Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω Αμνιοπαρακέντηση;


Recommended Posts

Ο γυναικολόγος μου το ξέρει τον λόγο και μου λέει ότι το κακό είναι ότι δεν ξέρουμε αν πρόκειται για κάποια γονιδιακή τύπου μετάλλαξη η για κάτι ασχετο .αν είναι τέτοιο θα φανεί αν είναι κάτι άλλο όχι.μου λέει αν θέλω να την κάνω να ηρεμήσω.ο εμβρυολογος σήμερα περιμένω τηλ να το συζητήσουμε γιατί στην αυχενική δεν του το είπα μιας και πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

Ναι και εγώ δεν το σκεφτόμουν καθόλου και  αγχώθηκα μετά που έμαθα για αυτό το εύθραυστο Χ (σχετίζεται και με αυτισμό))από ότι διάβασα ότιβπερρνάει από μάνα σε γιο και επειδή περιμένω αγορακι τρελάθηκα.αυτο το δείχνει η αμνιο παντως κορίτσια μου.ξα σας ρωτήσω όταν λέει ο γιατρός να κάνω την αμνιοπαρακέντηση από 16η-18η εβδομάδα εννοεί να είμαι ας πούμε 16 και 1 ή 15 και 1?πώς μετριέται ακόμη μη μπερδεύομαι.

Καλησπερα.Το ευθραστο Χ φαινεται απο την αμνιοπαρακεντηση +μοριακος καρυοτυπος.Εχω κανει αμνιοπαρακεντηση και προσωπικα δεν μου δημιουργηθηκε καποιο προβλημα.Απλα καθησα σπιτι 5 ημερες και προσεχα για 15.Οτι σε συμβουλευσει ο γιατρος σου βεβαια.

πρίν από 1 λεπτό , Sankar είπε:

Καλησπερα.Το ευθραστο Χ φαινεται απο την αμνιοπαρακεντηση +μοριακος καρυοτυπος.Εχω κανει αμνιοπαρακεντηση και προσωπικα δεν μου δημιουργηθηκε καποιο προβλημα.Απλα καθησα σπιτι 5 ημερες και προσεχα για 15.Οτι σε συμβουλευσει ο γιατρος σου βεβαια.

Εαν κανεις παντως αμνιοπαρακεντηση  να πας σε πιστοποιημενο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια σε πιστοποιημένο.θα πάω εκεί που πήγα για την αυχενική.δεν ξέρω αν μπορω να πω όνομα.ελπιζω να μην είμαι φορέας αυτού του εύθραυστου Χ γιατί αυτό μεταδίδεται από τη μητέρα στα αγοράκια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποφασίσει να την κάνω κορίτσι μου και για ότι ανέφερα αλλά για την δική μου ηρεμία.γενικα είναι η πρώτη εγκυμοσύνη και είμαι πάρα πολύ αγχωμενη!! εντωξεταξυ και ο μπαμπάς μου είναι Εξαδάκτυλος αλλά πιστεύω αυτό είναι το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

Έχω αποφασίσει να την κάνω κορίτσι μου και για ότι ανέφερα αλλά για την δική μου ηρεμία.γενικα είναι η πρώτη εγκυμοσύνη και είμαι πάρα πολύ αγχωμενη!! εντωξεταξυ και ο μπαμπάς μου είναι Εξαδάκτυλος αλλά πιστεύω αυτό είναι το λιγότερο.

Να κανεις οτι ειναι καλυτερο για σενα απλα προσπαθησε να εισαι ηρεμη για να χαρεις και την εγκυμοσυνη σου βρε κοριτσακι!!Ολα καλα θα πανε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου τελικά έκλεισα ραντεβού για αμνιοπαρακέντηση στις 14φεβρουαριου.φοβσμαι πάρα πολύ τον κίνδυνο αποβολής .ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Theodora μου...Είμαι κ εγώ τις άποψης ότι θα το έκανα...βέβαια εμείς είμαστε κ πιο θετικές σε αυτή την απόφαση απο την κατάληξη  που δυστυχώς ειχαμε... Εγώ είχα κάνει τροφοβλαστη που είναι το ίδιο με αμνιο...Μόνο που δεν παίρνουν υγρό...Αλλά μέρος από τον πλακούντα που τρέφεται  το μωρό.. Όπως ειπε κ η  sankar  μας 5 μερες ξαπλα κ προσέχεις κ λίγες ακομα μετα... εύχομαι να ειναι όλα καλά είτε την κάνεις είτε όχι...να έρθει με το καλο στον κόσμο μας κ μα είναι γερος...

