Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΠΠΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα, τα τελευταία χρόνια τα δυο κορίτσια μου περνάνε τις διακοπές τους στο χωριο μαζί με τους γονείς μου.Κάθονται για περίπου ένα μήνα μόνα τους και μετά πηγαίνω και εγω με τον άντρα μου καθόμαστε λιγες μερες  και τα παίρνουμε. Φέτος ο άντρας μου δε μπορεί να πάρει άδεια Αύγουστο με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να μη πάω τα παιδιά στη Ζάκυνθο οπου είναι οι γονεις διοτι εμεις μενουμε Κρήτη και είναι δυσκολο ταξιδι να το κανω μονη μου δυο φορες και τα έξοδα πολλά.Ετσι σκέφτηκα στην αδεια μου να νοικιάσουμε ένα δωμάτιο σε ένα ξενοδοχειο στη Κρήτη και να κανουμε διακοπες εδώ για να μπορει και ο αντρας μου να ερθει να μας δει. Να σημειωσω ότι οι γονεις μου το χειμωνα μενουν αθηνα οποτε γενικα τα παιδια δεν τα βλεπουν πολύ. Η μεγαλη μου κορη θελει πολύ να παει στη Ζακυνθο γιατι εχει παρεες εκει αλλα της εξηγησα τα δεδομενα για φετος και καταλαβε.

Αυτος που δε μπορει να καταλαβει είναι η μητερα μου η οποια κλαιει κάθε φορα στο τηλεφωνο ότι θελει να της παω τα παιδια να τα δει ξεσηκωνει τα παιδια ότι τις ζητανε οι φιλες τους και ότι αν δεν πανε φετος θα τις ξεχασουν και διαφορα αλλα.

Οποτε εγω αυτή τη στιγμη είμαι στη μεση από τη μια ο αντρας μου μου λεει ας μη πανε μια χρονια μιας και είναι και πολλα τα έξοδα και ταλαιπωρια και δε θα κανουμε διακοπες ολοι μαζι και από την άλλη μου κανει ψυχολογικο πολεμο η μητερα μου.

Δε ξερω τι να κανω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα κάνεις αυτό που είναι καλύτερο για τα παιδιά σου. Η μεγάλη πόσο χρονών είναι? Υπάρχει η δυνατότητα να έρθει η μαμά σου στην Κρήτη?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Η μητέρα μου ερχετε καποιες φορες το χειμωνα που μενουν στη αθηνα αλλά τώρα το καλοκαίρι όχι μενουν στη Ζακυνθο. Η μεγάλη είναι 11 χρονών της αρέσει πολύ εκει και εχει παρεες θελει πολύ να παει αλλα καταλαβαινει και το ότι φετος είναι τα πραγματα λιγο πιο δυσκολα και δεχεται να μη παει. Η μικρη είναι 6 και δεν εχει πρόβλημα αν θα παει η όχι. Το θεμα είναι ότι η μεγαλη ξεσηκώνεται όταν ακουει από τη γιαγια της ότι εχουν ερθει οι φιλες της και την ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Να πάει έστω η μεγάλη για κάποιες μέρες παίζει καθόλου ως ιδέα/ενδεχόμενο? Επειδή γράφεις πως κάνουν και μόνα τους τα παιδιά εκεί διακοπές.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , mybabygirl είπε:

Καλημέρα, τα τελευταία χρόνια τα δυο κορίτσια μου περνάνε τις διακοπές τους στο χωριο μαζί με τους γονείς μου.Κάθονται για περίπου ένα μήνα μόνα τους και μετά πηγαίνω και εγω με τον άντρα μου καθόμαστε λιγες μερες  και τα παίρνουμε. Φέτος ο άντρας μου δε μπορεί να πάρει άδεια Αύγουστο με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να μη πάω τα παιδιά στη Ζάκυνθο οπου είναι οι γονεις διοτι εμεις μενουμε Κρήτη και είναι δυσκολο ταξιδι να το κανω μονη μου δυο φορες και τα έξοδα πολλά.Ετσι σκέφτηκα στην αδεια μου να νοικιάσουμε ένα δωμάτιο σε ένα ξενοδοχειο στη Κρήτη και να κανουμε διακοπες εδώ για να μπορει και ο αντρας μου να ερθει να μας δει. Να σημειωσω ότι οι γονεις μου το χειμωνα μενουν αθηνα οποτε γενικα τα παιδια δεν τα βλεπουν πολύ. Η μεγαλη μου κορη θελει πολύ να παει στη Ζακυνθο γιατι εχει παρεες εκει αλλα της εξηγησα τα δεδομενα για φετος και καταλαβε.

