Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλάμα και άρνηση θηλασμού σε μωρό 3-4 μηνών


Recommended Posts

Έχω έναν μπέμπη 19 εβδομάδων ο οποίος θηλάζει αποκλειστικά και ως προς το βάρος είναι μια χαρά, ενώ και όλη την ημέρα είναι γενικά ένα χαμογελαστό και χαρούμενο μωράκι. Τις τελευταίες εβδομάδες τα κακάκια του έχουν αρκετές βλέννες και τελευταία είναι διάρροιες (χρώμα κίτρινο/μουσταρδι, σπάνια πράσινο), ενώ σποράκια σπάνια βλέπω. Ειδικά με τα πρωινά κακκάκια (κάνει γύρω στις 6-6.30) λερώνεται, μάλλον βγαίνουν με δύναμη;Ο παιδίατρος που του ανέφερα τις βλέννες δεν έδωσε σημασία , είπε ότι είναι φυσιολογικό για θηλάζοντα μωρά. Το τελευταίο εμβόλιο το κάναμε 21 Ιουνίου. Επίσης τις τελευταίες ημέρες ξυπνάει 6 το πρωί και μετά δεν μπορώ να τον ξανακοιμήσω, θα πάωει 8 ή 9 για να ξανακοιμηθεί. Ανέκαθεν ήταν πρωινός τύπος, αλλά όχι έτσι, αναρωτιέμαι μήπως τον ενπχλεί κάτι σε συνδυασμό και με τις πάνες; Αυτές τις μέρες έχει και αρκετή γκρίνια και κάποιες φορές αρνείται το στήθος, μετά από πολλή επιμονή και με ενδιάμεσες βόλτες, αγκαλίτσες τρώει και αποκοιμίεται (αυτά για τους ημερίσιους ύπνους, στον βραδινό είναι εύκολος). ορισμένες φορές και στην αγκαλία ακόμη γκρινιάζει, σαν κάτι να τον ενοχλεί. Γενικά αναγωγές έχει, αλλά όχι τόσο ώστε να μιλάμε για ΓΟΠ, το έχω συζητήσει με τον παιδίατρο. Τι μπορεί να φταίει για τις πάνες και την "παράξενη" συμπεριφορα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, alikaki1984 είπε:

Έχω έναν μπέμπη 19 εβδομάδων ο οποίος θηλάζει αποκλειστικά και ως προς το βάρος είναι μια χαρά, ενώ και όλη την ημέρα είναι γενικά ένα χαμογελαστό και χαρούμενο μωράκι. Τις τελευταίες εβδομάδες τα κακάκια του έχουν αρκετές βλέννες και τελευταία είναι διάρροιες (χρώμα κίτρινο/μουσταρδι, σπάνια πράσινο), ενώ σποράκια σπάνια βλέπω. Ειδικά με τα πρωινά κακκάκια (κάνει γύρω στις 6-6.30) λερώνεται, μάλλον βγαίνουν με δύναμη;Ο παιδίατρος που του ανέφερα τις βλέννες δεν έδωσε σημασία , είπε ότι είναι φυσιολογικό για θηλάζοντα μωρά. Το τελευταίο εμβόλιο το κάναμε 21 Ιουνίου. Επίσης τις τελευταίες ημέρες ξυπνάει 6 το πρωί και μετά δεν μπορώ να τον ξανακοιμήσω, θα πάωει 8 ή 9 για να ξανακοιμηθεί. Ανέκαθεν ήταν πρωινός τύπος, αλλά όχι έτσι, αναρωτιέμαι μήπως τον ενπχλεί κάτι σε συνδυασμό και με τις πάνες; Αυτές τις μέρες έχει και αρκετή γκρίνια και κάποιες φορές αρνείται το στήθος, μετά από πολλή επιμονή και με ενδιάμεσες βόλτες, αγκαλίτσες τρώει και αποκοιμίεται (αυτά για τους ημερίσιους ύπνους, στον βραδινό είναι εύκολος). ορισμένες φορές και στην αγκαλία ακόμη γκρινιάζει, σαν κάτι να τον ενοχλεί. Γενικά αναγωγές έχει, αλλά όχι τόσο ώστε να μιλάμε για ΓΟΠ, το έχω συζητήσει με τον παιδίατρο. Τι μπορεί να φταίει για τις πάνες και την "παράξενη" συμπεριφορα;

Δηλαδη είναι τεσσαρων μηνων? Κάθε πότε θηλάζει? Το βράδυ θηλάζει?έχει γουλιες ή βγάζει πολύ γάλα? 

