Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eχω γονατίσει σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

1 hour ago, sissy_geo είπε:

Δεν το βλέπω να προχωράω ούτε αυτόν τον μήνα θα το μάθω την Τετάρτη, οριστική προθεσμία για το χαζό το ενδομήτριο... Αλλά δεν σταματάω... Εννοείται πως δεν σταματάω... Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα με πολλή αγάπη... Να είσαι δυνατή. Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου, όσες περνάνε παρόμοιες δυσκολίες, μεγαλύτερες μικρότερες, να έχουν δυναμη να φτάσουν στο τέλος... Γιατί υπάρχει happy end για όλες μας.. Το πιστεύω αλήθεια αυτό... 

εαν σε αφηνει κ απλα περιμενει ο γιατρος σου ισως πρεπει να τον αλλαξεις.αυτο σημαινει ειτε συμφισεις ειτε λοιμωξη.εαν εχεις κανει υστεροσκοπιση που ειναι απαραιτητη χρειαζεται κ η εξεταση του Νικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

εαν σε αφηνει κ απλα περιμενει ο γιατρος σου ισως πρεπει να τον αλλαξεις.αυτο σημαινει ειτε συμφισεις ειτε λοιμωξη.εαν εχεις κανει υστεροσκοπιση που ειναι απαραιτητη χρειαζεται κ η εξεταση του Νικα.

Αν ήταν συμφίσεις δεν θα τις έβλεπε; Τι λοίμωξη εννοείς.. Απο μικρόβιο; Εξήγησε μου σε παρακαλώ, γιατί δεν μου έχει αναφέρει τιποτα απο όλα αυτα. Υστεροσκόπηση έχω κάνει και μάλιστα επεμβατική λόγω διαφράγματος. 

Επεξεργάστηκαν by sissy_geo
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Διαβάζω αυτα που γράφεις. Μετά την απώλεια μου, στην (8η εβδομάδα) η δική μου, έκανα όλες αυτές τις εξετάσεις που λες. Όλα αρνητικά. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι έχω hashimoto, αλλά ο ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής που με παρακολουθεί απο τότε, είναι πολύ καθησυχαστικός. Απλά θέλω να πω πως η αιματολόγος μου είπε πως το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο που ενοχοποιείται για αποβολές, πολλές φορές δείχνει αρνητικό όταν η γυναίκα ΔΕΝ είναι έγκυος, ενω αντίθετα με το που θα μείνει έγκυος αυξάνεται και λειτουργεί αναλόγως. Για αυτό και στο υπόμνημα της προς τον γυναικολόγο μου γράφει πως προτείνει, στην επόμενη εγκυμοσύνη μου να γίνει λήψη κορτιζόνης εως και την 8η εβδομάδα, και ΕΝΤΟΣ εγκυμοσύνης απο την πρώτη θετική χοριακή να γίνει επανέλεγχος αντιφωσφολιπιδικού μαζί με παράλληλη χρήση αντιπηκτικής αγωγής. Αυτό ήθελα απλά να το γνωρίζετε και εσεις. Λυπάμαι πολύ για τις 4 απώλειες σου. Ειλικρινά, δεν υπάρχουν λόγια... Είσαι πολύ δυνατή. 

Τι να σου πω κι εγώ δεν ήξερα ότι μπορώ να τα αντέξω όλα αυτά..απλά την επόμενη φορά θέλω να πάνε όλα καλά.το έχω ψάξει αρκετά κι ελπίζω..μακάρι και σε σένα να πάνε όλα καλά και σε όλες μας που παλεύουμε..

Αυτό για το αντιφωσφολιπιδικο που λες με προβληματίζει.εμενα βρέθηκαν κάποια αντιφωσφολιπιδικα ανεβασμένα και μου πρότειναν κορτιζονη.αλλα το σύνδρομο αρνητικό..Τώρα σε εγκυμοσύνη δεν ξέρω..

Πάντως και οι γιατροί δεν ξέρουν..αλλα λεει ο ένας αλλα ο άλλος..χαος..Και άντε να βγάλεις άκρη..

