Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10 μηνών μωρό ξαφνικά δε τρώει μεσημεριανό


mariazt

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

εδώ και 10 μέρες ξαφνικά το κοριτσάκι μου που μόλις έγινε 10 μηνών δεν θέλει με τίποτα το μεσημεριανό. Δοκιμάζει μια δυο κουταλιές, ξινίζει τη φατσούλα της και μετά δε θέλει με τίποτα. Από πάντα δεν τρελαινόταν για το μεσημεριανό αλλά τουλάχιστον έτρωγε κάποια ποσότητα. Παλιά ήμασταν: φρουτόκρεμα 140 με 160 γραμμάρια, μεσημεριανό 80 με 100 γραμμάρια και απογευματινό γιαούρτι ή κρέμα 130 με 150 γραμμάρια. Τη θηλάζω όμως κιόλας ενδιάμεσα οπότε δεν πίεζα για να τρώει παραπάνω (είναι 8950 γραμμάρια). Εδώ όμως και 10 μέρες ξαφνικά δεν το θέλει καθόλου. Δεν ξέρω αν επειδή μεγαλώνει δεν της αρέσουν οι γεύσεις ή τι συμβαίνει. Δεν άλλαξα κάτι σε αυτά που βάζω στο φαγητό ή στο πώς το φτιάχνω, δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς συστατικών, δοκίμασα ζεστό, λιγότερο ζεστό, κρύο, και πάλι τίποτα. Δοκίμασα να την αφήσω ώρες να πεινάσει, να της το δώσω το απόγευμα αντί για το μεσημέρι, πάλι το ίδιο. Και δεν είναι ότι δεν πεινάει γιατί αφού δεν έφαγε για το απογευματινό τα λαχανικά της, 2 λεπτά αργότερα που της έφτιαξα την κρέμα την καταβρόχθισε. Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, είναι το κυρίως γεύμα της με το κρέας και τα λαχανικά της, δε γίνεται να το κόψει! Δοκίμασα μέχρι και να βάλω φρούτο μέσα στο φαγητό μπας και γλυκύνει λίγο αλλά και πάλι τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , mariazt είπε:

Καλησπέρα,

 

εδώ και 10 μέρες ξαφνικά το κοριτσάκι μου που μόλις έγινε 10 μηνών δεν θέλει με τίποτα το μεσημεριανό. Δοκιμάζει μια δυο κουταλιές, ξινίζει τη φατσούλα της και μετά δε θέλει με τίποτα. Από πάντα δεν τρελαινόταν για το μεσημεριανό αλλά τουλάχιστον έτρωγε κάποια ποσότητα. Παλιά ήμασταν: φρουτόκρεμα 140 με 160 γραμμάρια, μεσημεριανό 80 με 100 γραμμάρια και απογευματινό γιαούρτι ή κρέμα 130 με 150 γραμμάρια. Τη θηλάζω όμως κιόλας ενδιάμεσα οπότε δεν πίεζα για να τρώει παραπάνω (είναι 8950 γραμμάρια). Εδώ όμως και 10 μέρες ξαφνικά δεν το θέλει καθόλου. Δεν ξέρω αν επειδή μεγαλώνει δεν της αρέσουν οι γεύσεις ή τι συμβαίνει. Δεν άλλαξα κάτι σε αυτά που βάζω στο φαγητό ή στο πώς το φτιάχνω, δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς συστατικών, δοκίμασα ζεστό, λιγότερο ζεστό, κρύο, και πάλι τίποτα. Δοκίμασα να την αφήσω ώρες να πεινάσει, να της το δώσω το απόγευμα αντί για το μεσημέρι, πάλι το ίδιο. Και δεν είναι ότι δεν πεινάει γιατί αφού δεν έφαγε για το απογευματινό τα λαχανικά της, 2 λεπτά αργότερα που της έφτιαξα την κρέμα την καταβρόχθισε. Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, είναι το κυρίως γεύμα της με το κρέας και τα λαχανικά της, δε γίνεται να το κόψει! Δοκίμασα μέχρι και να βάλω φρούτο μέσα στο φαγητό μπας και γλυκύνει λίγο αλλά και πάλι τίποτα. 

