Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με την νονα!


sweety**

Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπερα!!ειπα θα ενημερωσω για την εξελιξη του θεματος και μπηκα να σας πω που καταληξαμε!!

επεμενε για αλλη μια φορα να παρει ρουχα που δεν ηταν για την ημερα!!! της το ειπα μια δυο τρεις...τελικα αποφασισα να της πω οτι καλυτερα να μην το κανει και χωρις να σημαινει οτι εγω θα θυμωσω!!τελικα κατεληξε να μου την πει που δεν της πηρα καποιο δωρο (ενω το δωρο στην νονα το δινουν στην βαφτιση αν ξερω καλα)!επισης υπαρχει και εθιμο να φερνει ο νονος στο μωρο κατι οταν κανονιζεται η βαφτιση (φυσικα δεν ειχε φερει)αλλα ουτε που εκατσα να ασχοληθω ενω αυτη μου την ειπε που δεν της εχω παει ακομα!!!και επισης μου την ειπε που δεν θα κανω τραπεζι σε καταστημα!!οποτε οπως καταλαβαινετε θα το κανουν τα αλλα δυο ατομα που μου εχουν προτεινει και τα εκτιμω ιδιαιτερα!!!

ε ηταν αναμενομενο να τσακωθητε!!! ε τελικα εσυ καθισες κ εσκασες που δεν ηθελες κ να την προσβαλεις με δευτερο νονο βρε κοριτσι!!!! 

μαλλον ζηλευει η νονα sweety φαινοταν ουτε το δωρο φταιει ουτε τιποτα απλα ζηλευει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν γινόταν αλλιώς κοριτσάκι μου.

Δεν ήταν για νονά. Όσο και να στεναχωρηθείς αυτή είναι η αλήθεια. 

Χαίρομαι πολύ που το αντιμετώπισες τόσο καλά και την ακυρωσες και θα έχεις και τη βάφτιση που θες για το παιδάκι σου.

Όσο για το δώρο της και για το τραπέζι ας μην το σχολιάσω καλύτερα.... Θέλω να παραμείνω στο forum.:-D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ πως ήταν σωστή η απόφαση σου και καλύτερα τώρα που λύθηκε νωρίς το θέμα. Όντως μόνο το σχόλιο για το δώρο και το τραπέζι είναι αρκετά, εγώ ακόμα και πανάκριβα πράγματα να ήθελε να μου πάρει με τέτοια σχόλια μάλλον θα διέλυα άμεσα την κουμπαριά..!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, sweety** said:

καλησπερα!!ειπα θα ενημερωσω για την εξελιξη του θεματος και μπηκα να σας πω που καταληξαμε!!

επεμενε για αλλη μια φορα να παρει ρουχα που δεν ηταν για την ημερα!!! της το ειπα μια δυο τρεις...τελικα αποφασισα να της πω οτι καλυτερα να μην το κανει και χωρις να σημαινει οτι εγω θα θυμωσω!!τελικα κατεληξε να μου την πει που δεν της πηρα καποιο δωρο (ενω το δωρο στην νονα το δινουν στην βαφτιση αν ξερω καλα)!επισης υπαρχει και εθιμο να φερνει ο νονος στο μωρο κατι οταν κανονιζεται η βαφτιση (φυσικα δεν ειχε φερει)αλλα ουτε που εκατσα να ασχοληθω ενω αυτη μου την ειπε που δεν της εχω παει ακομα!!!και επισης μου την ειπε που δεν θα κανω τραπεζι σε καταστημα!!οποτε οπως καταλαβαινετε θα το κανουν τα αλλα δυο ατομα που μου εχουν προτεινει και τα εκτιμω ιδιαιτερα!!!

Πάλι καλά που έκανες αυτή την συζήτηση για να δεις και η ίδια για ποιο λόγο συμπεριφέρεται έτσι.