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Αν ήταν συμφίσεις δεν θα τις έβλεπε; Τι λοίμωξη εννοείς.. Απο μικρόβιο; Εξήγησε μου σε παρακαλώ, γιατί δεν μου έχει αναφέρει τιποτα απο όλα αυτα. Υστεροσκόπηση έχω κάνει και μάλιστα επεμβατική λόγω διαφράγματος. 

Εξαρταται ποσο προσφατη ειναι η υστεροσκοπιση σου.ο καλος υπερηχος τις δειχνει αλλα ισως χρειασφεις κ αλλη εαν εχει περασει καιρος.εκει ισως φανει ενδομητριτιδα ισως οχι.χρειαζεσαι την εξεταση του νικα να βρεις την αιτια.καταλαβα για ποια αιματολο λες.διαφωνω γιατι διαφωνουν πολλοι γιατροι μαζι της.εμενα η κορτιζονη μου κατεστρεψε το ενδομητριο.χωρις ευρηματα κοριτσι μου δεν παιρνουμε κορτιζονη απο πριν κ για καιρο..δυστυχως δεν εχω χρονο να σου γραψω τωρα περισσοτερα.πολλες μοπελες εχουν την εμπειρια να σου μηλισουν για τη λοιμωξη.παρε κ αλλη γνωμη αιματολογου.εισαι αθηνα η επαρχια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εξαρταται ποσο προσφατη ειναι η υστεροσκοπιση σου.ο καλος υπερηχος τις δειχνει αλλα ισως χρειασφεις κ αλλη εαν εχει περασει καιρος.εκει ισως φανει ενδομητριτιδα ισως οχι.χρειαζεσαι την εξεταση του νικα να βρεις την αιτια.καταλαβα για ποια αιματολο λες.διαφωνω γιατι διαφωνουν πολλοι γιατροι μαζι της.εμενα η κορτιζονη μου κατεστρεψε το ενδομητριο.χωρις ευρηματα κοριτσι μου δεν παιρνουμε κορτιζονη απο πριν κ για καιρο..δυστυχως δεν εχω χρονο να σου γραψω τωρα περισσοτερα.πολλες μοπελες εχουν την εμπειρια να σου μηλισουν για τη λοιμωξη.παρε κ αλλη γνωμη αιματολογου.εισαι αθηνα η επαρχια?

Αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό μου για όλα αυτά που αναφέρεις. Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχω τρομοκρατηθεί λίγο. Θεσσαλονίκη είμαι. Όσο για την κορτιζόνη, ο λόγος που ξεκινήσαμε ήταν γιατί η ανοσολόγος και η αιματολόγος μου, συμφώνησαν στο οτι υπάρχει ένα δεύτερο αυτοάνοσο υποκλινικό και ως εκ τούτου καλά θα ήταν να καταστείλουμε το ανοσολογικό πριν την επόμενη εμβρυομεταφορά. Η αιματολόγος ήταν κάθετη στο να μην συνεχιστεί επ άπειρον η κορτιζόνη. Αυτός είναι και ο λόγος που έχω αγχωθεί με τις ακυρώσεις και καθυστερήσεις. Εγω την συνεχίζω κανονικά σε αυτα τα μεσοδιαστήματα. Δεν ξέρω αγχώθηκα πολύ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sissy_geo said:

Αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό μου για όλα αυτά που αναφέρεις. Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχω τρομοκρατηθεί λίγο. Θεσσαλονίκη είμαι. Όσο για την κορτιζόνη, ο λόγος που ξεκινήσαμε ήταν γιατί η ανοσολόγος και η αιματολόγος μου, συμφώνησαν στο οτι υπάρχει ένα δεύτερο αυτοάνοσο υποκλινικό και ως εκ τούτου καλά θα ήταν να καταστείλουμε το ανοσολογικό πριν την επόμενη εμβρυομεταφορά. Η αιματολόγος ήταν κάθετη στο να μην συνεχιστεί επ άπειρον η κορτιζόνη. Αυτός είναι και ο λόγος που έχω αγχωθεί με τις ακυρώσεις και καθυστερήσεις. Εγω την συνεχίζω κανονικά σε αυτα τα μεσοδιαστήματα. Δεν ξέρω αγχώθηκα πολύ τώρα.

