Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξενοδοχείο - Κρεβάτάκι ή Παρκοκρέβατο


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Θα χρειαστώ τα φώτα σας όσον αφορά την υποχρέωση των ξενοδοχείων σε παροχή κρεβατιού για παιδί άνω των 2 ετών. 

Πιο συγκεκριμένα, το μικρό μου αγρίμι έχει κλείσει τα δύο και πλέον δεν κοιμάται σε παρκοκρέβατο λόγω κιλών και ύψους. 

Δεν κοιμάται όμως ούτε σε κανονικό κρεβατάκι, μιας και με το που ξυπνήσει, θα ... πάρει τα βουνά! 

Το πρόβλημά μου είναι ότι το ξενοδοχείο που έχω κλείσει, ενώ ζήτησα εξ αρχής κούνια και στην κράτηση επιβεβαιώνεται ως "baby cot" , τελικά παρέχει παρκοκρέβατο. 

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ; 

Τρίζω τα δόντια να αντικαταστήσουν με κούνια όπως αναγράφει και στην κράτηση ή είναι νομικά καλυμμένοι, οπότε αγοράζω μία φθηνή ΙΚΕΑ και την συναρμολογώ επιτόπου ;

Είναι θέμα ασφαλείας προφανώς, αλλά θα με ενδιάφερε να διασταυρώσω κατά πόσο κρύβεται κουτοπονηριά πίσω από το κομμάτι "παρκοκρέβατο" στα ξενοδοχεία. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

Πάντα σαν baby cot εννοούν παρκοκρέβατο, απ'όσο ξέρω. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πονηρό πίσω από αυτό.

Αν ζητήσεις κανονικό κρεβάτι και πάρεις ένα κάγκελο μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντα παρκοκρέβατο αναμένω σε ξενοδοχεία, δεν μου έχει τύχει ποτέ να έχουν κούνια.

 

Όταν λες ότι δεν κοιμάται πια στο παρκοκρέβατο, τί εννοείς? Ότι μπορεί να "ντελαπάρει"? Νομίζω ότι αυτός ο κινδυνος δεν είναι και τόσο μεγάλος στις διακοπές, καθώς βρίσκεστε στο ίδιο δωμάτιο και με το που ξυπνάει θα τον ακούτε. Μπορείς και να στριμώξεις καπως το παρκοκρέβατο μεταξύ του κρεβατιού σας και ενός τοίχου και έτσι να μην φοβάσαι.

 

Προσοχή όμως, να πάρεις οπωσδήποτε μαζί σας στρώμα, σε όποια ξενοδοχεία έχω πάει, παρά το γεγονός ότι παρείχαν παρκοκρέβατο, ποτέ δεν είχαν μαζί και στρώμα ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

@Deena μπορεί να ντελαπάρει , μπορεί να πηδήξει έξω γιατί το ύφασμα είναι πιο βολικό και επίσης το παρκοκρέβατο έχει όριο ασφαλείας τα 15 κιλά οπότε δεν κάνει για παιδιά άνω των 15 κιλών. 

Σοβαρά δεν έδιναν στρώμα ; Απαράδεκτο ! 

Σε ευχαριστώ που μου το είπες ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Macgyver είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Θα χρειαστώ τα φώτα σας όσον αφορά την υποχρέωση των ξενοδοχείων σε παροχή κρεβατιού για παιδί άνω των 2 ετών. 

Πιο συγκεκριμένα, το μικρό μου αγρίμι έχει κλείσει τα δύο και πλέον δεν κοιμάται σε παρκοκρέβατο λόγω κιλών και ύψους. 

Δεν κοιμάται όμως ούτε σε κανονικό κρεβατάκι, μιας και με το που ξυπνήσει, θα ... πάρει τα βουνά! 

Το πρόβλημά μου είναι ότι το ξενοδοχείο που έχω κλείσει, ενώ ζήτησα εξ αρχής κούνια και στην κράτηση επιβεβαιώνεται ως "baby cot" , τελικά παρέχει παρκοκρέβατο. 

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ; 

Τρίζω τα δόντια να αντικαταστήσουν με κούνια όπως αναγράφει και στην κράτηση ή είναι νομικά καλυμμένοι, οπότε αγοράζω μία φθηνή ΙΚΕΑ και την συναρμολογώ επιτόπου ;

Είναι θέμα ασφαλείας προφανώς, αλλά θα με ενδιάφερε να διασταυρώσω κατά πόσο κρύβεται κουτοπονηριά πίσω από το κομμάτι "παρκοκρέβατο" στα ξενοδοχεία. 

