Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβάμαι ότι το μωρό μου θα νιώθει τη γιαγιά του για μαμα


Roisin1

Recommended Posts

Just now, Lenia16 είπε:

Μπορεί κ να έχεις δίκιο, τώρα εγώ πάω να χωθώ από την τρίτη σελιδα χωρίς να έχω διαβάσει το ζουμί :P. Τεσπά, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε που λέει κ η @marakiz συχνά πυκνά. Σημασία έχει να κάνει η θεματοθετρια ο,τι την κάνει να νιώθει καλύτερα. Αυτή ξερει την οικογένεια της κ τι είναι καλύτερο για αυτούς.

Διάβασε σε παρακαλώ την πρώτη σελίδα πριν μιλήσεις για ξεσηκωμόυς εκ μέρους μου. Δε νομίζω ότι αρχίζει  κάποιος  κάτι  χωρίς  λόγο  και  αιτία. Ούτε γίνεται  και  όλοι  να  έχουν  άδικο  στο  προκειμένο θέμα. Στο ότι διαφωνούμε κατά τα άλλα είναι σεβαστό και άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Κορίτσια , δεν κάθομαι σπίτι . Είμαι ελεύθερη επαγγελματίας . Απλά υπολόγισα από πριν ότι για 6-8 μήνες θα ήμουν εκτός εργασίας . Είχα αποταμιεύσει. ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ . Ήθελα παιδιά από πολύ μικρή , αλλά ΔΕΝ έκανα γιατί δεν είχα δυνατότητα να τα συντηρήσω . Ο ελεύθερος επαγγελματίας λοιπόν μπορεί να προγραμματίσει τη δουλειά . 

Αν θεωρείτε αγένεια που κρίνω την πράξη , τι θα θεωρούσατε αν έκρινα τον άνθρωπο ; 

Εσεις δηλαδή πως κρίνετε εμένα ; Δεν κρίνετε τον λόγο μου αλλά εμένα προσωπικά . Είστε ευγενείς ; Όχι . Είστε ΚΑΙ αγενείς και κακοί συμβουλατορες . Αν δεν ξέρετε ούτε από προγραμματισμό , τότε τι να πω ! Δικαίως έχουμε καταλήξει ως χώρα στον πάτο . 

Καταρχάς με τα δεδομένα που υπάρχουν τώρα για τους ελεύθερους επαγγελματίες μου φαίνεται αδιανόητο να μπορέσεις να μείνεις εκτός τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα πόσο μάλλον να προγραμματίσεις ή να αποταμιεύσεις..Η κοπέλα νομίζω ότι είναι υπάλληλος οπότε δεν έχει τη δική σας ευχέρεια να κανονίσει το πρόγραμμα της δουλειάς της.Ξερω πολλές περιπτώσεις εργοδοτών που "γύρισαν" κοπέλες (ανώτατης εκπαίδευσης επειδή θίχτηκε αυτό) με το που σαραντησαν. Σε αυτή την περίπτωση ποιος πρέπει να αισθάνεται άσχημα;οι μανουλες που πήγαν αναγκαστικά στη δουλειά για να μην απολυθούν με ανοιχτές πληγές από καισαρικές ή οι εργοδότες; Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μακάρι να είχαν όλες την πολυτέλεια να είναι όπως και όσο θέλουν δίπλα στα παιδιά τους.

Just now, Lamarg είπε:

Καταρχάς με τα δεδομένα που υπάρχουν τώρα για τους ελεύθερους επαγγελματίες μου φαίνεται αδιανόητο να μπορέσεις να μείνεις εκτός τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα πόσο μάλλον να προγραμματίσεις ή να αποταμιεύσεις..Η κοπέλα νομίζω ότι είναι υπάλληλος οπότε δεν έχει τη δική σας ευχέρεια να κανονίσει το πρόγραμμα της δουλειάς της.Ξερω πολλές περιπτώσεις εργοδοτών που "γύρισαν" κοπέλες (ανώτατης εκπαίδευσης επειδή θίχτηκε αυτό) με το που σαραντησαν. Σε αυτή την περίπτωση ποιος πρέπει να αισθάνεται άσχημα;οι μανουλες που πήγαν αναγκαστικά στη δουλειά για να μην απολυθούν με ανοιχτές πληγές από καισαρικές ή οι εργοδότες; Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μακάρι να είχαν όλες την πολυτέλεια να είναι όπως και όσο θέλουν δίπλα στα παιδιά τους.

Και κάτι ακόμα.. επειδή είμαι καμμένη.. δε σημαίνει ότι επειδή κάνεις προγραμματισμό θα έρθουν όλα όπως τα έχες προβλέψει. Δυστυχώς κάποιες φορές έρχονται όλα ανάποδα.Αλλα οι άνθρωποι καταλαβαίνουν αφού πρώτα πάθουν..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Lamarg είπε:

Καταρχάς με τα δεδομένα που υπάρχουν τώρα για τους ελεύθερους επαγγελματίες μου φαίνεται αδιανόητο να μπορέσεις να μείνεις εκτός τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα πόσο μάλλον να προγραμματίσεις ή να αποταμιεύσεις..Η κοπέλα νομίζω ότι είναι υπάλληλος οπότε δεν έχει τη δική σας ευχέρεια να κανονίσει το πρόγραμμα της δουλειάς της.Ξερω πολλές περιπτώσεις εργοδοτών που "γύρισαν" κοπέλες (ανώτατης εκπαίδευσης επειδή θίχτηκε αυτό) με το που σαραντησαν. Σε αυτή την περίπτωση ποιος πρέπει να αισθάνεται άσχημα;οι μανουλες που πήγαν αναγκαστικά στη δουλειά για να μην απολυθούν με ανοιχτές πληγές από καισαρικές ή οι εργοδότες; Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μακάρι να είχαν όλες την πολυτέλεια να είναι όπως και όσο θέλουν δίπλα στα παιδιά τους.

Και κάτι ακόμα.. επειδή είμαι καμμένη.. δε σημαίνει ότι επειδή κάνεις προγραμματισμό θα έρθουν όλα όπως τα έχες προβλέψει. Δυστυχώς κάποιες φορές έρχονται όλα ανάποδα.Αλλα οι άνθρωποι καταλαβαίνουν αφού πρώτα πάθουν..

Συμφωνώ! Απο παλιά όχι μόνο τώρα με εφκα και εφορία και φπα δεν μπορείς να απέχεις εξολοκλήρου από ελ. Επάγγελμα. Όποιος το λέει απλά ΔΕΝ είναι Ελ επαγγελματία!! Ειδικά αυτό με το ωράριο και την σχετική ευελιξια με τρελαίνει και πιστεύω όχι μόνο εμένα, ειδικά σε ορισμένα επαγγέλματα...τι θα πει η γιατρός ας πούμε;; Α συγγνώμη μην αρρωστήσετε και με πάρετε τηλ δεν θα έρθω!! Α...θα είμαι 6 μήνες κλειστό και μετά από 6 μήνες θα ανοίξω!! Η δικηγόρος θα πει στην εδρα...σας παρακαλώ επειδή απέχω 8 μήνες μην ορίσετε δική τοτε γιατί έχω μωρό... Η στις αναβολές ο πελάτης δεν θα την "σχολάσει".. Αυτά είναι τα λεγόμενα μπλοκακια... Για τα μαγαζιά δεν το συζητώ!! Να μειώσεις ώρες η να προσλάβεις προσωπικό (αν βγαίνεις) γίνεται κάπως (θα το δω καλοπροαίρετα) αν και μια βόλτα και μια ερώτηση στην πιάτσα θα πείσει για το αντίθετο... Όσο για τα πτυχία ΑΕΙ πλέον θεωρούνται απολυτήρια όπως του λύκειο...σχεδόν αυτονόητα , με μεταπτυχιακα και διδακτορικό είσαι σε μια ντάνα βιογραφικών και αν έχεις σοβαρό cv .με αρκετό εξωτερικό έχεις κάποιες ελπίδες για πρόσληψη και μισθό με την ψυχή στο στόμα.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Roisin1 είπε:

Επειδή πια το θέμα έχει ξεφύγει από τον αρχικό μου προβληματισμό και το φόβο που εξέφρασα, αλλά έχει μετατραπεί στο ποια είναι καλύτερη μάνα και προσωποποιουμαι, να απαντήσω λοιπόν στη φίλη MacGyver που τόσο εύκολα κατηγορεί. 

Μπράβο σου που τα είχες τόσο τέλεια οργανωμένα και ΔΕ σου συνέβη κάτι στη ζωή σου που να τα ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ. 

