Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωρα χορτοσουπας


Stefania221217

Recommended Posts

10 hours ago, vicky86 said:

sweety τι γαλα πινετε;

επειδη θηλαζα το προγραμμα μας ηταν τελειως διαφορετικο

αλλα κ η αδερφη μου που δ θηλασε,στον 6ο εδωσε φρουτα,6.5 λαχανικα,7 κρεας κ 7,5 τριτο γευμα,γιαουρτακι,τραχανα

κ ο ανηψιος μου ειχε ηπια γοπ(αρκετες γουλιες) αλλα δ επινε ειδικο γαλα,κ βαρος επαιρνε κανονικα.μειωθηκαν κατα πολυ με τις στερεες οι γουλιες.νομιζω επινε γαλα πρωι-βραδυ κ αλλη μια φορα μεσα στη μερα(ηταν πολυ φαγανος).κ επινε κ το βραδυ,1μπουκαλι μεχρι τα 2

γενικα εχω ακουσει οτι σε περιπτωση γοπ ξεκινανε νωρις στερεες,αλλα δ ξερω κατα ποσο βοηθαει

εμεισ πινουμε ειδικο γαλα για παλινδρομηση της ναν το αρ!ειναι και υποαλλεργικο και αντιαναγωγικο.στον 4ο μ ξεκινησε το ρυζαλευρο την ωρα του δεκατιανου,στα μεσα του 4ου του εδινα και απογευμα.οταν εκλεισε τον 5ο αντι για ρυζαλευρο στο δεκατιανο δινουμε φρουτοκρεμα,εδω και 15 μερες του δινω και χορτοσουπα το μεσημερι!η αληθεια ειναι οτι βοηθησε αρκετα με το που ξεκινησε το ρυζαλευρο μειωθηκαν αρκετα οι γουλιες(σε καθε βημα και γουλια)τωρα ακομα βγαζει αλλα πολυ καλυτερα!και εμενα περνει κανονικα βαροσ!απλα πηγαμε στο ειδικο γιατι ξυπνουσε και στον υπνο του για γουλια ,κλαμα,βηχας και γουλια και ειχε κανει φλεγμονη στο στομαχι λογου αυτου και ειχαν και καποιεσ φορεσ και τα κακα του αιμα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, sweety** είπε:

εμεισ πινουμε ειδικο γαλα για παλινδρομηση της ναν το αρ!ειναι και υποαλλεργικο και αντιαναγωγικο.στον 4ο μ ξεκινησε το ρυζαλευρο την ωρα του δεκατιανου,στα μεσα του 4ου του εδινα και απογευμα.οταν εκλεισε τον 5ο αντι για ρυζαλευρο στο δεκατιανο δινουμε φρουτοκρεμα,εδω και 15 μερες του δινω και χορτοσουπα το μεσημερι!η αληθεια ειναι οτι βοηθησε αρκετα με το που ξεκινησε το ρυζαλευρο μειωθηκαν αρκετα οι γουλιες(σε καθε βημα και γουλια)τωρα ακομα βγαζει αλλα πολυ καλυτερα!και εμενα περνει κανονικα βαροσ!απλα πηγαμε στο ειδικο γιατι ξυπνουσε και στον υπνο του για γουλια ,κλαμα,βηχας και γουλια και ειχε κανει φλεγμονη στο στομαχι λογου αυτου και ειχαν και καποιεσ φορεσ και τα κακα του αιμα!!

ταλαιπωρηθηκε το μικρουλι,περαστικα να ναι κ γρηγορα

ισως το γιαουρτακι σε σας να μην ειναι κ αμεση επιλογη,οποτε για απογευμα απο τον επομενο μηνα κρεμες με αλλα δημητριακα,βρωμη με φρουτα,η κινοα-φαγοπυρο με λαχανικα,κ τραχανα γλυκο

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, vicky86 said:

ταλαιπωρηθηκε το μικρουλι,περαστικα να ναι κ γρηγορα

ισως το γιαουρτακι σε σας να μην ειναι κ αμεση επιλογη,οποτε για απογευμα απο τον επομενο μηνα κρεμες με αλλα δημητριακα,βρωμη με φρουτα,η κινοα-φαγοπυρο με λαχανικα,κ τραχανα γλυκο

σε ευχαριστω πολυ!

μακαρι να περασει γρηγορα !αν και απο οτι ξερω ειναι και καπως κληρονομικα ολα αυτα!και εγω απο οτι μ λεει η μαμα μ ειχα θεμα με γουλιες και μου περασαν στον 7ο μηνα!!

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Τόσο μικρό μωρό, 2 φορές γάλα; Τι να πω, η παιδίατρός μας συνιστούσε πάνω από το 50% της διατροφής να είναι γάλα μέχρι το χρόνο.

ναι το καθε παιδακι εχει διαφορετικεσ αναγκεσ!!οταν δεν μπορει να το πιει κατι πρεπει να γινει..ο δικος μου οταν τυ ξεκινησα το ρυζαλευρο ειχε αρχισει να φτανει στο σημειο που σιγα σιγα δεν το ηθελε,επινε και εβγαζε γουλιεσ ταυτοχρονα,πριν το γαλα ουρλιαζε γτ τον ποναγε το στομαχι του ,μετα το γαλα παλι τα ιδια εβγαζε την γουλια και ηρεμουσε για 5-10 λεπτα μεχρι να ερθει η επομενη!οσο περνουσε ο καιροσ γινοταν και χειροτερα!

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 5:37 ΜΜ, sweety** είπε:

καλησπερα!! να σου ζησει το μωρακι σου!ολοι θεωρουν οτι ξερουν τα παντα καλυτερα!!!δεν λεω μια γνωμη να την πουν αλλα οχι να σπανε και τα νευρα σου!!!και εγω ακουω τετοια οτι να τρωει νωριτερα την χορτοσουπα κατα τισ 2 πχ!!ναι αλλα αφου εχει φαει την φρουτοκρεμα γυρω στισ 11μιση με 12!!πως να το ταισω παλι στισ 2?αφου δεν πειναει!και εμενα 6 μηνων ειναι ο μπεμπης μου!!κατα τισ 11μιση τρωει την φρουτοκρεμα !!γυρω στισ 3 με 3μιση τρωει την χορτοσουπα!!κατα τισ 7 εχουμε το ρυζαλευρο(αληθεια ρυζαλευρο ποτε θα σταματησει??)και 11μιση το βραδυ πινει το γαλα του!!

Εγω δεν ξερω ποσο θα αντεξω με ολους τους γυρω.. ο καθενας λεει το μακρυ του κ το κοντό του.. γινανε ολοι ειδικοι επειδη μεγαλωσαν τα παιδια τους!! Ας αφησουν κ εμας να μεγαλωσουμε τα δικα μας!!! Εγω ρυζαλευρο δεν του δινω.. εχω δοκιμάσει ομως με την φρουτοκρεμα μηηπως κ την φαει!! Ο παιδιατρος ομως μ εχει πει απτην αρχη οχι κ οτι σιγα σιγα θα φαει τα φρουτα του.. κ ετσι εγινε ξαφνικα μια μερα εφαγε ολο το μπολακι χαχαχ ενθουσιάστηκα κ ετσι συνεχιζει κ χορτοσουπα κ φρουτα!! Να σου ζησει το μπεμπακι σου!!! 

