Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωρα χορτοσουπας


Stefania221217

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!! Ανοιξα θεμα γιατι δεν βρηκα κατι σχετικο! Ο μπεμπης μου ειναι 6 μηνων κ αρχισε στερεες.. ηθελα να μαθω εσεις τι ωρα δινετε την χορτοσουπα το μεσημερι?? Κ πως το κανετε γενικως με το γαλα και τα φρουτα? Θεωρείτε πως πρεπει να ναι εντελως νηστικα για να φανε το φαγητο τους???

Ευχαριστω πολυ!!!+

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 19 λεπτά , Stefania221217 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Ανοιξα θεμα γιατι δεν βρηκα κατι σχετικο! Ο μπεμπης μου ειναι 6 μηνων κ αρχισε στερεες.. ηθελα να μαθω εσεις τι ωρα δινετε την χορτοσουπα το μεσημερι?? Κ πως το κανετε γενικως με το γαλα και τα φρουτα? Θεωρείτε πως πρεπει να ναι εντελως νηστικα για να φανε το φαγητο τους???

Ευχαριστω πολυ!!!+

εμεις λογω θηλασμου,δ ειχαμε στανταρ ωρα για το γαλα,αλλα εδινα περιπου μια ωρα πριν το φαγητο,ετσι ωστε να μην πειναει κ να μην ειναι κ τελειως χορτατα

οι ωρες πανε αναλογως τις ωρες που κοιμαται το παιδι κ τρωει γαλα μεχρι τωρα

δλδ αν ενα παιδακι ξυπναει νωρις,πχ 7-7:30,λογικο κ τα φρουτα να ειναι κοντα στις 10

με τον θηλασμο συνηθως μετα ζητανε κ για να ξεδιψασουν.με γαλα σκονη,απο οσο ξερω,αν τρωνε επαρκη ποσοτητα δ συμπληρωνεις με γαλα

αν ας πουμε τρωει 10φρουτα 1-3θα ειναι το μεσημεριανο,αναλογως υπνου κ αν ενδιαμεσα πιει γαλα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει να φαει μεσημεριανο  κ μεχρι τις 3 δεν υπαρχει θεμα ε? Γιατι ακουω διαφορα απο πεθερες κτλ κ εχω προβληματιστεί κ μου εχουν σπασει γενικως τα νευρα οι γυρω γυρω χαχαχ!

Σε ευχαριστω κ για την άμεση απαντηση κοριτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Stefania221217 είπε:

Δηλαδη μπορει να φαει μεσημεριανο  κ μεχρι τις 3 δεν υπαρχει θεμα ε? Γιατι ακουω διαφορα απο πεθερες κτλ κ εχω προβληματιστεί κ μου εχουν σπασει γενικως τα νευρα οι γυρω γυρω χαχαχ!

Σε ευχαριστω κ για την άμεση απαντηση κοριτσι μου!

Η ώρα του μεσημεριανού διαμορφώνεται ανάλογα με το πρόγραμμα του μωρού. Η κόρη μου που δεν θήλαζε ξυπνούσε αργά, γύρω στις 9-10 όπου έπινε γάλα. Στις 12 έδινα τα φρούτα, στις 3 την κρεατόσουπα, το απογευματινό περίπου στις 6 και το βραδινό γάλα στις 9 όπου και κοιμόταν. Αργότερα περίπου στο χρόνο έπρεπε να μπει και άλλο ένα γεύμα, βραδινό. Τότε έτρωγε: Πρωινό στις 9, φρούτο στις 11.30, μεσημεριανό στις 14.00, απογευματινό στις 5.30, βραδινό στις 8 και 9 το γάλα της για ύπνο! Ο μπέμπης μου ξυπνάει πολύ πιο νωρίς (Περίπου 6.30) και σε λίγες μέρες που θα αρχίσουμε κι εμείς τις στερεές λογικά τα γεύματα θα έχουν άλλες ώρες, πχ 13.00 μεσημεριανό. Δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο τι ώρα είναι, απλά προσπάθησε να είναι περίπου η ίδια ώρα κάθε μέρα γιατί στα μωρά αρέσει η ρουτίνα και το πρόγραμμα. Και φυσικά να μην έχει πιει γάλα ακριβώς πριν γιατί δεν θα φάει τίποτα. Αν δεν φάει αρκετά μπορείς να συμπληρώσεις με γάλα μετά.

