Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιταμίνη D3 σε μη θηλάζοντα βρέφη


Recommended Posts

Καλημέρα

Μια άλλη απορία που έχω είναι πρέπει να δίνουμε βιταμίνη d στα μωρά;  Η παιδιατρός μας πιστεύει πως ναι μέχρι το μωρό να τρώει ένα λίτρο γάλα σε σκόνη. Άλλες παιδίατροι λένε πως δεν χρειάζεται να δίνει κάποιος βιταμίνη d από την στιγμή που δεν θυλάζει. Αρθρα που έχω διαβάσει λένε ότι όλες οι γυναίκες που θυλάζουν πρέπει να  δίνουν βιταμίνη d στο μωρό και τα μωρά που δεν θυλάζουν να παίρνουν βιταμίνη d. Έχω μπερδευτεί καταρχήν το γάλα σε σκόνη που δίνω και άλλα γάλατα σε σκόνη έχουν μέσα βιταμινή d, δε είναι αρκετή; Δευτερόν ποια η λογική να μην βγάζεις το μωρό στον ήλιο ή να το βγάζεις πολύ πρωι με προστασία καπελάκι κτλπ και να δίνεις βιταμίνη d  σε σταγόνες και να μην αφήνεις τη φύση δλδ την παραγωγή βιταμίνης d από την έκθεση στον ήλιο. Ποιες ώρες είναι καλό να βγαίνει το παιδί και με τι προστασία.

Επίσης αντιλιακό πότε βάζουμε στο μωρό. Υ.Γ. μη μου πείτε να ρωτήσω παιδίατρο γιατί 500 γιατροί 500 γνώμες. Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θήλαζα και δεν έδωσα βιταμίνη d. Βγαίναμε κάθε μέρα καροτσάδα, οπότε τον έβλεπε συχνά ο ήλιος.  Το μωρό δεν το βγάζεις στον ήλιο (πχ ντάλα μεσημέρι στις 2) γιατί εκείνη την ώρα δεν είναι καλός για κανέναν όχι μόνο για τα βρέφη, και φυσικά μπορεί να κάψει την ευαίσθητη επιδερμίδα του. Και εμείς ή πολύ νωρίς το πρωί βγαίναμε ή το απόγευμα, ποτέ το μεσημέρι, και φυσικά ποτέ χωρίς καπελο.

Αντιηλιακό έβαζα από όταν ήταν δύο μηνών.

Όπως και αν έχει όμως πρέπει να βρεις έναν παιδίατρο που να εμπιστεύεσαι και να ακούς τις δικές του συμβολές.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι έχει τεράστια σημασία, για αυτό τη δίνουν. 

ακόμα και στα θηλάζοντα μωρά.  παιζει πολύ μεγάλο ρόλο σε κάποια πολύ σοβαρά θέματα, δε θυμάμαι πια τώρα,... .. νομίζω αναπτυξιακά. !! 

Υπάρχουν νομίζω και σχετικές οδηγίες απο τον που αν τις βρω θα στις βάλω

 

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος έδωσε σταγόνες στη μικρή μου τους πρώτους μήνες γιατί όπως λέει και η @belleblue οι νέες οδηγίες προς τους παιδιάτρους αυτό συστήνουν. Μας είπε ότι η βιταμίνη d δυναμώνει τα οστά του μωρού και έχει και άλλες ιδιότητες που τώρα δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια. Είχα βέβαια την εντύπωση ότι δίνεται κυρίως στα θηλάζοντα βρέφη γιατί στο γάλα σκόνη συμπεριλαμβάνεται η εν λογω βιταμίνη. Δεν ξέρω όμως αν η ποσότητα που λαμβάνει ακόμα και από το ξένο γάλα είναι επαρκής. Εγώ έδωσα τις σταγόνες για κανά τρίμηνο γιατί θήλαζα και γέννησα καταχείμωνο και παρόλο που βγαίναμε το πρωί ο ήλιος δεν την έβλεπε. Σίγουρα πάντως οι σταγόνες κακό δεν κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Anna3011 είπε:

Η παιδίατρος έδωσε σταγόνες στη μικρή μου τους πρώτους μήνες γιατί όπως λέει και η @belleblue οι νέες οδηγίες προς τους παιδιάτρους αυτό συστήνουν. Μας είπε ότι η βιταμίνη d δυναμώνει τα οστά του μωρού και έχει και άλλες ιδιότητες που τώρα δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια. Είχα βέβαια την εντύπωση ότι δίνεται κυρίως στα θηλάζοντα βρέφη γιατί στο γάλα σκόνη συμπεριλαμβάνεται η εν λογω βιταμίνη. Δεν ξέρω όμως αν η ποσότητα που λαμβάνει ακόμα και από το ξένο γάλα είναι επαρκής. Εγώ έδωσα τις σταγόνες για κανά τρίμηνο γιατί θήλαζα και γέννησα καταχείμωνο και παρόλο που βγαίναμε το πρωί ο ήλιος δεν την έβλεπε. Σίγουρα πάντως οι σταγόνες κακό δεν κάνουν.

Διάβασα ότι η υπερβολική λήψη βιταμίνης d προκαλεί πέτρες στα νεφρά τώρα τι θεωρείται υπερβολική λήψη είναι ένα ερώτημα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματι καθε γιατρος ακολουθει διαφορετικη γραμμη,οποτε καλο ειναι να εχεις εναν παιδιατρο που εμπιστευεσαι κ ακους αυτα που σου λεει

κ στα δυο παιδια μου αντηλιακο βαλαμε μετα τους 6,πιο πριν ηταν χειμωνας

γενικα οταν βγαινουμε απογευμα δ φοραμε ουτε καπελο ουτε γυαλια ουτε αντηλιακο,αλλα αποφευγουμε τον ηλιο 12-5

για την βιτ d ,παρολο που θηλαζα κ γεννησα φθινοπωρο-χειμωνα δ μου προτειναν,βγαιναμε ομως οποτε το επετρεπε ο καιρος.ο μικρος μου ειχε ελλειψη κ το βρηκαμε στις εξετασεις τις αιματολογικες στον χρονο,οποτε πηρε συμπληρωμα μεσα στον χειμωνα.μπορεις να δεις τα επιπεδα της d σε αιματολογικες,κ να δωσεις σταγονες αν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , dafni12 είπε:

Διάβασα ότι η υπερβολική λήψη βιταμίνης d προκαλεί πέτρες στα νεφρά τώρα τι θεωρείται υπερβολική λήψη είναι ένα ερώτημα