Εννοείται πως ο νονός παίρνει το δώρο στην βάφτιση (εμάς η νονά μας το πήρε μήνες μετά γιατί δεν είχε καταλήξει στο τι θέλει-είχαμε πάει μαζί για τα βαφτιστηκά οπότε ήθελα να της ανταποδώσω αυτή της την πράξη). Για το τραπέζι απο που και ως που έχει δικαίωμα να έχει άποψη???

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με βάση αυτά που ξέρω εγώ συνηθίζεται ο νονός να κάνει ένα δώρο όταν κανονίζεται η βαπτιση (πολλοί παίρνουν κόσμημα, αλλά τέλος πάντων κανείς δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις σήμερα, άρα έστω κάτι συμβολικό). Δώρο τη μέρα της βάφτισης νομίζω δεν μας έφεραν οι νονοί, μας έφεραν όμως οι γονείς τους. Όσο για το δώρο για το νονο, δεν είσαι υποχρεωμένη να το δώσεις από πριν.

Άρα επιτέλους λύθηκε το θέμα. Καλύτερα που έγινε όλο αυτό γιατί κατάλαβες και τις προθέσεις της. Μα φαινόταν ότι  το ζήτημα ρούχα από τη λαϊκή ήταν δευτερεύον. Όντως ο νονός μαζί με το μωρό είναι το επίκεντρο της βάπτισης αλλά όπως και να το κάνουμε οι λεπτομέρειες για το τραπέζι το φωτογράφο και τη διοργάνωση είναι στην ευθύνη των γονεων. Δεν χωράνε υποδείξεις ούτε καν από το νονο.

Εύχομαι με τους καινούριους κουμπάρους να μην έχετε προβλήματα και να γίνει με το καλό μια ομορφη βάπτιση!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν γνώριζα για δώρο από το νονό όταν κανονίζεται η βάφτιση αλλά ούτε και με ενδιέφερε. Επέλεξα και μας επέλεξαν οι νονοί με βάση την μεταξύ μας επικοινωνία και την μελλοντική σχέση με το παιδί. Δώρο πήραν στην μικρη όταν γεννήθηκε, ότι θα την βαφτίσουν το είχαμε πει πριν γεννηθεί. Όσο για το δωρο που θα λάβουν από εμάς ούτε ζήτησαν ούτε απαίτησαν ποτέ τίποτα συγκεκριμένο. Το άφησαν επάνω μας για ότι θέλουμε και μπορούμε. Εμείς τώρα με την σειρά μας με την λογική που διαθέτουμε κρίνουμε τι πρέπει να του πάρουμε. Νομίζω είναι θέμα αξιοπρέπειας και από τις δύο πλευρές ...αν μπούνε στη μέση δώρα και αντίποινα καταντάει εκβιασμός!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου,να σου ζήσει το μωράκι και με το καλό να το βαφτίσετε! Λοιπόν επειδή είχα και εγώ ένα θέμα με τους νονούς και τελευταία στιγμή κανονίσαμε με την αδερφή μου να το βαφτίσει(δεν είχε προετοιμαστεί οικονομικά), έψαχνα κάτι οικονομικό και πανέμορφο. Το budget ήταν υψηλότερο από αυτό της μέλλουσας κουμπάρας σου αλλά κοίτα τι μπορείς να κάνεις: μπορεις να βρεις ρουχαλάκια σε προσφορά σε πολλά μαγαζια γύρω στο 50ευρω,λαμπάδες το ίδιο,τα μαρτυρικά ετσι και αλλιως στοιχίζουν ελάχιστα,λαδοπανα δε χρειάζεται να πάρετε πανάκριβα,βρίσκεις και πολυ φτηνά και ο Σταυρός δε χρειάζεται να στοιχίζει τοοοόσα πολλά. Εμείς πήραμε λευκόχρυσο,πανέμορφο σταυρό που μπορεί οταν μεγαλώσει το κοριτσάκι μου να το φοράει και καθημερινές αλλά και σαν βραδινό κόσμημα με 180€!!!!