Φρούτο στο μεσημεριανό; Νομίζω είναι καλύτερο οι γεύσεις να είναι πιο ξεκάθαρες στο παιδί , αν θέλεις να είναι πιο "γλυκό" πρόσθεσε γλυκοπατατα η περισσότερο καρότο. 

Στο θέμα τώρα, έχεις δοκιμάσει εναλλαγές στο γεύμα; Κοτόπουλο,  αρνί ή κατσίκι,ψάρι ή όσπρια μήπως και το φάει; Το μοσχαρι είναι δεδομένο στο μεσημεριανό αλλά δεν είναι το στάνταρ καθημερινά. Με λίγα λόγια να ξεφύγεις από το διαδεδομένο γεύμα για εκείνη. Στα κιλά της το κοριτσάκι σου είναι τέλεια οπότε δεν υπάρχει ανησυχία ως προς αυτό. Ίσως είναι φάση περαστικη (το κάνει και η δική μου). Μην επιμένεις γιατί δεν βγαίνει κάτι, κάνε κάποιες αλλαγές κρέατος ,ζυμαρικών και λαχανικών στο μεσημεριανό μήπως βρει ενδιαφέρθηκε σε άλλη γεύση. Η προσθήκη ανθότυρου και κρόκου ενισχύει και την διατροφή και την γεύση του φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

Της  τα δίνεις αλεσμένα;έχεις δοκιμάσει κομματάκια μήπως της αρέσει καλύτερα να τα επεξεργάζεται κ με τα χεράκια της ορισμένα μωρά δε θέλουν καθόλου τα αλεσμένα κ τρελενονται με τα κομμάτια κ είστε κ σε πολύ καλή ηλικία ..!!!εφόσον θυλαζεις δεν έχεις θέμα κ να μη τρώει πολύ έτσι κ αλλιώς η βασική τροφή μέχρι τον χρόνο είναι το γάλα κ σίγουρα τώρα με τις ζεστές θα αναζητάει ποιο δροσερές τροφές ..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φρούτο μια φορά το δοκίμασα γιατί είχα δει μια συνταγή που έβαζε μέσα νεκταρίνι οπότε είπα να το δοκιμάσω. Έχω κάνει κάθε μέρα διαφορετικό φαγητό, και μοσχάρι και κοτόπουλο και όσπρια, έχω βάλει μέσα κολοκύθα και γλυκοπατάτες για πιο γλυκό, ζυμαρικά ρύζι ο,τι μπορούσα να φανταστώ. Ψάρι και αυγό δε μας έχει πει ακόμα η παιδίατρος να ξεκινήσουμε οπότε δεν της έχω δώσει ακόμα. Αρνάκι και κατσικάκι επίσης δεν της έχω ξεκινήσει, κυρίως γιατί φοβάμαι μήπως της πέσουν λίγο βαριά με τόσο ζέστη αλλά θα τα δοκιμάσω μήπως και της αρέσουν.

Just now, xaroumenh mama είπε:

Της  τα δίνεις αλεσμένα;έχεις δοκιμάσει κομματάκια μήπως της αρέσει καλύτερα να τα επεξεργάζεται κ με τα χεράκια της ορισμένα μωρά δε θέλουν καθόλου τα αλεσμένα κ τρελενονται με τα κομμάτια κ είστε κ σε πολύ καλή ηλικία ..!!!εφόσον θυλαζεις δεν έχεις θέμα κ να μη τρώει πολύ έτσι κ αλλιώς η βασική τροφή μέχρι τον χρόνο είναι το γάλα κ σίγουρα τώρα με τις ζεστές θα αναζητάει ποιο δροσερές τροφές ..!!!!