Αλήθεια τι σου λένε οι πεθερές γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προβληματίστηκες!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stefania221217 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Ανοιξα θεμα γιατι δεν βρηκα κατι σχετικο! Ο μπεμπης μου ειναι 6 μηνων κ αρχισε στερεες.. ηθελα να μαθω εσεις τι ωρα δινετε την χορτοσουπα το μεσημερι?? Κ πως το κανετε γενικως με το γαλα και τα φρουτα? Θεωρείτε πως πρεπει να ναι εντελως νηστικα για να φανε το φαγητο τους???

Ευχαριστω πολυ!!!+

 

Όποια ωρα κανονικά η οικογένεια τρώει μεσημεριανό, είναι και το μεσημεριανό του μωρού, γιατί να είναι κάτι διαφορετικό; Αν δείχνει να πεινάει νωρίτερα, είτε τρώει λίγο νωρίτερα, είτε δίνεις γάλα, απλά μικρότερη ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Stefania221217 είπε:

Δηλαδη μπορει να φαει μεσημεριανο  κ μεχρι τις 3 δεν υπαρχει θεμα ε? Γιατι ακουω διαφορα απο πεθερες κτλ κ εχω προβληματιστεί κ μου εχουν σπασει γενικως τα νευρα οι γυρω γυρω χαχαχ!

Σε ευχαριστω κ για την άμεση απαντηση κοριτσι μου!

στην ουσια δ πειραζει η ωρα.θα την καθορισει το μωρο με το προγραμμα του.τωρα τι ωρες τρωτε;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Stefania221217 είπε:

Δηλαδη μπορει να φαει μεσημεριανο  κ μεχρι τις 3 δεν υπαρχει θεμα ε? Γιατι ακουω διαφορα απο πεθερες κτλ κ εχω προβληματιστεί κ μου εχουν σπασει γενικως τα νευρα οι γυρω γυρω χαχαχ!

Σε ευχαριστω κ για την άμεση απαντηση κοριτσι μου!

Η πεθερά σου δηλαδή τρώει στη 1μμ πχ επειδή έτσι τρώνε και...οι αλλες πεθερές;;;;; χαχαχαχα! Το καθε μωρό τρώει την ώρα που ορίζει το δικό του ξεχωριστό και μοναδικό πρόγραμμα. Άλλη ώρα τρώει ένα μωρό που ξυπνάει απ τις 6 κ άλλη ώρα ένα μωρό που ξυπνάει στις 10. Όπως κάθε ενήλικας τρώει ανάλογα με το δικό του πρόγραμμα και όχι επειδή έτσι κάνει ο γείτονας. Έχω ακούσει κ εγώ κάτι χαριτωμένα τύπου ο σωστός άνθρωπος ξυπνάει στις 6 και τρώει στις 12 το μεσημέρι. Ναι..

 

Άσε που ακόμη είναι μικρό και η χορτοσουπα δεν είναι η βασική του διατροφή. Μπορεί τώρα στην αρχη μια μέρα να φάει ένα μπολ και να μη φάει απογευματινό και την άλλη να μη φάει μεσημεριανό καθόλου αλλά να πιει μόνο γάλα και να του το δώσεις λίγο αργότερα. Δεν  έχουμε πάντα την ίδια ορεξη είτε είμαστε 6 μηνών είτε 60 χρόνων. Αλλά γενικά όπως είπε η cmes προσπάθησε πάνω κάτω να είναι ψιλοσταθερες οι ώρες σας σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Merendoula είπε:

Η πεθερά σου δηλαδή τρώει στη 1μμ πχ επειδή έτσι τρώνε και...οι αλλες πεθερές;;;;; χαχαχαχα! Το καθε μωρό τρώει την ώρα που ορίζει το δικό του ξεχωριστό και μοναδικό πρόγραμμα. Άλλη ώρα τρώει ένα μωρό που ξυπνάει απ τις 6 κ άλλη ώρα ένα μωρό που ξυπνάει στις 10. Όπως κάθε ενήλικας τρώει ανάλογα με το δικό του πρόγραμμα και όχι επειδή έτσι κάνει ο γείτονας. Έχω ακούσει κ εγώ κάτι χαριτωμένα τύπου ο σωστός άνθρωπος ξυπνάει στις 6 και τρώει στις 12 το μεσημέρι. Ναι..

