Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω Αμνιοπαρακέντηση;


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Εχουνε περασει 5 χρονια και δεν θυμαμαι αν ειχε κανει το veracity, θα την ρωτησω αν θελεις..ΟΛΑ τα αλλα τα ειχε κανει, ολα ! Και βγηκανε πολυ καλα. Γι αυτο δεν εκανε αμνιο...τωρα βεβαια το εχει μετανιωσει. Ηλικια 39 χρονων. Δεν με πειραζουν οι ερωτησεις κοριτσι μου:) Ρωτα οτι θελεις. Καληνυχτα

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Sansa... Αν δεν σου κάνει κόπο ρώτησέ την αν είχε κάνει και τεστ, όχι απαραίτητα το Veracity, αλλά από αυτά του αίματος που υποτίθεται δείχνουν για σύνδρομα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Sansa... Αν δεν σου κάνει κόπο ρώτησέ την αν είχε κάνει και τεστ, όχι απαραίτητα το Veracity, αλλά από αυτά του αίματος που υποτίθεται δείχνουν για σύνδρομα. 

Καλημερα κοριτσι μου. Λοιπον, το 2013 μου ειπε δεν υπηρχαν τα τεστ αιματος για συνδρομο (veracity, genome κλπ), οι γιατροι με την αυχενικη και το υπερηχογραφημα β επιπεδου καθως και με τις δικες της εξετασεις της ειχανε πει οτι δεν ειναι απαραιτητη η αμνιοπαρακεντηση για το ρισκο 1/100 αποβολης, ητανε 39 τοτε και αποφασισανε να μην την κανουν, της ειπανε απο αυχενικη δεν εχουν ενδειξη για αμνιο. Και μετα το υπερηχογραφημα πολυ καλο. Το παιδι της εμφανισε συμπτωματα του συνδρομου απο 6 μηνων και μετα... Τωρα που υπαρχουν και αυτα τα μη επεμβατικα τεστ αιματος, η κατασταση ειναι καλυτερη σιγουρα. Να το ψαξεις καλα και καλη επιτυχια σου ευχομαι:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Εγώ έκανα αμνιο κ στα δύο μου παιδιά. Ήταν καθαρά δική μ επιλογή. Στο δεύτερο δεν έκανα καν αυχενική κ έκανα μόνο αμνιο κ β επιπέδου. Ήξερα όμως πως δεν μπορούσα με τπτ να φέρω στη ζωή ένα μωρό με πρόβλημα έστω κ με μικρό πρόβλημα. Όλα πήγαν καλά δεν είχαμε επιπλοκές κ έχω τα δύο Μ παιδιά π είναι υγιέστατα. Έκανα κ τις δύο φορές το διευρυμένο καρυοτυπο π ανιχνεύει πολλά σύνδρομα. Πρέπει εσύ πρώτα να σκεφτείς τι θέλεις. Μια φίλη μ π είναι τώρα έγκυος δεν έκανε αμνιο καθώς όπως μ είπε θα το κρατούσε το μωρό ότι κ να της έλεγαν. Εγώ πάλι δεν.... 

Ξέρω κ εγώ περίπτωση π ενώ όλες οι εξετάσεις ήταν καλές κ δεν έκανε αμνιο τελικά γέννησε μωράκι με σύνδρομο. Δεν ξέρω βέβαια που τις έκανε τις εξετάσεις κ ποιες εξετάσεις έκανε καθώς εδώ π φτάσαμε δεν ρωτάς τέτοια πράγματα. 

