Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημέρα! Σε λίγες μέρες βαφτίζει συγγενής μου το παιδάκι του που είναι 12 μηνών. Έχει μπλοκάρει το μυαλό μου σχετικά με το δώρο που θα πάρουμε. Θέλω κάτι που να τους φανεί χρήσιμο για μετά τους 12 μήνες και όχι ρούχο μιας και το θεωρώ τετριμμένο. Έχω μωρό κάτω του έτους οπότε άλλα πράγματα φαίνονται χρήσιμα σε εμάς στην παρούσα φάση. Όσες έχετε μεγαλύτερα παιδάκια τι θα προτείνατε που σας φάνηκε χρήσιμο; Φυσικά τίποτα δεν είναι δεσμευτικό μιας και υπάρχει η εναλλακτική της αλλαγής αν δεν τους αρέσει η έχουν πλεόνασμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάπλωμα κ σεντόνια για μονό κρεβάτι

Φορητό κάθισμα φαγητού

Παιχνίδια

Ποδηλατακι

Σετ φαγητού

Μαγιό καπέλο κ πετσέτα για παραλία.

 

Αυτά είναι κάποια από αυτά που μας φέρανε κ εκτίμησα ιδιαίτερα κ αντίστοιχα πηγαίνω κ εγώ σαν δώρο σε άλλους.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σετ σεντόνια νομίζω ειναι καλο,χρηστικο δώρο και θα το εχει για καιρο. επιπλέον δεν κινδυνεύεις να ειναι μικρό μεγαλο κλπ όπως στα ρούχα, το μέγεθος ειναι στάνταρ. 

Link to comment
Share on other sites

το ποδηλατακι ειναι πολυ καλη ιδεα,αλλα αναλογως τα χρηματα που θες να ξοδεψεις

οπως κ τα καλοκαιρινα ειδη μαγιω-κουβαδακια χρησιμα για τωρα

οπως κ τα σκεπασματα για μεγαλο κρεβατι παντα χρησιμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πάρεις κάλυμμα κ σεντόνια κρεβατιού βγαίνουν γύρω στα 70 ευρώ ή κ παραπάνω, εξαρτάται τι θα πάρεις.

Ποδήλατα είναι σε αυτές τις τιμές ακριβώς. 

Επίσης, δωροεπιταγη από mothercare, εγώ ετσι αγόρασα όλα τα χειμωνιάτικα.

Βαλίτσα επίσης είναι πολύ ωραίο δώρο αν δεν πάρει ο νονος και είναι σε αυτές τις τιμές. 

Παιχνίδια εκπαιδευτικά από elc.

Link to comment
Share on other sites

Τα σεντόνια είναι μια καλή και κλασική επιλογή που χρησιμεύει αλλά φαντάζομαι και πρώτη σκέψη του καθενα. Ωστόσο ένα καλής ποιότητας βαμβάκοσατέν ας πούμε, για μονο είναι επένδυση!  Μαζι με έναν υπνοσακο  για τον  χειμώνα.  Το ποδηλατο μου άρεσε σαν ιδέα όπως και η δωροεπιταγη από ένα κατάστημα που θα υπάρχει κοινό (μένουμε σε διαφορετικές πόλεις).

Link to comment
Share on other sites

Και παπλωματοθηκη είναι πολύ ωραίο δώρο πιστεύω όπως κ κουβερλι .. εμείς εδώ στα μερη μου έχουμε κ το χρηματικό ποσό ίσως κ αυτό την εξυπηρετούσε εφόσων μένετε σε διαφορετικές πολεις ..!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xaroumenh mama είπε:

Και παπλωματοθηκη είναι πολύ ωραίο δώρο πιστεύω όπως κ κουβερλι .. εμείς εδώ στα μερη μου έχουμε κ το χρηματικό ποσό ίσως κ αυτό την εξυπηρετούσε εφόσων μένετε σε διαφορετικές πολεις ..!!!

Παπλώματοθηκη είναι πρακτική ,το κουβερλι σε μένα ήταν μια άχρηστη αγορά. Οπτικά όμως είναι όμορφο πρακτικά δεν με βόλεψε ,μόνο όταν είχα στημένη την κούνια με την προίκα όταν ήταν νεογέννητη και κοιμόταν Πορτ μπεμπέ. Χρήματα δίνουμε σε φάκελο αλλά θα βάλουν οι γονείς μου αντί δώρου αν βάλω και εγώ με τον άντρα μου θα είναι λίγο υπερβολή νομίζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Dust pink είπε:

Παπλώματος ήδη είναι πρακτική ,το κουβερλι σε μένα ήταν μια άχρηστη αγορά. Οπτικά όμως είναι όμορφο πρακτικά δεν με βόλεψε ,μόνο όταν είχα στημένη την κούνια με την προίκα όταν ήταν νεογέννητη και κοιμόταν Πορτ μπεμπέ. Χρήματα δίνουμε σε φάκελο αλλά θα βάλουν οι γονείς μου αντί δώρου αν βάλω και εγώ με τον άντρα μου θα είναι λίγο υπερβολή νομίζω!