On 25/6/2018 at 5:47 ΜΜ, ΧρύσαΜ είπε:

Εμενα έχει τύχει να φάει και στις 4 τα λαχανικά του επειδή μπορεί κατά τη μια να πέσει για ύπνο το μεσημέρι. Σίγουρα, το πρόγραμμα του φαγητού του εξαρτάται απο τα ωράρια που έχει στον ύπνο και την καθημερινότητά του. Όπως και σε εμάς. Αν εγώ πχ κοιμάμαι κάθε βράδυ στη 01:00, δε μπορώ να κάνω το τελευταίο μου γεύμα στις 19:00 ή αν ξυπνάω στις 12:30, δε μπορώ να φάω το μεσημεριανό μου στι 13:00! Οι πεθερές γενικώς λένε... Εγώ ευτυχώς έχω νεαρή πεθερά, οπότε και καταλαβαίνει, αλλά έχω τη γιαγιά μου που όλο λέει μ@λ@κίες, καλά να είναι η γυναίκα. "Ααα όχι, εγώ το έκανα έτσι...", "ααα όχι, εγώ το έκανα αλλιώς..."

Χαχαχα δυστυχώς κ εμενα η πεθερα μου ειναι νεα... αλλα τα μυαλα της πανε με της γιαγιας σου.. τι να πω θα αρχισω να τσακωνομαι!!!

Εχει βεβαια τωρα 2 μερες που δεν λεει κουβέντα αφου ειδε οτι δεν της δινω καν σημασια και κανω αυτα που νομιζω εγω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 minutes ago, Stefania221217 said:

Εγω δεν ξερω ποσο θα αντεξω με ολους τους γυρω.. ο καθενας λεει το μακρυ του κ το κοντό του.. γινανε ολοι ειδικοι επειδη μεγαλωσαν τα παιδια τους!! Ας αφησουν κ εμας να μεγαλωσουμε τα δικα μας!!! Εγω ρυζαλευρο δεν του δινω.. εχω δοκιμάσει ομως με την φρουτοκρεμα μηηπως κ την φαει!! Ο παιδιατρος ομως μ εχει πει απτην αρχη οχι κ οτι σιγα σιγα θα φαει τα φρουτα του.. κ ετσι εγινε ξαφνικα μια μερα εφαγε ολο το μπολακι χαχαχ ενθουσιάστηκα κ ετσι συνεχιζει κ χορτοσουπα κ φρουτα!! Να σου ζησει το μπεμπακι σου!!! 

σε ευχαριστω πολυ!οταν λεει κατι καποιοε 3ος καλο ειναι να το ακουμε απλα για να ακουμε αν μας κανει το κραταμε αν οχι το αφηνουμε!!στο παιδι σου θα κανεισ αυτο που θεωρεις σωστο και φυσικα αυτο που σου λεει ο/η παιδιατροσ σου !!εμενα ολοι μου λενε "χορτοσουπα?βαλε και ριζακι στο παιδι ,εμεισ βαζαμε μια χαρα μεγαλωσατε" ε αφου αυτο μου λεει η γιατροσ να κανω πως θα βαλω και ρυχακι!!χαχαχ!!ειναι καινουριεσ γευσεισ ολα αυτα και στην αρχη τους φαινονται λιγο περιεργα ολα αυταα αλλα σιγα σιγα τα συνηθιζουν!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , sweety** είπε:

σε ευχαριστω πολυ!οταν λεει κατι καποιοε 3ος καλο ειναι να το ακουμε απλα για να ακουμε αν μας κανει το κραταμε αν οχι το αφηνουμε!!στο παιδι σου θα κανεισ αυτο που θεωρεις σωστο και φυσικα αυτο που σου λεει ο/η παιδιατροσ σου !!εμενα ολοι μου λενε "χορτοσουπα?βαλε και ριζακι στο παιδι ,εμεισ βαζαμε μια χαρα μεγαλωσατε" ε αφου αυτο μου λεει η γιατροσ να κανω πως θα βαλω και ρυχακι!!χαχαχ!!ειναι καινουριεσ γευσεισ ολα αυτα και στην αρχη τους φαινονται λιγο περιεργα ολα αυταα αλλα σιγα σιγα τα συνηθιζουν!!

Χαχαχααχ πραγματικά ειναι απιστευτες.. κ μενα η πεθερα μου μου ελεγε να τον ρωτησω ποτε θα μπει ζυμαρικουλι στο φαγητο του μπεμπη χαχαχ! Να σ πω μαλλον τελικα "ολοι αυτοι" τα ιδια λενε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, εχω κ εγω διαφορες αποριες για τη χορτοσουπα που ξεκινησαμε πριν απο 3-4 μερες. Πρωτα απο ολα, υποθετω ειναι φυσιολογικο να μην τους αρεσει αυτο το νεροβραστο πραγμα; οταν μπαινει το κρεας τους αρεσει πιο πολυ; επισης, επειδη εγω με τη μαγειρικη εχω τσακωθει, ποση ωρα θελει για να γινει; κ για να κρυωσει κιολας; ουσιαστικα το μαγειρευουμε απο το πρωι; κ μετα ποση ωρα το κρυωνετε; ο δικος μου τα θελει ολα δροσερα (κ το γαλα) κ ολες τις μερες δεν μπορω να υπολογισω, τη μια το βαζω καταψυξη για λιγη ωρα (ειμαι τραγικη...), την αλλη το αραιωνω με κρυο νερο, ειναι κ αυτα τα μπολακια σαν θερμος κ δν κρυωνει με τιποτα! κ το κακο ειναι οτι δεν μπορω να το συντονισω με την κουραση του γιατι εχει αλλαξει πλεον δεν κανει δυο πρωινους υπνους κ θελει να φαει νωριτερα, το φαγητο ειναι ακομα ζεστο, τον καθυστερω κ κουραζεται κλπ. προχθες του φανηκε ζεςτο κ το αραιωςα με παγωμενο νερο, χθες εφαγε ελαχιστα κ μετα κοιμηθηκε μολις ηπιε το γαλα, καταλαβα οτι ηταν ψοφιος κ γι αυτο γκρινιαζε. σημερα τα μαγειρεψα πιο νωρις, τα εβαλα σε γυαλινο μπολ για να κρυωσουν γρηγορα, κ παλι δν τον προλαβα, αρχισε να κλαιει την ωρα που ημουν ετοιμη να του τα δωσω γιατι νυσταζε κ κοιμηθηκε χωρις ουτε γαλα. θα το δωσω οταν ξυπνησει προφανως κ ας παει πιο πισω κ το απογευματινο, ειχε φαει κ περισσοτερη φρουτοκρεμα κ μαλλον χορτασε.  δεν αγχωνομαι για το ποσο θα φαει, ας φαει 50γρ αλλα χωρις γκρινια ή συνδεση με κατι αρνητικο, αυτο με απασχολει. ετσι κι αλλιως πινει γαλα μετα κ ηδη εχουμε αντικαταστησει το δεκατιανο με φρουτοκρεμα. 

