρχουν στιγμές που διαβάζω γενικότερα αυτά που γράφεις και έχουν να κάνουν κυρίως με την νοοτροπία που έχουν οι δικοί σου και νίωθω φοβερή πίεση, δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να νιώθει ο άντρας σου και κυρίως εσύ.

11 hours ago, Έσπερος said:

τελος εκεινος εχει κ μια περιεργη νοοτροπια ως προς το παιδι κ τους αλλους συγγενεις (οχι γονεθς μας κ αδερφια αλλά θειους μας ή θειες της μαμας μου). αυτο το στιλ οτι ο ταδε θελει να δει το μωρο αρα να πατε να τον επισκεφτείτε ή να μεινετε σπίτι για να ερθει αυτος, καπως τον ενοχλει.

αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι πως αυτό που ενοχλεί τον άντρα σου δεν είναι η περίεργη νοοτροπία που έχει αλλά το λογικό, εσένα δεν θα σε ενοχλούσε αν η πεθερά σου σου έφτιαχνε το πρόγραμμα για να δει το σόι όλο το παιδί? Τους φίλους σας έχετε χρόνο να τους βλέπετε όταν έρχεστε?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Δεν μου φαινεται καθολου περιεργη η νοοτροπια του αντρα σου...Το αντιθετο...τα παιδια δεν ειναι εκθεμα....

Εντάξει το καταλαβαίνω αυτό με τη νοοτροπία του έκθεματος, αλλα δεν λεω για τετοιες περιπτωσεις. ειναι 4-5 συγγενεις, πολυ αγαπημένοι, που τους ειχαμε σαν πρωτους θειους ή σαν παππουδες κι ας μην ηταν, μας αγαπούν οι ιδιοι, χαιρονται για μας, λογικο δεν ειναι να θελουν και να χαρούν το παιδακι; οι καημένοι το λενε με παραπονο οτι δεν μας βλεπουν.απλως οι στενές θειες του αντρα μου ειναι του πιο χαλαρού στιλ οτι εμεις οι νεοι πρεπει να κοιταξουμε την οικογενεια μας κ τις διακοπες μας κλπ κ αν τυχον εχουμε χρονο θα χαρούν να μας δουν. λεπτή η διαφορα αλλα δειχνει διαφορα νοοτροπιας. εμεις στην οικογενεια μου εχουμε μαθει να σεβόμαστε τους μεγαλύτερους κ οτι η οικογενεια προεχει. η πεθερα μου απλως δεν θα εκανε θεμα που η μια της αγαπημενη ξαδέρφη δεν εχει δει το μωρο, γενθκα τα παιδια της τα κάλυπτε σε τετοιες περιπτωσεις, μπορει να μην ελεγε καν ποτε ειναι στην αθηνα ο αντρας μου, οποτε ειναι μαθημένος αλλιως. κ ηταν κ του στιλ οτι προεχει η δικη τους οικογενεια που εννοούσαν τους τεσσερις τους. εκει λιγο με παραπλάνησε ο αντρας μου οταν ελεγε οτι ειναι πολυ της οικογενειας γιατι αλλο εννοούσε αυτος αλλο  εγω. εμενα μου φαινεται λιγο κλειστοφοβικό αυτο κ ακοινωνητο. οι συγγενείς είναι χαρά αν σε αγαπάνε, δεν είναι μόνο για να σου φερνουν δωρα. 

 

για την κοινη γραμμη προφανως κ σε οραγματα που εχουμε αποφασισει τα παρουσιάζω σαν κοινη αποφαση ακομα κ αν ενας μας εχει υποχωρήσει κ κατα βαθος δεν θελει. αλλα αν συζηταμε δεν υπαρχει λογος να κανω την υποταγμένη συζυγο, αν δεν συμφωνω απλως δεν θα μιλησω. αν κ συνηθως δεν ειναι θεμα διαφωνίας αλλα οτι ο αντρας μου λεει τη γνωμη του χωρις βα του ζητηθεί κ χωρις να ειναι αναγκαια κ χωρις να τον νοιαζει αν θα ενοχλησει, του αρεσει κ να κανει τον δικηγορο του διαβολου κ θεωρεί σωστό αν κρίνει ότι κάποιος κανει καθος ή χρειαζεται συμβουλη να του το πει. σ αυτές τις περιπτωσεις εγω οταν κρινω οτι  δεν πρεπει να μιλησει για να μην

στενοχωρησει κ να μην κακοχαρακτηρίσει, ακομα κ αν συμφωνω δεν μιλαω για να καταλαβει οτι δεν συμφωνω που μιλαει. δεν θα χαλάσω εγώ τις σχέσεις μου με την οικογενεια μου επειδη ο αντρας μου δεν μπορει να αυτολογοκριθεί!!!

 

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι πως αυτό που ενοχλεί τον άντρα σου δεν είναι η περίεργη νοοτροπία που έχει αλλά το λογικό, εσένα δεν θα σε ενοχλούσε αν η πεθερά σου σου έφτιαχνε το πρόγραμμα για να δει το σόι όλο το παιδί? Τους φίλους σας έχετε χρόνο να τους βλέπετε όταν έρχεστε?