 

Άσε που ακόμη είναι μικρό και η χορτοσουπα δεν είναι η βασική του διατροφή. Μπορεί τώρα στην αρχη μια μέρα να φάει ένα μπολ και να μη φάει απογευματινό και την άλλη να μη φάει μεσημεριανό καθόλου αλλά να πιει μόνο γάλα και να του το δώσεις λίγο αργότερα. Δεν  έχουμε πάντα την ίδια ορεξη είτε είμαστε 6 μηνών είτε 60 χρόνων. Αλλά γενικά όπως είπε η cmes προσπάθησε πάνω κάτω να είναι ψιλοσταθερες οι ώρες σας σε βάθος χρόνου.

Επίσης και οι βοριοευρωπαίοι τρώνε μεσημεριανό στις 12 και βραδινό στις 6!! Μη γίνουμε και σαν τους Άγγλους!!:-D

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Η ώρα του μεσημεριανού διαμορφώνεται ανάλογα με το πρόγραμμα του μωρού. Η κόρη μου που δεν θήλαζε ξυπνούσε αργά, γύρω στις 9-10 όπου έπινε γάλα. Στις 12 έδινα τα φρούτα, στις 3 την κρεατόσουπα, το απογευματινό περίπου στις 6 και το βραδινό γάλα στις 9 όπου και κοιμόταν. Αργότερα περίπου στο χρόνο έπρεπε να μπει και άλλο ένα γεύμα, βραδινό. Τότε έτρωγε: Πρωινό στις 9, φρούτο στις 11.30, μεσημεριανό στις 14.00, απογευματινό στις 5.30, βραδινό στις 8 και 9 το γάλα της για ύπνο! Ο μπέμπης μου ξυπνάει πολύ πιο νωρίς (Περίπου 6.30) και σε λίγες μέρες που θα αρχίσουμε κι εμείς τις στερεές λογικά τα γεύματα θα έχουν άλλες ώρες, πχ 13.00 μεσημεριανό. Δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο τι ώρα είναι, απλά προσπάθησε να είναι περίπου η ίδια ώρα κάθε μέρα γιατί στα μωρά αρέσει η ρουτίνα και το πρόγραμμα. Και φυσικά να μην έχει πιει γάλα ακριβώς πριν γιατί δεν θα φάει τίποτα. Αν δεν φάει αρκετά μπορείς να συμπληρώσεις με γάλα μετά.

Αλήθεια τι σου λένε οι πεθερές γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προβληματίστηκες!

Καλησπερα κοριτσι μου ευχαριστω για την απαντηση με βοηθησες αρκετα!!! Κ εγω ξενο δινω δν θηλαζει.. πινει στις 6μιση το πρωι κ ξανα κοιμομαστε.. μετα του δινω φρουτα γυρω στις 10 κ μιση με 11 κ μετα το μεσημεριανο το δινω κατα τις 2 με.2μιση... ειναι σχεδον παντα ιδιες οι ωρες!! Οι πεθερες ειναι για κλαματα...λενε πως ολα τα παιδακια τρωνε 12 μεχρι 1 χαχαχ

Πως θα αντεξω παναγιια μουυυυ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Stefania221217 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου ευχαριστω για την απαντηση με βοηθησες αρκετα!!! Κ εγω ξενο δινω δν θηλαζει.. πινει στις 6μιση το πρωι κ ξανα κοιμομαστε.. μετα του δινω φρουτα γυρω στις 10 κ μιση με 11 κ μετα το μεσημεριανο το δινω κατα τις 2 με.2μιση... ειναι σχεδον παντα ιδιες οι ωρες!! Οι πεθερες ειναι για κλαματα...λενε πως ολα τα παιδακια τρωνε 12 μεχρι 1 χαχαχ

