Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ .. ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ..


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Stella7721 είπε:

Ναι το καταλαβαινω αυτο αλλα ετσι μου ειπε, τι να πω! Κ φρέσκα φρούτα τρωει για δεκατιανό. Ναι μου πρότεινε κ το φρέσκο οποτε θα το δοκιμάσω κ αυτο. Τρώμε καθημερινά κόκκινο κρέας κ παίρνουμε κ σταγόνες ναι... η κρέμα για πρωινό, εννοεις με βρώμη ετσι;; 

Επειδη πολλά λένε, αλλά δ εχουν καμια σχεση με την κοινή λογικη.. 

Ειδικα από σιδηρο έχω προσωπική εμπειρία. Κ αν έχεις έντονο πρόβλημα, ειδικα με αποθήκες, θελει συμπληρωμα, μονο η διατροφή δ αρκει

Αλλα σιγουρα συκωτι κ κόκκινο κρέας δινεις βαρυτητα

Αποφεύγεις φυτικό σιδηρο με γαλακτοκομικα, πχ όχι τυρι με φακες. Κ συνδυάζεις σιδηρο με βιτ c περισσότερο από το μοσχάρι έχει το κατσικι κ η γαλοπούλα, κ τα οσπρια πολύ καλα

Ναι κρεμα με βρωμη. Τα δικά μου το γαλα το πρώτο δοκίμασαν με δημητριακα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 28/1/2020 at 7:46 ΜΜ, Stella7721 είπε:

Η παιδίατρος μου ειπε μεχρι 18 μηνών προτιμούμε σκονογαλα γιατι εχει περισσότερο σιδηρο( έχουμε χαμηλό σίδηρο).

Το παιδικό γάλα σε σκόνη είναι στην ουσία μια φόρμουλα-συνδιασμός πολλών συστατικών, εμπλουτισμένη και με σίδηρο. Υπάρχει και φρέσκο γάλα (σωστότερα ορίζεται ως ρόφημα γάλακτος αφού είναι προιόν επεξεργασμένο-εμπλουτισμένο) με σίδηρο. Γνωστές μάρκες που εύκολα βρίσκει κανείς στο ψυγείο του σούπερ-μάρκετ. Ρωτήστε την παιδίατρο σας, εάν θα μπορούσατε να δοκιμάσετε και αυτές. Και σε παρασκευές όπως σας ανέφερε και @vicky86. Μήπως το παιδί το προτιμήσει.

 

21 ώρες πρίν, Stella7721 είπε:

Τρώμε καθημερινά κόκκινο κρέας κ παίρνουμε κ σταγόνες ναι

Πάντως @vicky86 έχει δίκιο, εάν το παιδί τρώει ισορροπημένα και ικανοποιητικά μέσα στην ημέρα (και οι οδηγίες για τους συνδιασμούς τροφών που αναφέρει είναι από όσο γνωρίζω κι εγώ, σωστές) και εφόσον παίρνει και συμπλήρωμα σταγόνες, να μην ανησυχείτε για τον σίδηρο του. Και εαν στις επαναλληπτικές σας εξετάσεις ο σίδηρος του είναι καλός, τότε προτιμήστε να του προσφέρετε φρέσκο γάλα (άνευ πρόσθετων).

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Επειδη πολλά λένε, αλλά δ εχουν καμια σχεση με την κοινή λογικη.. 

Ειδικα από σιδηρο έχω προσωπική εμπειρία. Κ αν έχεις έντονο πρόβλημα, ειδικα με αποθήκες, θελει συμπληρωμα, μονο η διατροφή δ αρκει

Αλλα σιγουρα συκωτι κ κόκκινο κρέας δινεις βαρυτητα

Αποφεύγεις φυτικό σιδηρο με γαλακτοκομικα, πχ όχι τυρι με φακες. Κ συνδυάζεις σιδηρο με βιτ c περισσότερο από το μοσχάρι έχει το κατσικι κ η γαλοπούλα, κ τα οσπρια πολύ καλα