εβταξει δεν μας φτιαχνει προγραμμα, ειπαμε ειναι φορτικη αλλα για καλό, για να μην εκτεθούμε κ φανούμε αντικοινωνικοί ή αχαριστοι! απλως αρχιζει οτι πρεπει να δουμε καποιους κ ρωταει ποτε θα ειμαστε διαθεσιμοι για να κανονίσει. αν της πουμε οτι θα δουμε ή δεν ξέρουμε κλπ δεν θα βάλει κ το μαχαίρι στο λαιμό αλλά σίγουρα 1-2 φορές ακόμα θα ρωτήσει. βασικά όλα είναι θεμα διάθεσης. ο αντρας μου στις διακοπες δν θελει προγραμμα ουτε να ειναι ολη μερα εξω. αν κανουμε κατι πρωι δν θελει να βγουμε ξανα, ή τουλαχιστον δεν υελει να το εχουμε κανονθσει απο πριν γιατι μπορει να ειμαστε κουρασμένοι κ δεν θελει να νιώθει πιεση. ούτε θέλει πχ μετά το μεσημεριανό τραπέζι να βγουμε γιατι θελει να χαλαρωσει να αποκαυςει το γευμα κλπ. ετσι ομψς δεν γιβεται, τα χριστουγεννα ειναι 3-4 τραπεζια, καποια ψωνια ή γιατροι,  καποιο θεατρο, ποτε θα γίνουν αυτά αν δεν βάλεις προγραμμα; φιλους συχνα δεν βλεπουμε γιατι εχουν φυγει σε χωρια ή διακοπές. 

 

@Nefeli2014ευτυχως τιυ μικρου ειναι χριστουγεννα τα γενεθλια κ ετσι οι παππουδες δεν χανουν το παρτι ουτε η αδερφη μου. ο κουνιαδος μου λειπει στο χωριο της γυναικας του μονο κ ειναι κριμα να μην ειναι με τα ξαδερφακια. φέτος τα κάναμε στο πατρικό μου, του χρονου υποθετω ατην οεθερα μου. αργοτερα θα του κανουμε κ ενα στο νησι για τους δικους του. ειμαστε πολυ τυχεροι με αυτο γιατι με στενοχωρει πολυ που ειμαστε τοσο μαξρια απο τη ζωή των οικογενειών μας. τρια ανθψια εχουμε, κανενα δεν ειδαμε στο μαθευτηριο. ουτε στα γενεθλια ουτε στις γιορτες τους ειμαστε. κ βέβαια ούτε ο κουνιαδος μου γύρισε από τις διακοπές του όταν μπήκα στο μαιευτήριο,  αυτα πληρώνονται. ουτε τα δικα μου γενεθλια κανω πια με τιυς γονεις μου κ την αδερφη μου ουτε τη γιορτη μου ουτε του άντρα μου. ας χαίρεται τουλάχιστον το παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

εβταξει δεν μας φτιαχνει προγραμμα, ειπαμε ειναι φορτικη αλλα για καλό, για να μην εκτεθούμε κ φανούμε αντικοινωνικοί ή αχαριστοι! απλως αρχιζει οτι πρεπει να δουμε καποιους κ ρωταει ποτε θα ειμαστε διαθεσιμοι για να κανονίσει. αν της πουμε οτι θα δουμε ή δεν ξέρουμε κλπ δεν θα βάλει κ το μαχαίρι στο λαιμό αλλά σίγουρα 1-2 φορές ακόμα θα ρωτήσει. βασικά όλα είναι θεμα διάθεσης. ο αντρας μου στις διακοπες δν θελει προγραμμα ουτε να ειναι ολη μερα εξω. αν κανουμε κατι πρωι δν θελει να βγουμε ξανα, ή τουλαχιστον δεν υελει να το εχουμε κανονθσει απο πριν γιατι μπορει να ειμαστε κουρασμένοι κ δεν θελει να νιώθει πιεση. ούτε θέλει πχ μετά το μεσημεριανό τραπέζι να βγουμε γιατι θελει να χαλαρωσει να αποκαυςει το γευμα κλπ. ετσι ομψς δεν γιβεται, τα χριστουγεννα ειναι 3-4 τραπεζια, καποια ψωνια ή γιατροι,  καποιο θεατρο, ποτε θα γίνουν αυτά αν δεν βάλεις προγραμμα; φιλους συχνα δεν βλεπουμε γιατι εχουν φυγει σε χωρια ή διακοπές. 

 

Όλο αυτό συμβαίνει γιατί λείπετε όλο τον χρόνο και τις λίγες ημέρες που είστε με τους δικούς σας πρέπει να συνδυάσετε πολλά πράγματα μαζί και αυτό δυσκολεύει την κατάσταση.

