Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρεταίειο μαιευτήριο Σαλάκος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Vikisam είπε:

Γειά σας, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος να μου πει πληροφορίες για το αρεταίειο νοσοκομείο και για τον κύριο Σαλάκο Νικόλαο. Ευχαριστώ πολύ 

Τον έχω επισκεφτεί προσωπικά μια φορά για να πάρω 2η γνώμη σε θέμα που με απασχολούσε. Μου φάνηκε πολύ καλός. Βέβαια έχει γεννήσει πολύ καλή μου φίλη δύο παιδάκια μαζί του και δεν τον αλλάζει με τίποτα. Της έχει σταθεί πολύ και σαν άνθρωπος. Πιστεύω να βοήθησα κάπως....

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, gkmpl είπε:

Τον έχω επισκεφτεί προσωπικά μια φορά για να πάρω 2η γνώμη σε θέμα που με απασχολούσε. Μου φάνηκε πολύ καλός. Βέβαια έχει γεννήσει πολύ καλή μου φίλη δύο παιδάκια μαζί του και δεν τον αλλάζει με τίποτα. Της έχει σταθεί πολύ και σαν άνθρωπος. Πιστεύω να βοήθησα κάπως....

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2018 at 5:16 ΠΜ, Vikisam είπε:

Γειά σας, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος να μου πει πληροφορίες για το αρεταίειο νοσοκομείο και για τον κύριο Σαλάκο Νικόλαο. Ευχαριστώ πολύ 

Γέννησα μαζι του πέρσυ στο Αρεταιειο. Είναι ο γυναικολόγος μου. Αξιολογος γιατρός και άνθρωπος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 9/6/2018 at 10:50 ΠΜ, Vikisam είπε:

Κάποια άλλη κοπέλα;; 

καλησπέρα! είναι ο γιατρός μου και δεν τον αλλάζω.  τον γνώρισα πριν 2 χρόνια μετά από μια άσχημη κατάληξη εγκυμοσυνης.  τώρα είμαι ξανά έγκυος και με παρακολουθεί από την αρχή της κύησης.ειμαι πολύ ευχαριστημένη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Επαναφέρω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει, έχει κάνει κάποια κοπέλα επέμβαση με το συγκεκριμένο γιατρό? Εμπειρίες γενικότερα?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , marakiz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Επαναφέρω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει, έχει κάνει κάποια κοπέλα επέμβαση με το συγκεκριμένο γιατρό? Εμπειρίες γενικότερα?

 

Όπως είχα γράψει και πέρσι, γέννησα μαζί του το δεύτερο παιδάκι μου πριν από δύο χρόνια.

Όταν λες επέμβαση εννοείς πέρα από την μαιευτική φαντάζομαι; Αν αυτό εννοείς τότε μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Τι συγκεκριμένα θα ήθελες να μάθεις, ρώτα με για να μην γράφω ότι χρειάζεται και δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλημέρα, είμαι 4,5 μηνών πρώτη εγκυμοσύνη κ αποφάσισα να αλλάξω το γιατρό μου που συνεργάζεται με ιδιωτικό κ να πάω στο δημόσιο.πρωτη επίσκεψη στον κ.Σαλακο κ δεν έχω πολλά να πω καθώς ήταν η πρώτη επαφή μαζί του..το ερώτημα είναι το εξής: ενώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον συγκεκριμένο γιατρο, πρίν δυο μέρες ενημερώθηκα ότι καθότι πανεπιστημιακός ιατρός κ χειρουργος είναι υπέρ της κ.τ κ ότι γενικά στο συγκεκριμένο νοσοκομείο 8 στις 10 γεννάνε Με καισαρική.. αληθεύει?

Από την εμπειρία σάς είναι υπέρ του φτ η πρέπει να έχεις κ δική σου μαία?

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Σταματία Χρήστος είπε:

Κορίτσια καλημέρα, είμαι 4,5 μηνών πρώτη εγκυμοσύνη κ αποφάσισα να αλλάξω το γιατρό μου που συνεργάζεται με ιδιωτικό κ να πάω στο δημόσιο.πρωτη επίσκεψη στον κ.Σαλακο κ δεν έχω πολλά να πω καθώς ήταν η πρώτη επαφή μαζί του..το ερώτημα είναι το εξής: ενώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον συγκεκριμένο γιατρο, πρίν δυο μέρες ενημερώθηκα ότι καθότι πανεπιστημιακός ιατρός κ χειρουργος είναι υπέρ της κ.τ κ ότι γενικά στο συγκεκριμένο νοσοκομείο 8 στις 10 γεννάνε Με καισαρική.. αληθεύει?