Πιστεύω πως ότι κ να σ λέμε εμείς εσύ πρέπει να αποφάσεις μαζί με το σύντροφο σου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, inakiagapi είπε:

Καλησπέρα 

Εγώ έκανα αμνιο κ στα δύο μου παιδιά. Ήταν καθαρά δική μ επιλογή. Στο δεύτερο δεν έκανα καν αυχενική κ έκανα μόνο αμνιο κ β επιπέδου. Ήξερα όμως πως δεν μπορούσα με τπτ να φέρω στη ζωή ένα μωρό με πρόβλημα έστω κ με μικρό πρόβλημα. Όλα πήγαν καλά δεν είχαμε επιπλοκές κ έχω τα δύο Μ παιδιά π είναι υγιέστατα. Έκανα κ τις δύο φορές το διευρυμένο καρυοτυπο π ανιχνεύει πολλά σύνδρομα. Πρέπει εσύ πρώτα να σκεφτείς τι θέλεις. Μια φίλη μ π είναι τώρα έγκυος δεν έκανε αμνιο καθώς όπως μ είπε θα το κρατούσε το μωρό ότι κ να της έλεγαν. Εγώ πάλι δεν.... 

Ξέρω κ εγώ περίπτωση π ενώ όλες οι εξετάσεις ήταν καλές κ δεν έκανε αμνιο τελικά γέννησε μωράκι με σύνδρομο. Δεν ξέρω βέβαια που τις έκανε τις εξετάσεις κ ποιες εξετάσεις έκανε καθώς εδώ π φτάσαμε δεν ρωτάς τέτοια πράγματα. 

Πιστεύω πως ότι κ να σ λέμε εμείς εσύ πρέπει να αποφάσεις μαζί με το σύντροφο σου.

 

Αυτή είναι η ουσία στην λήψη τέτοιων αποφάσεων και αυτό που λέω πάντα σε τέτοια ερωτήματα στο φόρουμ.

Αντικειμενικά, την μεγαλύτερη ακρίβεια που μπορείς να πάρεις στην αρχή μιας κύησης σχετικά με σύνδρομα και άλλες γενετικές ανωμαλίες, την δίνει η αμνιοπαρακέντηση. Δε δίνει απαντήσεις για όλα, αλλά σίγουρα δίνει ασφαλέστερες απαντήσεις από την αυχενική ή τα μη επεμβατικά (αιματολογικά τεστ). Έχει ρίσκο, ναι. Άλλοι λένε 1/100, άλλοι 1/250. Σίγουρα στα χέρια ενός έμπειρου και καταρτισμένου γιατρού, οι πιθανότητες μειώνονται. Από την άλλη, οι τελευταίες μη επεμβατικές εξετάσεις δίνουν πολύ μικρά περιθώρια λάθους.

Το διακύβευμα βρίσκεται αλλού και η απάντησή του είναι διαφορετική για τον καθένα μας. Ποιο ρίσκο αντέχω η ίδια και  η οικογένεια μου, αυτή είναι η ερώτηση που οφείλουμε να απαντήσουμε. Το ρίσκο να συνεχίσουμε μια κύηση με γενετική ανωμαλία ή το ρίσκο να διακόψουμε μια υγιή κύηση; Τι από τα δύο μπορούμε να υποστηρίξουμε τόσο ψυχολογικά όσο και οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Καλημερα κοριτσι μου. Λοιπον, το 2013 μου ειπε δεν υπηρχαν τα τεστ αιματος για συνδρομο (veracity, genome κλπ), οι γιατροι με την αυχενικη και το υπερηχογραφημα β επιπεδου καθως και με τις δικες της εξετασεις της ειχανε πει οτι δεν ειναι απαραιτητη η αμνιοπαρακεντηση για το ρισκο 1/100 αποβολης, ητανε 39 τοτε και αποφασισανε να μην την κανουν, της ειπανε απο αυχενικη δεν εχουν ενδειξη για αμνιο. Και μετα το υπερηχογραφημα πολυ καλο. Το παιδι της εμφανισε συμπτωματα του συνδρομου απο 6 μηνων και μετα... Τωρα που υπαρχουν και αυτα τα μη επεμβατικα τεστ αιματος, η κατασταση ειναι καλυτερη σιγουρα. Να το ψαξεις καλα και καλη επιτυχια σου ευχομαι:)

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι Sansa για την άμεση απάντησή σου....Εχω ψάξει και τα τεστ αυτά, είναι ελπιδοφόρα όντως, αλλά επειδή δίνουν απλώς μια πρόγνωση, αποφάσισα να μη το ρισκάρω και να κάνω την αμνιοκέντηση...

