Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με την νονα!


sweety**

Recommended Posts

καλησπερα σας!!το καλοκαιρι προκειται να βαφτισω το μωρακι μου!με την μελλουσα νονα του μωρου ειμαστε πολλα χρονια φιλες οποτε και της προτεινα να βαφτισει το παιδι η οποια δεχτηκε χωρις κανεναν ενδιασμο και φυσικα χαρηκα πολυ!!βεβαια στην συνεχεια εχουν βγει καποια προβληματα που δεν περιμενα!το θεμα ειναι οικονομικο!!οπως το εχω εγω στο μυαλο μου οταν βαφτισεις ενα παιδακι θα χαλασεις και καποια χρηματα να του παρεις ενα ωραιο και καλο ρουχαλακι να φορεσει οσο να ναι η βαφτιση του ειναι,ποτε δεν της ζητησα να χαλασει ομως πολλα χρηματα!

κοιταζω τα πιοο οικονομικα πακετα (εννοειται οτι μειωνονται και οι επιλογεσ αλλα δεν εχω προβλημα) δεν της κανουν!!δεν ειπα να παει να χαλασει 1000 ευρω αλλα οχι και να του παρει και ρουχαλακια απο την λαικη... ισως καποιες με πειτε παραλογη γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα στις μερες μας και ξερω οτι το οικονομικο κομματι ειναι πολυ δυσκολο για αυτο και δεν της ανακοινωσα οτι "βαφτιζεις το καλοκαιρι" αλλα την ρωτησα!!και αν ηταν πχ οτι θελει να δωσει μεγαλυτερη  αξια στο σταυρο για αυτο και τα ρουχαλακια απο την λαικη να πω καπως οκ.αλλα και ο σταυροσ μια απο τα ιδια(οχι απο την λαικη γιατι φανταζομαι οτ δεν θα βρει) αλλα σε κατι παρομοιο!δεν περιμενα οτι θα συμβει κατι τετοιο και ειμαι σε πολυ δυσκολη θεση διοτι ειμαστε πολλα χρονια φιλες και φυσικα δεν θελω να τσακωθουμε αλλα δεν ξερω πως να το χειριστω!! καποια γνωμη;;;

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κοπέλα μένει σε άλλη πόλη? Γιατί κοιτάς εσύ για βαφτιστικά και σταυρό? Εγώ και τις 2 φορές που έγινα νονά τα διάλεξα όλα μόνη μου. Μόνο για το χρώμα των ρούχων και για το θέμα της βάπτισης ρώτησα. Εσύ δηλαδή πάς και βλεπεις σταυρούς και βαπτιστικά πακέτα και μετά την ρωτάς αν μπορείς να τα αγοράσεις? Αν έχετε συμφωνήσει κάτι τέτοιο, ρώτα την ποιό είναι το μπάτζετ της και αν θες κάτι πιό ακριβό, πλήρωσε εσύ την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπερα σας!!το καλοκαιρι προκειται να βαφτισω το μωρακι μου!με την μελλουσα νονα του μωρου ειμαστε πολλα χρονια φιλες οποτε και της προτεινα να βαφτισει το παιδι η οποια δεχτηκε χωρις κανεναν ενδιασμο και φυσικα χαρηκα πολυ!!βεβαια στην συνεχεια εχουν βγει καποια προβληματα που δεν περιμενα!το θεμα ειναι οικονομικο!!οπως το εχω εγω στο μυαλο μου οταν βαφτισεις ενα παιδακι θα χαλασεις και καποια χρηματα να του παρεις ενα ωραιο και καλο ρουχαλακι να φορεσει οσο να ναι η βαφτιση του ειναι,ποτε δεν της ζητησα να χαλασει ομως πολλα χρηματα!