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι 16εβδ και 6ημερων.καλα δεν είναι για την εξέταση?ο γιατρός μου είχε πει 16η-18η.επισξς θα την κάνω στη πλατεία Μαβίλης σε ένα που ειναι μαζί δύο εμβρυολογοι.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , theodora gel είπε:

Θα είμαι 16εβδ και 6ημερων.καλα δεν είναι για την εξέταση?ο γιατρός μου είχε πει 16η-18η.επισξς θα την κάνω στη πλατεία Μαβίλης σε ένα που ειναι μαζί δύο εμβρυολογοι.

 

Ακριβως εκει την εκανα και εγω.Μην ανυσυχεις ολα καλα θα πανε!Η αμνιο θεωρειται πλεον μεθοδος ρουτινας απο εμπειρους γιατρους.Εμενα μου ειχε πει ξεκουραση σπιτι για 3-4 ημερες και μου εδωσε αντιβιωση και utrogestan.Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , theodora gel είπε:

Στη γυναίκα η στον άντρα?εγώ στον κύριο ....Λη θα τη κάνω.

Εννοουσα οτι την εκανα στο ιδιο διαστημα της εγκυμοσυνης με σενα.Φανταζομαι συμφωνουν και οι 2 γιατροι σου για την αμνιο,γυναικολογος και ο γιατρος που θα στην κανει..

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος ποτέ δε μου είπε να την κάνω η όχι.ο εμβρυολογος ενώ στην αρχή μου είχε αφήσει το ελεύθερο όταν του είπα για τον ξαδέρφο μου μου είπε καλύτερα να τη κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια!  Επαναφέρω το θέμα και σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας! 

Είμαι 41 χρονών και μόλις έκλεισα 3 μήνες έγκυος με φυσιολογική σύλληψη, έκανα την αυχενικη 1.1 και για τρισωμια 21 έχω τροποποιημένη πιθανότητα 1:1223. Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενικη μου είπε ότι τα αποτελέσματα βάση ηλικίας είναι πολύ καλά αλλά λόγω ηλικίας μου συστήνει αμνιοπαρακεντηση. Ο γυναικολόγος που με βλέπει και ξέρει ότι έχω περάσει πολλά (εξωσωματικές, σπερματεγχυση, αυτόματες αποβολες) θεωρεί ότι δεν πρέπει να διακινδυνεύσουμε 1% αποβολή με την αμνιοπαρακεντηση και μου πρότεινε να μην κάνω μέχρι την Β' επιπέδου και αν εκεί έχουμε πάλι καλά αποτελέσματα να μην την κάνω πάλι! Σε αυτή την ηλικία που είμαι και με το προηγούμενο ιστορικό, αυτή είναι η τελευταία μου ευκαιρία για μωρό!!  Από την άλλη, λόγω ηλικίας έχω αυξημένες πιθανότητες για χρωμοσομικες ανωμαλίες.. Δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ, να πάω σε γενετιστη (αν εχετε να μου προτείνετε κάποιον),  να πάρω 2η γνωμη κι από άλλον γυναικολόγο (ποιον όμως;  θα του έχω εμπιστοσύνη;),  από εμβρυολογο; Δεν ξέρω τι να κάνω.. Έχω στον στενό φιλικό κύκλο κοπέλα με την ίδια ηλικία που δεν έκανε αμνιο και τελικά γέννησε παιδί με σπάνιο σύνδρομο και σοβαρότατες αναπτυξιακές και νοητικές δυσκολίες (δεν θα περπατήσει ποτέ της είπαν). Η αποβολή σε αμνιο συμβαίνει 1% αλλά αν συμβεί και τελικά οι εξετάσεις δείξουν ότι ήταν υγιές; Απο την άλλη να φτάσω 6 μηνών μέχρι την Β' επιπέδου για να ξέρω τι συμβαίνει;  Σας παρακαλώ βοηθήστε με.  Όποια έχει να μου συστήσει ειδικούς ας μου στείλει και προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!  Επαναφέρω το θέμα και σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας! 