Τώρα το νέο θέμα είναι πού και ποιος την κάνει που δεν έχω κανένα να ρωτήσω....Και ναι, δε θα ήθελα να στηριχτώ μόνο στη γνώμη του γυναικολόγου μου αλλά να ακούσω και άλλες γνώμες, επειδή πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Καλησπέρα 

Εγώ έκανα αμνιο κ στα δύο μου παιδιά. Ήταν καθαρά δική μ επιλογή. Στο δεύτερο δεν έκανα καν αυχενική κ έκανα μόνο αμνιο κ β επιπέδου. Ήξερα όμως πως δεν μπορούσα με τπτ να φέρω στη ζωή ένα μωρό με πρόβλημα έστω κ με μικρό πρόβλημα. Όλα πήγαν καλά δεν είχαμε επιπλοκές κ έχω τα δύο Μ παιδιά π είναι υγιέστατα. Έκανα κ τις δύο φορές το διευρυμένο καρυοτυπο π ανιχνεύει πολλά σύνδρομα. Πρέπει εσύ πρώτα να σκεφτείς τι θέλεις. Μια φίλη μ π είναι τώρα έγκυος δεν έκανε αμνιο καθώς όπως μ είπε θα το κρατούσε το μωρό ότι κ να της έλεγαν. Εγώ πάλι δεν.... 

Ξέρω κ εγώ περίπτωση π ενώ όλες οι εξετάσεις ήταν καλές κ δεν έκανε αμνιο τελικά γέννησε μωράκι με σύνδρομο. Δεν ξέρω βέβαια που τις έκανε τις εξετάσεις κ ποιες εξετάσεις έκανε καθώς εδώ π φτάσαμε δεν ρωτάς τέτοια πράγματα. 

Πιστεύω πως ότι κ να σ λέμε εμείς εσύ πρέπει να αποφάσεις μαζί με το σύντροφο σου.

Συμφωνώ μαζί σου κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Δυστυχώς εν έτει 2018 δεν έχει βρεθεί ακόμα εκείνη η εξέταση που θα υποκαταστήσει την άμνιο. Γι΄ αυτό και εγώ θα την κάνω και ελπίζω όλα να πάνε καλά...Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πού την έκανες και ποιο γιατρό είχες? Μαζεύω πληροφορίες γιατί δεν ξέρω πού αλλού να ρωτήσω. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Στο πρώτο μ παιδάκι το 2015 την έκανα στην Αθήνα στον Αντρέα Τσαγκα τον οποίο μ το σύστησε η φίλη μ που είναι παιδίατρος κ είχε κάνει κ αυτή αμνιο μαζί του.

Στο δεύτερο μωρό π γεννήθηκε πριν από 3 μήνες την έκανα στο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη με τον Απόστολο Ζαβλανο. 

Αν είσαι Αθήνα  μπορείς να την κάνεις είτε στο Έλενα είτε στο Αλεξάνδρας. Όλοι οι γιατροί είναι πολύ έμπειροι. 

Η διαφορά με το δημόσιο κατά την άποψή μ είναι στα λεφτά. Μισή τιμή στο δημόσιο. Στο Παπαγεωργίου πλήρωσα μόλις 300 ευρώ για το διευρυμένο καρυοτυπο. Βέβαια δεν φοβόμουν πλέον αφού είχα ήδη εμπειρία από την πρώτη αμνιο. 

