Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρωμοσωμικές ανωμαλίες εμβρύων στην εξωσωματική


Recommended Posts

On 23/5/2018 at 6:08 ΜΜ, oly75 είπε:

Δηλαδή βρε κορίτσι το γονιδιακό θέμα που λες δε φαίνεται από τον καρυότυπο ζεύγους;Τί ρόλο παίζει που κάνουμε αυτή την εξέταση και βγήκε φυσιολογική;Εντάξει με τις χρωμοσωμικές το δέχομαι,αλλά όχι να ΄έχουμε και άλλο πρόβλημα,υπάρχουν αποδείξεις γι αυτό;Όχι,υποθέσεις,φαίνεται πουθενά αυτό;Έχω μιλήσει με τον ψυχολόγο του κέντρου μερικές φορές,αλλά μου φαίνεται όλοι συννενοημένοι είναι,γιατί και αυτός υποστήριζε τα δανεικά,οπότε σταμάτησα να πηγαίνω.Ίσως να πάρω μία απόφαση για το τί θα κάνω,δε ξέρω κατά πόσο αξίζει όμως,τώρα το πόσες γνώμες θα πάρω ε δε γίνεται και πολλές,γιατί όσα λεφτά και να προσπαθώ να μαζέψω πάλι είναι πολύ δύσκολο.Αυτό το οικονομικό μας έχει καταστρέψει.

Oly μου στεναχωρηθηκα παααρααα πολύ τα δικά μου τα ξέρεις απο τον χειμώνα...όλα οσα λες με φωτογραφίζουν κ εμενα κ ας εχω θετικά..Εχω μεινει σρασιμη σε ολα εχω βρει μια δουλεια για χαρτζιλικι κ περιμενω να μαζεψουμε λεφτα να παμε στον Π. κ οτι μας φωτισει ο Θεος..δλδη ολα τα δικα μου εχουν οτι 3σωμια υπάρχει?? Και με δανεικά τι θα γινει κ το ενδομητριο να το κανω κ αυτο? Κοινως ολο σκεφτομαι τιποτα δεν προχωραω..Ειμαστε στα ιδια μικρη μου κ ας εχω 2 κατεψυγμενα στην αναμονή..Εγω σε φιλω γλυκα κ αν μπορεις πηγαινε διακοπες εστω 2 μερες να γαληνεψει ο νους σου...κ η ακρη σιγουρα θα βρεθει!

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου @oly75 γράφεις καπου οτι εχεις παει σε αιματολόγο. 

Εγώ αντιμετώπισα μια επιστημονική σύγκρουση απόψεων , παραλίγο να αλλάξω γυναικολόγο εξαιτίας αυτού,  και χρειάστηκε να βρώ 3η αιματολόγο.

Διαπίστωσα ότι υπάρχει μια τεράστια διαφορά αντιμετώπισης σημαντικών θεμάτων λόγω μεγάλης μεγάλης επιστημονικής άγνοιας των αιματολόγων, κ ότι ακολουθούν απλώς "γραμμές" κ αυτοί όπως βλέπουμε κ αλλού. 

Να ψάξεις άλλο/άλλη ειδικό με εμπειρία.  Εγώ τότε είχα καταλήξει στην Ψιάχου η οποια είναι σύμβουλος στην οποία στρέφονται οι αιματολόγοι νοσοκομείων δύσκολων περιστατικών, για να τους συμβουλέψει κ να κατευθύνει. Ήμουν μπροστά και σε τηλεφώνημα που είχε τύχει, τότε, κατά τύχη.  Είναι παιδίατρος/νεογνολόγος και αιματολόγος.   Είναι η μόνη που μου ανέλυσε τους λόγους ποιάς θεραπείας έπρεπε να ακολουθήσω ή όχι, και που με έβαλε να κανω εξετάσεις που αιτιολόγησαν ακριβώς την όποια κατεύθυνση θεραπείας ή μή εξακολούθηση θεραπείας.  

Ίσως αυτή ως ειδικός αναγνωρίσει κάτι που οι άλλοι δε μπορούν...!  

Δες κ αυτό το λινκ

https://www.livescience.com/43157-embryo-implant-signals-pregnancy.html

 

γενικά από ότι διάβασα, η μήτρα επιλέγει και ελέγχει /επιτρέπει την εμφύτευση με συγκεκριμένους τρόπους κ κριτήρια, 

και υπάρχουν έρευνες για αυτό

uterine selection of embryos 

https://www.nature.com/articles/srep03894

αυτό που καταλαβαίνω διαβάζοντας το (φανταστικό απίστευτο) άρθρο, είναι ότι 

α) βλαστοκύστη

β) ενδομήτριο

έχουν και τα δυο , διαφορετικούς τρόπους με τους οποίους επιτρέπουν ή όχι την εμφύτευση

α) βλαστοκύστες βγάζουν κάποια ουσία που ζητάνε απο το ενδομητριο να εμφυτευτούν εάν είναι καλές οι βλαστοκύστες, ενώ αντίθετα εάν η βλαστοκύστη στην πορεία ανακαλύψει ότι δεν είναι καλή, βγάζει ουσία που το ενδομήτριο ερμηνεύει ως "κλείσε τις πόρτες!" δηλαδή να μην επιτρέψει εμφύτευση

β) το ενδομητριο αντιδρά στην ουσία αυτή και είναι ικανό να αναγνωρίσει την καταλληλότητα της βλαστοκύστης από αυτή την ουσία, οπότε μετά την επιτρέπει ή όχι. 

Είναι μάλλον σε πολύ αρχικό σταδιο αλλά και πολύ δύσκολες αυτές οι ανακαλύψεις.... 

απίστευτος ο τρόπος με τον οποίο οι βλαστοκύστες έχουν τελικώς δική τους "νοημοσύνη".. αλλά και η μήτρα επίσης. 

Σημειώνουν ότι στα θηλαστικά είναι μόνο το δικό μας είδος από ότι ξέρουν, που εμπεριέχει στην αναπαραγωγή τόσο συγκεκριμένες διαδικασίες "επιλογής" καταλληλότητας του εμβρύου.

 

Διάβασε αυτά τα άρθρα , αυτά φαίνεται να αναδεικνύουν τις έρευνες που γίνονται σε αυτό το θέμα. 

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω/αναλύσω, αν θέλει ίσως κάποια να γράψει κάποια σύνοψη/σούμα στα Ελληνικά; 

 

assessment of implantation failure

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3510376/

repeated implantation failure treatment and investigation

https://academic.oup.com/humrep/article/21/12/3036/2939194

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, belleblue said:

Γειά σου @oly75 γράφεις καπου οτι εχεις παει σε αιματολόγο. 