κοιταζω τα πιοο οικονομικα πακετα (εννοειται οτι μειωνονται και οι επιλογεσ αλλα δεν εχω προβλημα) δεν της κανουν!!δεν ειπα να παει να χαλασει 1000 ευρω αλλα οχι και να του παρει και ρουχαλακια απο την λαικη... ισως καποιες με πειτε παραλογη γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα στις μερες μας και ξερω οτι το οικονομικο κομματι ειναι πολυ δυσκολο για αυτο και δεν της ανακοινωσα οτι "βαφτιζεις το καλοκαιρι" αλλα την ρωτησα!!και αν ηταν πχ οτι θελει να δωσει μεγαλυτερη  αξια στο σταυρο για αυτο και τα ρουχαλακια απο την λαικη να πω καπως οκ.αλλα και ο σταυροσ μια απο τα ιδια(οχι απο την λαικη γιατι φανταζομαι οτ δεν θα βρει) αλλα σε κατι παρομοιο!δεν περιμενα οτι θα συμβει κατι τετοιο και ειμαι σε πολυ δυσκολη θεση διοτι ειμαστε πολλα χρονια φιλες και φυσικα δεν θελω να τσακωθουμε αλλα δεν ξερω πως να το χειριστω!! καποια γνωμη;;;

νομιζω οτι οπως ειπε κ η sunshine8 θα της ελεγα οτι τα εξοδα τα αναλαμβανω εγω. μπορεις επισης αν φοβασαι κ για το μελλον  να επιλεξεις κ δευτερο Νονο. τοτε θα εισαι καλημενη. κανονικα αφου ειστε φιλες πολλα χρονια επρεπε να το ειχατε συζητησει για τα εξοδα απο πριν κ σε τι μπορει να ανταπεξελθει γιατι οντως μπορει να θελει η κοπελα αλλα να μην μπορει να ικανοποιησει το γουστο σου οσο κ αν προσπαθεις να επιλεξεις τα πιο φθηνα. 

Link to comment
Share on other sites

της προτεινα να τα πληρωσω εγω αλλα δεν δεχτηκε!!εγω να πω την αληθεια εκτος απο την φιλη μου ηθελα και ενα αλλο ατομο για νονο που εκτιμω επισης πολυ (δηλαδη να εχει δυο νονους) της το ειπα αλλα δεν δεχτηκε διοτι θελει να βαφτισει μονη της!!ηθελα πολυ να ειναι αυτη η νονα για αυτο και δεν ειπα και τιποτα!!μετα της το ξαναπροτεινα παλι το ιδιο αυτη τη φορα και με το οικονομικο κομματι στην μεση "οτι και εγω θελω το μωρο να εχει δυο νονους,και φιλοι ειστε και θα ειναι και πιο ευκολο το οικονομικο κομματι"παλι δε δεχτηκε!!ημουν ξεκαθαρη οτι δεν θελω ρουχα απο την λαικη και με βρηκε παραλογη!!

 

οχι δεν μενει σε αλλη πολη,αλλα η ιδια η νονα μου προτεινε να κοιταζω και εγω τι μου αρεσει να τα επιλεξουμε μαζι!!εγω απο την αρχη κοιταω οτι πιο οικονομικο!!πχ ρουχαλακια με 50ευρω!παπουτσακια με 10 ευρω!!αυτη οπως μου εχει πει ψαχει να τα βρει οοολα οτι περιεχει το πακετο του νονου με 250 ευρω!! @Yovanna τι λεφτα ειχες χαλασει περιπου;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πρώτη φορά που βάφτισα κοριτσάκι, 400 για το βαπτιστικό πακέτο , 100 για μαρτυρικά και 750 για τον σταυρό. 

Πέρσι για τον ανηψιό μου, 470 για το βαπτιστικό πακέτο συν δεν θυμάμαι πόσο για τα μαρτυρικά και 450 για τον σταυρό.

Υπάρχουν βιοτεχνίες που πουλάνε τα πακέτα στην τιμή που θέλει η φίλη σου. Δες τα πριν τα απορρίψεις. Μην χαλάσετε την φιλία σας. Και αυτή να μην πεισμώνει και να σε αφήσει να πληρώσεις την όποια διαφορά, η βαπτιση του παιδιού σου είναι και πρέπει να το καταλάβει, και σύ ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα σας!!το καλοκαιρι προκειται να βαφτισω το μωρακι μου!με την μελλουσα νονα του μωρου ειμαστε πολλα χρονια φιλες οποτε και της προτεινα να βαφτισει το παιδι η οποια δεχτηκε χωρις κανεναν ενδιασμο και φυσικα χαρηκα πολυ!!βεβαια στην συνεχεια εχουν βγει καποια προβληματα που δεν περιμενα!το θεμα ειναι οικονομικο!!οπως το εχω εγω στο μυαλο μου οταν βαφτισεις ενα παιδακι θα χαλασεις και καποια χρηματα να του παρεις ενα ωραιο και καλο ρουχαλακι να φορεσει οσο να ναι η βαφτιση του ειναι,ποτε δεν της ζητησα να χαλασει ομως πολλα χρηματα!

