Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω Αμνιοπαρακέντηση;


Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

Μπορείς ψυχικά και σωματικά να αναλάβεις τη φροντίδα ενός παιδιού με κάποιο σύνδρομο;

Όχι, ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου... Απλά εκείνος σκέφτεται να την κάνουμε στη Β' επιπέδου ή αργότερα στις 32 εβδομάδες (μας πρότεινε κι αυτό ο γιατρός μου). Εγώ από την άλλη αν υπάρχει πρόβλημα και γίνει διακοπή, δεν θα ήθελα να είμαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, να το έχω αισθανθεί να κινείται μέσα μου και να κλωτσάει.. Ο γιατρός και ο άντρας μου πιο εύκολα αποφασίζουν, δεν είναι στο δικό τους σώμα το μωρό, δεν το νιώθουν.. Τελοσπαντων, αυτά σκέφτομαι εγώ, άλλος μπορεί να τα βλέπει αλλιώς και είναι σεβαστό.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sansa είπε:

Όχι, ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου... Απλά εκείνος σκέφτεται να την κάνουμε στη Β' επιπέδου ή αργότερα στις 32 εβδομάδες (μας πρότεινε κι αυτό ο γιατρός μου). Εγώ από την άλλη αν υπάρχει πρόβλημα και γίνει διακοπή, δεν θα ήθελα να είμαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, να το έχω αισθανθεί να κινείται μέσα μου και να κλωτσάει.. Ο γιατρός και ο άντρας μου πιο εύκολα αποφασίζουν, δεν είναι στο δικό τους σώμα το μωρό, δεν το νιώθουν.. Τελοσπαντων, αυτά σκέφτομαι εγώ, άλλος μπορεί να τα βλέπει αλλιώς και είναι σεβαστό.. 

 

Το ρίσκο αποβολής είναι το ίδιο και τώρα και τότε. Αργότερα όπως είπες και εσύ, δένεσαι και είναι και η διαδικασία η ίδια πολύ πιο επίπονη από όλες τις απόψεις. 

Σχετικά με κέντρο που ρώτησες, δεν γνωρίζω δυστυχώς. Ξέρω ότι στο Χωρέμειο γίνεται με αρκετά χαμηλό κόστος (λόγω δημοσίου χαρακτήρα). Προσωπικά θα εμπιστευόμουν τον εμβρυολόγο μου. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία του δικού μου με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα!! Είμαι 29 χρονών, (πρώτη εγκυμοσύνη) 13 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες έκανα την αυχενική διαφάνεια.

Οι τιμές της ελεύθερης β-hCG ήταν

166,90 IU/I ισοδύναμο με 4,454 ΜοΜ και

PAPP-A 3,860 IU/I ισοδύναμο με 0,858 ΜοΜ. Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός με καμία ένδειξη ανησυχίας. Ο εξωτερικός γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπε οτι δεν υπάρχει ζήτημα για σύνδρομο down αλλά λόγω της αυξημένης χοριακής μου είπε να σκεφτώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με 3 άλλους γυναικολόγους που μίλησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οτι οι αιματολογικές είναι κάποιες φορές αναξιόπιστες κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Μου είπαν για την αιματολογική μόνο κ μόνο για να μου φύγει απο το κεφάλι η ιδέα. (Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τόσο νωρίς; Δεν είναι πολυ επικίνδυνο;) 

Επεξεργάστηκαν by Alexandrath
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/11/2019 at 7:43 ΜΜ, Alexandrath είπε:

Καλησπέρα!! Είμαι 29 χρονών, (πρώτη εγκυμοσύνη) 13 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες έκανα την αυχενική διαφάνεια.

Οι τιμές της ελεύθερης β-hCG ήταν

166,90 IU/I ισοδύναμο με 4,454 ΜοΜ και

PAPP-A 3,860 IU/I ισοδύναμο με 0,858 ΜοΜ. Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός με καμία ένδειξη ανησυχίας. Ο εξωτερικός γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπε οτι δεν υπάρχει ζήτημα για σύνδρομο down αλλά λόγω της αυξημένης χοριακής μου είπε να σκεφτώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με 3 άλλους γυναικολόγους που μίλησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οτι οι αιματολογικές είναι κάποιες φορές αναξιόπιστες κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Μου είπαν για την αιματολογική μόνο κ μόνο για να μου φύγει απο το κεφάλι η ιδέα. (Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τόσο νωρίς; Δεν είναι πολυ επικίνδυνο;) 

Καλησπέρα κοριτσι μου... Ναι για αμνιοπαρακεντηση είναι νωρίς...Στην εβδομάδα που είσαι μπορείς να κάνεις λήψη  τροφοβλαστης που επίσης είναι πολύ αξιόπιστη... σου εύχομαι τα καλύτερα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Η τελικη σου πιθανότητα για τριχρωμία 21 ποια ήταν; Εννοώ το τελικό αποτελεσμα βάσει και του υπερήχου και του pappA. Επίσημα από όσο ξέρω συστήνεται αμνιοπαρακέντηση κάτω από 1 προς 200. Πολλοί γυναικολόγοι και κάτω από 1:500. Το nipt επίσης γίνεται απλά με λήψη αίματος χωρίς ρίσκο αποβολής αλλά ειναι αρκετά ακριβό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια.Και γω πρώτη φορά έγκυος.32και πιστεύω ότι πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση.θαβ ηθελα στοιχεία Ο λογως είναι ότι η τροποποιημένη πιθανότητα για Τ21στην 1η αυχενική ήταν 1/4250 Στην 2η+γιατί ό πρώτος δεν έβρισκε την μύτη..)ήταν 1/2850 κ καθόλου δεν Μ αρέσει..που έχετε κάνει; Αθήνα;Α το βασικότερο αυχενική 2.5..