Αυτος που δε μπορει να καταλαβει είναι η μητερα μου η οποια κλαιει κάθε φορα στο τηλεφωνο ότι θελει να της παω τα παιδια να τα δει ξεσηκωνει τα παιδια ότι τις ζητανε οι φιλες τους και ότι αν δεν πανε φετος θα τις ξεχασουν και διαφορα αλλα.

Οποτε εγω αυτή τη στιγμη είμαι στη μεση από τη μια ο αντρας μου μου λεει ας μη πανε μια χρονια μιας και είναι και πολλα τα έξοδα και ταλαιπωρια και δε θα κανουμε διακοπες ολοι μαζι και από την άλλη μου κανει ψυχολογικο πολεμο η μητερα μου.

Δε ξερω τι να κανω!!

ενταξει αν πραγματικα δεν μπορειτε να διαθεσετε τα χρηματα ας μην παει για μια χρονια δεν χαθηκε κ ο κοσμος. κ η γιαγια θα το ξεπερασει μην ανχωνεσε. 

ενταξει τωρα βγαζει το παραπονο της γιαυτο τα λεει αυτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι τα τελευταια χρονια τα πηγαίνουμε τα αφήνουμε και μετα ξαναπαμε. Η αληθεια είναι ότι δεν εχω σκεφτει να παει μονη της η μεγαλη αν και πιστευω δεν θα θελει. 

πρίν από 1 λεπτό , ninaki80 είπε:

ενταξει αν πραγματικα δεν μπορειτε να διαθεσετε τα χρηματα ας μην παει για μια χρονια δεν χαθηκε κ ο κοσμος. κ η γιαγια θα το ξεπερασει μην ανχωνεσε. 

ενταξει τωρα βγαζει το παραπονο της γιαυτο τα λεει αυτα. 

Αυτό προσπαθω να εξηγησω τα παιδια το καταλαβαινουν και εχω τη γιαγια να λεει κι εγω βλεπω τα αλλα να παιζουν στη θαλασσα και στη πλατεια και κλαιω και με φορτιζει περισοτερο! Της ειπα ότι θα τις παω στην Αθηνα το Σεπτεμβρη μια βδομαδα να τις δει και μου λεει και εγω τι θα κανω ολο το καλοκαιρο στο χωριο χωρις τα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mybabygirl είπε:

Ναι τα τελευταια χρονια τα πηγαίνουμε τα αφήνουμε και μετα ξαναπαμε. Η αληθεια είναι ότι δεν εχω σκεφτει να παει μονη της η μεγαλη αν και πιστευω δεν θα θελει. 

 

Αν δεν σε πειράζει εσένα να πάει μόνη της, ρώτα τη μικρή αν θέλει κι αν δεν θέλει όμορφα κι ωραία ξέκοψε το και στη γιαγιά. :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Αν δεν σε πειράζει εσένα να πάει μόνη της, ρώτα τη μικρή αν θέλει κι αν δεν θέλει όμορφα κι ωραία ξέκοψε το και στη γιαγιά. :) 

Σε ευχαριστω θα το σκεφτω και αυτό σαν ενδεχομενο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , mybabygirl είπε:

Ναι τα τελευταια χρονια τα πηγαίνουμε τα αφήνουμε και μετα ξαναπαμε. Η αληθεια είναι ότι δεν εχω σκεφτει να παει μονη της η μεγαλη αν και πιστευω δεν θα θελει. 

Αυτό προσπαθω να εξηγησω τα παιδια το καταλαβαινουν και εχω τη γιαγια να λεει κι εγω βλεπω τα αλλα να παιζουν στη θαλασσα και στη πλατεια και κλαιω και με φορτιζει περισοτερο! Της ειπα ότι θα τις παω στην Αθηνα το Σεπτεμβρη μια βδομαδα να τις δει και μου λεει και εγω τι θα κανω ολο το καλοκαιρο στο χωριο χωρις τα παιδια!

