Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλυσιμο ρούχων νεογέννητων


Recommended Posts

Μέχρι ποτέ πλένετε χωριστα τα ρουχα των μωρων; Και μεχρι ποτε με βρεφικό απορρυπαντικό; Εγω ακομα 14 μηνων και τα πλενω χωρια, με βρεφικό, χωρίς μαλακτικο και χωρίς calgon. Τωρα με τις κακοκαιρίες που δρν μου προλάβαιναν να στεγνώσουν και μάζευα στοίβες άπλυτα, αναρωτήθηκα καποιες φορες αν ειμαι υπερβολικη κ αν θα μπορουσα να βαλω κ καποια δικα μας στην πλυση. κυρίως για σεντόνια κ πετσέτες κ τις φορμες που φοραω εγω στο σπίτι κ τη βολτα. Προφανως οχι καλτσες ή εςωρουχα δικα μας ή τα ρουχα του αντρα μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να ανησυχώ; Εγώ δεν ξεχωρίζω δικά της και δικά μας εδώ και καιρό. Όταν ήταν μικρούλι, είχε κυρίως μόνο άσπρα ρούχα για πρακτικούς λόγους, πλύσιμο στους 95 και έτσι γλίτωνα το σίδερο. Πλένω τα πάντα με παιδικό απορρυπαντικό με την ελπίδα ότι περιέχει λιγότερα χημικά. Επίσης επαψα να ανησυχώ τόσο πολύ μιας και φοράει πάντα μια στρώση μάλλινα απο μέσα κάτω από τα ρούχα της, τύπου merino wool, που αυτά πάνω απο τους 30 δεν πλένονται, άσε που θέλουν το ειδικό απορρυπαντικό για μάλλινα, οπότε ξεπέρασα την όποια φοβία μπορεί να είχα, που δεν ειχα να σου πω την αλήθεια, για τα μικρόβια (είμαι οπαδός της hygiene hypothesis). Γιατί τι να καταστρέψεις στους 30; 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κι εγώ γενικά με τα μικρόβια δεν έχω ιδιαίτερη φοβία. Τα βρεφικά απορρυπαντικά είναι άλλο θέμα. Αλλά όλα στους 30 τα πλένω για να μην ξεχωρίζω ποια θέλουν 30 και ποια 40, οπότε δεν θα έβαζα τα εσώρουχά μας ούτε τα ρούχα που φοράει ο άντρας μου στο σχολείο. Κατά τ' άλλα τα ρούχα του μικρού ίσως είναι πιο βρώμικα από τα δικά μας γιατί εμείς δεν μπουσουλάμε στο μπαλκόνι ούτε καθόμαστε κάτω στα χαλίκια!!!!! Απλώς αναρωτιέμαι τι κάνουν οι άλλες μαμάδες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μέχρι ποτέ πλένετε χωριστα τα ρουχα των μωρων; Και μεχρι ποτε με βρεφικό απορρυπαντικό; Εγω ακομα 14 μηνων και τα πλενω χωρια, με βρεφικό, χωρίς μαλακτικο και χωρίς calgon. Τωρα με τις κακοκαιρίες που δρν μου προλάβαιναν να στεγνώσουν και μάζευα στοίβες άπλυτα, αναρωτήθηκα καποιες φορες αν ειμαι υπερβολικη κ αν θα μπορουσα να βαλω κ καποια δικα μας στην πλυση. κυρίως για σεντόνια κ πετσέτες κ τις φορμες που φοραω εγω στο σπίτι κ τη βολτα. Προφανως οχι καλτσες ή εςωρουχα δικα μας ή τα ρουχα του αντρα μου. 

