Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίλημμα μητέρας


Recommended Posts

On 19/6/2018 at 8:42 ΜΜ, ponemeni είπε:

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που μου έθεσε μία φίλη ζητώντας μου την προσωπική μου άποψη. Η εν λόγω φίλη είναι μητέρα 2 αγοριών, 11 ετών και 8 αντιστοίχως. Το επόμενο Σάββατο έχει 2 υποχρεώσεις, ο μεγάλος της γιος συμμετέχει σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα στο κλείσιμο της χρονιάς και ο μικρός είναι καλεσμένος στο πάρτυ του κολλητού του φίλου. Το πρόβλημα είναι ότι η μητέρα δεν μπορεί να είναι και στις 2 εκδηλώσεις και δεν υπάρχει εναλλακτική (ο σύζυγος εργάζεται, οι γιαγιάδες είναι μεγάλης ηλικίας και δεν υπάρχει κανείς άλλος να μπορεί να πάει το ένα εκ των δύο κάπου).
Επέλεξε να πάει τον μεγάλο στον αγώνα, ο μικρός όπως καταλαβαίνεται διαμαρτύρεται και της κάνει συνεχώς παράπονα.
Με δεδομένο το γεγονός ότι έχω ένα παιδί δεν ήξερα ακριβώς τι να την συμβουλέψω, το μόνο που της είπα είναι πως αφού έχει ανακοινώσει την απόφασή της στα παιδιά, καλό θα είναι να μην την αλλάξει. Το κριτήριό της μου είπε ότι ήταν η ηλικία και το πιο ήταν το πιο σημαντικό. Εκεί βέβαια διαφώνησα γιατί κατ΄εμέ για το κάθε παιδί είναι σημαντικό αυτό που θέλει να κάνει το ίδιο.
Ήθελα την γνώμη σας στο εξής για όσες μητέρες έχουν 2 ή και περισσότερα παιδιά.
Εάν είχατε 2 δραστηριότητες / εκδηλώσεις κλπ ταυτόχρονα για τα παιδιά σας και δεν υπήρχε καμία εναλλακτική για να βολευτούν και τα 2 ποιο θα ήταν το κριτήριό σας για να κάνετε την επιλογή ποιου παιδιού την ανάγκη θα καλύψετε?
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Είναι ακριβώς την ίδια ώρα τα δύο γεγονότα; Το ενδεχόμενο να πάει το μεγάλο παιδί στον αγώνα κ να αφήσει τη μια γιαγιά ως θεατή -εφόσον το παιδί θα βρίσκεται στον αθλητικό χώρο με συναθλητές κ προπονητη δε βρίσκω που είναι το τόσο επικίνδυνο- και εν τω μεταξύ να πάει το μικρό στο πάρτυ; Φαντάζομαι είναι στην ίδια περιοχή οπότε η απόσταση δεν είναι τραγική, σωστά; Όταν λοιπόν ο αγώνας τελειώνει θα την ειδοποιήσει η γιαγιά, θα αφήσει το μικρό για ένα τέταρτο υπό την επίβλεψη της μαμάς του κολλητού ή θα του έχει πει από πριν ότι θα πάνε για λιγο κ θα φύγουν μαζι, έτσι κ αλλιώς ένας αγώνας διαρκεί κοντά μιάμιση ώρα. Εγώ κάτι τέτοιο νομίζω θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή πιθανόν πολλές μαμάδες εδώ να έχουν μικρότερα παιδιά, να πω επίσης ότι όταν μιλάμε για τέτοιες ηλικίες, αποφάσεις δύσκολα απλά "ανακοινώνονται" χωρίς αντίλογο, τουλάχιστον σε μία υγιή οικογένεια. Ενα παιδί 8 χρονών, ειδικά με μεγαλύτερο αδερφάκι (κάνει μεγάλη διαφορά) ασφαλώς και θα σκεφτεί πράγματα όπως "γιατί να μην πάω με τη μαμά του Γιάννη" ή "ας πάω έστω στη μέση του πάρτυ". Δεν τίθεται απλά θέμα διαχείρισης θυμού, αλλά και εξηγήσεων με επιχειρήματα, και πιθανότατα και υποχώρησης από την πλευρά του γονιού, αν το παιδί προτείνει μία λογική λύση.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Lenia16 said:

Είναι ακριβώς την ίδια ώρα τα δύο γεγονότα; Το ενδεχόμενο να πάει το μεγάλο παιδί στον αγώνα κ να αφήσει τη μια γιαγιά ως θεατή -εφόσον το παιδί θα βρίσκεται στον αθλητικό χώρο με συναθλητές κ προπονητη δε βρίσκω που είναι το τόσο επικίνδυνο- και εν τω μεταξύ να πάει το μικρό στο πάρτυ; Φαντάζομαι είναι στην ίδια περιοχή οπότε η απόσταση δεν είναι τραγική, σωστά; Όταν λοιπόν ο αγώνας τελειώνει θα την ειδοποιήσει η γιαγιά, θα αφήσει το μικρό για ένα τέταρτο υπό την επίβλεψη της μαμάς του κολλητού ή θα του έχει πει από πριν ότι θα πάνε για λιγο κ θα φύγουν μαζι, έτσι κ αλλιώς ένας αγώνας διαρκεί κοντά μιάμιση ώρα. Εγώ κάτι τέτοιο νομίζω θα έκανα.

 

Για την ακριβή ώρα δεν ξέρω, ξέρω ότι είναι και τα δύο το απόγευμα οπότε λογικά κοντά οι ώρες. Το πάρτυ είναι κοντά καθώς το κάνουν σε πάρκο και είναι κοντά και στο σπίτι της φίλης μου και του εορτάζοντα. Οι αγώνες όμως είναι μακριά, δεν είναι στην περιοχή και από ότι κατάλαβα θα έχει και απονομή μεταλλίων και κάτι σαν εκδήλωση που θα ακολουθήσει μετά. Οι γιαγιάδες είναι μεγάλης ηλικίας, δύσκολες στην μετακίνηση. Ελπίζω να βρεθεί ειλικρινά μία λύση γιατί είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν η συμμετοχη στον αγωνα δεν προϋποθετει διανυκτερευση εκτος σπιτιου, δεν καταλαβαινω γιατι το παιδι δεν μπορει να παει μονο του. Υποθετω η ομαδα μετακινειται με καποιο κοινο οχημα, ή οχι; Αλλα ακομα κ αν απαιτειται να μεταβουν με τους γονεις, δεν υπαρχει καποιος γονεας συναθλητη που να γνωριζονται κ να μπορει να παρει το αλλο παιδι μαζι του; 11 χρονων ειναι κ στην προεφηβεια πια, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο φοβερο. Εκτος αν το θεμα δεν ειναι η μετακινηση κ η επιβλεψη αλλα η παρακολουθηση του αγωνα κ το χειροκροτημα. Κατσλαβαινω οτι το παιδι θα ηθελε σιγουρα καποιον δικο του στην εξεδρα για να μοιραστει τη στιγμη, αλλα αν ο λογος ειναι μονο αυτος, ειναι αδικια να χασει κ το αλλο παιδακι το παρτι. 

 

Παντως η ηλικια σαν κριτηριο ειναι τελειως ατοπη. Δηλαδη αν το παρτι ηταν του μεγαλου, θα εχανε ο μικρος τον αγωνα; Εγω θα εβαζα ως κριτηριο, οπως ειπαν κ αλλες κοπελες, την "σοβαροτητα" του γεγονοτος, οπου σοβαροτητα εννοω αν εχει τον χαρακτηρα υποχρεωσης ως προς καποια δραστηριοτητα, ή την σπανιοτητα του γεγονοτος, ή το ποιο παιδι ειχε λιγοτερες ευκαιριες να κανει κατι ευχαριστο μεσα στη χρονια. Αλλα το καλυτερο ειναι να εχεις παντα μια δικλιδα ασφαλειας, να γνωριζεις γονεις απο ολες τις δραστηριοτητες των παιδιων για να μπορεις να εισαι ευελικτος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εαν η συμμετοχη στον αγωνα δεν προϋποθετει διανυκτερευση εκτος σπιτιου, δεν καταλαβαινω γιατι το παιδι δεν μπορει να παει μονο του. Υποθετω η ομαδα μετακινειται με καποιο κοινο οχημα, ή οχι; Αλλα ακομα κ αν απαιτειται να μεταβουν με τους γονεις, δεν υπαρχει καποιος γονεας συναθλητη που να γνωριζονται κ να μπορει να παρει το αλλο παιδι μαζι του; 11 χρονων ειναι κ στην προεφηβεια πια, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο φοβερο. Εκτος αν το θεμα δεν ειναι η μετακινηση κ η επιβλεψη αλλα η παρακολουθηση του αγωνα κ το χειροκροτημα. Κατσλαβαινω οτι το παιδι θα ηθελε σιγουρα καποιον δικο του στην εξεδρα για να μοιραστει τη στιγμη, αλλα αν ο λογος ειναι μονο αυτος, ειναι αδικια να χασει κ το αλλο παιδακι το παρτι. 