Είμαι 41 χρονών και μόλις έκλεισα 3 μήνες έγκυος με φυσιολογική σύλληψη, έκανα την αυχενικη 1.1 και για τρισωμια 21 έχω τροποποιημένη πιθανότητα 1:1223. Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενικη μου είπε ότι τα αποτελέσματα βάση ηλικίας είναι πολύ καλά αλλά λόγω ηλικίας μου συστήνει αμνιοπαρακεντηση. Ο γυναικολόγος που με βλέπει και ξέρει ότι έχω περάσει πολλά (εξωσωματικές, σπερματεγχυση, αυτόματες αποβολες) θεωρεί ότι δεν πρέπει να διακινδυνεύσουμε 1% αποβολή με την αμνιοπαρακεντηση και μου πρότεινε να μην κάνω μέχρι την Β' επιπέδου και αν εκεί έχουμε πάλι καλά αποτελέσματα να μην την κάνω πάλι! Σε αυτή την ηλικία που είμαι και με το προηγούμενο ιστορικό, αυτή είναι η τελευταία μου ευκαιρία για μωρό!!  Από την άλλη, λόγω ηλικίας έχω αυξημένες πιθανότητες για χρωμοσομικες ανωμαλίες.. Δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ, να πάω σε γενετιστη (αν εχετε να μου προτείνετε κάποιον),  να πάρω 2η γνωμη κι από άλλον γυναικολόγο (ποιον όμως;  θα του έχω εμπιστοσύνη;),  από εμβρυολογο; Δεν ξέρω τι να κάνω.. Έχω στον στενό φιλικό κύκλο κοπέλα με την ίδια ηλικία που δεν έκανε αμνιο και τελικά γέννησε παιδί με σπάνιο σύνδρομο και σοβαρότατες αναπτυξιακές και νοητικές δυσκολίες (δεν θα περπατήσει ποτέ της είπαν). Η αποβολή σε αμνιο συμβαίνει 1% αλλά αν συμβεί και τελικά οι εξετάσεις δείξουν ότι ήταν υγιές; Απο την άλλη να φτάσω 6 μηνών μέχρι την Β' επιπέδου για να ξέρω τι συμβαίνει;  Σας παρακαλώ βοηθήστε με.  Όποια έχει να μου συστήσει ειδικούς ας μου στείλει και προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ 

 

Καλημέρα, ούτε και εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση (37 ετών τότε). Ο γυναικολόγος δεν μου το πρότεινε. Αντίθετα μου πρότεινε να κάνω μια mini Β΄ επιπέδου αρκετά νωρίτερα από την κανονική, δλδ λίγο μετά την αυχενική ώστε να έχουμε χρόνο μετά σε περίπτωση που υπάρξει κάποια ένδειξη για πρόβλημα. Δεν ξέρω ...συζήτα και αυτή την περίπτωση με τον γιατρό σου αν θες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!  Επαναφέρω το θέμα και σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας! 

Είμαι 41 χρονών και μόλις έκλεισα 3 μήνες έγκυος με φυσιολογική σύλληψη, έκανα την αυχενικη 1.1 και για τρισωμια 21 έχω τροποποιημένη πιθανότητα 1:1223. Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενικη μου είπε ότι τα αποτελέσματα βάση ηλικίας είναι πολύ καλά αλλά λόγω ηλικίας μου συστήνει αμνιοπαρακεντηση. Ο γυναικολόγος που με βλέπει και ξέρει ότι έχω περάσει πολλά (εξωσωματικές, σπερματεγχυση, αυτόματες αποβολες) θεωρεί ότι δεν πρέπει να διακινδυνεύσουμε 1% αποβολή με την αμνιοπαρακεντηση και μου πρότεινε να μην κάνω μέχρι την Β' επιπέδου και αν εκεί έχουμε πάλι καλά αποτελέσματα να μην την κάνω πάλι! Σε αυτή την ηλικία που είμαι και με το προηγούμενο ιστορικό, αυτή είναι η τελευταία μου ευκαιρία για μωρό!!  Από την άλλη, λόγω ηλικίας έχω αυξημένες πιθανότητες για χρωμοσομικες ανωμαλίες.. Δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ, να πάω σε γενετιστη (αν εχετε να μου προτείνετε κάποιον),  να πάρω 2η γνωμη κι από άλλον γυναικολόγο (ποιον όμως;  θα του έχω εμπιστοσύνη;),  από εμβρυολογο; Δεν ξέρω τι να κάνω.. Έχω στον στενό φιλικό κύκλο κοπέλα με την ίδια ηλικία που δεν έκανε αμνιο και τελικά γέννησε παιδί με σπάνιο σύνδρομο και σοβαρότατες αναπτυξιακές και νοητικές δυσκολίες (δεν θα περπατήσει ποτέ της είπαν). Η αποβολή σε αμνιο συμβαίνει 1% αλλά αν συμβεί και τελικά οι εξετάσεις δείξουν ότι ήταν υγιές; Απο την άλλη να φτάσω 6 μηνών μέχρι την Β' επιπέδου για να ξέρω τι συμβαίνει;  Σας παρακαλώ βοηθήστε με.  Όποια έχει να μου συστήσει ειδικούς ας μου στείλει και προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ 