Πως θα αντεξω παναγιια μουυυυ

Μερικά κουσούρια δεν κόβονται! Η κόρη μου όπως σου είπα έτρωγε το μεσημεριανό γύρω στις 3. Επειδή την κρατάει η πεθερά μου την έχω βρει πολλές φορές να τρώει μπιφτέκια στις 12!! Οπότε της λέω: "Ωραία, τώρα θα μείνει νηστικιά μέχρι τις 8 που είναι η ώρα του βραδινού της!" 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , CMES είπε:

Μερικά κουσούρια δεν κόβονται! Η κόρη μου όπως σου είπα έτρωγε το μεσημεριανό γύρω στις 3. Επειδή την κρατάει η πεθερά μου την έχω βρει πολλές φορές να τρώει μπιφτέκια στις 12!! Οπότε της λέω: "Ωραία, τώρα θα μείνει νηστικιά μέχρι τις 8 που είναι η ώρα του βραδινού της!" 

Χαχαχα να σ πω ..κάτι τετοια θελουν!!!! Εγω δεν ξερω ποσο θα αντεξω παντως!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Stefania221217 είπε:

Χαχαχα να σ πω ..κάτι τετοια θελουν!!!! Εγω δεν ξερω ποσο θα αντεξω παντως!!!!! 

Έτσι κι αλλιώς αργότερα όταν θα προστεθεί και βραδινό φαγητό, περίπου μετά το έτος, θα στριμωχτούν περισσότερο τα γεύματα της ημέρας οπότε σίγουρα το μεσημεριανό θα πάει νωρίτερα. όμως αλλάζουν και οι συνήθειες ύπνου, κάποια στιγμή μπορεί να ξυπνάει πιο αργά. Εσύ φρόντισε να κρατάς ένα πρόγραμμα-ρουτίνα που να εξυπηρετεί και εσένα και το παιδί και μην ακούς κανέναν, ο καθένας έχει άποψη!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Όποια ωρα κανονικά η οικογένεια τρώει μεσημεριανό, είναι και το μεσημεριανό του μωρού, γιατί να είναι κάτι διαφορετικό; Αν δείχνει να πεινάει νωρίτερα, είτε τρώει λίγο νωρίτερα, είτε δίνεις γάλα, απλά μικρότερη ποσότητα.

Ακριβως την ιδια αποψη εχουμε.. απλα τα γυρω γυρω που μου λενε με προβληματιζουν.. αλλα τωρα μετα απο τις απαντησεις σας είμαι οκ!!

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Μερικά κουσούρια δεν κόβονται! Η κόρη μου όπως σου είπα έτρωγε το μεσημεριανό γύρω στις 3. Επειδή την κρατάει η πεθερά μου την έχω βρει πολλές φορές να τρώει μπιφτέκια στις 12!! Οπότε της λέω: "Ωραία, τώρα θα μείνει νηστικιά μέχρι τις 8 που είναι η ώρα του βραδινού της!" 

Είναι οδηγείς εργοστασίου μωρών ότι αν δεν φάει στις 12 θα κατέβουν ιπτάμενα πυραγχας με ουρές αλόγου και μάτια ποντικού και θα καταστρέψουν τη γη;;; Συμφωνώ στο ότι δεν παίζουν ρολο τα πρόγραμμα. Έχει τύχει να φάει και στη 1 έχει τύχει και στις 3. Αν για παράδειγμα έχει φάει 11 φρουτοκρεμα αλλά στη 1 πήρε έναν καλό ύπνο και ξύπνησε 2.30 εννοείται ότι ταιζεις μόλις ξυπνήσει (καλές 3). Πολλές φορές ταιζω στο 4 Ώρο μεσημεριανό ή απογευματινό. Μόνο του θα σε οδηγήσει το παιδί στο ωράριο γευμάτων του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον η πεθερα μ.ετσι νομιζει οτι θα καταστραφεί η γη!! Κ το θεμα ειναι οτι της λεω δεν πειραζει θα φαει πιο μετα και στραβωνει!! Χαχαχ ασε ασε!!Καταλαβαίνω απολυτα αυτο που λες θα το φτιαξουμε μονοι μας το προγραμμα μας εγω κ το παιδι μου! Οι αλλοι να μην ανακατεύονται χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2018 at 11:52 AM, Stefania221217 said:

Καλησπερα κοριτσια!! Ανοιξα θεμα γιατι δεν βρηκα κατι σχετικο! Ο μπεμπης μου ειναι 6 μηνων κ αρχισε στερεες.. ηθελα να μαθω εσεις τι ωρα δινετε την χορτοσουπα το μεσημερι?? Κ πως το κανετε γενικως με το γαλα και τα φρουτα? Θεωρείτε πως πρεπει να ναι εντελως νηστικα για να φανε το φαγητο τους???