Από την εμπειρία σάς είναι υπέρ του φτ η πρέπει να έχεις κ δική σου μαία?

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων

 

Όπως είχα γράψει και παραπάνω, είναι ο γυναικολόγος μου και μαζί του γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου.

Τι εννοείς όταν γράφεις ότι ''είναι υπέρ της κ.τ.'' ΄; Σου είπε ο ίδιος δηλ. ότι κάνει μόνο κ.τ. και αποφεύγει τους φ.τ.; Έχω την εντύπωση ότι κανένας γιατρός δεν είναι κατά της κ.τ. διότι αποτελεί μονόδρομο στην περίπτωση των επιπλοκών σε μια γέννα, όπως και πολλές φορές μονόδρομο λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας των γυναικών.

 

Δεν ξέρω τι έχετε συζητήσει και πόσο έχετε μιλήσει αλλά εμένα προσωπικά μου έχει πει ότι έχει δημιουργήσει ειδική ομάδα στο Αρεταίειο που αναλαμβάνει τοκετούς vbac ( φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική).  

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, elemaxi είπε:

 

Όπως είχα γράψει και παραπάνω, είναι ο γυναικολόγος μου και μαζί του γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου.

Τι εννοείς όταν γράφεις ότι ''είναι υπέρ της κ.τ.'' ΄; Σου είπε ο ίδιος δηλ. ότι κάνει μόνο κ.τ. και αποφεύγει τους φ.τ.; Έχω την εντύπωση ότι κανένας γιατρός δεν είναι κατά της κ.τ. διότι αποτελεί μονόδρομο στην περίπτωση των επιπλοκών σε μια γέννα, όπως και πολλές φορές μονόδρομο λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας των γυναικών.

 

Δεν ξέρω τι έχετε συζητήσει και πόσο έχετε μιλήσει αλλά εμένα προσωπικά μου έχει πει ότι έχει δημιουργήσει ειδική ομάδα στο Αρεταίειο που αναλαμβάνει τοκετούς vbac ( φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική).  

 

 

@Σταματία Χρήστος όπως σου έγραψε και η @elemaxi για την κ.τ. 

γέννησα πριν 8 μήνες με τον Σαλακο.  ήμουν σε ακινησία 5 μήνες και τον " π παρακαλούσα " να προγραμματίσουμε γέννα γτ δεν άντεχα άλλο. με έδιωξε κακήν κακώς.  γέννησα τη στιγμή που ήθελε το μωρό ( 3ημερο 28ης Οκτωβρίου) και με περίμενε 12 ολόκληρες ώρες για να γεννήσω φυσιολογικά.  αυτό στο γράφω γτ άλλως στη θέση του,  ίσως να έβαζε καισαρική, μη χάσει το 3ημερο του.  φυσικά,  δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα που να χρειαζόμουν να μπω καισαρική.  αν έκρινε ότι έπρεπε να γίνει κ.τ θα τον εμπιστευομουν με κλειστά μάτια.  

εύχομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη! 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί πως είναι καισαρικάκιας, δηλαδή έχει στο ιστορικό του περισσότερες καισαρικές αντί για φυσιολογικούς τοκετούς, άρα και αναίτιες καισαρικές, από αυτές που γίνονται λόγω κέρδους χρόνου, γενικά για ευκολία, κι όχι γιατί πραγματικά είναι απαραίτητο. 

Αυτο καταλαβαίνω ότι εννοεί, δεν το ασπάζομαι γιατί δεν ξέρω αν ισχύει. Μόνο από γυναίκες που το έχουν βιώσει αυτό μαζί του και που τις εμπιστεύεσαι όμως μπορείς να το μάθεις Στεφανία. Γενικά είναι κάτι που ακούγεται, πως στο δημόσιο σε βάζουν ευκολα για καισαρική. Ποιος όμως μπορεί να πει ότι το ίδιο δεν γίνεται και στα ιδιωτικά? Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, διαλέγεις έναν γιατρό που επιλέγεις να εμπιστευτείς όσο γίνεται. Γιατρός που αναλαμβάνει vbac είναι συνήθως φιλικός προς το φυσιολογικό τοκετό. Είναι λιγοι αυτοί που αναλαμβάνουν vbac στην Ελλάδα, γιατί λίγοι έχουν σχετικοί εμπειρία. Δεν ξέρω αν υπάρχει σχέδιο στο ΝΑ αρχίσουν να γίνονται και στα δημόσια, πάντως προς το παρόν δεν είναι κάτι που εφαρμόζουν.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2019 at 7:37 ΜΜ, bella31 είπε:

@Σταματία Χρήστος όπως σου έγραψε και η @elemaxi για την κ.τ. 