ενταξει της λειπουν τα παιδακια λογικο ειναι σε ενα χωριο τα εγγονια δινουν ζωη λογικο ειναι να στεναχωριεται. τι να σου πει δεν πειραζει καλητερα? αστην θα βγαλει το παραπονο της κ θα της περασει ανθρωπινο ειναι το περιμενε ολη την χρονια κ αυτη το καλοκαιρι να γεμισει το σπιτι αλλα θα της περασει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ninaki80 είπε:

ενταξει της λειπουν τα παιδακια λογικο ειναι σε ενα χωριο τα εγγονια δινουν ζωη λογικο ειναι να στεναχωριεται. τι να σου πει δεν πειραζει καλητερα? αστην θα βγαλει το παραπονο της κ θα της περασει ανθρωπινο ειναι το περιμενε ολη την χρονια κ αυτη το καλοκαιρι να γεμισει το σπιτι αλλα θα της περασει. 

Ναι το καταλαβαίνω αυτό και γι αυτό το σκέφτομαι αλλα περυσι που ειχαν κατσει ένα μηνα παραπονιοταν ότι τη κουρασανε και δεν ακουγε η μεγαλη και γενικα με επαιρνε και εκανε παραπονα οποτε ειπα φετος να μη πανε μια χρονια μιας και είναι οι συνθήκες πιο δυσκολες.Μου ειπε να τις παω για δυο εβδομάδες για να μη κουραστεί πολύ.Το ξερω από τωρα ότι θα με παιρνει συνεχεια να μου κανει παραπονα ότι δεν την ακουνε και δε ξερω πως θα αντιδράσω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , mybabygirl είπε:

Ναι το καταλαβαίνω αυτό και γι αυτό το σκέφτομαι αλλα περυσι που ειχαν κατσει ένα μηνα παραπονιοταν ότι τη κουρασανε και δεν ακουγε η μεγαλη και γενικα με επαιρνε και εκανε παραπονα οποτε ειπα φετος να μη πανε μια χρονια μιας και είναι οι συνθήκες πιο δυσκολες.Μου ειπε να τις παω για δυο εβδομάδες για να μη κουραστεί πολύ.Το ξερω από τωρα ότι θα με παιρνει συνεχεια να μου κανει παραπονα ότι δεν την ακουνε και δε ξερω πως θα αντιδράσω!!!

ετσι ειναι οι περισσοτερες γιαγιαδες τραβατε με κ ας κλαιω πιστεψε με το 99% των γιαγιαδων αυτο κανει δεν ειναι μονο μητερα σου. μην ανχωνεσε να κανετε αυτο που μπορειτε χωρις να πιεστητε κ μια χαρα θα περασετε κ στην κρητη κ η γιαγια θα το ξεχασει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ninaki80 είπε:

ετσι ειναι οι περισσοτερες γιαγιαδες τραβατε με κ ας κλαιω πιστεψε με το 99% των γιαγιαδων αυτο κανει δεν ειναι μονο μητερα σου. μην ανχωνεσε να κανετε αυτο που μπορειτε χωρις να πιεστητε κ μια χαρα θα περασετε κ στην κρητη κ η γιαγια θα το ξεχασει. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι το όλο θέμα ξεκινά από την γιαγιά. Με εκείνη πρέπει να μιλήσεις εξηγώντας της πως έχει η κατάσταση και τα οικονομικά σας.  Αν θέλουν και μπορούν και φυσικά είστε διαθέσιμοι μπορούν να έρθουν οι παππούδες λίγες μέρες Κρήτη. Αν όχι κανονίζεται ένα ταξίδι Αθήνα για να μοιραστεί η απόσταση μετά το καλοκαίρι.

Τα παιδιά εύκολα θα προσαρμοστουν αν πάτε κάπου αλλού.

Το ενδεχόμενο να ταξιδέψει μόνο του ένα παιδί 11 ετών Κρήτη- Ζακύνθο με βρίσκει αντίθετη. Είναι μικρό και το ταξίδι μεγάλο για κάτι τέτοιο, χρειάζεται συνοδο. Τόσα συμβαίνουν και ακούμε κάθε μέρα.