Επίσης μια μερα πριν τη βάπτιση είχαμε ενα ατύχημα με το ρουχαλάκι που είχαμε κανονίσει να φοράει πριν τη βάπτιση και πήγα σε μαγαζί ‘’επώνυμο’’ και βρηκα ένα φανταστικό φόρεμα λευκό με δαντέλα σε προσφορά 25€! Ήταν σαν βαπτιστικό!!! Πραγματικά θα μπορούσε άνετα να χρησιμοποιηθεί και στη βάπτιση. Ήταν εκπληκτικό και μάρκα!!!

Ο Σταυρός δε; Φανταστικός!!!!!! 

Μπορείτε λοιπόν να κάνετε μια οικονομική βάπτιση χωρίς να χαλάσετε τις καρδιές σας!

Τώρα το θέμα αν έκανες σωστή επιλογή κουμπάρας είναι άλλο. Μπορεί κάποιος να είναι κολλητός μας,συγγενής μας,οικογένειά μας και παρολαυτά να μην σωστός για την επιλογή αυτή. Γι’αυτό δε θα πρέπει ποτέ να κρίνουμε με γνώμονα τις δικές μας σχέσεις. Αλλά και πάλι αυτό πια είμαι εγώ για να το κρίνω!

Συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος και αν σε κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

On 5/28/2018 at 8:17 PM, Olykodi said:

Καλησπέρα κορίτσι μου,να σου ζήσει το μωράκι και με το καλό να το βαφτίσετε! Λοιπόν επειδή είχα και εγώ ένα θέμα με τους νονούς και τελευταία στιγμή κανονίσαμε με την αδερφή μου να το βαφτίσει(δεν είχε προετοιμαστεί οικονομικά), έψαχνα κάτι οικονομικό και πανέμορφο. Το budget ήταν υψηλότερο από αυτό της μέλλουσας κουμπάρας σου αλλά κοίτα τι μπορείς να κάνεις: μπορεις να βρεις ρουχαλάκια σε προσφορά σε πολλά μαγαζια γύρω στο 50ευρω,λαμπάδες το ίδιο,τα μαρτυρικά ετσι και αλλιως στοιχίζουν ελάχιστα,λαδοπανα δε χρειάζεται να πάρετε πανάκριβα,βρίσκεις και πολυ φτηνά και ο Σταυρός δε χρειάζεται να στοιχίζει τοοοόσα πολλά. Εμείς πήραμε λευκόχρυσο,πανέμορφο σταυρό που μπορεί οταν μεγαλώσει το κοριτσάκι μου να το φοράει και καθημερινές αλλά και σαν βραδινό κόσμημα με 180€!!!!

Επίσης μια μερα πριν τη βάπτιση είχαμε ενα ατύχημα με το ρουχαλάκι που είχαμε κανονίσει να φοράει πριν τη βάπτιση και πήγα σε μαγαζί ‘’επώνυμο’’ και βρηκα ένα φανταστικό φόρεμα λευκό με δαντέλα σε προσφορά 25€! Ήταν σαν βαπτιστικό!!! Πραγματικά θα μπορούσε άνετα να χρησιμοποιηθεί και στη βάπτιση. Ήταν εκπληκτικό και μάρκα!!!

Ο Σταυρός δε; Φανταστικός!!!!!! 

Μπορείτε λοιπόν να κάνετε μια οικονομική βάπτιση χωρίς να χαλάσετε τις καρδιές σας!

Τώρα το θέμα αν έκανες σωστή επιλογή κουμπάρας είναι άλλο. Μπορεί κάποιος να είναι κολλητός μας,συγγενής μας,οικογένειά μας και παρολαυτά να μην σωστός για την επιλογή αυτή. Γι’αυτό δε θα πρέπει ποτέ να κρίνουμε με γνώμονα τις δικές μας σχέσεις. Αλλά και πάλι αυτό πια είμαι εγώ για να το κρίνω!

Συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος και αν σε κούρασα!