Καλησπέρα.Είμαστε στον ίδιο αγώνα και σε καταλαβαίνω απόλυτα.Μάλλον έχουμε την ίδια αιματολόγο και εγώ έχω αυτοάνοσο,hashimoto και μου δίνει κορτιζόνη από τη πρώτη μέρα της διέγερσης μέχρι και το τέλος της ετ.Έχω και υψηλά αντιθυροειδικά αντισώματα και είναι απόλυτη ότι τη χρειάζομαι τη κορτιζόνη.Απλά κάθε φορά που παίρνω το αρνητικό κάνω και 20 μέρες μέχρι να τη σταματήσω,γιατί δε θέλει απότομα.Αυτό με εκνευρίζει αλλά τί να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, oly75 είπε:

Καλησπέρα.Είμαστε στον ίδιο αγώνα και σε καταλαβαίνω απόλυτα.Μάλλον έχουμε την ίδια αιματολόγο και εγώ έχω αυτοάνοσο,hashimoto και μου δίνει κορτιζόνη από τη πρώτη μέρα της διέγερσης μέχρι και το τέλος της ετ.Έχω και υψηλά αντιθυροειδικά αντισώματα και είναι απόλυτη ότι τη χρειάζομαι τη κορτιζόνη.Απλά κάθε φορά που παίρνω το αρνητικό κάνω και 20 μέρες μέχρι να τη σταματήσω,γιατί δε θέλει απότομα.Αυτό με εκνευρίζει αλλά τί να κάνω.

Εχω απελπιστεί, εκεί που νομίζεις ότι ξέρεις την κατάσταση σου και τα νομίζεις ότι τα έβαλες όλα σε μια σειρά, πάλι έρχονται στιγμές που χάνεις τα αυγά και τα πασχάλια... Να δω τι θα μου πει αυριο, είμαι στα όρια μου να τα παρατήσω όλα...

Link to comment
Share on other sites

σισσυ λυπαμαι για ολα αυτα που περνας!εχω περασει 4 αποβολες και παιρνω κ εγω κορτιζονη στο διαστημα προσπαθειας.ειμαι και εγω απο θεσσαλονικη και αυτο που εχω καταλαβει μετα απο τρεξιμο σε απειρους γιατρους,ειναι οτι ο ενας αμφισβητει τον αλλον.σε φορτωνουν ποσα φαρμακα κι αν σε πιασουν εχει καλως αν οχι σου λενε τα γνωστα οτι υπαρχουν καθεξιν αποβολες αγνωστου αιτιολογιας.σε καθε νεα εξεταση που θες να κανεις σε λενε υπερβολικη και οτι ολα ειναι σε αμφισβητιση!το μονο που θελω να σου πω κουραγιο μην τα παρατας!καλη τυχη σε ολες τις κοπελες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Dwro είπε:

σισσυ λυπαμαι για ολα αυτα που περνας!εχω περασει 4 αποβολες και παιρνω κ εγω κορτιζονη στο διαστημα προσπαθειας.ειμαι και εγω απο θεσσαλονικη και αυτο που εχω καταλαβει μετα απο τρεξιμο σε απειρους γιατρους,ειναι οτι ο ενας αμφισβητει τον αλλον.σε φορτωνουν ποσα φαρμακα κι αν σε πιασουν εχει καλως αν οχι σου λενε τα γνωστα οτι υπαρχουν καθεξιν αποβολες αγνωστου αιτιολογιας.σε καθε νεα εξεταση που θες να κανεις σε λενε υπερβολικη και οτι ολα ειναι σε αμφισβητιση!το μονο που θελω να σου πω κουραγιο μην τα παρατας!καλη τυχη σε ολες τις κοπελες