Καλημέρα! Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σε βοηθήσει. Πρέπει εσύ να πάρεις την απόφαση. Η πιθανότητα 1:1226 είναι πράγματι πολύ μικρή αλλά υφίσταται. Σημαίνει ότι στα 1226 παιδιά 1 θα έχει πρόβλημα. Ανεξαρτήτως ηλικίας αν κάποια κοπέλα θέλει να είναι 100% σίγουρη ο μόνος τρόπος είναι η αμνιοπαρακεντηση με το ρίσκο που αυτή έχει. Αυτό ακριβώς μου είχε πει ο γιατρός μου στον γιο μου. Τότε ήμουν 35 και μου είπε ότι η πιθανότητα είναι πάρα πολύ μικρή αλλά υφίσταται. Οπότε είναι επιλογή δική μου και του άντρα μου αν θα ρισκάρουμε αμνιοπαρακεντηση. Εμείς αποφασίσαμε να μην την κάνουμε και δόξα τω Θεό όλα πήγαν καλά. Πρέπει να τα ζυγισεις και να αποφασίσεις. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Με το καλό το μωράκι σου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@MagdaP Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις ευχές. Είναι πράγματι πολύ προσωπική απόφαση και πολύ δύσκολη. Εγώ ήμουν πάντα υπέρ της αμνιο και αν ήταν αλλιώς τα πράγματα θα έκανα σίγουρα. Όταν όμως μου λέει ο γιατρός ότι είναι η τελευταία μου ευκαιρία (δεν έχω άλλα παιδιά) και αν μας κάτσει στραβή στην αμνιο και αποβάλλω.. με κάνει να το σκέφτομαι τριπλά. Μάλιστα σε άλλες κοπέλες εδώ στο φόρουμ έχω η ίδια συστήσει αμνιοπαρακεντηση. Γι' αυτό και παρόλα αυτά κλείνω στο να την κάνω... Αλλά μου λέει και ο γιατρός "θα πάρεις πάνω σου την ευθύνη αν αποβάλλεις και τελικά το μωρό ήταν υγιές ". Η άλλη λύση είναι να περιμένω την Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ...αλλά κι εκεί αν τα αποτελέσματα είναι καλά ο γιατρός δεν θα μου συστήσει την αμνιο κι εγώ θα βρίσκομαι πάλι στο ίδιο δίλημμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!  Επαναφέρω το θέμα και σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας! 

Είμαι 41 χρονών και μόλις έκλεισα 3 μήνες έγκυος με φυσιολογική σύλληψη, έκανα την αυχενικη 1.1 και για τρισωμια 21 έχω τροποποιημένη πιθανότητα 1:1223. Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενικη μου είπε ότι τα αποτελέσματα βάση ηλικίας είναι πολύ καλά αλλά λόγω ηλικίας μου συστήνει αμνιοπαρακεντηση. Ο γυναικολόγος που με βλέπει και ξέρει ότι έχω περάσει πολλά (εξωσωματικές, σπερματεγχυση, αυτόματες αποβολες) θεωρεί ότι δεν πρέπει να διακινδυνεύσουμε 1% αποβολή με την αμνιοπαρακεντηση και μου πρότεινε να μην κάνω μέχρι την Β' επιπέδου και αν εκεί έχουμε πάλι καλά αποτελέσματα να μην την κάνω πάλι! Σε αυτή την ηλικία που είμαι και με το προηγούμενο ιστορικό, αυτή είναι η τελευταία μου ευκαιρία για μωρό!!  Από την άλλη, λόγω ηλικίας έχω αυξημένες πιθανότητες για χρωμοσομικες ανωμαλίες.. Δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ, να πάω σε γενετιστη (αν εχετε να μου προτείνετε κάποιον),  να πάρω 2η γνωμη κι από άλλον γυναικολόγο (ποιον όμως;  θα του έχω εμπιστοσύνη;),  από εμβρυολογο; Δεν ξέρω τι να κάνω.. Έχω στον στενό φιλικό κύκλο κοπέλα με την ίδια ηλικία που δεν έκανε αμνιο και τελικά γέννησε παιδί με σπάνιο σύνδρομο και σοβαρότατες αναπτυξιακές και νοητικές δυσκολίες (δεν θα περπατήσει ποτέ της είπαν). Η αποβολή σε αμνιο συμβαίνει 1% αλλά αν συμβεί και τελικά οι εξετάσεις δείξουν ότι ήταν υγιές; Απο την άλλη να φτάσω 6 μηνών μέχρι την Β' επιπέδου για να ξέρω τι συμβαίνει;  Σας παρακαλώ βοηθήστε με.  Όποια έχει να μου συστήσει ειδικούς ας μου στείλει και προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ 

Σανσα καλημέρα! Η εξέταση δεν είναι μόνο ποσοστά και αυχενική. Τα άλλα αποτελέσματα πως είναι; Είναι όλα στο φυσιολογικό εύρος; Καρδιά όργανα εγκέφαλος αντιστάσεις κλπ; Οι αιματολογικές είναι επίσης καλές; Αν όλα είναι οκ τότε 99.99999% είναι ένα υγιέστατο μωρό! Ρώτησες για την αιματολογική μη παρεμβατική και τι ποσοστά και σε ποια σύνδρομα δίνει αποτέλεσμα να ξεκινούσες από εκεί; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