Εγώ αντιμετώπισα μια επιστημονική σύγκρουση απόψεων , παραλίγο να αλλάξω γυναικολόγο εξαιτίας αυτού,  και χρειάστηκε να βρώ 3η αιματολόγο.

Διαπίστωσα ότι υπάρχει μια τεράστια διαφορά αντιμετώπισης σημαντικών θεμάτων λόγω μεγάλης μεγάλης επιστημονικής άγνοιας των αιματολόγων, κ ότι ακολουθούν απλώς "γραμμές" κ αυτοί όπως βλέπουμε κ αλλού. 

Να ψάξεις άλλο/άλλη ειδικό με εμπειρία.  Εγώ τότε είχα καταλήξει στην Ψιάχου η οποια είναι σύμβουλος στην οποία στρέφονται οι αιματολόγοι νοσοκομείων δύσκολων περιστατικών, για να τους συμβουλέψει κ να κατευθύνει. Ήμουν μπροστά και σε τηλεφώνημα που είχε τύχει, τότε, κατά τύχη.  Είναι παιδίατρος/νεογνολόγος και αιματολόγος.   Είναι η μόνη που μου ανέλυσε τους λόγους ποιάς θεραπείας έπρεπε να ακολουθήσω ή όχι, και που με έβαλε να κανω εξετάσεις που αιτιολόγησαν ακριβώς την όποια κατεύθυνση θεραπείας ή μή εξακολούθηση θεραπείας.  

Ίσως αυτή ως ειδικός αναγνωρίσει κάτι που οι άλλοι δε μπορούν...!  

Δες κ αυτό το λινκ

https://www.livescience.com/43157-embryo-implant-signals-pregnancy.html

 

γενικά από ότι διάβασα, η μήτρα επιλέγει και ελέγχει /επιτρέπει την εμφύτευση με συγκεκριμένους τρόπους κ κριτήρια, 

και υπάρχουν έρευνες για αυτό

uterine selection of embryos 

https://www.nature.com/articles/srep03894

αυτό που καταλαβαίνω διαβάζοντας το (φανταστικό απίστευτο) άρθρο, είναι ότι 

α) βλαστοκύστη

β) ενδομήτριο

έχουν και τα δυο , διαφορετικούς τρόπους με τους οποίους επιτρέπουν ή όχι την εμφύτευση

α) βλαστοκύστες βγάζουν κάποια ουσία που ζητάνε απο το ενδομητριο να εμφυτευτούν εάν είναι καλές οι βλαστοκύστες, ενώ αντίθετα εάν η βλαστοκύστη στην πορεία ανακαλύψει ότι δεν είναι καλή, βγάζει ουσία που το ενδομήτριο ερμηνεύει ως "κλείσε τις πόρτες!" δηλαδή να μην επιτρέψει εμφύτευση

β) το ενδομητριο αντιδρά στην ουσία αυτή και είναι ικανό να αναγνωρίσει την καταλληλότητα της βλαστοκύστης από αυτή την ουσία, οπότε μετά την επιτρέπει ή όχι. 

Είναι μάλλον σε πολύ αρχικό σταδιο αλλά και πολύ δύσκολες αυτές οι ανακαλύψεις.... 

απίστευτος ο τρόπος με τον οποίο οι βλαστοκύστες έχουν τελικώς δική τους "νοημοσύνη".. αλλά και η μήτρα επίσης. 

Σημειώνουν ότι στα θηλαστικά είναι μόνο το δικό μας είδος από ότι ξέρουν, που εμπεριέχει στην αναπαραγωγή τόσο συγκεκριμένες διαδικασίες "επιλογής" καταλληλότητας του εμβρύου.

 

Διάβασε αυτά τα άρθρα , αυτά φαίνεται να αναδεικνύουν τις έρευνες που γίνονται σε αυτό το θέμα. 

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω/αναλύσω, αν θέλει ίσως κάποια να γράψει κάποια σύνοψη/σούμα στα Ελληνικά; 

 

assessment of implantation failure

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3510376/

repeated implantation failure treatment and investigation

https://academic.oup.com/humrep/article/21/12/3036/2939194

 

Καλησπέρα κορίτσι.Πηγαίνω σε αιματολόγο και μάλιστα μία από τις καλύτερες την κα.Λ...ού.Τα έχει ψάξει όλα και κάνω τη θεραπεία της επειδή έχω και αυτοάνοσο χασιμότο.Τα άλλα που λες δε μπορώ να τα καταλάβω,η ουσία μάλλον είναι ότι υπάρχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες.Δε ξέρω πλέον τί άλλο να κάνω,έχω κάνει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DimitraS said:

Oly μου στεναχωρηθηκα παααρααα πολύ τα δικά μου τα ξέρεις απο τον χειμώνα...όλα οσα λες με φωτογραφίζουν κ εμενα κ ας εχω θετικά..Εχω μεινει σρασιμη σε ολα εχω βρει μια δουλεια για χαρτζιλικι κ περιμενω να μαζεψουμε λεφτα να παμε στον Π. κ οτι μας φωτισει ο Θεος..δλδη ολα τα δικα μου εχουν οτι 3σωμια υπάρχει?? Και με δανεικά τι θα γινει κ το ενδομητριο να το κανω κ αυτο? Κοινως ολο σκεφτομαι τιποτα δεν προχωραω..Ειμαστε στα ιδια μικρη μου κ ας εχω 2 κατεψυγμενα στην αναμονή..Εγω σε φιλω γλυκα κ αν μπορεις πηγαινε διακοπες εστω 2 μερες να γαληνεψει ο νους σου...κ η ακρη σιγουρα θα βρεθει!