καλησπερα!!στα τελευταια μνμ εγραψα και που καταληξαμε!!25 ευρω ρουχαλακιαν και για αγορακι δεν βρηκα κατι αναλογο για την ημερα παλι της φαινοταν ακριβα!!τελικα βρηκαμε την λυση και ηρεμησαμε!!

Link to comment
Share on other sites

20€ πήρα μια 5αδα φορμακια κοντομανικα με κουμπάκια σου κάνουν;; 25 σε εκπτώσεις κάτι μπορεί να έβρισκε! Ενα, ένα τα σκας... Αν και λύση βρέθηκε και αυτό είναι που μετράει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα!!στα τελευταια μνμ εγραψα και που καταληξαμε!!25 ευρω ρουχαλακιαν και για αγορακι δεν βρηκα κατι αναλογο για την ημερα παλι της φαινοταν ακριβα!!τελικα βρηκαμε την λυση και ηρεμησαμε!!

Δεν σε πιστεύω!!! Πολύ άντεξες! Χαχαχα. Στη λαϊκή θα έβρισκες φθηνότερα σίγουρα πάντως.  

Δεν υπάρχεις! 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ περίεργη αυτή η συμπεριφορά από τόσα χρόνια φίλη που σας έχει παντρέψει κιόλας. Στο γάμο σας τα ίδια σας έκανε?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, marakiz said:

Μου φαίνεται πολύ περίεργη αυτή η συμπεριφορά από τόσα χρόνια φίλη που σας έχει παντρέψει κιόλας. Στο γάμο σας τα ίδια σας έκανε?

στο γαμο τα ιδια εκανε!!τισ πιο φτηνεσ λαμπαδεσ και τα πιο φτηνα στεφανα(δεν ειχε βρει κατι απο την λαικη ευτυχως!!)βεβαια μου προτεινε να παρουμε πιο μικρα κερια και να τα βαλουμε πανω σε κατι σταντ που ειχε ηδη στο σπιτι της(ομορφα ηταν για διακοσμητικα αλλα μεχρι εκει δεν τα ηθελα και στην εκκλησια) το ειχε δει λεει και σε αλλους γαμους και το προτεινε μπροστα στην κοπελα που θα εφτιαχνε τα του γαμου και της ειπε οτι αυτο δεν θα φαινεται ωραιο!!και οτι αυτα που εχει δει σε γαμους ειναι κηροστατες και οχι αυτα τα ηδη υπαρχοντα διακοσμητικα!!οποτε και δεν το συνεχισε!!σε καμια περιπτωση ομως ρε κοριτσια δεν πηγε το μυαλο μου σε ολο αυτο το σκηνικο με την βαφτιση!!ηξερα οτι θα πηγαιναμε στα πιο φτηνα και δεν ειχα προβλημα αλλα οχι κ ετσι!!

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , sweety** είπε:

στο γαμο τα ιδια εκανε!!τισ πιο φτηνεσ λαμπαδεσ και τα πιο φτηνα στεφανα(δεν ειχε βρει κατι απο την λαικη ευτυχως!!)βεβαια μου προτεινε να παρουμε πιο μικρα κερια και να τα βαλουμε πανω σε κατι σταντ που ειχε ηδη στο σπιτι της(ομορφα ηταν για διακοσμητικα αλλα μεχρι εκει δεν τα ηθελα και στην εκκλησια) το ειχε δει λεει και σε αλλους γαμους και το προτεινε μπροστα στην κοπελα που θα εφτιαχνε τα του γαμου και της ειπε οτι αυτο δεν θα φαινεται ωραιο!!και οτι αυτα που εχει δει σε γαμους ειναι κηροστατες και οχι αυτα τα ηση υπαρχοντα διακοσμητικα!!οποτε και δεν το συνεχισε!!σε καμια περιπτωση ομως ρε κοριτσια δεν πηγε το μυαλο μου σε ολο αυτο το σκηνικο με την βαφτιση!!ηξερα οτι θα πηγαιναμε στα πιο φτηνα και δεν ειχα προβλημα αλλα οχι κ ετσι!!

