Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη στα 32


Recommended Posts

Παιδιά κάνω ψυχοθεραπεία πολλά χρόνια,όχι λόγω κατάθλιψης λόγω χρόνιου αγχους..ο θεραπευτής μου ειναι εξαίρετος και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ.Επειδή λοιπόν με ξέρει μου πρότεινε αντικαταθλιπτικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί διέκρινε κατάθλιψη.Δεν συζητάμε για κάδους και φόνους μωρών επειδή δεν είμαι καλά..μην το φτάνουμε στα άκρα..ο μόνος λόγος που γράφω σε φόρουμ σαν αυτό ειναι για να παρω κουράγιο από γυναίκες που έχουν παιδιά ή αντίστοιχες εμπειρίες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sorena έχεις ψυχιάτρο ή ψυχοθεραπευτή? Για το αν κάνουν τα αντικαταθλιπτικά εν μέσω εγκυμοσύνης είναι κάτι που θα συνεννοηθείς και με το γυναικολόγο σου. Σε παρακαλώ, αλήθεια σε παρακαλώ, κάνε ένα τηλέφωνο στην Αγκαλιά ή στη Φαιναρέτη που είπε η Λένια. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , MARMAT είπε:

Έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά όλα τα μηνύματα και το μόνο που θέλω να αφήσω εδώ ως τροφή για σκέψη είναι πως με έναν άνθρωπο που τον ξέρεις μόνο 4 μήνες και που από ότι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα της θεματοθετριας ενήργησε με δόλο ως προς τη σύλληψη δεν ξέρω κατά πόσο θα επέλεγα να ξεκινήσω οικογένεια βεβιασμενα και με το στανιο,ναι ο σύντροφος δείχνει πως το θέλει μη γνωρίζοντας την πραγματική διάσταση και τις ευθύνες που επιφυλάσσει το μέλλον.Και ποιος εγγυάται στην κοπέλα πως δεν θα λυγίσει στα δύσκολα και μην τον ειδατε,αφηνοντας τη μονη με μια απόφαση που δεν ήταν δική της?Και το κυριότερο,όταν υπάρχει διεγνωσμενη  κατάθλιψη πόσο υπεύθυνο είναι να φέρεις μία νέα ζωή στον κόσμο ενώ παλεύεις να ισορροπήσεις την ψυχική σου κατάσταση?Κι εγω την εγκυμοσύνη τη θεωρω θείο δωρο και καθε μέρα νιώθω ευγνώμων που καταφερα στα 37 μετά από μια παλινδρομη και μια διακοπή σε μεγάλο μήνα λόγω σοβαρού προβλήματος να περιμένω το μωράκι μου με δεος αλλά ας δούμε και την πλευρά της μητέρας.Δεν είναι μόνο το σκεύος που μεταφέρει μια νέα ζωή πασει θυσία αλλά άνθρωπος με συναισθήματα και διαταραγμένη ψυχική κατάσταση.Όσο για το να δωσει το μωρό για υιοθεσία παιδιά δεν είναι από σίδερο η κοπέλα ούτε πήρε μια συνειδητή απόφαση να γίνει παρενθετη οσες έχουμε κυοφορησει ξέρουμε παααααρα πολύ καλά πως μόλις νιωθεις το μωράκι να κλωτσάει γυρνάει ενας διακοπτης και δενεσαι,μην μπερδεύουμε το κομμάτι της παρενθετης.Ούτε μιλαμε για τις αχαρακτηριστες περιπτώσεις που όλοι ακούσαμε στα ΜΜΕ...

Εν ολιγοις θέλω να πω πως η κοπέλα χρειάζεται στήριξη στην οποια απόφασή της κι οχι ψυχολογικό πόλεμο.Είναι σημαντική η βοήθεια ειδικού κι αν αποφασισεις να κρατήσεις το μωράκι σου να συνεχισεις εντατική θεραπεία και θα δεις διαφορά.Καλή δύναμη.

καταρχας ο συντροφος δεν ενηργησε με δολο μπορει να του φυγαν του ανθρωπου κ το οτι η κοπελα εκανε επαφές χωρις προφυλαξη κ θεωρουσε μεθοδο αντισυλληψης το τραβηγμα ειναι το ιδιο συνενοχη για το ατυχημα....