κοιταζω τα πιοο οικονομικα πακετα (εννοειται οτι μειωνονται και οι επιλογεσ αλλα δεν εχω προβλημα) δεν της κανουν!!δεν ειπα να παει να χαλασει 1000 ευρω αλλα οχι και να του παρει και ρουχαλακια απο την λαικη... ισως καποιες με πειτε παραλογη γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα στις μερες μας και ξερω οτι το οικονομικο κομματι ειναι πολυ δυσκολο για αυτο και δεν της ανακοινωσα οτι "βαφτιζεις το καλοκαιρι" αλλα την ρωτησα!!και αν ηταν πχ οτι θελει να δωσει μεγαλυτερη  αξια στο σταυρο για αυτο και τα ρουχαλακια απο την λαικη να πω καπως οκ.αλλα και ο σταυροσ μια απο τα ιδια(οχι απο την λαικη γιατι φανταζομαι οτ δεν θα βρει) αλλα σε κατι παρομοιο!δεν περιμενα οτι θα συμβει κατι τετοιο και ειμαι σε πολυ δυσκολη θεση διοτι ειμαστε πολλα χρονια φιλες και φυσικα δεν θελω να τσακωθουμε αλλα δεν ξερω πως να το χειριστω!! καποια γνωμη;;;

 

Οι νονοι ειδικα της κορης μου εχουν μεγαλη οικονομικη ανεση. Με ρωτησαν λοιπον να ψωνισουμε μαζι, και χωρις να υπαρχει θεμα οτι δε βγαινουν, τους προτεινα να παμε σε ενα κανονικο καταστημα με καθημερινα ρουχα και προς το χαμηλες τιμες, απο οπου αγορασαμε ενα καθημερινο ομορφο καλοκαιρινο φουστανακι, να μπορεσει το παιδι να το βαλει και μετα, οπως και πραγματι το ευχαριστηθηκε πολυ και το φορουσε σε καθε ευκαιρια, οχι μονο στη βαφτιση, ουτε σε καμια εξαιρετικη περισταση. Δεν ηταν λαικη, αλλα καταστημα οπου και σημερα ψωνιζεις ρουχα με 10-20 αντε 50 ευρω το πολυ. Ρωτηθηκα κιολας 100 φορες αν ειμαι σιγουρη και δε θελω κατι πιο "καλο" και δεν μπορουσα καν να φανταστω γιατι να παρουμε κατι πανακριβο και αβολο, που θα φορεθει μονο μιση ωρα.

Οποτε σαφως και μπορει κανεις να βρει και πολυ οικονιμικα ωραια πραγματα, αρκει να βγει απο τη λογικη του "πακετου" βαφτισης. Αν ψαξετε χωρια για ρουχα/παπουτσια/σταυρο/λαμπαδες/μαρτυρικα, το συνολικο πακετο μπορει να ερθει αρκετα χαμηλα. Βεβαια με το ποσο για το οποιο μιλαει η φιλη σου, και με το σταυρο μεσα, μαλλον δυσκολο εκτος αν πατε σε κατι εντελως συμβολικο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , sweety** είπε:

της προτεινα να τα πληρωσω εγω αλλα δεν δεχτηκε!!εγω να πω την αληθεια εκτος απο την φιλη μου ηθελα και ενα αλλο ατομο για νονο που εκτιμω επισης πολυ (δηλαδη να εχει δυο νονους) της το ειπα αλλα δεν δεχτηκε διοτι θελει να βαφτισει μονη της!!ηθελα πολυ να ειναι αυτη η νονα για αυτο και δεν ειπα και τιποτα!!μετα της το ξαναπροτεινα παλι το ιδιο αυτη τη φορα και με το οικονομικο κομματι στην μεση "οτι και εγω θελω το μωρο να εχει δυο νονους,και φιλοι ειστε και θα ειναι και πιο ευκολο το οικονομικο κομματι"παλι δε δεχτηκε!!ημουν ξεκαθαρη οτι δεν θελω ρουχα απο την λαικη και με βρηκε παραλογη!!