 

Νομίζω ότι μπορείς πια να τα βάλεις μαζί. Εγώ άντε να το είχα τραβήξει μέχρι να χρονίσει το πρώτο παιδί, στο δε 2ο  σίγουρα νωρίτερα, ούτε που θυμάμαι γιατί είχα απλοποιήσει πάρα πολλές διαδικασίες. Βέβαια, νομίζω ότι αρκετές φορές τα έπλενα με το παιδικό απορρυπαντικό (και τα δικά μας) γιατί μου άρεσε η μυρωδιά :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Νομίζω ότι μπορείς πια να τα βάλεις μαζί. Εγώ άντε να το είχα τραβήξει μέχρι να χρονίσει το πρώτο παιδί, στο δε 2ο  σίγουρα νωρίτερα, ούτε που θυμάμαι γιατί είχα απλοποιήσει πάρα πολλές διαδικασίες. Βέβαια, νομίζω ότι αρκετές φορές τα έπλενα με το παιδικό απορρυπαντικό (και τα δικά μας) γιατί μου άρεσε η μυρωδιά :rolleyes:.

Ναι για βρεφικό απορρυπαντικό μιλάω. Απλώς δηλαδή μέσα στην πλύση του παιδιού να βάλω και κάποια δικά μας αν είναι επειγον, αν περιμένω ότι θα βρέξει και έχω χρόνο μόνο για μια πλύση κλπ. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος, τώρα πχ που έχει ήλιο και στεγνώνουν όλα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, προγραμματίζω τα πλυντήρια κανονικά. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από πολύ νωρίς (πριν το χρόνο) έκανα μεικτές πλύσεις, εξαιρώντας τα εσώρουχα (το οποίο κάνω ακόμα).

Πλένω συνήθως στους 40, με εξαίρεση τα εσώρουχα που βάζω στους 60. Μόνο λευκά και αν είναι πολύ λερωμένα θα βάλω στους 90, κυρίως πετσέτες κουζίνας, που έχω άπειρες και "χαλάω" μπορεί και τρεις κάθε μέρα. Τα ρούχα της μικρής πάντως είναι σαφώς πιο λερωμένα από τα δικά μας, κυλιέται στην αυλή του σχολείου, λερώνεται με φαγητό, μπογιές κλπ. Εμείς σπίτι γραφείο είμαστε σε καθαρά περιβάλλοντα, οπότε πόσο να λερωθούν τα ρούχα μας...

Κάπου είχα διαβάσει ότι το στέγνωμα στον ήλιο είναι ιδανικό γιατί οι υπεριώδης ακτινοβολία σκοτώνει μικρόβια, αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μέχρι ποτέ πλένετε χωριστα τα ρουχα των μωρων; Και μεχρι ποτε με βρεφικό απορρυπαντικό; Εγω ακομα 14 μηνων και τα πλενω χωρια, με βρεφικό, χωρίς μαλακτικο και χωρίς calgon. Τωρα με τις κακοκαιρίες που δρν μου προλάβαιναν να στεγνώσουν και μάζευα στοίβες άπλυτα, αναρωτήθηκα καποιες φορες αν ειμαι υπερβολικη κ αν θα μπορουσα να βαλω κ καποια δικα μας στην πλυση. κυρίως για σεντόνια κ πετσέτες κ τις φορμες που φοραω εγω στο σπίτι κ τη βολτα. Προφανως οχι καλτσες ή εςωρουχα δικα μας ή τα ρουχα του αντρα μου. 

Μέχρι 18 μηνών χρησιμοποιούσα βρεφικό απορρυπαντικό. Έπειτα δειλά δειλά και με λιγότερη δόση ξεκίνησα να πλένω του μωρού με το δικό μας απορρυπαντικό για να δω αν τον πειράξει, αν του προκαλέσει κάποια κοκκινίλα ή σπιθουρακια. Ακόμα και σήμερα 26 μηνών βάζω ξεχωριστό πλυντήριο τα δικά του με τα δικά μας ρούχα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα τον χρονο σταματησα το βρεφικο απορρυπαντικο

Στα δυο ειχα σκοπο να βαζω μεικτα πλυντηρια, αλλα λογω δευτερου απλα εβαζα μαζι της μεγαλης με του νεογεννητου