Νοσηλευομουν σε νοσοκομείο σε απόσταση 140χλμ από την πόλη που ζω, γιατί ζω στην επαρχία. Αυτό σημαίνει ότι ο άντρας μου που ερχόταν να με δει μέρα παρά μέρα έπρεπε να ξοδέψει 40 ευρώ βενζίνες μαζί με διόδια. Ξέρεις με τι ισοδυναμεί αυτό αν βάλουμε και τα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΆ πήγαινε έλα που έκανα εγώ όσο το παιδί μου ήταν στη μονάδα; 5.700 ευρώ ΜΟΝΟ τα μεταφορικά.

Μη μου κουνάς το δάχτυλο και μου μιλάς για προγραμματισμό και κουραφέξαλα γιατί από τη μια στιγμή στην άλλη αλλάζει η ζωή σου και χάνεις ότι με κόπο μαζευες. 

Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις, αφού σου είπα ότι ζω στην επαρχία, αν παρατήσω τη δουλειά μου αυτό ισοδυναμεί με μακροχρόνια ανεργία. Δε ζω σε μεγάλο αστικό κέντρο όπου θεωρητικά οι εργασιακές επιλογές είναι περισσότερες. 

 

Ευχαριστώ αληθινα για τον τρόπο σου, γιατί με έκανες να καταλάβω τι ΔΕ θέλω να γίνω ως μάνα. Σίγουρα κάποια που να θεωρεί ότι τα έχει κάνει όλα τέλεια.

Απαξιω λοιπον για edit admin

 

Ίσως τελικά αυτοί μου οι φόβοι για το αν θα είμαι καλή μάνα για το γιο μου, να είναι αυτό που θα με κάνει την όσο το δυνατόν καλύτερη γιατί συνεχώς θα προσπαθώ για αυτό. 

 

Μπράβο κοπέλα μου !

μην ανησυχείς για τίποτα είσαι μια αξία μανούλα ! 

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερος επαγγελματίας και να απέχει με προγραμματισμό από τη δουλειά του πρώτη φορά το ακούω ομολογώ, όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί μεμονωμένα, αλλά το αντίθετο έχω δει  στις μαμάδες που εγώ γνωρίζω (δικηγόρους, γιατρούς, καταστηματάρχες κυρίως). Να μπορείς να κάνεις αποταμίευση για να μπορείς να απέχεις είναι κάτι που γίνεται, αλλά όχι τόσο εύκολα πια στην εποχή μας που οι περισσότεροι υπάλληλοι είναι κακοπληρωμένοι κι οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες μοιράζονται τα κέρδη τους με την εφορία. Ζούμε σε μια χώρα που έχει την κρισάρα της και τώρα περισσότερο από ποτέ τα μητρικά δικαιώματα είναι επί το πλείστον ανυπεράσπιστα. Δεν υπάρχει άσπρο μαύρο στη ζωή και αλίμονο αν γεννιόντουσαν παιδιά μόνο με τις "τέλειες συνθήκες". Θα είχαμε αφανιστεί. 

 

Τώρα για να απαντήσω συγκεκριμένα στη θεματοθέτρια, είναι γεγονός από όσα γράφεις πως έχεις φάει μια μουτζάρα να με το συμπάθειο. Νοσηλεία δικιά σου για μήνες, το μωράκι πρόωρο και στην εντατική για 1,5 ολόκληρο μήνα, θα ήθελα πραγματικά να σε πάρω μια αγκαλιά. Τώρα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα και το μωράκι σου είναι μόλις 20 μέρες στο σπίτι σας, δεν υπάρχει η περίπτωση να λείψεις για λίγο ακόμα? Έστω ένα μήνα ακόμα! Να αναπληρωθεί κάπως η επαφή σας με τη συνεχή σου παρουσία. Για να βλέπει την πεθερά σου ως μαμά του αυτό δεν γίνεται, εφόσον φυσικά αναπληρώνεις και είσαι 100% διαθέσιμη όταν βρίσκεσαι με το μωρό σου. Κι ούτε πρέπει να βλέπεις ανταγωνιστικά την πεθερά σου (αν και το ξέρεις ήδη αυτό), ευτυχώς που τα πάτε καλά και την εμπιστεύεσαι. Είναι δεδομένο πως αν το φροντίζει και το αγαπάει ο φροντιστής πως θα δεθεί μαζί του κι αυτό είναι και το επιθυμητό. Φαντάζεσαι να χρειάζεται να φεύγεις για τη δουλειά και να κλαίει με μαύρο δάκρυ επειδή δεν θέλει να μένει με το φροντιστή? Γι αυτό, μην σε απασχολεί αυτό το δέσιμο, το θες αυτό το δέσιμο. Μάνα είναι μόνο μία. Προσπάθησε όμως κατά τη γνώμη μου να τραβήξεις λίγο την παραμονή σου στο σπίτι, έστω ένα μήνα αν δεν γίνεται παραπάνω. 

 

 

Συγγνώμη, τώρα διάβασα πως έχεις ήδη επιστρέψει στη δουλειά, άρα ότι συζητάμε να πας ή να μην πας είναι μάταιο, εκτός κι αν προτείνουμε στην κοπέλα να παραιτηθεί, να της προτείνουμε όμως και μια άλλη δουλειά όταν θεωρείτε πως είναι έτοιμη να επιστρέψει. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz
  • Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσον αφορά τον κλαδο των ελεύθερων επαγγελματιών (άσχετο με το θέμα αλλά τι λέω τώρα;;;) επειδη τυγχάνει να ανήκω και συγκεκριμένα στα μπλοκακια, από την πρώτη σελίδα λόγω εξελίξεων κρατιέται με νύχια και δόντια να μην μιλήσω και άλλο και οξυνθουν περισσότερα τα πνευματα πάνω σε δηλώσεις εξωφρενικες που έχουν ειπωθεί. Έχουμε άγνοια και φαίνεται ...τουλάχιστον να υπάρχει από κάποιον όντως ελεύθερο επαγγελματία μια ΣΤΟΙΧΕΙΏΔΗ ενημέρωση πριν προβούμε σε δηλώσεις που τρυπούν μάτια και αυτια... Γιατι αυτά που έχω διαβάσει δεν στέκουν καθόλου, θεωρώ πως ειπωνονται απλώς για να ειπωθούν. Δεν θέλω να κάνω παραθέσεις γιατί θα παραταξιδεψει η βαλίτσα.

Καταρχάς τα επαγγέλματα που περιλαμβάνουν τον κλάδο αυτό έχουν ένα υποτυπώδες ωράριο... Γιατροί ,δικηγόροι ,μηχανικοί , οδοντίατροι, ψυχολόγοι ,λογιστές, κτλ κτλ κτλ (9-2),(6-8)

Σε πολλούς κλάδους πχ δικηγόροι επιβάλλεται η πρωινή εργασία και  τα δικαστήρια δεν κάνουν την χάρη να ανοίξουν άλλη ώρα. Ο γιατρός όσο και να πει ότι έχει 4ωρη εργασία ΔΕΝ μπορεί να το κάνει πρακτικά, θα διωξει ασθενείς γιατί έκλεισε το 4ωρο και έξω περιμένουν άλλοι 4 πελάτες. Ο λογιστής (επειδή ειπώθηκε) δεν μπορεί να απέχει όταν ξεκινούν δηλώσεις... Ο καθηγητής δεν μπορεί να απέχει στην προετοιμασία για πανελλήνιες η ξενόγλωσσα πτυχία, ο ψυχολόγος δεν μπορεί να βάλει λουκέτο για καιρό

Ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να κλείσει η να ακολουθεί δικό του ωράριο...ούτε μπορεί να αφήσει τον βοηθο στο πόδι του πολλές ώρες...το κομμωτήριο το ίδιο, η ταβέρνα το ίδιο...δεν μπορεις να βάλεις ωράριο λειτουργίας ταβέρνας 3ωρες... 