 

οχι δεν μενει σε αλλη πολη,αλλα η ιδια η νονα μου προτεινε να κοιταζω και εγω τι μου αρεσει να τα επιλεξουμε μαζι!!εγω απο την αρχη κοιταω οτι πιο οικονομικο!!πχ ρουχαλακια με 50ευρω!παπουτσακια με 10 ευρω!!αυτη οπως μου εχει πει ψαχει να τα βρει οοολα οτι περιεχει το πακετο του νονου με 250 ευρω!! @Yovanna τι λεφτα ειχες χαλασει περιπου;

 

ενταξει το ποιος θα γινει νονος βρε κοριτσι μου νομιζω δεν επρεπε να την ρωτησεις δεν νομιζω οτι αυτα τα ρωτανε. της λες ειναι τον θελει ο αντρας μου τον αλλο νονο κ τελειωνει το θεμα. 

νομιζω το χειριστηκες λιγο λαθος ως προς το τι θελεις. δεν λες δεν θελω αυτο απτην λαικη απλα λες οταν διαλεγετε πραγματα οτι δεν μου αρεσει σαν στυλ κ λες ξεκαθαρα εμενα μου αρεσει αυτο κ το δειχνεις κ ρωτας θες να το αγορασουμε μου αρεσει πολυ. τωρα αν σου πει οχι γιατι ειναι ακριβο το λες καθαρα εγω αυτο θελω κ μην ανχωνεσε κ πατε κ το περνετε μαζι. τωρα αν σου πει οχι ειναι γαιδουρα τι να πω!! 

Link to comment
Share on other sites

της εχω δειξει τι θελω!! και μ λεει θα τα βρω στην λαικη περιπου ιδιαα!!οσο για τον σταυρο το πολυ να κοστιζει 200 ευρω(σταυρος και αλυσιδα)ειλικρινα δεν ξερω που θα τον βρει!!750 και 400 που λες ειναι μια χαρα ο σταυρος!!.απλα αυτη δεν θα βαφτιζε αν εβαζα και αλλο νονο για αυτο και υποχωρησα!!λαθος μου αυτο σιγουρα!

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένα πακέτο με 350 ευρώ για βαπτιστικά είναι καλά ως προς το οικονομικό όπως επίσης και ένας σταυρός που να στέκεται! Είναι τιμή απέναντι στο πνευματικό σου παιδί! Σε τελική ανάλυση αν κάποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε κάποια έξοδα (λογικό στις μέρες μας) ευγενικά αρνείται την πρόταση του νόνου. Δεν χαλούν οι σχέσεις από αυτό!

Τα βαπτιστικά μπορεί να είναι ρούχα που δεν θα φορεθούν για πολύ όμως είναι ενθύμια και μένουν στο παιδί.

Στην θέση σου θα της έλεγα το εξής.. κοίταξε τάδε, επειδή είναι η βάπτιση του παιδιού και θέλω κάποια από τα βασικά του πράγματα και να μου αρέσουν και να στέκονται προτιμώ να τα διαλέξω εγώ. Τι πόσο διαθέτεις; 250€ πακέτο νόνου για ρούχα ; Οκ ! Θα πήγαινα σε μαγαζιά με βαπτιστικά θα διάλεγα ότι μου αρέσει ,θα πλήρωνα την διαφορά από τα 250 € της φίλης στο κομμάτι που θα επελεγα, θα εξηγούσα την κατάσταση στο μαγαζί έτσι ώστε όταν έρθει η νονά να πληρώσει τα 250€ να είναι ενήμεροι και τέλος το θέμα!

Κατά το ίδιο πράγμα και ο Σταύρος! Είπαμε όλα είναι συμβολικά και να μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις αλλά χρειάζεται χειρισμός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , sweety** είπε:

της εχω δειξει τι θελω!! και μ λεει θα τα βρω στην λαικη περιπου ιδιαα!!οσο για τον σταυρο το πολυ να κοστιζει 200 ευρω(σταυρος και αλυσιδα)ειλικρινα δεν ξερω που θα τον βρει!!750 και 400 που λες ειναι μια χαρα ο σταυρος!!.απλα αυτη δεν θα βαφτιζε αν εβαζα και αλλο νονο για αυτο και υποχωρησα!!λαθος μου αυτο σιγουρα!