 

 

Όσο χρονών και να είναι ένα παιδί, ένας έφηβος ή ένας ενήλικας, φαντάζομαι όταν παίρνει ένα μετάλλιο θα θέλει τους δικούς του εκεί... Δεν ξέρω αν ακούγομαι ρομαντική, αλλά και ο μικρός αδερφός θα έπρεπε να πει ότι δεν μπορώ να έρθω στο πάρτυ γιατί πρέπει να πάω να δω τον αδερφό μου... Πρέπει να μπαίνουν κάποιες προτεραιότητες και η οικογένεια είναι πάνω απ΄όλα. Πως θα έχουν στενούς δεσμούς αργότερα τα αδέρφια αν μαθαίνουν ότι ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του; Γι΄αυτό ρώτησα νωρίτερα εάν πρόκειται για κάποιον σημαντικό αγώνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν "σοβαρότητα" ή τελοσπάντων σαν συναισθηματικής αξίας γεγονός θεωρω ότι υπερτερεί ο αγώνας, γιατί, αν έχω καταλάβει καλά, δεν είναι ένας απλός αγώνας "ρουτίνας", είναι ο τελευταίος της σεζον και συνοδεύτεται από κάποια εκδήλωση - απονομή.

Αυτό δεκτό, κι εγώ θα φρόντιζα να είμαι εκεί οπωσδήποτε.

Το μικρότερο παιδί όμως, πιθανόν να δυσαρεστείται, να ζηλεύει και φυσικά να επιθυμεί να είναι στο πάρτι του κολλητού του... απόλυτα κατανοητό και αυτό.

Πραγματικά ελπίζω η φίλη σου να το σκεφτεί λίγο ακόμη και να ζητήσει από κάποιον άλλο γονέα να προσέχει τον γιο της στο πάρτι - 8 ετών δεν θέλει κάποια ιδιαίτερη φροντίδα, θα εξασφαλίσει μόνο ότι δεν θα "το σκάσει", κατα τα άλλα, θα  κινείται μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά και ότι χρειαστεί μπορεί να το ζητήσει ή να το κάνει μόνος (νερό, τουαλέτα κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παιδια σ αυτην την ηλικια αλλα υποθετω οτι τα παρτι δεν ειναι μονο διασκεδαση αλλα κ μεσο κοινωνικοποιησης κ κατακτησης δεξιοτητων. Οποτε θα θεωρουσα εξισου εγωιστικο, αν μπορουσε με καποιον τροπο να εξασφαλιστει  οτι μπορουν κ τα δυο παιδια να πανε το καθενα στην εκδηλωση του, να χασει ο ενας το παρτυ επειδη ο αδερφος του θελει χειροκροτημα. Το πιο λογικο βεβαια θα ηταν να προσεχει καποιος το παιδι στο παρτυ κ η μητερα να συνοδευσει τον αγωνα, αλλα απο μια αλλη συζητησγ για τα παρτυ καταλαβαινω οτι σ´ αυτο το θεμα υπαρχουν πολλες αποψεις. 

 

Γενικα, ειναι λογικο να καταλαβουν τε παιδια οτι υπαρχουν καποιες προτεραιοτητες κ οτι συχνα μπορει να χανουμε πραγματα που μας αρεσουν για λογους οικογενειακους ή η οικονομικους ή επαγγελματικους. Ομως επειδη μπορει καποια φορα να ειναι εξισου επειγουσες οι δραστηριοτητες κ των δυο, κ ιταν ξερεις οτι λογω εργασιας δεν ειναι διαθεσιμοι κ οι δυο γονεις, καλο ειναι να εχεις κ στο μυαλο σου οτι τα παιδια θα πρεπει να μπορουν να παν καπου ασυνοδευτα ή με την επιβλεψη καποιου αλλου γονεα. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εαν η συμμετοχη στον αγωνα δεν προϋποθετει διανυκτερευση εκτος σπιτιου, δεν καταλαβαινω γιατι το παιδι δεν μπορει να παει μονο του. Υποθετω η ομαδα μετακινειται με καποιο κοινο οχημα, ή οχι; Αλλα ακομα κ αν απαιτειται να μεταβουν με τους γονεις, δεν υπαρχει καποιος γονεας συναθλητη που να γνωριζονται κ να μπορει να παρει το αλλο παιδι μαζι του; 11 χρονων ειναι κ στην προεφηβεια πια, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο φοβερο. Εκτος αν το θεμα δεν ειναι η μετακινηση κ η επιβλεψη αλλα η παρακολουθηση του αγωνα κ το χειροκροτημα. Κατσλαβαινω οτι το παιδι θα ηθελε σιγουρα καποιον δικο του στην εξεδρα για να μοιραστει τη στιγμη, αλλα αν ο λογος ειναι μονο αυτος, ειναι αδικια να χασει κ το αλλο παιδακι το παρτι. 