 

Επειδή με το ξενοδοχείο δεν ξέρω κατά πόσο θα βγάλεις άκρη και το σημαντικοτερο θα σπάσουν τα νεύρα σου μαλωνοντας και θα χαλάσει η διάθεσή σας στις διακοπές αν έχεις τη δυνατότητα από θέμα κούνιας να πάρεις μια από ΙΚΕΑ δική σου θα ήταν το καλύτερο.

Από εμπειρία (βέβαια έχω μωρό) παρκοκρεβατο παρέχουν και το ονομάζουν οπω ς θέλουν.

Άλλη λύση είναι μόνο κρεβάτι και να βάλεις κάγκελο (αν έχει συνηθίσει σε τέτοιο τρόπο)

Πάντως καλύτερα θα είναι να μην βασιστείς σ αυτά που λένε αλλά να πας με "κουμάντο" έτσι ώστε να μην τρέχετε χάνοντας χρόνο από τις διακοπές!

Σε οσα ξενοδοχεία έχω πάει με το μωρό ,όλα τους οργανωμένα (4+5αστερων), τα παρκοκρεβατα ήταν σειράς του jumbo (τα πιο φτηνά και απλά) χωρίς ξεχωριστό στρώμα φυσικά.

Για μωρό είναι οκ για έναν ύπνο 2-3 ημερών φέρνοντας δικό μου στρώμα. Για παιδί 2 ετών αν είναι και υπερκινητικο ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Και κουνουπιέρα ίσως χρειαστείς και σεντόνια δικά του. Αυτά που δίνουν είναι τα κλασσικά για όλο τον κόσμο.

Αν πάλι έχετε δοκιμάσει συγκοιμηση και οι διακοπές είναι ολιγοήμερες και δεν θέλετε να κουβαλάτε εξοπλισμό για την συναρμολόγηση της κουνιας κτλ είναι και αυτό μια λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά έγκειται στην πολιτική και τους ορους του εκαστοτε καταλλύματος. Εγώ στη θέση σου,  εάν είχα το φόβο για το παρκοκρέβατο, θα έκλεινα ενα δωμάτιο με τρίτο κρεβάτι και θα ζήταγα καγκελα ασφαλειας, συνηθως παρεχουν. Αν σου φαίνεται ψηλό το κρεβάτι, μήπως θα μπορούσες απλά να ζητήσεις ένα στρωματακι (ή να παρεις μαζί σου). Υπάρχουν διάφορες πατέντες και συνηθως τα οικογενειακά ξενοδοχεία είναι συνεργάσιμα και παρεχουν ο,τι ζήτησεις. Εσυ ξερεις καλυτερα πως θα είστε πιο άνετα, τώρα κακα τα ψέματα, την άνεση του σπιτιού σου δεν την παρεχει κανενα ξενοδοχείο.

Εγώ παντως περισυ με μωρό 8 μηνών μου παρείχαν και παρκοκρέβατο και στρώμα.. Βρεφική κούνια παντα εννοούν παρκοκρέβατο.Φέτος είμαστε 17 μηνών κι ισως παμε καπου το Σεπτέμβριο, κι εγώ θα είμαι οριακά για παρκοκρέβατο.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... ευτυχώς που άνοιξα το θέμα, αλλιώς θα μαλλιοτραβιόμουν στις διακοπές. 

Υπάρχει η δυνατότητα να βάλουν κρεβάτι με κάγκελο, αλλά αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα ο κύριος, θα φύγει και θα τον βρω στις ξαπλώστρες. 

Σας υπερευχαριστώ όλες για την άμεση βοήθεια !!!! 

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο συγκοιμησης στο δικο σας κρεβάτι πώς σου φαίνεται? Εγώ γενικά δεν είμαι υπερ αλλά αν ανυσηχουσα τοσο ίσως το εξεταζα για λιγες μερες.

Αν τον βαλεις στο δικο του κρεβατι με καγκελο πιστευεις δεν θα το ακουσετε αν έχει "¨τάσεις φυγής" μέσα στη νύχτα και θα ξυπνησετε? Εννοείται θα έχεις κλειδωμένες πόρτες , και κλειστές μπαλκονόπορτες με aircondition. Τι τόσο κακό θα μπορούσε να συμβεί? Εγώ επιπλεον αν τελικά πάμε κάπου θα ζητήσω και προστατευτικά για τις πρίζες ! (Ή θα παρω μαζί μου)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Sunshine8 είπε:

Το ενδεχόμενο συγκοιμησης στο δικο σας κρεβάτι πώς σου φαίνεται? Εγώ γενικά δεν είμαι υπερ αλλά αν ανυσηχουσα τοσο ίσως το εξεταζα για λιγες μερες.