Αλεσμένα της τα δίνω ναι, φοβάμαι ακόμα να της τα δώσω κομματάκια αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλει να εξερευνήσει, ψάχνει το κουτάλι να το πιάσει μόνη της. Απλά δεν ξέρω πόσο μικρά κομματάκια να τα έχω για να μην έχουμε τους κλασικούς κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , mariazt είπε:

Ναι το φρούτο μια φορά το δοκίμασα γιατί είχα δει μια συνταγή που έβαζε μέσα νεκταρίνι οπότε είπα να το δοκιμάσω. Έχω κάνει κάθε μέρα διαφορετικό φαγητό, και μοσχάρι και κοτόπουλο και όσπρια, έχω βάλει μέσα κολοκύθα και γλυκοπατάτες για πιο γλυκό, ζυμαρικά ρύζι ο,τι μπορούσα να φανταστώ. Ψάρι και αυγό δε μας έχει πει ακόμα η παιδίατρος να ξεκινήσουμε οπότε δεν της έχω δώσει ακόμα. Αρνάκι και κατσικάκι επίσης δεν της έχω ξεκινήσει, κυρίως γιατί φοβάμαι μήπως της πέσουν λίγο βαριά με τόσο ζέστη αλλά θα τα δοκιμάσω μήπως και της αρέσουν.

Αλεσμένα της τα δίνω ναι, φοβάμαι ακόμα να της τα δώσω κομματάκια αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλει να εξερευνήσει, ψάχνει το κουτάλι να το πιάσει μόνη της. Απλά δεν ξέρω πόσο μικρά κομματάκια να τα έχω για να μην έχουμε τους κλασικούς κινδύνους.

Τα λαχανικά για αρχή μπορείς να τα πατάς λίγο με το πιρούνι ..κ σε ζυμαρικά για αρχή καλά βρασμένα κ μαλακά όπως είναι το αστρακι πχ ...κ κεφτεδάκια σε μικρά κομματάκια.. αλλα από σταδιακά για να δεις πως τα δεχετε κ άφηνε την να τα πιάνει με τα χεράκια της να τα εξερευνεί ...!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ γω θα προτεινω οτι κ τα κοριτσια,δοκιμασε κομματια,τα κεφτεδακια οπωσδηποτε,κατσικι,αρνι,γαλοπουλα,κουνελι,παπια.10μ ειχαμε βαλει σχεδον τα παντα,κ ψαρι,κ αυγο κ τυρι,ακομη κ συκωτι

κ ειχα αρχισει να μαγειρευω σχεδον παντα ενα φαγητο

επισης η παιδιατρος μας ειπε οχι μονο νεροβραστα,μπορουμε κ ψητα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mariazt είπε:

Ναι το φρούτο μια φορά το δοκίμασα γιατί είχα δει μια συνταγή που έβαζε μέσα νεκταρίνι οπότε είπα να το δοκιμάσω. Έχω κάνει κάθε μέρα διαφορετικό φαγητό, και μοσχάρι και κοτόπουλο και όσπρια, έχω βάλει μέσα κολοκύθα και γλυκοπατάτες για πιο γλυκό, ζυμαρικά ρύζι ο,τι μπορούσα να φανταστώ. Ψάρι και αυγό δε μας έχει πει ακόμα η παιδίατρος να ξεκινήσουμε οπότε δεν της έχω δώσει ακόμα. Αρνάκι και κατσικάκι επίσης δεν της έχω ξεκινήσει, κυρίως γιατί φοβάμαι μήπως της πέσουν λίγο βαριά με τόσο ζέστη αλλά θα τα δοκιμάσω μήπως και της αρέσουν.

Αλεσμένα της τα δίνω ναι, φοβάμαι ακόμα να της τα δώσω κομματάκια αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλει να εξερευνήσει, ψάχνει το κουτάλι να το πιάσει μόνη της. Απλά δεν ξέρω πόσο μικρά κομματάκια να τα έχω για να μην έχουμε τους κλασικούς κινδύνους.