Ευχαριστω πολυ!!!+

καλησπερα!! να σου ζησει το μωρακι σου!ολοι θεωρουν οτι ξερουν τα παντα καλυτερα!!!δεν λεω μια γνωμη να την πουν αλλα οχι να σπανε και τα νευρα σου!!!και εγω ακουω τετοια οτι να τρωει νωριτερα την χορτοσουπα κατα τισ 2 πχ!!ναι αλλα αφου εχει φαει την φρουτοκρεμα γυρω στισ 11μιση με 12!!πως να το ταισω παλι στισ 2?αφου δεν πειναει!και εμενα 6 μηνων ειναι ο μπεμπης μου!!κατα τισ 11μιση τρωει την φρουτοκρεμα !!γυρω στισ 3 με 3μιση τρωει την χορτοσουπα!!κατα τισ 7 εχουμε το ρυζαλευρο(αληθεια ρυζαλευρο ποτε θα σταματησει??)και 11μιση το βραδυ πινει το γαλα του!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπερα!! να σου ζησει το μωρακι σου!ολοι θεωρουν οτι ξερουν τα παντα καλυτερα!!!δεν λεω μια γνωμη να την πουν αλλα οχι να σπανε και τα νευρα σου!!!και εγω ακουω τετοια οτι να τρωει νωριτερα την χορτοσουπα κατα τισ 2 πχ!!ναι αλλα αφου εχει φαει την φρουτοκρεμα γυρω στισ 11μιση με 12!!πως να το ταισω παλι στισ 2?αφου δεν πειναει!και εμενα 6 μηνων ειναι ο μπεμπης μου!!κατα τισ 11μιση τρωει την φρουτοκρεμα !!γυρω στισ 3 με 3μιση τρωει την χορτοσουπα!!κατα τισ 7 εχουμε το ρυζαλευρο(αληθεια ρυζαλευρο ποτε θα σταματησει??)και 11μιση το βραδυ πινει το γαλα του!!

 

Ρυζάλευρο γιατί τρώτε; Αν και δεν έδωσα ποτέ, το έχω ακούσει σαν εισαγωγική τροφή. Αν τρώει και φρούτα και λαχανικά, γιατί να φάει και το ρυζάλευρο; Με 3 γεύματα στερεά τόσο μικρό, τις ανάγκες του σε γάλα πώς τις καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

sweety εγω ειμαι της αποψης οτι δ ειχε λογο να αρχισει το ρυζαλευρο

6μηνων μωρο θεωρω οτι χρειαζεται πιο πολυ βιταμινες οποτε λαχανικα για απογευμα(αλλα κ τα 3γευματα 6μ ειναι κτ που δ εκανα,ουτε κ η αδερφη μου που δ θηλαζε,οποτε δ ειμαι εξοικειωμενη με αυτο)

απο τον 7εμεις μπορουσαμε βρωμη,για κρεμες κ αλλα ψευδοδημητριακα,γιαουρτι,τραχανα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα!! να σου ζησει το μωρακι σου!ολοι θεωρουν οτι ξερουν τα παντα καλυτερα!!!δεν λεω μια γνωμη να την πουν αλλα οχι να σπανε και τα νευρα σου!!!και εγω ακουω τετοια οτι να τρωει νωριτερα την χορτοσουπα κατα τισ 2 πχ!!ναι αλλα αφου εχει φαει την φρουτοκρεμα γυρω στισ 11μιση με 12!!πως να το ταισω παλι στισ 2?αφου δεν πειναει!και εμενα 6 μηνων ειναι ο μπεμπης μου!!κατα τισ 11μιση τρωει την φρουτοκρεμα !!γυρω στισ 3 με 3μιση τρωει την χορτοσουπα!!κατα τισ 7 εχουμε το ρυζαλευρο(αληθεια ρυζαλευρο ποτε θα σταματησει??)και 11μιση το βραδυ πινει το γαλα του!!