γέννησα πριν 8 μήνες με τον Σαλακο.  ήμουν σε ακινησία 5 μήνες και τον " π παρακαλούσα " να προγραμματίσουμε γέννα γτ δεν άντεχα άλλο. με έδιωξε κακήν κακώς.  γέννησα τη στιγμή που ήθελε το μωρό ( 3ημερο 28ης Οκτωβρίου) και με περίμενε 12 ολόκληρες ώρες για να γεννήσω φυσιολογικά.  αυτό στο γράφω γτ άλλως στη θέση του,  ίσως να έβαζε καισαρική, μη χάσει το 3ημερο του.  φυσικά,  δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα που να χρειαζόμουν να μπω καισαρική.  αν έκρινε ότι έπρεπε να γίνει κ.τ θα τον εμπιστευομουν με κλειστά μάτια.  

εύχομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη! 

 

Παρ' όλο που γέννησα μαζί του με κ.τ. το παιδάκι μου λόγω ενός προβλήματος υγείας (και το πρώτο παιδάκι μου με κ.τ. χρειάστηκε να το γεννήσω με άλλον ιατρό), δεν μου έδωσε την εντύπωση του ''καισαρικάκια'' κι αυτό διότι τις τέσσερις μέρες που ήμουν στο νοσοκομείο πέρασαν απ' το δωμάτιο άλλες δυο μητέρες που γέννησαν και οι δυο μαζί του. Και οι δύο κοπέλες γέννησαν φυσιολογικά. Επίσης μου ΄χει τύχει να πάω σε προγραμματισμένο ραντεβού στο ιατρείο του και να λείπει διότι αναγκάστηκε να φύγει εκτάκτως για το νοσοκομείο λόγω τοκετού.

Οπότε με το παραπάνω post σου @bella31απλά μου επιβεβαίωσες αυτό που είχα ήδη αντιληφθεί.

 

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω (περισσότερο για την @Σταματία Χρήστος ) ότι ο συγκεκριμένος ιατρός δεν είναι φιλάργυρος και γενικά είναι ΠΟΛΥ άνθρωπος.

 

On 17/7/2019 at 11:04 ΜΜ, marakiz είπε:

Μόνο από γυναίκες που το έχουν βιώσει αυτό μαζί του και που τις εμπιστεύεσαι όμως μπορείς να το μάθεις Στεφανία.

 

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου ότι το καλύτερο είναι να ακούσεις απόψεις από ανθρώπους που εμπιστεύεσαι και γνωρίζεις καλά, αλλά πολλές φορές μπορεί να μην υπάρχουν στον στενό και ευρύτερο κύκλο σου άνθρωποι με ανάλογη εμπειρία (εγώ προσωπικά μετράω στα δάχτυλα του ενός χεριού γυναίκες από τον κύκλο μου που γέννησαν σε δημόσιο νοσοκομείο).  Οπότε στρέφεσαι σε άλλες πηγές αναζήτησης όπως αυτό εδώ το φόρουμ. Φιλτράρεις αυτά που γράφουν και κρίνεις.

 

Και για την ιστορία: Τον κο Σαλάκο τον ανακάλυψα από αυτό εδώ το φόρουμ πριν από κάποια χρόνια και ευχαριστώ πάρα πολύ τις κοπέλες που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν και να γράψουν η κάθε μια την δική της άποψη για τον δικό της ιατρό.

On 17/7/2019 at 11:04 ΜΜ, marakiz είπε:

Είναι λιγοι αυτοί που αναλαμβάνουν vbac στην Ελλάδα, γιατί λίγοι έχουν σχετικοί εμπειρία. Δεν ξέρω αν υπάρχει σχέδιο στο ΝΑ αρχίσουν να γίνονται και στα δημόσια, πάντως προς το παρόν δεν είναι κάτι που εφαρμόζουν.