 

Νομίζω ότι προσπαθεί να σου εξηγήσει ότι τα αλεσμένα πια την αηδιάζουν :) Ωρα για κανονικό φαγητό, μικρές μπουκίτσες και φυσικά αρχικά μαλακά πράγματα: κρέας "μαδημένο" στις ίνες του, βρασμένα καρότα, κολοκύθια, πατάτες, αρακάς, μικρό μακαρονάκια τύπου κουσκουσάκι, ρύζι κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

κ γω θα προτεινω οτι κ τα κοριτσια,δοκιμασε κομματια,τα κεφτεδακια οπωσδηποτε,κατσικι,αρνι,γαλοπουλα,κουνελι,παπια.10μ ειχαμε βαλει σχεδον τα παντα,κ ψαρι,κ αυγο κ τυρι,ακομη κ συκωτι

κ ειχα αρχισει να μαγειρευω σχεδον παντα ενα φαγητο

επισης η παιδιατρος μας ειπε οχι μονο νεροβραστα,μπορουμε κ ψητα

Τα είχατε βάλει όλα ε; Μήπως γι'αυτό δεν τα τρώει η δικιά μου, τα βαρέθηκε και τα θεωρεί άνοστα (που είναι όπως και να το κάνουμε). Ψητά πώς δηλαδή; Βάζεις το κρέας όπως είναι και το ψήνεις κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , mariazt είπε:

Τα είχατε βάλει όλα ε; Μήπως γι'αυτό δεν τα τρώει η δικιά μου, τα βαρέθηκε και τα θεωρεί άνοστα (που είναι όπως και να το κάνουμε). Ψητά πώς δηλαδή; Βάζεις το κρέας όπως είναι και το ψήνεις κανονικά;

 

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στο πώς θα μαγειρέψεις. Μαγειρεύεις κανονικότατα ό,τι θα έτρωγε η οικογένεια, αποσύρεις μία μερίδα για το μωρό, και μετά προσθέτεις το αλάτι στο φαγητό. Εξαιρείς ό,τι δεν έχει ακόμη επιτρέψει ο γιατρός (που νομίζω σε αυτή την ηλικία συνήθως είναι ίσως το ασπράδι, και αυτό όχι πάντα, άλλο περιορισμό δεν μπορώ να σκεφτώ) αλλά κατά τα άλλα μαγειρεύεις κανονικό φαγητό, με το λαδάκι του, τη σάλτσα ντομάτα, το λεμόνι του, τα μυρωδικά του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , mariazt είπε:

Τα είχατε βάλει όλα ε; Μήπως γι'αυτό δεν τα τρώει η δικιά μου, τα βαρέθηκε και τα θεωρεί άνοστα (που είναι όπως και να το κάνουμε). Ψητά πώς δηλαδή; Βάζεις το κρέας όπως είναι και το ψήνεις κανονικά;

Σε  πυρεξ στον φούρνο σκέτο χωρίς αλάτι. Όπως και τα λαχανικά ψητά στον φούρνο (πιπεριά Φλωρίνης , κρεμμύδι). Άλλη δοκιμή που μπορείς να κάνεις με το φαγητό είναι να βάλεις περισσότερα εύγευστα λαχανικά (κρεμμύδι τριμμένο, τομάτα τριμμένη και πιπεριά Φλωρίνης) δίνουν ωραία γεύση στο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Dust pink είπε:

Σε  πυρεξ στον φούρνο σκέτο χωρίς αλάτι. Όπως και τα λαχανικά ψητά στον φούρνο (πιπεριά Φλωρίνης , κρεμμύδι). Άλλη δοκιμή που μπορείς να κάνεις με το φαγητό είναι να βάλεις περισσότερα εύγευστα λαχανικά (κρεμμύδι τριμμένο, τομάτα τριμμένη και πιπεριά Φλωρίνης) δίνουν ωραία γεύση στο φαγητό.