Κουβερλι για μονό κρεβάτι εννοούσα ίσως δε το είπα σωστά ..!! Σε μόνο εμένα με έχει βολεψει πολύ στον γιο μου .!! Αλλά είναι τι εξυπηρετεί πάντα τη κάθε οικογένεια ...!!! Εδώ το χρηματικό ποσό είναι το έθιμο μας κ γενικά όλοι οι συγγενείς δίνουν κ θειες κ ξαδέρφια κ επειδή το έχω μάθει δε μου φενεται υπερβολή .. μπορείς να πάρεις ένα συμβολικό ωραίο δωράκι όπως τα κουβαδάκια για τη παραλία η μαγιό  η οτιδήποτε άλλο σου αρέσει  κ μέσα να βάλεις τα χρήματα .. κ έτσι θα έχεις κάνει κ δυπλο δώρο ..! 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα χρηματα, θα επικεντρωνομουν προσωπικα σε παιχνιδι, για παιδακι 1-2 ετων, που ειναι γενικα μια μικρη πολυτελεια για πολλες οικογενειες ενα πιο καλο παιχνιδι, αλλα δεν ειναι και κατι απαγορευτικα ακριβο ως δωρο, οπως π.χ. ενα καθισμα αυτοκινητου.

Στα χρηματα που ψαχνεις, και ισως και αρκετα χαμηλοτερα, υπαρχουν π.χ. ωραιοτατα κουνιστα αλογακια της little tikes (φοβερη επενδυση, μας εδωσε μια φιλη ενα μεταχειρισμενο και τα παιδια το λατρεψαν απο ενος ετους ως θα ελεγα και 4-5), κουνιες που στερωνονται στο ταβανι, η αν θες να εξαντλησεις τον προϋπολογισμο των 80-100 ευρω, εχει παλι η little tikes ενα τραπεζακι με ενωμενα δυο παγκακια, πλαστικο, πλενομενο, χωραει ανετα 4 μπομπιρες ως και 4-5 ετων, και κανει για τα παντα απο φαγητο ως πλαστελινες και αλλες κατασκευες, ειτε μεσα ειτε εξω στο σπιτι. Το δικο μας το εχω 13 χρονια, τα μισα στην βεραντα εκτεθειμενο σε ηλιο και βροχη και ειναι σαν καινουριο, εχει βγαλει τα λεφτα του 100 φορες.

Α και φυσικα τρικυκλα, ειναι η καταλληλη ηλικια αν δεν εχει το παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλύτερο παιδάκι ίσως βολεύει. Για κούνια δεν με βόλεψε αν και αυτό που έχω είναι μεγάλο κάνει δηλαδή και για μόνο κρεβάτι. Στο δικό μας με έχει βολεψει άνοιξη,καλοκαίρι, φθινόπωρο το ρίχνω πάνω από το πανωσεντονο η την πικέ κουβέρτα για αισθητικούς λόγους μια στο τόσο. Χειμώνα πάπλωμα με παπλώματοθηκη.

 

Link to comment
Share on other sites

Σεντόνια, παπλωματάκια κλπ θα πάνε κι άλλοι,εμένα μου φέρανε αρκετοί.

Μια πρωτότυπη ιδέα και εξαιρετικά χρήσιμο είδος μιας και διαθέτεις το ποσό που ανέφερες ειναι το φορητό καθισματάκι φαγητού που ήδη ειπώθηκε παραπάνω.Υπάρχουν πολλές μάρκες και διάφορες τιμές,εμένα δεν μου έφεραν στη βάφτιση αλλά οταν χρειάστηκε να πάρω για την κόρη μου σκεφτόμουν πόσο χρήσιμο ειναι ως δώρο και τι καλά θα ήταν να μου το είχε πάρει κάποιος :-Ρ

Και γενικά τα δώρα με μακροπρόθεσμη χρήση είναι πάντα καλοδεχούμενα καθώς μετά τη βάφτιση βρέχει baby stuff σπίτι που σε καλύπτουν για τους άμεσους μήνες, αλλά μετά..;!

Όταν πλέον θα ειναι μεγάλο το μωρό για να κουβαλάς καρότσι και να το ταίζεις εκεί ή θα έχει αρχίσει να εκδηλώνει επιθυμία να τρώει στο επίπεδο του τραπεζιού για να είναι παρέα με γονείς, παππούδες κλπ σε μια μάζωξη σε άλλο σπίτι τότε το καθισματάκι αυτό ειναι η λύση.

Εννοείται πως έχεις λύσει και το πρόβλημα για τις διακοπές, αυτά τα πράγματα διπλώνουν, γίνονται σαν τσάντα ώμου για να τα κουβαλάς και μερικά διαθέτουν και κρυφό χώρο για πάνες, μπιμπερό & μωρουδιακά τσουμπλέκια!

Επίσης κανένας άλλος δεν νομίζω να το σκεφτεί για δώρο!

Διαλλέγεις κάτι απο το internet κατόπιν έρευνας και στο φέρνουν και σπίτι, μην ασχοληθείς καν να τρέχεις σε καταστήματα.