 

Μια παράκληση προς την @Σταματία Χρήστος, εάν αποφασίσεις να συνεχίσεις με τον κύριο Σαλάκο και θα τον βλέπεις πιο συχνά, ρώτα τον σε παρακαλώ για το vbac και αν όντως το αναλαμβάνει γιατί μου φαίνεται τρελό να παρανόησα τόσο πολύ αυτό που μου είχε πει πριν από τρία χρόνια. Όχι τιποτ΄ άλλο, μην γράφω και ράδιο αρβύλες σε δημόσιο φόρουμ. (ενημέρωσε μας)

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

@elemaxi συμφωνώ φυσικά,  άλλωστε κι εγώ ή ίδια είχα ρωτήσει πληροφορίες για το συγκεκριμένο γιατρό εδώ στο φόρουμ,  όχι για γέννα βέβαια αλλά και πάλι!  :)

 

Απλά θεωρώ πως είναι δύσκολο να ξέρεις από το φόρουμ αν κάποιος είναι πραγματικα καισαρικακιας μιας και κανείς γιατρός ποτέ δεν θα το παραδεχτεί και δύσκολα μια γυναίκα που έχει κάνει αναιτια καισαρική πιστεύει ότι όντως ήταν αναιτια.  Πάντα υπάρχει κάποιος λόγος.  Δεν μιλάω για σένα,  μιλάω γενικά.  

 

Ακόμα κι εγώ που ο γιατρός μου φημίζεται ότι είναι υπέρ του φυσιολογικού,  κάνει και vbac πολλά χρόνια τώρα,  δεν νιώθω απόλυτα σίγουρη για την καισαρική που εκτάκτως έκανα.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Ακόμα κι εγώ που ο γιατρός μου φημίζεται ότι είναι υπέρ του φυσιολογικού,  κάνει και vbac πολλά χρόνια τώρα,  δεν νιώθω απόλυτα σίγουρη για την καισαρική που εκτάκτως έκανα.  


Και δεν θα νιώσεις ποτέ απόλυτα σίγουρη (όπως και 'γω δεν νιώθω) για το αν όντως χρειάστηκε η κ.τ. κι αυτό γιατί δεν έχουμε τις γνώσεις.

 

Απλά ο τρόπος που συμπεριφέρονται οι ιατροί δείχνει πολλές φορές τις προθέσεις τους και τις τακτικές τους. Εγώ ας πούμε επειδή έχει τύχει κάποιες φορές να πάω στο Αρεταίειο να τον δω για κάποια ραντεβού, έχω δει μπροστά μου την ετοιμόγεννη κοπέλα 40 εβδομάδων να τον παρακαλάει να την βάλει μέσα για γέννα και αυτός να την διώχνει και να της λέει όποτε θα είναι έτοιμο το μωρό. Οπότε αυτά βλέπεις και κρίνεις κάποιους ανθρώπους.  

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/19/2019 at 12:31 PM, elemaxi said:

 

Παρ' όλο που γέννησα μαζί του με κ.τ. το παιδάκι μου λόγω ενός προβλήματος υγείας (και το πρώτο παιδάκι μου με κ.τ. χρειάστηκε να το γεννήσω με άλλον ιατρό), δεν μου έδωσε την εντύπωση του ''καισαρικάκια'' κι αυτό διότι τις τέσσερις μέρες που ήμουν στο νοσοκομείο πέρασαν απ' το δωμάτιο άλλες δυο μητέρες που γέννησαν και οι δυο μαζί του. Και οι δύο κοπέλες γέννησαν φυσιολογικά. Επίσης μου ΄χει τύχει να πάω σε προγραμματισμένο ραντεβού στο ιατρείο του και να λείπει διότι αναγκάστηκε να φύγει εκτάκτως για το νοσοκομείο λόγω τοκετού.

Οπότε με το παραπάνω post σου @bella31απλά μου επιβεβαίωσες αυτό που είχα ήδη αντιληφθεί.

 

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω (περισσότερο για την @Σταματία Χρήστος ) ότι ο συγκεκριμένος ιατρός δεν είναι φιλάργυρος και γενικά είναι ΠΟΛΥ άνθρωπος.

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου ότι το καλύτερο είναι να ακούσεις απόψεις από ανθρώπους που εμπιστεύεσαι και γνωρίζεις καλά, αλλά πολλές φορές μπορεί να μην υπάρχουν στον στενό και ευρύτερο κύκλο σου άνθρωποι με ανάλογη εμπειρία (εγώ προσωπικά μετράω στα δάχτυλα του ενός χεριού γυναίκες από τον κύκλο μου που γέννησαν σε δημόσιο νοσοκομείο).  Οπότε στρέφεσαι σε άλλες πηγές αναζήτησης όπως αυτό εδώ το φόρουμ. Φιλτράρεις αυτά που γράφουν και κρίνεις.