 

Επισης αν βαζω περισσοτερο λεμονακι θα του αρεσει; βαζω τοσο λιγο που δεν την καταλαβαινω τη γευση. 

 

Και πως συνδυαζετε το γευμα του μωρου με το γευμα της οικογενειας; γενικα μεχρι τωρα του εδινα γαλα κ τον εβαζα στο καροτσι να μας βλεπει να τρωμε εκτος αν κοιμοταν. τωρα πως να το κανω; να τον ταιζω κ μετα να τρωμε εμεις; ή να του δινω μια κουταλια, μετα να τρωω εγω μια μπουκια κλπ; στο καρεκλακι φαγητου βεβαια δεν καθεται ακομα, προτιμαει το ριλαξ (εχει ανακλιση σαν καρεκλακι, δεν ειναι ξαπλωτο). 

 

Κ η χορτοσουπα ειναι το ιδιο καταστροφικη με τη φρουτοκρεμα στα ρουχα; (ναι ειμαι ασχετη με το νοικοκυριο...); δεν θελει καθολου τη σαλιαρα κ τον ταιζω γυμνο τωρα που εχει ζεστη. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Έσπερος said:

Καλησπερα κοριτσια, εχω κ εγω διαφορες αποριες για τη χορτοσουπα που ξεκινησαμε πριν απο 3-4 μερες. Πρωτα απο ολα, υποθετω ειναι φυσιολογικο να μην τους αρεσει αυτο το νεροβραστο πραγμα; οταν μπαινει το κρεας τους αρεσει πιο πολυ; επισης, επειδη εγω με τη μαγειρικη εχω τσακωθει, ποση ωρα θελει για να γινει; κ για να κρυωσει κιολας; ουσιαστικα το μαγειρευουμε απο το πρωι; κ μετα ποση ωρα το κρυωνετε; ο δικος μου τα θελει ολα δροσερα (κ το γαλα) κ ολες τις μερες δεν μπορω να υπολογισω, τη μια το βαζω καταψυξη για λιγη ωρα (ειμαι τραγικη...), την αλλη το αραιωνω με κρυο νερο, ειναι κ αυτα τα μπολακια σαν θερμος κ δν κρυωνει με τιποτα! κ το κακο ειναι οτι δεν μπορω να το συντονισω με την κουραση του γιατι εχει αλλαξει πλεον δεν κανει δυο πρωινους υπνους κ θελει να φαει νωριτερα, το φαγητο ειναι ακομα ζεστο, τον καθυστερω κ κουραζεται κλπ. προχθες του φανηκε ζεςτο κ το αραιωςα με παγωμενο νερο, χθες εφαγε ελαχιστα κ μετα κοιμηθηκε μολις ηπιε το γαλα, καταλαβα οτι ηταν ψοφιος κ γι αυτο γκρινιαζε. σημερα τα μαγειρεψα πιο νωρις, τα εβαλα σε γυαλινο μπολ για να κρυωσουν γρηγορα, κ παλι δν τον προλαβα, αρχισε να κλαιει την ωρα που ημουν ετοιμη να του τα δωσω γιατι νυσταζε κ κοιμηθηκε χωρις ουτε γαλα. θα το δωσω οταν ξυπνησει προφανως κ ας παει πιο πισω κ το απογευματινο, ειχε φαει κ περισσοτερη φρουτοκρεμα κ μαλλον χορτασε.  δεν αγχωνομαι για το ποσο θα φαει, ας φαει 50γρ αλλα χωρις γκρινια ή συνδεση με κατι αρνητικο, αυτο με απασχολει. ετσι κι αλλιως πινει γαλα μετα κ ηδη εχουμε αντικαταστησει το δεκατιανο με φρουτοκρεμα. 

 

Επισης αν βαζω περισσοτερο λεμονακι θα του αρεσει; βαζω τοσο λιγο που δεν την καταλαβαινω τη γευση. 

 

Και πως συνδυαζετε το γευμα του μωρου με το γευμα της οικογενειας; γενικα μεχρι τωρα του εδινα γαλα κ τον εβαζα στο καροτσι να μας βλεπει να τρωμε εκτος αν κοιμοταν. τωρα πως να το κανω; να τον ταιζω κ μετα να τρωμε εμεις; ή να του δινω μια κουταλια, μετα να τρωω εγω μια μπουκια κλπ; στο καρεκλακι φαγητου βεβαια δεν καθεται ακομα, προτιμαει το ριλαξ (εχει ανακλιση σαν καρεκλακι, δεν ειναι ξαπλωτο). 

 

Κ η χορτοσουπα ειναι το ιδιο καταστροφικη με τη φρουτοκρεμα στα ρουχα; (ναι ειμαι ασχετη με το νοικοκυριο...); δεν θελει καθολου τη σαλιαρα κ τον ταιζω γυμνο τωρα που εχει ζεστη. 

καλησπερα!!και εμενα μολισ ξεκινησε την χορτοσουπα (πατατα,καροτο στην αρχη) δεν την ηθελε καθολου!!εκλαιγε,ουρλιαζε !τι τραγουδια τι παραμυθια τπτ!! τελικα του εδωσα γαλα!πηρα την παιδιατρο και μου ειπε οτι οκ μπορω να προχωρησω λιγο και να του βαλω και κατι παραπανω πχ λιγο πρασο που το κανει πιο γλυκο!!την επομενη εκανα αυτο στην αρχη δεν το ηθελε αλλα μετα απο λιγο το εφαγε ολο!μετα εβαλα και λιγο κολοκυθακι,φασολακι και του αρεσε!το πρασο το αφαιρεσα διοτι λογω παλινδρομησης του επεφτε βαρυ στο στομαχι!οποτε δοκιμασε καποιο αλλο συνδυασμο λαχανικων!!τωρα εδω και 5 -6 μερεσ εχει ξεκινησει το κοτοπουλο,δεν ειχε κανενα θεμα το εφαγε αμεσως!απο πανω του ριχνω πολυ λιγο λαδι και 3-4 σταγονεσ λεμονακι!!ολα αυτα δεν θελουν πολυ ωρα βρασιμο κανα εικοσαλεπτο !!και το κοτοπουλο βραζει ακρετα γρηγορα!!αν τα θελει δροσερα καλυτερα να το φτιαχνεισ πιο νωρισ!!ακομα δεν εχουμε καταφερει να συνδυασουμε το δικο μας γευμα με του μωρου διοτι ουτε εμεισ τρωμε στανταρ ωρα ουτε το μωρο!!επισης ειναι τοσο λαιμαργοσ που θελω δυο χερια να τον ταιζω οποτε δεν γινεται σε εμασ αυτο το εναλλαξ!χαχ!!οσο για τα ρουχα πλυσιμο και ξανα πλυσιμο!!χαχα!το γυμνος ειναι μια λυση τωρα με την ζεστη!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα φαγαμε μεσημεριανο στις 4.30. Πού είναι οι γιαγιαδες σας να φριξουν; εχει και η @Mama_Anesti_ το ιδιο θεμα! κοιμηθηκε δυο ωρες τελικα, εκει που ειπα οτι θα πειναει κ θα ξυπνησει γρηγορα! μαλλον τον βαρυνε η φρουτοκρεμα γιατι εφαγε περιςςοτερο απο καθε αλλη φορα! αλλα εφαγε χορτοςουπα γυρω στα 60γρ, τα μισα πριν τα μισα μετα το γαλα. χωρις γκρινια κ χωρις ενθουσιασμο αλλα με καλυτερη διαθεση απο τις αλλες φορες. εμενα η γιατρος μου ειπε να ξεκινησω με πατατα κ μετα να προσθετω καθε μερα καροτο, κολοκυθι, κρεμμυδακι, σελινο, μαιντανο. με το σελινο σημερα ηταν πιο νοστιμο. κ μετα θα βαλουμε κ το κρεας κ συνδυαζουμε τα λαχανικα οπως βολεψει περισσοτερο. 