 

Παντως η ηλικια σαν κριτηριο ειναι τελειως ατοπη. Δηλαδη αν το παρτι ηταν του μεγαλου, θα εχανε ο μικρος τον αγωνα; Εγω θα εβαζα ως κριτηριο, οπως ειπαν κ αλλες κοπελες, την "σοβαροτητα" του γεγονοτος, οπου σοβαροτητα εννοω αν εχει τον χαρακτηρα υποχρεωσης ως προς καποια δραστηριοτητα, ή την σπανιοτητα του γεγονοτος, ή το ποιο παιδι ειχε λιγοτερες ευκαιριες να κανει κατι ευχαριστο μεσα στη χρονια. Αλλα το καλυτερο ειναι να εχεις παντα μια δικλιδα ασφαλειας, να γνωριζεις γονεις απο ολες τις δραστηριοτητες των παιδιων για να μπορεις να εισαι ευελικτος. 

Συνηθως οι ομαδες σε αυτες τις ηλικιες δε μετακινουνται με πουλμαν, αλλα με τα μεσα των γονιων. Υποθετω οτι μιλαμε για τον τυπικο συνοικιακο συλλογο και οχι για πρωταθλητισμο.

Link to comment
Share on other sites

On 23 Ιουνίου 2018 at 9:21 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Συνηθως οι ομαδες σε αυτες τις ηλικιες δε μετακινουνται με πουλμαν, αλλα με τα μεσα των γονιων. Υποθετω οτι μιλαμε για τον τυπικο συνοικιακο συλλογο και οχι για πρωταθλητισμο.

Οκ, δεν εχω εικονα του τι γινεται σε πολεις. Εδω οι μετακινησεις ειναι σε αλλο νησι αλλο μαλλον μονο για τις εφηβικες ομαδες οποτε ειναι αυτονοητο οτι τε παιδια θα ειναι μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω το τοσο σοβαρό δίλημμα!!! Νομιζω οτι καποιες φορες μονοι μας τα κανουμε τα πραγματα τοσο δύσκολα χωρις να υπαρχει στην πραγματικότητα λογος. Αρχικα να πω πως τα παιδια ειναι σε μια πολυ καλη ηλικια ωστε να μεινουν για καποιες ωρες χωρις την επιβλεψη της μητερας τους.Απο την αλλη αν δεν θελει με τιποτα να αφησει τον μικρο μονο του  μπορει η μητερα να παει πρωτα τον μεγαλο στον αγωνα μαζι με τον μικρο να τον χειροκροτησουν. Εξαλλου ειναι  αδερφος του. Ειναι και ποδοσφαιρο οποτε δε νομιζω οτι θα βαρεθεί ο μικρος.. να περιμενουν να τελειώσει το πρωτο ημίχρονο και υστερα να παει τον μικρο στο παρτυ. Το παρτυ δεν θα τελειώσει και στη μια ωρα.Θα ειναι τουλαχιστον 3 ώρες φανταζομαι. 

Το αλλο που θα μπορουσε να γινει ειναι απλα να παει τον μικρο στο παρτυ να κατσει μαζι του μεχρι να σβησουν τα κερακια και μεχρι να τελειωσει το πρωτο ημίχρονο και υστερα να παρει τον μικρο και να πανε να δουνε το 2ο ημιχρονο μαζι εφοσον θα γινει και απονομη..  11 χρονων ειναι . Μπορει νομιζω να καταλαβει καποια πραγματα. Σε δυο χρονια θα παει γυμνασιο. Τι να πω μου φαινεται  λιγο παραξενο ολο αυτο . Τοσο μεγαλο δίλημμα.Χαχα. 