Καλή επιτυχία. Όλα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Συμφωνώ μαζί σου κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Δυστυχώς εν έτει 2018 δεν έχει βρεθεί ακόμα εκείνη η εξέταση που θα υποκαταστήσει την άμνιο. Γι΄ αυτό και εγώ θα την κάνω και ελπίζω όλα να πάνε καλά...Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πού την έκανες και ποιο γιατρό είχες? Μαζεύω πληροφορίες γιατί δεν ξέρω πού αλλού να ρωτήσω. Ευχαριστώ. 

 

Αν είσαι Αθήνα, δες αν μπορείς να κάνεις την εξέταση το Χωρέμειο Ερευνητικό που βρίσκεται στο Παίδων Αγ. Σοφία. Πέρα του οικονομικού που είναι σαφώς μικρότερο από ιδιωτικό, θυμάμαι ότι κάνουν τους πιο αναλυτικούς μοριακούς ελέγχους.

 

Με το καλό, ηρεμία και θετικές σκέψεις :)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι Sansa για την άμεση απάντησή σου....Εχω ψάξει και τα τεστ αυτά, είναι ελπιδοφόρα όντως, αλλά επειδή δίνουν απλώς μια πρόγνωση, αποφάσισα να μη το ρισκάρω και να κάνω την αμνιοκέντηση...

Τώρα το νέο θέμα είναι πού και ποιος την κάνει που δεν έχω κανένα να ρωτήσω....Και ναι, δε θα ήθελα να στηριχτώ μόνο στη γνώμη του γυναικολόγου μου αλλά να ακούσω και άλλες γνώμες, επειδή πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό ζήτημα...

Maonoki μου ορθα αποφασισες:) Δεν εχω να σου συστησω καποιον, δυστυχως δεν εχω φτασει εγκυμοσυνη μεχρι αυτο το στάδιο αλλά σε συμβουλεύω να το ψάξεις καλά, να πας σε κάποιον πολύ έμπειρο που έχει κάνει άπειρες. Καλή επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Αν είσαι Αθήνα, δες αν μπορείς να κάνεις την εξέταση το Χωρέμειο Ερευνητικό που βρίσκεται στο Παίδων Αγ. Σοφία. Πέρα του οικονομικού που είναι σαφώς μικρότερο από ιδιωτικό, θυμάμαι ότι κάνουν τους πιο αναλυτικούς μοριακούς ελέγχους.

 

Με το καλό, ηρεμία και θετικές σκέψεις :)

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή !! Θα το κοιτάξω, να είσαι καλά :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Καλημέρα 

Στο πρώτο μ παιδάκι το 2015 την έκανα στην Αθήνα στον Αντρέα Τσαγκα τον οποίο μ το σύστησε η φίλη μ που είναι παιδίατρος κ είχε κάνει κ αυτή αμνιο μαζί του.

Στο δεύτερο μωρό π γεννήθηκε πριν από 3 μήνες την έκανα στο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη με τον Απόστολο Ζαβλανο. 

Αν είσαι Αθήνα  μπορείς να την κάνεις είτε στο Έλενα είτε στο Αλεξάνδρας. Όλοι οι γιατροί είναι πολύ έμπειροι. 

Η διαφορά με το δημόσιο κατά την άποψή μ είναι στα λεφτά. Μισή τιμή στο δημόσιο. Στο Παπαγεωργίου πλήρωσα μόλις 300 ευρώ για το διευρυμένο καρυοτυπο. Βέβαια δεν φοβόμουν πλέον αφού είχα ήδη εμπειρία από την πρώτη αμνιο. 

Καλή επιτυχία. Όλα θα πάνε καλά. 

Θα κοιτάξω ενδελεχώς τις πληροφορίες που μου έδωσες!....Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ, να είσαι καλά να χαίρεσαι τα μωράκια σου !!!! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Καλημέρα 

Στο πρώτο μ παιδάκι το 2015 την έκανα στην Αθήνα στον Αντρέα Τσαγκα τον οποίο μ το σύστησε η φίλη μ που είναι παιδίατρος κ είχε κάνει κ αυτή αμνιο μαζί του.