@MagdaP Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις ευχές. Είναι πράγματι πολύ προσωπική απόφαση και πολύ δύσκολη. Εγώ ήμουν πάντα υπέρ της αμνιο και αν ήταν αλλιώς τα πράγματα θα έκανα σίγουρα. Όταν όμως μου λέει ο γιατρός ότι είναι η τελευταία μου ευκαιρία (δεν έχω άλλα παιδιά) και αν μας κάτσει στραβή στην αμνιο και αποβάλλω.. με κάνει να το σκέφτομαι τριπλά. Μάλιστα σε άλλες κοπέλες εδώ στο φόρουμ έχω η ίδια συστήσει αμνιοπαρακεντηση. Γι' αυτό και παρόλα αυτά κλείνω στο να την κάνω... Αλλά μου λέει και ο γιατρός "θα πάρεις πάνω σου την ευθύνη αν αποβάλλεις και τελικά το μωρό ήταν υγιές ". Η άλλη λύση είναι να περιμένω την Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ...αλλά κι εκεί αν τα αποτελέσματα είναι καλά ο γιατρός δεν θα μου συστήσει την αμνιο κι εγώ θα βρίσκομαι πάλι στο ίδιο δίλημμα.. 

μη επεμβατικο ελενχο εκανες? το nipt. ?? θα σου δωσει ακομα περισσοτερη σιγουρια.  θα σου πω αυτα τα ποσοστα που βγαζουν στην αυχενικη επιρεαζονται πολυυ απο την ηλικια. δηλαδη αν εδινες αλλη ηλικια θα σου εβγαινε, αλλο αποτελεσμα πολυ καλητερο. αρα μην ανχωνεσε κ τοσο για τα ποσοστα της αυχενικης.

 εγω στην θεση σου δεν θα εκανα αμνιο .για να φοβατε ο γιατρος σου εχει τους λογους του. εγω ειμαι υπερ της αμνιο οταν υπαρχουν ευρηματα χωρις ευρηματα ακομα κ η αμνιο ενα σπανιο συνδρομο μπορει να μην το πιανει.

εγω θα σου πω στο περιβαλλον μου εχω δυο αποβολες απο αμνιο δυο παιδια με αυτισμο που η αμνιο δεν τα βρισκει κ ενα με ενα ειδος ψυχοκογικων προβληματων που δεν εντασετε στον αυτισμο κ ουτε δημιουργηθηκαν απο το περιβαλλον που ζει. βλεπεις οτι τα σπανια συνδρομα ειναι οντως σπανια αλλα ενα παιδι μπορει να, γεννηθει με χιλια δυο ασχετα την ηλικια της γυναικας που δεν φαινονται στην αμνιο κ ειναι πιο συχνα.

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!  Επαναφέρω το θέμα και σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας! 

Είμαι 41 χρονών και μόλις έκλεισα 3 μήνες έγκυος με φυσιολογική σύλληψη, έκανα την αυχενικη 1.1 και για τρισωμια 21 έχω τροποποιημένη πιθανότητα 1:1223. Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενικη μου είπε ότι τα αποτελέσματα βάση ηλικίας είναι πολύ καλά αλλά λόγω ηλικίας μου συστήνει αμνιοπαρακεντηση. Ο γυναικολόγος που με βλέπει και ξέρει ότι έχω περάσει πολλά (εξωσωματικές, σπερματεγχυση, αυτόματες αποβολες) θεωρεί ότι δεν πρέπει να διακινδυνεύσουμε 1% αποβολή με την αμνιοπαρακεντηση και μου πρότεινε να μην κάνω μέχρι την Β' επιπέδου και αν εκεί έχουμε πάλι καλά αποτελέσματα να μην την κάνω πάλι! Σε αυτή την ηλικία που είμαι και με το προηγούμενο ιστορικό, αυτή είναι η τελευταία μου ευκαιρία για μωρό!!  Από την άλλη, λόγω ηλικίας έχω αυξημένες πιθανότητες για χρωμοσομικες ανωμαλίες.. Δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ, να πάω σε γενετιστη (αν εχετε να μου προτείνετε κάποιον),  να πάρω 2η γνωμη κι από άλλον γυναικολόγο (ποιον όμως;  θα του έχω εμπιστοσύνη;),  από εμβρυολογο; Δεν ξέρω τι να κάνω.. Έχω στον στενό φιλικό κύκλο κοπέλα με την ίδια ηλικία που δεν έκανε αμνιο και τελικά γέννησε παιδί με σπάνιο σύνδρομο και σοβαρότατες αναπτυξιακές και νοητικές δυσκολίες (δεν θα περπατήσει ποτέ της είπαν). Η αποβολή σε αμνιο συμβαίνει 1% αλλά αν συμβεί και τελικά οι εξετάσεις δείξουν ότι ήταν υγιές; Απο την άλλη να φτάσω 6 μηνών μέχρι την Β' επιπέδου για να ξέρω τι συμβαίνει;  Σας παρακαλώ βοηθήστε με.  Όποια έχει να μου συστήσει ειδικούς ας μου στείλει και προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ 