Για κάποια χρόνια ζούσαμε με τον άντρα μου σε άλλη πόλη (πριν κάνουμε παιδί) και τις ημέρες που ερχόμασταν αθήνα τα πράγματα ήταν τραγικά, έτρεχα σαν την τρελή για να τους δω όλους και δεν απολάμβανα στην ουσία καμία μα καμία συνάντηση. Μέχρι που αλλάξαμε με τον άντρα μου τακτική,  Πήγαινα εγώ στο πατρικό μου ο άντρας μου στο δικό του και έκανε ο καθένας το πρόγραμμα που ήθελε, και έβλεπε αυτούς που προλάβαινε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έσπερος κι εμένα μου φαίνεται πολύ πιεστικό αυτό με τους συγγενείς. Εμείς δεν βλέπουμε κανέναν εκτός από τους γονείς μας και τα αδέρφια μας, εκτός και αν τύχει κι έρθουν στη μαμά μου ή την πεθερά μου. Είναι τόσο λίγο το διάστημα που ερχόμαστε από το νησί που με το ζόρι βλέπουμε τους δικούς μας και κανέναν φιλο. Εγω και ο άντρας μου καταγόμαστε απο τελειως διαφορετικές και μακρινές μεταξυ τους πόλεις (Βόρεια Ελλάδα αυτός, Πελοπόννησο εγώ) και μοιράζουμε τις μέρες των Χριστουγέννων οπότε ο χρόνος λιγοστεύει πιο πολυ.Το καλοκαίρι έχουμε λίγο περισσότερο χρόνο που περναμε στο εξοχικό των γονιών μου αλλα προτιμάμε να κανουμε τα μπανακια και τις βόλτες μας. Αν έπρεπε να δούμε όλο το σόι δεν θα προλαβαιναμε να χαλαρώσουμε. Ειδικα εγώ εχω και μεγάλο σόι. Και φυσικά δεν υπάρχει παρεξήγηση από κανέναν αφού καταλαβαίνουν την κατάσταση. 

 

Όσο για τα γενέθλια του μικρού, επειδή είναι τέλος Ιουλίου, εκτός από τα πρώτα που κάναμε στο νησί με τα πεθερικά για να μην τους χαλάσουμε το χατίρι (αφου είναι και ο διάδοχος :-?) ολα τα άλλα τα κάνουμε με τους δικούς μου που είναι και το πιο φυσιολογικό αφου εχει και τα ξαδερφάκια του και αλλα παιδάκια απο φιλες μου. Κάθε χρόνο αρχες Ιουλίου φεύγουμε απο το νησι για να αλλάξουμε λιγο παραστάσεις. Συνήθως τα πεθερικά μου έρχονται στο νησι ολο τον Ιούνιο για να μας δουν και να κάνουν και κανενα μπάνιο και αρχες με μεσα Ιουλίου φεύγουμε και παμε στους δικους μου. Εκεί κάνουμε και το πάρτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Για κάποια χρόνια ζούσαμε με τον άντρα μου σε άλλη πόλη (πριν κάνουμε παιδί) και τις ημέρες που ερχόμασταν αθήνα τα πράγματα ήταν τραγικά, έτρεχα σαν την τρελή για να τους δω όλους και δεν απολάμβανα στην ουσία καμία μα καμία συνάντηση. Μέχρι που αλλάξαμε με τον άντρα μου τακτική,  Πήγαινα εγώ στο πατρικό μου ο άντρας μου στο δικό του και έκανε ο καθένας το πρόγραμμα που ήθελε, και έβλεπε αυτούς που προλάβαινε

ναι αυτό κάναμε κι εμείς μέχρι το παιδί. ήταν πολύ καλύτερο, παλι δεν τα προλαβαινα ολα αλλα ειχαμε μια ελευθερία πχ ο αντρας μου να ξεκουραστει κ εγω να συνεχισω με αλλη βολτα ή να πάω κάπου πρωί πρωί κ να τον δω αργότερα. τώρα με το μωρο δεν δεχεται να μεινουμε χωριστα ομως και σ αυτο δεν μπορω μα τον παραλογο ειδικα οταν ειναι περιοδος γιορτών. 

 

πάντως σε καμία περίπτωση δεν μιλάω για πολλα σογια με την κακη έννοια. μου φαίνεται περιεργο να ξεκοψω απο ανθρώπους που μεγάλωσα επειδή μένω σε αλλο μερος κ παντρεύτηκα. η πλακα ειναι με ολους αυτους ο αντρας μου αν πιασει κουβεντα εχει να πει παρα πολλα, ενω εγω οχι, περα απο τα καθημερινα, δηλαδη περναει πολυ ωραια κι εκεινοι τον συμπαθούν παρα πολυ, απλως δεν θεωρει οτι πρεπει να αγχωνόμαστε αν θα τοους δουμε. γενικα δεν τον ενοχλουν οι εξ αποστασεως σχεσεις (αρκει να μην μιλαμε για ζευγαρια). κ στο τηλ οποτε μιλαμε για ευχες εγω τελειωνω σε 1-2 λεπτα με τα ευχαριστω κ παρακαλώ κ μετα μιλαει εκεινος παραπανω κ μπορει να μαθει και κανενα νεο!! 

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2019 at 12:00 ΜΜ, Fenia27 είπε:

 

Δεν μου φαινεται καθολου περιεργη η νοοτροπια του αντρα σου...Το αντιθετο...τα παιδια δεν ειναι εκθεμα....

 

 

Αγαπητη το "εμεις" πλεον παει για εσενα τον αντρα σου και το παιδι σου...Αυτη ειναι η οικογενεια σου και θα πρεπει εσεις να βρειτε εναν τροπο να λειτουργειτε...οπως και να μαθατε απο τους γονεις σας..