Έχω βάλει κι απ'αυτά και δυστυχώς τίποτα. Χθες της είχα κοτόπουλο με πατάτες καρότο και πιπεριά Φλωρίνης και σήμερα φακές με καρότο ντομάτα τριμμένη και κρεμμύδι. Και τις δύο φορές έφαγε από 2 κουταλιές με το ζόρι. Θα δοκιμάσω ψητά μπας και της αρέσουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mariazt είπε:

Έχω βάλει κι απ'αυτά και δυστυχώς τίποτα. Χθες της είχα κοτόπουλο με πατάτες καρότο και πιπεριά Φλωρίνης και σήμερα φακές με καρότο ντομάτα τριμμένη και κρεμμύδι. Και τις δύο φορές έφαγε από 2 κουταλιές με το ζόρι. Θα δοκιμάσω ψητά μπας και της αρέσουν περισσότερο.

Κάνε μια δοκιμή αλλά εφόσον τρώει από τα υπόλοιπα (φρούτα κτλ) ίσως είναι κάτι παροδικό. Δοκίμασε φυσικα και κομμάτια στο χερακι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω να σταματησεις τα αλεσμενα και να ξεκινησεις μαλακες τροφες που μπορει να κρατησει (αλλα και τα λαδερα και τις σουπες μην τα φοβηθεις, δωστης μια ποσοτητα στο τραπεζακι της να απασχοληθει οσο εσυ την ταιζεις). Εκτος του οτι φαινεται να στο "επικοινωνει", ειναι πολυ σημαντικη η εξερευνηση και η πρωτοβουλια στο φαγητο για την ψυχοκοινωνικη αναπτυξη και τις δεξιοτητες που θα αποκτησει. Δωσ'της την ευκαιρια να πειραματιστει, οι μηνες 6-12 ειναι "παραθυρο" για την αναπτυξη (σε διαφορους τομεις) οσον αφορα το φαγητο. Συμφωνω με ολα αυτα που σου προτειναν, μπορεις να ψαξεις συνταγες και για fingerfood. Επισης, κι εμεις απο τον 7ο μηνα ειχαμε το ελευθερο απο τον παιδιατρο να τρωει ο,τι κι εμεις απλα αναλατο, λογω του οτι δεν ειχαμε ιστορικο αλλεργιας στην οικογενεια. Ψαρια, αυγο κανονικα, φραουλες, ακτινιδια, τα παντα, εκτος απο αυτα που απαγορευονται τον πρωτο χρονο του μωρου που ειναι το μελι, το φρεσκο αγελαδινο γαλα, τα πρασινα φυλλωδη λαχανικα, το αλατι, η ζαχαρη και οι ξηροι καρποι (λογω πνιγμονης, εγω σε σνακ εβαζα τριμμα).

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με @ΑΡΓΚ, @Sentir...natureza και @Dust pink.

Δοκίμασε να δίνεις πατημένα με το πιρούνι,άλλαξε τρόπο μαγειρέματος.Μάλλον εσύ το φοβάσαι και όχι η μικρή.Ακόμα κ αν δεν έχει δοντάκια μπορεί μια χαρά.Το παιδί έχει βαρεθεί τα τελείως νεροβραστα και γι'αυτό δεν τρώει.Την περάσαμε κ εμείς αυτήν τη φάση.Από 8 μηνών βάζω μια κατσαρόλα για όλους.Στη μικρή μπορεί να βάλω λίγο μοσχάρι επιπλέον για να τη βοηθήσω  με το σίδηρο (μου το ζήτησε η παιδίατρος).

Τα ψητά είναι μια καλή επιλογή και επίσης μπορείς να βάλεις κ μπαχαρικά απλά να κρατας λίγο το χέρι σου.Μπορείς ακόμα να κάνεις τα φαγητά κ κοκκινιστα προσθέτοντας ντομάτα τώρα που έχει βγει.