Γεια σου Δημητρούλα μου.Διαβάζω τα νέα σου,περνάς και εσύ δύσκολα.Δε ξέρω τί συμβουλή να σου δώσω,ίσως να πρέπει να ψάξεις το ενδομήτριο.Θα μου πεις και εγώ που το έψαξα τα κατάφερα;Σκέφτομαι αρκετά αυτές τις μέρες και αρχίζω να πιστεύω ότι κάπου εδώ πρέπει να σταματήσω τις προσπάθειες.Τους φυσικούς κύκλους που είχα αποφασίσει να κάνω πολύ δύσκολο το βλέπω έως ακατόρθωτο να μαζέψω τα λεφτά,οπότε ή θα κάνω πάλι ήπια διέγερση,όπου πρέπει να ψάξω να βρω φάρμακα γιατί μου τελείωσαν του εοπυυ,ή θα σταματήσω τελείως.Δε ξέρω βέβαια και αν έχει νόημα να ξανακάνω διέγερση,μιλάμε για 1 με 2 το πολύ έμβρυα με το ζόρι να βάλω.Πάλι με τις πιθανότητες αν πάμε είναι ελάχιστες και από τύχη τίποτα.Οπότε όσο και αν το όνειρο να κάνω δικό μου παιδί αξίζει,νομίζω ότι δεν αντέχω οικονομικά άλλο.Ούτε έχω σκοπό να χάσω το σπίτι μου,αλλά και ούτε να μη μπορώ να κάνω πλέον τίποτα άλλο στη ζωή μου.Σε όλο αυτό το κομμάτι είμαι μόνη μου,ποτέ δεν είχα βοήθεια από τον άντρα μου και ειλικρινά νομίζω ότι δεν αξίζει πια τόσο πολύ ώστε να πάθω τίποτα στην υγεία μου από την πολλή στεναχώρια.Έκανα τα πάντα,αν ο Θεός δε θέλει δε γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Γεια σου Δημητρούλα μου.Διαβάζω τα νέα σου,περνάς και εσύ δύσκολα.Δε ξέρω τί συμβουλή να σου δώσω,ίσως να πρέπει να ψάξεις το ενδομήτριο.Θα μου πεις και εγώ που το έψαξα τα κατάφερα;Σκέφτομαι αρκετά αυτές τις μέρες και αρχίζω να πιστεύω ότι κάπου εδώ πρέπει να σταματήσω τις προσπάθειες.Τους φυσικούς κύκλους που είχα αποφασίσει να κάνω πολύ δύσκολο το βλέπω έως ακατόρθωτο να μαζέψω τα λεφτά,οπότε ή θα κάνω πάλι ήπια διέγερση,όπου πρέπει να ψάξω να βρω φάρμακα γιατί μου τελείωσαν του εοπυυ,ή θα σταματήσω τελείως.Δε ξέρω βέβαια και αν έχει νόημα να ξανακάνω διέγερση,μιλάμε για 1 με 2 το πολύ έμβρυα με το ζόρι να βάλω.Πάλι με τις πιθανότητες αν πάμε είναι ελάχιστες και από τύχη τίποτα.Οπότε όσο και αν το όνειρο να κάνω δικό μου παιδί αξίζει,νομίζω ότι δεν αντέχω οικονομικά άλλο.Ούτε έχω σκοπό να χάσω το σπίτι μου,αλλά και ούτε να μη μπορώ να κάνω πλέον τίποτα άλλο στη ζωή μου.Σε όλο αυτό το κομμάτι είμαι μόνη μου,ποτέ δεν είχα βοήθεια από τον άντρα μου και ειλικρινά νομίζω ότι δεν αξίζει πια τόσο πολύ ώστε να πάθω τίποτα στην υγεία μου από την πολλή στεναχώρια.Έκανα τα πάντα,αν ο Θεός δε θέλει δε γίνεται τίποτα.

Oly μου γλυκεια μου ξερεισ οτι παιρναμε τα ιδια.Θα σου ξαναπω αλλη μια φορα να μη παρεισ βιαστικεσ αποφασεισ.Και εμενα κοριτσια το κεντρο μου μιλησε για χρωμοσωμικεσ ανωμαλιεσ τετοιεσ που δεν επιτρεπουν την εμφυτευση..Μονο ο Νικασ ειπε οτι μαλλον αλλαξε καποιοσ παραγοντασ στο ενδομητριο.Γιατι μεσολαβησαν 4 μηνεσ αναμεσα στο πορισμα του και την εμβρυομεταφορα ..Τι να πω...Και εγω ακομη ψαχνω..Αν παω σε αλλο γιατρο για αλλη γνωμη με βλεπω να "χωριζω'..Ο αντρουλησ μου τα εχει δει ολα....

πρίν από 7 λεπτά , anoulious είπε:

Oly μου γλυκεια μου ξερεισ οτι παιρναμε τα ιδια.Θα σου ξαναπω αλλη μια φορα να μη παρεισ βιαστικεσ αποφασεισ.Και εμενα κοριτσια το κεντρο μου μιλησε για χρωμοσωμικεσ ανωμαλιεσ τετοιεσ που δεν επιτρεπουν την εμφυτευση..Μονο ο Νικασ ειπε οτι μαλλον αλλαξε καποιοσ παραγοντασ στο ενδομητριο.Γιατι μεσολαβησαν 4 μηνεσ αναμεσα στο πορισμα του και την εμβρυομεταφορα ..Τι να πω...Και εγω ακομη ψαχνω..Αν παω σε αλλο γιατρο για αλλη γνωμη με βλεπω να "χωριζω'..Ο αντρουλησ μου τα εχει δει ολα....

Α και η αιματολογοσ μου προτεινε να κανουμε και fish (αν το γραφω σωστα)σπερματοσ..ΟΣφακ μου ειπε οτι αποκλεει να βγει παθολογικο.Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Γεια σου Δημητρούλα μου.Διαβάζω τα νέα σου,περνάς και εσύ δύσκολα.Δε ξέρω τί συμβουλή να σου δώσω,ίσως να πρέπει να ψάξεις το ενδομήτριο.Θα μου πεις και εγώ που το έψαξα τα κατάφερα;Σκέφτομαι αρκετά αυτές τις μέρες και αρχίζω να πιστεύω ότι κάπου εδώ πρέπει να σταματήσω τις προσπάθειες.Τους φυσικούς κύκλους που είχα αποφασίσει να κάνω πολύ δύσκολο το βλέπω έως ακατόρθωτο να μαζέψω τα λεφτά,οπότε ή θα κάνω πάλι ήπια διέγερση,όπου πρέπει να ψάξω να βρω φάρμακα γιατί μου τελείωσαν του εοπυυ,ή θα σταματήσω τελείως.Δε ξέρω βέβαια και αν έχει νόημα να ξανακάνω διέγερση,μιλάμε για 1 με 2 το πολύ έμβρυα με το ζόρι να βάλω.Πάλι με τις πιθανότητες αν πάμε είναι ελάχιστες και από τύχη τίποτα.Οπότε όσο και αν το όνειρο να κάνω δικό μου παιδί αξίζει,νομίζω ότι δεν αντέχω οικονομικά άλλο.Ούτε έχω σκοπό να χάσω το σπίτι μου,αλλά και ούτε να μη μπορώ να κάνω πλέον τίποτα άλλο στη ζωή μου.Σε όλο αυτό το κομμάτι είμαι μόνη μου,ποτέ δεν είχα βοήθεια από τον άντρα μου και ειλικρινά νομίζω ότι δεν αξίζει πια τόσο πολύ ώστε να πάθω τίποτα στην υγεία μου από την πολλή στεναχώρια.Έκανα τα πάντα,αν ο Θεός δε θέλει δε γίνεται τίποτα.