Αν τον βαλεις στο δικο του κρεβατι με καγκελο πιστευεις δεν θα το ακουσετε αν έχει "¨τάσεις φυγής" μέσα στη νύχτα και θα ξυπνησετε? Εννοείται θα έχεις κλειδωμένες πόρτες , και κλειστές μπαλκονόπορτες με aircondition. Τι τόσο κακό θα μπορούσε να συμβεί? Εγώ επιπλεον αν τελικά πάμε κάπου θα ζητήσω και προστατευτικά για τις πρίζες ! (Ή θα παρω μαζί μου)

Πάρε μαζί σου καλύτερα! Οι εμπειρία μου από τα οργανωμένα είναι ότι πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά και υστερούν βασικών πραγμάτων. Άντε μετά χάλασε τις διακοπές σου προκειμένου να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω να πάρεις μαζί σου κούνια όσο τραβηγμένο και αν ακούγεται δεδομένου ότι θα έχεις πολλά πράγματα ήδη να κουβαλήσεις και θα σε ευχαριστήσω @Macgyver που άνοιξες το θέμα γιατί είμαι και εγώ μια από τις αθώες - άσχετες μάνες που θεωρούν ότι τα ξενοδοχεία παρέχουν κούνιες και όχι παρκοκρέβατα! Τώρα που ψάχνω για κατάλυμμα για τις διακοπές θα ξέρω τι μου γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Το ενδεχόμενο συγκοιμησης στο δικο σας κρεβάτι πώς σου φαίνεται? Εγώ γενικά δεν είμαι υπερ αλλά αν ανυσηχουσα τοσο ίσως το εξεταζα για λιγες μερες.

Αν τον βαλεις στο δικο του κρεβατι με καγκελο πιστευεις δεν θα το ακουσετε αν έχει "¨τάσεις φυγής" μέσα στη νύχτα και θα ξυπνησετε? Εννοείται θα έχεις κλειδωμένες πόρτες , και κλειστές μπαλκονόπορτες με aircondition. Τι τόσο κακό θα μπορούσε να συμβεί? Εγώ επιπλεον αν τελικά πάμε κάπου θα ζητήσω και προστατευτικά για τις πρίζες ! (Ή θα παρω μαζί μου)

 

Σε πληροφορώ ότι από τον πολύ ... περιορισμό, κατάφερα να τον κάνω και σούπερ διαρρήκτη και φανταστικό δραπέτη ! Εννοούνται όλα αυτά που λες , αλλά δεν το παίρνω το ρίσκο γιατί δεν έχει αίσθηση κινδύνου. Πχ τις πόρτες ξέρει να τις ξεκλειδώνει και να τις ανοίγει όλες. Έχει διαρρήξει όλα τα συστήματα ασφαλείας κλπ Δεν φαντάζεσαι ... 

Προστατευτικά για πρίζες πχ είχα σκοπό να πάρω. Αλλά το θεωρώ απαράδεκτο για δίχρονο που κανονικά δεν κοιμάται πια σε παρκοκρέβατο , να σου λένε ψέματα ότι δίνουν κούνια και στην πορεία να το αλλάζουν και να το σφυρίζουν αδιάφορα. 

Είναι θέμα ασφαλείας και μεγάλο ποσοστό δίχρονων είναι υπερκινητικά ( διαόλια όπως λένε οι γιαγιάδες μας ) και παμπόνηρα σε θέματα διαφυγής..... 

Πάντως με εξέπληξαν οι απαντήσεις σας και ειλικρινά ανακουφίστηκα που ρώτησα πριν ... πάθω και μάθω !!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την εμπειρία μου σχετικά με τα παρκοκρεβατα των ξενοδοχείων μιας και κάνουμε αρκετά συχνά μίνι ταξίδια επιλέγοντας οργανωμένα καταλύματα.