 

Επειδη ομως αυτοι μπαινουν στην μεση και μπλεκουν πρεπει να το κανεις ξεκαθαρο οτι εσεις θα αποφασισετε...Δεν πειραζει αν στεναχωθουν (που σιγα την στεναχωρια δλδ) και ουτε αν ξυνισουν...Και δεν πειραζει αν τους πεις οτι ο αντρας σου δεν θελει...Πραγματικα αν τους εκοβες τον αερα δεν θα ηταν ετσι μπερδεμα τα πραγματα...

 

 

Εσυ και ο αντρας σου θα επρεπε να ησαστε ενα και να εχετε μια κοινη γραμμη...Για μενα ειναι πολυ πολυ ασχημο να παιρνεις θεση μπροστα στην οικογενεια και να μην στηριζεις τον αντρα σου...πολυ ασχημο...(τωρα δεν μιλαω για το χρωμα τις κουρτινας πχ) Ακομη και να μην συμφωνεις ενα μονολεκτικο "οτι πει ο αντρας μου" "σε αυτο στηριζω τον αντρα μου" ή εστω να βγαλεις την μουγκα σωζει την κατασταση μεταξυ σας...Απλα τωρα φανταζομαι μετα παο τοσο καιρο που τον ενοχλει αυτο, ακομη και οταν δεν μιλας το παιρνει αρνητικα...Οταν ησαστε μονοι σας μπορειτε να διαφωνειται οσο θελετε και να συζητητατε επι ωρες....Οι αλλοι ομως πρεπει να ξερουν οτι εσεις ησαστε ενα και οτι ενας δεν βγαζει στην σεντρα τον αλλο...Αν αυτο δεν ειναι ξεκαθαρο τοτε τους δινεται το ελευθερο να σας δημιουργουν θεματα, να σε ρωτανε ξεροντας οτι δεν υποστηριζεις τον αντρα σου και να σου δημιουργουν τριβες...Μονη σου δηλαδη τις δημιουργεις,,,Μα αληθεια γιατι να παρεις θεση? για να το παιξεις αντικειμενικη στα σογια? Τι σου προσφερει αυτο? Για να εχει την ανασφαλεια και το παραπονο ο αντρας σου οτι δεν τον στηριζεις? Μετα απο τοσο καιρο που ξερεις οτι κατι τον ενοχλει γιατι δεν το διορθωνεις? 

Συμφωνω απολυτα

Δ μου φαινεται ωραιο οταν διαβαζω να γραφεις "αλλιως ειχα συνηθισει με την οικογενεια μου" οταν αναφερεσαι στο τι γινοταν οταν ησουν παιδι, κ επρεπε να σταματησει απο τοτε που ησουν φοιτητρια

Σαν να "ριχνεις" τον αντρα σου κ το παιδι σου

Ουτε φταιει οτι μενετε σε νησι για ολα οσα σε προβληματιζουν στην αναπτυξη του μικρου, κυριως με τον λογο. Απλα θα μπορουσατε να μην ειστε τοσο αποκομμενοι κοινωνικα

Απο ολα οσα εχεις γραψει κατα καιρους εχει αποκομισει την αισθηση οτι θα ηθελες αλλου να μενετε

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Συμφωνω απολυτα

Δ μου φαινεται ωραιο οταν διαβαζω να γραφεις "αλλιως ειχα συνηθισει με την οικογενεια μου" οταν αναφερεσαι στο τι γινοταν οταν ησουν παιδι, κ επρεπε να σταματησει απο τοτε που ησουν φοιτητρια

Σαν να "ριχνεις" τον αντρα σου κ το παιδι σου

Ουτε φταιει οτι μενετε σε νησι για ολα οσα σε προβληματιζουν στην αναπτυξη του μικρου, κυριως με τον λογο. Απλα θα μπορουσατε να μην ειστε τοσο αποκομμενοι κοινωνικα

Απο ολα οσα εχεις γραψει κατα καιρους εχει αποκομισει την αισθηση οτι θα ηθελες αλλου να μενετε

Και τι σχέση έχει η ανάπτυξη του λόγου με το νησί; εμείς σε ξένη χώρα με λίγους γνωστούς και η μικρή δε βάζει γλώσσα μέσα της. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι παιδί με 2 γονείς εκπαιδευτικούς δεν μιλάει γιατί ο κοινωνικός περίγυρος είναι μικρός. Απλά έχει να κάνει με το ρυθμό ανάπτυξης του παιδιού! Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Και τι σχέση έχει η ανάπτυξη του λόγου με το νησί; εμείς σε ξένη χώρα με λίγους γνωστούς και η μικρή δε βάζει γλώσσα μέσα της. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι παιδί με 2 γονείς εκπαιδευτικούς δεν μιλάει γιατί ο κοινωνικός περίγυρος είναι μικρός. Απλά έχει να κάνει με το ρυθμό ανάπτυξης του παιδιού! Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω κι εγώ

Επειδή είναι συνέχεια μόνο μ εμάς και δεν βλέπει αλλά πρόσωπα τακτικά, όπως αν συναντιόμασταν κάποιες φορές την εβδομάδα με τους συγγενείς. τον χειμώνα βλέπει κόσμο μόνο στο σουπερμάρκετ ή σε άλλη δουλειά. Ή οταν βλεπουμε τους γείτονες ή αν τύχει να έρθει κάποιος σπίτι. δεν ειναι φυσιοκογιξη κοινωνικοποίηση να είσαι μόνο με τους γονείς σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή είναι συνέχεια μόνο μ εμάς και δεν βλέπει αλλά πρόσωπα τακτικά, όπως αν συναντιόμασταν κάποιες φορές την εβδομάδα με τους συγγενείς. τον χειμώνα βλέπει κόσμο μόνο στο σουπερμάρκετ ή σε άλλη δουλειά. Ή οταν βλεπουμε τους γείτονες ή αν τύχει να έρθει κάποιος σπίτι. δεν ειναι φυσιοκογιξη κοινωνικοποίηση να είσαι μόνο με τους γονείς σου. 