κοινως συνεβη κατι που εχει κ η ιδια ευθυνη οποτε πρεπει να το αντιμετωπισει ετσι κ οχι να ειναι θυμωμενη με τον συντροφο. 

τωρα για την ψυχικη της υγεια θα συμφωνησω οτι πρεπει να το δουλεψει γιατι αποτι φαινετε ειναι κ το μονο προβλημα στην ιστορια. ολα τα αλλα ηταν απλως το κερασακι στην τουρτα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ninaki80 είπε:

καταρχας ο συντροφος δεν ενηργησε με δολο μπορει να του φυγαν του ανθρωπου κ το οτι η κοπελα εκανε επαφές χωρις προφυλαξη κ θεωρουσε μεθοδο αντισυλληψης το τραβηγμα ειναι το ιδιο συνενοχη για το ατυχημα....

κοινως συνεβη κατι που εχει κ η ιδια ευθυνη οποτε πρεπει να το αντιμετωπισει ετσι κ οχι να ειναι θυμωμενη με τον συντροφο.

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα πώς δεν "του φύγανε"απλά...Και τελοσπαντων δε μιλάμε για ενα παιδάκι 18 χρονών που δεν μπορεί να έχει έλεγχο.Με 3 μακροχρόνιες σχέσεις και καλώς ή κακώς εφαρμοζωντας αυτη την "λαθος"μέθοδο ποτέ δεν ειχα κάποιο θέμα,θα μου πεις 1 φορά θα τύχει.Και κολλητή μου φίλη που έχει σχέση 5 χρόνια και ο σύντροφος τρέμει στην ιδέα για παιδί,δεν έχει τύχει γιατί έχει το νου του.Έχω ακούσει βέβαια και το εξής,άντρας να θέλει να σιγουρευτεί ότι είναι καρπερος και να κάνει του κεφαλιού του κι οτι γίνει.Σίγουρα ευθύνεται και η κοπέλα ειδικά όταν είναι καινούργια σχέση και δεν ξέρεις τον άλλο παίρνεις προφυλάξεις αλλά ας μην τον βάζουμε στο απυρόβλητο γιατί δεν ξέρουμε τι ειχε στο μυαλό του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , MARMAT είπε:

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα πώς δεν "του φύγανε"απλά...Και τελοσπαντων δε μιλάμε για ενα παιδάκι 18 χρονών που δεν μπορεί να έχει έλεγχο.Με 3 μακροχρόνιες σχέσεις και καλώς ή κακώς εφαρμοζωντας αυτη την "λαθος"μέθοδο ποτέ δεν ειχα κάποιο θέμα,θα μου πεις 1 φορά θα τύχει.Και κολλητή μου φίλη που έχει σχέση 5 χρόνια και ο σύντροφος τρέμει στην ιδέα για παιδί,δεν έχει τύχει γιατί έχει το νου του.Έχω ακούσει βέβαια και το εξής,άντρας να θέλει να σιγουρευτεί ότι είναι καρπερος και να κάνει του κεφαλιού του κι οτι γίνει.Σίγουρα ευθύνεται και η κοπέλα ειδικά όταν είναι καινούργια σχέση και δεν ξέρεις τον άλλο παίρνεις προφυλάξεις αλλά ας μην τον βάζουμε στο απυρόβλητο γιατί δεν ξέρουμε τι ειχε στο μυαλό του.

Συγνώμη ρε κορίτσια αλλά τι συζητάμε; Όταν εφαρμόζεις τη μέθοδο του τραβήγματος είναι σαν να προσπαθείς για παιδί. Υπάρχουν κ τα προσπερματικα υγρά. Όταν ακούω ότι τρέμω στη ιδέα του παιδιού αλλά κάνω ελεύθερες επαφές τρελαίνομαι. Οι μέθοδοι αντισύλληψης είναι πολλές αυτή όμως δεν είναι. Επειδή δεν έτυχε σε εσένα κ τις γνωστές σου δε σημαίνει τπτ απολύτως. Στις δικές μου έτυχε σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Μην χάνουμε την ουσία του θέματος, όλοι ξέρουμε πως αυτό δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης, δεν έχει νόημα να συζητάμε περισσότερο για αυτό ούτε να λέμε σε μία κοπέλα που ήδη είναι πολυ πιεσμένη και άσχημη ψυχολογική κατάσταση ότι φταίει...μεγάλη γυναίκα είναι γνωρίζει ότι φυσικά έχει μερίδιο ευθύνης, ας βάλουμε όμως μία τελεία σε αυτό γιατί έτσι και αλλιώς δεν την βοηθάμε ιδιαίτερα.