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαστε εμείς έχουμε αφήσει την ζωη μας στην άκρη κ χρωστάμε παντού για να προλάβουμε τον χρόνο..ξεκινήσαμε με το σπέρμα του άντρα κ αφού πήγαμε με δωρητή ξανά τα ίδια ε οδηγούμε ότι φταίνε τα ωάρια μου ο άντρας από τα χρέη αφού αφησα την δουλειά έχει λαλήσει κ δεν θέλει να σκέφτεται επόμενη προσπάθεια ΑΜΕΣΑ εφόσων η εφορία μας δεσμευσε τους λογαριασμούς του.Εγώ με αυτή την ψύχολογία δεν μπορώ να κάνω τίποτα σκέφτομαι μόνο χρέη...εχω άλλη μια διεγερση μέχρι τον Γενάρη που δεν γίνεται λόγω εφορίας ε πως να κινηθώ να κάνω αγωγή κ να μην εχω να φάω? Γι αυτό σκέφτομαι του χρόνου τέτοια εποχή να κάνω οτι είναι να κάνω κ τέλος μετά. Κάναμε ότι μπορούσαμε ο δικός μου έχει πέσει στα πόδια του δεν αντέχει αλλο οπότε σκέφτομαι κ αλλες εναλλακτικές θα δείξει ο καιρός αν μας πάνε όλα καλά κοινώς να γίνει ένα θαύμα

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DimitraS said:

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαστε εμείς έχουμε αφήσει την ζωη μας στην άκρη κ χρωστάμε παντού για να προλάβουμε τον χρόνο..ξεκινήσαμε με το σπέρμα του άντρα κ αφού πήγαμε με δωρητή ξανά τα ίδια ε οδηγούμε ότι φταίνε τα ωάρια μου ο άντρας από τα χρέη αφού αφησα την δουλειά έχει λαλήσει κ δεν θέλει να σκέφτεται επόμενη προσπάθεια ΑΜΕΣΑ εφόσων η εφορία μας δεσμευσε τους λογαριασμούς του.Εγώ με αυτή την ψύχολογία δεν μπορώ να κάνω τίποτα σκέφτομαι μόνο χρέη...εχω άλλη μια διεγερση μέχρι τον Γενάρη που δεν γίνεται λόγω εφορίας ε πως να κινηθώ να κάνω αγωγή κ να μην εχω να φάω? Γι αυτό σκέφτομαι του χρόνου τέτοια εποχή να κάνω οτι είναι να κάνω κ τέλος μετά. Κάναμε ότι μπορούσαμε ο δικός μου έχει πέσει στα πόδια του δεν αντέχει αλλο οπότε σκέφτομαι κ αλλες εναλλακτικές θα δείξει ο καιρός αν μας πάνε όλα καλά κοινώς να γίνει ένα θαύμα

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι.Ίσως λέω αν είχα λεφτά να μπορούσα να κινηθώ διαφορετικά.Όχι βέβαια ότι θα πίστευα ότι θα πετυχαινα.Τώρα όμως έχω εγκλωβιστεί,δε μπορώ να κάνω τίποτα,ούτε τους φυσικούς κύκλους πιυ είχα αποφασίσει.Και τί μένει;Πάλι ήπια διέγερση,να ψάξω να βρω φάρμακα αφού τα έχω πάρει όλα και τί;Να πάω πάλι με ένα ή δύο έμβρυα και να πάρω πάλι το μηδέν;Αφού αυτό γίνεται συνέχεια.Έχει νόημα;Έχω κάνει τα πάντα,δε ξέρω αν φταίνε μόνο τα ωάρια ή και το σπέρμα,παίζουμε με την τύχη μας που δεν έχουμε.Αν μπορούσα να γυρίσω πίσω το χρόνο θα άλλαζα πολλά πράγματα,αλλά δυστυχώς δε γίνεται.Πώς όμως μπορώ να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να πω τέλος,δέξου ότι ποτέ δε θα κάνεις μωρό;Αλλά αν δε γίνεται και διαφορετικά,θα πεθάνω;Ήδη έχω χάσει τη μισή μου ζωή από τη στεναχώρια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oly75 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι.Ίσως λέω αν είχα λεφτά να μπορούσα να κινηθώ διαφορετικά.Όχι βέβαια ότι θα πίστευα ότι θα πετυχαινα.Τώρα όμως έχω εγκλωβιστεί,δε μπορώ να κάνω τίποτα,ούτε τους φυσικούς κύκλους πιυ είχα αποφασίσει.Και τί μένει;Πάλι ήπια διέγερση,να ψάξω να βρω φάρμακα αφού τα έχω πάρει όλα και τί;Να πάω πάλι με ένα ή δύο έμβρυα και να πάρω πάλι το μηδέν;Αφού αυτό γίνεται συνέχεια.Έχει νόημα;Έχω κάνει τα πάντα,δε ξέρω αν φταίνε μόνο τα ωάρια ή και το σπέρμα,παίζουμε με την τύχη μας που δεν έχουμε.Αν μπορούσα να γυρίσω πίσω το χρόνο θα άλλαζα πολλά πράγματα,αλλά δυστυχώς δε γίνεται.Πώς όμως μπορώ να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να πω τέλος,δέξου ότι ποτέ δε θα κάνεις μωρό;Αλλά αν δε γίνεται και διαφορετικά,θα πεθάνω;Ήδη έχω χάσει τη μισή μου ζωή από τη στεναχώρια.

Ετσι όπως τα λές είναι εγώ θα άλλαζα επίσης πααααρρρααα πολλά σε όλα όσα έχω κάνει με τον άντρα μου σχετικά με αυτό το θέμα τώρα ότι κ να λέμε έχουμε φτάσει σε αδιέξοδο ψυχολογικό οικονομικό όλα...οπότε προσπαθούμε για το καλύτερο κ έχει ο ΘΕΟΣ δεν γίνεται να πηγαίνει πελάτες σε μοναστήρια κ οι καλόγριες να ρωτάνε τον άντρα μου εαν προσπαθεί για παιδί..ένα θαυματάκι κάπου μας περιμένει ΣΙΓΟΥΡΑ

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2018 at 5:15 ΜΜ, oly75 είπε:

Το ξέρω έτσι ακριβώς είναι.Δε ξέρω και αν αυτή η απόφαση με τους φυσικούς είναι σωστή.Ώρες ώρες λέω γιατί Θεέ μου τί έχω κάνει και τραβάω όλα αυτά;Μου το έδωσε πριν 3 χρόνια και μου το πήρε με το χειρότερο τρόπο και έχασα και τη σάλπιγγα.Επίσης πολλές φορές τα βάζω με τον άντρα μου γιατί από τα 33 μου θέλω παιδί και αυτός δεν ήταν έτοιμος για γάμο και μωρά.Έφτασα στο σημείο να λέω θα χωρίσω,πριν παντρευτώ,αλλά στο τέλος περίμενα τόσα χρόνια για να ζήσω αυτό.Του έλεγα όταν εσύ θα είσαι έτοιμος ο Θεός δε θα θέλει,τα παιδιά δεν έρχονται όταν τα θέλουμε εμείς.Θα μου πεις τώρα τί τα σκέφτεσαι,ναι όμως έχασα τόσα χρόνια και τί κατάλαβα;Στο τέλος θα μείνω και χωρίς μωρό.Νομίζω ότι είμαι σε έναν λαβύρινθο και δε μπορώ να βγω.Αυτή η αποτυχία πόνεσε τόσο πολύ που μου έκοψε τα φτερά.Εσύ κορίτσι έχεις πάρεις τις αποφάσεις σου και μπράβο γι¨αυτό.Εγώ δε μπορώ.Βέβαια και αυτό με τη φλεγμονή που φορτώθηκα είναι ένα άλλο θέμα.Φαντάζεσαι να καταλήξω κάποια στιγμή σε δανεικά και πάλι να μη πετύχω;Εκεί θα είναι για το ψυχιατρείο κατευθείαν.Τύχη θέλουμε αλλά πού να τη βρούμε.Και αυτό με το γεννετικό υλικό τί είναι πάλι;Δηλαδή δε φτάνουν οι χρωμοσωμικές έχουμε και άλλα;Δηλαδή τόσο χάλια ωάρια έχουμε είναι δυνατόν;Μη νομίζεις ότι έχω καταλήξει κάπου,δε ξέρω προς τα πού να κινηθώ.Θα μιλήσω και με τον άλλο γιατρό το συνεργάτη του Σφακιανούδη,Παπανικολάου να δω τί θα μου προτείνει.

Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα, ακόμα και στον άντρα μου που είμαστε 10 χρόνια μαζί και δεν ήθελε παιδια, το ανέβαλε για αργότερα και τώρα στο αργότερα έχουμε "κακή ποιότητα ωαριων", σε καταλαβαίνω όσο δεν μπορείς να φανταστείς, κι εγώ νιώθω άτυχη, πολλες μέρες δεν βγαίνω καν από το σπίτι, αλλά όταν συνέρχομαι από την απελπισία σκέφτομαι "ας γίνει ότι γίνει, δεν μπορώ να σκάσω για κάτι που δεν περνάει από το χέρι μου". Δεν ξέρω αν σε βοηθάει να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη σε αυτό, εμένα κάπως με βοηθάει  :) 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sansa said:

Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα, ακόμα και στον άντρα μου που είμαστε 10 χρόνια μαζί και δεν ήθελε παιδια, το ανέβαλε για αργότερα και τώρα στο αργότερα έχουμε "κακή ποιότητα ωαριων", σε καταλαβαίνω όσο δεν μπορείς να φανταστείς, κι εγώ νιώθω άτυχη, πολλες μέρες δεν βγαίνω καν από το σπίτι, αλλά όταν συνέρχομαι από την απελπισία σκέφτομαι "ας γίνει ότι γίνει, δεν μπορώ να σκάσω για κάτι που δεν περνάει από το χέρι μου". Δεν ξέρω αν σε βοηθάει να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη σε αυτό, εμένα κάπως με βοηθάει  :) 

Σ ευχαριστώ κορίτσι για την παρηγοριά.Ειλικρινά μου είναι πολύ δύσκολο να το αντιμετωπίσω όλο αυτό.Δε ξέρω πώς να κινηθώ,μακάρι να μην ήταν πρόβλημα το οικονομικό,όχι ότι θα είχα σίγουρη την επιτυχία,αλλά θα μπορούσα να κάνω κάποιο πρόγραμμα Τώρα πώς;Έχω χάσει τις ελπίδες μου και δε μπορώ να εμπιστευτώ εύκολα γιατρό.Ξέρεις και εγώ έχω θυσιάσει τη προσωπική μου ζωή,δε θέλω να βλέπω κανέναν,ούτε και τον άντρα μου,ο οποίος είναι στον κόσμο του.Δε ξέρω αν έχει νόημα να ξαναπροσπαθησω,παίζω πλέον με τις πιθανότητες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sansa κ Oly μου ενεις σκεφτείτε ξεκινήσαμε πηραμε σπίτι για να κάνουμε έστω ένα παιδί κ να ζήσουμε χαρούμενοι όσο δύσκολο κ αν είναι με δάνεια στα 34 ανακαλύπτουμε μηδέν σπέρμα εκεί το πρώτο σοκ αφού μόλις είχε αρχίσει η κρίση κ έμεινα άνεργη λόγω μειώσεων προσωπικού..το κόστος εξωσωματικής απαγορευτικό με τα χιλια βάσανα αφού νοικιάσαμε το σπίτι άφησα εγω δουλειά να εχω μια χαρά ορμόνες να οι εξωσωματικές να βρίσκουμε λίγο σπέρμα κ να κάνουμε πάρτυ..να μας λένε κ απο το κέντρο ότι κ με κρυψοσπερμία που έχει ο άντρας μου μπορεί κ φυσικά να μείνω κ να οι παλλινδρομες ..για να μην με παιδευει άλλο τον Γενάρη βάλαμε ξένο σπέρμα για να φτάσω με χοριακή 680 να εύχομαι να μην χρειαστώ απόξεση λογω του οικονομικού..τώρα ακούω για την διαδικασία κ πετάω σπυριά θέλω να ηρεμήσω κ ας ξέρω μπορεί να πάω με δανεικά κ σπερμα κ ωαριο ποιανου θα είναι το παιδί? Δικό μου επειδή θα το γεννήσω επειδή δεν θα έρχεται ξαφνικά μια κοινωνική λειτουργός να τσεκάρει εαν είμαι σωστή ..εαν μπορούσα κάτι να αλλάξω εγω θα έκαν προεμφυτευτικό άρα λιγότερες προσπάθειες πιστευω θα είχα βλαστοκύστες αφού πετυχαίνω εμφυτευση με 2ης κ 3ης μέρας..θα είχα λίγα βεβαίως αλλά ίσως να είχα γλυτώσει το ανεβοκατέβασμα από τα ουράνια στα Τάρταρα κάθε έξι μήνες το τελευταίο ενάμιση χρόνο την μια εβδομάδα είμαι έγκυος κ την επόμενη δεν είμαι κ εχω εναν άντρα που κλαίει χτυπιέται κ απλά δεν αντέχει άλλο πως θα τον στηρίξω αφού πονάω κ νοιώθω άχρηστη!!! Εχω κλειστεί στους 4 τοίχους κ σκεφτομαι σενάρια για ν φτιάξω τη ζωή μας με ή χωρίς παιδι οπότε κορίτσια ίσως επειδή η γη γυρίζει κ μας αξίζει να χαμογελάμε πρέπει να το πάρουμε αλλιώς κ να ξεσπάσουμε κάπως οχι μόνο στις εξετάσεις ..ουφ τα είπα 