 

καταληγω παντως οτι πρεπει να τον ταιζω πιο νωρις, γυρω στις 2 ωρες απο την κρεμα. για να μην εχει νυσταξει κ να μην πειναει πολυ ακομα. 

 

οσες θηλαζετε φανταζομαι οτι δεν κοιτατε ποσα γραμμαρια εφαγε γιατι θα πιει οσο γαλα θελει. εσεις που δινετε μπουκαλι, ζυγιζετε το φαγητο του κ αφαιρειτε αναλογως απο το γαλα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καλησπερα κοριτσια, εχω κ εγω διαφορες αποριες για τη χορτοσουπα που ξεκινησαμε πριν απο 3-4 μερες. Πρωτα απο ολα, υποθετω ειναι φυσιολογικο να μην τους αρεσει αυτο το νεροβραστο πραγμα; οταν μπαινει το κρεας τους αρεσει πιο πολυ; επισης, επειδη εγω με τη μαγειρικη εχω τσακωθει, ποση ωρα θελει για να γινει; κ για να κρυωσει κιολας; ουσιαστικα το μαγειρευουμε απο το πρωι; κ μετα ποση ωρα το κρυωνετε; ο δικος μου τα θελει ολα δροσερα (κ το γαλα) κ ολες τις μερες δεν μπορω να υπολογισω, τη μια το βαζω καταψυξη για λιγη ωρα (ειμαι τραγικη...), την αλλη το αραιωνω με κρυο νερο, ειναι κ αυτα τα μπολακια σαν θερμος κ δν κρυωνει με τιποτα! κ το κακο ειναι οτι δεν μπορω να το συντονισω με την κουραση του γιατι εχει αλλαξει πλεον δεν κανει δυο πρωινους υπνους κ θελει να φαει νωριτερα, το φαγητο ειναι ακομα ζεστο, τον καθυστερω κ κουραζεται κλπ. προχθες του φανηκε ζεςτο κ το αραιωςα με παγωμενο νερο, χθες εφαγε ελαχιστα κ μετα κοιμηθηκε μολις ηπιε το γαλα, καταλαβα οτι ηταν ψοφιος κ γι αυτο γκρινιαζε. σημερα τα μαγειρεψα πιο νωρις, τα εβαλα σε γυαλινο μπολ για να κρυωσουν γρηγορα, κ παλι δν τον προλαβα, αρχισε να κλαιει την ωρα που ημουν ετοιμη να του τα δωσω γιατι νυσταζε κ κοιμηθηκε χωρις ουτε γαλα. θα το δωσω οταν ξυπνησει προφανως κ ας παει πιο πισω κ το απογευματινο, ειχε φαει κ περισσοτερη φρουτοκρεμα κ μαλλον χορτασε.  δεν αγχωνομαι για το ποσο θα φαει, ας φαει 50γρ αλλα χωρις γκρινια ή συνδεση με κατι αρνητικο, αυτο με απασχολει. ετσι κι αλλιως πινει γαλα μετα κ ηδη εχουμε αντικαταστησει το δεκατιανο με φρουτοκρεμα. 

 

Επισης αν βαζω περισσοτερο λεμονακι θα του αρεσει; βαζω τοσο λιγο που δεν την καταλαβαινω τη γευση. 

 

Και πως συνδυαζετε το γευμα του μωρου με το γευμα της οικογενειας; γενικα μεχρι τωρα του εδινα γαλα κ τον εβαζα στο καροτσι να μας βλεπει να τρωμε εκτος αν κοιμοταν. τωρα πως να το κανω; να τον ταιζω κ μετα να τρωμε εμεις; ή να του δινω μια κουταλια, μετα να τρωω εγω μια μπουκια κλπ; στο καρεκλακι φαγητου βεβαια δεν καθεται ακομα, προτιμαει το ριλαξ (εχει ανακλιση σαν καρεκλακι, δεν ειναι ξαπλωτο). 

 

Κ η χορτοσουπα ειναι το ιδιο καταστροφικη με τη φρουτοκρεμα στα ρουχα; (ναι ειμαι ασχετη με το νοικοκυριο...); δεν θελει καθολου τη σαλιαρα κ τον ταιζω γυμνο τωρα που εχει ζεστη. 

Λοιπόν θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σου! 

 - Ναι είναι φυσιολογικό να μην του αρέσει αλλά για τα δικά μου γούστα νομίζω πως όταν το αραιώνεις με νερο το κάνεις πιο ανοστο. 

-  Εγώ δεν κοιτώ ρολόι στην μαγειρική, ελεγχα με το πιρούνι αν είχαν βράσει. Για να κρυώσει υποθετω μία δυο ώρες είναι καλά. Αν βιαζεσαι δοκιμάσει να το βάλεις σε μπεν μαρι με παγάκια. 

  - Το λεμόνι είναι θέμα προτίμησης, εμένα τα ήθελε ξινουτσικα! 

  -Στην αρχη τον ταιζα ξεχωριστα, συνήθως πριν από μας και έπειτα του έδινα μία κουδουνιστρα είτε στο καρότσι, είτε στο ρηλαξ. Όταν άρχιζε να επεξεργάζεται την τροφή τρωγαμε όλοι μαζι, δηλαδή εκείνος έπαιζε με τα λαχανικά, εγώ ταιζα και ετρωγα παράλληλα.

-Εμένα ή φρούτοκρέμα με παιδεψε στα ρούχα! 

