Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aldemar Olympian Village ή Grecotel Casa Marron (Lakopetra)


Josephine

Recommended Posts

Γονείς με μικρά τα φώτα σας, είμαστε ανάμεσα στα δύο, τι γνώμη έχετε για Aldemar στη Σκαφιδιά; Είναι τεράστιες οι αποστάσεις εντός ξενοδοχείου; Η θάλασσά του σε σχέση με της Λακόπετρας είναι κατά πολύ ανώτερη; Έχουμε βρεθεί σε σχετικό δίλημμα, ακούμε και για τις μέδουσες στον Πατραϊκό και δεν ξέρω τι να διαλέξω. Ιδέες από όσους έχουν πάει με μικρά (μωρό και 2χρονο) θα με βοηθήσουν. Ευχαριστώ

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 minutes ago, Josephine said:

Γονείς με μικρά τα φώτα σας, είμαστε ανάμεσα στα δύο, τι γνώμη έχετε για Aldemar στη Σκαφιδιά; Είναι τεράστιες οι αποστάσεις εντός ξενοδοχείου; Η θάλασσά του σε σχέση με της Λακόπετρας είναι κατά πολύ ανώτερη; Έχουμε βρεθεί σε σχετικό δίλημμα, ακούμε και για τις μέδουσες στον Πατραϊκό και δεν ξέρω τι να διαλέξω. Ιδέες από όσους έχουν πάει με μικρά (μωρό και 2χρονο) θα με βοηθήσουν. Ευχαριστώ

 

Να πας στο Aldemar, οι αποστάσεις εντός ξενοδοχείου δεν είναι θέμα, είναι μεγάλο αλλά δεν χρειάζεται να το γυρίσεις και όλο... δεν έχει καμία σχέση το ένα ξενοδοχείο με το άλλο... το Grecotel στην Λακόπετρα είναι πολύ παλιό, με διαφορά χειρότερο από όλα τα grecotel.. προσωπική μου άποψη...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, mama_3 είπε:

 

Να πας στο Aldemar, οι αποστάσεις εντός ξενοδοχείου δεν είναι θέμα, είναι μεγάλο αλλά δεν χρειάζεται να το γυρίσεις και όλο... δεν έχει καμία σχέση το ένα ξενοδοχείο με το άλλο... το Grecotel στην Λακόπετρα είναι πολύ παλιό, με διαφορά χειρότερο από όλα τα grecotel.. προσωπική μου άποψη...

Συμφωνώ και να προσθέσω ότι έχουν ανέβει πολύ και οι τιμές φέτος στη Λακόπετρα. 

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστάσεις δηλ. στο Αλδεμαρ, π.χ. από το μπάνγκαλοου, στο κεντρικό εστιατόριο ή στη θάλασσα περπατιούνται με καρότσι και 2,5χρ παιδάκι λέτε; Ή φτάνουν ας πούμε ένα 15λεπτο περπάτημα το πήγαινε μόνο; Οι υπηρεσίες καλές, δηλ. φαγητό κ.λπ.; Μου είπαν τόσο καλά λόγια για λακόπετρα οικογένειες με μικρά που είχαν περάσει τέλεια και έλεγα μήπως αντισταθμίζει για τη μέτρια θάλασσα που όντως έχει. Στο αλδεμάρ αντιστοίχως έχει άπλες με γκαζόν κοντά στα μπάνγκαλόου για να παίζουν τα παιδιά και φιλικούς χώρους προς τα πολύ μικρά; Εσείς με πολύ μικρά είχατε πάει; 

Η θάλασσα στο αλδεμάρ είναι πολύ καλύτερη κατά τ' άλλα, μόνο αυτό ξέρω εγώ προσωπικά, κατά τ' άλλα δεν έχω ξαναπάει σε κανένα απ' τα δύο. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι υπηρεσίες πολύ καλύτερες στο Aldemar, από ότι ήταν το Lakopetra μέχρι πρότινος. Τώρα λογικά θα ανακαινίστηκε,αφού άλλαξε όνομα, δεν είμαι και σίγουρη.

2.5 χρονών είναι μια χαρά για να περπατήσει μέχρι τη θάλασσα, δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς πόσα λεπτά είναι. ίσως να εξαρτάται και σε ποιό σημείο είναι το δωμάτιό σας.