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας: Ο σύζυγός μου έχει υψηλό κατακερματισμό 29%. Η πρώτη μου προσπαθεία εξωσωματικής με άριστα έμβρυα των τριών ημερών απέτυχε και τώρα ετοιμαζόμαστε για την επόμενη εμβρυομεταφορά με τα κατεψυγμένα. Ο γιατρός μας πρότεινε προεμφυτευτικό στα κατεψυγμένα για πιθανες χρωμοσωμικές ανωμαλίες.  Ποια η γνώμη σας; Ποιο θεωρείτε καλύτερο κέντρο, αυτό του Πάγκαλου ή του Καναβάκη που μας σύστησε ο γιατρός; Τον δεύτερο η αλήθεια είναι πως δεν τον έχω ακουστα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Happykar είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας: Ο σύζυγός μου έχει υψηλό κατακερματισμό 29%. Η πρώτη μου προσπαθεία εξωσωματικής με άριστα έμβρυα των τριών ημερών απέτυχε και τώρα ετοιμαζόμαστε για την επόμενη εμβρυομεταφορά με τα κατεψυγμένα. Ο γιατρός μας πρότεινε προεμφυτευτικό στα κατεψυγμένα για πιθανες χρωμοσωμικές ανωμαλίες.  Ποια η γνώμη σας; Ποιο θεωρείτε καλύτερο κέντρο, αυτό του Πάγκαλου ή του Καναβάκη που μας σύστησε ο γιατρός; Τον δεύτερο η αλήθεια είναι πως δεν τον έχω ακουστα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Κορίτσι να ρωτήσω αν μου επιτρέπεις,το dfi το κάνατε σε ανδρολογικο κέντρο εξειδικευμένο; έχει γενικά θέμα με το σπέρμα ο σύζυγος; έχω ακούσει για παγκαλο οι περισσότεροι ότι πηγαίνουν! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Κορίτσι να ρωτήσω αν μου επιτρέπεις,το dfi το κάνατε σε ανδρολογικο κέντρο εξειδικευμένο; έχει γενικά θέμα με το σπέρμα ο σύζυγος; έχω ακούσει για παγκαλο οι περισσότεροι ότι πηγαίνουν! 

Ναι, το κάναμε σε εξειδικευμένο, στον Λυμπερόπουλο. Το σπέρμα πλην τουκατακερματισμού δεν έχει κανένα άλλο θέμα, είναι όλα φυσιολογικά! Σε ευχαριστώ λουκουμαδάκι για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Happykar,προφανώς είσαι σε γιατρό του γενεσις,το Κέντρο που είναι υπεύθυνος ο Καναβακης είναι αδελφοποιημένο του γενεσις.Εγω τον πρώτο προεμφυτευτικο τον έκανα σε αυτό του Καναβάκη κ τον δεύτερο στον παγκαλο..Ο Παγκαλος είναι top με πιο λογικές τιμές και με καλύτερη αντιμετώπιση..Στο άλλο κέντρο ένιωσα λίγο ότι είμαι σκέτο πορτοφόλι κ όχι άνθρωπος..Σαν επιστήμονες θεωρώ ότι κ οι μεν κ οι δε είναι πολύ καλοί..

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Happykar είπε:

Ναι, το κάναμε σε εξειδικευμένο, στον Λυμπερόπουλο. Το σπέρμα πλην τουκατακερματισμού δεν έχει κανένα άλλο θέμα, είναι όλα φυσιολογικά! Σε ευχαριστώ λουκουμαδάκι για την απάντησή σου!

Σας εξήγησε γιατί συμβαίνει; και εμείς με φυσιολογικοτατο σπέρμα ποσότητα κίνηση μορφολογία κλπ μας βγήκε 54% το dfi και κανείς δεν το έλαβε στα υπ'όψιν όταν έκανα διέγερση! Υποτίθεται τραγικό νούμερο αλλά μας είπε η γιατρός μας ότι εφόσον το σπέρμα στα υπόλοιπα είναι άψογο είναι απλά θέμα διατροφής ζέστης καταχρήσεων κλπ κλπ και έτυχε εκείνο το διάστημα και δεν χρειάζεται προεμφυτευτικος αφού κανουμε imsi! Εν τέλη είχαμε φυσιολογική σύλληψη έξι μήνες μετά οπότε φαντάζομαι διορθώθηκε η όντως σε ενα φυσιολογικό σπέρμα δεν παίζει ρόλο!; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Δαμασκηνάκι είπε:

Happykar,προφανώς είσαι σε γιατρό του γενεσις,το Κέντρο που είναι υπεύθυνος ο Καναβακης είναι αδελφοποιημένο του γενεσις.Εγω τον πρώτο προεμφυτευτικο τον έκανα σε αυτό του Καναβάκη κ τον δεύτερο στον παγκαλο..Ο Παγκαλος είναι top με πιο λογικές τιμές και με καλύτερη αντιμετώπιση..Στο άλλο κέντρο ένιωσα λίγο ότι είμαι σκέτο πορτοφόλι κ όχι άνθρωπος..Σαν επιστήμονες θεωρώ ότι κ οι μεν κ οι δε είναι πολύ καλοί..