 

Υποθέτω ότι δύσκολα να φτάσεις σε αυτό το σημείο με λίγες σταγονίτσες συμπληρώματος τη μέρα ωστόσο για να μην αγχώνεσαι κάνε μια ερωτησούλα στο γιατρό να σε καθησυχάσει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, dafni12 είπε:

Καλημέρα

Μια άλλη απορία που έχω είναι πρέπει να δίνουμε βιταμίνη d στα μωρά;  Η παιδιατρός μας πιστεύει πως ναι μέχρι το μωρό να τρώει ένα λίτρο γάλα σε σκόνη. Άλλες παιδίατροι λένε πως δεν χρειάζεται να δίνει κάποιος βιταμίνη d από την στιγμή που δεν θυλάζει. Αρθρα που έχω διαβάσει λένε ότι όλες οι γυναίκες που θυλάζουν πρέπει να  δίνουν βιταμίνη d στο μωρό και τα μωρά που δεν θυλάζουν να παίρνουν βιταμίνη d. Έχω μπερδευτεί καταρχήν το γάλα σε σκόνη που δίνω και άλλα γάλατα σε σκόνη έχουν μέσα βιταμινή d, δε είναι αρκετή; Δευτερόν ποια η λογική να μην βγάζεις το μωρό στον ήλιο ή να το βγάζεις πολύ πρωι με προστασία καπελάκι κτλπ και να δίνεις βιταμίνη d  σε σταγόνες και να μην αφήνεις τη φύση δλδ την παραγωγή βιταμίνης d από την έκθεση στον ήλιο. Ποιες ώρες είναι καλό να βγαίνει το παιδί και με τι προστασία.

Επίσης αντιλιακό πότε βάζουμε στο μωρό. Υ.Γ. μη μου πείτε να ρωτήσω παιδίατρο γιατί 500 γιατροί 500 γνώμες. Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις σας.

Ένα λίτρο γάλα σε σκόνη για μωρό άνω των 6 μηνών το θεωρώ ανέφικτο μιας και μπαίνουν οι στέρεες. Αν ένα παιδί τρώει 200-250 γρ φρουτοκρεμα και άλλα 250 μεσημεριανό είναι υπερβολή μετά από τόσο γεύμα να δώσεις και γάλα. Αυξάνεις την ποσότητα στο πρωινό ,το απογευματινό και το βραδυνό απλώς χωρίς να επιβαρύνεις το στομάχι του . Μιλάω για μωρό που δεν θηλάζει. Η σκόνες περιέχουν βιταμίνη d και απ' όσο ξέρω δεν χρειάζεται πρόσθετη χορήγηση. Στα θηλαζοντα νομίζω δίνουν, χωρίς να είμαι και σίγουρη. Αν είναι λίγο κατεβασμένη η βιταμίνη του στις εξετάσεις...ανεβαίνει μέσω του ήλιου ,βόλτες η θάλασσα το απόγευμα με καλοκαιρινά ρούχα  για λίγο αρκεί για να πάρει επαρκη βιταμίνη. 

Όσο για το αντιλιακο , σε παιδιά και βρέφη προτείνουν με 25 δείκτη καθώς έχει φυσικά φίλτρα.  Υποθέτω πως ξεκινούν μετά τους 6 μήνες που το μωρό μπορεί να έρθει σε άμεση επαφή με τον έξω κόσμο. Ένα νεογέννητο ή ένα μωρό 2-3 μηνών πόσο να το βγάλεις έξω;;; Και που να το πας;;;  

πρίν από 51 λεπτά , dafni12 είπε:

Διάβασα ότι η υπερβολική λήψη βιταμίνης d προκαλεί πέτρες στα νεφρά τώρα τι θεωρείται υπερβολική λήψη είναι ένα ερώτημα

 

Μόλις το μωρό φτάσει 6 μηνών (αν δεν είναι ήδη) ο παιδίατρος θα σας γράψει εξετάσεις γενικές ,μαζί και για βιταμίνη d . Αν δεν το κάνει μπορείς να το προτείνεις εσύ. Από τα αποτελέσματα θα σου λυθούν οι απορίες ,αν έχει έλλειψη ή όχι και τι προτείνει ο γιατρός. Αλόγιστη χρήση ,είναι όταν δεν έχουν γίνει  οι απαραίτητες εξετάσεις και αυτοβούλως πάρω ένα σκεύασμα βιταμίνης και δίνω χωρίς να ξέρω αν το έχει πράγματι ανάγκη! 

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν ενάμιση μήνα το δεύτερο μου γιο κ η παιδίατρος μας είπε ότι έχουν νέες οδηγίες κ ότι όλα τα μωρά θηλάζοντας κ μη πρέπει να περνούν βιταμίνη d γιατί ακόμα κ σε μια χώρα όπως η Ελλάδα υπάρχει έλλειψη της συγκεκριμενης βιταμίνης .. στον πρώτο μου γιο δεν είχαμε δώσει .. όπως μας είχε πει ότι δε θέλει να κάνουμε υπερβολική χρήση του αντιλιακου γιατί θέλουν να βλέπει τα παιδιά ο ήλιος δλδ μας είχε πει αν 9:30 πχ το πρωί βγει ένα παιδί στην αυλή να παίξει δε χρειαζετε να του βάλουμε αντηλιακό .. οι απαγορευμένες ώρες είναι 12 με 6 ..!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Γέννησα πριν ενάμιση μήνα το δεύτερο μου γιο κ η παιδίατρος μας είπε ότι έχουν νέες οδηγίες κ ότι όλα τα μωρά θηλάζοντας κ μη πρέπει να περνούν βιταμίνη d γιατί ακόμα κ σε μια χώρα όπως η Ελλάδα υπάρχει έλλειψη της συγκεκριμενης βιταμίνης .. στον πρώτο μου γιο δεν είχαμε δώσει .. όπως μας είχε πει ότι δε θέλει να κάνουμε υπερβολική χρήση του αντιλιακου γιατί θέλουν να βλέπει τα παιδιά ο ήλιος δλδ μας είχε πει αν 9:30 πχ το πρωί βγει ένα παιδί στην αυλή να παίξει δε χρειαζετε να του βάλουμε αντηλιακό .. οι απαγορευμένες ώρες είναι 12 με 6 ..!!!