Μίλησε με την μαμά σου ξανά εξηγώντας τις δυσκολίες και ζητώντας κατανόηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγω πρέπει να επιλέξετε τι εξυπηρετεί καλύτερα την οικογένεια σας απο ολες τις απόψεις, και κυρίως εσένα κ τον σύζυγό σου που είστε εργαζόμενοι. Τα παιδιά προσαρμόζονται και οι παππούδες πιστεύω καταλαβαίνουν κι ας γκρινιάζουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Dust pink είπε:

 

Το ενδεχόμενο να ταξιδέψει μόνο του ένα παιδί 11 ετών Κρήτη- Ζακύνθο με βρίσκει αντίθετη. Είναι μικρό και το ταξίδι μεγάλο για κάτι τέτοιο, χρειάζεται συνοδο. Τόσα συμβαίνουν και ακούμε κάθε μέρα.

 

 

 

Με αεροπλάνο, όχι με καράβι. Το αναλαμβάνει συνοδός από την πρώτη στιγμή.

 

Πάντως όπως και να έχει θεματοθέτρια, να κάνετε αυτό που εξυπηρετεί την οικογένεια σας, άσε τι λένε οι παπουδογιαγιάδες (ειδικά αν γκρινιάζουν όπως και να έχει).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, mybabygirl είπε:

Καλημέρα, τα τελευταία χρόνια τα δυο κορίτσια μου περνάνε τις διακοπές τους στο χωριο μαζί με τους γονείς μου.Κάθονται για περίπου ένα μήνα μόνα τους και μετά πηγαίνω και εγω με τον άντρα μου καθόμαστε λιγες μερες  και τα παίρνουμε. Φέτος ο άντρας μου δε μπορεί να πάρει άδεια Αύγουστο με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να μη πάω τα παιδιά στη Ζάκυνθο οπου είναι οι γονεις διοτι εμεις μενουμε Κρήτη και είναι δυσκολο ταξιδι να το κανω μονη μου δυο φορες και τα έξοδα πολλά.Ετσι σκέφτηκα στην αδεια μου να νοικιάσουμε ένα δωμάτιο σε ένα ξενοδοχειο στη Κρήτη και να κανουμε διακοπες εδώ για να μπορει και ο αντρας μου να ερθει να μας δει. Να σημειωσω ότι οι γονεις μου το χειμωνα μενουν αθηνα οποτε γενικα τα παιδια δεν τα βλεπουν πολύ. Η μεγαλη μου κορη θελει πολύ να παει στη Ζακυνθο γιατι εχει παρεες εκει αλλα της εξηγησα τα δεδομενα για φετος και καταλαβε.

Αυτος που δε μπορει να καταλαβει είναι η μητερα μου η οποια κλαιει κάθε φορα στο τηλεφωνο ότι θελει να της παω τα παιδια να τα δει ξεσηκωνει τα παιδια ότι τις ζητανε οι φιλες τους και ότι αν δεν πανε φετος θα τις ξεχασουν και διαφορα αλλα.

Οποτε εγω αυτή τη στιγμη είμαι στη μεση από τη μια ο αντρας μου μου λεει ας μη πανε μια χρονια μιας και είναι και πολλα τα έξοδα και ταλαιπωρια και δε θα κανουμε διακοπες ολοι μαζι και από την άλλη μου κανει ψυχολογικο πολεμο η μητερα μου.

Δε ξερω τι να κανω!!

 

Αν και καταλαβαίνω την θέση της γιαγιάς, δεν καταλαβαίνω καν το δίλημμα. Σε οποιοδήποτε θέμα αφορά τα παιδιά, οι γονείς και μόνο έχουν λόγο. Μου φαίνεται εντελώς παράλογο να το κάνετε θέμα με τον άντρα σου το πού και αν θα κάνουν διακοπές τα παιδια.