Και επειδή από ένα μέλος ,μου διαφεύγει ποιο σε ένα ποστ σχετικά με ελεύθερα επαγγέλματα και πελάτες  έγινε νύξη,θα πω πως ναι όλα τα ελεύθερα επαγγέλματα έχουν πελάτες όχι μόνο αυτός που ετοιμάζει πανελλήνιες(που τυγχάνει το συγκεκριμένο παράδειγμα να το γνωρίζω από πρώτο χέρι) και ο αρχιτέκτονας έχει πελάτες όταν κάνει μελέτες (δεν εννοώ την θεματοθετρια που δουλεύει με εργοδότη) και ο γιατρός έχει πελάτες που εξετάζει και η κομμώτρια που χτενίζει και η ταβέρνα που μαζεύει κόσμο και ολοι...κύκλος γνωριμιών και φήμης είναι ο συγκεκριμένος κλάδος. Δεν το ανέφερα τότε καθώς το θεωρούσα περιττό. Όταν όμως ένας άνθρωπος δηλώνει ελεύθερος επαγγελματίας (κατά δήλωση) θα πρέπει να έχει και επίγνωση του χώρου...γεγονός που δεν βλέπω

Για τα καταστήματα και τους όρους εργασίας νομίζω είναι εξίσου περιττο να αναλωθω μιας και η έξω ζωή σας ,σας δείχνει τι γίνεται...

Μπορειτε επίσης να συζητήσετε με ένα φίλο,γνωστό,γείτονα επαγγελματία σχετικά με τις αποταμιεύσεις του , με το ενδεχόμενο να απέχει από τα καθήκοντά του εξολοκλήρου και με όλα αυτά τα εξωπραγματικα που ειπώθηκαν! Η εφορία και τα ταμεία αυτή την στιγμή παίρνουν περίπου το 70-80% , συν τα πολλά φέσια και πιστόλια που έχεις από κόσμο που είτε αδυνατεί λόγω αδυναμίας να σε πληρώσει είτε είναι συστηματικός κακοπληρωτης οπότε όπως και να έχει δεν αλλάζει. Και φυσικά τα μηνιαία έξοδα μιας επιχείρησης ή ενός γραφείου ή ενός καταστήματος. Ο " προγραμματισμός" η "αποταμίευση" η "αποχή" είναι λέξεις που δείχνουν μη ελεύθερους επαγγελματίες όσο και να διατείνονται για το αντίθετο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Dust pink είπε:

Όσον αφορά τον κλαδο των ελεύθερων επαγγελματιών (άσχετο με το θέμα αλλά τι λέω τώρα;;;) επειδη τυγχάνει να ανήκω και συγκεκριμένα στα μπλοκακια, από την πρώτη σελίδα λόγω εξελίξεων κρατιέται με νύχια και δόντια να μην μιλήσω και άλλο και οξυνθουν περισσότερα τα πνευματα πάνω σε δηλώσεις εξωφρενικες που έχουν ειπωθεί. Έχουμε άγνοια και φαίνεται ...τουλάχιστον να υπάρχει από κάποιον όντως ελεύθερο επαγγελματία μια ΣΤΟΙΧΕΙΏΔΗ ενημέρωση πριν προβούμε σε δηλώσεις που τρυπούν μάτια και αυτια... Γιατι αυτά που έχω διαβάσει δεν στέκουν καθόλου, θεωρώ πως ειπωνονται απλώς για να ειπωθούν. Δεν θέλω να κάνω παραθέσεις γιατί θα παραταξιδεψει η βαλίτσα.

Καταρχάς τα επαγγέλματα που περιλαμβάνουν τον κλάδο αυτό έχουν ένα υποτυπώδες ωράριο... Γιατροί ,δικηγόροι ,μηχανικοί , οδοντίατροι, ψυχολόγοι ,λογιστές, κτλ κτλ κτλ (9-2),(6-8)

Σε πολλούς κλάδους πχ δικηγόροι επιβάλλεται η πρωινή εργασία και  τα δικαστήρια δεν κάνουν την χάρη να ανοίξουν άλλη ώρα. Ο γιατρός όσο και να πει ότι έχει 4ωρη εργασία ΔΕΝ μπορεί να το κάνει πρακτικά, θα διωξει ασθενείς γιατί έκλεισε το 4ωρο και έξω περιμένουν άλλοι 4 πελάτες. Ο λογιστής (επειδή ειπώθηκε) δεν μπορεί να απέχει όταν ξεκινούν δηλώσεις... Ο καθηγητής δεν μπορεί να απέχει στην προετοιμασία για πανελλήνιες η ξενόγλωσσα πτυχία, ο ψυχολόγος δεν μπορεί να βάλει λουκέτο για καιρό

Ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να κλείσει η να ακολουθεί δικό του ωράριο...ούτε μπορεί να αφήσει τον βοηθο στο πόδι του πολλές ώρες...το κομμωτήριο το ίδιο, η ταβέρνα το ίδιο...δεν μπορεις να βάλεις ωράριο λειτουργίας ταβέρνας 3ωρες... 

Και επειδή από ένα μέλος ,μου διαφεύγει ποιο σε ένα ποστ σχετικά με ελεύθερα επαγγέλματα και πελάτες  έγινε νύξη,θα πω πως ναι όλα τα ελεύθερα επαγγέλματα έχουν πελάτες όχι μόνο αυτός που ετοιμάζει πανελλήνιες(που τυγχάνει το συγκεκριμένο παράδειγμα να το γνωρίζω από πρώτο χέρι) και ο αρχιτέκτονας έχει πελάτες όταν κάνει μελέτες (δεν εννοώ την θεματοθετρια που δουλεύει με εργοδότη) και ο γιατρός έχει πελάτες που εξετάζει και η κομμώτρια που χτενίζει και η ταβέρνα που μαζεύει κόσμο και ολοι...κύκλος γνωριμιών και φήμης είναι ο συγκεκριμένος κλάδος. Δεν το ανέφερα τότε καθώς το θεωρούσα περιττό. Όταν όμως ένας άνθρωπος δηλώνει ελεύθερος επαγγελματίας (κατά δήλωση) θα πρέπει να έχει και επίγνωση του χώρου...γεγονός που δεν βλέπω

Για τα καταστήματα και τους όρους εργασίας νομίζω είναι εξίσου περιττο να αναλωθω μιας και η έξω ζωή σας ,σας δείχνει τι γίνεται...

Μπορειτε επίσης να συζητήσετε με ένα φίλο,γνωστό,γείτονα επαγγελματία σχετικά με τις αποταμιεύσεις του , με το ενδεχόμενο να απέχει από τα καθήκοντά του εξολοκλήρου και με όλα αυτά τα εξωπραγματικα που ειπώθηκαν!

@Dust pink το χεις παρει πολύ προσωπικά το θέμα, χαλάρωσε λίγο, στο λέω με όλη την καλή διάθεση, χωρίς ειρωνία. Συμφωνώ ότι το χειρότερο αφεντικό είναι ο εαυτός σου κ οι ελευθ. επαγγελματίες δεν μπορούν να απέχουν από τη δουλειά τους για πολύ όμως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που έχουν τη δυνατότητα να ρυθμισουν ένα πιο ελαστικό ωράριο. Κ η γιατρός ή η οδοντιατρος μπορεί να δέχεται μόνο με ραντεβού κ να κανονίζει πχ 4 ώρες το απόγευμα. Κ η φαρμακοποιός μπορεί να αφήσει τους γονείς της στο πόδι της (πολύ συνηθες μιας που συνήθως το χει κληρονομήσει το φαρμακείο) κ να πηγαίνει 2-3 ώρες για κάποιο διαστημα. Κ η μηχανικός να κανονίζει τα ραντεβού της. Στην επαρχία είναι ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα κ λόγω αποστάσεων κ λόγω προσωπικών γνωριμιών αλλά κ καθολικής συνήθειας. Δεν έχει νόημα να συνεχισω, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. 

Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Dust pink είπε:

Όσον αφορά τον κλαδο των ελεύθερων επαγγελματιών (άσχετο με το θέμα αλλά τι λέω τώρα;;;) επειδη τυγχάνει να ανήκω και συγκεκριμένα στα μπλοκακια, από την πρώτη σελίδα λόγω εξελίξεων κρατιέται με νύχια και δόντια να μην μιλήσω και άλλο και οξυνθουν περισσότερα τα πνευματα πάνω σε δηλώσεις εξωφρενικες που έχουν ειπωθεί. Έχουμε άγνοια και φαίνεται ...τουλάχιστον να υπάρχει από κάποιον όντως ελεύθερο επαγγελματία μια ΣΤΟΙΧΕΙΏΔΗ ενημέρωση πριν προβούμε σε δηλώσεις που τρυπούν μάτια και αυτια... Γιατι αυτά που έχω διαβάσει δεν στέκουν καθόλου, θεωρώ πως ειπωνονται απλώς για να ειπωθούν. Δεν θέλω να κάνω παραθέσεις γιατί θα παραταξιδεψει η βαλίτσα.