Αντί για ρυζαλευρο ,τέλος του 6ου μπορείς να δώσεις βρώμη με φρούτα ή γιαούρτι με φρούτα . 

Είναι περισσότερο υγιεινα και θρεπτικά από την σκόνη.

Συζήτησε το με τον γιατρό του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vicky86 said:

sweety εγω ειμαι της αποψης οτι δ ειχε λογο να αρχισει το ρυζαλευρο

6μηνων μωρο θεωρω οτι χρειαζεται πιο πολυ βιταμινες οποτε λαχανικα για απογευμα(αλλα κ τα 3γευματα 6μ ειναι κτ που δ εκανα,ουτε κ η αδερφη μου που δ θηλαζε,οποτε δ ειμαι εξοικειωμενη με αυτο)

απο τον 7εμεις μπορουσαμε βρωμη,για κρεμες κ αλλα ψευδοδημητριακα,γιαουρτι,τραχανα

ξεκινησε ρυζαλευρο απο τον 4ο λογω του οτι εβγαζε πολλεσ γουλιες ..και ακομα δλδ βγαζει αλλα οχι τοσο..οταν πιει νερο θα βγαλει!!λαχανικα τρωει το μεσημερι!!και το απογευμα?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Ρυζάλευρο γιατί τρώτε; Αν και δεν έδωσα ποτέ, το έχω ακούσει σαν εισαγωγική τροφή. Αν τρώει και φρούτα και λαχανικά, γιατί να φάει και το ρυζάλευρο; Με 3 γεύματα στερεά τόσο μικρό, τις ανάγκες του σε γάλα πώς τις καλύπτει;

πρωι βραδυ πινει γαλα!αφου κ παλι μετα απο λιγο θα αρχισει ν το βγαζει!!

Link to comment
Share on other sites

sweety τι γαλα πινετε;

επειδη θηλαζα το προγραμμα μας ηταν τελειως διαφορετικο

αλλα κ η αδερφη μου που δ θηλασε,στον 6ο εδωσε φρουτα,6.5 λαχανικα,7 κρεας κ 7,5 τριτο γευμα,γιαουρτακι,τραχανα

κ ο ανηψιος μου ειχε ηπια γοπ(αρκετες γουλιες) αλλα δ επινε ειδικο γαλα,κ βαρος επαιρνε κανονικα.μειωθηκαν κατα πολυ με τις στερεες οι γουλιες.νομιζω επινε γαλα πρωι-βραδυ κ αλλη μια φορα μεσα στη μερα(ηταν πολυ φαγανος).κ επινε κ το βραδυ,1μπουκαλι μεχρι τα 2

γενικα εχω ακουσει οτι σε περιπτωση γοπ ξεκινανε νωρις στερεες,αλλα δ ξερω κατα ποσο βοηθαει

Link to comment
Share on other sites

Εμενα έχει τύχει να φάει και στις 4 τα λαχανικά του επειδή μπορεί κατά τη μια να πέσει για ύπνο το μεσημέρι. Σίγουρα, το πρόγραμμα του φαγητού του εξαρτάται απο τα ωράρια που έχει στον ύπνο και την καθημερινότητά του. Όπως και σε εμάς. Αν εγώ πχ κοιμάμαι κάθε βράδυ στη 01:00, δε μπορώ να κάνω το τελευταίο μου γεύμα στις 19:00 ή αν ξυπνάω στις 12:30, δε μπορώ να φάω το μεσημεριανό μου στι 13:00! Οι πεθερές γενικώς λένε... Εγώ ευτυχώς έχω νεαρή πεθερά, οπότε και καταλαβαίνει, αλλά έχω τη γιαγιά μου που όλο λέει μ@λ@κίες, καλά να είναι η γυναίκα. "Ααα όχι, εγώ το έκανα έτσι...", "ααα όχι, εγώ το έκανα αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, sweety** είπε:

πρωι βραδυ πινει γαλα!αφου κ παλι μετα απο λιγο θα αρχισει ν το βγαζει!!

 

Τόσο μικρό μωρό, 2 φορές γάλα; Τι να πω, η παιδίατρός μας συνιστούσε πάνω από το 50% της διατροφής να είναι γάλα μέχρι το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...