Εγώ θα σε συμβούλευα να δεις ειδικό, να δουλέψεις με τον εαυτό σου, η μητρότητα είναι ο ομορφότερος αλλά και ο δυσκολότερος ρόλος για μία γυναίκα.

Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση...πρέπει να πάρεις μια βαθεία ανάσα και να κάνεις ότι μπορείς έτσι ώστε να πάρεις μία σωστή αποφαση για σένα και το παιδί που κυοφορείς.

Είτε αποφασίσεις να συνεχίσεις είτε να τερματήσεις την εγκυμοσύνης θα πρέπει να το κάνεις για τους σωστούς για σένα λόγους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , MARMAT είπε:

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα πώς δεν "του φύγανε"απλά...Και τελοσπαντων δε μιλάμε για ενα παιδάκι 18 χρονών που δεν μπορεί να έχει έλεγχο.Με 3 μακροχρόνιες σχέσεις και καλώς ή κακώς εφαρμοζωντας αυτη την "λαθος"μέθοδο ποτέ δεν ειχα κάποιο θέμα,θα μου πεις 1 φορά θα τύχει.Και κολλητή μου φίλη που έχει σχέση 5 χρόνια και ο σύντροφος τρέμει στην ιδέα για παιδί,δεν έχει τύχει γιατί έχει το νου του.Έχω ακούσει βέβαια και το εξής,άντρας να θέλει να σιγουρευτεί ότι είναι καρπερος και να κάνει του κεφαλιού του κι οτι γίνει.Σίγουρα ευθύνεται και η κοπέλα ειδικά όταν είναι καινούργια σχέση και δεν ξέρεις τον άλλο παίρνεις προφυλάξεις αλλά ας μην τον βάζουμε στο απυρόβλητο γιατί δεν ξέρουμε τι ειχε στο μυαλό του.

οσο το νου σου κ να εχεις τυχαινει κ να σου πω απο την στιγμη που το κανουν ελευθερα ακομα ηθελημενα να το κανει καποιος απτην στιγμη που εχεις συμφωνησει για ελευθερο εχεις την ιδια ευθυνη ακριβως ομως. αν φοβασαι για εγκυμοσυνη τοσο πολυ κ θελεις παρολα αυτα να κανεις ελευθερα υπαρχουν κ τα αντισυλλιπτικα... 

πρίν από 36 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μην χάνουμε την ουσία του θέματος, όλοι ξέρουμε πως αυτό δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης, δεν έχει νόημα να συζητάμε περισσότερο για αυτό ούτε να λέμε σε μία κοπέλα που ήδη είναι πολυ πιεσμένη και άσχημη ψυχολογική κατάσταση ότι φταίει...μεγάλη γυναίκα είναι γνωρίζει ότι φυσικά έχει μερίδιο ευθύνης, ας βάλουμε όμως μία τελεία σε αυτό γιατί έτσι και αλλιώς δεν την βοηθάμε ιδιαίτερα.

Εγώ θα σε συμβούλευα να δεις ειδικό, να δουλέψεις με τον εαυτό σου, η μητρότητα είναι ο ομορφότερος αλλά και ο δυσκολότερος ρόλος για μία γυναίκα.

Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση...πρέπει να πάρεις μια βαθεία ανάσα και να κάνεις ότι μπορείς έτσι ώστε να πάρεις μία σωστή αποφαση για σένα και το παιδί που κυοφορείς.

Είτε αποφασίσεις να συνεχίσεις είτε να τερματήσεις την εγκυμοσύνης θα πρέπει να το κάνεις για τους σωστούς για σένα λόγους.