Για τον ύπνο που ρωτάς, ποιο είναι το πρόγραμμα του? Ποτέ και πόσο κοιμάται? Την νύχτα ξυπνάει? Όταν γκρινιάζει έχει αερια? Τα κακά του ακούγονται?

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις πάντως στο μυαλό σου ότι υπάρχει κ η κρυφή γοπ που μπορεί να μην έχει γουλιες αλλά στην ουσία υπάρχει παλλινδρόμηση.. Εμένα εκτός από γοπ μ έρχεται στο μυαλό είτε να έχεις πολύ γάλα κ να πνίγεται κ να μην θέλει να πίνει είτε ότι κάτι τον πειράζει στις τροφές που τρως, με τα γαλακτοκομικά έχει θέμα κάποιας αλλεργίας? Τα έχεις βγάλει απ τη διατροφή σου μήπως? Πάντως αν είναι κάτι τέτοιο πιστεύω θα είναι ήπιο

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2018 at 11:32 AM, Macgyver said:

@alikaki1984 θα συνιστούσα να ρωτήσεις κι άλλον έναν παιδίατρο. Έχετε κάνει υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας ; 

οχι υπερηχο δεν εχουμε κανει...χμμμ θα ρωτησω και αλλον παιδιατρο...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/3/2018 at 11:46 AM, Mama_Anesti_ said:

Δηλαδη είναι τεσσαρων μηνων? Κάθε πότε θηλάζει? Το βράδυ θηλάζει?έχει γουλιες ή βγάζει πολύ γάλα? 

Για τον ύπνο που ρωτάς, ποιο είναι το πρόγραμμα του? Ποτέ και πόσο κοιμάται? Την νύχτα ξυπνάει? Όταν γκρινιάζει έχει αερια? Τα κακά του ακούγονται?

Ειναι 4.5 μηνων περιπου και θηλαζει ολη μερα και το βραδυ όσο θέλει, τουλάχιστον 2 φορες ξυπναει. Τον βάζουμε για ύπνο ανάμεσα 9-10 και σηκώνεται το πολύ στις 7.30, ενώ όπως έγραψα και παραπάνω τις προηγουμενες ημερες ξυπναγε στις 6 (τωρα το παλευω με θεοσκότεινο δωμάτιο και ξυπνάει λίγο αργότερα ευτυχώς). Κάνει έναν ακόμη πρωινό ύπνο γύρω στη 1-1.5 ώρα και μετά έναν μεσημεριανό , περίπου 3 ώρες. Αέρια έχει αλλά χωρίς γκρίνια, ενώ τις τελευταίες 2-3 μέρες τα κακάκια του τα πρωινά δεν ακούγονται με την ίδια ένταση, ούτε λερώνεται πια. Γενικά από όταν έκανα το ποστ η κατάσταση έχει βελτιωθεί ως προς τον ύπνο και τα κακάκια (δεν βλέπω ούτε βλέννες αυτές τις μέρες, είναι πάλι κρεμώδη και ίσως που και που λιγο πιο υγρα) ενώ δεν έκανα κάτι διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2018 at 11:58 AM, mama16 said:

Να έχεις πάντως στο μυαλό σου ότι υπάρχει κ η κρυφή γοπ που μπορεί να μην έχει γουλιες αλλά στην ουσία υπάρχει παλλινδρόμηση.. Εμένα εκτός από γοπ μ έρχεται στο μυαλό είτε να έχεις πολύ γάλα κ να πνίγεται κ να μην θέλει να πίνει είτε ότι κάτι τον πειράζει στις τροφές που τρως, με τα γαλακτοκομικά έχει θέμα κάποιας αλλεργίας? Τα έχεις βγάλει απ τη διατροφή σου μήπως? Πάντως αν είναι κάτι τέτοιο πιστεύω θα είναι ήπιο

 