Σ'ευχαριστώ πολύ! Κουράγιο και δύναμη και σε σένα... Ένα βουνό είναι η υπόθεση... Ελπίζω αύριο να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα γιατί τα'χω χαμένα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω κάποιες απαντήσεις σήμερα απο τον γιατρό μου. Και θέλω να σας τις αναφέρω μήπως και ενδιαφέρουν κάποιες απο εσάς, μιας και υπάρχουν κορίτσια που παίρνουν κορτιζόνη κτλ. Το ενδομήτριο μου ΔΕΝ έχει μεγαλώσει. ΔΕΝ αντιδρά παρά τις μεγάλες δόσεις οιστρογόνων. Έχουμε φτάσει 19η μέρα, δεν σκεφτόμαστε καν εμβρυομεταφορά, έχει περάσει το παράθυρο εμφύτευσης κτλ. Απο εκεί και πέρα, ο γιατρός μου πιστεύει ότι δεν έχουμε να κάνουμε με συμφύσεις, για το ενδεχόμενο ενδομητρίτιδας μου είπε, πως θα είχα κάποια στοιχειώδη συμπτώματα αν υπήρχε λοίμωξη. Και τέλος για την κορτιζόνη, μου είπε να την ελαττώσω μέχρι να φτάσουμε σε εμβρυομεταφορα, αλλά δεν θεωρεί ότι μπορεί να υποστεί βλάβη το ενδομήτριο απο την κορτιζόνη. Μου είπε χαρακτηριστικά πως υπάρχουν ασθενείς που κάνουν χρήση κορτιζόνης για μεγάλα διαστήματα και το ενδομήτριο τους δεν επηρεάζεται στο ελάχιστο. Αυτά σε γενικές γραμμές. Παρόλα αυτά, μου πρότεινε να κάνουμε μια ερευνητική υστεροσκόπηση αύριο, για να δούμε τι συμβαίνει εκεί μέσα. Αν όλα πάνε καλά και δεν βρεθεί κάτι, θέλει η επόμενη προσπάθεια για εμβρυομεταφορά να γίνει σε φυσικό κύκλο. Δεν το έχω ψάξει, δεν με ενθουσιάζει η ιδέα. Αλλά πρώτα πρέπει να περάσει το αυριανό για να μπορούμε να μιλάμε για το μεθεπόμενο βήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα..οπότε απάντηση δεν πήρες ουσιαστικά για ποιο λόγο το ενδομήτριο δεν μεγαλώνει.

Θα κάνεις υστεροσκόπηση? Για ποιο λόγο θέλει να την κάνεις?Θα δείξει τι συμβαίνει και δεν μεγαλώνει ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρα απάντηση όχι. Μπορεί το στρες λέει, μπορεί ενα κυστικό που παραμένει στην ωοθήκη αν και πολύ μικρό ίσως επηρεάζει. Δεν ξέρω. Θα κάνω υστεροσκόπηση ναι. Ερευνητική. Όταν λένε ερευνητική τι εννοούν, αν βρεθεί κάτι δηλαδή δεν θα επέμβει; θα πρέπει να ξυπνήσω και να με ρωτήσουν αν θέλω; Δεν ξέρω πώς πάει. Έχω κάνει στο παρελθόν υστεροσκόπηση επεμβατική για αφαίρεση διαφράγματος. 

Link to comment
Share on other sites

sissy_geo 

πολύ λυπάμαι για όλα αυτά που περνάς, εύχομαι ο Θεός να σου δίνει δύναμη και υπομονή.

Σε φίλη μου με πολύ ταλαιπωρημένο  ενδομήτριο λόγω εμβρυικών  θανάτων (στο 2ο τρίμηνο) και σηψαιμίας, (η κοπέλα κυριολεκτικά από θαύμα έσωσε τα όργανά της), ο γιατρός της εφάρμοσε την μέθοδο του prp ενδομητρίου λίγες μέρες  πριν την εμβρυομεταφορά  (όχι σε φυσικό κύκλο) και το πρόβλημα λύθηκε. Αυξήθηκε σημαντικά το ενδομήτριο της, μετέφερε δύο βλαστοκύστες που είχε στην κατάψυξη από την πρώτη άτυχη προσπάθεια και είχε το θετικό. Ένα εμβρυάκι σε τέλεια θέση στη μήτρα κι όλα πάνε καλά. 

Πήρε κι αυτή πολύ κορτιζόνη γιατί έχει  αυτοάνοσο, ηπαρίνες  και γενικά όλο το πακετάκι.