δεν νομιζω οτι τελικα μπορουμε να την βοηθησουμε εμεις το οτι εγραψε εδω μαλλον δεν ηταν εκκληση βοηθειας ηταν απλως ανακοινωση μιας καταστασης κ μιας αποφασης απλως για ξεσπασμα κ οχι αναγκη για συμβουλες κ βοηθεια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Συγνώμη ρε κορίτσια αλλά τι συζητάμε; Όταν εφαρμόζεις τη μέθοδο του τραβήγματος είναι σαν να προσπαθείς για παιδί. Υπάρχουν κ τα προσπερματικα υγρά. Όταν ακούω ότι τρέμω στη ιδέα του παιδιού αλλά κάνω ελεύθερες επαφές τρελαίνομαι. Οι μέθοδοι αντισύλληψης είναι πολλές αυτή όμως δεν είναι. Επειδή δεν έτυχε σε εσένα κ τις γνωστές σου δε σημαίνει τπτ απολύτως. Στις δικές μου έτυχε σε όλες.

Ο καθένας εδώ καταθέτει την προσωπική του εμπειρία,δεν υπάρχει λόγος για επίθεση ούτε για κατακριση.

Δεν είπα πως είναι μέθοδος αντισύλληψης σε καμία περίπτωση ούτε θα ήθελα να παρερμηνευτουν τα λόγια μου αλλά μην γενικευουμε οτι οσα ζευγάρια την επέλεξαν στη ζωή τους προσπαθουσαν για παιδι.Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται και μεποια απόφαση νιώθει καλύτερα η κοπέλα οχι πώς έγινε.Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά την απόφαση η ίδια θα την λάβει. Εκείνη γνωρίζει καλύτερα και τις συνθήκες ζωής της και τις δυνάμεις της, εμείς βγάλαμε ένα συμπέρασμα οποίο είναι αυτό βάσει περιγραφών μόνο. Ούτε νομίζω είναι κα το ορθότερο να την στρέψουμε προς οποιαδήποτε προσωπική κατεύθυνση, κρατά το η μην το κρατάς. Εξυπακούεται πως όταν μπεις σε μια διαδικασία να εκφράσεις ένα θέμα σου δημόσια θα δεχτείς τις οποίες προσωπικές απόψεις χωρίς κατάκριση (καθώς είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων). Δυστυχώς το τι θα κάνει με την εγκυμοσύνη της είναι θέμα που ούτε εμείς ούτε ο γυναικολόγος της ούτε ο ψυχίατρος ούτε ο ψυχαναλυτής μπορούν να πάρουν θέση απόφασης, καθώς εκείνη θα περάσει ότι περάσει. Άρα είναι ζήτημα προσωπικό δικό της και του πατέρα του παιδιά της. Ξεκάθαρα.

Τα οποία ψυχολογικά θέματα πηγάζουν κατά την ταπεινή μου γνώμη αρκετά πριν έρθει η εγκυμοσύνη. Από συμφραζόμενα της κοπέλας διακρίνονται, εκεί είναι ζήτημα βοήθειας ειδικών, κοντινών προσώπων και εαυτού.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MARMAT είπε:

Ο καθένας εδώ καταθέτει την προσωπική του εμπειρία,δεν υπάρχει λόγος για επίθεση ούτε για κατακριση.

Δεν είπα πως είναι μέθοδος αντισύλληψης σε καμία περίπτωση ούτε θα ήθελα να παρερμηνευτουν τα λόγια μου αλλά μην γενικευουμε οτι οσα ζευγάρια την επέλεξαν στη ζωή τους προσπαθουσαν για παιδι.Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται και μεποια απόφαση νιώθει καλύτερα η κοπέλα οχι πώς έγινε.Φιλικά.

Δε σου επιτεθηκα, συνήθως γράφω πολύ συγκαταβατικα κ προσπαθώ να μπαίνω στα παπούτσια του άλλου. Όμως, όταν κάθε μέρα διαβάζω διαφορα στις ειδήσεις, δεν ανέχομαι με τπτ να συνεχίζει να υπάρχει ένα τόσο επιπόλαιο σκεπτικό σχετικά με τις σεξουαλικές επαφες. Μου φαίνεται αδιανοητο πως να το πω. 