@Sentir...natureza Πράσινα φυλλώδη εμάς δε μας είχε απαγορεύσει..Την ειχα ρωτήσει γτ το διάβαζα συχνά στο Φόρουμ και μου είχε απαντήσει επί λέξει "Όταν λέμε λαχανικά εποχής εννοούμε όλα τα λαχανικά" ,μα της λέω είναι φυλλώδη, "Ναι ,όλα".Τα υπόλοιπα ίδια με αυτά που αναφέρεις.

Το σπανακορυζο ας πούμε το τσακίζει.Ρώτα αν μπορείς να της δώσεις συμφωνα με το πλάνο που ακολουθεί ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Elfer είπε:

 

@Sentir...natureza Πράσινα φυλλώδη εμάς δε μας είχε απαγορεύσει..Την ειχα ρωτήσει γτ το διάβαζα συχνά στο Φόρουμ και μου είχε απαντήσει επί λέξει "Όταν λέμε λαχανικά εποχής εννοούμε όλα τα λαχανικά" ,μα της λέω είναι φυλλώδη, "Ναι ,όλα".Τα υπόλοιπα ίδια με αυτά που αναφέρεις.

Το σπανακορυζο ας πούμε το τσακίζει.Ρώτα αν μπορείς να της δώσεις συμφωνα με το πλάνο που ακολουθεί ο γιατρός σου.

Nαι δεν το απαγορευουν ολοι οι παιδιατροι, περισσοτερο καποιοι προτεινουν να το αποφευγεις, οχι τοσο απαγορευτικα οσο ειναι το μελι για παραδειγμα. Εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει για νιτρικα αλατα (; δεν θυμαμαι ακριβως, μπορει να κανω και λαθος στην ονομασια) που υπαρχουν στα σκουρα πρασινα φυλλωδη και τα οποια επιβαρυνουν τους ανωριμους νεφρους του βρεφους και επειδη γενικως ειναι πολυ χαλαρος σε διαφορα θεματα (αλλα ειδικα με την διατροφη) θεωρησα οτι επρεπε να τον ακουσω.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε εμάς είπε να αποφύγουμε τα πράσινα φυλλώδη όντως περιέχουν νιτρικά και νιτρωδη άλατα που επιβαρύνουν τους νεφρούς. Δεν πιστεύω όμως πως αν ένα παιδί φάει θα πάθει και κάτι. Για να είμαι ειλικρινής ακολουθώ και εγώ το πρόγραμμα του δικού μας γιατρού και δεν έχω δώσει. Όπως και κεράσι ,φράουλα ,ανανά λόγω αλλεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ πρωτη φορά ακούω για κεράσι κ ανανά..Τα φυλλώδη μετατρέπουν τα νιτρικά σε νιτρώδη και νιτροζαμινες όταν ξαναζεσταθουν εκτός αυτού οι ποσότητες που τρώει ένα βρέφος δεν είναι τόσο μεγάλες και βέβαια δεν είναι καθημερινές.

Ορθα όμως η κάθε κοπέλα ακολουθεί το γιατρό της.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Κ εγώ πρωτη φορά ακούω για κεράσι κ ανανά..Τα φυλλώδη μετατρέπουν τα νιτρικά σε νιτρώδη και νιτροζαμινες όταν ξαναζεσταθουν εκτός αυτού οι ποσότητες που τρώει ένα βρέφος δεν είναι τόσο μεγάλες και βέβαια δεν είναι καθημερινές.

Ορθα όμως η κάθε κοπέλα ακολουθεί το γιατρό της.