Σωστά, είμαι στον Πάντο.Σε ευχαριστώ Δαμασκηνακι για την απάντησή σου. Έχεις μιλήσει φαντάζομαι και με τους δύο γενετιστές. Μήπως κάποιος σου εξήγησε τι γίνεται με το θέμα του κατακερματισμού; (Αν έχεις υπόψη σου, βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Σας εξήγησε γιατί συμβαίνει; και εμείς με φυσιολογικοτατο σπέρμα ποσότητα κίνηση μορφολογία κλπ μας βγήκε 54% το dfi και κανείς δεν το έλαβε στα υπ'όψιν όταν έκανα διέγερση! Υποτίθεται τραγικό νούμερο αλλά μας είπε η γιατρός μας ότι εφόσον το σπέρμα στα υπόλοιπα είναι άψογο είναι απλά θέμα διατροφής ζέστης καταχρήσεων κλπ κλπ και έτυχε εκείνο το διάστημα και δεν χρειάζεται προεμφυτευτικος αφού κανουμε imsi! Εν τέλη είχαμε φυσιολογική σύλληψη έξι μήνες μετά οπότε φαντάζομαι διορθώθηκε η όντως σε ενα φυσιολογικό σπέρμα δεν παίζει ρόλο!; 

Μας είπαν πως μπορει να είναι θέμα διατροφής, τρόπου ζωής, έκθεσης σε χημικό περιβάλλον, κισροκήλη...Τίποτα από αυτά δεν ισχύει στην περίπτωσή μας, μιας και κιροσκήλη δεν έχει ο σύζυγός, δεν πίνει, δε καπνίζει ούτε η δουλειά του τον εκθέτει σε κάτι επιβλαβές. Κι εμείς κάναμε picsi, δημιουργήθηκαν άριστα έμβρυα αλλά δεν είχαμε εμφύτευση. Σε εσάς τι έγινε στην εξωσωματική σας προσπάθεια; 

Ο κατακερματισμός του σπέρματος παίζει ρόλο σε συνάρτηση με τα ωάρια. Το ωάριο πάντα έχει τη δυνατότητα να αποκαταστήσει τα "σπασίματα" του σπέρματος. Όσο νεαρότερο τόσο καλύτερα. Τα δικά μου ωάρια δεν είναι πλέον νεαρά (είμαι 40) οπότε μάλλον δύσκολα θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο. Εσύ πόσο χρονών είσαι λουκουμάκι; Ίσως έτσι εξηγείται η φυσική σας σύλληψη. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2018 at 10:55 ΠΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Σας εξήγησε γιατί συμβαίνει; και εμείς με φυσιολογικοτατο σπέρμα ποσότητα κίνηση μορφολογία κλπ μας βγήκε 54% το dfi και κανείς δεν το έλαβε στα υπ'όψιν όταν έκανα διέγερση! Υποτίθεται τραγικό νούμερο αλλά μας είπε η γιατρός μας ότι εφόσον το σπέρμα στα υπόλοιπα είναι άψογο είναι απλά θέμα διατροφής ζέστης καταχρήσεων κλπ κλπ και έτυχε εκείνο το διάστημα και δεν χρειάζεται προεμφυτευτικος αφού κανουμε imsi! Εν τέλη είχαμε φυσιολογική σύλληψη έξι μήνες μετά οπότε φαντάζομαι διορθώθηκε η όντως σε ενα φυσιολογικό σπέρμα δεν παίζει ρόλο!; 

Τότε γιατί κανατε κατακερματισμό εφόσον σε ένα φυσιολογικό σπερμα και να βγει υψηλό το ποσοστό δεν επηρεάζει???Γιατί κι εγώ αυτό εχω καταλάβει.

Σε όσες προσπάθειες εχουμε κανει σε διαφορετικά κεντρα πάντα μας έλεγαν ότι το σπέρμα ήταν οκ.

Κι εγώ πλεον 40 με 3 διεγερσεις στο ιστορικό μου,με 2 εμβρυομεταφορες η μία ενός εμβρύου 4ης ημέρας και η άλλη 3 εμβρύων,2 πτωχής ποιότητας και 1 μέτριας.Ποτέ δεν μου έμειναν κατεψυγμενα και στην τελευταία προσπαθεια έπαθα και υπερδιέγερση αλλά και όλα μας τα εμβρυα μας τα εβγαλαν σκαρτα.

Οπότε ούτε εμβρυομεταφορά έγινε καθολου.

Είναι πολλά τα χρόνια που προσπαθούμε για μωρό και κανενας γιατρός δεν μας εχει πει γιατί δε συλλαμβάνω.

Όλα καθε φορά μας λενε οτι πανε καλά,μέχρι την ωρα της γονιμοποίησης οπότε και πάντα τα πραγματα στραβωνουν...

Εχω πολλές φίλες που έμειναν πανευκολα εγκυες στα 39 και 40,με διαφορα γυναικολογικα προβληματα.

.Οι γιατροί συνεχώς τους έλεγαν πόσο τυχερες είναι που τα καταφεραν σ αυτη την ηλικία χωρίς εξωσωματική.

Θεωρώ ότι τα λεφτα είναι πολλά και δεχόμαστε άγριο bullying...

 

Επεξεργάστηκαν by Miss sunshine
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Miss sunshine είπε:

Τότε γιατί κανατε κατακερματισμό εφόσον σε ένα φυσιολογικό σπερμα και να βγει υψηλό το ποσοστό δεν επηρεάζει???Γιατί κι εγώ αυτό εχω καταλάβει.

Σε όσες προσπάθειες εχουμε κανει σε διαφορετικά κεντρα πάντα μας έλεγαν ότι το σπέρμα ήταν οκ.

Κι εγώ πλεον 40 με 3 διεγερσεις στο ιστορικό μου,με 2 εμβρυομεταφορες η μία ενός εμβρύου 4ης ημέρας και η άλλη 3 εμβρύων,2 πτωχής ποιότητας και 1 μέτριας.Ποτέ δεν μου έμειναν κατεψυγμενα και στην τελευταία προσπαθεια έπαθα και υπερδιέγερση αλλά και όλα μας τα εμβρυα μας τα εβγαλαν σκαρτα.

Οπότε ούτε εμβρυομεταφορά έγινε καθολου.

Είναι πολλά τα χρόνια που προσπαθούμε για μωρό και κανενας γιατρός δεν μας εχει πει γιατί δε συλλαμβάνω.

Όλα καθε φορά μας λενε οτι πανε καλά,μέχρι την ωρα της γονιμοποίησης οπότε και πάντα τα πραγματα στραβωνουν...

Εχω πολλές φίλες που έμειναν πανευκολα εγκυες στα 39 και 40,με διαφορα γυναικολογικα προβληματα.

.Οι γιατροί συνεχώς τους έλεγαν πόσο τυχερες είναι που τα καταφεραν σ αυτη την ηλικία χωρίς εξωσωματική.

Θεωρώ ότι τα λεφτα είναι πολλά και δεχόμαστε άγριο bullying...

 

Γιατί μέχρι να φτάσουμε στη γιατρό που μας κατεύθυνε κάναμε πολλές εξετάσεις από μόνοι μας! Στο κέντρο εξωσωματικής μας είπε η εμβρυολογος καλα κάνατε για να ξέρουμε με τι έχουμε να δουλέψουμε (ίσως το κράτησε και σαν δικαιολογία για αργότερα σε ενδεχόμενη αποτυχία) ενώ η γιατρός μας ήταν κάθετη στο ότι δεν θα το λάβουμε υπ'όψιν βάση της συνολικής εικόνας. Την άποψη της γιατρού μου συμμερίζεται και ο γιατρός που μου έκανε λαπαροσκόπηση και επίσης ασχολείται με εξωσωματικες σε άλλο κέντρο. 