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2019 at 5:37 ΜΜ, Krezi είπε:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια.Και γω πρώτη φορά έγκυος.32και πιστεύω ότι πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση.θαβ ηθελα στοιχεία Ο λογως είναι ότι η τροποποιημένη πιθανότητα για Τ21στην 1η αυχενική ήταν 1/4250 Στην 2η+γιατί ό πρώτος δεν έβρισκε την μύτη..)ήταν 1/2850 κ καθόλου δεν Μ αρέσει..που έχετε κάνει; Αθήνα;Α το βασικότερο αυχενική 2.5..

Κοριτσι μου καλημερα...νομίζω ότι είσαι  καλά στα αποτελέσματα...βέβαια ο γιατρός σου θα ξέρει παραπάνω.. κακό δέν είναι να την κανεις να είσαι σίγουρη....Από ότι θυμάμαι εγώ πέρσι  μου ήταν 3.30;;; με θετικό αποτέλεσμα φυσικά κ αυχενικη 1/122 .... σου εύχομαι τα καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλά τα αποτελεσματα σου, με τα νούμερα που λες δεν νομίζω πως χρειάζεται! Η αυχενική πρέπει να είναι κάτω από 2,6. Εγώ στα 36 με αυχενική 2,5 και συνολική τροποποιημένη πιθανότητα 1:4000 περίπου (μόνο λόγω ηλικίας ήταν 1:200) δεν μου ζήτησε κάνεις να κάνω. Γιατί ανησυχείς,σου είπε κατι ο γιατρός σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Είναι καλά τα αποτελεσματα σου, με τα νούμερα που λες δεν νομίζω πως χρειάζεται! Η αυχενική πρέπει να είναι κάτω από 2,6. Εγώ στα 36 με αυχενική 2,5 και συνολική τροποποιημένη πιθανότητα 1:4000 περίπου (μόνο λόγω ηλικίας ήταν 1:200) δεν μου ζήτησε κάνεις να κάνω. Γιατί ανησυχείς,σου είπε κατι ο γιατρός σου;

Όχι ο γιατρός ο πρώτος εμβρυολογος.και έχω αδερφό που γεννήθηκε με ανοξαιμια.Αν κ αυτό δεν είναι κληρονομικό και του έχουν γίνει γενετικές εξετάσεις.με αγχωνει.Ψσχνω να δω που μπορώ να κάνω το μη επεμβατικό για αρχή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 1/30/2019 at 10:13 AM, theodora gel said:

Θα είμαι 16εβδ και 6ημερων.καλα δεν είναι για την εξέταση?ο γιατρός μου είχε πει 16η-18η.επισξς θα την κάνω στη πλατεία Μαβίλης σε ένα που ειναι μαζί δύο εμβρυολογοι.

 

Τελικα κοριτσι μου τι εδειξαν οι εξετασεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Έκανα και εγώ αμνιοπαρακέντηση γτ με φοβησαν οι γιατροί. Θέλω να πιστεύω ότι επειδή πραγματικά ενδιαφέρονται και όχι για τα λεφτά. 

Οι πιθανότητες για down είναι 1/16.000

Για ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18 : 1/1483

Και για ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13 : 1/9000

Θεωρώ.με τέτοια ποσοστά πως δεν έπρεπε να κάνω απ'οτι διαβάζω τουλάχιστον.

 

Εν τέλη έκανα απλά επειδή το μωράκι μου υπολείπεται λίγο στην ανάπτυξη. Είναι εξαρχής λίγες μέρες πίσω στις μετρήσεις. Περίπου 6 αν θυμάμαι. Οπότε η γιατρός μου φοβήθηκε για τρισωμια 18. 

 

Σκέφτηκα ότι από το να γεννήσω ένα μωρό μη βιώσιμο 'η να αγχώνομαι επί μήνες μέχρι να γεννηθεί ότι όλα είναι καλά, ας το κάνω και ο Θεός βοηθός. 

 

Βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα όπου ήταν όλα φυσιολογικά χωρίς τρισωμιες για το 18, 13 και το 21 . 

 

Δευτέρα αποτελέσματα δεν έχω λάβει. 

 

Επίσης βρήκαν μια κύστη χοριοειδους πλέγματος στο δεξί τμήμα του εγκεφάλου.

Οπότε κι αυτό τους θορύβησε αν και διάβασα ότι πολύ μωράκια το έχουν χωρίς κάποιο πρόβλημα. 

 

Λίγο τα χεράκια και τα ποδαράκια του υστερούν σε μέγεθος όχι όμως κάτι τραγικό. Εντός φυσιολογικών πλαισίων. 

 

Όλο άγχος η εγκυμοσύνη. Δεν έχω ευχαριστηθεί τίποτα ακόμα. 

 

Είπα όμως να το αφήσω στο Θεό κι ότι γίνει. 

Γτ δεν κάνω καλό σε κανέναν. Ούτε σε εμένα ούτε στο μωρό? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...