 

Δεν έχω το χρόνο να παραθεσω ερώτηση και απάντηση μαζί, ελπίζω να βγαζεις νόημα!:)

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σημερα φαγαμε μεσημεριανο στις 4.30. Πού είναι οι γιαγιαδες σας να φριξουν; εχει και η @Mama_Anesti_ το ιδιο θεμα! κοιμηθηκε δυο ωρες τελικα, εκει που ειπα οτι θα πειναει κ θα ξυπνησει γρηγορα! μαλλον τον βαρυνε η φρουτοκρεμα γιατι εφαγε περιςςοτερο απο καθε αλλη φορα! αλλα εφαγε χορτοςουπα γυρω στα 60γρ, τα μισα πριν τα μισα μετα το γαλα. χωρις γκρινια κ χωρις ενθουσιασμο αλλα με καλυτερη διαθεση απο τις αλλες φορες. εμενα η γιατρος μου ειπε να ξεκινησω με πατατα κ μετα να προσθετω καθε μερα καροτο, κολοκυθι, κρεμμυδακι, σελινο, μαιντανο. με το σελινο σημερα ηταν πιο νοστιμο. κ μετα θα βαλουμε κ το κρεας κ συνδυαζουμε τα λαχανικα οπως βολεψει περισσοτερο. 

 

καταληγω παντως οτι πρεπει να τον ταιζω πιο νωρις, γυρω στις 2 ωρες απο την κρεμα. για να μην εχει νυσταξει κ να μην πειναει πολυ ακομα. 

 

οσες θηλαζετε φανταζομαι οτι δεν κοιτατε ποσα γραμμαρια εφαγε γιατι θα πιει οσο γαλα θελει. εσεις που δινετε μπουκαλι, ζυγιζετε το φαγητο του κ αφαιρειτε αναλογως απο το γαλα; 

Χαχα! Όντως, πρόσεχε πως τα λες, μας διαβάζουν και γιαγιάδες! :lol:  

  Επειδή τον ταιζα για μήνες μετά τον μεσημεριανό ύπνο έτρωγε φαγητο αργά σχετικά 4,4:30 ακόμα και 5 τύχαινε! Πάντως κοιμοταν ακόμα και τριωρα "νηστικός". Βάζω εισαγωγικά γιατί ο μικρός μου όλο τσιμπολογουσε και θήλαζε πριν τον ύπνο! 

 

   Θα σου φανεί περίεργο αλλά τα φαγητά του μωρού αν και νεροβραστα και αναλατα εμένα μου άρεσαν πολύ! Άνετα τα τσακιζα σαν πουρέ συνοδευτικό! :oops:

 

Αν νυσταζει ή πειναει πράγματι δεν έχει την υπομονή να χορτάσει ή να πειραματιστεί με το κουτάλι! Όσο περνά ο καιρος θα βρεις την χρυσή τομή για σας και θα τοποθετήσεις τα γεύματα στις ώρες που βολευουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σημερα φαγαμε μεσημεριανο στις 4.30. Πού είναι οι γιαγιαδες σας να φριξουν; εχει και η @Mama_Anesti_ το ιδιο θεμα! κοιμηθηκε δυο ωρες τελικα, εκει που ειπα οτι θα πειναει κ θα ξυπνησει γρηγορα! μαλλον τον βαρυνε η φρουτοκρεμα γιατι εφαγε περιςςοτερο απο καθε αλλη φορα! αλλα εφαγε χορτοςουπα γυρω στα 60γρ, τα μισα πριν τα μισα μετα το γαλα. χωρις γκρινια κ χωρις ενθουσιασμο αλλα με καλυτερη διαθεση απο τις αλλες φορες. εμενα η γιατρος μου ειπε να ξεκινησω με πατατα κ μετα να προσθετω καθε μερα καροτο, κολοκυθι, κρεμμυδακι, σελινο, μαιντανο. με το σελινο σημερα ηταν πιο νοστιμο. κ μετα θα βαλουμε κ το κρεας κ συνδυαζουμε τα λαχανικα οπως βολεψει περισσοτερο. 

 

καταληγω παντως οτι πρεπει να τον ταιζω πιο νωρις, γυρω στις 2 ωρες απο την κρεμα. για να μην εχει νυσταξει κ να μην πειναει πολυ ακομα. 

 

οσες θηλαζετε φανταζομαι οτι δεν κοιτατε ποσα γραμμαρια εφαγε γιατι θα πιει οσο γαλα θελει. εσεις που δινετε μπουκαλι, ζυγιζετε το φαγητο του κ αφαιρειτε αναλογως απο το γαλα; 

Βρασε τα λαχανικα σου το πρωι που ξυπνας και ελεγξε με το πιρουνι αν εχουν βρασει καλα, περιπου οπως θα τα ετρωγες κι εσυ. Μην τα αλεσεις και αφησε τα σε θερμοκρασια δωματιου. Οταν ερθει η ωρα του φαγητου αλεσε τα χωρις καθολου νερο. Η κρεμα πρεπει να στεκεται στο κουταλι. Οσο πιο νερουλο ειναι τοσο πιο δυσκολα το τρωνε. Μετα βαλε λαδακι ωμο και 3-4 σταγονες λεμονι. Ασε τον να φαει οσο θελει. Εγω αυτοπου εκανα ηταν να ταιζω την κορη μου την ωρα που ετρωγε ο αντρας μου στο τραπεζι και ετρωγα μετα. Αν μπορεις να τρως παραλληλα κι εσυ καλο ειναι, αναλογα πως σε βολευει. Καλυτερα να τον βαζεις στο καρεκλακι για να μπαινει στη διαδικασια "καθομαι στο τραπεζι" και αυτη τη θεση να την εχει συνδυασει μονο με το φαγητο και τιποτα αλλο. Επισης να ξερεις πως μια καινουρια γευση πρεπει να τη δοκιμασει τουλαχιστον 7 διαφορετικες φορες για να πεις με βεβαιοτητα οτι δεν του αρεσει! Τα μωρα χρειαζονται περισσοτερο χρονο να συνηθισουν τις καινουριες γευσεις!

Link to comment
Share on other sites

Στο αλεσμα βαζω λιγο απο το ζουμι που βγαινει με το βρασιμο. Δεν ειναι σουπα αλλα πιο νερουλο απο πουρε. Θα δοκιμασω και λιγο πιο πηχτο, αλλα πιστευα οτι κατεβσινει πιο ευκολα ετσι. Επειδη το καρεκλακι δεν του αρεσει ακομα, δεν θρλω να συνδυασει το φαγητο με πολλα αρνητικα. γι αυτο τον βαζω ασχετες ωρες να το συνηθισει, μετα θα τον βαζω στο φρουτο που του αρεσει κ μετα στο φαγητο. ετσι κι αλλιως σε λιγες μερες παμε διακοπες οποτε δν θα εχουμε μαζι το καρεκλακι, θα τρωει στο καροτςι η το ριλαξ που μεταφερεται πιο ευκολα. επειδη μικρη ημουν ιδιοτροπη με το φαγητο γιατι στην οικογενεια μου γενικα δεν υπηρχε γαστριμαργικη κουλτουρα, εχω αγχος μην κανει αρνητικους συσχετισμους ο μικρος. ο αντρας μ κ η οικογενεια του ειναι το ακρως αντιθετο κ αυτο εντεινει την πιεση...

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου έχει καθορίσει το διαιτολόγιο του μωρού!Και τα έχω γραμμένα για να μην τα ξεχνάω!Ο δικός μου μπέμπης ξυπνάει στις 7 και 7:30 πίνει γάλα με λίγο ριζαλευρο.