Σανσαιν όλοι καταλήγουν στην "ποιότητα" έχω καταλάβει όταν έχουν αποτυχίες. Λίγοι θα ασχοληθούν στο πως να φτιάξουν την ποιότητα, να ψαξουν τι άλλο μπορεί να φταίει η στο πως να κινηθούν για να βρουν οτι καλό έχει απομείνει με τρόπο και όχι με κόπο. Όσο για τα λεφτά ναι,πονεμένη ιστορία. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,εγώ έχω απογοητευτεί πολύ με τους γιατρούς..Ενώ υπήρχε πάντα το υψηλό dfi κανένας δεν έδινε σημασία..Επίσης το σπερμα σε ποσότητα,μορφολογία κ κινητικότητα είναι χάλια αλλά μας έλεγαν ότι δεν πειράζει γιατί θα κάνουμε μικρό γονιμοποίηση στην εξωσωματική..Ξέρω όμως ότι το dfi δεν μπορούν να το ανιχνεύσουν με τη μικρό γονιμοποίηση...Επίσης κ στις δυο εξωσωματικές μέχρι την τριτη μέρα που παίζει ρόλο μόνο το ωάριο τα έμβρυα μας πήγαιναν σφαίρα αλλά από την τεταρτη μέρα που ξεκινά ο ρόλος του σπερματοζωαρίου άρχιζε η αντίστροφη μέτρηση.Ο Λυμπεροπούλος που κάνουμε εκεί τις εξετάσεις του άντρα μου μου είπε ότι με υψηλό κατακερματισμό δεν πας για εξωσωματική.Ο γιατρός μου όμως δεν έδωσε καμία σημασία σε αυτό..Κ όχι μόνο αυτό αλλά η θεωρία του είναι ότι φταίνε τα ωάρια μου..Μάλλον έχω γονιδιακό πρόβλημα..Τι άλλο θα ακούσω πια κι εγώ..Να σας πω κάτι;Άρχισα να μην πιστεύω τίποτα κ θα προσπαθήσω μόνη μου..Με υποχρέωσαν οι γιατροί.Μου λένε το μακρύ τους και το κοντό τους και κανένας δεν δίνει βάση στη λεπτομέρεια.

Κορίτσια μου,εγώ έχω απογοητευτεί πολύ με τους γιατρούς..Ενώ υπήρχε πάντα το υψηλό dfi κανένας δεν έδινε σημασία..Επίσης το σπερμα σε ποσότητα,μορφολογία κ κινητικότητα είναι χάλια αλλά μας έλεγαν ότι δεν πειράζει γιατί θα κάνουμε μικρό γονιμοποίηση στην εξωσωματική..Ξέρω όμως ότι το dfi δεν μπορούν να το ανιχνεύσουν με τη μικρό γονιμοποίηση...Επίσης κ στις δυο εξωσωματικές μέχρι την τριτη μέρα που παίζει ρόλο μόνο το ωάριο τα έμβρυα μας πήγαιναν σφαίρα αλλά από την τεταρτη μέρα που ξεκινά ο ρόλος του σπερματοζωαρίου άρχιζε η αντίστροφη μέτρηση.Ο Λυμπεροπούλος που κάνουμε εκεί τις εξετάσεις του άντρα μου μου είπε ότι με υψηλό κατακερματισμό δεν πας για εξωσωματική.Ο γιατρός μου όμως δεν έδωσε καμία σημασία σε αυτό..Κ όχι μόνο αυτό αλλά η θεωρία του είναι ότι φταίνε τα ωάρια μου..Μάλλον έχω γονιδιακό πρόβλημα..Τι άλλο θα ακούσω πια κι εγώ..Να σας πω κάτι;Άρχισα να μην πιστεύω τίποτα κ θα προσπαθήσω μόνη μου..Με υποχρέωσαν οι γιατροί.Μου λένε το μακρύ τους και το κοντό τους και κανένας δεν δίνει βάση στη λεπτομέρεια.Επισης μέσα στον ίδιο μήνα έχουμε τρία διαφορετικά αποτελέσματα για το dfi, στο Λυμπεροπούλο μας το έβγαλαν 35/100 στο locus medicus 37/100 και ο Παγκαλος(που δεν εξειδικεύεται βέβαια ο άνθρωπος σε αυτό) μας το έβγαλε 23/100..Ο τελευταίος πιστεύει πλέον ότι το πρόβλημα το έχουν τα ωάρια μου αφού το 23/100 είναι οκ..Οι υπόλοιποι δυο πιστεύουν ότι το πρόβλημα είναι στο σπερμα.Επισης ο Παγκαλος μου πρότεινε να κάνω μια εξέταση που είναι παρά πολύ ακριβη(1000 ευρώ νομίζω)που μπορεί να διαπιστώσει αν έχω κάποιο γονιδιακό πρόβλημα που αλλοιώνει την ποιότητα των ωαρίων μου..Κ ερωτώ πως σας ακούγονται ρε κορίτσια όλα αυτά;;

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2018 at 3:06 ΜΜ, Hope_hope είπε:

Καλησπέρα,

Μπήκα στο φορουμ μετά από αρκετό καιρό και για αλλο θέμα, δεν ξέρω πως βρέθηκα εδώ. Αυτό που ξερω ειναι πως ήμουν κι εγώ στη θέση σας για καιρό και κοριτσια....μη χάνεται την πίστη σας. Πριν ενα χρονο μου έδωσε ο Θεός 2 αγόρια και τον ευχαριστώ καθε μέρα, ολη μέρα. Βλέπει καρδούλες ο Θεός και δε θα αφήσει καμία που να το αξίζει να γίνει μανούλα να μη το ζήσει. Να είσαστε δυνατές και να μη χάνεται τους εαυτους σας, να μη χάνεται τις σχέσεις σας με τους ανθρωπους σας και προπάντων ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟ και θα γινει. Σε καμια περίπτωση δεν το κανω αυτό για να το παιξω εξυπνη, ουτε μιλαω εκ του ασφαλους. Απλα λαθε φορα που διαβαζω καποια λυπημένη μελλοντικη μανουλα κλαιω κι εγω μαζί γιατί ήμουν κι εγω μια. Πίστη κοριτσια μου... και να είσαστε στα ποδια σας και ολα θα γινουν...Η Παναγιτσα μαζι σας ♡

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...