Αυτό με την οδηγία ομολογώ δεν το ήξερα . Ίσως είναι αρκετά πρόσφατη γιατί όταν γέννησα πριν 10 μήνες και το παιδιατρικό του μαιευτηρίου και ο δικός της παιδίατρος δεν μας έκαναν νύξη. Βέβαια σε οσες εξετάσεις έκανε (2 ημέρων, 15 ημερών και 6 μηνών ) ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα η τιμή. Όταν είχα ρωτήσει τους παιδίατρους μου είχαν πει δεν χρειάζεται,αρκεί η σκόνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/6/2018 at 2:40 ΜΜ, Dust pink είπε:

Ένα λίτρο γάλα σε σκόνη για μωρό άνω των 6 μηνών το θεωρώ ανέφικτο μιας και μπαίνουν οι στέρεες. Αν ένα παιδί τρώει 200-250 γρ φρουτοκρεμα και άλλα 250 μεσημεριανό είναι υπερβολή μετά από τόσο γεύμα να δώσεις και γάλα. Αυξάνεις την ποσότητα στο πρωινό ,το απογευματινό και το βραδυνό απλώς χωρίς να επιβαρύνεις το στομάχι του . Μιλάω για μωρό που δεν θηλάζει. Η σκόνες περιέχουν βιταμίνη d και απ' όσο ξέρω δεν χρειάζεται πρόσθετη χορήγηση. Στα θηλαζοντα νομίζω δίνουν, χωρίς να είμαι και σίγουρη. Αν είναι λίγο κατεβασμένη η βιταμίνη του στις εξετάσεις...ανεβαίνει μέσω του ήλιου ,βόλτες η θάλασσα το απόγευμα με καλοκαιρινά ρούχα  για λίγο αρκεί για να πάρει επαρκη βιταμίνη. 

Όσο για το αντιλιακο , σε παιδιά και βρέφη προτείνουν με 25 δείκτη καθώς έχει φυσικά φίλτρα.  Υποθέτω πως ξεκινούν μετά τους 6 μήνες που το μωρό μπορεί να έρθει σε άμεση επαφή με τον έξω κόσμο. Ένα νεογέννητο ή ένα μωρό 2-3 μηνών πόσο να το βγάλεις έξω;;; Και που να το πας;;;  

Μόλις το μωρό φτάσει 6 μηνών (αν δεν είναι ήδη) ο παιδίατρος θα σας γράψει εξετάσεις γενικές ,μαζί και για βιταμίνη d . Αν δεν το κάνει μπορείς να το προτείνεις εσύ. Από τα αποτελέσματα θα σου λυθούν οι απορίες ,αν έχει έλλειψη ή όχι και τι προτείνει ο γιατρός. Αλόγιστη χρήση ,είναι όταν δεν έχουν γίνει  οι απαραίτητες εξετάσεις και αυτοβούλως πάρω ένα σκεύασμα βιταμίνης και δίνω χωρίς να ξέρω αν το έχει πράγματι ανάγκη! 

Καλημέρα

Τι εξετάσεις δίνει ο παιδίατρος μόλις το παιδί φτάσει 6 μηνώνα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Dust pink είπε:

Γενικές, για έλλειψη ενζύμου, θυρεοειδούς και d. Απ ότι θυμάμαι

@Dust pink σας ζήτησε ο παιδίατρος να κάνετε εξετάσεις αίματος στο 6μηνο; Γιατί η γιατρός μας δεν έκανε καμία νύξη στην επίσκεψη 6μηνου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Anna3011 είπε:

@Dust pink σας ζήτησε ο παιδίατρος να κάνετε εξετάσεις αίματος στο 6μηνο; Γιατί η γιατρός μας δεν έκανε καμία νύξη στην επίσκεψη 6μηνου. 

Ναι μας είχε ζητήσει. Προληπτικα για να δει που βρίσκεται. Δεν το ζητάνε όλοι αλλά αν θέλει ο γονιός μπορεί να κάνει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Dust pink είπε:

Ναι μας είχε ζητήσει. Προληπτικα για να δει που βρίσκεται. Δεν το ζητάνε όλοι αλλά αν θέλει ο γονιός μπορεί να κάνει

Μμμμ χρήσιμο μου φαίνεται. Ξέρεις που βρίσκεσαι και τι ανάγκες ενδεχομένως υπάρχουν. Θα το συζητήσω στην επόμενη επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/6/2018 at 12:26 ΜΜ, dafni12 είπε:

Καλημέρα

Μια άλλη απορία που έχω είναι πρέπει να δίνουμε βιταμίνη d στα μωρά;  Η παιδιατρός μας πιστεύει πως ναι μέχρι το μωρό να τρώει ένα λίτρο γάλα σε σκόνη. Άλλες παιδίατροι λένε πως δεν χρειάζεται να δίνει κάποιος βιταμίνη d από την στιγμή που δεν θυλάζει. Αρθρα που έχω διαβάσει λένε ότι όλες οι γυναίκες που θυλάζουν πρέπει να  δίνουν βιταμίνη d στο μωρό και τα μωρά που δεν θυλάζουν να παίρνουν βιταμίνη d. Έχω μπερδευτεί καταρχήν το γάλα σε σκόνη που δίνω και άλλα γάλατα σε σκόνη έχουν μέσα βιταμινή d, δε είναι αρκετή; Δευτερόν ποια η λογική να μην βγάζεις το μωρό στον ήλιο ή να το βγάζεις πολύ πρωι με προστασία καπελάκι κτλπ και να δίνεις βιταμίνη d  σε σταγόνες και να μην αφήνεις τη φύση δλδ την παραγωγή βιταμίνης d από την έκθεση στον ήλιο. Ποιες ώρες είναι καλό να βγαίνει το παιδί και με τι προστασία.

Επίσης αντιλιακό πότε βάζουμε στο μωρό. Υ.Γ. μη μου πείτε να ρωτήσω παιδίατρο γιατί 500 γιατροί 500 γνώμες. Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις σας.

 

Αρχικά, ναι, κάθε παιδίατρος και άλλη γνώμη. Αυτό δε σημαίνει ότι σταματάμε να ακούμε τους γιατρούς και ακούμε τα φόρουμ. Αλλάζουμε παιδίατρο μέχρι να βρούμε αυτόν που θα μας πείσει και που θα μπορεί τεκμηριωμένα να υποστηρίξει τις θέσεις του και τις οδηγίες του.

 

Σχετικά με τη χορήγηση συμπληρώματος βιταμίνης D.