Στην πρώτη προσπάθεια εμβρυομεταφοράς δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο δεν ξεπέρναγε το 6,5 ακυρώσανε τον κύκλο. Είχε κι εκείνη κυστούλες  (μικροπολυκιστικές ωοθήκες έχει) , βοηθήθηκε πολύ με βιταμίνες που της έδωσε ομοιοπαθητικός και βελτίωσε σημαντικά την εικόνα των ωοθηκών της, έκανε κι εκείνη ακόμα μία υστεροσκόπηση (δεν βρήκε κάτι να αφαιρέσει)  και ελαφρύ σκράτσιγκ  και στην επόμενη προσπάθεια με το Prp όλα πήγαν τέλεια.

Προφανώς και η κύστη που έχεις επηρεάζει.

Μήπως να συζήταγες μαζί του γι αυτό το prp (δεν έχει μεγάλο κόστος), ίσως να είναι και  για σένα η λύση .

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , MARSIA1970 είπε:

sissy_geo 

πολύ λυπάμαι για όλα αυτά που περνάς, εύχομαι ο Θεός να σου δίνει δύναμη και υπομονή.

Σε φίλη μου με πολύ ταλαιπωρημένο  ενδομήτριο λόγω εμβρυικών  θανάτων (στο 2ο τρίμηνο) και σηψαιμίας, (η κοπέλα κυριολεκτικά από θαύμα έσωσε τα όργανά της), ο γιατρός της εφάρμοσε την μέθοδο του prp ενδομητρίου λίγες μέρες  πριν την εμβρυομεταφορά  (όχι σε φυσικό κύκλο) και το πρόβλημα λύθηκε. Αυξήθηκε σημαντικά το ενδομήτριο της, μετέφερε δύο βλαστοκύστες που είχε στην κατάψυξη από την πρώτη άτυχη προσπάθεια και είχε το θετικό. Ένα εμβρυάκι σε τέλεια θέση στη μήτρα κι όλα πάνε καλά. 

Πήρε κι αυτή πολύ κορτιζόνη γιατί έχει  αυτοάνοσο, ηπαρίνες  και γενικά όλο το πακετάκι.

Στην πρώτη προσπάθεια εμβρυομεταφοράς δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο δεν ξεπέρναγε το 6,5 ακυρώσανε τον κύκλο. Είχε κι εκείνη κυστούλες  (μικροπολυκιστικές ωοθήκες έχει) , βοηθήθηκε πολύ με βιταμίνες που της έδωσε ομοιοπαθητικός και βελτίωσε σημαντικά την εικόνα των ωοθηκών της, έκανε κι εκείνη ακόμα μία υστεροσκόπηση (δεν βρήκε κάτι να αφαιρέσει)  και ελαφρύ σκράτσιγκ  και στην επόμενη προσπάθεια με το Prp όλα πήγαν τέλεια.

Προφανώς και η κύστη που έχεις επηρεάζει.

Μήπως να συζήταγες μαζί του γι αυτό το prp (δεν έχει μεγάλο κόστος), ίσως να είναι και  για σένα η λύση .

 

Δεν εχω πολυκυστικές, αυτό το κυστικό δεν ξέρω γιατί εμφανίστηκε και πότε έχει σκοπό να φύγει. Είναι πολύ  μικρό και μου είπε πως δεν τον ανησυχεί. Νόμιζα ότι το prp είναι μια θεραπεία που αφορά τις ωοθήκες, δεν το γνωρίζω.  Έχει να κάνει και με το ενδομήτριο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπο ότι ξέρω ξεκινάει διαγνωστική και να βρει κάτι γίνεται επεμβατική, ελπίζω η υστεροσκόπηση να σας δώσει την απάντηση και η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σας.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , kotsifikos είπε:

Aπο ότι ξέρω ξεκινάει διαγνωστική και να βρει κάτι γίνεται επεμβατική, ελπίζω η υστεροσκόπηση να σας δώσει την απάντηση και η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σας.