Εχει ήδη αναφερθεί πολλές φορές ότι δεν μπορεί να εμπιστευθεί έναν άνθρωπο που την "κορόιδεψε" κλπ κλπ. Δυστυχώς ομως, η γυναίκα είναι αυτή που αν γίνει η στραβή θα πρέπει να επωμιστεί όλες τις συνέπειες. Είτε λέγεται εγκυμοσύνη, είτε λέγεται άμβλωση, είτε ανύπαντρη μητέρα. Ο αντρας, ενώ φέρουν ακριβώς την ίδια ευθύνη, ξαφνικά μπορεί να πάρει το καπελάκι του κ να φύγει κ μην τον είδατε. Στη χειρότερη για αυτόν, αναγνωρίζει το παιδί κ δίνει κ μια διατροφή. Εσύ όμως θα μείνεις μια ζωή με ένα παιδί να φροντίζεις; Η με μια επέμβαση που μπορεί να σου κοστίσει σωματικά, οικονομικά και ψυχολογικά; Κ μιλάω για την περίπτωση της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης πάντα. Οπότε, εσύ πρέπει να προσέχεις δίπλα κ να προστατευεις τον εαυτό σου. Γι'αυτό κ αρνούμαι να δεχτώ ότι μια σύγχρονη γυναίκα γίνεται έρμαιο των παθών της κ των καταστάσεων όταν υπάρχουν τόσα μέσα προστασίας.

Δεν υπάρχει κανείς που θέλει να χρησιμοποιεί προφύλαξη ρε παιδιά. Απλά ζυγιζεις τα υπέρ κ τα κατά και πρέπει να είσαι έτοιμος να αναλάβεις τις ευθύνες των πράξεών σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή ήμουν πιο απόλυτη στα πράγματα καθώς βλέπω λογικές να φασκουν/αντιφάσκουν. Η μέθοδος αντισύλληψης παίρνετε από κοινού ,αν δεν παρθεί για τον α,β,γ λόγο πρέπει να το κάνει η γυναίκα με αγωγή από την στιγμή που δεν επιθυμεί παιδί. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον συντροφο της κοπέλας ως ανεύθυνο αποκλειστικά, γιατι πρώτον δεν ήμουν στο κρεβάτι τους και δεύτερον γιατί εκ των υστέρων από ότι ανέφερε δήλωσε πως επιθυμεί το παιδί (στα λόγια) αλλά είπαμε να το δούμε καλοπροαίρετα το όλο θέμα... Και τρίτον γιατί αν και νωρίς μπορεί ο άνθρωπος όντως να επιθυμεί να προχωρήσει σοβαρά με την κοπέλα και απλώς η κοπέλα λόγω της κατάστασης να να μην το βλέπει η να μην επιθυμεί. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά για έχω άποψη για εκείνον η δεν έχουν δωθεί λεπτομέρειες της σχέσης τούς. Μπορεί να προκύψει και το αντίθετο και ο κύριος να εξαφανιστεί. Επειδή όμως δεν μιλάμε με τον κύριο αλλά με την κυρία που λόγω ψυχικής θέσης δεν προτίθεται και δεν θέλει βρε αδερφέ (σεβαστό) το παιδί. Θεωρώ επικυνδυνοτερο από ένα πατέρα που εξαφανίζεται μια μητέρα που παλατζαρει προς δεν θέλω και ρίχνει την τύχη του μωρού στα αντικαταθλιπτικά.

Τώρα όσο για τους κάδους (δεν αναφέρομαι στην θεματοθετρια) αυτό είναι ένα μεγάλο ζήτημα έως μάστιγα που πρέπει να το εξετάσουμε κοινωνικά. Δεν είναι φαινόμενο αλλά έγκλημα ανθρωποκτονιας από πρόθεση με προμελετημένο σχέδιο που εκτός από τους αυτουργούς βαρύτατες ευθύνες φέρουν και οι ηθικοί αυτουργοί του εγκλήματος (βλ. γονεις-συγγενεις). Όταν σε ένα τέτοιο έγκλημα δεν υπάρχει παραδειγματική τιμωρία όλων αυτών και απλώς στρέφονται προς την ψυχιατρική παρακολούθηση για να λουφάζουν την έκτιση της ποινής τους , αυτό θα διαιωνίζεται και εις αύριον τα χειρότερα... Μεχτι εδώ, δεν θα επεκταθω περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου @Sorena86 αποφάσισα να σου γράψω γιατί και θεραπεία έχω κάνει αρκετό καιρό, και έχω βρεθεί σε τέτοια κατάσταση πιο παλιά όμως , σε άλλη ηλικία.