10:30 με 11:00 φρουτοκρεμα

14:00 με 14:30 μεσημεριανό

18:00 γαλα

21:30 κρέμα

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Η παιδίατρος μου έχει καθορίσει το διαιτολόγιο του μωρού!Και τα έχω γραμμένα για να μην τα ξεχνάω!Ο δικός μου μπέμπης ξυπνάει στις 7 και 7:30 πίνει γάλα με λίγο ριζαλευρο.

10:30 με 11:00 φρουτοκρεμα

14:00 με 14:30 μεσημεριανό

18:00 γαλα

21:30 κρέμα

 

 

Τελικα 10 παιδιατρους να ρωτησεις, 10 διαφορρτικα μενου θα σου βγαλουνν. κι αν αρχισεις να ρωτας και μαμαδες, θα τα χασεις τελειως. Οπως θα σου πουν και πιο εμπειρες απο εμενα, με το ωραριο μη σκας προκαταβολικα, θα βγει απο μονο του. εγω στην αρχη αγχωνομουν οταν αρχισε να κοιμαται σερι κ να ξυπναει ελαφρως νωριτερα, αν θα κανει τρια γευματα το πρωι (ας πουμε πρωινο δεκατιανο μεσημεριανο) οπως εκανε πριν ή αν θα χρειαστει να στριμωξω κι αλλο ενα. τελικα απο μονος του ρυθμιστηκε κ τις μερες που ξυπναει πιο νωρις κανει εναν ενδιαμεσο μεγαλυτερο υπνο οποτε τα γευματα παραμενουν ιδια. 

 

Σημερα που ξυπνησε νωριτερα κοιμηθηκε 12.30-1.30 και εφαγε μετα το μεςημεριανο με περισσοτερο κεφι. φερτε τις γιαγιαδες σας να μου πουνε μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2018 at 3:37 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Καλησπερα κοριτσια, εχω κ εγω διαφορες αποριες για τη χορτοσουπα που ξεκινησαμε πριν απο 3-4 μερες. Πρωτα απο ολα, υποθετω ειναι φυσιολογικο να μην τους αρεσει αυτο το νεροβραστο πραγμα; οταν μπαινει το κρεας τους αρεσει πιο πολυ; επισης, επειδη εγω με τη μαγειρικη εχω τσακωθει, ποση ωρα θελει για να γινει; κ για να κρυωσει κιολας; ουσιαστικα το μαγειρευουμε απο το πρωι; κ μετα ποση ωρα το κρυωνετε; ο δικος μου τα θελει ολα δροσερα (κ το γαλα) κ ολες τις μερες δεν μπορω να υπολογισω, τη μια το βαζω καταψυξη για λιγη ωρα (ειμαι τραγικη...), την αλλη το αραιωνω με κρυο νερο, ειναι κ αυτα τα μπολακια σαν θερμος κ δν κρυωνει με τιποτα! κ το κακο ειναι οτι δεν μπορω να το συντονισω με την κουραση του γιατι εχει αλλαξει πλεον δεν κανει δυο πρωινους υπνους κ θελει να φαει νωριτερα, το φαγητο ειναι ακομα ζεστο, τον καθυστερω κ κουραζεται κλπ. προχθες του φανηκε ζεςτο κ το αραιωςα με παγωμενο νερο, χθες εφαγε ελαχιστα κ μετα κοιμηθηκε μολις ηπιε το γαλα, καταλαβα οτι ηταν ψοφιος κ γι αυτο γκρινιαζε. σημερα τα μαγειρεψα πιο νωρις, τα εβαλα σε γυαλινο μπολ για να κρυωσουν γρηγορα, κ παλι δν τον προλαβα, αρχισε να κλαιει την ωρα που ημουν ετοιμη να του τα δωσω γιατι νυσταζε κ κοιμηθηκε χωρις ουτε γαλα. θα το δωσω οταν ξυπνησει προφανως κ ας παει πιο πισω κ το απογευματινο, ειχε φαει κ περισσοτερη φρουτοκρεμα κ μαλλον χορτασε.  δεν αγχωνομαι για το ποσο θα φαει, ας φαει 50γρ αλλα χωρις γκρινια ή συνδεση με κατι αρνητικο, αυτο με απασχολει. ετσι κι αλλιως πινει γαλα μετα κ ηδη εχουμε αντικαταστησει το δεκατιανο με φρουτοκρεμα. 

 

Επισης αν βαζω περισσοτερο λεμονακι θα του αρεσει; βαζω τοσο λιγο που δεν την καταλαβαινω τη γευση. 

 

Και πως συνδυαζετε το γευμα του μωρου με το γευμα της οικογενειας; γενικα μεχρι τωρα του εδινα γαλα κ τον εβαζα στο καροτσι να μας βλεπει να τρωμε εκτος αν κοιμοταν. τωρα πως να το κανω; να τον ταιζω κ μετα να τρωμε εμεις; ή να του δινω μια κουταλια, μετα να τρωω εγω μια μπουκια κλπ; στο καρεκλακι φαγητου βεβαια δεν καθεται ακομα, προτιμαει το ριλαξ (εχει ανακλιση σαν καρεκλακι, δεν ειναι ξαπλωτο). 

 

Κ η χορτοσουπα ειναι το ιδιο καταστροφικη με τη φρουτοκρεμα στα ρουχα; (ναι ειμαι ασχετη με το νοικοκυριο...); δεν θελει καθολου τη σαλιαρα κ τον ταιζω γυμνο τωρα που εχει ζεστη. 

Λοιπόν ,εγώ έφτιαχνα και φτιάχνω φαγητό για 2 μέρες έτσι γλυτώνω το καθημερινό μαγείρεμα. 

Δεν θέλουν ώρα για να βράσουν τα λαχανικά.

Μπορείς να βάζεις την κατσαρόλα το πρωί ,σε 1 ώρα θα είναι έτοιμα ...μετά το μεσημέρι ελέγχεις την θερμοκρασία. Το αυριανό γεύμα στο ψυγείο.

Κάποια βάφουν ναι.

Το κρέας νοστιμευει το φαγητό όταν μπει.

Η ώρα γεύματος προσαρμόζεται με τον ύπνο. Αν βολεύει τρώτε όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

μαγειρευες και τα λαχανικα μια μερα πριν; η γιατρος μας ειπε για το κρεας γιατι δεν χανονται οι ουσιες του. για την ωρα εγω δεν αγχωνομαι. οι δικες μας γιαγιαδες ειναι αρκετα ναυτικα μιλια μακρια!! απλως δεν υπολογιζα την ωρα που ηθελε να κρυωσει και συνεπιπτε το γευμα με την κουραση του. αλλα τωρα το συνηθισα, να ειναι το πρωτο πραγμα που θα ετοιμαζω το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

μαγειρευες και τα λαχανικα μια μερα πριν; η γιατρος μας ειπε για το κρεας γιατι δεν χανονται οι ουσιες του. για την ωρα εγω δεν αγχωνομαι. οι δικες μας γιαγιαδες ειναι αρκετα ναυτικα μιλια μακρια!! απλως δεν υπολογιζα την ωρα που ηθελε να κρυωσει και συνεπιπτε το γευμα με την κουραση του. αλλα τωρα το συνηθισα, να ειναι το πρωτο πραγμα που θα ετοιμαζω το πρωι.