Δεν είναι μόνο οι συγγενείς που μπορείς να συναντιεσαι... Υπάρχουν και οι φίλοι! Κι εμείς σε νησί ζούμε και μάλιστα μικρό και από ημερών ήμασταν τουλάχιστον κάθε Κυριακή έξω για καφέ με φίλους. Εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να αρχίσετε να βγαίνετε πιο συχνά με φίλους. Μάλλον πρέπει να ανοίξετε πιο πολύ τον κύκλο σας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή είναι συνέχεια μόνο μ εμάς και δεν βλέπει αλλά πρόσωπα τακτικά, όπως αν συναντιόμασταν κάποιες φορές την εβδομάδα με τους συγγενείς. τον χειμώνα βλέπει κόσμο μόνο στο σουπερμάρκετ ή σε άλλη δουλειά. Ή οταν βλεπουμε τους γείτονες ή αν τύχει να έρθει κάποιος σπίτι. δεν ειναι φυσιοκογιξη κοινωνικοποίηση να είσαι μόνο με τους γονείς σου. 

Κ εγώ διαφωνώ με αυτό, μπορεί όντως να μην είναι τόσο κοινωνικός αλλά στο θέμα της ομιλίας δεν παίζει ρόλο που δεν βλέπει άλλα άτομα. Αφού ακούει εσένα κ τον άντρα σου να μιλάτε σιγά σιγά θα ξεκινήσει. Δώστου λίγο χρόνο κ θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή είναι συνέχεια μόνο μ εμάς και δεν βλέπει αλλά πρόσωπα τακτικά, όπως αν συναντιόμασταν κάποιες φορές την εβδομάδα με τους συγγενείς. τον χειμώνα βλέπει κόσμο μόνο στο σουπερμάρκετ ή σε άλλη δουλειά. Ή οταν βλεπουμε τους γείτονες ή αν τύχει να έρθει κάποιος σπίτι. δεν ειναι φυσιοκογιξη κοινωνικοποίηση να είσαι μόνο με τους γονείς σου. 

 

Βρε συ ποσο ειναι ο μικρος? Καμια αναγκη κοινωνικοποιησης δεν εχει...Οι γονεις και οι βολτες του φτανουν...Τι αλλο θα ηθελες να κανει? 

 

Τωρα για τον λογο...απλα σαν γονεις, γνωριζουμε τι θελει να μας πει το παιδι,τι χρειαζετα,  χωρις να το πει καν..απο ενα κλαμα, εναν ηχο....Τουλαχιστον εγω καταλαβαινω αμεσως τι θελουνε...Ο μεγαλος μου που ειναι στα τρια, αντιλαμβανομαι οτι βαριεται? να μιλησει εφοσον τον καταλαβαινω...Οποτε εγω οταν δεν μου εξηγει και δεν περιγραφει τι θελει, κανω οτι δεν καταλαβαινω, μεχρι να μου εξηγησει...Δεν ξερω αν σε βοηθησει αυτο ή αν το κανεις,  η αναπτυξη του παιδιου παιζει και τον βασικοτερο ρολο...Αλλα μην του τα δινεις ολα στο πιατο που λεμε...Κανε την παπια και ασε τον να ζοριστει λιγο για να βρει τροπο να σου πει τι θελει...

 

Αυτο που κερδιζουν στον λογο οταν συναναστρεφονται με πολλους ανθρωπους, πιστευω, ειναι η τριβη και η προσπαθεια να μιλησουν για να τους καταλαβει αυτος που δεν ειναι η μαμα και ξερει....Αλλα ειναι κατι που και εσυ μπορεις να το κανεις! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή είναι συνέχεια μόνο μ εμάς και δεν βλέπει αλλά πρόσωπα τακτικά, όπως αν συναντιόμασταν κάποιες φορές την εβδομάδα με τους συγγενείς. τον χειμώνα βλέπει κόσμο μόνο στο σουπερμάρκετ ή σε άλλη δουλειά. Ή οταν βλεπουμε τους γείτονες ή αν τύχει να έρθει κάποιος σπίτι. δεν ειναι φυσιοκογιξη κοινωνικοποίηση να είσαι μόνο με τους γονείς σου. 