 

Εάν ο άνθρωπος αυτός σε θέλει και σε αγαπάει όσο θέλουμε να μας αγαπάει κάποιος που θέλουμε να κάνουμε παιδιά μαζί του θα δεχτεί τα εξής και θα συμφωνήσει και αυτός με τα παρακάτω. 

..ιστορικό προηγούμενο με θεραπείες / καταστάσεις δύσκολες κάνει την γέννα κ εγκυμοσύνη κ μητρότητα Χ φορές πιο δύσκολη ακόμα και εάν είσαι 100% σίγουρη ότι θέλεις εκείνη τη στιγμή το παιδί σου, και αυτό θα έχει άμεσο αντίκτυπο στο παιδί , έτσι και αλλιώς, πόσο μάλλον σε μια σχέση που δεν γνωρίζετε ακόμα καλά ο ένας στον άλλο, δεν έχετε συζήσει, δεν γνωρίζει την "κανονική" σου πλευρά στην καθημερινότητα.  Δηλαδή ρισκαρεις αν βιαστείτε να κάνετε παιδιά πριν καλά καλά φτιάξετε το σπιτικό σας, να αυξήσεις τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουν τα παιδιά σου, έτσι και αλλιώς. 

 

Οι "τραυματισμένες" όσες είμαστε, κουβαλάμε ένα σάκο μόνιμα πάνω στους ώμους μας, που πάντα θα υπάρχει κ πρέπει να προσέχουμε τον εαυτό μας ώστε να κρατάμε το βάρος αυτό πάντα βατό. 

 

Έζησα την επιλόχειο κατάθλιψη/σοκ, με το παιδί μου τώρα, σε στιγμή που ήθελα 100% κ ήμουν σίγουρη για την εγκυμοσύνη..

δε μπορώ να φανταστώ τι θα έκανα εάν δεν ήμουν κ σίγουρη κ ποσο πολλαπλάσια δύσκολη θα ήταν και η απόφαση εάν γνώριζα τόσο λίγο το σύντροφό μου.

Νομίζω είναι απολύτως υγιές ότι μετά από 4 μήνες σχέσης να έχεις ανασφάλεια για το εάν πρέπει τόσο γρήγορα να γίνετε γονείς. 

 

Εγώ νομίζω εάν θέλεις το καλύτερο δυνατό για τα από κοινού σας παιδιά στο μέλλον, ότι πρώτα θα δείς εάν η σχέση αυτή είναι αυτή που νομίζεις, και εάν εκείνος είναι κατάλληλος για να ειναι πατέρας των παιδιών σου, και μετά θα  μπείτε σε αυτή τη διαδικασία όχι από ατύχημα αλλά επειδή μπορείτε και θέλετε εκείνη τη στιγμή και οι δύο ως ζευγάρι να γίνετε γονείς. 

Επίσης για μένα το γεγονός ότι πήρες το χάπι της επόμενης ημέρας, σημαίνει ότι ήδη καλώς έχεις πάρει απόφαση απλώς η τύχη δεν είναι με το μέρος σου σε σχέση με την ευκολία της υλοποίησής της. 

Εύχομαι να έρθουν τα πράγματα όπως είναι καλύτερο για σένα ! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει η θδανικη στιγμη για μια γυναικα να γινει μαμα...ξερω ομωσ πολυ καλα..πωσ οταν γινετσαι μανα το μωρο γινεται ο μεγαλυτεροσ ερωτασ τησ ζωησ σου... 

Το κοιταδ κ λιωνεισ..τρεμεισ στην ιδεα να μην σου παθει κατι..

Μεγαλη ευλογια..κ μεγαλη ευθυνη..