Ναι κρεμα με βρωμη. Τα δικά μου το γαλα το πρώτο δοκίμασαν με δημητριακα

Ναι ειχαμε σοβαρό θεμα με τις αποθήκες σιδήρου. Συκώτι απο ποια ηλικια μπορούμε να δίνουμε;; Γιατι η παλια μου παιδίατρος μου ειπε να το καθυστερήσω όσο πιο πολυ γίνεται(αλλάξαμε παιδίατρο). Κ την καινούρια δεν την εχω ρωτήσει ακομα...  Την κρέμα με την βρώμη μπορω να την κανω με φρέσκο γάλα;; Γιατι την εκανα με νερο 2 μερες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Το παιδικό γάλα σε σκόνη είναι στην ουσία μια φόρμουλα-συνδιασμός πολλών συστατικών, εμπλουτισμένη και με σίδηρο. Υπάρχει και φρέσκο γάλα (σωστότερα ορίζεται ως ρόφημα γάλακτος αφού είναι προιόν επεξεργασμένο-εμπλουτισμένο) με σίδηρο. Γνωστές μάρκες που εύκολα βρίσκει κανείς στο ψυγείο του σούπερ-μάρκετ. Ρωτήστε την παιδίατρο σας, εάν θα μπορούσατε να δοκιμάσετε και αυτές. Και σε παρασκευές όπως σας ανέφερε και @vicky86. Μήπως το παιδί το προτιμήσει.

 

Πάντως @vicky86 έχει δίκιο, εάν το παιδί τρώει ισορροπημένα και ικανοποιητικά μέσα στην ημέρα (και οι οδηγίες για τους συνδιασμούς τροφών που αναφέρει είναι από όσο γνωρίζω κι εγώ, σωστές) και εφόσον παίρνει και συμπλήρωμα σταγόνες, να μην ανησυχείτε για τον σίδηρο του. Και εαν στις επαναλληπτικές σας εξετάσεις ο σίδηρος του είναι καλός, τότε προτιμήστε να του προσφέρετε φρέσκο γάλα (άνευ προσθέτων).

Προσπαθω να του προσφέρω το γάλα που μας πρότεινε η παιδίατρος, ώστε να μην το πετάξω κ αυτο κ μετα θα δοκιμάσουμε κ φρέσκο. Του δίνω γιαούρτι κ τυρί τουλάχιστον να παίρνει ασβέστιο απο κάπου . Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές! 

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2020 at 3:39 ΜΜ, Stella7721 είπε:

Ναι ειχαμε σοβαρό θεμα με τις αποθήκες σιδήρου. Συκώτι απο ποια ηλικια μπορούμε να δίνουμε;; Γιατι η παλια μου παιδίατρος μου ειπε να το καθυστερήσω όσο πιο πολυ γίνεται(αλλάξαμε παιδίατρο). Κ την καινούρια δεν την εχω ρωτήσει ακομα...  Την κρέμα με την βρώμη μπορω να την κανω με φρέσκο γάλα;; Γιατι την εκανα με νερο 2 μερες. 

Αν δ κανω λαθος οποτε επιβεβαίωσε κ με την γιατρο σας, στον μικρο έδωσα από 10μ συκωτι. Του αρέσει κ πολυ, η μεγάλη δ το τρωει, αλλα δ ειχε κ έλλειψη ποτε

Την βρωμη εννοείται μπορείς με γαλα φρέσκο, σαν γαλα με δημητριακα απλό. Λίγη κανελα αρκεί. Μετα τον χρονο κ μελι

Συνηθως με τα φρουτα δ εβαζα γαλα, αλλα μπορεις άνετα, γαλα-βρωμη-μπανανα-κανελα για παραδειγμα

Η βρωμη πιο σωστά ειδικα για τον σιδηρο είναι να την δώσεις αφού την έχεις μουλιάσει σε νερό με λίγες σταγόνες λεμονι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...