Άλλο η κοινωνικοποιηση και άλλο η ανάπτυξη του λόγου. Τα ερεθίσματα που παίρνει από σας φτάνουν. Όταν θα έρθει η ώρα του θα μιλήσει. Συμφώνως βέβαια και με τη @Fenia27. Τώρα για το θέμα της κοινωνικοποίησης να σε ρωτήσω..   τα σκ τι κάνετε; κάθεστε σπίτι; δεν έχετε γνωστούς να πάτε σπίτι τους μια βόλτα ή να ρθουν εκεινοι; Ή να πάτε παρέα μια εκδρομή κοντά στη θάλασσα ή κάπου στο βουνό;

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Δεν είναι μόνο οι συγγενείς που μπορείς να συναντιεσαι... Υπάρχουν και οι φίλοι! Κι εμείς σε νησί ζούμε και μάλιστα μικρό και από ημερών ήμασταν τουλάχιστον κάθε Κυριακή έξω για καφέ με φίλους. Εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να αρχίσετε να βγαίνετε πιο συχνά με φίλους. Μάλλον πρέπει να ανοίξετε πιο πολύ τον κύκλο σας.

Ναι αφού δεν γίνεται να βασίζομαι στους φίλους απο την Αθηνα αναγκαστικα θα πρεπει να κανουμε κυκλο εδω. Οι φιλοι μας με τους οποίους εχουμε ψιλό χαθει κιολας ή δεν εχουν παιδια ή ειναι αλλων ηλικιών κ εχουν διαφορετικες συνηθειες. δεν μπορουμε να παμε το μωρο σε ουζερί με καπνούς το βραδυ οπως πηγαιναμε παλια. ακομα κ τον κυριακάτικο καφε τον χανουμε αφου παντου καπνιζουν κ χωρο για καροτσια εχει μονο εξω, οποτε πρεπει να προσφέρεται ο καιρος. πρεπει να επιδιώξουμε παρέες με οικογένειες. εγώ έκανα κάποιες νύξεις σε συναδέλφους με μικρά ανάλογης ηλικιας που δεν ημασταν ομως ποτε στενοι ουτε βγαιναμε, αλλα δεν ειδα ανταποκριση. Ετσι απογοητευτηκα και το αφησα. Αλλους φιλους που να μπορουν να ερθουν βραδυ σπίτι εχουμε, για να κοιμαται ο μικρος κ να μπορουμε να το απολαύσουμε χωρις διακοπες. αλλα αυτο δεν ειναι οικογενειακη έξοδος κ καμια φορα ειμαστε κουρασμενοι κιολας την ωρα που ειναι χαλαρώσουμε να τρεχουμε να γυαλίζει το σπίτι κ να κανουμε κερασματα κ τετοια. 

Just now, Astrien είπε:

Άλλο η κοινωνικοποιηση και άλλο η ανάπτυξη του λόγου. Τα ερεθίσματα που παίρνει από σας φτάνουν. Όταν θα έρθει η ώρα του θα μιλήσει. Συμφώνως βέβαια και με τη @Fenia27. Τώρα για το θέμα της κοινωνικοποίησης να σε ρωτήσω..   τα σκ τι κάνετε; κάθεστε σπίτι; δεν έχετε γνωστούς να πάτε σπίτι τους μια βόλτα ή να ρθουν εκεινοι; Ή να πάτε παρέα μια εκδρομή κοντά στη θάλασσα ή κάπου στο βουνό;

Μόνο σπίτι δεν καθόμαστε! Εκδρομές πάμε αλλα κυρίως ή σχεδόν πάντα μόνοι μας. καποιες φορές καθόμαστε για καφέ ή φαγητό, άλλες κάνουμε απλά βόλτα. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς η αλήθεια χαθήκαμε κάπως αλλά όχι τελείως με τους γνωστούς χωρίς παιδιά. Δλδ μόνο σε ουζερί πάνε αυτοί οι φίλοι σας; Αν ένα μεσημέρι τους προσκαλέσετε σπίτι για φαγητό δε θα ρθουν; τι σημασία έχει που δεν έχουν παιδιά. Δε λέω κάθε βδομάδα αλλά μια φορά στο τόσο..  θα ξεβολευτείτε βεβαια λίγο αλλα αφού δε γίνεται να ακολουθείτε όλο την παρεα στα μαγαζια. Να οργανώνετε κάτι στο σπίτι. Εμείς αυτό κάνουμε συνήθως. Όχι ότι μου αρέσει ιδιαίτερα να καθαριζω και πριν και μετά+ το μαγειρεμα αλλά για αυτή την ηλικια που είναι η μικρή ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά. Επομένως προτιμώ στο σπίτι με παρέα πάρα μόνοι μας. Εκδρομές πάμε  κι εμείς άλλες φορές μόνοι άλλες με παρέα σε κοντινές αποστάσεις όμως.. Κι αυτό μπορείς να το κάνεις με άτομα που δεν έχουν παιδιά. Εμένα με ξεκουράζει κιόλας μιας και υπάρχουν πιο πολλά άτομα να ασχολούνται με το παιδι. Όσες φορές βγήκαμε παρέα με οικογένεια με μικρά παιδιά μόνο καλά δεν περάσαμε αφού όλο τρέχαμε ο καθένας πίσω από τα παιδιά του. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2019 at 6:12 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Δεν θέλει να πηγαίνετε, δεν θέλει ούτε να έρχονται, ε πως θα σας βλέπουν, πως θα βλέπουν το παιδί? Αφού ζείτε μακριά εννοείται πως αυτό (η συγκατοίκηση)  κάποια στιγμή θα συμβεί έστω για λίγες ημέρες. Και ο ίδιος  λίγο πρέπει να συμβιβαστεί με την κατάσταση και να κάνει μικρές υποχωρήσεις.