Καταρχάς τα επαγγέλματα που περιλαμβάνουν τον κλάδο αυτό έχουν ένα υποτυπώδες ωράριο... Γιατροί ,δικηγόροι ,μηχανικοί , οδοντίατροι, ψυχολόγοι ,λογιστές, κτλ κτλ κτλ (9-2),(6-8)

Σε πολλούς κλάδους πχ δικηγόροι επιβάλλεται η πρωινή εργασία και  τα δικαστήρια δεν κάνουν την χάρη να ανοίξουν άλλη ώρα. Ο γιατρός όσο και να πει ότι έχει 4ωρη εργασία ΔΕΝ μπορεί να το κάνει πρακτικά, θα διωξει ασθενείς γιατί έκλεισε το 4ωρο και έξω περιμένουν άλλοι 4 πελάτες. Ο λογιστής (επειδή ειπώθηκε) δεν μπορεί να απέχει όταν ξεκινούν δηλώσεις... Ο καθηγητής δεν μπορεί να απέχει στην προετοιμασία για πανελλήνιες η ξενόγλωσσα πτυχία, ο ψυχολόγος δεν μπορεί να βάλει λουκέτο για καιρό

Ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να κλείσει η να ακολουθεί δικό του ωράριο...ούτε μπορεί να αφήσει τον βοηθο στο πόδι του πολλές ώρες...το κομμωτήριο το ίδιο, η ταβέρνα το ίδιο...δεν μπορεις να βάλεις ωράριο λειτουργίας ταβέρνας 3ωρες... 

Και επειδή από ένα μέλος ,μου διαφεύγει ποιο σε ένα ποστ σχετικά με ελεύθερα επαγγέλματα και πελάτες  έγινε νύξη,θα πω πως ναι όλα τα ελεύθερα επαγγέλματα έχουν πελάτες όχι μόνο αυτός που ετοιμάζει πανελλήνιες(που τυγχάνει το συγκεκριμένο παράδειγμα να το γνωρίζω από πρώτο χέρι) και ο αρχιτέκτονας έχει πελάτες όταν κάνει μελέτες (δεν εννοώ την θεματοθετρια που δουλεύει με εργοδότη) και ο γιατρός έχει πελάτες που εξετάζει και η κομμώτρια που χτενίζει και η ταβέρνα που μαζεύει κόσμο και ολοι...κύκλος γνωριμιών και φήμης είναι ο συγκεκριμένος κλάδος. Δεν το ανέφερα τότε καθώς το θεωρούσα περιττό. Όταν όμως ένας άνθρωπος δηλώνει ελεύθερος επαγγελματίας (κατά δήλωση) θα πρέπει να έχει και επίγνωση του χώρου...γεγονός που δεν βλέπω

Για τα καταστήματα και τους όρους εργασίας νομίζω είναι εξίσου περιττο να αναλωθω μιας και η έξω ζωή σας ,σας δείχνει τι γίνεται...

Μπορειτε επίσης να συζητήσετε με ένα φίλο,γνωστό,γείτονα επαγγελματία σχετικά με τις αποταμιεύσεις του , με το ενδεχόμενο να απέχει από τα καθήκοντά του εξολοκλήρου και με όλα αυτά τα εξωπραγματικα που ειπώθηκαν!

Συμφωνω απόλυτα με αυτά που λες, νομίζω ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι οι πιο άτυχοι στο θέμα της μητρότητας γιατί πχ ο ιδιωτικός υπάλληλος αν του το επιτρέψει βέβαια ο εργοδότης του μπορεί να απέχει από την δουλειά του συνολικά 8 μήνες αλλά κ πάλι πρέπει να είναι σύμφωνος ο εργοδότης γιατί αν αυτός δεν θέλει να του τη δώσει στη γωνιά θα τον περιμένει η απόλυση.. Οπότε αν πχ εγώ κατάφερα να κάτσω κ να μεγαλώσω το παιδί μου δεν σημαίνει ότι όλοι μπορούν κ σε καμία περίπτωση δεν θα τον "λιθοβολησω"! Ναι εννοείται ότι το καλύτερο είναι να μεγαλώνεις η ίδια για ένα διάστημα το παιδί σου κ για το παιδί αλλά κ για την ίδια την μητέρα.. Γιατί η μητέρα στεναχωριεται περισσότερο με την όλη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Lenia16 είπε:

@Dust pink το χεις παρει πολύ προσωπικά το θέμα, χαλάρωσε λίγο, στο λέω με όλη την καλή διάθεση, χωρίς ειρωνία. Συμφωνώ ότι το χειρότερο αφεντικό είναι ο εαυτός σου κ οι ελευθ. επαγγελματίες δεν μπορούν να απέχουν από τη δουλειά τους για πολύ όμως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που έχουν τη δυνατότητα να ρυθμισουν ένα πιο ελαστικό ωράριο. Κ η γιατρός ή η οδοντιατρος μπορεί να δέχεται μόνο με ραντεβού κ να κανονίζει πχ 4 ώρες το απόγευμα. Κ η φαρμακοποιός μπορεί να αφήσει τους γονείς της στο πόδι της (πολύ συνηθες μιας που συνήθως το χει κληρονομήσει το φαρμακείο) κ να πηγαίνει 2-3 ώρες για κάποιο διαστημα. Κ η μηχανικός να κανονίζει τα ραντεβού της. Στην επαρχία είναι ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα κ λόγω αποστάσεων κ λόγω προσωπικών γνωριμιών αλλά κ καθολικής συνήθειας. Δεν έχει νόημα να συνεχισω, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. 

Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων.

 

'Έλα βρε Λένια, ας σκεφτούμε ένα υποθετικό σενάριο για μια οδοντίατρο που έχει κάνει τους αγώνες της τόσα χρόνια για να σπουδάσει, να φτιάξει το ιατρείο της, να φτιάξει το πελατολόγιο της και μετά να τα βάλει όλα όσα κατέκτησε κι απλά να δουλεύει ένα τετράωρο. Οκ, θέμα προτεραιοτήτων βέβαια, τα παιδιά μας θα είναι πάντα προτεραιότητα αλλά οι δουλειές μας είναι συνήθως απαραίτητες για να επιβιώσουμε οικονομικά (όπως εγώ) αλλά και για πολλές γυναίκες στόχοι που έχουν κατακτηθεί μετά από χρόνια σκληρής δουλειάς και ναι μεν είναι πρώτα μητέρες, όμως παραμένουν άνθρωποι και γυναίκες. 

  • Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα κι εγώ να επεκταθώ σε όλα όσα έχετε θίξει, λυπάμαι όμως που ένας προβληματισμός -εύλογος και φυσιολογικός- της θεματοθέτριας έχει προκαλέσει τόση ένταση, μη βοηθώντας την κοπέλα να αισθανθεί καλύτερα.

Η θέση της γυναίκας - μητέρας - εργαζόμενης στην κοινωνία που ζούμε δεν είναι απλή, έχετε δώσει δεκάδες παραδείγματα, κάποιες καταφέρατε να "προγραμματίσετε" τη ζωή σας άψογα, για τις περισσότερες όμως δεν είναι τόσο βατά τα πράγματα. Για τους περισσότερους εργοδότες η εγκυμοσύνη και η μητρότητα είναι "κόστος", παραδείγματα απολύσεων και καταπάτησης δικαιωμάτων μητέρων υπάρχουν πολλά δυστυχώς. Και με τα υπάρχοντα ποσοστά ανεργιας και το μέσο επίπεδο διαβίωσης, θεωρώ αστείο να μιλάμε για επιλογές που είναι απαγορευτικές για την πλειοψηφία. (επεκτάθηκα τελικά)

Διαβάζοντας πάλι το πρώτο ποστ της @Roisin1, δεν εντοπίζω πουθενά την αναζήτηση συμβουλών σχετικά με το αν θα επιστρέψει στη δουλειά ή αν θα έπρεπε να αλλάξει συνθήκες εργασίας. Τα δεδομένα της μας τα έχει παραθέσει. Πράγμα που σημαίνει ότι καλώς ή κακώς οι εξελίξεις την έφεραν πρό τετελεσμένων γεγονότων.