Σχεδον ολα τα πλενω στους 40.τον χειμωνα χρησιμοποιω πολυ συχνα στεγνωτηριο

Πλεον με δυο παιδια γεμιζουν πολυ γρηγορα οι πλυσεις με μονο παιδικα. Αλλα θα βαλω κ καμια μπυτζαμα μου στα δικα τους

Link to comment
Share on other sites

Αχ @Έσπερος κάτι τέτοια ρωτάς και αισθάνομαι τελείως ακαμάτα ώρες - ώρες :-D:-D:-D

 

Πρέπει να έχω αγοράσει όλα κι όλα δύο μπουκάλια βρεφικού απορρυπαντικού όλα αυτά τα χρόνια, νομίζω στο πρώτο παιδί μόνο. Ξεχωριστές πλύσεις κατά κανόνα όσο ήταν μωρά δεν έκανα, περισσότερο κάνω τώρα που είναι μεγάλα και χαλάνε πολλά ρούχα και εύκολα γεμίζει το πλυντήριο μόνο με τα δικά τους ρούχα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχα εγώ ό, τι μου είπαν κάνω! Και τα πιάτα μου είπαν με βρεφικό απορρυπαντικό και χωριστό σφουγγάρι, αλλά αναρωτιέμαι αν αυτό πρέπει να ισχύει και για τα σκεύη που μαγειρεύω,  που καθαρίζονται με τα δικά μας! 

πρίν από 10 λεπτά , Deena είπε:

Αχ @Έσπερος κάτι τέτοια ρωτάς και αισθάνομαι τελείως ακαμάτα ώρες - ώρες :-D:-D:-D

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Χαχα εγώ ό, τι μου είπαν κάνω! Και τα πιάτα μου είπαν με βρεφικό απορρυπαντικό και χωριστό σφουγγάρι, αλλά αναρωτιέμαι αν αυτό πρέπει να ισχύει και για τα σκεύη που μαγειρεύω,  που καθαρίζονται με τα δικά μας! 

 

 

Εντάξει, αποχωρώ από την συζήτηση....

 

Υ.Γ. Πλυντήριο πιάτων :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 

 

 

Υ.Γ. Πλυντήριο πιάτων :confused::confused::confused:

Στο δικό μας δεν χωράνε κατσαρολάκια,  ταψάκια και τα σχετικά. Τα πιάτα του μικρού αν και λένε ότι είναι κατάλληλα, δεν τα πλένω εκεί, σκέφτομαι τα χημικά. 

Ό,τι μου είπαν δηλαδή. Εγώ τα έρμα τα χεράκια μου σκέφτομαι που τόσους μήνες έπλεναν τόσα μπιμπερό και θήλαστρα κλπ και είχαν σκάσει. Τώρα το ένα πιατάκι μου φαίνεται παιχνίδι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , ninika84 είπε:

Πάντως κοριτσια από τα βρεφικά απορρυπαντικά χάλασαν τα χεράκια μου.Απο εκεί που ήταν βελούδινα,τώρα είναι ξηρά και βγάζουν και καμιά φορά εκζεματα.

Λοιπόν κ εμενα τα χερια μου έσκασαν οταν ο αντρας μου εφερε απο το σουπερ μάρκετ σαπούνι χεριών Αρκάδι πρασινο! Και δεν με πιστευει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Λοιπόν κ εμενα τα χερια μου έσκασαν οταν ο αντρας μου εφερε απο το σουπερ μάρκετ σαπούνι χεριών Αρκάδι πρασινο! Και δεν με πιστευει! 

Εγώ έπλενα τα μπιμπερο με προδερμ με πράσινο σαπούνι!και σαπούνι προδερμ και apivita αφρολουτρο.Τα χέρια μου άνοιξαν Έβγαλα εκζεματα που ούτε με κρέμα βαριά με.κορτιζονη δεν πέρασαν.Τωρα πια βάζω συνέχεια ενυδατικη κρέμα αλλά όταν αγχώνομαι φουντώνουν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...