Στο δεύτερο μωρό π γεννήθηκε πριν από 3 μήνες την έκανα στο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη με τον Απόστολο Ζαβλανο. 

Αν είσαι Αθήνα  μπορείς να την κάνεις είτε στο Έλενα είτε στο Αλεξάνδρας. Όλοι οι γιατροί είναι πολύ έμπειροι. 

Η διαφορά με το δημόσιο κατά την άποψή μ είναι στα λεφτά. Μισή τιμή στο δημόσιο. Στο Παπαγεωργίου πλήρωσα μόλις 300 ευρώ για το διευρυμένο καρυοτυπο. Βέβαια δεν φοβόμουν πλέον αφού είχα ήδη εμπειρία από την πρώτη αμνιο. 

Καλή επιτυχία. Όλα θα πάνε καλά. 

Σε ποιο νοσοκομείο στην Αθήνα ήταν τότε ο κ. Τσάγκας? Ευχαριστώ και πάλι !!

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσαγκας είναι στο ΙΑΣΩ κ έχει κ ιατρείο στη μεσογείων 36 ή 34. Ειλικρινά όμως τώρα π ξέρω πόσο εύκολη επέμβαση είναι η αμνιο μιλώντας βέβαια για εμένα προσωπικα θα την έκανα είτε στο Έλενα είτε στο Αλεξάνδρας. Αν θυμάμαι καλά αν την κάνεις στο Αλεξανδρας η ανάλυση γίνεται στο χωρεμειο κ πρέπει εσύ ή ίδια να πας το δειγμα ή κάποιο άτομο δικό σ. Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις. Κατά την άποψή μ όλοι εκεί στα δημόσια νοσοκομεία έχουν τεράστια εμπειρία. Κ εγώ φοβόμουν διότι διάβαζα διαφορά στο φόρουμ αλλά είδα με δικά μ ματιά πως είναι τα πράγματα. Στο Παπαγεωργίου μου την έκανε ο ζαβλανος. 

Επεξεργάστηκαν by inakiagapi
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα σε ολους ! διανυω την 14η εβδομαδα κυησης(γρηγορη σε προσπαθεια 2 μηνων με συφιολογικη συλληψη).την προηγουμενη εβδομαδα εκανα την αυχενικη διαφανεια η οποια βγηκε 1,6 με ορατο ρινικο οστο και ολα τα ευρηματα φυσιολογικα.οι τροποποιημενες πιθανοτητες βαση ηλικιας (27) ηατν για τρισωμια 21 1:16932 18 1:20000 13 1:20000. μετα την αιμοληψια αυτα τροποποιηθηκαν .τα 2 πρωτα εμειναν ιδια και για την τρισωμια 13 επεσε στο 1:4933. επιησς εδειξε μεγαλο κινδυνο για προεκλαμψια και ξεκινσα σαλοσπιρ και τελος και μεγαλο κινδυνο το εμβρυο να μη παιρνει βαρος το τελευατιο διαστημα.αυτο που με απασχολει ειναι οτι 1)η τρισωμια 13 επεσε αρκετα αν και ο γιατρος ειπε οτι και παλι δεν ανησυχει για αυτο και 2)εχω εναν ξαδερφο(γιο της αδεφης του πατερα μου)με καποια μικρη διανοητικη καθυστερηση βασικα φαινετα και λιγο εμφανισιακα οτι κατι δεν παει καλα αλλα και οταν μιλησεις μαζι του .το κακο ειναι οτι δεν ξερουμε τι εχει.γεννηθηκε πριν 50 χρονια στην επαρχια και καμια εξεταση δεν εκανε.για αυτο το λογο σκεφτομαι την αμνιοπαρακεντηση αν και τρεμω αρκετα.ποια η γνωμη σα?να σημειωσω οτι εχω εξεταστει για κυστικη ινωση και μεσογειακη αναιμια και εχω βγει αρνητικη.και ο συζυγος επισης επειδη στην οικογενεια υπαρχει ατομο με μυικη ατροφια εχει εξεταστει για αυτο και εχει βγει αρνητικος.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω οτι τυχαια σε μια συζητηση εμαθα για το ευθραυστο χ και αγχωθηκα μηπως εχει αυτο ο ξαδερφος μου και επειδη περιμενω αγορακι μου ειπανε οτι συηθως περναει απο τη μητερα στο γιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου! 