 

Και για την ιστορία: Τον κο Σαλάκο τον ανακάλυψα από αυτό εδώ το φόρουμ πριν από κάποια χρόνια και ευχαριστώ πάρα πολύ τις κοπέλες που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν και να γράψουν η κάθε μια την δική της άποψη για τον δικό της ιατρό.

 

Μια παράκληση προς την @Σταματία Χρήστος, εάν αποφασίσεις να συνεχίσεις με τον κύριο Σαλάκο και θα τον βλέπεις πιο συχνά, ρώτα τον σε παρακαλώ για το vbac και αν όντως το αναλαμβάνει γιατί μου φαίνεται τρελό να παρανόησα τόσο πολύ αυτό που μου είχε πει πριν από τρία χρόνια. Όχι τιποτ΄ άλλο, μην γράφω και ράδιο αρβύλες σε δημόσιο φόρουμ. (ενημέρωσε μας)

Καλησπέρα, απλά θέλω να αναφέρω ότι πριν από 2 μέρες που τον πήρα τηλ για να τον ενημερώσω για κάτι εξετάσεις που έκανα για το τοξόπλασμα κ για να τον ρωτήσω για σίδηρο, ασβέστιο κ σε ποια εβδομάδα γίνεται η β επιπέδου ήταν απότομος κ μου είπε ότι θα τα συννενοηθειτε με την γραμματέα μου δεν γίνεται απ' το τηλ. Σε 20 μέρες που θα τον δω πάλι για δεύτερη φορά ελπίζω να είναι πιο συζητήσιμος.

Εν πάση περιπτώσει σας ευχαριστώ πολύ όλες!

Link to comment
Share on other sites

@Σταματία Χρήστος καταλαβαίνω ότι είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη και έχεις πολλές απορίες και άγχος απλά αν δεν είναι κάτι επείγον καλό είναι να μην ενοχλείς τον ιατρό στο κινητό. Συγκέντρωσε σε ένα χαρτάκι όλες τις απορίες που έχεις και θα τον ρωτήσεις από κοντά. Εξάλλου θα τον βλέπεις αρκετά συχνά. 

 

Το κινητό του χτυπάει ασταμάτητα και πάντα απαντάει. Μην τον παρεξηγείς. Θα δεις ότι είναι καλός άνθρωπος απλά έχει πάρα πολύ δουλειά.

 

Μου είχαν σπάσει τα νερά στις έντεκα η ώρα το βράδυ και στις μιάμιση την νύχτα ήρθε εκτάκτως στο νοσοκομείο για να με ξεγεννήσει. Δεν χρειάστηκε να τον ψάξω, απάντησε αμέσως στο τηλέφωνο όταν τον κάλεσα πανικόβλητη, ήταν ψύχραιμος, μου έδωσε οδηγίες και όλα πήγαν καλά.

 

Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, elemaxi said:

@Σταματία Χρήστος καταλαβαίνω ότι είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη και έχεις πολλές απορίες και άγχος απλά αν δεν είναι κάτι επείγον καλό είναι να μην ενοχλείς τον ιατρό στο κινητό. Συγκέντρωσε σε ένα χαρτάκι όλες τις απορίες που έχεις και θα τον ρωτήσεις από κοντά. Εξάλλου θα τον βλέπεις αρκετά συχνά. 

 

Το κινητό του χτυπάει ασταμάτητα και πάντα απαντάει. Μην τον παρεξηγείς. Θα δεις ότι είναι καλός άνθρωπος απλά έχει πάρα πολύ δουλειά.

 

Μου είχαν σπάσει τα νερά στις έντεκα η ώρα το βράδυ και στις μιάμιση την νύχτα ήρθε εκτάκτως στο νοσοκομείο για να με ξεγεννήσει. Δεν χρειάστηκε να τον ψάξω, απάντησε αμέσως στο τηλέφωνο όταν τον κάλεσα πανικόβλητη, ήταν ψύχραιμος, μου έδωσε οδηγίες και όλα πήγαν καλά.

 

Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά! 