Ότι η λαϊκή θα φέρει στέφανα και λαμπάδες γάμου με ξεπερνά...βέβαια ποτέ μην λες ποτέ για τίποτα!!! Κηροστάτης παίζει αρκετά σε γαμοβαφτιση. Πολλά πράγματα όταν συμβαίνουν σε εμάς τα προσπερναμε χωρίς να δώσουμε σημασία γιατί δεν μας πολυνοιαζει...στο παιδί αλλάζει το πράγμα όπως και οι προτεραιότητες! Προφανώς είχες δείγματα αλλά νόμιζες ότι θα περιοριστούν εκεί, την εξέλιξη δεν υπολόγισες! Όπως και να έχει τέλος καλό όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 minutes ago, Dust pink said:

Ότι η λαϊκή θα φέρει στέφανα και λαμπάδες γάμου με ξεπερνά...βέβαια ποτέ μην λες ποτέ για τίποτα!!! Κηροστάτης παίζει αρκετά σε γαμοβαφτιση. Πολλά πράγματα όταν συμβαίνουν σε εμάς τα προσπερναμε χωρίς να δώσουμε σημασία γιατί δεν μας πολυνοιαζει...στο παιδί αλλάζει το πράγμα όπως και οι προτεραιότητες! Προφανώς είχες δείγματα αλλά νόμιζες ότι θα περιοριστούν εκεί, την εξέλιξη δεν υπολόγισες! Όπως και να έχει τέλος καλό όλα καλά!

ακριβως ετσι!!θα τα δει και αυτη στο παιδι της αργοτερα τι θα θελει και τι οχι και θα με καταλαβει!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , sweety** είπε:

ακριβως ετσι!!θα τα δει και αυτη στο παιδι της αργοτερα τι θα θελει και τι οχι και θα με καταλαβει!!

Μπααα απο τη μέχρι τώρα συμπεριφορά της θα νευριασει αμα της το κάνουν αλλά αν έρθει πάλι κάποια αντίστοιχη ώρα για εκείνη θα κάνει ακριβώς τα ίδια .Συμφεροντολογος μου κάνει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!!ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι με απασχολει τισ τελευταιεσ μερεσ!!οχι δεν εχουμε κανενα προβλημα ολα μια χαρα!!να οι νονοι ειναι δυο ,1 αντρας και 1 γυναικα!! ποιος θα μπει πρωτος στο προσκλητηριο?δεν ειναι αντρογυνο!δε τους απασχολει!!αλλα εγω αναρωτιεμαι μπαινει πρωτα ο ανδρας?μπαινει πρωτα η γυναικα?αλφαβητικα?? :P

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπερα σας!!ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι με απασχολει τισ τελευταιεσ μερεσ!!οχι δεν εχουμε κανενα προβλημα ολα μια χαρα!!να οι νονοι ειναι δυο ,1 αντρας και 1 γυναικα!! ποιος θα μπει πρωτος στο προσκλητηριο?δεν ειναι αντρογυνο!δε τους απασχολει!!αλλα εγω αναρωτιεμαι μπαινει πρωτα ο ανδρας?μπαινει πρωτα η γυναικα?αλφαβητικα?? :P

χα χα χα ε οχι κ σε αυτο πρωτοκολλο βαλτα οπως σου ακουγονται καλητερα στο αυτι!!!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα σας!!ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι με απασχολει τισ τελευταιεσ μερεσ!!οχι δεν εχουμε κανενα προβλημα ολα μια χαρα!!να οι νονοι ειναι δυο ,1 αντρας και 1 γυναικα!! ποιος θα μπει πρωτος στο προσκλητηριο?δεν ειναι αντρογυνο!δε τους απασχολει!!αλλα εγω αναρωτιεμαι μπαινει πρωτα ο ανδρας?μπαινει πρωτα η γυναικα?αλφαβητικα?? :P

Οι κύριες προηγούνται...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...