Γνώμη μου είναι @Roisin1, από τη στιγμή που έχεις πάρει τις αποφάσεις σου σχετικά με τη δουλειά σου (και καλώς κατά τη γνώμη μου επέλεξες να κάνεις αυτό που σου αρέσει και που συνεισφέρει ταυτόχρονα στην οικογένειά σου), να διώξεις τις πιο ακραίες σκέψεις που έχεις και να δώσεις όλη την ενέργειά σου στο παιδάκι σου τις ώρες που είσαι σπίτι. Μην σκέφτεσαι τις δουλειες του σπιτιού ή ότι άλλο σου προκαλεί άγχος και πίεση. Όταν επιστρέφεις ζήτα από την πεθερά σου να το κοιμίζεις εσύ, όχι εκείνη.

Το μωρό σου, έχει τη δυνατότητα να ξεχωρίσει ότι είσαι η μαμά του, αναγνωρίζει από την πρώτη στιγμή τη φωνή σου και πλέον τη μυρωδιά σου και την εικόνα σου. Το οτι εμπιστεύεσαι και αγαπάς τον άνθρωπο που το φροντίζει είναι επίσης σημαντικό και για εσένα και για το παιδί.

Θέλει πολλή δουλειά για όλες μας ο συνδυασμός εργασίας-οικογένειας και το θεωρώ άδικο να σε "φορτώνουν" με περισσότερες ενοχές. Η σχέση με τα παιδιά μας όμως, χτίζεται όπως θέλουμε εμείς, προσαρμοζόμαστε στα δεδομένα που έχουμε και παλεύουμε καθημερινά για το καλύτερο.

ΔΕΝ είναι ιδανικές οι συνθήκες (δεν πλησιάζουν καν προς το "καλές") για τις εργαζόμενες μητερες, είναι κάτι για το οποίο πρέπει να αλλάξουν ριζικα τα πράγματα στην κοινωνία μας, αλλά ως τότε, εμείς θα κάνουμε το καλύτερο για την οικογένειά μας.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , marakiz είπε:

 

'Έλα βρε Λένια, ας σκεφτούμε ένα υποθετικό σενάριο για μια οδοντίατρο που έχει κάνει τους αγώνες της τόσα χρόνια για να σπουδάσει, να φτιάξει το ιατρείο της, να φτιάξει το πελατολόγιο της και μετά να τα βάλει όλα όσα κατέκτησε κι απλά να δουλεύει ένα τετράωρο. Οκ, θέμα προτεραιοτήτων βέβαια, τα παιδιά μας θα είναι πάντα προτεραιότητα αλλά οι δουλειές μας είναι συνήθως απαραίτητες για να επιβιώσουμε οικονομικά (όπως εγώ) αλλά και για πολλές γυναίκες στόχοι που έχουν κατακτηθεί μετά από χρόνια σκληρής δουλειάς και ναι μεν είναι πρώτα μητέρες, όμως παραμένουν άνθρωποι και γυναίκες. 

Ναι Μαρία, αν δεν έχεις τι άλλο να κάνεις δουλεύεις τετράωρο κ παίρνεις κ το παιδί μαζί σου και κάνεις σφράγισμα κ κοιμάται από πίσω σου στο καρότσι. Τυγχάνει να ξέρω πολλες τέτοιες περιπτώσεις κ δε μιλάω στον αέρα. Μπορεί να μην τα φαντάζεστε όμως συμβαίνουν κ συμβαίνουν συχνά. Μπορεί η επιλογή της νταντάς κ της γιαγιας να μην είναι εφικτή για ολους. Δλδ εκεί τι θα κάνει, θα πει α εγώ σπούδασα, δεν μπορώ να αφήσω τη δουλειά μου για να μεγαλώνω παιδιά; Μη ζείτε στο μικρόκοσμο σας, υπάρχουν άνθρωποι που αναγκάζονται να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους κ πρέπει να βρουν λύσεις.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα στην θεματοθέτρια να προτείνει στον εργοδότη της να μετακινήσει το ωράριό της προς το νωρίτερο, δηλαδή να ξεκινάει την δουλειά νωρίτερα (π.χ. στις 8.00' ή ακόμα και στις 7.00'), ώστε να μπορεί να επιστρέφει σπίτι νωρίτερα. Ειδικά τώρα που η μέρα είναι μεγαλύτερη, ψυχολογικά θα είναι ένα boost για την ίδια να περνάει αρκετές ώρες με το μωρό πριν πέσει η νύχτα :-D:-D:-D

 

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με το ότι η θεματοθέτρια χρειάζεται κυρίως να "το δει αλλιώς"....να δει τα θετικά, έχει ένα υγιές μωρό μετά από μια μεγάλη περιπέτεια, μια τρυφερή φροντιστή με την οποία έχει καλή σχέση, μια καλή δουλειά παρακαταθήκη για το μέλλον της οικογένειάς της, με λίγα λόγια -παρά τις ατυχίες που την βρήκαν - έχει καλές συνθήκες και ευνοϊκές προϋποθέσεις να μεγαλώσει το παιδί της όσο καλύτερα μπορεί.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ναι Μαρία, αν δεν έχεις τι άλλο να κάνεις δουλεύεις τετράωρο κ παίρνεις κ το παιδί μαζί σου και κάνεις σφράγισμα κ κοιμάται από πίσω σου στο καρότσι. Τυγχάνει να ξέρω πολλες τέτοιες περιπτώσεις κ δε μιλάω στον αέρα. Μπορεί να μην τα φαντάζεστε όμως συμβαίνουν κ συμβαίνουν συχνά. Μπορεί η επιλογή της νταντάς κ της γιαγιας να μην είναι εφικτή για ολους. Δλδ εκεί τι θα κάνει, θα πει α εγώ σπούδασα, δεν μπορώ να αφήσω τη δουλειά μου για να μεγαλώνω παιδιά; Μη ζείτε στο μικρόκοσμο σας, υπάρχουν άνθρωποι που αναγκάζονται να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους κ πρέπει να βρουν λύσεις.

 

Προφανώς και αν δεν μπορεί να υπάρξει επιλογή νταντάς ή γιαγιάς, ο προγραμματισμός και οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Ναι θα κάνεις το σφράγισμα με το μωρό να κοιμάται στο καρότσι, αλλά αυτό τώρα για ποιον από όλους είναι καλό? Για το μωρό που μπορεί να αρχίσει να κλαίει κι η μαμά δεν θα μπορεί να το πάρει αγκαλιά γιατί εκείνη την ώρα κάνει σφράγισμα? Για τη μαμά που δεν θα μπορεί να κάνει τη δουλειά της με απόλυτη συγκέντρωση ή για τον πελάτη που η οδοντίατρος που πληρώνει μπορεί στα ξαφνικά να μην μπορεί να συγκεντρωθεί 100% πάνω του? Και δεν καταλαβαίνω την έκφραση "ζείτε στο μικρόκοσμό σας" όταν ο καθένας καταθέτει τις εμπειρίες του και μιλάει για παραδείγματα που βλέπει γύρω του. Δεν καταλαβαίνω γιατί να χωράνε τέτοιες εκφράσεις σε μια φιλική συζήτηση.

Επεξεργάστηκαν by marakiz
  • Μου αρέσει 2

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή πρόσφατα έχει τύχει να συναντήσω αρκετούς ανθρώπους απολύτως αποσυνδεδεμένους από τους γονείς τους, σε όλες μα όλες τις περιπτώσεις οι άνθρωποι αυτοί έχουν την αίσθηση ότι οι γονείς τους ήταν ποιοτικά απόντες από την ζωή τους, είχαν κάνει check out μετά την γέννηση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Deena είπε:

Επίσης, επειδή πρόσφατα έχει τύχει να συναντήσω αρκετούς ανθρώπους απολύτως αποσυνδεδεμένους από τους γονείς τους, σε όλες μα όλες τις περιπτώσεις οι άνθρωποι αυτοί έχουν την αίσθηση ότι οι γονείς τους ήταν ποιοτικά απόντες από την ζωή τους, είχαν κάνει check out μετά την γέννηση.

Σωστά η ποιότητα της σχέσης είναι στο χέρι μας σε μεγάλο βαθμό, ανεξάρτητα από την εργασία και την οικονομική μας κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , marakiz είπε:

 

Προφανώς και αν δεν μπορεί να υπάρξει επιλογή νταντάς ή γιαγιάς, ο προγραμματισμός και οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Ναι θα κάνεις το σφράγισμα με το μωρό να κοιμάται στο καρότσι, αλλά αυτό τώρα για ποιον από όλους είναι καλό? Για το μωρό που μπορεί να αρχίσει να κλαίει κι η μαμά δεν θα μπορεί να το πάρει αγκαλιά γιατί εκείνη την ώρα κάνει σφράγισμα? Για τη μαμά που δεν θα μπορεί να κάνει τη δουλειά της με απόλυτη συγκέντρωση ή για τον πελάτη που η οδοντίατρος που πληρώνει μπορεί στα ξαφνικά να μην μπορεί να συγκεντρωθεί 100% πάνω του? Και δεν καταλαβαίνω την έκφραση "ζείτε στο μικρόκοσμό σας" όταν ο καθένας καταθέτει τις εμπειρίες του και μιλάει για παραδείγματα που βλέπει γύρω του. Δεν καταλαβαίνω γιατί να χωράνε τέτοιες εκφράσεις σε μια φιλική συζήτηση.