Σε ευχαριστώ πολύ, εννοείται ότι δεν έχω σκοπό να ενοχλω τόν γιατρό για ασημαντα ζητήματα, μια ερώτηση του έκανα για το πότε γίνεται η β επιπέδου δεδομένου ότι για να κλείσεις ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο παίρνει καιρό.. όπως κ έγινε, δεν βρήκα διαθέσιμο για τις ημερομηνίες που θέλω κ έτσι θα καταφύγω σε κάποια βιοϊατρική..

Όσον αφορά τίς απορίες κ ότι άλλο, με έχει βοηθήσει εξαιρετικά το ίντερνετ..

Δεν κολλάω στο ότι ο γιατρός είναι σχετικά ψυχρός διότι το ήξερα από την αρχή... απλά με βάση τη λογική όλες οι γυναίκες θέλουν κάποιον γυναικολόγο που να μπορούν να τού μιλήσουν ανοιχτά κ να τόν εμπιστεύονται.

Αυτά καλό βράδυ :)

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς το αυτονόητο κοπέλα μου από το γυναικολογο σου,  αλλα αυτό είναι το κακό με τους γιατρούς στα δημόσια νοσοκομεία.  Ενώ τους ιδιωτικούς γιατρους τους παίρνεις τηλ για ότι σου κατεβάσει το μυαλό,  για την πιο απλή απορία,  όχι μόνο για τα έκτακτα.  Λογικό,  μια μικρη περιουσία σου φεύγει για να γεννήσεις μαζί τους!  Βέβαια αν ο γιατρός είναι δημοσίου και στο τέλος πληρωθεί για τις υπηρεσίες του τότε θα πρέπει να είναι κι αυτος οπότε θες διαθέσιμος. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2019 at 3:49 ΠΜ, Σταματία Χρήστος είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, εννοείται ότι δεν έχω σκοπό να ενοχλω τόν γιατρό για ασημαντα ζητήματα, μια ερώτηση του έκανα για το πότε γίνεται η β επιπέδου δεδομένου ότι για να κλείσεις ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο παίρνει καιρό.. όπως κ έγινε, δεν βρήκα διαθέσιμο για τις ημερομηνίες που θέλω κ έτσι θα καταφύγω σε κάποια βιοϊατρική..

 

@Σταματία Χρήστος καλύτερα να πήγαινες σε πιστοποιημένο ιατρό για τους μεγάλους υπερήχους (μπορώ να σου συστήσω έναν πολύ καλό) ή σε κάποιο ιδιωτικό μαιευτήριο τουλάχιστον αφού θα πας που θα πας ιδιωτικά. Σίγουρα όχι βιοϊατρικές.... Αλήθεια στο Αρεταίειο ρώτησες; Εγώ τo doppler τo έκανα εκεί και μάλιστα δυο φορές και ήταν και τζάμπα. Και θυμάμαι ότι δεν είχα ιδιαίτερο θέμα με τα ραντεβού, περίπου δυο -τρεις εβδομάδες πριν το έκλεινα. Την β' επιπέδου δεν ξέρω αν την κάνουν εκεί να σου πω την αλήθεια.

On 23/7/2019 at 3:49 ΠΜ, Σταματία Χρήστος είπε:

εννοείται ότι δεν έχω σκοπό να ενοχλω τόν γιατρό για ασημαντα ζητήματα, μια ερώτηση του έκανα για το πότε γίνεται η β επιπέδου δεδομένου ότι για να κλείσεις ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο παίρνει καιρό..

Πάντως αν δεν είναι κάτι επείγον, μπορείς να παίρνεις τηλ. στο ιατρείο του και ότι απορία έχεις (όπως π.χ. με την β' επιπέδου) να ρωτάς την κοπέλα στη γραμματεία. Πιστεύω πως τις πιο πολλές απορίες τέτοιας φύσεως θα μπορέσει να στις λύσει αυτή. Αν σε κάτι δεν θα μπορεί να σου απαντήσει, θα ρωτήσει τον ιατρό ή θα σε παραπέμψει η ίδια να τον καλέσεις στο κινητό την συγκεκριμένη ώρα. Σου τα λέω αυτά από προσωπική εμπειρία γιατί κάπως έτσι λειτουργούσα.

On 23/7/2019 at 2:47 ΜΜ, marakiz είπε:

Ζητάς το αυτονόητο κοπέλα μου από το γυναικολογο σου,  αλλα αυτό είναι το κακό με τους γιατρούς στα δημόσια νοσοκομεία.  Ενώ τους ιδιωτικούς γιατρους τους παίρνεις τηλ για ότι σου κατεβάσει το μυαλό,  για την πιο απλή απορία,  όχι μόνο για τα έκτακτα.  Λογικό,  μια μικρη περιουσία σου φεύγει για να γεννήσεις μαζί τους!  Βέβαια αν ο γιατρός είναι δημοσίου και στο τέλος πληρωθεί για τις υπηρεσίες του τότε θα πρέπει να είναι κι αυτος οπότε θες διαθέσιμος. 