Έχει και πισίνες και νεροτσουλήθρες, αν και νομίζω ότι είναι μικρό το παιδί για νεροτσουλήθρες

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ, τελικα με πεισατε, ηταν κ οι φωτογραφιες πολυ πειστικες, ελπιζω να περασουμε ωραια! Το μπανγκαλοου θα ναι στη θαλασσα, μου ειπαν ειναι ολα πολυ κοντα απο κει

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Josephine said:

Οι αποστάσεις δηλ. στο Αλδεμαρ, π.χ. από το μπάνγκαλοου, στο κεντρικό εστιατόριο ή στη θάλασσα περπατιούνται με καρότσι και 2,5χρ παιδάκι λέτε; Ή φτάνουν ας πούμε ένα 15λεπτο περπάτημα το πήγαινε μόνο; Οι υπηρεσίες καλές, δηλ. φαγητό κ.λπ.; Μου είπαν τόσο καλά λόγια για λακόπετρα οικογένειες με μικρά που είχαν περάσει τέλεια και έλεγα μήπως αντισταθμίζει για τη μέτρια θάλασσα που όντως έχει. Στο αλδεμάρ αντιστοίχως έχει άπλες με γκαζόν κοντά στα μπάνγκαλόου για να παίζουν τα παιδιά και φιλικούς χώρους προς τα πολύ μικρά; Εσείς με πολύ μικρά είχατε πάει; 

Η θάλασσα στο αλδεμάρ είναι πολύ καλύτερη κατά τ' άλλα, μόνο αυτό ξέρω εγώ προσωπικά, κατά τ' άλλα δεν έχω ξαναπάει σε κανένα απ' τα δύο. 

 

Όπως σου είπα δεν έχει καμία σχέση το ένα ξενοδοχείο με το άλλο, πως να το πω κομψά για να μην παρεξηγηθώ στο aldemar θα πάνε αυτοί που δεν τους νοιάζει πόσα χρήματα θα χαλάσουν ή δεν θα τα κλάψουν μετά, στο grecotel στην Λακόπετρα θα πάνε αυτοί που το έκλεισαν με προσφορά και θα περιμένουν στην ουρά για την κρέπα μαζί με 12113113311 άτομα.... είναι παλιό, όσο ανακαίνιση και να έχουν κάνει από την σειρά της grecotel είναι μαρκάν το χειρότερο... αν δεν ζορίζεσαι οικονομικά πήγαινε Aldemar και θα με θυμηθείς...

τις αποστάσεις μην τις σκέφτεσαι, είναι τόσο ωραίο το περιβάλλον που δεν σε νοιάζει.. μπορείς να ζητήσεις δωμάτιο κοντά στο εστιατόριο γιατί επειδή είναι και μεγάλο το ξενοδοχείο πρέπει να έχεις εικόνα για το που θα είναι το δωμάτιο σε σχέση με το εστιατόριο.. έχε υπόψη σου όμως ότι δεν έχει μόνο ένα εστιατόριο :)

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama_3 είπε:

 

Όπως σου είπα δεν έχει καμία σχέση το ένα ξενοδοχείο με το άλλο, πως να το πω κομψά για να μην παρεξηγηθώ στο aldemar θα πάνε αυτοί που δεν τους νοιάζει πόσα χρήματα θα χαλάσουν ή δεν θα τα κλάψουν μετά, στο grecotel στην Λακόπετρα θα πάνε αυτοί που το έκλεισαν με προσφορά και θα περιμένουν στην ουρά για την κρέπα μαζί με 12113113311 άτομα.... είναι παλιό, όσο ανακαίνιση και να έχουν κάνει από την σειρά της grecotel είναι μαρκάν το χειρότερο... αν δεν ζορίζεσαι οικονομικά πήγαινε Aldemar και θα με θυμηθείς...

τις αποστάσεις μην τις σκέφτεσαι, είναι τόσο ωραίο το περιβάλλον που δεν σε νοιάζει.. μπορείς να ζητήσεις δωμάτιο κοντά στο εστιατόριο γιατί επειδή είναι και μεγάλο το ξενοδοχείο πρέπει να έχεις εικόνα για το που θα είναι το δωμάτιο σε σχέση με το εστιατόριο.. έχε υπόψη σου όμως ότι δεν έχει μόνο ένα εστιατόριο :)

 Σας ευχαριστώ όλες! Θα πήγαινα στο άλλο και τουλάχιστον η θάλασσα θα με απογοήτευε, αν μη τι άλλο. Κλείσαμε μπάνγκαλοου στη θάλασσα, που μου είπαν ότι είναι κοντά σε όλα, οπότε είμαστε εντάξει όσον αφορά αυτό. από φαγητό είστε ευχαριστημένες ή είναι όλα μαζική εστίαση; με all inclusive εννοώ. Περιμένεις σε ουρές;

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου δώσατε σε τι τύπο δωμάτιο και τι εποχή στα ξενοδοχεία αυτά;  Για παράδειγμα τρίκλινο τον Αύγουστο 1000ευρω για 5 μερες ένα τυχαίο παράδειγμα. Τα είχα κοιτάξει κ εγώ αλλά έχουν πολύ υψηλά κόστη. Βρήκατε κάποια προσφορά; αν δε θέλετε να απαντήσετε δημοσίως έστω και σε πμ. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

32 minutes ago, Josephine said:

 Σας ευχαριστώ όλες! Θα πήγαινα στο άλλο και τουλάχιστον η θάλασσα θα με απογοήτευε, αν μη τι άλλο. Κλείσαμε μπάνγκαλοου στη θάλασσα, που μου είπαν ότι είναι κοντά σε όλα, οπότε είμαστε εντάξει όσον αφορά αυτό. από φαγητό είστε ευχαριστημένες ή είναι όλα μαζική εστίαση; με all inclusive εννοώ. Περιμένεις σε ουρές;

 

το φαγητό του είναι πολύ καλό!! και έχει και διαφορετικές κουζίνες (π.χ. ιταλικό, θαλασσινά κλπ κλπ)... δεν θα έχεις κανένα θέμα με το φαγητό, αν πάτε Ιούλιο - Αυγουστο σίγουρα θα έχει τον περισσότερο κόσμο αλλά όχι δεν περιμένεις σε ουρές....