Ευχομαι να παρεισ τη σωστη αποφαση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/5/2018 at 2:05 ΠΜ, Sorena86 είπε:

Παιδιά κάνω ψυχοθεραπεία πολλά χρόνια,όχι λόγω κατάθλιψης λόγω χρόνιου αγχους..ο θεραπευτής μου ειναι εξαίρετος και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ.Επειδή λοιπόν με ξέρει μου πρότεινε αντικαταθλιπτικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί διέκρινε κατάθλιψη.Δεν συζητάμε για κάδους και φόνους μωρών επειδή δεν είμαι καλά..μην το φτάνουμε στα άκρα..ο μόνος λόγος που γράφω σε φόρουμ σαν αυτό ειναι για να παρω κουράγιο από γυναίκες που έχουν παιδιά ή αντίστοιχες εμπειρίες..

Επειδή από αυτό το ποστ καταλαβαίνω ότι θα ήθελες να κρατήσεις το παιδί, κάνε την προσπάθειά σου με το θεραπευτή, πάρε και μία άλλη γνώμη (ιατρική εννοώ) και εστίασε στο να τα βρεις με τον εαυτό σου. Να καταλάβεις πως τώρα πια δεν έχει σημασία ο τρόπος που ήρθε η εγκυμοσύνη, αλλά ότι ΕΣΥ είσαι αυτή που θα αποφασίσεις την εξέλιξη.

Ναι θα ήταν καλύτερα αν αισθανόσουν περισσότερο σίγουρη για το σύντροφό σου, αν είχαν γίνει λίγο διαφορετικά τα πράγματα, αν δεν είχες κατάθλιψη, αν, αν, αν.

Εσύ τι πιστεύεις; Θα μπορέσεις να παλέψεις για να συνεχίσεις; Εχεις στήριξη από το περιβάλλον σου; Θα δυναμώσεις από όλη αυτή τη διαδικασία ή δεν βλέπεις καμία "χαραμάδα" και θα παραιτηθείς; (μιλάω για την υπόθεση ότι κρατάς το παιδί).

Δεν ξέρω, πάντως κι εγώ έχω λάβει αντικρουόμενα μηνύματα από τις τοποθετήσεις σου, σου απαντώ απλά ως γυναίκα που έχει παιδιά και γνωρίζει τι σημαίνει "γίνομαι ξαφνικα μητέρα". Αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως, ευχαρίστως. Δεν έχω περάσει όμως τις δικές σου δυσκολίες, άρα δεν μπορώ να μπω και ακριβώς στη θέση σου.

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2018 at 2:05 ΠΜ, Sorena86 είπε:

Παιδιά κάνω ψυχοθεραπεία πολλά χρόνια,όχι λόγω κατάθλιψης λόγω χρόνιου αγχους..ο θεραπευτής μου ειναι εξαίρετος και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ.Επειδή λοιπόν με ξέρει μου πρότεινε αντικαταθλιπτικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί διέκρινε κατάθλιψη.Δεν συζητάμε για κάδους και φόνους μωρών επειδή δεν είμαι καλά..μην το φτάνουμε στα άκρα..ο μόνος λόγος που γράφω σε φόρουμ σαν αυτό ειναι για να παρω κουράγιο από γυναίκες που έχουν παιδιά ή αντίστοιχες εμπειρίες..

Μερικές φορές νιώθω πως μπήκες εδώ για να ηρεμήσει λίγο η ψυχή σου και να αποφασίσεις ευκολοτερα, αντί αυτού στη θέση σου θα είχα μπερδευτεί περισσότερο! Με τη βοήθεια λοιπόν του ψυχοθεραπευτή καθιστε και δείτε τα θετικά -αρνητικά της περίπτωσης σου και της ιδιοσυγκρασίας σου. Αν κάνεις χρόνια θεραπεία ξέρεις πως "πρέπει" να σκεφτείς και να βοηθηθείς. Κράτα τις οπτικές τις οποίες δεν είχες σκεφτεί και αποφάσισε τι είναι καλύτερο για την ψυχική σου υγεία...για σένα πάνω από όλα! Δεν είναι εγωιστικό αυτο, υγιές είναι! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...