 

Εγώ θα εμπιστευομουν το γιατρό μου, όπως και έκανα... Δεν θυμάμαι τις πιθανότητες αλλά θυμάμαι ότι μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν θεωρεί απαραίτητο να γίνει αμνιοπαρακεντηση αλλά η τελική απόφαση είναι δική μου και του άντρα μου. Όπως μου είχε πει οι πιθανότητες είναι πάντα πιθανότητες... Όσο μικρός κι αν είναι ο κίνδυνος πάντα υπάρχει. Το 1:20000 σημαίνει ότι στα 20000 μωρά το ένα θα έχει πρόβλημα. Οπότε αν κάποιος θέλει να είναι χίλια τα εκατό σίγουρος πρέπει να κάνει αμνιοπαρακεντηση, με το ρίσκο βέβαια της αποβολης. Δεν θυμάμαι την πιθανότητα της αποβολής από αμνιοπαρακεντηση. Πάντως εγώ τελικά δεν έκανα κι ας ήμουν 35 και όλα πήγαν καλά! Η απόφαση είναι καθαρά δική σου. 

 

Έχω την εντύπωση ότι πλέον υπάρχει και κάποια εξέταση αίματος, αν δεν κάνω λάθος, που βρίσκει τυχόν προβλήματα στο έμβρυο χωρίς πιθανότητα επιπλοκων αλλά κοστίζει ακριβά. Δεν είμαι σίγουρη γι αυτό καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου. 

 

Εύχομαι τα καλύτερα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!!απλά με ανησυχεί λίγο για τη τρισωμια 13 που γράφω ότι έπεσε το ποσοστό σε 1:4933 και φυσικά με προβληματίζει που δεν ξέρω τι ακριβώς έχει ο ξάδερφος μου.ναι υπάρχει εξέταση αίματος τη στέλνουν Αμερική αλλά εξετάζει τα τρία σύνδρομα και κάνα δυο ακόμα.δε ξέρω δλδ όσον αφορά το περιστατικό με τον ξάδερφό μου αν με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, theodora gel είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!!απλά με ανησυχεί λίγο για τη τρισωμια 13 που γράφω ότι έπεσε το ποσοστό σε 1:4933 και φυσικά με προβληματίζει που δεν ξέρω τι ακριβώς έχει ο ξάδερφος μου.ναι υπάρχει εξέταση αίματος τη στέλνουν Αμερική αλλά εξετάζει τα τρία σύνδρομα και κάνα δυο ακόμα.δε ξέρω δλδ όσον αφορά το περιστατικό με τον ξάδερφό μου αν με καλύπτει.

κοριτσι μου αυτες οι εξετασεις δεν ειναι διαγνωστικες δινουν μονο ποσοστα βαση παραγοντων που πολλοι ειναι ασχετοι οπως πχ η ηλικια αν καπνιζεις κτλ. δεν μειωνονται τα ποσοστα επειδη βρεθηκε κατι παθολογικο στην εξεταση γιαυτο κ δεν ανησυχει ο γιατρος σου. για να καταλαβεις αμνιο κανουν αν βρεθει ποσοστο 1/200 το 1/4900 ειναι αστρονομικο ποσοστο δηλαδη σου δινει απειροελαχιστη πιθανοτητα να υπαρχει κατι ειναι απιθανο. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια κοριτσάκι μου έτσι είναι..να σου πω την αλήθεια αν δεν έβλεπα τον ξάδερφό μου που έχει νοητικά κάτι (αν και συννενοεισαι κανονικά μαζί του δουλεύει  έχει φίλους)αλλά πώς να σου πω φαίνεται ότι κάτι δεν είναι εντελώς φυσιολογικό αλλά και εμφανισιακά δε νομίζω να έμπαινα στη διαδικασία της αμνιο.σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις στις ανησυχίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή βλέπω ότι σε απασχολεί και σε αγχώνει το θέμα ίσως στη θέση σου τελικά να έκανα αμνιοπαρακεντηση για να μου φύγει η αμφιβολία... Ότι είναι καλύτερο για σένα 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σασ...