 

Ευχαριστώ πολύ! Να'σαι καλά! Τώρα όσο το σκέφτομαι αγχώνομαι περισσότερο. Ήρθε η αναισθιολόγος να μου κάνει κάποιες ερωτήσεις. Και της είπα ότι όλες αυτές τις μέρες έκανα αντιπηκτικές ενέσεις και έπαιρνα και salospir. Μου είπε πως η αντιπηκτικές δεν πειράζουν. Αν περάσουν 24 ωρες απο την τελευταία ένεση είσαι οκ. Αλλά το salospir θέλει 9 μέρες για να φύγει απο τον οργανισμό η ουσία. Λέτε αν χρειαστεί να επέμβει ο γιατρός να έχουμε καμία αιμορραγία;; Τώρα όσο θα περνάνε οι ωρες θα μου έρχονται κ άλλα στο μυαλό το ξέρω... Ωραία θα περάσουμε και σήμερα... Δουλεύω και σε φροντιστήριο, είμαστε και σε φάση φωτιά με πανελλήνιες... προβλέπονται δύσκολες ώρες.... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Δεν εχω πολυκυστικές, αυτό το κυστικό δεν ξέρω γιατί εμφανίστηκε και πότε έχει σκοπό να φύγει. Είναι πολύ  μικρό και μου είπε πως δεν τον ανησυχεί. Νόμιζα ότι το prp είναι μια θεραπεία που αφορά τις ωοθήκες, δεν το γνωρίζω.  Έχει να κάνει και με το ενδομήτριο; 

 

 

Επεξεργάστηκαν by MARSIA1970
Link to comment
Share on other sites

sissy

Ψάξε στο ιντερνετ για τα αποτελέσματα ενός συνεδρίου που δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα Ροδιακή με τίτλο  Μειώθηκαν δραματικά οι δείκτες γονιμότητας και γεννητικότητας, ψάξε και στην ιστοσελλίδα του εισηγητή καθηγητή , γράφει αναλυτικά για το prp ενδομητρίου πως εφαρμόζεται και σε ποιές περιπτώσεις. Σου έβαλα αρχικά την διαδικτυακή σελλίδα αλλά μου το κράτησε το ποστ σε απόκρυψη.

Όσο για την κυστούλα αποσυντονίζει κι αυτή κατά το μερίδιό της την ορμονική ισορροπία του ενδομητρίου. Καλύτερα να μην υπάρχει.

 

Φιλικά , προσπάθησε να μην αγχώνεσαι (όσο είναι εφικτό) , μήπως είναι κι ένα εμπόδιο  όλο αυτό για να βγάλεις την δύσκολη περίοδο των εξετάσεων και μετά πιό ήρεμη να προσεγγίσεις την προσπάθειά σου;;;;  Πάρε το χρόνο σου, κάνε τις εξετάσεις που σου λέει ο γιατρός. 

Σημασία έχει να κάνεις  μία επιτυχημένη εμβρυομεταφορά που θα οδηγήσει σε τελειόμηνη κύηση και πιστεύω πως με την βοήθεια του Θεού και της επιστήμης θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , MARSIA1970 είπε:

sissy

Ψάξε στο ιντερνετ για τα αποτελέσματα ενός συνεδρίου που δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα Ροδιακή με τίτλο  Μειώθηκαν δραματικά οι δείκτες γονιμότητας και γεννητικότητας, ψάξε και στην ιστοσελλίδα του εισηγητή καθηγητή , γράφει αναλυτικά για το prp ενδομητρίου πως εφαρμόζεται και σε ποιές περιπτώσεις. Σου έβαλα αρχικά την διαδικτυακή σελλίδα αλλά μου το κράτησε το ποστ σε απόκρυψη.

Όσο για την κυστούλα αποσυντονίζει κι αυτή κατά το μερίδιό της την ορμονική ισορροπία του ενδομητρίου. Καλύτερα να μην υπάρχει.

 

Φιλικά , προσπάθησε να μην αγχώνεσαι (όσο είναι εφικτό) , μήπως είναι κι ένα εμπόδιο  όλο αυτό για να βγάλεις την δύσκολη περίοδο των εξετάσεων και μετά πιό ήρεμη να προσεγγίσεις την προσπάθειά σου;;;;  Πάρε το χρόνο σου, κάνε τις εξετάσεις που σου λέει ο γιατρός. 

Σημασία έχει να κάνεις  μία επιτυχημένη εμβρυομεταφορά που θα οδηγήσει σε τελειόμηνη κύηση και πιστεύω πως με την βοήθεια του Θεού και της επιστήμης θα γίνει. 