 

Εγω παλι γιατι εχω την εντυπωση οτι δημοσιευετε θεματα απλα και μονο για να εχουμε να τσακωνομαστε ? :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Thommyarg είπε:

Δεν καταλαβαινω το τοσο σοβαρό δίλημμα!!! Νομιζω οτι καποιες φορες μονοι μας τα κανουμε τα πραγματα τοσο δύσκολα χωρις να υπαρχει στην πραγματικότητα λογος. Αρχικα να πω πως τα παιδια ειναι σε μια πολυ καλη ηλικια ωστε να μεινουν για καποιες ωρες χωρις την επιβλεψη της μητερας τους.Απο την αλλη αν δεν θελει με τιποτα να αφησει τον μικρο μονο του  μπορει η μητερα να παει πρωτα τον μεγαλο στον αγωνα μαζι με τον μικρο να τον χειροκροτησουν. Εξαλλου ειναι  αδερφος του. Ειναι και ποδοσφαιρο οποτε δε νομιζω οτι θα βαρεθεί ο μικρος.. να περιμενουν να τελειώσει το πρωτο ημίχρονο και υστερα να παει τον μικρο στο παρτυ. Το παρτυ δεν θα τελειώσει και στη μια ωρα.Θα ειναι τουλαχιστον 3 ώρες φανταζομαι. 

Το αλλο που θα μπορουσε να γινει ειναι απλα να παει τον μικρο στο παρτυ να κατσει μαζι του μεχρι να σβησουν τα κερακια και μεχρι να τελειωσει το πρωτο ημίχρονο και υστερα να παρει τον μικρο και να πανε να δουνε το 2ο ημιχρονο μαζι εφοσον θα γινει και απονομη..  11 χρονων ειναι . Μπορει νομιζω να καταλαβει καποια πραγματα. Σε δυο χρονια θα παει γυμνασιο. Τι να πω μου φαινεται  λιγο παραξενο ολο αυτο . Τοσο μεγαλο δίλημμα.Χαχα. 

 

Εγω παλι γιατι εχω την εντυπωση οτι δημοσιευετε θεματα απλα και μονο για να εχουμε να τσακωνομαστε ? :-D

Ανάλογα με το άτομο που ανοίγει το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε τέτοιας φύσης θέματα που είναι κάπως αόριστα και καθαρά υποκειμενικά οι διαφορετικές απόψεις είναι δεδομένες.

Δεν σημαίνει ότι αυτό που κανω εγώ ως μαμά το κάνουν όλες . Κάθε πρόβλημα προσαρμόζεται και στο μοντέλο οικογένειας. 

Υπάρχουν για παράδειγμα παιδιά τέτοιων και μεγαλύτερων ηλικιών εντελώς εξαρτημένα από την μαμά ή το αντίθετο. Αν τα παιδιά και η οικογένεια έχει συνηθίσει το μαζί σε όλα ,τότε σε κοινές εκδηλώσεις αδερφών καταλήγουμε στο θέμα του ποστ.

Link to comment
Share on other sites

On 6/24/2018 at 9:04 PM, Lisbet said:

Ανάλογα με το άτομο που ανοίγει το θέμα. 

 

Τι εννοείτε?

On 6/24/2018 at 10:42 PM, Dust pink said:

Νομίζω ότι σε τέτοιας φύσης θέματα που είναι κάπως αόριστα και καθαρά υποκειμενικά οι διαφορετικές απόψεις είναι δεδομένες.

Δεν σημαίνει ότι αυτό που κανω εγώ ως μαμά το κάνουν όλες . Κάθε πρόβλημα προσαρμόζεται και στο μοντέλο οικογένειας. 

Υπάρχουν για παράδειγμα παιδιά τέτοιων και μεγαλύτερων ηλικιών εντελώς εξαρτημένα από την μαμά ή το αντίθετο. Αν τα παιδιά και η οικογένεια έχει συνηθίσει το μαζί σε όλα ,τότε σε κοινές εκδηλώσεις αδερφών καταλήγουμε στο θέμα του ποστ.

 

Όπως ακριβώς τα λέτε. Αυτό που διαπιστώνω είναι πως τελικά το κριτήριο εκ μέρους του γονιού είναι τι θεωρεί ο ίδιος ως πιο σημαντικό. Έχοντας μόνο ένα παιδί αλλά βρισκόμενη στον δρόμο για το δεύτερο θέλω να πιστεύω πως θα προσπαθήσω να μην αδικήσω κάποιο από τα παιδιά. Γιατί αν συμπίπτει το θέλω του γονιού με το θέλω του παιδιού είναι εύκολη υπόθεση εκεί που δυσκολεύει είναι όταν το ένα θέλω συγκρούεται με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...