 

Εντάξει γενικά είτε είναι ιδιώτης ο ιατρός είτε στο δημόσιο, νομίζω καλό είναι να μην υπερβαίνουμε τα όρια σε ότι αφορά την επικοινωνία στο προσωπικό νούμερο του κινητού που μας έχει δώσει. Άνθρωπος είναι και αυτός και η λογική '' σε πληρώνω και σε κάνω ότι θέλω'' με βρίσκει αντίθετη. 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό να πληρώνεις γιατρό να σε ξεγεννησει 1000 ευρώ και πάνω μπορεί και πολυ πάνω,  από το απλά να πληρώνεται από το νοσοκομείο. Σαφέστατα έχεις περισσότερο θάρρος και απαιτήσεις.  Δεν μπορεί να φοβάσαι να τον πάρεις για να ρωτήσεις για το πότε είναι πχ η β επιπέδου.  Αν και θα συμφωνήσω πως αυτές τις ερωτήσεις μπορείς να τις κάνεις στη γραμματεία. Κι εγώ τέτοιες ερωτήσεις εκεί τις έκανα.  Αλήθεια έχουν γραμματέα οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεια? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Είναι διαφορετικό να πληρώνεις γιατρό να σε ξεγεννησει 1000 ευρώ και πάνω μπορεί και πολυ πάνω,  από το απλά να πληρώνεται από το νοσοκομείο. Σαφέστατα έχεις περισσότερο θάρρος και απαιτήσεις.  Δεν μπορεί να φοβάσαι να τον πάρεις για να ρωτήσεις για το πότε είναι πχ η β επιπέδου.  Αν και θα συμφωνήσω πως αυτές τις ερωτήσεις μπορείς να τις κάνεις στη γραμματεία. Κι εγώ τέτοιες ερωτήσεις εκεί τις έκανα.  Αλήθεια έχουν γραμματέα οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεια? 

 

Ο Σαλάκος ως καθηγητής έχει δικαίωμα να έχει και δικό του ιδιωτικό ιατρείο. Εγώ τις πιο πολλές φορές εκεί πήγαινα για τα ραντεβού μου γιατί με βόλευε το απόγευμα. Γι΄ αυτό και λέω στη κοπέλα να επικοινωνεί με την γραμματεία πρώτα και μετά με τον ίδιο αν δεν επείγει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, elemaxi said:

@Σταματία Χρήστος καλύτερα να πήγαινες σε πιστοποιημένο ιατρό για τους μεγάλους υπερήχους (μπορώ να σου συστήσω έναν πολύ καλό) ή σε κάποιο ιδιωτικό μαιευτήριο τουλάχιστον αφού θα πας που θα πας ιδιωτικά. Σίγουρα όχι βιοϊατρικές.... Αλήθεια στο Αρεταίειο ρώτησες; Εγώ τo doppler τo έκανα εκεί και μάλιστα δυο φορές και ήταν και τζάμπα. Και θυμάμαι ότι δεν είχα ιδιαίτερο θέμα με τα ραντεβού, περίπου δυο -τρεις εβδομάδες πριν το έκλεινα. Την β' επιπέδου δεν ξέρω αν την κάνουν εκεί να σου πω την αλήθεια.

Πάντως αν δεν είναι κάτι επείγον, μπορείς να παίρνεις τηλ. στο ιατρείο του και ότι απορία έχεις (όπως π.χ. με την β' επιπέδου) να ρωτάς την κοπέλα στη γραμματεία. Πιστεύω πως τις πιο πολλές απορίες τέτοιας φύσεως θα μπορέσει να στις λύσει αυτή. Αν σε κάτι δεν θα μπορεί να σου απαντήσει, θα ρωτήσει τον ιατρό ή θα σε παραπέμψει η ίδια να τον καλέσεις στο κινητό την συγκεκριμένη ώρα. Σου τα λέω αυτά από προσωπική εμπειρία γιατί κάπως έτσι λειτουργούσα.