H χορήγηση βιταμίνης D συστήνεται πλέον σε όλα τα θηλάζοντα βρέφη καθώς η ποσότητα που υπάρχει στο μητρικό δεν είναι επαρκής. Τα βρέφη που πίνουν φόρμουλα δεν χρειάζονται γιατί υπάρχει ήδη μέσα στη σκόνη. Με δεδομένο ότι τους πρώτους 6 μήνες το μωρό πίνει μόνο γάλα, δε χρειάζεται και άλλο συμπλήρωμα. Η έκθεση στον ήλιο είναι όντως βλαβερή τις ώρες που ανέφεραν ήδη οι υπόλοιπες σχολιάστριες αλλά δυστυχώς το δέρμα μας παράγει αυτή την τόσο χρήσιμη βιταμίνη, κυρίως όταν οι ακτίνες του ήλιου είναι κάθετες (δηλαδή το μεσημέρι). Από την άλλη, ο χρόνος που χρειάζεται το σώμα δεν είναι πολύς (10 λεπτα αρκούν) αρκεί να είναι εκτεθειμένη μεγάλη επιφάνεια του σώματος. 

Άρα, από τους 6 μήνες και μετά, μπορούμε να βάζουμε αντιηλιακό με φυσικά φίλτρα για να μην εμποδίζουμε το δέρμα του μωρού να παράξει βιταμίνη D, ενώ τις πρωινές και απογευματινές ώρες δε χρειάζεται κάποια προστασία. Αυτά δεν είναι δικές μου απόψεις, μεταφέρω μόνο ότι μου έχει πει η παιδίατρός μας. Γενικά η άποψή της είναι συχνή, σύντομης διάρκειας επαφή με τον ήλιο, όχι συνέχεια αντιηλιακό, όχι συνέχεια καπέλα.

 

Γενικά πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με την χορήγηση βιταμινών, ειδικά αν δεν έχουμε στοιχεία καθώς το να δίνουμε έξτρα, δεν είναι πάντα καλό. @Anna3011 ξέρω ότι δεν το πρότεινες, απλά υπενθυμίζω ότι μπορεί να είναι λίγες οι σταγονίτσες, αλλά τοσοδούλικα είναι και τα όργανα του μωρού. Ας βρει η κοπέλα πρώτα έναν παιδίατρο που να της αρέσει, ας δει τι θα τις προτείνει και μετά βλέπει αν όντως πρέπει ή όχι να πάρει συμπλήρωμα. 

 

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση κατά της χορήγησης συμπληρώματος και όντως τα τελευταία στοιχεία έχουν δείξει ότι γενικότερα οι λαοί της Μεσογείου αν και ζουμε σε ηλιόλουστες χώρες, έχουμε έλλειψη. Άποψή μου είναι ότι στην Ελλάδα τουλάχιστον είμαστε των άκρων. Χρόνια τώρα απλώνουμε αντιηλιακά από το πρωί μέχρι το βράδυ και παράλληλα δεν έχουμε εξωτερικές εργασίες ή δραστηριότητες. Εμ πως να φτιαχτεί και αυτή η βιταμίνη; Από την άλλη, παθιαζόμαστε με τα συμπληρώματα, έχουμε μάθει όλες τις εξετάσεις για όλες τις βιταμίνες και ξεχνάμε ότι μια ισορροπημένη διατροφή και λίγο επαφή με τη φύση αρκεί.

 

Στα βρέφη συνήθως κάνουμε προληπτικές αιματολογικές εξετασεις στο χρόνο ή στα δύο χρόνια, τουλάχιστον αυτό λένε οι παιδίατροι που εμπιστεύομαι. Για τη βιταμίνη d, απλά ευχαριστηθείτε λίγο παραπάνω τον ήλιο και τις βόλτες και δείτε το όταν σας προτείνει ο γιατρός να κάνετε εξέταση.

 

Εξαιρετικά ενδιαφερον άρθρο είναι και το παρακάτω από το Βενιζέλειο νοσοκομείο www.venizeleio.gr/vitamini-d-apantisis-se-synithi-erotimata/

 

edit admin προστέθηκε το κείμενο του συνδέσμου

 

Παράθεση

Βιταμίνη D: Απαντήσεις σε συνήθη ερωτήματα

Τα τελευταία χρόνια, μεγάλος αριθμός μελετών έχει δημοσιευτεί σχετικά με τα οφέλη της βιταμίνης D στον ανθρώπινο οργανισμό.

Η βιταμίνη D είναι μια λιποδιαλυτή βιταμίνη, η οποία θεωρείται ταυτόχρονα και ορμόνη.  Ασκεί τη δράση της σχεδόν σε όλα τα όργανα του σώματος και φαίνεται ότι επηρεάζει την έκφραση πολλών γονιδίων, τουλάχιστον 200, με πολλούς διαφορετικούς μηχανισμούς.

%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%

Ο οργανισμός προσλαμβάνει τη βιταμίνη D κυρίως μέσω της σύνθεσης της στο δέρμα με την επίδραση της υπεριώδους ηλιακής ακτινοβολίας (“βιταμίνη του ήλιου”). Μικρή ποσότητα μόνο προσλαμβάνεται από τις τροφές.  Λίγες τροφές περιέχουν βιταμίνη D, όπως ορισμένα «λιπαρά» ψάρια (σολομός, σκουμπρί, τόνος, μπακαλιάρος, πέστροφα, σαρδέλες), το μουρουνέλαιο, τα αυγά (κρόκος), το βοδινό συκώτι, οι γαρίδες, το σέλερι και τα δημητριακά ολικής άλεσης.

Η σύνθεση της βιταμίνης D στο δέρμα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, εκ των οποίων οι κυριότεροι αναφέρονται παρακάτω :

  1. Η ηλικία : η ικανότητα παραγωγής βιταμίνης D από τον οργανισμό μειώνεται με την ηλικία
  2. Η εποχή του χρόνου : το χειμώνα η παραγωγή της ελαττώνεται, επειδή η ηλιοφάνεια είναι μικρότερη
  3. Το γεωγραφικό πλάτος : γεωγραφικό πλάτος μεγαλύτερο από 35° σχετίζεται με μικρότερη παραγωγή βιταμίνης D, γιατί οι ακτίνες του ήλιου δεν πέφτουν κάθετα στη γη.
  4. Το χρώμα του δέρματος : η σύνθεσή της είναι μικρότερη στα σκουρόχρωμα δέρματα, καθώς η μελανίνη δρα σαν φραγμός για την υπεριώδη ακτινοβολία.
  5. Η χρήση αντηλιακών προϊόντων, τα οποία εμποδίζουν τη σύνθεσή της.
  6. Αλλοι περιβαλλοντικοί παράγοντες όπως η μόλυνση της ατμόσφαιρας και η τρύπα του όζοντος, οι οποίοι δρουν αρνητικά