νομιζω οτι απο το γεγονος κ μονο οτι δεν θα βαφτιζε με αλλο νονο επρεπε να καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα με την φιλη σου!!!

τι να πω μου φαινετε λιγο phyco να σου λεει μια φιλη σου οτι δεν θελω αλλο νονο. απο εκει εγω θα τρομαζα λιγακι για την ψυχολογια της οχι τιποτα αλλο.  

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ninaki80 said:

νομιζω οτι απο το γεγονος κ μονο οτι δεν θα βαφτιζε με αλλο νονο επρεπε να καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα με την φιλη σου!!!

τι να πω μου φαινετε λιγο phyco να σου λεει μια φιλη σου οτι δεν θελω αλλο νονο. απο εκει εγω θα τρομαζα λιγακι για την ψυχολογια της οχι τιποτα αλλο.  

την ρωτησα και μου ειπε οτι ο λογος ειναι οτι θελει να εχει μονη της το παιδακι και να μην συνεννοειται καθε φορα με τον αλλον νονο ποιος θα του παρει και τι!!

το να δεχτει να τα πληρωσω που ηταν και σκεψη μου οκ..αλλα στο μελλον σκεφτομαι εγω θα του περνω την λαμπαδα δηλαδη??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , sweety** είπε:

την ρωτησα και μου ειπε οτι ο λογος ειναι οτι θελει να εχει μονη της το παιδακι και να μην συνεννοειται καθε φορα με τον αλλον νονο ποιος θα του παρει και τι!!

το να δεχτει να τα πληρωσω που ηταν και σκεψη μου οκ..αλλα στο μελλον σκεφτομαι εγω θα του περνω την λαμπαδα δηλαδη??

καλε οταν ειναι δυο νονοι δεν συνενοουνται  ποιος θα παρει τι ο καθενας περνει οτι θελει με συνενοηση μονο με την μαμα. οι νονοι μπορει να μην γνωριζονται μεταξυ τους καθολου. αυτο που σου ειπε δεν στεκει καθολου νομιζω οτι εκανες μεγαλο λαθος στην επιλογη νονας ειναι παρα πολυ παραξενη!!!!!! 

μην ξαναρωτησεις βρες κ αλλο νονο αν προλαβαινεις κ πες οτι σε πιεσε ο αντρας σου τι να πω. 

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές με δύο νομούς γίνεται μπαχαλο! Δεν στέκομαι στο ότι δεν θέλει άλλο νονό όσο στην γυφτιά... Δεν ξέρω κιόλας τα οικονομικά της κοπέλας σε τι κατάσταση είναι. @sweety** λαμπάδα ,παπούτσια ,κάποια δώρα ενδεχομένως θα έχει το παιδί σου από την νονά... Το τι θα είναι αυτά από θέμα ποιότητάς κτλ είναι ο προβληματισμός! Ένας άνθρωπος που ξεκινά μια βάπτιση (σημαντικό) γεγονός από την λαϊκή υποθέτεις την συνέχεια... Τα οικονομικά της κοπέλας ποως είναι για να μην πρωτρεχουμε σε συμπεράσματα;

Δεν θα της έλεγα ψέματα για τον νονό θα της έλεγα την αλήθεια. Ότι δηλαδή θέλω μια αξιοπρέπεια στην βάπτιση του παιδιού μου αν δεν μπορεί ας αφήσει χώρο να πράξεις όπως νομίζεις!

Βαπτιζω το καλοκαίρι και με γνώμονα τα οικονομικά του νόνου βγήκε 650 € ο σταυρος και 450 €πακέτο ρούχα κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

ειναι γυρω στα 700 τον μηνα το εισοδημα της απο οτι γνωριζω και μενει ακομα με τους δικους της!..αν και υπαρχει το ενδεχομενο τωρα να ξεμεινει απο δουλεια(αυτο προεκυψε πριν μια εβδομαδα). το θεμα με την βαφτιση εχει τουλαχιστον 2 μηνες!!