Οκ αν θες να το παμε έτσι, το να μένει ένα προωρο μωρό δύο μηνών με τη γιαγιά για ποιον είναι καλό; Για το μωρό που χρειάζεται τη μαμά του, για τη γιαγιά που δεν είχε στο πρόγραμμα στα 60 της να μεγαλώνει πάλι μωρά ή για τη μαμά-λεχωνα που αντί να δενεται με το μωρό της περνάει 9 ώρες στη δουλειά; Καταλαβαίνεις λοιπον ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα ούτε άσπρο μαύρο. 

Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

 Δεν υπάρχει άσπρο μαύρο στη ζωή και αλίμονο αν γεννιόντουσαν παιδιά μόνο με τις "τέλειες συνθήκες". Θα είχαμε αφανιστεί. . 

 

πρίν από 8 λεπτά , Lenia16 είπε:

 Καταλαβαίνεις λοιπον ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα ούτε άσπρο μαύρο. 

 

Το γράφω από μόνη μου πριν με ρωτήσεις. 

Είναι σπάνιο να υπάρχουν οι τέλειες συνθήκες.  (ακόμα κι αν υπάρχουν ποιος ορίζει την τελειότητα?)
Η κάθε οικογένεια προσαρμόζεται στις ανάγκες της. 

Οι περισσότερες γυναίκες γυρνάνε νωρίς στη δουλειά τους, δεν έχουν άλλη επιλογή. 

Ξέρω μάνα που σταμάτησε τη δουλειά για να μεγαλώσει η ίδια τα παιδιά της, είναι μπουχτισμένη και τους φωνάζει την περισσότερη ώρα.  

Δεν κάνει καμιά μάνα περισσότερο μάνα το ότι δεν δουλεύει και καμιά μάνα λιγότερο μάνα αν δουλεύει. Είναι άδικο και μόνο που το λέμε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

@Dust pink το χεις παρει πολύ προσωπικά το θέμα, χαλάρωσε λίγο, στο λέω με όλη την καλή διάθεση, χωρίς ειρωνία. Συμφωνώ ότι το χειρότερο αφεντικό είναι ο εαυτός σου κ οι ελευθ. επαγγελματίες δεν μπορούν να απέχουν από τη δουλειά τους για πολύ όμως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που έχουν τη δυνατότητα να ρυθμισουν ένα πιο ελαστικό ωράριο. Κ η γιατρός ή η οδοντιατρος μπορεί να δέχεται μόνο με ραντεβού κ να κανονίζει πχ 4 ώρες το απόγευμα. Κ η φαρμακοποιός μπορεί να αφήσει τους γονείς της στο πόδι της (πολύ συνηθες μιας που συνήθως το χει κληρονομήσει το φαρμακείο) κ να πηγαίνει 2-3 ώρες για κάποιο διαστημα. Κ η μηχανικός να κανονίζει τα ραντεβού της. Στην επαρχία είναι ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα κ λόγω αποστάσεων κ λόγω προσωπικών γνωριμιών αλλά κ καθολικής συνήθειας. Δεν έχει νόημα να συνεχισω, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. 

Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων.

Μου κάνει εντύπωση πραγματικά που μου λες ότι το έχω πάρει προσωπικά όταν στην προηγούμενη σελίδα με κατηγόρησες για το αντίθετο. Τέλος πάντων, τα θέματα που έφεραν την κατάσταση στα άκρα και εθιξα το δεύτερο εκ των υστέρων δεν είναι μόνο ο ρόλος της εργαζόμενης μαμάς αλλά και μια γενικότερη άμαθεια περί εργασιακών ενώ ισχυριζόμαστε το αντίθετο. Στον ιδιωτικό χώρο είναι γνωστό πως στους 2 μήνες λήγει η άδεια και επιστρέφει κάποια στην δουλειά ...άρα ναι θα αφήσεις το μωρό αναγκαστικά. Μετά γίνεται πάσα και πιάνουμε ελεύθερους επαγγελματίες έτσι σαν ατάκα λέγοντας πως έχουν ελεύθερο ωράριο και πρόγραμμα την στιγμή που η θεματοθετρια είναι ελεύθερη επαγγελματίας μισθωτη με μπλοκακι και παρόλο που ίσως δουλεύει υπάλληλος στερείται των προνομίων του ΙΚΑ.. βεβαια μίλησε και για προηγούμενη ανεργία οπότε  είναι δύσκολο  το θέμα.Αν δεν γνωρίζουμε περί εργασιακών ή άλλων θεμάτων είναι καλύτερα να μην μιλάμε γιατί οξυνουμε τα πνεύματα.

Όσο για αυτά που γράφεις διαφωνώ. Αν μια γιατρός , οδοντίατρος με επιβαρυμένο χώρο εργασίας φέρει το μωρό σ αυτόν με το καροτσάκι έστω και για 1 ώρα ανεμβολιαστο μωρό είναι απλώς επικίνδυνη μάνα... Ήταν το παραδειγμα περί συνέπειας εργασίας που είχα γράψει   και που είχες σχολιάσει. Δεύτερον για να μην λεμε ότι θέλουμε, τα φαρμακεία....αν οι γονείς είναι συνταξιούχοι φαρμακοποιοί (το πιο συνηθισμένο) και "κρατάνε" το φαρμακείο που σημαίνει ότι κατά την εκτέλεση βάζουν σφραγίδα και υπογραφή του νόμιμου φαρμακοποιόυ...απλώς όπως καταλαβαίνεις παράνομουν..και εδώ κολλάει πως σαν χώρα φτάσαμε στον πάτο όπως ειπώθηκε από μέλος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Dust pink είπε:

Μου κάνει εντύπωση πραγματικά που μου λες ότι το έχω πάρει προσωπικά όταν στην προηγούμενη σελίδα με κατηγόρησες για το αντίθετο. Τέλος πάντων, τα θέματα που έφεραν την κατάσταση στα άκρα και εθιξα το δεύτερο εκ των υστέρων δεν είναι μόνο ο ρόλος της εργαζόμενης μαμάς αλλά και μια γενικότερη άμαθεια περί εργασιακών ενώ ισχυριζόμαστε το αντίθετο. Στον ιδιωτικό χώρο είναι γνωστό πως στους 2 μήνες λήγει η άδεια και επιστρέφει κάποια στην δουλειά ...άρα ναι θα αφήσεις το μωρό αναγκαστικά. Μετά γίνεται πάσα και πιάνουμε ελεύθερους επαγγελματίες έτσι σαν ατάκα λέγοντας πως έχουν ελεύθερο ωράριο και πρόγραμμα την στιγμή που η θεματοθετρια είναι ελεύθερη επαγγελματίας μισθωτη με μπλοκακι και παρόλο που ίσως δουλεύει υπάλληλος στερείται των προνομίων του ΙΚΑ.. βεβαια μίλησε και για προηγούμενη ανεργία οπότε  είναι δύσκολο  το θέμα.Αν δεν γνωρίζουμε περί εργασιακών ή άλλων θεμάτων είναι καλύτερα να μην μιλάμε γιατί οξυνουμε τα πνεύματα.

Όσο για αυτά που γράφεις διαφωνώ. Αν μια γιατρός , οδοντίατρος με επιβαρυμένο χώρο εργασίας φέρει το μωρό σ αυτόν με το καροτσάκι έστω και για 1 ώρα ανεμβολιαστο μωρό είναι απλώς επικίνδυνη μάνα... Ήταν το παραδειγμα περί συνέπειας εργασίας που είχα γράψει   και που είχες σχολιάσει. Δεύτερον για να μην λεμε ότι θέλουμε, τα φαρμακεία....αν οι γονείς είναι συνταξιούχοι φαρμακοποιοί (το πιο συνηθισμένο) και "κρατάνε" το φαρμακείο που σημαίνει ότι κατά την εκτέλεση βάζουν σφραγίδα και υπογραφή του νόμιμου φαρμακοποιόυ...απλώς όπως καταλαβαίνεις παράνομουν..και εδώ κολλάει πως σαν χώρα φτάσαμε στον πάτο όπως ειπώθηκε από μέλος!