 

Η ανεπάρκεια βιταμίνης D διαγιγνώσκεται από την ανεύρεση χαμηλών επιπέδων αυτής στο αίμα. Για την εκτίμηση των επιπέδων της μετράται ο μεταβολίτης της 25-υδροξυ-βιταμίνη D. Δεν υπάρχει ακόμη ομοφωνία μεταξύ των διαφόρων επιστημονικών εταιρειών όσον αφορά στον καθορισμό των φυσιολογικών της επιπέδων στο αίμα. Εκτιμάται ότι επάρκεια βιταμίνης D υπάρχει όταν τα επίπεδα  25-υδροξυ βιταμίνης D3 >30ng/ml. Έλλειψη βιταμίνης D υπάρχει όταν τα επίπεδα της στο αίμα είναι <20ng/ml, ενώ ανεπάρκεια σε επίπεδα 21-29ng/ml. H έλλειψη ή η ανεπάρκεια βιταμίνης D αποτελεί παγκόσμιο πρόβλημα, καθώς, με βάση τα παραπάνω κριτήρια, υπολογίζεται ότι ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πάσχουν από αυτήν, ιδιαίτερα στις μεγαλύτερες ηλικίες. Από διάφορες μελέτες, προκύπτει ότι το 40-100% των ηλικιωμένων σε Ευρώπη και ΗΠΑ έχουν χαμηλά επίπεδα βιταμίνης D, ενώ σημαντική είναι η έλλειψη και σε άλλες ηλικιακές ομάδες.

Στην Ελλάδα, όπως και σε άλλες μεσογειακές χώρες, δε θα περίμενε κανείς να υπάρχει έλλειψη της βιταμίνης D, λόγω της μεγάλης ηλιοφάνειας. Μελέτες όμως έχουν δείξει ότι τα επίπεδα βιταμίνης D τόσο στον ελληνικό πληθυσμό, όσο και σε άλλους μεσογειακούς λαούς, πολύ συχνά είναι χαμηλότερα από τα φυσιολογικά και η ανεπάρκεια βιταμίνης D είναι συνηθέστερη από στις βορειότερες χώρες. Πρόσφατη μελέτη στον Ελληνικό πληθυσμό ανέδειξε πως το 57,7% έχει έλλειψη βιταμίνης D.

Οι κυριότερες αιτίες που εξηγούν αυτό το φαινόμενο είναι:

  1. Το γεωγραφικό πλάτος της Ελλάδας (34°-41°), που δεν επιτρέπει επαρκή υπεριώδη ακτινοβολία, ιδίως τους χειμερινούς μήνες.
  2. Το πιο σκούρο χρώμα του δέρματος
  3. Ενδεχομένως γενετική προδιάθεση
  4. Οι κάτοικοι των βορειότερων χωρών της Ευρώπης καταναλώνουν μεγαλύτερες ποσότητες λιπαρών ψαριών, πλούσιων σε βιταμίνη D. Αντίθετα, στην Ελλάδα, η κύρια πηγή λιπαρών είναι το ελαιόλαδο, το οποίο περιέχει μικρότερη ποσότητα βιταμίνης D. Επίσης, στις χώρες αυτές πολλά τυποποιημένα τρόφιμα έχουν εμπλουτιστεί  με βιταμίνη D και -εκτός αυτού – γίνεται και πιο συστηματική χορήγηση συμπληρωμάτων διατροφής που την περιέχουν.

Αυξημένο κίνδυνο για έλλειψη βιταμίνης D διατρέχουν :

  • Άτομα με περιορισμένη έκθεση στο φως του ήλιου (π.χ. ηλικιωμένοι, ιδρυματοποιημένοι ή κλινήρεις ασθενείς, κάλυψη δέρματος λόγω θρησκευτικών ή πολιτισμικών πεποιθήσεων, εσκεμμένη αποφυγή έκθεσης στον ήλιο λόγω αισθητικών ή προβλημάτων υγείας, υπάλληλοι γραφείου, νυχτοφύλακες)
  • Υπερβολική χρήση αντηλιακών
  • Ηλικιωμένοι με ιστορικό πτώσεων
  • Παχυσαρκία (δείκτης μάζας σώματος >30)
  • Άτομα με σκουρόχρωμο δέρμα
  • Βρέφη που θηλάζουν
  • Οι έγκυες γυναίκες και αυτές που θηλάζουν
  • Μετεμμηνοπαυσιακές γυναίκες, με αυξημένο κίνδυνο για οστεοπόρωση
  • Άτομα με προβλήματα υγείας, όπως :
    • οστεοπόρωση, μεταβολική οστική νόσο (ραχίτιδα, οστεομαλακία),    μη τραυματικά κατάγματα
    • σύνδρομα δυσαπορρόφησης, π.χ. κοιλιοκάκη, νόσος Crohn, κυστική ίνωση, παγκρεατίτιδα, χειρουργικές επεμβάσεις παράκαμψης στομάχου ή εντέρου
    • ηπατικές και νεφρικές παθήσεις
    • ενδοκρινικές παθήσεις : υπερπαραθυρεοειδισμός
    • κοκκιωματώδεις νόσοι, π.χ. σαρκοείδωση, φυματίωση, ιστοπλάσμωση, κοκκιδιομύκωση, βηρυλίωση.
    • χρήση φαρμάκων : αντιεπιληπτικά, ψυχοτρόπα, κορτιζόνη, αντιφυματικά, αντιμυκητιασικά, φάρμακα για το AIDS κ.α.
    • εργαστηριακές ενδείξεις διαταραχής του μεταβολισμού του ασβεστίου και φωσφόρου

Γιατί όμως είναι τόσο σημαντική για την υγεία η βιταμίνη D; Ποια τα οφέλη της στον οργανισμό;

  1. Δράσεις της βιταμίνης D στα οστά και στο μεταβολισμό του ασβεστίου

Έχει τεκμηριωθεί η σημαντική συμβολή της στη σωστή ανάπτυξη και την προαγωγή της υγείας του σκελετού μας. Η σοβαρή έλλειψή της οδηγεί σε χαμηλά επίπεδα ασβεστίου και φωσφόρου στο αίμα, ραχίτιδα στα παιδιά ( πάθηση που οδηγεί σε παραμόρφωση των οστών και καθυστέρηση της ανάπτυξης), οστεομαλακία και οστεοπόρωση – κατάγματα στους ενήλικες. Επίσης, τα άτομα με χαμηλή βιταμίνη D παρουσιάζουν αυξημένη συχνότητα πτώσεων. Τα παραπάνω έχουν τεκμηριωθεί με πλήθος καλά σχεδιασμένων μελετών. 