Στην τηλεφωνική επικοινωνία πολλά ξενοδοχεία λένε ότι παρέχουν "κούνια"... Όταν φτάσεις εκεί βλέπεις το παρκοκρεβατο. Δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να δω κούνια σε ξενοδοχείο,μόνο παρκοκρεβατο. Το πολύ απλό ενός επιπέδου χωρίς ξεχωριστό στρώμα. Έτυχε πρόσφατα και στο δίπλα δωμάτιο ήταν μια οικογένεια με μωρό 3 μηνών , το παρκοκρεβατο ήταν οκ αλλά της γυναίκας της βγήκε η μέση από το σκύψιμο τέρμα κάτω. Στην επικοινωνία βέβαια πριν πάνε της είχαν πει ότι είναι δύο επιπέδων ....δεν ήταν ! 

 

πρίν από 6 λεπτά , Macgyver είπε:

 

Σε πληροφορώ ότι από τον πολύ ... περιορισμό, κατάφερα να τον κάνω και σούπερ διαρρήκτη και φανταστικό δραπέτη ! Εννοούνται όλα αυτά που λες , αλλά δεν το παίρνω το ρίσκο γιατί δεν έχει αίσθηση κινδύνου. Πχ τις πόρτες ξέρει να τις ξεκλειδώνει και να τις ανοίγει όλες. Έχει διαρρήξει όλα τα συστήματα ασφαλείας κλπ Δεν φαντάζεσαι ... 

Προστατευτικά για πρίζες πχ είχα σκοπό να πάρω. Αλλά το θεωρώ απαράδεκτο για δίχρονο που κανονικά δεν κοιμάται πια σε παρκοκρέβατο , να σου λένε ψέματα ότι δίνουν κούνια και στην πορεία να το αλλάζουν και να το σφυρίζουν αδιάφορα. 

Είναι θέμα ασφαλείας και μεγάλο ποσοστό δίχρονων είναι υπερκινητικά ( διαόλια όπως λένε οι γιαγιάδες μας ) και παμπόνηρα σε θέματα διαφυγής..... 

Πάντως με εξέπληξαν οι απαντήσεις σας και ειλικρινά ανακουφίστηκα που ρώτησα πριν ... πάθω και μάθω !!!

 

 

Κοίταξε για να ξεκαθαρίσεις το τοπίο πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τι κούνια εννοούν;;

Την ξύλινη με τα κάγκελα και το στρώμα ;;; Η το πάρκο;; 

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι θα εκανα οτι προτεινει η sunshine θα προτιμουσα μονο,πιθανον χωρις καγκελο καν,απο τη στιγμη που κοιμουνταν ετσι τα δικα μου,κ οταν κοιμομαστε μαζι καταλαβαινω ποτε σηκωνονται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Dust pink είπε:

Θα σας πω την εμπειρία μου σχετικά με τα παρκοκρεβατα των ξενοδοχείων μιας και κάνουμε αρκετά συχνά μίνι ταξίδια επιλέγοντας οργανωμένα καταλύματα.

Στην τηλεφωνική επικοινωνία πολλά ξενοδοχεία λένε ότι παρέχουν "κούνια"... Όταν φτάσεις εκεί βλέπεις το παρκοκρεβατο. Δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να δω κούνια σε ξενοδοχείο,μόνο παρκοκρεβατο. Το πολύ απλό ενός επιπέδου χωρίς ξεχωριστό στρώμα. Έτυχε πρόσφατα και στο δίπλα δωμάτιο ήταν μια οικογένεια με μωρό 3 μηνών , το παρκοκρεβατο ήταν οκ αλλά της γυναίκας της βγήκε η μέση από το σκύψιμο τέρμα κάτω. Στην επικοινωνία βέβαια πριν πάνε της είχαν πει ότι είναι δύο επιπέδων ....δεν ήταν ! 

 

Κοίταξε για να ξεκαθαρίσεις το τοπίο πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τι κούνια εννοούν;;

Την ξύλινη με τα κάγκελα και το στρώμα ;;; Η το πάρκο;; 

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν παρκοκρέβατο και τους τα έψαλα κιόλας γιατί είχαμε ζητήσει κούνια και η κράτηση ( γραπτώς ) αναφέρει baby cot και όχι playpen ( που είναι το παρκοκρέβατο). 

Εξ' ού και κατέληξα σε εσάς εδώ για διευκρινίσεις... 

Προφανώς θα πάρω την πιο φθηνή ΙΚΕΑ και θα βάλω μέσα το στρώμα από το παρκοκρέβατο που έχω κρατήσει ... Προτιμώ να δώσω 60 ευρώ και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Αξίζει πάντως να τεθεί γραπτώς σε αρμόδιο όργανο πχ ΕΟΤ, ένωση ξενοδόχων ή ό,τι άλλο έχουν . 