Νομίζω πως τα έκανα ανά δύο μέρες ... έχουν περάσει και μήνες...μπήκε και το καλοκαίρι και κάπου το χάνω.

Το πρωί ξεμπερδευεις και βολεύει αν έχεις χρόνο

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σημερα που ξυπνησε νωριτερα κοιμηθηκε 12.30-1.30 και εφαγε μετα το μεςημεριανο με περισσοτερο κεφι. φερτε τις γιαγιαδες σας να μου πουνε μπραβο!

 

Τα δικά μου πάντως (και τα δύο) σταθερά και ανέκαθεν έτρωγαν και δεκατιανό (φρουτόκρεμα) και μεσημεριανό με το που ξυπνούσαν από τον αντίστοιχο ημερήσιο ύπνο, στην κόρη μου μάλιστα το έκανα συνειδητά και συστηματικά ακόμα και το πρώτο εξάμηνο που έπινε μόνο γάλα, δεν την τάιζα δηλαδή πριν (ή για να) κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2018 at 3:37 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Καλησπερα κοριτσια, εχω κ εγω διαφορες αποριες για τη χορτοσουπα που ξεκινησαμε πριν απο 3-4 μερες. Πρωτα απο ολα, υποθετω ειναι φυσιολογικο να μην τους αρεσει αυτο το νεροβραστο πραγμα; οταν μπαινει το κρεας τους αρεσει πιο πολυ; επισης, επειδη εγω με τη μαγειρικη εχω τσακωθει, ποση ωρα θελει για να γινει; κ για να κρυωσει κιολας; ουσιαστικα το μαγειρευουμε απο το πρωι; κ μετα ποση ωρα το κρυωνετε; ο δικος μου τα θελει ολα δροσερα (κ το γαλα) κ ολες τις μερες δεν μπορω να υπολογισω, τη μια το βαζω καταψυξη για λιγη ωρα (ειμαι τραγικη...), την αλλη το αραιωνω με κρυο νερο, ειναι κ αυτα τα μπολακια σαν θερμος κ δν κρυωνει με τιποτα! κ το κακο ειναι οτι δεν μπορω να το συντονισω με την κουραση του γιατι εχει αλλαξει πλεον δεν κανει δυο πρωινους υπνους κ θελει να φαει νωριτερα, το φαγητο ειναι ακομα ζεστο, τον καθυστερω κ κουραζεται κλπ. προχθες του φανηκε ζεςτο κ το αραιωςα με παγωμενο νερο, χθες εφαγε ελαχιστα κ μετα κοιμηθηκε μολις ηπιε το γαλα, καταλαβα οτι ηταν ψοφιος κ γι αυτο γκρινιαζε. σημερα τα μαγειρεψα πιο νωρις, τα εβαλα σε γυαλινο μπολ για να κρυωσουν γρηγορα, κ παλι δν τον προλαβα, αρχισε να κλαιει την ωρα που ημουν ετοιμη να του τα δωσω γιατι νυσταζε κ κοιμηθηκε χωρις ουτε γαλα. θα το δωσω οταν ξυπνησει προφανως κ ας παει πιο πισω κ το απογευματινο, ειχε φαει κ περισσοτερη φρουτοκρεμα κ μαλλον χορτασε.  δεν αγχωνομαι για το ποσο θα φαει, ας φαει 50γρ αλλα χωρις γκρινια ή συνδεση με κατι αρνητικο, αυτο με απασχολει. ετσι κι αλλιως πινει γαλα μετα κ ηδη εχουμε αντικαταστησει το δεκατιανο με φρουτοκρεμα. 

 

Επισης αν βαζω περισσοτερο λεμονακι θα του αρεσει; βαζω τοσο λιγο που δεν την καταλαβαινω τη γευση. 

 

Και πως συνδυαζετε το γευμα του μωρου με το γευμα της οικογενειας; γενικα μεχρι τωρα του εδινα γαλα κ τον εβαζα στο καροτσι να μας βλεπει να τρωμε εκτος αν κοιμοταν. τωρα πως να το κανω; να τον ταιζω κ μετα να τρωμε εμεις; ή να του δινω μια κουταλια, μετα να τρωω εγω μια μπουκια κλπ; στο καρεκλακι φαγητου βεβαια δεν καθεται ακομα, προτιμαει το ριλαξ (εχει ανακλιση σαν καρεκλακι, δεν ειναι ξαπλωτο). 

 

Κ η χορτοσουπα ειναι το ιδιο καταστροφικη με τη φρουτοκρεμα στα ρουχα; (ναι ειμαι ασχετη με το νοικοκυριο...); δεν θελει καθολου τη σαλιαρα κ τον ταιζω γυμνο τωρα που εχει ζεστη. 

 

  • Ναι είναι φυσιολογικό να μην τους αρέσει νερόβραστο. Προσπάθησε να το κάνεις πιο πηχτό και να μην το αραιώνεις. Υπολόγισε τους χρόνους που κοιμάται και μαγείρεψε το νωρίτερα ώστε να το τρώει χλιαρό εφόσον του αρέσει έτσι.
  • Βάλε λίγο παραπάνω λεμόνι να δεις αν του αρέσει, είναι θέμα γούστου.
  • Πρόσθεσε ωμό λαδάκι, (καλό είναι να το κάνεις κι αυτό εισαγωγή) σίγουρα θα νοστιμίσει.
  • Αν δεν είσαι σίγουρη για την ώρα βρασμού, δοκίμαζε με το πιρούνι να δεις αν είναι μαλακό, εγώ έτσι έκανα.
  • Κρέας δεν έχετε βάλει ακόμα? 8 μηνών δεν κοντεύετε? Ολοκλήρωσε ότι εισαγωγή έχεις κάνει σε λαχανικό (πχ πατάτα, καρότο) βαλε κρεατάκι και συνέχισε την εισαγωγή των επόμενων λαχανικών. 
  • Καλό είναι να μάθει ότι τρώτε παρέα όλη η οικογένεια ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως δεν θα φας με την ησυχία σου. Βάζεις το μωρό στο καρεκλάκι φαγητού και το ταίζεις ενώ συγχρόνως τρως κι εσύ. Ταίστε το εναλλάξ με τον σύζυγο αν δυσκολεύεσαι σαν συνήθεια. Μπορεί να μην τρως με την ησυχία σου αρχικά όμως είναι καλό να συνηθίζει την οικογενειακή συνήθεια του να τρώτε μαζί, παρασύρετε να τρώςι κι αυτό όταν σας βλέπει να τρώτε κι αργότερα όταν μεγαλώσει θα τρώει και μόνο του.
  • Κι εμένα δεν ήθελε τη σαλιάρα από πολύ νωρίς, βάζε του πρόχειρα ρούχα την ώρα του φαγητού ή όπως κάνεις (και κάνω) τάιζε το γυμνό τώρα που έχει ζέστη.
  • Προσπάθησε να μην πηγαίνει το μεσημεριανό του πολύ αργά, χάνει γεύματα. 4 το μεσημέρι είναι αργά για μεσημεριανό.
     