Στο κάτω κάτω, γιατί δεν έρχεται η γιαγιά να σας δει μια βδομάδα; Από την Αθήνα που είναι πιο εύκολο;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι επειδή πηγαίνουμε στη Ζάκυνθο τα τελευταία δέκα χρόνια κάθε καλοκαίρι έχω λίγο κουραστεί και βλέποντας ότι το ποσό για να πάνε τα παιδιά εκεί και για να ξαναπάμε να τα πάρουμε είναι αρκετά μεγάλο  και μιας και ετυχε ο αντρας μου να μη μπορεί να πάρει άδεια αυγουστο που παίρνω εγώ σκεφτήκαμε εξαρχής να μη πάμε φέτος και να παμε το σεπτεμβρη Αθήνα να δουμε τη γιαγιά και το παππου. Μόλις το ανακοινώσαμε ότι το σκεφτόμαστε αρχισαν οι αντιδράσεις κυρίως από τη γιαγιά και άρχισα να το ξανασκέφτομαι.Για μενα προσωπικα είναι σιγουρα καλυτερα να παμε καπου κοντα μια βδομαδα να ξεκουραστω και να χαρω τα παιδια που δε τα βλεπω οσο θελω το χειμωνα και να μη με φανε τα δρομολογια. Δε ξέρω τι θα κάνουμε τελικά ειμαστε ακομα υπο σκεψη.Αυτο που με στεναχωρει είναι ότι η μητερα μου με γεμιζει τυψεις ότι δε τα βλέπουμε τα παιδια και εγω κλαιω στη πλατεια κτλ.....Ευχαριστω πολύ παντως για το χρονο σας!!!!!

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν και καταλαβαίνω την θέση της γιαγιάς, δεν καταλαβαίνω καν το δίλημμα. Σε οποιοδήποτε θέμα αφορά τα παιδιά, οι γονείς και μόνο έχουν λόγο. Μου φαίνεται εντελώς παράλογο να το κάνετε θέμα με τον άντρα σου το πού και αν θα κάνουν διακοπές τα παιδια.

Στο κάτω κάτω, γιατί δεν έρχεται η γιαγιά να σας δει μια βδομάδα; Από την Αθήνα που είναι πιο εύκολο;

Γιατί και τα παιδιά θέλουν να πάνε απλά αν τους πουμε ότι φέτος δε γινεται και θα κανουμε κατι άλλο το καταλαβαινουν. Η γιαγια είναι αυτή που με γεμιζει τυψεις και με κανει να αισθάνομαι ασχημα. Η γιαγια ερχεται οποτε μπορει αλλα και εγω της ειπα ότι αν δεν παμε Ζακυνθο θα παμε μια βδομαδα το Σεπτεμβριο αθηνα να τους δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε με την μητέρα σου ,έχεις άλλο θάρρος και πες της ότι αυτά που κάνει είναι παιδιαρισματα...δεν βοηθούν την κατάσταση αλλά το αντίθετο. Κάνε το πρόγραμμα σου χωρίς τύψεις ,πήγαινε κάπου κοντά να το απολαύσεις και δεν τρέχει κάτι που μια φορά δεν θα πάτε στους παππούδες...θα τους δείτε άλλη στιγμή!

 

Link to comment
Share on other sites

με εχουν καλυψει κ οι προηγουμενες απαντησεις,καλυτερα να πατε καπου κοντα εσεις,θα το ξεπερασουν τα παιδια,ας ξεκουραστει κ η γιαγια που περυσι παραπονιοταν οτι κουραστηκε.μπορει να ερθει να σας δει εκεινη στην κρητη,η εσεις στην αθηνα.αν της λειπουν τοσο πολυ θα κανει το ταξιδι,η απλα θα περιμενει.κ να μην εχεις καθολου τυψεις

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

ενταξει της λειπουν τα παιδακια λογικο ειναι σε ενα χωριο τα εγγονια δινουν ζωη λογικο ειναι να στεναχωριεται. τι να σου πει δεν πειραζει καλητερα? αστην θα βγαλει το παραπονο της κ θα της περασει ανθρωπινο ειναι το περιμενε ολη την χρονια κ αυτη το καλοκαιρι να γεμισει το σπιτι αλλα θα της περασει. 