  1. Τα τελευταία όμως χρόνια πλήθος επιστημονικών μελετών υπογραμμίζουν το σημαντικό ρόλο της βιταμίνης D όχι μόνο στη σκελετική, αλλά και στη συνολική υγεία του οργανισμού, καθώς βοηθάστη μείωση των φλεγμονών, στην καλή ρύθμιση και ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού συστήματος, στην ανάπτυξη των κυττάρων και στη ρύθμιση του μεταβολισμού.

Υπάρχουν ενδείξεις ότι η ανεπάρκειά της μπορεί να σχετίζεται με αύξηση του κινδύνου για αρκετές παθήσεις, όπως διάφορες κακοήθειες (μαστού, μήτρας, ωοθήκης, κύστεως),    αυτοάνοσα νοσήματα (συστηματικός ερυθηματώδης λύκος, ρευματοειδής αρθρίτις), φλεγμονώδεις (νόσος Crohn, φυματίωση) και νευρολογικές παθήσεις (νόσος Parkinson, σχιζοφρένια, κατάθλιψη, σκλήρυνση κατά πλάκας), καρδιαγγειακά νοσήματα (υπέρταση, αρτηριοσκλήρυνση, έμφραγμα), ενδοκρινικές διαταραχές (σακχαρώδης διαβήτης, παχυσαρκία). Ωστόσο, για τα παραπάνω υπάρχουν κυρίως επιδημιολογικά δεδομένα και χρειάζονται περαιτέρω μελέτες, για πλήρη τεκμηρίωση των παραπάνω στοιχείων.

Στην παρούσα φάση υπάρχουν ισχυρές αποδείξεις μόνο για το ότι η βελτίωση των επιπέδων της βιταμίνης D βοηθάει στην πρόληψη των καταγμάτων και στην πρόληψη των πτώσεων.

Συνήθως όταν υπάρχει  έλλειψη βιταμίνης D δεν αναφέρονται  εμφανή και σαφή συμπτώματα. Τα συμπτώματα μπορεί να εκδηλωθούν μετά από πολλά έτη,  Τέτοια  μπορεί να είναι μυϊκή αδυναμία, χρόνια κόπωση, αλλαγές στη διάθεση, όπως άγχος και κατάθλιψη, χρόνιος πόνος, κράμπες, πόνος στις αρθρώσεις, αδυναμία συγκέντρωσης, κεφαλαλγίες.

Πάντως, με βάση τις διεθνείς συστάσεις, δε συνίσταται μέτρηση της βιταμίνης D στο γενικό πληθυσμό, παρά μόνο σε :

  • Άτομα αυξημένου κινδύνου (που αναφέρθηκαν παραπάνω)
  • Άτομα με εργαστηριακά ευρήματα σχετιζόμενα με ανεπάρκεια βιταμίνης D

Πώς μπορούμε όμως να προλάβουμε/αντιμετωπίσουμε την έλλειψη αυτής της σημαντικής για την υγεία βιταμίνης;

Φαίνεται πως μόνο η πρόσληψη με το φαγητό δεν είναι αρκετή, καθώς ελάχιστες φυσικές τροφές περιέχουν επαρκή ποσότητα βιταμίνης, ενώ και οι εμπλουτισμένες τροφές συνήθως δεν μπορούν από μόνες τους να καλύψουν πλήρως τις ημερήσιες ανάγκες. Έτσι, συνίστανται :

  1. Έκθεση στον ήλιο, με αποτελεσματικότερη ώρα το μεσημέρι (μεγαλύτερη αναλογία UVB/UVA ακτινοβολία).

Ο χρόνος έκθεσης στην ηλιακή ακτινοβολία που απαιτείται για τη σύνθεση των απαραίτητων ποσοτήτων βιταμίνης D εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, οι οποίοι αναφέρθηκαν παραπάνω.
Έκθεση του 18% του σώματος  (άνω- κάτω άκρα, πρόσωπο) στο ηλιακό φως,   για 10-15 από τις 10 πμ μέχρι τις 2 μμ, χωρίς αντηλιακό, τρεις  φορές την εβδομάδα θεωρείται  ικανό χρονικό διάστημα για να παράσχει στον οργανισμό την απαιτούμενη ποσότητα βιταμίνης D. Βέβαια, υπάρχουν προβληματισμοί όσον αφορά στην έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία και την πρόκληση καρκίνου του δέρματος. Η παρατεταμένη έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία πρέπει να αποφεύγεται, ιδίως στην παιδική ηλικία. Φαίνεται, πάντως, ότι η χρόνια – όχι έντονη – έκθεση στο ηλιακό φώς δεν είναι παράγων κινδύνου για εμφάνιση μελανώματος – αντίθετα ίσως είναι προστατευτική. Στη σύγχρονη βιβλιογραφία, προκύπτει μεγάλος προβληματισμός σχετικά με την έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία, ώστε να επιτευχθεί “ισορροπία” ανάμεσα στην πρόληψη – αποφυγή δερματικού καρκίνου και την επίτευξη επαρκών επιπέδων βιταμίνης D, που λειτουργούν προστατευτικά.

  1. Στις περιπτώσεις που οι ανάγκες του οργανισμού δεν καλύπτονται, χορηγείται βιταμίνη D από το στόμα.

Στη χώρα μας κυκλοφορούν πολλά σκευάσματα βιταμίνης D, σε μορφή χαπιών ή σταγόνων, σε πολλές δοσολογίες. Επίσης, βιταμίνη D βρίσκουμε και σε πολλά συμπληρώματα διατροφής, μαζί με άλλες βιταμίνες. Υπάρχουν ακόμη και σκευάσματα βιταμίνης D μαζί με ασβέστιο.

Οι κυριότερες μορφές βιταμίνης D είναι η εργοκαλσιφερόλη (βιταμίνη D2, φυτικής προέλευσης) και η χοληκαλσιφερόλη (βιταμίνη D3, ζωϊκής πρόλευσης). Συνίσταται η χορήγηση χοληκαλσιφερόλης, καθόσον αποτελεσματικότερη.