έχει και φοβερό spa για τις μαμάδες!! :)

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2018 at 3:38 ΜΜ, Merendoula είπε:

Μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου δώσατε σε τι τύπο δωμάτιο και τι εποχή στα ξενοδοχεία αυτά;  Για παράδειγμα τρίκλινο τον Αύγουστο 1000ευρω για 5 μερες ένα τυχαίο παράδειγμα. Τα είχα κοιτάξει κ εγώ αλλά έχουν πολύ υψηλά κόστη. Βρήκατε κάποια προσφορά; αν δε θέλετε να απαντήσετε δημοσίως έστω και σε πμ. Ευχαριστώ!

 

 

Για Ιούλιο και Αυγουστο είναι αρκετά ανεβασμένα, ανάλογα με τον τύπο δωματίου και τα άτομα πάντα. Μία φίλη μου που θα πάει μόνη της με το παιδί τέλος Ιουνίου ΑΙ είναι 250 ευρώ την ημέρα, αλλά μόνο για Ιούνιο, μετά ανεβαίνουν πολύ οι τιμές.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Merendoula είπε:

Μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου δώσατε σε τι τύπο δωμάτιο και τι εποχή στα ξενοδοχεία αυτά;  Για παράδειγμα τρίκλινο τον Αύγουστο 1000ευρω για 5 μερες ένα τυχαίο παράδειγμα. Τα είχα κοιτάξει κ εγώ αλλά έχουν πολύ υψηλά κόστη. Βρήκατε κάποια προσφορά; αν δε θέλετε να απαντήσετε δημοσίως έστω και σε πμ. Ευχαριστώ!

Για το Lakopetra, Casa Marron δηλ. πια, οι τιμές που βλέπεις στο σάιτ τους είναι ίδιες με αυτές των πρακτορείων΄αλλά και με αυτές που σου δίνουν τηλεφωνικά. Για το αλδεμάρ βρήκα καλύτερες τιμές στο Μάνεση από πρακτορεία και εμείς κλείσαμε από εκεί τελικά. Αλλά γενικώς κατά καιρούς και επίσης αν κλείσεις νωρίτερα βρίσκεις ίσως και προσφορές ή εκπτώσεις μικρές μεν, αλλά στο σύνολο των χρημάτων καλές. Είναι κάπως πιο ακριβά από τα χρήματα που αναφέρεις και για τον Αύγουστο πολύ πολύ πιο ακριβά, τριπλάσια δηλ. για αύγουστο, στο σάιτ τους θα δεις περίπου πόσο κυμαίνονται. Το καλό σε αυτά είναι ότι τα πολύ μικρά παιδιά δεν χρεώνονται, οπότε συμφέρει οικογένειες και είναι φιλικά σε αυτές σε εγκαταστάσεις και υπηρεσίες τουλάχιστον, γιατί τις τιμές τους δεν τις λες και φιλικές. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είδα το θέμα και πετάγομαι για καναδυό παρατηρήσεις στο άσχετο: στη Λακόπετρα δεν έχω πάει, στο Αλντεμαρ ήταν όντως πολύ ωραία, σαν χωριό, αλλά το φαγητό δεν με ικανοποίησε. Το κεντρικό εστιατόριο είναι πολύ μαζικό κι ενώ έχει "απ' όλα" η ποιότητα δεν με έπεισε. Έχει κι ένα άλλο εστιατόριο, σε μια γειτονίτσα με κανάλια (και καλά βενετσιάνικο), όπου σερβίρουν πρωινό και βραδινό με μικρότερη μεν ποικιλία αλλά καλύτερη ποιότητα, είναι και λιγότερος ο κόσμος και οι ξένοι εκεί. Κι οι ώρες λειτουργίας ειδικά το βράδυ είναι λίγο πιο αργά που ταιριάζει σε μας τους Έλληνες. Α και στο Αλντεμάρ έχουν και ωραίο χώρο που απασχολούν τα παιδάκια όλη μέρα (μέχρι τις 6μμ).

Το Οασις Ολυμπια έχει το καλύτερο συγκριτικά φαγητό σε ποιότητα και ποικιλία, αλλά δεν θα το συνέστηνα για μικρά παιδιά και καρότσι γιατί είναι αμφιθεατρικά χτισμένο και για τα πάντα ανεβοκατεβαίνεις επίπεδα. Κι εκεί έχουν απασχόληση παιδιών, αλλά δεν είναι μέσα στη φύση όπως στο Αλντεμαρ.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...