Σανσα καλησπέρα , 

νομίζω στην θέση σου θα έλεγχα τα εξής 1) στην εξέταση της αυχενικης άσχετα από το αποτέλεσμα -που σε τεράστιο βαθμό εξαρτάται από ηλικία - να είναι όλα πραγνατικα πολύ καλά . 2) θα έκανα nipt - με τη γνώση όμως ότι εξετάζει πολύ συγκεκριμένα πράγματα 3) θα έκανα υπέρηχο καρδιάς εμβρύου  -δείχνει κάποια δείγματα 

4) θα έκανα β επιπέδου 

αν όλα ήταν τέλεια τότε θα το σκεφτόμουν να μην κάνω αμνιο . Αύτα δηλαδή έκανα εγώ που είμαι μικρότερη όμως έχω ιστορικό με χρωσωματικες ανωμαλίες σε κυήσεις που διακόπηκαν . 

Θεωρω ότι κανονικά έπρεπε να κάνω αμνιο (αν και είχα και ένα θεματάκι με φλεγμονές στη μητρα και έκανε ακόμα πιο δύσκολη την απόφαση ) . Είπα λοιπόν αν βρεθεί κάτι σε όλα αυτά εννοείται κάνω αμνιο . Τελικά δεν έκανα οι εξετάσεις ήταν όντως τέλειες και το μωράκι μου είναι υγιέστατο . 

 

Ειναι σημαντική  απόφαση και πρέπει να το σκεφτείς καλά ότι και να σου πούμε εμείς . 

Φυσικα η αμνιο θα σου δώσει βέβαια όλες τις απαντήσεις ....

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας. Δυστυχώς δεν έχω πολλές εξετάσεις που μου λέτε, δεν μου τις πρότεινε ο γιατρός, μόνο κυστική ινωση είχα κάνει πριν 3 χρόνια και τώρα την αυχενικη. Στην αυχενικη ο γιατρός δεν μας εξηγούσε πολλά, ούτε καρδιά μας έδειξε, συκώτι κλπ. Στα αποτελέσματα έχει γράψει αυτά που σας είπα και ότι είδε ρινικό οστο. Υπέρηχο καρδιάς εμβρύου δεν μου είπε να κάνω, μήπως είναι νωρίς ακόμα; 

Όσο για την μη επεμβατικη εξέταση αίματος, μου μίλησε ο γιατρός αλλά εξετάζει μόνο 3 σύνδρομα, πάλι με ποσοστά σαν την αυχενικη και επίσης το κόστος της είναι σχεδόν σαν την αμνιοπαρακεντηση, δεν με πείθει.. Σίγουρο αποτέλεσμα μόνο η αμνιο δίνει. Απλά με παίρνει να ρισκάρω; Αν περιμένω μέχρι Β επιπέδου για να την κάνω, δεν θα είναι χειρότερα (και από ψυχολογικής άποψης εκτός απο ιατρικης που άλλο να κάνεις διακοπή στον 4ο κι άλλο στον 6ο);

Link to comment
Share on other sites

Την καρδιά από ότι ξέρω την ελέγχουν στη β επιπέδου. Εγώ υπερηχο καρδιάς έκανα μετά από τη β επιπέδου όταν μου είπε ο γιατρός ότι κάτι δεν του αρέσει αλλά ευτυχώς όλα καλά. Εγώ πάντως δεν έκανα αμνιοπαρακεντηση. Εσύ αποφασίζεις. Ακολούθησε το ένστικτό σου! 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα συγχαρητήτια για την εγκυμοσύνη, ειδικά μετά από τόσες προσπάθειες!

Εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη κύηση, εύκολο τοκετό και να κρατήσετε το παιδάκι σας υγιές στα χέρια σας!