Δεν ειναι τοσο ανωδυνο οσο τα λες. Καποιοι ανθρωποι επηρεαζονται απο τον ψυχολογικο πολεμο. Κι εγω εχω υποστει κατι τετοιο για φερος το κακοκαιρι που οι γονεις μου γιαδιαφορους οικογενειακους λογους θα μεινουν στην Αθηνα μεγαλο διαστημα κ περιμεναν οτι θα πηγαιναμε κ εμεις πολλες μερες να τους δουμε, και τους κακοφανηκε που θα παμε για λιγο μονο επειδη δεν θελουμε να ειναι το μωρο μεσα στη ζεστη. Κ αυτη η γκρινια μας εχει δημιουργησει θεματα γιατι εγω αν αποφασιζα μονη μου θα ειχα υποκυψει, οποτε τ´ ακουω κι απο πανω οτι δεν υπολογιζω το καλο της δικης μου οικογενειας πρωτα. Γι αυτο καταλαβαινω σε ποσο δυσκολη θεση ειναι η κοπελα. κ οι παππουδες αν αγαπανε τοσο τα εγγονια ας σκεφτουν μια φορα το καλο τους χωρις εγωισμους. Αυτη η σταση "εγω σας θελω εδω κοψτε το λαιμο σας να βρειτε λυση" δεν ειναι ανθδιοτελης. Οχι οτι αμφισβητω το συναισθημα, προς θεου. Αλλα δειχνει οτι καποιος βαζει τον εαυτο του πρωτα κ ειναι κατι που οι παππουδες καμουν κατα κορον.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ειναι τοσο ανωδυνο οσο τα λες. Καποιοι ανθρωποι επηρεαζονται απο τον ψυχολογικο πολεμο. Κι εγω εχω υποστει κατι τετοιο για φερος το κακοκαιρι που οι γονεις μου γιαδιαφορους οικογενειακους λογους θα μεινουν στην Αθηνα μεγαλο διαστημα κ περιμεναν οτι θα πηγαιναμε κ εμεις πολλες μερες να τους δουμε, και τους κακοφανηκε που θα παμε για λιγο μονο επειδη δεν θελουμε να ειναι το μωρο μεσα στη ζεστη. Κ αυτη η γκρινια μας εχει δημιουργησει θεματα γιατι εγω αν αποφασιζα μονη μου θα ειχα υποκυψει, οποτε τ´ ακουω κι απο πανω οτι δεν υπολογιζω το καλο της δικης μου οικογενειας πρωτα. Γι αυτο καταλαβαινω σε ποσο δυσκολη θεση ειναι η κοπελα. κ οι παππουδες αν αγαπανε τοσο τα εγγονια ας σκεφτουν μια φορα το καλο τους χωρις εγωισμους. Αυτη η σταση "εγω σας θελω εδω κοψτε το λαιμο σας να βρειτε λυση" δεν ειναι ανθδιοτελης. Οχι οτι αμφισβητω το συναισθημα, προς θεου. Αλλα δειχνει οτι καποιος βαζει τον εαυτο του πρωτα κ ειναι κατι που οι παππουδες καμουν κατα κορον.

νομιζω ολοι βαζουν τον εαυτο τους πρωτα τα ιδια που λες εσυ θα λενε κ οι γονεις σου -πεθερικα. οτι δηλαδη αν καποια στιγμη βρεθεις στην αναγκη τους θα κανεις σιγουρα κ εσυ τα ιδια κ θα τους εκβιασεις συναισθηματικα. 

το ζητημα ειναι ποσο εμεις σαν ανθρωποι μεγαλοποιουμε μια σταση των παππουδων απεναντι μας. αν το δεις ανωδυνα θα ξεχαστει αν σκεφτεις οτι ειναι μεγαλο θεμα κ σε εκβιαζουν κ κοιτανε μονο τον εαυτο τους καθε τοσο θα βρισκετε θεματα μεταξυ σας με αποτελεσμα τα παντα να τα βλεπεις καχυποπτα. δεν ειναι οι γονεις μας οι εχθροι απλα εκφραζουνται με πιο μεγαλη ανεση γιατι υπαρχει οικειοτητα μεταξυ μας κ ναι πληγωνονται κ παραπονιουνται αλλα αν δρασεις νορμαλ χωρις δραματα ολα ξεχνιουνται. εκτος κ αν εχεις βεβαια γονεις-πεθερικα παραξενους κ κακους αλλα η κοπελα οπως φαινετε ειναι μια χαρα με τους δικους της απλα η μητερα της ειχε μια ρουτινα τα καλοκαιρια κ τωρα στεναχωρηθηκε καπως αποτομα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , ninaki80 είπε:

νομιζω ολοι βαζουν τον εαυτο τους πρωτα τα ιδια που λες εσυ θα λενε κ οι γονεις σου -πεθερικα. οτι δηλαδη αν καποια στιγμη βρεθεις στην αναγκη τους θα κανεις σιγουρα κ εσυ τα ιδια κ θα τους εκβιασεις συναισθηματικα. 

το ζητημα ειναι ποσο εμεις σαν ανθρωποι μεγαλοποιουμε μια σταση των παππουδων απεναντι μας. αν το δεις ανωδυνα θα ξεχαστει αν σκεφτεις οτι ειναι μεγαλο θεμα κ σε εκβιαζουν κ κοιτανε μονο τον εαυτο τους καθε τοσο θα βρισκετε θεματα μεταξυ σας με αποτελεσμα τα παντα να τα βλεπεις καχυποπτα. δεν ειναι οι γονεις μας οι εχθροι απλα εκφραζουνται με πιο μεγαλη ανεση γιατι υπαρχει οικειοτητα μεταξυ μας κ ναι πληγωνονται κ παραπονιουνται αλλα αν δρασεις νορμαλ χωρις δραματα ολα ξεχνιουνται. εκτος κ αν εχεις βεβαια γονεις-πεθερικα παραξενους κ κακους αλλα η κοπελα οπως φαινετε ειναι μια χαρα με τους δικους της απλα η μητερα της ειχε μια ρουτινα τα καλοκαιρια κ τωρα στεναχωρηθηκε καπως αποτομα. 

Άλλο το παραπονο που μπορει να εκφραστει με ομορφο τροπο, αλλο ο ψυχολογικος πολεμος κ ο συναισθηματικος εκβιασμος! και μαλιστα για αποφασεις ζευγαριων. δεν το θεωρω λογο για να τσακωθει κανεις ή να ψυχρανθει, αλλα σιγουρα δεν ειναι ευχαριστο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά ως προς τις ηλικίες των παιδιών. Άλλο να μιλάμε για ένα μωρό που οι παππούδες το έχουν δει από ελάχιστα έως καθόλου και εκφράζουν παράπονο για επίσκεψη και άλλο για ένα παιδί 11 ετών που τα προηγούμενα καλοκαίρια τα περνάει μαζι τους και φέτος έτυχε περίεργο πρόγραμμα. Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει μια ευαισθησία περισσότερη. 

Στο συγκεκριμένο θέμα όμως από την στιγμή που θα ειδωθούν λίγο αργότερα παπούδες και εγγόνια στην Αθήνα δεν υπάρχει λόγος να τραγικοποιουμε το θέμα αν το καλοκαίρι δεν διακοπαρουν όλοι μαζί. Κάποιες φορές χρειάζεται και μια ανεξαρτησία στις διακοπές μεταξύ παιδιών γονέων για λίγες μέρες ξεκούρασης. 

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο από όλα είναι οι ενοχές που νιώθει η δόλια μάνα με τη συμπεριφορά της γιαγιάς. Συνηθισμένη τακτική της συγκεκριμένης γενιάς. Εύχομαι εμείς τα παιδιά μας να τα μεγαλώσουμε (και) συναισθηματικά ελεύθερα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

Το χειρότερο από όλα είναι οι ενοχές που νιώθει η δόλια μάνα με τη συμπεριφορά της γιαγιάς. Συνηθισμένη τακτική της συγκεκριμένης γενιάς. Εύχομαι εμείς τα παιδιά μας να τα μεγαλώσουμε (και) συναισθηματικά ελεύθερα.

Χαχα θα μας κακοφαινεται αλλά αυτό που πρέπει να δουλέψουμε είναι η διαχείριση των συναισθημάτων μας. Να μην φέρνουμε σε δύσκολη θέση τα παιδιά μας με τα λόγια και τη συμπεριφορά μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...