 

Εντάξει γενικά είτε είναι ιδιώτης ο ιατρός είτε στο δημόσιο, νομίζω καλό είναι να μην υπερβαίνουμε τα όρια σε ότι αφορά την επικοινωνία στο προσωπικό νούμερο του κινητού που μας έχει δώσει. Άνθρωπος είναι και αυτός και η λογική '' σε πληρώνω και σε κάνω ότι θέλω'' με βρίσκει αντίθετη. 

@elemaxi να μου προτείνεις!! Στο Αρεταίειο είναι ο μόνος υπερηχος που δεν κάνουν μου είπε η γραμματέας του γιατρού.. γιατί όχι σε βιοϊατρική?δεν είναι πιστοποιημένοι γιατροί εκεί? μπορεί να γίνει λάθος διάγνωση??

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Αρεταίειο το 17 με τον Σαλακο με προγραμματισμένο ραντεβού στις 41 εβδομάδες. Εν τελεί έκανα καισαρική (πρωτότοκος ήμουν). Αν κάνω δευτερο μωρο δεν θα επιλέξω ούτε τον ίδιο γιατρό, ούτε το ίδιο μαιευτήριο. Στα θετικά του γιατρού θα πω οτι όντως δεν ειναι των χρημάτων, σπάνιο για γιατρό... και οτι δεν ειναι καισαρικακιας. Αν και αυτο σηκώνει κουβέντα... Τι εννοω... έτυχε μπροστά μου στο νοσοκομείο εγκυμονούσα να του ζητήσει να την βάλει για καισαρική. Της ειπε να το ξανασκεφτεί καλύτερα, αυτη επέμενε και εν τελεί της ειπε ενταξει έλα να κανονίσουμε. Όποτε απο την μια δεν νομιζω οτι θα εκβίαζε μια κατάσταση ώστε να οδηγήσει αναγκαστικά σε καισαρική αλλα απο την άλλη δεν αρνήθηκε μια αναίτια καισαρική ως ωφειλε πιστεύω.

Στη δικη μου περίπτωση δεν πίεσε καθόλου για να κανουμε νωριτερα τον τοκετό αντιθέτως περίμενε ως τις 41 εβδομάδες. Μετά απο 5 ώρες αναμονής και αφου μου είχαν κανει πρόκληση μου ανακοίνωσε οτι παμε για καισαρική. Είχα διαςτολη 3 και δεν εξελίσσοταν ως εκείνη την ωρα. Εβαλα τα κλάματα και τότε μου ειπε: "εγώ να σε αφήσω μέχρι αυριο το πρωί αν θες αλλα αυτο το μωρο φυσιολογικά δεν θα γεννηθεί" και μου ειπε πως δεν είχε μπει καλα στη λεκάνη μου. Οπως καταλαβαίνεις το δέχτηκα θέλοντας και μη, δεν ξέρω μέχρι σημερα να σου πω αν αυτο ιςχυε η όχι. Ίσως να προέβλεψε οτι θα είχα πολυωρο τοκετο και σε αυτές τις περιπτώσεις να προτιμά την καισαρική.

Επίσης σημαντική η έλλειψη μαίας! Ο βαςικος λόγος που δεν θα ξαναπάω στο Αρεταίειο. Οι μαίες και οι γιατροί που υπήρχαν εκει απλά έρχονταν ψυχρά για να ελέγξουν την διαςτολη και να μου κάνουν παρατήρηση να μην γυρίζω στο πλάι για να μην χαλάνε τα μηχανήματα. Και ας με είχε πεθάνει η μέση μου ανάσκελα τόση ωρα... Δεν βοήθησαν καθόλου να εξελιχθεί ο τοκετός. Μάλλον τον εμπόδιζαν. 

Θα σου έλεγα να το σκεφτείς καλα και να μην διστάσεις να αλλάξεις γιατρό αν εςυ το κρίνεις απαραίτητο. Με το καλο! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 24/7/2019 at 3:22 ΜΜ, elemaxi είπε:

 

Ο Σαλάκος ως καθηγητής έχει δικαίωμα να έχει και δικό του ιδιωτικό ιατρείο. Εγώ τις πιο πολλές φορές εκεί πήγαινα για τα ραντεβού μου γιατί με βόλευε το απόγευμα. Γι΄ αυτό και λέω στη κοπέλα να επικοινωνεί με την γραμματεία πρώτα και μετά με τον ίδιο αν δεν επείγει κάτι. 

@elemaxi όταν πήγαινες στο ιδιωτικό του ιατρείο, πόσο πλήρωνες την επίσκεψη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...