Η συνιστώμενη δόση βιταμίνης D εξαρτάται από την ηλικία και το βαθμό ανεπάρκειάς της, όπως προκύπτει από τη μέτρηση των επιπέδων της στο αίμα και καθορίζεται από τον θεράποντα γιατρό. Οι περισσότεροι συμφωνούν ότι είναι απαραίτητη η χορήγηση βιταμίνης D σε βρέφη, έγκυες και θηλάζουσες μητέρες, καθώς σε αυτές τις περιπτώσεις σπανίως καλύπτονται οι ανάγκες μόνο από τη διατροφική πρόσληψη και την έκθεση στον ήλιο.

Συχνά, χρειάζονται αρκετά μεγάλες δόσεις (1800-4000 μονάδες καθημερινά), για να επιτευχθούν φυσιολογικά επίπεδα στο αίμα. Δεν πρέπει να χορηγούνται δόσεις μεγαλύτερες των 2000 μονάδων καθημερινά χωρίς ιατρική παρακολούθηση. Πάντως, δε φαίνεται να υπάρχει κίνδυνος για επασβεστώσεις αγγείων ή νεφρολιθίαση, ακόμη και σε νεφροπαθείς και σε πολύ υψηλές δόσεις.

Η θεραπεία υποκατάστασης της βιταμίνης D θεωρείται πολύ ασφαλής και συνήθως δεν παρατηρούνται προβλήματα από τη χορήγησή της.

 

 

Ενδοκρινολογικό τμήμα, Γενικό Νοσοκομείο Ηρακλείου Βενιζέλειο

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Γενικές, για έλλειψη ενζύμου, θυρεοειδούς και d. Απ ότι θυμάμαι

 

Χμμ, μηπως κάτι μπερδεύεις; Οι δύο πρώτες είναι εξετάσεις που γίνονται αμέσως μετά τη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Χμμ, μηπως κάτι μπερδεύεις; Οι δύο πρώτες είναι εξετάσεις που γίνονται αμέσως μετά τη γέννα.

Όχι δεν μπερδεύω κατι ,στο 6 μηνο μας ζήτησε γενικές αλλά και επαναληπτική για το ένζυμο προκειμένου να είμαστε σίγουροι. Αφού πήρε που πήρε αίμα στο μωρό έγραψε και για το ένζυμο και για την βιταμίνη συν τον θυρεοειδή. Μόλις γεννηθεί κάνουν τις προβλεπόμενες εξετάσεις μαζί και του ενζύμου αλλά στο 6 μηνο αλλάζουν πολλά στο μωρό. Για παράδειγμα νεογέννητο με απάντηση για έλλειψη ενζύμου όταν έκανε επαναληπτική δεν είχε ή το αντίθετο. 

Γενικά όμως , τουλάχιστο εκεί που γέννησα εγώ μας είχαν πει ότι στο 6 μηνο καλό είναι να γίνουν γενικές.

Για το ένζυμο στο εξάμηνο είναι προαιρετικο εμείς θέλαμε και το κάναμε. Γενικές όμως αρκετοί παιδίατροι δίνουν

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2018 at 5:09 ΜΜ, vtgian είπε:

 

Γενικά πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με την χορήγηση βιταμινών, ειδικά αν δεν έχουμε στοιχεία καθώς το να δίνουμε έξτρα, δεν είναι πάντα καλό. @Anna3011 ξέρω ότι δεν το πρότεινες, απλά υπενθυμίζω ότι μπορεί να είναι λίγες οι σταγονίτσες, αλλά τοσοδούλικα είναι και τα όργανα του μωρού. Ας βρει η κοπέλα πρώτα έναν παιδίατρο που να της αρέσει, ας δει τι θα τις προτείνει και μετά βλέπει αν όντως πρέπει ή όχι να πάρει συμπλήρωμα. 


 

Εννοείται δεν προτείνω και καλά κάνεις και το επισημαίνεις, ούτε την αρμοδιότητα έχω ούτε τη γνώση. Μου φάνηκε απλώς τραβηγμένο να αποκτήσει το μωρό πετρα στα νεφρά από ένα συμπλήρωμα, τη λήψη του οποίου συστήνουν πολλοί παιδίατροι. Αυτό που πρότεινα στην κοπέλα και συνεχίζω να προτείνω είναι για αυτές τις απορίες να απαευθυνθεί στον παιδίατρό της.

@vtgian ήθελα να σε ρωτήσω επειδή το αναφέρεις, τα αντηλιακά με φυσικά φίλτρα όντως δεν εμποδίζουν την παραγωγή της βιταμίνης; Προβληματίζομαι γιατί η μικρή μου (7 μηνών) όποτε βγαινουμε πρωί φοράει αντηλιακο με φυσικά φίλτρα και δείκτη 50. Την απογευματινή βόλτα την κάνουμε στις 7 οπότε δεν τη βλέπει ήλιος. Και αναρωτιέμαι αν παράγει βιταμίνη δεδομένου ότι θηλάζει και δε λαμβάνει συμπλήρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Εννοείται δεν προτείνω και καλά κάνεις και το επισημαίνεις, ούτε την αρμοδιότητα έχω ούτε τη γνώση. Μου φάνηκε απλώς τραβηγμένο να αποκτήσει το μωρό πετρα στα νεφρά από ένα συμπλήρωμα, τη λήψη του οποίου συστήνουν πολλοί παιδίατροι. Αυτό που πρότεινα στην κοπέλα και συνεχίζω να προτείνω είναι για αυτές τις απορίες να απαευθυνθεί στον παιδίατρό της.

@vtgian ήθελα να σε ρωτήσω επειδή το αναφέρεις, τα αντηλιακά με φυσικά φίλτρα όντως δεν εμποδίζουν την παραγωγή της βιταμίνης; Προβληματίζομαι γιατί η μικρή μου (7 μηνών) όποτε βγαινουμε πρωί φοράει αντηλιακο με φυσικά φίλτρα και δείκτη 50. Την απογευματινή βόλτα την κάνουμε στις 7 οπότε δεν τη βλέπει ήλιος. Και αναρωτιέμαι αν παράγει βιταμίνη δεδομένου ότι θηλάζει και δε λαμβάνει συμπλήρωμα. 

 

Το σωμα δεν παραγει βιταμινη D αν δεν το βλεπει ο ηλιος. Αν μιλάμε για πρωι 9-10 , δε θα επρεπε να φορα αντηλιακο. Φανταζομαι οτι ετσι κι αλλιως δε θα την αφησεις 2 ωρες στον ηλιο γυμνη :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

Εννοείται δεν προτείνω και καλά κάνεις και το επισημαίνεις, ούτε την αρμοδιότητα έχω ούτε τη γνώση. Μου φάνηκε απλώς τραβηγμένο να αποκτήσει το μωρό πετρα στα νεφρά από ένα συμπλήρωμα, τη λήψη του οποίου συστήνουν πολλοί παιδίατροι. Αυτό που πρότεινα στην κοπέλα και συνεχίζω να προτείνω είναι για αυτές τις απορίες να απαευθυνθεί στον παιδίατρό της.