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Η παιδίατρος μου έχει καθορίσει το διαιτολόγιο του μωρού!Και τα έχω γραμμένα για να μην τα ξεχνάω!Ο δικός μου μπέμπης ξυπνάει στις 7 και 7:30 πίνει γάλα με λίγο ριζαλευρο.

10:30 με 11:00 φρουτοκρεμα

14:00 με 14:30 μεσημεριανό

18:00 γαλα

21:30 κρέμα

 

 

Εμείς το κάνουμε αντίστροφα απόγευμα στερεό και βράδυ πριν κοιμηθεί γάλα. Κρέμα γιατί σας έβαλε βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

 

  • Ναι είναι φυσιολογικό να μην τους αρέσει νερόβραστο. Προσπάθησε να το κάνεις πιο πηχτό και να μην το αραιώνεις. Υπολόγισε τους χρόνους που κοιμάται και μαγείρεψε το νωρίτερα ώστε να το τρώει χλιαρό εφόσον του αρέσει έτσι.
  • Βάλε λίγο παραπάνω λεμόνι να δεις αν του αρέσει, είναι θέμα γούστου.
  • Πρόσθεσε ωμό λαδάκι, (καλό είναι να το κάνεις κι αυτό εισαγωγή) σίγουρα θα νοστιμίσει.
  • Αν δεν είσαι σίγουρη για την ώρα βρασμού, δοκίμαζε με το πιρούνι να δεις αν είναι μαλακό, εγώ έτσι έκανα.
  • Κρέας δεν έχετε βάλει ακόμα? 8 μηνών δεν κοντεύετε? Ολοκλήρωσε ότι εισαγωγή έχεις κάνει σε λαχανικό (πχ πατάτα, καρότο) βαλε κρεατάκι και συνέχισε την εισαγωγή των επόμενων λαχανικών. 
  • Καλό είναι να μάθει ότι τρώτε παρέα όλη η οικογένεια ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως δεν θα φας με την ησυχία σου. Βάζεις το μωρό στο καρεκλάκι φαγητού και το ταίζεις ενώ συγχρόνως τρως κι εσύ. Ταίστε το εναλλάξ με τον σύζυγο αν δυσκολεύεσαι σαν συνήθεια. Μπορεί να μην τρως με την ησυχία σου αρχικά όμως είναι καλό να συνηθίζει την οικογενειακή συνήθεια του να τρώτε μαζί, παρασύρετε να τρώςι κι αυτό όταν σας βλέπει να τρώτε κι αργότερα όταν μεγαλώσει θα τρώει και μόνο του.
  • Κι εμένα δεν ήθελε τη σαλιάρα από πολύ νωρίς, βάζε του πρόχειρα ρούχα την ώρα του φαγητού ή όπως κάνεις (και κάνω) τάιζε το γυμνό τώρα που έχει ζέστη.
  • Προσπάθησε να μην πηγαίνει το μεσημεριανό του πολύ αργά, χάνει γεύματα. 4 το μεσημέρι είναι αργά για μεσημεριανό.
     

6  μηνων ειναι! εχουμε κανει μια βδομαδα εισαγωγη λαχανικων κ σημερα θα δοκιμασουμε κρεατακι. κ ωμο λαδι βαζω, το λεμονι το φοβομουν κ εβαζα ελαχιστο αλλα θα δω μηπως νοσιμισει με περισσοτερες σταγονες. Εγω για την ωρα δεν σκαω απο αποψη "πρεπει", το τριτο του γευμα γαλακτος, το μεσημεριανο ας πουμε, ηταν παντα στο διαστημα 1.30-2.30 αναλογα με το πρωινο ξυπνημα, βολτες κλπ. οποτε κ το μεσημεριανο εκει θα μεινει  γιατι τοτε τρωμε κ εμεις. αλλα ειχα στενοχωρηθει που δεν μπορουσα να υπολογισω το χρονο κ του το αργουσα κ δεν μπορουσε να το αντιμετωπισει με καλη διαθεση. τωρα σιγα σιγα βρισκω τους ρυθμους του. 

 

παντως αν μια οικογενεια τη βολευει για να τρωνε ολοι μαζι πιο αργα να καθυστερει το μεσημεριανο, τιβπειραζει; λογικα δεν το αφηνουν πεινασμενο, θα  πινει παραπανω γαλα πριν ή πιο μεγαλο θα τρωει καποιο σνακ, ετσι δεν ειναι; πιο σημαντικο δεν ειναι να μαθει να τρωει με την οικογενεια; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

6  μηνων ειναι! εχουμε κανει μια βδομαδα εισαγωγη λαχανικων κ σημερα θα δοκιμασουμε κρεατακι. κ ωμο λαδι βαζω, το λεμονι το φοβομουν κ εβαζα ελαχιστο αλλα θα δω μηπως νοσιμισει με περισσοτερες σταγονες. Εγω για την ωρα δεν σκαω απο αποψη "πρεπει", το τριτο του γευμα γαλακτος, το μεσημεριανο ας πουμε, ηταν παντα στο διαστημα 1.30-2.30 αναλογα με το πρωινο ξυπνημα, βολτες κλπ. οποτε κ το μεσημεριανο εκει θα μεινει  γιατι τοτε τρωμε κ εμεις. αλλα ειχα στενοχωρηθει που δεν μπορουσα να υπολογισω το χρονο κ του το αργουσα κ δεν μπορουσε να το αντιμετωπισει με καλη διαθεση. τωρα σιγα σιγα βρισκω τους ρυθμους του. 

 

παντως αν μια οικογενεια τη βολευει για να τρωνε ολοι μαζι πιο αργα να καθυστερει το μεσημεριανο, τιβπειραζει; λογικα δεν το αφηνουν πεινασμενο, θα  πινει παραπανω γαλα πριν ή πιο μεγαλο θα τρωει καποιο σνακ, ετσι δεν ειναι; πιο σημαντικο δεν ειναι να μαθει να τρωει με την οικογενεια; 

 

Α είναι μικρούλι καλέ, νόμιζα πως πλησίαζε 8 μηνών, τώρα γιατί δεν ξέρω. Εφόσον είναι τόσο μικρό είναι λογικό να τρώει ελάχιστα, 6 μηνών εγώ τον ξεκίνησα φαντάσου! 

Είναι σημαντικό να τρώει με την οικογένεια, όμως είναι σημαντικό να μην χάνει τα κυρίως γεύματα. Κι άλλο 13.00 κι άλλο 16.00. Αν η οικογένεια λόγω εργασίας τρώει το κυρίως γεύμα 16.00-17.00 (απόγευμα στην ουσία), το μωρό πρέπει να φάει νωρίτερα. Και στις 16.00-17.00 μπορεί να συντροφεύει την οικογένεια με το απογευματινό του.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...