 

Είναι πολύ δύσκολη η θέση σου και το καταλαβαίνω, ειδικά αφού η εγκυμοσύνη δεν ήρθε έτσι απλά. Το ξέρεις ήδη, ότι τα μόνα σίγουρα αποτελέσματα θα σου τα δώσει η αμνιοπαρακέντηση, όχι μόνο για τις γνωστές τρισωμίες αλλά και για άλλες. Υπάρχει ρίσκο, σαφώς, το οποίο όμως μειώνεται στο ελάχιστο με επιλογή έμπειρου γιατρού που θα εκτελέσει την πράξη. Τα ποσοστά πάντως της εξέτασης πρώτου επιπέδου βγαίνουν από τον συνδυασμό πολλών παραγόντων όπως

  • η ποσότητα του υγρού στο πίσω μέρος του αυχένα του εμβρύου (αυχενική διαφάνεια)
  • η παρουσία του ρινικού οστού
  • η διαφυγή του αίματος στην τριγλώχινα βαλβίδα της καρδιάς του εμβρύου
  • η ροή του αίματος στο φλεβώδη πόρο του εμβρύου
  • η καρδιακή συχνότητα του εμβρύου
  • η παρουσία ή όχι κάποιας ανατομικής ανωμαλίας του εμβρύου
  • η ηλικία της μητέρας
  • το ιστορικό προηγούμενων κυήσεων
  • τα επίπεδα στο αίμα της μητέρας των ορμονών PAPP-A και  b-HCG. 

To τι ακριβώς εξετάζει αυτή η εξέταση μπορείς να το διαβάσεις στο παρακάτω fetalmedicine.org/education/the-11-13-weeks-scan  (έχει οδηγό και στα Ελληνικά) Πιθανόν να τα ξέρεις όλα αυτά, τα γράφω και ως αναφορά για μελλοντικούς αναγνώστες.

Για να είσαι σίγουρη για τα ποσοστά που σου έδωσαν, τσέκαρε αν ο γιατρός που σου έκανε την εξέταση είναι  πιστοποιημένος από το FMF (fetalmedicine.org/lists/map/certified/diploma). . Αν ναι, προσωπικά θα εμπιστευόμουν περισσότερο αυτόν, παρά τον γυναικολόγο μου. Και σωστά σου είπε, η κατεύθυνση για γυναίκες άνω των 40 είναι αμνιοπαρακέντηση. Παλαιότερα ήταν άνω των 35. Ξεχωριστός υπέρηχος καρδιάς δε γίνεται σε αυτό το μήνα.

 

Από εκεί και πέρα, τα μη επεμβατικά τεστ, όπως έγραψες και εσύ είναι προγνωστικά και όχι διαγνωστικά. Δεν έχουν το ρίσκο αποβολής, έχουν όμως το ρίσκο λανθασμένου αποτελέσματος. Οικονομικά, όταν ήμουν στη θέση σου, το κέντρο που πήγα έδινε την επιλογή να κάνεις μη επεμβατικό τεστ και αν υπήρχε αδυναμία προσδιορισμού (συμβαίνει και αυτό) σου κάλυπτε τα έξοδα της αμνιοπαρακέντησης.

 

Το κρίσιμο ερώτημα στο οποίο καλείσαι να απαντήσεις είναι πρακτικά μια ζυγαριά. Με τι μπορείς να συνεχίσεις; Μπορείς ψυχικά και σωματικά να αναλάβεις τη φροντίδα ενός παιδιού με κάποιο σύνδρομο; Αν είσαι 100% σίγουρη πως όχι, η αμνιοπαρακέντηση είναι μονόδρομος. Όχι ότι δίνει απαντήσεις για όλα, αλλά σίγουρα δίνει για αρκετά. Αν δεν σε νοιάζει, προχωράς ως έχει. Επειδή όμως βλέπω ότι σε προβληματίζει μια τέτοια έκβαση (και λογικό είναι), το ερώτημα που έρχεται στη συνέχεια είναι αν νομίζεις ότι θα μπορούσες ψυχικά να ξεπεράσεις την ενδεχόμενη απώλεια μια υγιούς κύησης εξαιτίας επιπλοκών μια επεμβατικής διαδικασίας. Νομίζω ότι πρέπει να αξιολογήσεις τι είναι για εσένα και την οικογένεια σου πιο εύκολα διαχειρίσιμο. Προσωπικά, σε λίγο μικρότερη ηλικία και καλύτερα ποσοστά, αν και καθόλου σίγουρη για το πόσο ικανή θα ήμουν να μεγαλώσω ένα παιδί με σύνδρομο, την ενδεχόμενη απώλεια δεν ήξερα αν θα την άντεχα και έτσι προχώρησα χωρίς αμνιοπαρακέντηση. Τα δικά σου ποσοστά, πιθανόν να είναι πιο χαμηλά και λόγω προηγούμενων απωλειών (που έγραψες ότι είχες). Επίσης να ξέρεις ότι είναι σίγουρα πιο εύκολη η διακοπή τώρα, παρά σε μεγαλύτερο μήνα, από όλες τις απόψεις.