Εμφάνισε εξάνθημα (έχει ο άντρας μου αλλεργία) και είπαμε κατά τον 11ο να ξαναδώσουμε. Δεν ξέρω αν θα τα προλάβουμε όμως οπότε πάνε για του χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, mariazt είπε:

Καλησπέρα,

 

εδώ και 10 μέρες ξαφνικά το κοριτσάκι μου που μόλις έγινε 10 μηνών δεν θέλει με τίποτα το μεσημεριανό. Δοκιμάζει μια δυο κουταλιές, ξινίζει τη φατσούλα της και μετά δε θέλει με τίποτα. Από πάντα δεν τρελαινόταν για το μεσημεριανό αλλά τουλάχιστον έτρωγε κάποια ποσότητα. Παλιά ήμασταν: φρουτόκρεμα 140 με 160 γραμμάρια, μεσημεριανό 80 με 100 γραμμάρια και απογευματινό γιαούρτι ή κρέμα 130 με 150 γραμμάρια. Τη θηλάζω όμως κιόλας ενδιάμεσα οπότε δεν πίεζα για να τρώει παραπάνω (είναι 8950 γραμμάρια). Εδώ όμως και 10 μέρες ξαφνικά δεν το θέλει καθόλου. Δεν ξέρω αν επειδή μεγαλώνει δεν της αρέσουν οι γεύσεις ή τι συμβαίνει. Δεν άλλαξα κάτι σε αυτά που βάζω στο φαγητό ή στο πώς το φτιάχνω, δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς συστατικών, δοκίμασα ζεστό, λιγότερο ζεστό, κρύο, και πάλι τίποτα. Δοκίμασα να την αφήσω ώρες να πεινάσει, να της το δώσω το απόγευμα αντί για το μεσημέρι, πάλι το ίδιο. Και δεν είναι ότι δεν πεινάει γιατί αφού δεν έφαγε για το απογευματινό τα λαχανικά της, 2 λεπτά αργότερα που της έφτιαξα την κρέμα την καταβρόχθισε. Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, είναι το κυρίως γεύμα της με το κρέας και τα λαχανικά της, δε γίνεται να το κόψει! Δοκίμασα μέχρι και να βάλω φρούτο μέσα στο φαγητό μπας και γλυκύνει λίγο αλλά και πάλι τίποτα. 

Έντεκα -δώδεκα μηνών δεν θυμάμαι καλά, και ο δικός μου δεν ήθελε το μεσημεριανό. Απ την μία είχε βαρεθεί τα νεροβραστα, και απ την άλλη ήθελε την αλλαγή στην μορφή. Όταν έδωσα μπιφτεκακι στο χέρι ξετρελαθηκε και δεν του το επαιρνες με τίποτα. 

  Σιγά σιγά αρχιζα να του δίνω και δικά μας φαγητα χωρίς μπαχαρικά με υλικά που είχα κάνει την εισαγωγή και ξαναβρήκε το ενδιαφέρον του για το φαγητό. 

  

Link to comment
Share on other sites

Της έδωσα γλυκοπατάτες και καρότο πατημένα με το πηρούνι αλλά πάλι τίποτα δυστυχώς. Θα δοκιμάσω μπιφτεκακια μήπως και της αρέσουν και θα συνεχίσω να προσπαθώ. Να ρωτήσω, η πεθερά μου μου πρότεινε να της βάλω παντζάρι που έχει γλυκιά γεύση, η γιατρός όμως δε μας έχει πει ακόμα συγκεκριμένα για παντζάρι, κάνει στους 10 μήνες ή να περιμένω κι άλλο; Επίσης το νερό που πίνει προέχει ακόμα να της το βράζω; Εγω ακόμα το βράζω αλλά λέω μήπως πέρασε πλέον αυτή η φάση και να της δίνω από τη βρύση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , mariazt είπε:

Της έδωσα γλυκοπατάτες και καρότο πατημένα με το πηρούνι αλλά πάλι τίποτα δυστυχώς. Θα δοκιμάσω μπιφτεκακια μήπως και της αρέσουν και θα συνεχίσω να προσπαθώ. Να ρωτήσω, η πεθερά μου μου πρότεινε να της βάλω παντζάρι που έχει γλυκιά γεύση, η γιατρός όμως δε μας έχει πει ακόμα συγκεκριμένα για παντζάρι, κάνει στους 10 μήνες ή να περιμένω κι άλλο; Επίσης το νερό που πίνει προέχει ακόμα να της το βράζω; Εγω ακόμα το βράζω αλλά λέω μήπως πέρασε πλέον αυτή η φάση και να της δίνω από τη βρύση. 