Επεξεργάστηκαν by Ιόλη2015
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εγώ συνήθως αν είμαστε στενοί συγγενείς ή φίλοι ρωταω την μαμά τι χρειάζεται. Δεν μου λεν με την πρώτη αλλά στο τέλος κάτι καταφέρνω. Γενικά θέλω να πάρω κάτι που να πιάσει τόπο. Εμένα μου φεραν ρούχα που δεν κατάφερε να βάλει ποτε το παιδί κ λυπηθηκα. Έλαβα μπουφανακια, παπούτσια που μου άρεσαν πολυ. Εκπαιδευτικά παιχνίδια και ένα τραίνο περπατούρα που το πιάνει το μωρό και φεύγει. Κάποιοι συγγενείς έφεραν και κοσμήματα στο μωρό, το αναφέρω μήπως και σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Μία άλλη πρακτική ιδέα είναι και το καλοκαιρινό καρότσι αν δεν υπάρχει ήδη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

Εγώ συνήθως αν είμαστε στενοί συγγενείς ή φίλοι ρωταω την μαμά τι χρειάζεται. Δεν μου λεν με την πρώτη αλλά στο τέλος κάτι καταφέρνω. Γενικά θέλω να πάρω κάτι που να πιάσει τόπο. Εμένα μου φεραν ρούχα που δεν κατάφερε να βάλει ποτε το παιδί κ λυπηθηκα. Έλαβα μπουφανακια, παπούτσια που μου άρεσαν πολυ. Εκπαιδευτικά παιχνίδια και ένα τραίνο περπατούρα που το πιάνει το μωρό και φεύγει. Κάποιοι συγγενείς έφεραν και κοσμήματα στο μωρό, το αναφέρω μήπως και σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Μία άλλη πρακτική ιδέα είναι και το καλοκαιρινό καρότσι αν δεν υπάρχει ήδη!

Για χρυσαφικά το έχω αποκλείσει σαν ιδέα ,είναι όμορφα αλλά ως εκεί. Φαντάζομαι θα έχουν από την γέννηση αρκετά. Είμαστε κοντά αλλά όχι τόσο ώστε να έχω το θάρρος να ρωτήσω τι θα ήθελαν.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ ωραιο δωρο που μου ειχαν φερει στη βαφτιση ειναι ενα σετ φαγητου. Αποτελειται απο 2 γυαλινα πιατα  (βαθυ και ρηχο), κουπα και σετ μαχαιροπιρουνα. Ηταν απο την "παρουσιαση" και αργοτερα που ειχα αναζητησει να κανω το ιδιο δωρο ειχε μεγαλο ευρος τιμων. Ειναι πολυ χρησιμο και για πολλα χρονια!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν περπατάει πάρε μία περπατούρα, οχι όμως από αυτές που μπαίνει μέσα αλλά από αυτές που τις σπρώχνει.. εμένα την έπαιζε και πολυ μετά που περπάτησε, την καταευχαριστήθηκε!!

 

https://www.skroutz.gr/s/5647909/OEM-Περπατούρα-με-Πιανάκι.html  έχει και παιχνιδάκια επάνω..

 

μπορείς ακόμη να πάρεις και ένα ποδηλατάκι από εκείνα τα μικρούλικα με τους τρεις τροχούς, που είναι και σαν καρότσι... 

 

 

μαζί με καναδυο σετάκια ρούχα θα είστε υπερκαλυμένοι στο δώρο. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, marakiz said:

Με τα λεφτά που διαθέτεις ποδηλατάκι ισορροπίας ή πατίνι δαγκωτό!

Σε εμάς αυτά τα δύο δώρα ήταν τα πιο επιτυχημένα!!!!τα οποία ακομα και τώρα τα χρησιμοποιεί!!!

@Dust pink εμείς έχουμε μία συγκεκριμένη μάρκα, μας έχει βολέψει πάρα πολύ και είναι και πολύ καλής ποιότητας.

Αν θες να σου το στείλω σε πμ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σε εμάς αυτά τα δύο δώρα ήταν τα πιο επιτυχημένα!!!!τα οποία ακομα και τώρα τα χρησιμοποιεί!!!

@Dust pink εμείς έχουμε μία συγκεκριμένη μάρκα, μας έχει βολέψει πάρα πολύ και είναι και πολύ καλής ποιότητας.

Αν θες να σου το στείλω σε πμ

Ευχαριστώ, ναι θα το ήθελα αν έχεις την καλοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια που είπαν για ποδήλατο ή πατίνι.Η μικρή μου χρονιζει την επόμενη εβδομάδα κ απο το Πάσχα που μας εφεραν δώρο ενα ποδήλατο το έχουμε λιώσει!!!Καταργήσαμε ακομα κ το καρότσι..

Κάπου ειπώθηκε και για κιτ θαλάσσης.Το έχω πάει σαν δώρο βάφτισης κ μου είπαν ότι ηταν κ το μοναδικό και το ευχαριστήθηκαν!!!

3 Απίθανες επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...