 

Εδώ μέσα θα διαβάσεις ένα σωρό απόψεις, κάνε, μη κάνεις, 45αρες που δεν έκαναν και όλα καλά, περιπτώσεις που μέχρι και η αμνιοπαρακέντηση έκανε λάθος (σπανιότατο αλλά έχει συμβεί), νέα κορίτσια με εύκολες εγκυμοσύνες που τελικά τα μωρά τους είχαν σύνδρομο, γυναίκες που έκαναν αμνιοπαρακέντηση γιατί απλά ήθελαν να ξέρουν, άλλες που το απορρίπτουν ακόμα και με ενδείξεις. Σκέψου κυρίως τον εαυτό σου και τον σύντροφό σου, τις ανάγκες σας, τις ικανότητές σας, τι θα σας στοίχιζε περισσότερο(δεν εννοώ οικονομικά), και πράξε αναλόγως. Για εμένα αυτή ήταν μια από τις δυσκολότερες αποφάσεις που κλήθηκα να πάρω σε σχέση με την εγκυμοσύνη.

 

Πραγματικά εύχομαι ολόψυχα, όλα να σας πάνε κατ'ευχήν, ό,τι και αν αποφασίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Την καρδιά από ότι ξέρω την ελέγχουν στη β επιπέδου. Εγώ υπερηχο καρδιάς έκανα μετά από τη β επιπέδου όταν μου είπε ο γιατρός ότι κάτι δεν του αρέσει αλλά ευτυχώς όλα καλά. Εγώ πάντως δεν έκανα αμνιοπαρακεντηση. Εσύ αποφασίζεις. Ακολούθησε το ένστικτό σου! 

Ο εξειδικευμένος υπέρηχος καρδιάς γίνεται από τις 16-17 βδομάδες και μετά και μόνο από εμβρυοκαρδιολογο . Η β επιπέδου ελέγχει λίγα πράγματα στο κομμάτι καρδιά . 

Γενικα συμφωνώ με τη vtgian... είναι πολύ δύσκολη η απόφαση σου και πραγματικά είναι μια ζυγαριά. 

Πραγματικά  Sansa θα δεις γυναίκες που στα 45 έκαναν υγιή παιδιά και άλλες όπως εγώ πχ που στα 28 είχα παιδί με σύνδρομο και αλλά διαφορά ...

 

 

επίσης να σου πω ότι γενικά με έτρωγε μέχρι το τέλος η απόφαση να μην κάνω αμνιο . Όσο πλησίαζε ο καιρός του τοκετου τόσο αγχωνόμουν που δεν είχα κάνει . Δεν ήταν εύκολη απόφαση να μην κάνω . Γεννήθηκε το παιδί και πάλι όλο ψαχνόμουν ... 

 

Link to comment
Share on other sites

@Summer love  και @vtgian σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Vtgian νομίζω με κάλυψες γιατί κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ. Τον γιατρό για την αυχενικη τον έλεγξα και είναι όντως πιστοποιημένος αλλά δεν μας εξηγούσε τίποτα την ώρα τις εξέτασης, τα αποτελέσματα γραπτώς ήταν λιτά (περίμενα περισσότερες λεπτομέρειες)  κι εκείνος απλά μου είπε "πολύ καλά όλα ". Τον ρώτησα τη γνώμη του για αμνιο και μου είπε ναι καθαρά και μόνο λόγω ηλικίας... Αν ήμουν μικρότερης ηλικίας και άρα είχα πιθανότητες για μελλοντικές εγκυμοσύνες, τότε θα έκανα αμνιο, έτσι λέω. Τώρα το μόνο που με κρατάει είναι ότι και οι 2 γιατροί μου είπαν ουσιαστικά ότι δεν έχω άλλη ευκαιρία. Έχετε κάποιο καλό κέντρο να συστήσετε για αμνιο; (αν το αποφασίσω, έχω ακόμα καιρό να το σκεφτώ) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

@Summer love  και @vtgian σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Vtgian νομίζω με κάλυψες γιατί κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ. Τον γιατρό για την αυχενικη τον έλεγξα και είναι όντως πιστοποιημένος αλλά δεν μας εξηγούσε τίποτα την ώρα τις εξέτασης, τα αποτελέσματα γραπτώς ήταν λιτά (περίμενα περισσότερες λεπτομέρειες)  κι εκείνος απλά μου είπε "πολύ καλά όλα ". Τον ρώτησα τη γνώμη του για αμνιο και μου είπε ναι καθαρά και μόνο λόγω ηλικίας... Αν ήμουν μικρότερης ηλικίας και άρα είχα πιθανότητες για μελλοντικές εγκυμοσύνες, τότε θα έκανα αμνιο, έτσι λέω. Τώρα το μόνο που με κρατάει είναι ότι και οι 2 γιατροί μου είπαν ουσιαστικά ότι δεν έχω άλλη ευκαιρία. Έχετε κάποιο καλό κέντρο να συστήσετε για αμνιο; (αν το αποφασίσω, έχω ακόμα καιρό να το σκεφτώ) 

θα σου στείλω πμ  όνομα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...