Οχι αλλεργίες δεν έχει. Γαλακτοκομικά δεν τα έχω βγάλει εντελώς, απλά το έχω στο νου να μην τρώω πολλά...γάλα καθόλου δεν πίνω, γιαούρτι με μέτρο και τυρί, ε από αυτό τρώω κανονικά. Τώρα για την άρνηση στήθους σταμάτησε να το κάνει....σκέφτομαι μήπως ήταν τελικά το άλμα 15-19 που μόλις τελείωσε γιατί γενικά έχει βελτιωθεί ο ύπνος και οι πάνες του, χωρίς να κάνω κάτι διαφορετικό. Θα το έχω στο νου όμως για κρυφή παλινδρόμηση να το συζητήσω με τον παιδίατρο αν χρειαστεί....Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 Γειά σας. Θα ήθελα την γνώμη σας Έχω ένα κοριτσάκι 11 εβδομάδων. Το παιδί έτρωγε κάθε 2 ώρες  μισή ώρα και στα δύο στήθη. Οταν έκλεισε μήνα άρχισε να βγάζει λίγο γάλα, αλλά τώρα τελευταίες 4-5 μέρες βγάζει περισσότερο γάλα και τρώει μόνο 5-10 λεπτά και αρχίζει να κλαίει προσπαθώ να της δώσω λίγο ακόμα αλλά κλαίει πάρα πολύ την παίρνουμε αγκαλιά συνεχίζει να κλαίει πολύ για 5 λεπτά σταματάει και κοιμάται για ένα τέταρτο ξυπνάει και κλαίει πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Emilia tr είπε:

 Γειά σας. Θα ήθελα την γνώμη σας Έχω ένα κοριτσάκι 11 εβδομάδων. Το παιδί έτρωγε κάθε 2 ώρες  μισή ώρα και στα δύο στήθη. Οταν έκλεισε μήνα άρχισε να βγάζει λίγο γάλα, αλλά τώρα τελευταίες 4-5 μέρες βγάζει περισσότερο γάλα και τρώει μόνο 5-10 λεπτά και αρχίζει να κλαίει προσπαθώ να της δώσω λίγο ακόμα αλλά κλαίει πάρα πολύ την παίρνουμε αγκαλιά συνεχίζει να κλαίει πολύ για 5 λεπτά σταματάει και κοιμάται για ένα τέταρτο ξυπνάει και κλαίει πάλι. 

 

εχεις δει μηπως το γαλα κανει συντριβανακια κ την ενοχλει;

αν βγαζει αρκετο γαλα με γουλιες μπορει να εχει γοπ

καλο ειναι να το συζητησετε με τον παιδιατρο

γενικα πραγματα που βοηθανε ειναι μικρα κ συχνα γευματα,θηλασμος με το μωρο "ορθιο",αρκετη ωρα για ρεψιμο,μικρη κλιση στο στρωμα στον υπνο,κ να αποφευγει η μαμα γαλακτοκομικα

μπορει ομως να χρειαστει κ υπερηχο η φαρμακο αν προχωρησει η γοπ,αν εχει

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Emilia tr είπε:

 Γειά σας. Θα ήθελα την γνώμη σας Έχω ένα κοριτσάκι 11 εβδομάδων. Το παιδί έτρωγε κάθε 2 ώρες  μισή ώρα και στα δύο στήθη. Οταν έκλεισε μήνα άρχισε να βγάζει λίγο γάλα, αλλά τώρα τελευταίες 4-5 μέρες βγάζει περισσότερο γάλα και τρώει μόνο 5-10 λεπτά και αρχίζει να κλαίει προσπαθώ να της δώσω λίγο ακόμα αλλά κλαίει πάρα πολύ την παίρνουμε αγκαλιά συνεχίζει να κλαίει πολύ για 5 λεπτά σταματάει και κοιμάται για ένα τέταρτο ξυπνάει και κλαίει πάλι. 