Που ακριβώς σε κατηγόρησα για το αντίθετο; Οι γονείς δε χρειάζεται να είναι συνταξιούχοι, υπάρχουν κ οι ΟΕ.  Δε θα κάτσω να αναλύσω τα του φαρμακείου γιατί τα ξέρω απτην καλή κ απτην ανάποδη κ δεν είναι της παρούσης, ούτε φυσικά ειναι να αναλύουμε τόσο διεξοδικά τις συνθήκες κανενός επαγγέλματος γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εχεις τώρα δύο σελίδες κοντά που έχεις πιάσει ένα ένα τα ελεύθερα επαγγέλματα κ αναλύεις σαν εργατολογος. Τι σχέση έχει αυτό με το αρχικό θέμα;

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ επίκαιρο το θέμα εξαιτίας της κρίσης και δεν απορώ πως δεν υπαρχει μεγαλος ακτιβισμός από τις γυναίκες -  γιατί κάθε λεπτό προσπαθούν να περασουν περισσότερη ώρα με τα παιδιά τους. 

κανονικά θα επρεπε να υπαρχει ακτιβισμος για περισσοτερα δικαιωματα στη μητρότητα από τις μαμάδες που έχουν λίγο χρόνο περισσότερο και δεν εργάζονται 100%.   Η θεματοθέτρια δε θα πρεπε τώρα να μπαίνει καν σε τετοιο προβληματισμό, εάν ηταν προστατευμένη από το νόμο - εκείνη και πρώτα από όλα το παιδί της που την χρειάζεται!!!! 

υπάρχει καμιά ομάδα fb μήπως και κουνηθεί κάτι ; 

 

για μένα το παιδί πάντα θα έχει την μαμά του ως μαμά, όπου και εάν αυτή βρίσκεται.  ακόμα και εάν το βλέπει μια φορά το μήνα. 

Όμως ο δεσμός θα είναι όντως με άλλο άτομο, βαθύτερος και πρώτος και αυτό είναι ένα βαρύτατο τίμημα όχι για τα συναισθήματα της μαμάς προς το βρέφος, 

δηλαδή  "ποιόν θα έχει για μαμά" αλλά για το εάν θα αισθανθεί το δέσιμο που τα μωρά χρειάζονται με βάση όλες τις αρχές της αναπτυξιολογίας.

 

Για αυτό το λόγο, και όχι λοιπόν για το ποιόν θα έχει μαμά το βρέφος/παιδί,   αλλά πρωτίστως γιατί ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ βιολογικά τη μαμά του για να ολοκληρώσει το δέσιμο και να αναπτύξει το συναίσθημα της ασφάλειας κ πολλών άλλων για ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗ ΖΩΗ. 

 

Ο σύζυγος είναι πολύ μεγάλο κομμάτι της εξίσωσης, γιατί εκείνος θα έπρεπε να έχει δώσει σημεία στήριξης και να δουλεύει 3χ δουλειές, για να έχει το μωρό τη μαμά του και ας μη το βλέπει αυτός ποτέ. Γιατί η βιολογία, εάν ψάξεις, τα λέει όλα. Ο μητρικός δεσμός στην βρεφική ηλικία  μέσω της φροντίδας του βρέφους δεν μπορεί να αντικατασταθεί από άλλον, όσο και αν το αγαπάει. 

 

αυτό είναι το ΜΟΝΟ που εγγυημένα δεν γυρνάει πισω στο χρόνο. Τα χρήματα και η καριέρα γυρνάνε, μπορούν. 

 

επίσης , ο αποχωρισμός μέσω της μονάδας έχει μήπως προκαλέσει κάποια μικροκατάθλιψη με αποτέλεσμα να μην έχει δημιουργηθεί κάν ακόμα δεσμός, 

οπότε για αυτό η θεματοθέτρια ακόμα δε μπορεί να αποφασίσει εύκολα ; 

@Roisin1 εγώ από τα γραφόμενά σου νομίζω ακόμα δεν μπόρεσες να έρθεις κοντά με το βρεφάκι σου. 

Ελπίζω να βρείς μια λύση που να ικανοποιεί όλους, προσπάθησε με εργοδότη..προσπάθησε με συζυγο. Είναι η στιγμή που πρέπει να σε στηρίξουν, και εσύ θα βοηθήσεις όταν έρθει η σειρά σου. Αν πιστεύεις στις ικανότητές σου, θα τα καταφέρεις, γιατί δεν είναι και όλοι οι επαγγελματίες ίδιοι.  Ίσως ο εργοδότης σου σε έχει προσλάβει για ένα συγκεκριμένο ρόλο που δε μπορεί εύκολα να καλυφθεί από άλλον τόσο καλά. Δες το...!!!!  You have to beleive in it!

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Που ακριβώς σε κατηγόρησα για το αντίθετο; Οι γονείς δε χρειάζεται να είναι συνταξιούχοι, υπάρχουν κ οι ΟΕ.  Δε θα κάτσω να αναλύσω τα του φαρμακείου γιατί τα ξέρω απτην καλή κ απτην ανάποδη κ δεν είναι της παρούσης, ούτε φυσικά ειναι να αναλύουμε τόσο διεξοδικά τις συνθήκες κανενός επαγγέλματος γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εχεις τώρα δύο σελίδες κοντά που έχεις πιάσει ένα ένα τα ελεύθερα επαγγέλματα κ αναλύεις σαν εργατολογος. Τι σχέση έχει αυτό με το αρχικό θέμα;

Προφανώς και ενοχλούν αυτά που γράφω, αναλύω γιατί θίχτηκε το θέμα. Απ όλα αυτά αυτό κατάλαβες ; Ότι το παίζω εργατολογος;; Η εργασία και η ιδιότητα της θεματοθετρια δεν ηταν και ζητούμενο στο  θέμα;; Δεν αρχίσαμε ΟΛΟΙ να μιλάμε για δουλειές και για να αναφέρουμε ελαστικότητα η μη κλάδων;; Το γεγονός ότι βλέπουμε ότι θέλουμε είναι δικαίωμα το να παραβλέπουμε σφάλμα... Αν γυρίσεις 1 σελίδα πίσω θα καταλάβεις τι εννοώ περί λαβάρων και τα σχετικά. Δεν θέλω να εστιάσω στο θέμα εργασία αλλά εκ μέρους όλων ο

δηγείται το θέμα καθώς ειπωνονται ανακρίβειες που μου τρυπάνε τα μάτια. Όσο για τις Ο.Ε και τα συνταξιούχα μέλη αυτής σε φαρμακεία πραγματικά έχω πολλές απορίες αλλά θα τις καταπιω!

Αυτό που λέω είναι ότι, αυτά που είχα να πω στην κοπέλα τα είπα...από εκεί και πέρα στις 6 σελίδα διαλόγου έχουν ειπωθεί και επιμέρους θέματα που ενοχλούν. Είτε μας αρέσει, είτε το βλέπουμε είτε όχι έτσι είναι. Και στην τελική ας αφήσουμε τον καθένα να κάνει ότι νιώθει σωστό είτε λέγεται μόνος του είτε με νταντά είτε με νταντά. Άλλα πράγματα μετράνε και το παιδάκι να είναι γερό όπως και η μαμά του.

Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες της ημέρας είναι 24, γιατί οι 8-9 ώρες που περνάνε τα μωρά με το φροντιστή μετράνε περισσότερο από τις υπόλοιπες 15-16 συν τις 48 ώρες του Σαββατοκύριακου κι έτσι θα έχουν ως αποτέλεσμα να δημιουργήσει ένα μωρό πιο στενό δεσμό με το φροντιστή δεν το καταλαβαίνω, πραγματικά σας μιλάω!!!

  • Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , belleblue είπε:

είναι πολύ επίκαιρο το θέμα εξαιτίας της κρίσης και δεν απορώ πως δεν υπαρχει μεγαλος ακτιβισμός από τις γυναίκες -  γιατί κάθε λεπτό προσπαθούν να περασουν περισσότερη ώρα με τα παιδιά τους. 

κανονικά θα επρεπε να υπαρχει ακτιβισμος για περισσοτερα δικαιωματα στη μητρότητα από τις μαμάδες που έχουν λίγο χρόνο περισσότερο και δεν εργάζονται 100%.   Η θεματοθέτρια δε θα πρεπε τώρα να μπαίνει καν σε τετοιο προβληματισμό, εάν ηταν προστατευμένη από το νόμο - εκείνη και πρώτα από όλα το παιδί της που την χρειάζεται!!!! 