Η θα πληρωνουν για διαμονη

Θελει συμβιβασμους κ απο τους φιλοξενουμενους κ απο αυτους που φιλοξενουν

Κ εμεις προτιμαμε να ειμαστε συνεχεια μαζι, κ χωρις παιδια αυτο, αλλα εννοειται αν δ εχει σχολειο η μεγαλη, κ ο αντρας μου δουλευει κ πουν οι γονεις μου για χριστουγεννα μαζι, θα παω με τα παιδια, να κατσω με τα παιδια σπιτι να τον περιμενουμε:confused:(γτ με τους γονεις μου θα δουμε κοσμο, παιδακια, θα παμε βολτες) 

Γενικα απο μικρη παρα πολυ συχνα φιλοξενουσαμε κοσμο κ πηγαιναμε φιλοξενουμενοι. Στριμωχνομαστε, κοιμομαστε στρωματσαδα κ το ευχαριστιομαστε

Η πατρικη μου οικογενεια ειναι 5ατομα,κ το πατρικο μου ενα διαμερισμα με ενα μπανιο, δυο δωματια, οποτε μπορειτε να φανταστειτε

Πλεον με δυο παιδια ειναι πιο δυσκολο να φιλοξενηθουμε. Μενουμε στην διπλα πολη οποτε θα παμε για 1-2βραδια συνηθως. Οι γονεις μου θα κοιμηθουν στο σαλονι, υπαρχει καναπες που ανοιγει οπως κ σε ολα τα σπιτια. Εμεις με ενα παιδι στο διπλο. Κ η κορη στο παιδικο με τον αδερφο μου(στο παιδικο υπαρχουν τα κρεβατια που ειχαμε ως παιδια, δυο μονα, απο το ενα εχει συρταρωτο κρεβατι απο κατω) 

Καπως ετσι ειναι κ στο εξοχικο.η ευρυτερη οικογενεια πλεον ειναι 10ατομα(απο την δικη μου μερια). Σπανια θα παμε ολοι μαζι. Παλι παιδικο με 3κρεβατια,κουνια στο διπλο που θα αντικατασταθει με ραντζο κ σαλονι με καναπε-κρεβατι(δ ξερω τι θα γινει οταν παντρευτει-κανει παιδια ο αδερφος μου) 

Στα πεθερικα δ παμε πλεον για υπνο γτ θα κοιμαται καποιος σαλονι

Υπαρχει κ η δυνατοτητα να μεινουμε στο χωριο, αποσταση 10-20'με το αμαξι στους παππουδες μου, αλλα σπανια θα παω

Just now, Astrien είπε:

Και τι σχέση έχει η ανάπτυξη του λόγου με το νησί; εμείς σε ξένη χώρα με λίγους γνωστούς και η μικρή δε βάζει γλώσσα μέσα της. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι παιδί με 2 γονείς εκπαιδευτικούς δεν μιλάει γιατί ο κοινωνικός περίγυρος είναι μικρός. Απλά έχει να κάνει με το ρυθμό ανάπτυξης του παιδιού! Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω κι εγώ

 

Just now, MagdaP είπε:

Δεν είναι μόνο οι συγγενείς που μπορείς να συναντιεσαι... Υπάρχουν και οι φίλοι! Κι εμείς σε νησί ζούμε και μάλιστα μικρό και από ημερών ήμασταν τουλάχιστον κάθε Κυριακή έξω για καφέ με φίλους. Εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να αρχίσετε να βγαίνετε πιο συχνά με φίλους. Μάλλον πρέπει να ανοίξετε πιο πολύ τον κύκλο σας.

Ακριβως αυτο εννοω, απλα εγραψα βιαστικα

Επειδη μενει καποιος σε νησι, χωριο, εξωτερικο η μακρια απο τον τοπο καταγωγης η τους συγγενεις δ θα επρεπε να ειναι λογος να μην εχει καποιον κοινωνικο κυκλο, για συναναστροφες που να ειναι αρκετες για ενα νηπιο 1,5ετους

Δ θα επρεπε να ειναι λογος να μας προβληματιζει αν το δυσκολευει στην αναπτυξη ομιλιας

Κ στο κατω κατω ειναι μολις 1,5 υπαρχει χρονος για εξελιξη

Συμφωνω κε την φενια να κανεις οτι δ τον καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