Αν βγάλεις το μωρό από το στήθος, πετάγεται  το γάλα; Αν ναι, την αφήνεις να πιει μια δυο γουλιές, τη βγάζεις, αφήνεις το γάλα να τρέξει μέχρι να σταματήσει η έντονη ροή και μετά θηλάζεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Emilia tr είπε:

 Γειά σας. Θα ήθελα την γνώμη σας Έχω ένα κοριτσάκι 11 εβδομάδων. Το παιδί έτρωγε κάθε 2 ώρες  μισή ώρα και στα δύο στήθη. Οταν έκλεισε μήνα άρχισε να βγάζει λίγο γάλα, αλλά τώρα τελευταίες 4-5 μέρες βγάζει περισσότερο γάλα και τρώει μόνο 5-10 λεπτά και αρχίζει να κλαίει προσπαθώ να της δώσω λίγο ακόμα αλλά κλαίει πάρα πολύ την παίρνουμε αγκαλιά συνεχίζει να κλαίει πολύ για 5 λεπτά σταματάει και κοιμάται για ένα τέταρτο ξυπνάει και κλαίει πάλι. 

οπως ειπε κ η αλλη κοπελα ισως ειχε κρυφη γοπ τοσο καιρο κ του εχει ερεθισει τον οισοφαγο κ ποναει οταν καταπινει. επισης κοιτα την γλωσσιτσα του αν ειναι ασπρη χωρις να εχει φαει μηπως σου εχει κανει στοματιτιδα. μιλα με τον παιδιατρο σου να το δει το μωρο αν συνεχιζει ετσι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα! 

 

Έχουμε ένα θέμα με τον 3 μηνών μπέμπη μας, που ακριβώς παρόμοιο δεν βρήκα στο φόρουμ. 

Το μωρο από περίπου 50 ημερών, τρέφεται με μητρικό γάλα μέσω μπιμπερό. 

Εδώ και 15 μέρες, μόλις το βάζουμε στην αγκαλιά να φάει, ενώ πεινάει, αρχίζει το κλάμα. Κάποιες φορές γοερά.

Μία στρέφει το κεφάλι του από την άλλη, μία κάνει να πιάσει τη θηλή μα την αφήνει κ.ο.κ. Δίνουμε τουλάχιστον 5 λεπτά μάχη, με κουνηματα, με τραγούδια, λευκό ήχο και κάποια στιγμή απότομα αρχίζει και πίνει, αδειάζοντας το μπουκάλι. 

Ούτε η γιατρός μπόρεσε να μας πει κάτι. 

Έχει κανείς σας παρόμοια εμπειρία? 

Γνωρίζει κανείς εάν μπορεί να είναι ψυχολογικό ή παθολογικο? 

 

Υ. Γ. Δεν έχουμε αλλάξει μπιμπερό εξαρχής είχαμε της avent. 

 

Ευχαριστώ πολύ.! 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, σε αυτή την ηλικία αυξάνουν οι ανάγκες και ίσως πεινάει νωρίτερα;

κάθε πότε ώρες το ταίζετε; μήπως να κάνατε πιο σύντομα τα διαστήματα ανάμεσα στα ταίσματα και ίσως με μια θηλή που να έχει πιο εύκολη ροή, 

ίσως από την πείνα απελπίζεται ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σας, πρώτη φορα γραφω σε site και ειμαι λιγο μπερδεμένη στο πως να σας εξηγησω τι γινεται..

Η μικρη μου ενω θηλαζουμε αποκλειστικά 3 μηνες τωρα, έχει αρχίσει και φευγει απο το στηθος την ωρα του θηλασμου.φευγει γυρναει και ξανα.δεν εχει πάρει βάρος για 2 βδομαδες κ ξεκινησα γαλα σε σκονη κ δεν τρωει...και εχω τρελαθει..τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2020 at 2:50 ΜΜ, magdafrantzeskaki είπε:

Καλημερα σας, πρώτη φορα γραφω σε site και ειμαι λιγο μπερδεμένη στο πως να σας εξηγησω τι γινεται..

Η μικρη μου ενω θηλαζουμε αποκλειστικά 3 μηνες τωρα, έχει αρχίσει και φευγει απο το στηθος την ωρα του θηλασμου.φευγει γυρναει και ξανα.δεν εχει πάρει βάρος για 2 βδομαδες κ ξεκινησα γαλα σε σκονη κ δεν τρωει...και εχω τρελαθει..τι να κανω;