Χρυσοπληρώνουμε που χρυσοπληρώνουμε, πρέπει να παιδιά μας να είναι απολύτως ασφαλή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Macgyver είπε:

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν παρκοκρέβατο και τους τα έψαλα κιόλας γιατί είχαμε ζητήσει κούνια και η κράτηση ( γραπτώς ) αναφέρει baby cot και όχι playpen ( που είναι το παρκοκρέβατο). 

Εξ' ού και κατέληξα σε εσάς εδώ για διευκρινίσεις... 

Προφανώς θα πάρω την πιο φθηνή ΙΚΕΑ και θα βάλω μέσα το στρώμα από το παρκοκρέβατο που έχω κρατήσει ... Προτιμώ να δώσω 60 ευρώ και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Αξίζει πάντως να τεθεί γραπτώς σε αρμόδιο όργανο πχ ΕΟΤ, ένωση ξενοδόχων ή ό,τι άλλο έχουν . 

Χρυσοπληρώνουμε που χρυσοπληρώνουμε, πρέπει να παιδιά μας να είναι απολύτως ασφαλή. 

Αν πάρετε κούνια ΙΚΕΑ ,ο σύζυγος να πάρει μαζί του και τα εργαλεία για την συναρμολόγηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη θα κουβαλήσεις ξύλινη κούνια κ μετά θα την αποσυναρμολογησεις;;; :roll: Βανακι έχετε;

Εγώ πάντως όπου έχω πάει είχαν παρκοκρεβατο με στρώμα κ δικά τους σεντόνια κ παιδικές κουβέρτες. Φέτος επειδή η κυρία δεν μπαίνει επουδενί σε κούνια κ τα συναφή, συνεννοηθήκαμε με τους υπεύθυνους να κολλήσουμε το διπλό στον τοίχο απτή μια πλευρά κ επειδή πλέον δε θέλει να κοιμάται μαζί μας, αν αυτό δεν πετύχει θα μας βάλουν επιπλέον κρεβατι, ράντζο φαντάζομαι. 

Γιατί δεν παίρνεις κάγκελα να "χτίσεις" το μόνο κρεβάτι στα πόδια κ στη μία πλευρά κ από την άλλη να το κολλήσετε σε τοίχο;

Link to comment
Share on other sites

@Dust pink εγώ συναρμολογώ :) χου χου χου 

@Lenia16 χαχαχα όχι φυσικά. Λες στα ΙΚΕΑ και στη στέλνουν εκεί. Σιγά που θα κουβαλάω. Μετά θα τους την αφήσω προίκα και πολύ απλά δεν θα πληρώσω 58 ευρώ από το συνολικό λογαριασμό. Ας είχαν κούνια όπως ζήτησα και αναφέρεται και γραπτώς στην κράτηση ;) 

@marakiz συμφωνώ απόλυτα απλά όχι στο μικρό μου αγριμάκι που δραπετεύει από παντού. Αλλιώς σιγά που θα έμπαινα σε ταλαιπωρία ... 

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτα κορίτσια προβληματίστηκα, εγω οταν ειχα παει ήταν 8 μηνών ούτε περπαταγε ουτε τίποτα, τώρα κοντα στα 2 όντως τοσο ζωηρά που ειναι, είναι πολυ οι κίνδυνοι! Δεν εχετε κι αδικο σε ολες τις επισημάνσεις!  Απο την αλλη ξερω κι εγω, διακοπες είναι να ξενοιασεις, αν ειναι να παρεις 100 πράγματα μαζί σου ή να είσαι συνέχεια με το άγχος δεν ξερω αν εχει νοημα. Εγω για να κουβαλήσω δικια μου κούνια ας πουμε, θα έπρεπε να παω τουλάχιστον για 2-3 εβδομάδες, διαφορετικά θα βαριόμουν απίστευτα την ολη διαδικασία!  Τελικά μήπως να μείνουμε σπιτι μας μεχρι το νηπιο? :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπου έχω πάει μου είχαν παρκοκρέβατο, μονο μία φορά σε έναν ξενώνα είχαν κανονική κούνια στο δωμάτιο.