φυσικα της το εχω πει οτι θελω μια αξιοπρεπεια και δεν μου λεει οτι δεν μπορει να το κανει τελικα!!η πρεπει  να της το πω εγω που δεν θα ηθελα να χαλασουν οι σχεσεις μας η πρεπει να δεχτω τα πραγματα οπως εχουν!!!τι να πω δεν ξερωω...νιωθω καπως εγκλωβισμενη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με 700€ εισόδημα ένα άτομο νομίζω μπορείς να ανταπεξέλθεις σε μια νορμάλ βάπτιση. Κάνεις μια οικονομία από κάπου αλλού και τα διαθέτεις προς τιμήν του πνευματικού σου παιδιού... Είναι και προσβολή από ένα σημείο και μετά στο ίδιο το παιδί! Δεν είμαι υπέρ των υλικών καθόλου αλλά και ένα όριο καλό είναι να υπάρχει!

Τίποτα, θα έκανα μια κουβέντα μαζί της ξεκαθαρη...κοίταξε ,ξέρω ότι σε κανένα μας δεν περισσεύουν αλλά επειδή είναι βάπτιση του δικού μου παιδιού θέλω κάποια πράγματα και να μείνουν και να του αξίζουν. Θέλεις καλώς δεν θέλεις; Οκ μην ξοδεύεσαι καν! Εκτιμώ την πρόθεση σου αλλά εσύ όχι την ανοχή μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , sweety** είπε:

ειναι γυρω στα 700 τον μηνα το εισοδημα της απο οτι γνωριζω και μενει ακομα με τους δικους της!..αν και υπαρχει το ενδεχομενο τωρα να ξεμεινει απο δουλεια(αυτο προεκυψε πριν μια εβδομαδα). το θεμα με την βαφτιση εχει τουλαχιστον 2 μηνες!!

κοιτα η κοπελα προφανως δεν εχει να πληρωσει αυτο το δεχομαι κ φαινετε κ χωρις να μας πεις το μισθο της. το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να συνεννοηθει μαζι σου κ δεν δεχετε κ τιποτα αλλο. αυτο θα ειναι προβλημα κ μετα θα κανεις νονο εναν ανθρωπο που δεν συνεννοηστε κ δεν σε υπολογιζει καθολου.  κ εκτος αυτου ειναι κ κομομπλεξικο να σου λεει η μαμα θελω κ αλλο νονο κ να μην το δεχεσε δειχνει πολλα ψυχολογικα τι να πω! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ninaki80 είπε:

κοιτα η κοπελα προφανως δεν εχει να πληρωσει αυτο το δεχομαι κ φαινετε κ χωρις να μας πεις το μισθο της. το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να συνεννοηθει μαζι σου κ δεν δεχετε κ τιποτα αλλο. αυτο θα ειναι προβλημα κ μετα θα κανεις νονο εναν ανθρωπο που δεν συνεννοηστε κ δεν σε υπολογιζει καθολου.  κ εκτος αυτου ειναι κ κομομπλεξικο να σου λεει η μαμα θελω κ αλλο νονο κ να μην το δεχεσε δειχνει πολλα ψυχολογικα τι να πω! 

Με 700€ το μήνα ένας άνθρωπος δεν μπορεί να πάρει ένα πακέτο με 350€ πχ και ένα σταυρό πάνω από 200€;;; Κάποια πράγματα  που να  στέκονται  τέλος  πάντων  χωρίς  υποχρεώσεις; και χωρίς παιδιά;; 

Αν ήταν μια κοπέλα άνεργη χωρίς πόρους εννοείται θα δείχνουν τα οποία ρούχα κ σταυρό. Αυτό μου κάνει γυφτιά όχι αδυναμία...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Dust pink είπε:

Με 700€ το μήνα ένας άνθρωπος δεν μπορεί να πάρει ένα πακέτο με 350€ πχ και ένα σταυρό πάνω από 200€;;; Κάποια πράγματα  που να  στέκονται  τέλος  πάντων  χωρίς  υποχρεώσεις; και χωρίς παιδιά;; 

εννοειτε οτι δεν μπορει να παρει ακριβα πραγματα αλλα οταν θες να γινεις νονος συνεννοεισε με την μαμα κ της λες οτι εγω μπορω να δωσω τοσα δεν ειναι ντροπη. γιαυτο ειναι φιλες για να μπορουν να συνενοηθουν κ επισης δεχεσε κ δευτερο νονο τι λογο εχεις εσυ για το τι θα διαλεξει η μαμα του παιδιου??????