Η αλήθεια είναι δ καταλαβα τι εννοεις

Εκεί που θηλαζει σταματάει, χαζεύει λιγο γύρω, ξαναθελει, κ ξανά το ίδιο; αυτό συνήθως το κανουν γτ αρχίζει να τα αποσπά κ το περιβάλλον. Αν ήμουν έξω έριχνα ένα σεντονακι πάνω μας, αν ειμασταν σπίτι αλλά όχι μόνοι πηγαινα σε ένα δωμάτιο, κ γενικα στο σπιτι καθόμουν σε ένα μέρος που να μην έχει γύρω πολλά διακοσμητικά κλπ. Επίσης καμια φορα η μεγάλη επειδή μου τραβούσε τα κρεμαστά, φορουσα κάποια για να παιζει

Αν πχ θηλαζει κ τραβιέται πίσω σαν τοξο κ κλαιει, μπορεί να ανεβαίνουν γουλιες, να θελει να ρευτει η να την ενοχλεί εκείνη την ώρα η ροή του γάλακτος από το στηθος

Για το βαρος καλό είναι να μιλήσεις με τον γιατρο σας. Θα μπορούσατε να κάνετε κ μια προληπτική εξέταση για ουρολοιμωξη

Παίρνει πιπιλα; πόσες πανες βρεχει; πόσους θηλασμους κάνει; οι ζυγισεις σας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου εμπειρία ήταν  σε ηλικία τριών μηνών που πετιόταν πίσω γιατί είχα θέμα με τη πολλή ροή γάλακτος , ήθελε συνεχώς να ρευτει, ακριβώς αυτό που περιγράφει η vicky86. Αυτό όμως βελτιώθηκε καθώς περνούσε ο καιρός. Και συμφωνώ με αυτό που είπε ότι τα αποσπά το περιβάλλον σε αυτή την ηλικία τα μωρά. Σε εκείνη τη φάση για δύο περίπου μέρες σταμάτησε να πίνει γάλα. Δεν έπινε καθόλου είχα τρελαθεί! Είχα μιλήσει με τους συμβούλους γαλουχίας της Αλκυόνης, τους περιέγραψα την κατάσταση και με συμβούλευσαν να βγάζω λίγο γάλα από το στήθος πριν θηλάσω. Βελτιώθηκε η κατάσταση σε λίγες μέρες.

 

Εσύ όμως λες ότι δεν παίρνει βάρος. Αρχικά να σου πω ότι μετά τους τρεις μήνες τα θηλάζοντα βρέφη δε παίρνουν τόσο πολύ βάρος και στη ηλικία που είναι το μωρό περνάνε και άλμα ανάπτυξης που έχουν μια συμπεριφορά που δεν την είχαν πριν. Επειδη όμωςδεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει το μωρό, δέν είμαστε γιατροί στη θέση σου θα μιλούσα σίγουρα με παιδίατρο ή /και με σύμβουλο θηλασμού που θα περιέγραφα αναλυτικά την κατάσταση από ποτέ ξεκίνησε η κατάσταση, τι ακριβώς κάνει το μωρό όταν δε τρώει κτλ. Αυτό είχα στην προκειμένη φάση και με βοήθησε πολύ. Εύχομαι να το βρείτε γρήγορα πάλι με το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Και συμφωνώ με αυτό που είπε ότι τα αποσπά το περιβάλλον σε αυτή την ηλικία τα μωρά. Σε εκείνη τη φάση για δύο περίπου μέρες σταμάτησε να πίνει γάλα. Δεν έπινε καθόλου είχα τρελαθεί! Είχα μιλήσει με τους συμβούλους γαλουχίας της Αλκυόνης, τους περιέγραψα την κατάσταση και με συμβούλευσαν να βγάζω λίγο γάλα από το στήθος πριν θηλάσω. Βελτιώθηκε η κατάσταση σε λίγες μέρες.

 

Εσύ όμως λες ότι δεν παίρνει βάρος. Αρχικά να σου πω ότι μετά τους τρεις μήνες τα θηλάζοντα βρέφη δε παίρνουν τόσο πολύ βάρος και στη ηλικία που είναι το μωρό περνάνε και άλμα ανάπτυξης που έχουν μια συμπεριφορά που δεν την είχαν πριν.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια κι εμείς στην ηλικία μεταξύ 3 και 4 μηνών. Και ήταν ο μήνας που πήρε ελάχιστο βάρος. Μάλιστα εμάς έτυχε να συμπέσει με το κόψιμο του συμπληρώματος και νόμιζα ότι οφειλοταν εκεί αλλά η παιδίατρος μας είπε ότι συμβαίνει σε αυτή την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...