υπάρχει καμιά ομάδα fb μήπως και κουνηθεί κάτι ; 

 

 

 

 

 

Συμφωνω ως προς τη διεκδίκηση διακαιωμάτων, διαφωνω κάθετα με fb (γενικά) αλλά δεν πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε λίγο πού ανήκουμε; Υπάρχουν μαμάδες και μαμάδες (ως προς τη θέση τους στην κοινωνία το λέω) και υπάρχουν πολλά που θα μπορούσε να κάνει το κράτος και δεν τα κάνει γιατί δεν έχει ως προτεραιότητα την προστασία των εργαζομενων. Επίσης θα μπορούσαν να υπάρχουν λύσεις που όμως δεν είμαστε "έτοιμοι" να δεχτούμε, καθώς ζούμε σε έναν δεύτερο "μεσαίωνα" κατά κάποιο τρόπο σε πολλούς τομείς.

πρίν από 39 λεπτά , belleblue είπε:

 

Ο σύζυγος είναι πολύ μεγάλο κομμάτι της εξίσωσης, γιατί εκείνος θα έπρεπε να έχει δώσει σημεία στήριξης και να δουλεύει 3χ δουλειές, για να έχει το μωρό τη μαμά του και ας μη το βλέπει αυτός ποτέ. Γιατί η βιολογία, εάν ψάξεις, τα λέει όλα. Ο μητρικός δεσμός στην βρεφική ηλικία  μέσω της φροντίδας του βρέφους δεν μπορεί να αντικατασταθεί από άλλον

 

Γιατί να καταδικάσουμε τον πατερα του παιδιού στη "σκλαβιά" και μακρια από την οικογένειά του; Δεν είναι ο ρόλος του μόνο ο βιοπορισμός της οικογένειας, μπορεί να στηρίξει με ποικίλους τρόπους. Δεν θα έπρεπε να είναι αυτό το μοντέλο οικογένειας (πατέρας με 3  δουλειες μονίμως απών και μητέρα- νοικοκυρά με μόνη φροντίδα παιδια και σπίτι)Πώς θα λειτουργήσει αυτό;

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , marakiz είπε:

Οι ώρες της ημέρας είναι 24, γιατί οι 8-9 ώρες που περνάνε τα μωρά με το φροντιστή μετράνε περισσότερο από τις υπόλοιπες 15-16 συν τις 48 ώρες του Σαββατοκύριακου κι έτσι θα έχουν ως αποτέλεσμα να δημιουργήσει ένα μωρό πιο στενό δεσμό με το φροντιστή δεν το καταλαβαίνω, πραγματικά σας μιλάω!!!

Προφανώς γιατί βολεύει να βλέπουμε το μαραμένο λουλούδι και όχι την ανθισμένη κοιλάδα κρίνοντας πάντα από δικές εμπειρίες και απόψεις που εμείς θεωρουμε ότι είναι σωστές. Επικρίνοντας φυσικά καταστάσεις που δεν έχουμε προσωπικά βιώσει από περιπτώσεις γείτονα ,ξαδέρφου, μακρινης κουνιάδας κτλ. Έτσι μάθαμε έτσι κάνουμε έτσι θα μάθουμε να κάνουμε.  Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν βρίσκομαι ακόμη στη 1η σελ του ποστ;;

πρίν από 12 λεπτά , anath είπε:

Συμφωνω ως προς τη διεκδίκηση διακαιωμάτων, διαφωνω κάθετα με fb (γενικά) αλλά δεν πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε λίγο πού ανήκουμε; Υπάρχουν μαμάδες και μαμάδες (ως προς τη θέση τους στην κοινωνία το λέω) και υπάρχουν πολλά που θα μπορούσε να κάνει το κράτος και δεν τα κάνει γιατί δεν έχει ως προτεραιότητα την προστασία των εργαζομενων. Επίσης θα μπορούσαν να υπάρχουν λύσεις που όμως δεν είμαστε "έτοιμοι" να δεχτούμε, καθώς ζούμε σε έναν δεύτερο "μεσαίωνα" κατά κάποιο τρόπο σε πολλούς τομείς.

Γιατί να καταδικάσουμε τον πατερα του παιδιού στη "σκλαβιά" και μακρια από την οικογένειά του; Δεν είναι ο ρόλος του μόνο ο βιοπορισμός της οικογένειας, μπορεί να στηρίξει με ποικίλους τρόπους. Δεν θα έπρεπε να είναι αυτό το μοντέλο οικογένειας (πατέρας με 3  δουλειες μονίμως απών και μητέρα- νοικοκυρά με μόνη φροντίδα παιδια και σπίτι)Πώς θα λειτουργήσει αυτό;

 

Βεβαίως και λειτουργεί αν θεωρήσουμε τον πατέρα διακοσμητικό στοιχείο ή πολυεργαλειο. Αυτό δεν γινόταν το 1950-1960;; Μοιάζει με ταινία του Νίκου Ξανθόπουλου...πατέρας κάνει 3 δουλειές για να φέρει βόλτα και η μάνα με ένα μωρό στην αγκαλιά πλένει εσώρουχα στην σκάφη...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

 ... ίσως δεν ξέρετε αρκετές οικογένειες με μπαμπάδες με ένα δυο και τρια παιδιά, .... πως αλλιως θα επιβιώσουν, πρώτη φορά το ακούτε; ... Δηλαδή οι σερβιτόροι που βλέπετε στους γάμους, τα βράδια (όχι οι 20ρηδες).... δεν ξέρετε ότι αρκετοί είναι πατεράδες;  Οεο; !

Τυχαίνει κιόλας ήταν δυο φορές γείτονές μου οικογένειες με μπαμπάδες που ήταν όντως σερβιτόροι τα βράδια!  Το πρωί είχαν άλλη δουλειά, και οι μητέρες το ίδιο. 

Ας μιλάμε με ρεαλιστικά σενάρια όχι αυτά που θα θέλαμε, γιατι στην Ελλάδα σε πολλές περιοχές έτσι είναι τα πράγματα... ... 

Η μαμά νεογέννητου αυτό που θα ήταν ιδανικό, για το μωρό, θα ήταν να μην εργάζεται....   Εάν ο πατέρας θέλει να προσφέρει στην μητέρα το ιδανικό, ας δουλέψει. 

  Σε κάποια σπιτικά, εάν υπάρχουν δάνεια, χρωστούμενα ή άλλες υποχρεώσεις, κάποιοι πατεράδες αναγκάζονται να δουλεύουν πάνω από 12 ωρο, και το ότι εγώ είπα 2 κ 3 δουλειές ίσως έπρεπε να γράψω ώρες. Κάποιοι άνθρωποι δουλεύουν σε μια δουλειά 12 + ώρες.  

Άσε που ξέρω και αρκετούς πατεράδες, που δουλεύουν 6-8 ωρο και πάλι τίποτα δε κάνουν με το μωρό, κ κάθονται σε έναν Η/Υ αντί να κάνουν κάτι με το μωρό ή το λίγο μεγαλύτερο βρέφος/παιδί ... καταλήγουν απλως παρόντες στο σπίτι... . και αυτό το σενάριο απολύτως πραγματικό,

οι πατεράδες που θα ασχοληθούν όντως με το παιδί,  (από μόνοι τους και χωρίς βούρδουλα) όταν δουλεύουν νορμάλ ώρες είναι στην Ελλάδα στους διάφορους κύκλους που έχω δεί, η απόλυτη μειοψηφία. ..  sorry to break the news!!!!  ...

@anath πιστεύω ακράδαντα ότι εάν δεν υπάρχει ζήτηση ΗΧΗΡΗ, τότε δεν θα υπάρξει ποτέ προσφορά από το κράτος.

Έτσι είναι τα πράγματα ειδικά εδώ,  αλλά κια στις άλλες χώρες. υπάρχουν παρα πολλές οργανώσεις που φροντίζουν να εκτίθεται πάντα η εκάστοτε κακή πολιτική ή μη βελτίωση της. Θα ήταν ενδιαφέρον ένα θέμα συζήτησης με θέμα αυτό, όπως και το τι οργανώσεις υπάρχουν ήδη.

Καλως ή κακώς στην Ελλάδα λειτουργεί καλά το fb στην αλληλουποστηριξη μαμάδων  από το τίποτε, καλύτερο είναι, τι να πω.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...