Σ'ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Έχεις δίκιο, ίσως δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή ΚΑΙ λόγω στρες με τη δουλειά. Θα το ψάξω οπωσδήποτε με την ησυχία μου το βράδυ. Και θα το συζητήσω αύριο και με τον γιατρό. Σ'ευχαριστώ και πάλι! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.... Τελικά απο διαγνωστική έγινε επεμβατική η υστεροσκόπηση... Καμία έκπληξη για μένα... Το εύρημα όμως ομολογώ πως ήταν έκπληξη... Διάφραγμα... Πάλι.... Τι να πω... Περνάνε πολλά τώρα απο το μυαλό μου... Μήπως προκάλεσε αυτό την αποβολή; Πότε άρχισε να σχηματίζεται πάλι; Μήπως η δεύτερη και αποτυχημένη εμβρυομεταφορά μου είχε να κάνει με αυτό; Να ακούτε το ένστικτό σας πάντα.. Συνήθως δεν κάνει λάθος... 

Link to comment
Share on other sites

SISSY,

Όλα καλά λοιπόν, τουλάχιστον πήρες απάντηση γιατί δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο.

Ομολογώ ότι είναι η πρώτη φορά που ακούω πως ξαναμεγάλωσε διάφραγμα στην μήτρα μετά από αφαίρεση. :shock:

Πρόλαβες μίλησες με τον γιατρό σου; πού απέδωσε την δημιουργία του εκ νέου;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα την υστεροσκόπηση μετά απο αποτυχημένη εμβρυομεταφορά μέσα μου ευχόμουν να βρουν κάτι γιατί θεωρούσα ότι αυτό θα απαντούσε στο γιατί απέτυχε για ακόμα μία φορά η προσπάθεια. Ο γιατρός σου είπε πως εκεί οφείλεται η αποτυχία και το ότι δεν μεγάλωσε το ενδομήτριο?

 

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

παρολο που δ χρειαστηκε να κανω εξετασεις κ δ εχω προσωπικη εμπειρια απο φιλες ξερω οτι το διαφραγμα ξαναδημιουργειται.κ μπορει να δυσκολευει την εμφυτευση να οδηγησει κ σε βιοχημικη(για παλινδρομη σε μεγαλυτερη εβδομαδα δ ξερω,ουτε αν επηρεαζει το ενδομητριο)

αλλα εχω διαβασει για κορτιζονη κ ενδομητριο.σε φυσιολογικη συλληψη,μπορει να στηριξουν μια πιθανη εγκυμοσυνη με προγεστερονη

ευχομαι ολες να βρειτε τη λυση κ να εχετε τελειομηνες εγκυμοσυνες με γερα μωρακια

σισσυ με ολο το θαρρος ισως το ενδεχομενο αν σε παιρνει χρονικα να κανεις ενα διαλλειμμα να ηρεμησεις κ να ξαναπροσπαθησετε απο φθινοπωρο να σε βοηθησει εστω ψυχολογικα,αν κ μετα την υστεροσκοπηση ειναι καλο να το εκμεταλλευτεις για εμβρυομεταφορα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , MARSIA1970 είπε:

SISSY,

Όλα καλά λοιπόν, τουλάχιστον πήρες απάντηση γιατί δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο.

Ομολογώ ότι είναι η πρώτη φορά που ακούω πως ξαναμεγάλωσε διάφραγμα στην μήτρα μετά από αφαίρεση. :shock:

Πρόλαβες μίλησες με τον γιατρό σου; πού απέδωσε την δημιουργία του εκ νέου;

 

Κι όμως sissy μου δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω για επαναδημιουργία του διαφράγματος. Μόλις θυμήθηκα....!!!

Το 2007 σε άλλο φόρουμ ivf (δεν υπάρχει πια) είχα διαβάσει για την περίπτωση μιας κοπέλας από την Κύπρο που αφού της αφαίρεσαν το διάφραγμα της έβαλαν ένα υλικό στην μήτρα σαν "μπαλόνι " ώστε να μην δημιουργηθεί εκ νέου. Αυτό της το αφαίρεσαν μετά από κάποιες εβδομάδες, έκανε εξωσωματική και έπιασε αμέσως και μάλιστα δίδυμα. 

Μήπως να το συζήταγες με το γιατρό σου;

Την πρώτη υστεροσκόπηση ο ίδιος γιατρός σου την έκανε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...