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι πολλοί που αποφεύγουν δεύτερο νονό ή κουμπάρο (παθουσα) πάντρεψαν ζευγάρι με δεύτερο κουμπάρο και όλο το τρέξιμο / οικονομικό βάρος το έφαγα μόνη μου...ο άλλος είναι κουμπάρος στα χαρτιά και τα λόγια! Μετά από αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτώ να βαφτίσω μαζί του το πρώτο τους παιδί...οπότε ασκείται βέτο! Εν πάση περιπτώσει είναι αρκετοί που έχουν κώλυμα με το θέμα νόνου ,δεν θέλουν δεύτερο. Δεν λέω να ζητησει τα ρούχα των 1000€ αλλά ένα οικονομικό πακέτο...Η ατάκα της Νονας έλα μωρέ θα τα βρω στην λαϊκή υποβάθμιζει φίλη και μέλλον βαπτιστηρι! Φυσικά και πρέπει να υπάρχει συννενόηση αλλά όχι μονόπλευρη!

Πάντως για ρούχα μην τα κοιτάς μεμονωμένα, πιο πολύ συμφέρει πακέτο που δίνουν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Dust pink είπε:

Γενικά είναι πολλοί που αποφεύγουν δεύτερο νονό ή κουμπάρο (παθουσα) πάντρεψαν ζευγάρι με δεύτερο κουμπάρο και όλο το τρέξιμο / οικονομικό βάρος το έφαγα μόνη μου...ο άλλος είναι κουμπάρος στα χαρτιά και τα λόγια! Μετά από αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτώ να βαφτίσω μαζί του το πρώτο τους παιδί...οπότε ασκείται βέτο! Εν πάση περιπτώσει είναι αρκετοί που έχουν κώλυμα με το θέμα νόνου ,δεν θέλουν δεύτερο. 

μα η κοπελα λεει δεν θελει δευτερο νονο για παρει ολα τα εξοδα πανω της ενω δεν εχει να πληρωσει αυτο δεν ειναι παρανοικο? 

κοιτα η βαφτιση ειναι χαρα δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να βαζεις ορους στους γονεις που σε διαλεξαν να μοιραστουν την χαρα μαζι σου. η δεχεσε η δεν δεχεσε οροι σε αυτα τα πραγματα δεν χωρανε νομιζω σε τιμουν γιατι μπορεις να τα βρεις με αυτους κ να συνενοηθεις με κανεναν αλλο δεν χρειαζετε να κανονιζεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ninaki80 είπε:

μα η κοπελα λεει δεν θελει δευτερο νονο για παρει ολα τα εξοδα πανω της ενω δεν εχει να πληρωσει αυτο δεν ειναι παρανοικο? 

κοιτα η βαφτιση ειναι χαρα δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να βαζεις ορους στους γονεις που σε διαλεξαν να μοιραστουν την χαρα μαζι σου. η δεχεσε η δεν δεχεσε οροι σε αυτα τα πραγματα δεν χωρανε νομιζω σε τιμουν γιατι μπορεις να τα βρεις με αυτους κ να συνενοηθεις με κανεναν αλλο δεν χρειαζετε να κανονιζεις. 

Εκ των πραγμάτων το οικονομικό κόμματι δεν μπορεί να το αναλάβει έτσι όπως πρέπει. Θεωρεί δηλαδή ότι με ένα φόρεμα από την λαϊκή και ένα σταυρό από το κινεζικό έγινε η βάπτιση. Δεν θα ήταν σωστότερο η μαμά να εκδηλώσει τις προθέσεις της απέναντι της ως προς αυτά τα πράγματα που αφορούν το παιδί της; Πριν προβεί σε δεύτερο νονό ως λύση ανάγκης (για να πάρει ένα σταυρό της προκοπής). Με άλλα λόγια δεν θεωρώ κακό να της πει ότι οι σκέψεις της περί λαϊκής κτλ την βρίσκουν κάθετα αντίθετη μήπως και πιάσει η νονά το νόημα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Dust pink είπε:

Εκ των πραγμάτων το οικονομικό κόμματι δεν μπορεί να το αναλάβει έτσι όπως πρέπει. Θεωρεί δηλαδή ότι με ένα φόρεμα από την λαϊκή και ένα σταυρό από το κινεζικό έγινε η βάπτιση. Δεν θα ήταν σωστότερο η μαμά να εκδηλώσει τις προθέσεις της απέναντι της ως προς αυτά τα πράγματα που αφορούν το παιδί της; Πριν προβεί σε δεύτερο νονό ως λύση ανάγκης (για να πάρει ένα σταυρό της προκοπής). Με άλλα λόγια δεν θεωρώ κακό να της πει ότι οι σκέψεις της περί λαϊκής κτλ την βρίσκουν κάθετα αντίθετη μήπως και πιάσει η νονά το νόημα;

μα λεει πιο πανω οτι της το ειπε οτι δεν θελει απο λαικη κ της ειπε οτι την βρισκει υπερβολικη. 

μα προσφερθηκε κ η κοπελα εκτος απο δευτερο νονο να βαλει κ αυτη χρηματα αλλα ουτε αυτο το δεχτηκε ε ολα αυτα μαζι δεν θα σε προβληματιζαν για το ψυχολογικο κομματι της νονας? δεν δεχετε τιποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι να της το κάνει ξεκάθαρο και οριστικό. Έγραψα και πιο πάνω ...μια κουβέντα ότι δεν συμφωνεί με τα σχέδια της  διαφορετικά ας μην ξοδευτεί κάν.  Η η μαμά να βαδίσει με τα μπορώ και θέλω της Νονας. Αυτό λέω. Η βαφτίζει άλλος το παιδί ή η φίλη με ότι συνεπάγεται αυτό.

Μου έρχονται ετεροχρονισμένα τα μηνύματα για αυτό απαντάω κάπως..

Καλά ,δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να αναλύσω τα ψυχολογικά της γιατί θα αποκτούσαν εγώ μετά! Θα ζύγιζα την κατάσταση από άλλα γεγονότα και στιγμές που μόνο η θεματοθετρια γνωρίζει και θα διάλεγα ή το ένα ή το άλλο. Αν έβλεπα ότι άξιζε σαν άτομο σαν σύνολο χαλάλι και η λαϊκή αν όχι άλλος νόνος και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Dust pink είπε:

Ναι να της το κάνει ξεκάθαρο και οριστικό. Έγραψα και πιο πάνω ...μια κουβέντα ότι δεν συμφωνεί με τα σχέδια της  διαφορετικά ας μην ξοδευτεί κάν.  Η η μαμά να βαδίσει με τα μπορώ και θέλω της Νονας. Αυτό λέω. Η βαφτίζει άλλος το παιδί ή η φίλη με ότι συνεπάγεται αυτό.

Μου έρχονται ετεροχρονισμένα τα μηνύματα για αυτό απαντάω κάπως..

Καλά ,δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να αναλύσω τα ψυχολογικά της γιατί θα αποκτούσαν εγώ μετά! Θα ζύγιζα την κατάσταση από άλλα γεγονότα και στιγμές που μόνο η θεματοθετρια γνωρίζει και θα διάλεγα ή το ένα ή το άλλο. Αν έβλεπα ότι άξιζε σαν άτομο σαν σύνολο χαλάλι και η λαϊκή αν όχι άλλος νόμος και τέλος!

προφανως η μαμα ηρθε προ εκπληξεως δηλαδη αλλα περιμενε απο την συγκεκριμενη κ αλλα ηρθαν. κ τωρα δεν γινετε να το παρει πισω ειναι πολυ βαρυ. 

το θεμα ειναι πως ευγενικα θα παρει αυτο που θελει χωρις να την διωξει απο νονα. 

εγω την λυση δευτερου νονου την βρισκω λογικη λες οτι εμφανιστηκε ξαφνικα κ επιμενει ο αντρας μου  κ ξεμπερδευεις τι να σου πει εκει αμα μπαινει στη μεση ο αντρας της.??? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...