πάντως στην ηλικία αυτή δεν ξέρω αν θα έπρεπε να είναι πιο κοινωνικός. δεν είναι το παιδί που θα πάει σε ξένες αγκαλιές και μαλλον τρομαζει αν δειξει καποιος οτι θελει να τον παρει. αλλα δεν ειναι οτι βλεπει κοσμο κ φοβαται ή γκρινιαζει σε καταστηματα κ υπηρεσίες. μπορει να γκρινιαξει πού κ πού αλλα ο ανιψιος μου πχ που μεγαλωνει Αθηνα με πολυ πλουσιότερα ερεθισματα στην ηλικια αυτη λεει η πεθερα μου ουτε καλημερα να πει σε έναν γείτονα δεν προλάβαινε από την τσιρίδα. βέβαια δεν είναι κ παιδι που θα κατσει ωρα στο καροτσι αν παμε εξω. αν εχει το φαι του ναι θα κατσει. αλλιως θελει να σηκωθει κ ειναι λογικο. αλλα αν μιλαμε με αλλους μππρει να μας ακουει αν εχει κατι να παιξει. Όποτε δεν πιστεύω ότι λειπει κατι σε κοινωνικότητα οσο στην τριβή με αλλους στην επικοινωνια. το χω σκεφτει αυτο με την κατανοηση αλλα μου φαινεται κ λιγο καψωνι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι αφού δεν γίνεται να βασίζομαι στους φίλους απο την Αθηνα αναγκαστικα θα πρεπει να κανουμε κυκλο εδω. Οι φιλοι μας με τους οποίους εχουμε ψιλό χαθει κιολας ή δεν εχουν παιδια ή ειναι αλλων ηλικιών κ εχουν διαφορετικες συνηθειες. δεν μπορουμε να παμε το μωρο σε ουζερί με καπνούς το βραδυ οπως πηγαιναμε παλια. ακομα κ τον κυριακάτικο καφε τον χανουμε αφου παντου καπνιζουν κ χωρο για καροτσια εχει μονο εξω, οποτε πρεπει να προσφέρεται ο καιρος. πρεπει να επιδιώξουμε παρέες με οικογένειες. εγώ έκανα κάποιες νύξεις σε συναδέλφους με μικρά ανάλογης ηλικιας που δεν ημασταν ομως ποτε στενοι ουτε βγαιναμε, αλλα δεν ειδα ανταποκριση. Ετσι απογοητευτηκα και το αφησα. Αλλους φιλους που να μπορουν να ερθουν βραδυ σπίτι εχουμε, για να κοιμαται ο μικρος κ να μπορουμε να το απολαύσουμε χωρις διακοπες. αλλα αυτο δεν ειναι οικογενειακη έξοδος κ καμια φορα ειμαστε κουρασμενοι κιολας την ωρα που ειναι χαλαρώσουμε να τρεχουμε να γυαλίζει το σπίτι κ να κανουμε κερασματα κ τετοια. 

Αυτό με τον καπνό είναι πρόβλημα! Εμείς συνήθως πηγαίναμε για καφε νωρίς το πρωί της Κυριακής, πριν πλακώσει ο πολύς κόσμος και ντουμανιασει ο τόπος. Οι φίλοι μας είχαν μεγάλα παιδιά που δεν έρχονταν για καφε αλλά ασχολούνταν πολύ με τον μικρό. Άλλοι συνάδελφοι με παιδιά στην ηλικία του δικού μας δεν έβγαιναν... Αλλά ο μικρός έγινε πολύ κοινωνικός. Σίγουρα είναι και στο παιδι αλλά νομίζω βοήθησε και η στάση μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Αυτό με τον καπνό είναι πρόβλημα! Εμείς συνήθως πηγαίναμε για καφε νωρίς το πρωί της Κυριακής, πριν πλακώσει ο πολύς κόσμος και ντουμανιασει ο τόπος. Οι φίλοι μας είχαν μεγάλα παιδιά που δεν έρχονταν για καφε αλλά ασχολούνταν πολύ με τον μικρό. Άλλοι συνάδελφοι με παιδιά στην ηλικία του δικού μας δεν έβγαιναν... Αλλά ο μικρός έγινε πολύ κοινωνικός. Σίγουρα είναι και στο παιδι αλλά νομίζω βοήθησε και η στάση μας.

Οι δικοί μας φίλοι βγαίνουν για καφέ Κυριακή μεσημέρι συνηθως. οταν βγαινει ολο το νησι. ουτε καν κανονίζουν πολλες φορες, βγαινουν κ οποιον πετύχουν. αν εχει καλο καιρο καθονται κ κανενα μεσημερι μετα το σχολείο στην παραλια, εκει βολεύει κ για μας. αλλά αυτό συνήθως Σεπτέμβρη-οκτωβρη κ μετα το πασχα. εμεις βεβαια προτιμούμε αντι για χαζοκαφεδες να πηγαίνουμε για φαγητο, λιγότερο συχνά προφανώς αλλά μας ευχαριστεί περισσότερο. δλδ δεν είναι ότι άλλαξε κάτι ριζικά στην κοινωνικη ζωή μας αν εξαιρεσεις λιγο κλείσιμο τον χειμωνα κ τη στέρηση των βραδινών εξόδων. δηλαδή σκέφτομαι ότι επι της ουσιας δεν αλλάξαμε κατι ριζικό λογω του παιδιου εξτος απο τα αυτονοητα δλδ το βραδυ την καπνα κ κατι αγρια μονοπάτια που δεν παει το καροτσι!!! αυτα που καναμε τα κανουμε με καποιες προσαρμογες στο ωραριο κ την οργανωση. απλως δεν φαινόμαστε οτι βγαινουμε κ πολλοι σιγουρα θα θεωρήσουν οτι δεν παμε πουθενα. ομως μας χρειαζονται κ καποιες πιο family friendly παρεες, αυτο ειναι αληθεια. 

 

για να επανέλθουμε όμως, στην ηλικία που ειναι εχουν νοημα οι βιντεοκλήσεις με τους συγγενεις για να τους μαθει; γιατι δεν φαινεται να καταλαβαινει. ή να του δείχνουμε φωτο κ να μιλαμε γι αυτους συστηματικα; δεν το εχουμε κανει με πολλη συνεπεια μεχρι τωρα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...