Τελικά κατέληξα στο να τον κοιμίζω μαζί μας γιατί σε παρκοκρέβατο δεν χωράει, σε κρεβάτι φεύγει και τα δωμάτια των ξενοδοχείων δεν σου παρέχουν καμία απολύτως ασφάλεια (οι πρίζες όλες είναι εκτεθειμένες, τα μπαλκόνια έχουν κενά που χωράω και εγώ να περάσω κτλ κτλ), βέβαια και αυτό που εσύ θες να κάνεις δεν είναι κακή ιδέα (εννοείται όμως πως αφού θα την αφήσεις εκεί θα την αφαιρέσεις από τον λογαριασμό σας).

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Macgyver είπε:

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν παρκοκρέβατο και τους τα έψαλα κιόλας γιατί είχαμε ζητήσει κούνια και η κράτηση ( γραπτώς ) αναφέρει baby cot και όχι playpen ( που είναι το παρκοκρέβατο). 

 

 

Θα τους είπες πως αν το ήξερες δεν θα έκανες την κράτηση. Τι σου απάντησαν? Σου πρότειναν κάποια λύση?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , marakiz είπε:

 

Θα τους είπες πως αν το ήξερες δεν θα έκανες την κράτηση. Τι σου απάντησαν? Σου πρότειναν κάποια λύση?

Είπαν ότι ΔΕΝ ήξεραν ότι το παρκοκρεβατο δεν είναι κατάλληλο για δυο ετών :) μπορεί και να ισχύει μεταξύ μας αν δεν έχει διαμαρτυρηθεί κανένας άλλος . 

Δεν ξέρω όμως τι ορίζει ο κανονισμός των ξενοδοχείων και δεν ξέρω κ που μπορώ να τον αναζητήσω . Γιατί μπορεί να διευκρινίζεται για παράδειγμα ότι το βρεφικό κρεβατακι σημαίνει κούνια . 

Το παρκοκρεβατο επειδή έχει ύφασμα δεν το λες και υγιεινή επιλογή . 

Μια κούνια ακόμα και πλαστική να είναι καθαρίζεται εύκολα . 

Και δεν είμαι καμία υστερική με καθαριότητα , αλλά όπως και να έχει προβληματίζομαι . 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Με ολα αυτα κορίτσια προβληματίστηκα, εγω οταν ειχα παει ήταν 8 μηνών ούτε περπαταγε ουτε τίποτα, τώρα κοντα στα 2 όντως τοσο ζωηρά που ειναι, είναι πολυ οι κίνδυνοι! Δεν εχετε κι αδικο σε ολες τις επισημάνσεις!  Απο την αλλη ξερω κι εγω, διακοπες είναι να ξενοιασεις, αν ειναι να παρεις 100 πράγματα μαζί σου ή να είσαι συνέχεια με το άγχος δεν ξερω αν εχει νοημα. Εγω για να κουβαλήσω δικια μου κούνια ας πουμε, θα έπρεπε να παω τουλάχιστον για 2-3 εβδομάδες, διαφορετικά θα βαριόμουν απίστευτα την ολη διαδικασία!  Τελικά μήπως να μείνουμε σπιτι μας μεχρι το νηπιο? :D

Καλά, για κανένα λόγο! Δεν ξέρω, μπορεί να μιλάω με βάση το δικό μου παιδί που είναι σε γενικές γραμμές υπάκουο -οσο γίνεται 18μηνων. Ναι, υπάρχουν κίνδυνοι αλλά πάντα θα υπάρχουν απλά ίσως αλλού ειδους. Μετά θα είναι 5 ή 10 ή 15 που νομίζω είναι χειρότερα από ένα δίχρονο που το έχεις πάντα υπό την επίβλεψη σου κ σε ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά συνήθως κλείνω απο ιστοσελίδες που φαινεται η πολιτική του εκάστοτε καταλύματος. Πχ πολλοι γράφουν "βρέφη ως 2 ετών διαμένουν δωρεάν σε βρεφικές κούνιες " άλλοι γράφουν οτι χρεώνουν 5/βραδυ το παρκοκρεβατο,  αλλοι ότι τα παιδι: χρεώνονται με ενα Χ ποσο πάνω απο 6 χρόνων κλπ κλπ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ενας γενικευμένος κανονισμός για ολα. 

Βρηκα κι αυτο απο ιστοσελίδα για διακοπές :

Συνήθως το πρώτο παιδί μέχρι 12 ετών μπορεί να μείνει δωρεάν στο δωμάτιο των γονιών του χρησιμοποιώντας τα υπάρχοντα κρεβάτια. Το όριο της ηλικίας μπορεί να διαφέρει ανά ξενοδοχείο. Η πληροφορία θα βρίσκεται στη σελίδα του ξενοδοχείου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...