@vtgian ήθελα να σε ρωτήσω επειδή το αναφέρεις, τα αντηλιακά με φυσικά φίλτρα όντως δεν εμποδίζουν την παραγωγή της βιταμίνης; Προβληματίζομαι γιατί η μικρή μου (7 μηνών) όποτε βγαινουμε πρωί φοράει αντηλιακο με φυσικά φίλτρα και δείκτη 50. Την απογευματινή βόλτα την κάνουμε στις 7 οπότε δεν τη βλέπει ήλιος. Και αναρωτιέμαι αν παράγει βιταμίνη δεδομένου ότι θηλάζει και δε λαμβάνει συμπλήρωμα.

Η δικιά μας παιδίατρο μας έχει πει απαγορεύονται αντηλιακά μέχρι 2 ετών. Επίσης απαγορεύεται και ο ήλιος τώρα που είναι 5 μηνών. Και αν θες να σου πω απαντήσεις 3 παιδιάτρων. 1 κακώς έδωσες βιταμίνη, 2ος καλώς έδωσες μέχρι ένα λίτρο γάλα, η δικιά μου δεν πρόκειται να φάει ένα λίτρο γάλα ποτέ των ποτών είναι λιγόφαγη. 3ος καλώς έδωσες να συνεχίσεις μέχρι τον 6 μήνα.  Ποιον από τους τρεις να ακούσω; 

 

Link to comment
Share on other sites

@Anna3011 Από τα λίγα που ξέρω, τα νεφρά των μωρών είναι πολύ ανώριμα πριν το έτος και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν τους βάζουμε αλάτι στο φαγητό. Οπότε δε θα μου έκανε εντύπωση ακόμα και μια μικρή ποσότητα να προκαλέσει ζημιά. 

Σχετικά με τα φυσικά φίλτρα και την παραγωγή της βιταμίνης, έτσι μου έχει πει παιδίατρος και φαρμακοποιός. Το πρόβλημα απλά είναι ότι συνήθως είναι αρκετά παχύρευστα και δύσκολα στην εφαρμογή και αφήνουν ένα λευκό φίλμ (το τελευταίο εντελώς αισθητικό). Κάτι ακόμα που παίζει ρόλο είναι και ο τύπος του δέρματος, όσο πιο σκουρόχρωμος τόσο πιο δύσκολη η παραγωγή της βιταμίνης. Στην αρχή πήγα και εγώ και πήρα κάτι 50άρια και τελικά μας έμειναν έτσι. Πρωί/απόγευμα είχε το καπελάκι της και σε καμία περίπτωση δεν καιγόταν μπουτάκια και χεράκια.

 

@dafni12 Στην ηλικία της δικιάς σου αντιηλιακό η παιδίατρος μας είπε να φοράμε μόνο αν το παιδί εκτεθεί πολύ ώρα στον ήλιο (που φυσικά μας απέτρεψε και λογικό είναι) και βασικά το μεσημέρι. Πρακτικά δεν έβαλε σχεδόν ποτέ μέχρι δύο ετών γιατί δεν πηγαίναμε θάλασσα μεσημέρι, ούτε βγαίναμε έξω μεσημέρι. Και το πρωί/απόγευμα στη θάλασσα εκτεθειμένη δεν έμενε πάνω από 10 λεπτά. Tώρα που κάθεται παραπάνω στη θάλασσα ναι, της βάζω. Αλλά όχι το πρωί ή το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είπε:

Στην ηλικία της δικιάς σου αντιηλιακό η παιδίατρος μας είπε να φοράμε μόνο αν το παιδί εκτεθεί πολύ ώρα στον ήλιο (που φυσικά μας απέτρεψε και λογικό είναι) και βασικά το μεσημέρι. Πρακτικά δεν έβαλε σχεδόν ποτέ μέχρι δύο ετών γιατί δεν πηγαίναμε θάλασσα μεσημέρι, ούτε βγαίναμε έξω μεσημέρι. Και το πρωί/απόγευμα στη θάλασσα εκτεθειμένη δεν έμενε πάνω από 10 λεπτά. Tώρα που κάθεται παραπάνω στη θάλασσα ναι, της βάζω. Αλλά όχι το πρωί ή το απόγευμα.

Το πρωί τι ώρα την πήγαινες στη θάλασσα ; Βρε παιδιά αν και πρωί χωρίς αντηλιακό;  Για ποιο λόγο δεν πρέπει να φοράνε αντηλιακό τα μωρά;

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ 10:30 - 11:00  Στις 11:30 είχαμε φύγει. Σε εμάς βόλευε πολύ ότι ήμασταν σε camping και τροχόσπιτο και πρακτικά ήταν σα να είχα σπίτι πάνω στη θάλασσα. Κανένα αντιηλιακό δεν είναι απολύτως φυσικό, ο βρεφικός οργανισμός είναι πολύ ευαίσθητος και δεν έχει τις άμυνες που έχει των ενηλίκων. Οπότε είμαστε πολύ προσεκτικοί στο τι βάζουμε στο δερματάκι τους.

Εμένα αυτά μου έχουν πει 2 παιδίατροι που εμπιστεύομαι απόλυτα και ακολουθώ. Ενδεχομένως άλλος παιδίατρος να έχει άλλη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dafni12 είπε:

Το πρωί τι ώρα την πήγαινες στη θάλασσα ; Βρε παιδιά αν και πρωί χωρίς αντηλιακό;  Για ποιο λόγο δεν πρέπει να φοράνε αντηλιακό τα μωρά;

 

To αντηλιακό σε ώρες που ο ήλιος δεν είναι επικίνδυνος, ούτε εμείς θα έπρεπε να το φοράμε, ούτε τα μωρά, για λογική έκθεση στον ήλιο. Έτσι κι αλλιώς, και στις 9 το πρωί, ποιος θα άφηνε ένα μωρό ένα δίωρο στον ήλιο συνεχόμενα χωρίς κάλυψη; Οπότε για τη μισή και μία ώρα, το αντηλιακό όχι μόνο δε χρειάζεται, αλλά κάνει και κακό. Τώρα αν μιλάμε για να πάει η οικογένεια από τις 10 ως τις 5 στην παραλία, αυτό είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...