Εγω προσωπικα..αν ο γιατροσ μου δεν ανησυχουσε για τα ποσοστα..δεν θα το εψαχνα παραπανω..

Απο την αλλη..οσον αφορα το ξαδερφο σου..απο μονη σου λεσ πωσ δεν ειναι τοσο σοβαρη η κατασταση του..δυστυχωσ υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα προβληματα που μπορουν να προκυψουν κ που δυστυχωσ δεν μπορουν να προβλεφθουν με εξετασεισ οπωσ πχ ο αυτισμοσ..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

Ναι βέβαια κοριτσάκι μου έτσι είναι..να σου πω την αλήθεια αν δεν έβλεπα τον ξάδερφό μου που έχει νοητικά κάτι (αν και συννενοεισαι κανονικά μαζί του δουλεύει  έχει φίλους)αλλά πώς να σου πω φαίνεται ότι κάτι δεν είναι εντελώς φυσιολογικό αλλά και εμφανισιακά δε νομίζω να έμπαινα στη διαδικασία της αμνιο.σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις στις ανησυχίες μου.

αυτο που περιγραφεις στον ξαδερφο σου μοιαζει πολυ με παιδια που ειναι στο φασμα του αυτισμου.. κ δυστηχως, αυτο δεν το βρισκει καμια εξεταση ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ δεν το σκεφτόμουν καθόλου και  αγχώθηκα μετά που έμαθα για αυτό το εύθραυστο Χ (σχετίζεται και με αυτισμό))από ότι διάβασα ότιβπερρνάει από μάνα σε γιο και επειδή περιμένω αγορακι τρελάθηκα.αυτο το δείχνει η αμνιο παντως κορίτσια μου.ξα σας ρωτήσω όταν λέει ο γιατρός να κάνω την αμνιοπαρακέντηση από 16η-18η εβδομάδα εννοεί να είμαι ας πούμε 16 και 1 ή 15 και 1?πώς μετριέται ακόμη μη μπερδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

Ναι και εγώ δεν το σκεφτόμουν καθόλου και  αγχώθηκα μετά που έμαθα για αυτό το εύθραυστο Χ (σχετίζεται και με αυτισμό))από ότι διάβασα ότιβπερρνάει από μάνα σε γιο και επειδή περιμένω αγορακι τρελάθηκα.αυτο το δείχνει η αμνιο παντως κορίτσια μου.ξα σας ρωτήσω όταν λέει ο γιατρός να κάνω την αμνιοπαρακέντηση από 16η-18η εβδομάδα εννοεί να είμαι ας πούμε 16 και 1 ή 15 και 1?πώς μετριέται ακόμη μη μπερδεύομαι.

Κοριτσι ο γιατροσ σου τι λεει? Ειναι ενημερoσ για πιο λογο θα εκανεσ την αμνιοπατακεντηση?ειναι τοσο πιθανο αφου εχει κατι ο ξαδερφοσ σου να το " κληρονομησει" κ το μωρακι σου?κ εινσι σιγουρο πωσ απο αυτο που πασχει ο ξαδερφοσ σου θα βρεθει στη συγκεκριμενη εξεταση? Μηπωζ ταλαιπωρηθεισ αδικα τελικα κ εσυ κ το μωρακι σου??

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...