 

Πρώτη φορά ακούω για βρασμένο νερό, και πόσο μάλλον σε ένα τόσο μεγάλο μωρό, που λογικά τη μισή μέρα γλύφει έπιπλα, πατούσες και πατώματα.

Εγώ θυμάμαι σε τέτοια ηλικία σαν περιορισμούς το ασπράδι (ή ίσως και λίγο νωρίτερα και δε θυμάμαι καλά εγώ), κάποια θαλασσινά, το αγελαδινό γάλα και το ωμό μέλι. Και το αλάτι. Κάτι άλλο, δεν μπορώ να φανταστώ σαν πρόβλημα, το παντζάρι μπορεί να ήταν και από τα πρώτα φαγητά που έδωσα στα παιδιά, λόγω ευκολίας στο μαγείρεμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , mariazt είπε:

Της έδωσα γλυκοπατάτες και καρότο πατημένα με το πηρούνι αλλά πάλι τίποτα δυστυχώς. Θα δοκιμάσω μπιφτεκακια μήπως και της αρέσουν και θα συνεχίσω να προσπαθώ. Να ρωτήσω, η πεθερά μου μου πρότεινε να της βάλω παντζάρι που έχει γλυκιά γεύση, η γιατρός όμως δε μας έχει πει ακόμα συγκεκριμένα για παντζάρι, κάνει στους 10 μήνες ή να περιμένω κι άλλο; Επίσης το νερό που πίνει προέχει ακόμα να της το βράζω; Εγω ακόμα το βράζω αλλά λέω μήπως πέρασε πλέον αυτή η φάση και να της δίνω από τη βρύση. 

Παντζάρι μπορείς να τις κάνεις εισαγωγή εννοείτε αυτό ... Αλλά γιατί δοκιμάζεις απαραίτητα μόνο τις γλυκές γεύσεις δεν αρέσουν σε όλα τα μωρά . . Αν δοκίμαζες κολοκυθάκια πατατουλα φασολάκια και άλλες γεύσεις που δεν είναι τόσο γλυκές ;; Το νερό αποταν ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές οι παιδίατρος μας είχε πει να μη το βράζουμε να του δίνουμε κανονικά από τη βρύση τώρα κάθε παιδίατρος ακολουθεί διαφορετικό πλάνο αλλά πιστεύω στην ηλικία που είστε ότι δε χρειαζετε βράσιμο ..!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mariazt είπε:

Της έδωσα γλυκοπατάτες και καρότο πατημένα με το πηρούνι αλλά πάλι τίποτα δυστυχώς. Θα δοκιμάσω μπιφτεκακια μήπως και της αρέσουν και θα συνεχίσω να προσπαθώ. Να ρωτήσω, η πεθερά μου μου πρότεινε να της βάλω παντζάρι που έχει γλυκιά γεύση, η γιατρός όμως δε μας έχει πει ακόμα συγκεκριμένα για παντζάρι, κάνει στους 10 μήνες ή να περιμένω κι άλλο; Επίσης το νερό που πίνει προέχει ακόμα να της το βράζω; Εγω ακόμα το βράζω αλλά λέω μήπως πέρασε πλέον αυτή η φάση και να της δίνω από τη βρύση. 

 

 

Το μωρό σου για να συνηθίσει μία νέα γεύση ή μία νέα υφή χρειάζεται 10 με 15 προσπάθειες. Μη δοκιμάζεις κάθε μέρα κάτι διαφορετικό, ούτε καν σε κάθε γέυμα κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...